„MINST ACTIEVE LID" OPENDE TENTOONSTELLING JUBILERENDE LEIDSE POSTZEGELVERZAMELAARS VISIE OP TELEVISIE VISSEIZOEN BEGINT DTT UAR OP 29 MEI MAANDAG 8 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Geschenk aan de vereniging: serie Chinese Leidse" postzegels In het cultuurcentrum van Leiden, het Sted. Museum „De Lakenhal" Universiteit en pas geleden was in dag 13 maart ook van 1921 uur, de Rep. China (Formosa) de eerste zowel voor verzamelaars als voor be- postzegel uitgekomen over de Leid- langstellenden en voor de jeugd een se industrie, nl. met een machine bezoek ten volle waard, voor de farmaceutische industrie, vervaardigd door de Leidse appara- PRIJZEN ten fabriek. Het zou misschien voor de vereniging een goede gedachte De volgende prijzen werden op GETUIGEN GEZOCHT kwame Engelsman, George Carden. De groepscommandianit van de rijks- Het toneelspel „Een donderend ge- politie te Nederweert maakt bekend, rinkel" deze keer helaas zonder Ko dat in de avond van vrijdag 5 maart van Dijk, was een wat vreemdsoor- te omstreeks 20 uur op de weg langs tige eenacter, waarin de spot werd de Zuid-Willemsvaart te Nederweert gedreven met het moderne toneel, een ernstig verkeersongeluk is ge- Behalve de drie bekwame tonelisten beurd, waarbij een wielrijder werd uit het stuk was er een speelse rol gedood. van de regisseur zelf, die het gehele Eenieder, die inlichtingen kan geven, spel liet opnemen met slechts één wordit verzocht zich in verbinding te camera. Liefhebbers van het circus stellen met voornoemde commandant, konden terecht op de andere zender, telefonisch be bereiken onder netnum- waar het Engelse Blackpool-circus mer 04951, abonneenummer 888, of de nodige verstrooiing bracht, met de plaatselijke politie. Zaterdag Met aandacht waren we bij de NCRV Door een personenauto, bestuurd ingesteld op de nieuwe rol van Joop door H. T. uit Grijpskerk, is zater- Doderer, onder de titel „Ene nach- dagmorgen de 4-jarige Johan Bart tegaal". Joop was nu weliswaar geen Wuestenenk uit Kreil aangereden. Swiebertje of een van de drie, die te een goeae geaacme ue voigenae prijzen weraen op „et kkid dat met enkele andere kin- veel was maar hij kon toch niet zon- zijn zelf een dergelijke verzameling deze tentoonstelling toegekend: de wet Kmu uat met enkele anaere kin j rt- mis- over dit thema aan te gaan leggen, heren J. A. D. Krapenbrink (De Ne- d^en in de berm van de weg stond, ^ie^^^ cha^l Sen worden Met de overhandiging van een zes- derlandse postkantoren uit de na- stek plotseling over. Het jongetje fv». tal zegels van China, welwillend oorlogse periode in het buitenland) overleed ter plaatse, door de Leidse Apparatenfabriek ter Verguld zilver en Beker L.V.v.P.V.; inhoudt. Allereerst kan iedereen, rijk of arm, zich met deze kunstverzame- lineen bezighouden, en vervolgens is ieder voorwerp van deze ver/ame- beschikking gesteld, verklaarde de W. J. van Doom (De invloed van ll !ii! Lw heer Van Hoek de tentoonstelling oorlogen en oorlogsomstandigheden voor geopend. op poststukken) Verguld zilver en Uikheden van knnstvenamelineen Beker L.V.v.P.V.; A. L. Beker (Ne- GOEDE EXPOSITIE derland, speciale stempels op le, 2e en 3e emissie) Groot zilver en Bij de bezichtiging viel allereerst Bondsmedaille; W. F. Briel (Lucht- - op dat Leiden met haar verzame- post, oceaanvluchten) Groot zilver ling een kunstvoorwerp op zich en lingen besiist geen gek figuur slaat en medaille oud-voorzitter W. stuk voor stuk vervaardigd door en elk thematisch gebied voor de Kraayenbrink; H. W. van der Vlist kunstenaars op ets- en tekengebied. dag kan komen (Frankrijk 1849-1875) Groot zilver Bij haar 25-jarig bestaan heeft de Om daarnaast ook nog de best ver- en prijs Leidsche Courant; J. A. Lam- Leidse Vereniging van Postzegelver- zorgde of mooiste verzameling te mers (Dieren op postzegels) Klein zamelaars deze tentoonstelling geor- noemen heeft zelfs voor de jury de zilver en medaille Leidsch Dagblad; ganiseerd in de Lakenhal en men grootste moeilijkheden opgeleverd. J. Spijker (Wat mensen kunnen had geen betere plaats hiervoor Opvallend zijn de oudere verzame- doen) Klein zilver en medaille „De kunnen uitkiezen. De voorzitter, de lingen zoals b.v. vóórfilatelistische Vliegende Hollander", heer A. de Best, was de gemeente brieven of briefkaarten Ned. 1916Een klein zilveren medaille ont- Leiden en de directie van het mu- 1924 vooral omdat hierin meer vingen: de heren E. P. Arts (Neder- seum dankbaar voor de unieke ge- research-arbeid en technisch vernuft land, vóórfilatelistische brieven,_af- een Eucharistieviering op Leidse grond genoemd. Toch moeten we deze En gelse serie nog even aanzien alvorens een oordeel over haar betekenis voor de t.v. te kunnen geven. Willy van Hemert had veel gedoe en beweeg veroorzaakt rondom een 'muzikale comedie, bedoeld als pesiflage op sommige film-monsterprodukties van Hollywood. Het kostte de kijker wel eens moeite, alles goed uit elkaar te houden, want er kwam veel fantasie aan. te pas. Deze musical was licht amusement, met in de hoofdrol He- leen van Meurs, opgeklommen van t.v.-omroepster via de juridische stu die tot filmactrice. Op N2 bracht de VARA weer eens het zogenaamde Haags studentencabaret; maar we we ten niet precies wat voor studenten hier wel optreden. Rinus Ferdinan- In de Lode wij kskerk aan het Leidse dusse is zeker niet student; het bot- Steenschuur is zondag de Eucharistie vieren van zijn grappen middels legenheid, welke de vereniging ge- te pas komt, zo ook een complete stempeling op le emissie), Mevr. Bar- gevierd. Dat was dan op historische krantenknipsels gaf beter zijn stiel boden was. verzameling van alle Ned. zegels tjj~ ning (Ghana, Somaliland, Nigeria), grond, in een kerkgebouw, kort ge- aan. Het hele gezelschap deed mee Hij verwelkomde de talrijke ge- dens het 25-jarig bestaan (van J. W. J. van Doorn (Briefkaarten Ne- leden gerestaureerd als een juweel aan een kwasi-filmscene uit „Simson nodigden, vooral de heer en mevr. Spijker) of een complete Nieuw- derland 1916-1924); Th. van Leeu- van klassistische bouwstijl. Onze bis- en Delila". In de zaal werd nogal ge- S. Sannes en ir. J. J. G. van Hoek, Guinea-verzameling van C. M. F. wen (België 1849-1866); IJ. S. Kra- schop, mgr. M. A. Jansen, was er lachen, welke laatste zich bereid had ver- Pleyte. Een prachtige verzameling mer (De Bijbelse boodschap op post- bouwpastoor en de huidige deken- klaard, de tentoonstelling te openen, van Rusland-zegels van Sj. Hoekstra zegels) groot brons; de heren A. de pastoor W. P. M. Haring heeft de zorg Vrijdag Hij verwelkomde tevens de afge- geeft een beeld, van mooie kleur- Best (Britse koloniën); G. W. E. over dit prachtige monument in nieu- Een nerveuze en wat stuntelig dóen- vaardigden van de zusterorganisaties zegels in alle verscheidenheid van Hamann (Zwitserland); Sj. Hoekstra we luister overgenomen. De deken omroepster heeft het programma van Haarlem tot Den Haag en van kleur en vorm. (Rusland); G. M. Minnema (Zweden was niet slechts celebrant tijdens de van <je KRO begeleid. Het amuse- de Noordzee tot Utrecht. Spreker in de thematische verzamelingen en Ver. Staten); J. A. D. Krajen- liturgisch gevierde hoogmis, maar munt in .Duel" van Kees Schilper- dankte voor de vele blijken van valt vooral op de Oceaanvluchten brink (Suriname); C. M. F. Pleyte hield ook de preek, gericht ook op 00I^ was zo populair, dat men zo no- medeleven in de vorm van bloem- van W. F. Briel in zegels en enve- (Nederland en Ned. Nieuw Guinea); de kijkers thuis. Hij wees er op, dat djg mej. pannekoeken moest gooien, stukken en brieven. Een speciaal loppen, doch ook de „invloed van J. Spijker (Nederland 1940-1965); J. van de oude vastenpraktijk weinig is j^ee daartoe was ingezonden en woord van dank bracht de heer De oorlogen en van oorlogsomstandig- Spijker (Nederland plaatfouten); P. overgebleven en dat men nu meer is kostte de KRO zelfs f50.- op de koop Best aan de heer W. F. Briel en zijn heden op poststukken" van W. J. v. van der Valk (Israël); G. de Vries ingesteld op de gemeenschap van de toe y^ de documentaire De rode medewerkers, die de inrichting en Doven is opmerkzaam. (Opwekkingentransport van elektri- Kerk. Zo is de vastentijd bezinnings- Madonna" over de verhouding tus- opstelling der tentoonstelling op zich Al met al is deze tentoonstelling citeit); A. C. Bestelink (Duitsland) tijd geworden, een bezinning op onze sen Kerk en Staat in Polen hadden hadden genomen en verzocht hierna welke tot en met 14 maart duurt en en C. M. F. Pleyte (Verenigd Euro- verlossing. De t.v.-uitzending is wel we ons anders voorgesteld. We geslaagd; ondanks de beperkte kerk- hebben verder onze aandacht ver- rinmtA nphhpn Hp rampra van trims -ii_ -j_ jj- t de heer Van Hoek de tentoonstelling geopend is van 1316 uur en zater- te openen. pa). LEIDSE INDUSTRIE OP POSTZEGEL Wethouder Van Hoek verklaarde Bij een verkeersongeval is za terdagavond de 22-jarige bromfietser Th. Buesink uit Lievelde nabij zijn woonplaats aangereden door een per sonenwagen. De jongeman werd met bijzonder veel genoegen de uit- zwaar gewond ta het st Bonifatius nodiging te hebben aanvaard, daar ziekenhuis te Lichtenvoorde opgeno men, waar hij in de loop van de ruimte hebben de camera's van Guus deeld tussen beide zenders, die soort- Kristel voldoende armslag gevonden gelijke nummers brachten: op Nl 'n om fraaie beelden door te zenden, reportage van de Luchtmachtkapel Opvallend was het uitzicht op het in en 0p een dito over militaire ver- floodhght gehulde priesterkoor. De richtingen op het oefenterrein „De kijker kreeg verder uitzicht op de Harskamp". Het waren twee militai- zangerstnbune en op het kinderkoor, re evenementen op dezelfde tijd; dat tijdens de vrije algemene com- kennelijk hadden de Omroepen niet muniegang aandacht vragende liede- 0Verlegd. ren zong. Vóór de misuitzending heb- ben Guus Kristel en Chris Helma in Komende uitzendingen Niet op de gebruikelijke datum een filmimpressie flitsen laten zién Vanavond draait op Nl de film „In- 1 juni, maar op zaterdag 29 mei van uif. de oude Sleutelstad, vooral met discreet" met Ingrid Bergman en Ca- hieruit wel bleek dat de vereniging haar minder actieve leden op de „verlek, juiste wijze wist te activeren, daar spreker zelf ook lid is van de ver- c*11 frontale autobotsing ,is eniging. Als wethouder van Bedrij- zaterdagmiddag de 55-jarige Ridder- uu„v. UUv.vi.v u«.e a..6wu uutgutai. w. ven zou hij de uitnodiging niet heb- kerkse aannemer M. Kerkhof in zijn jaar zaj het visseizoen 1965haar torens en torentjes, toegelicht ry Grant en een andere filmberoemd ben aanvaard, daar dit dan én in woonplaats om het leven gekomen. 1955 geopend worden. door een korte historische verhande- heid Greto Garbo komt als gesproken educatief opzicht en op kunstgebied Zijn vijftienjarige zoon, die met hem 2^ng Deze kerkuitzending heeft be- portret op N2. Dinsdag heeft de KRO beter in handen was geweest van meereed, werd licht gewond. De be- Dit heeft de minister van halve godsdienstige beleving veel Jan Blaaser met alleman, een pro zijn collega, de heer Sannes. stuurder van de andere wagen werd bouw en visserij, mr. B. W. Biesheu- sch0onheid van stijl door de ether gramma over „smartlappen", de vijf- Spreker verwonderde zich er over, inwendige kneuzingen in het zie- vel, besloten. Door de opening van gevoer(j de over Hazel, iets uit Nieuws- dat in de vereniging nog niet de ge- kenhuis opgenomen. Een medeinzit- het visseizoen te verschuivenp00rt en een tienerprogramma in ver dachte opgekomen was om het thema tende kreeg en hoofdwond. de voorafgaande vrije zaterdag zal Zondag hand met de SUSloterij. Op 62 heeft - vele "aTrfen Tn^beoefeTa- Via de AVRO zjjn we weer eens 'n de AVRO een artisüeke ontmoeting ren van de vissnort zijn tegemoet- avondje uit geweest met Corry Brok- met Ank van der Moer. Woensdag is gekomen. Het minister^" van ^and- ken. Dat betekende niet alleen chan- de NCRV in Oirschot met „Een te- bouw en visserij maakt hengelaars sons van onze vedette maar ook me- gen allen Men hoopt op een spec- en vissers er echter op attent, dat z« dewerking van Corry's favoriete ar- tacularre ontmoeting en dan onder voor deze drie dagen eerder vissen ttesL de populaire Engelse zanger aanvoering van burgemeester E. Ste de visakten of bijdragenbewijzen Cliff Richard, die in een gefilmd ger, die echter alsnog herstellende is De leden van het demissionaire (voor het vissen met een gewone vraaggesprek op het grootscherm ver- van een korte ziekte. De VPRO kabinet handelen slechts lopende za. hengel) van het tot 1 juni 1965 lo- scheen. Andere medewerking was die brengt op N2 een concert voor jonge ken af. Zijmoeten daarom voorzien- pende seizoen 1964-1965 nodig heb- van de KRO-Zingmannen Er viel mensen en de film De tijd der hei- üg zijn mit het entameren van nieu- ben. Voor deze drie dagen z«n dus ook nu met aan te twijfelen, of de denen Het toneelstuk van donder- de oude documenten nodig. Leiden in postzegels op te zetten. Onderwerpen hiervoor waren er vol doende, als: Leidse kunstenaars, ge leerden en staatslieden, die in Lei den hadden gestudeerd, buitenlan ders met eredoctoraten, de banden van het Oranjehuis met de Leidse Bioseoopnieuws V oo'rjaarsbeurs geopend we activiteiten. Voor mij is de ope ning van de jaarbeurs iets nieuws, maar ik heb een steekhoudend ver weer tegen eventuele kritiek, name lijk dat de jaarbeurs een heel goed lopende zaak is". Dit zei de minister van Economi sche Zaken, prof. dr. J. E. An dries- Zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur sen, vanmorgen toen hij in Utrecht de voorjaarsbeurs opende. Sprekende over groeiende markten zei de minister, dat we ons niet blind moeten staren op de EEG alleen. De Kennedy-ronde die de handelsbelem meringen kan opruimen, geeft de Nederlandse industrie meer kansen in de industriële landen en op lange termijn ook in de ontwikkelingsge- Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur bieden, waar de koopkracht nu wel iswaar nog ontbreekt, maar waar de Luxor: Winnetou 't grote opperhoofd behoeften enorm zijn. „Ik zou bijna v willen zeggen", aldus prof. Andries- Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Kïï.T. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur EEG-neus lang is Hij noemde de 5 gretige aanwezigheid van de expo santen en belangstellenden uit vele Trianon: Gejaagd door de wind (14 jr.) Dag. en zondag: 2.00 en 7.30 uur. Rex: Samson tegen de piraten (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15. Camera: James Bond contra Dr. No. (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uux Lido: Hebzucht in de zon (18. jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur produktie was in handen van de be- dag heet „Romeo en Jeannette" en is Studio: De nacht van de Leguaan (18 jr). 3e succesweek Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur 4.45, 7.00 en 9.15 uur del. delen van de wereld op de voorjaars beurs, illustratief voor de markten die vragen om een vrije wereldhan- niet geschikt voor jeugdige kijkers. Vooraf gaat het Bolsjo-ballet. N2 draait de film „Au pied de l'arbre" en vervolgt de serie „Het grote avon tuur". Op beide netten is er ijshoc key op eurovisie. Aetherklanken DINSDAG 9 MAART 1965 HILVERSUM I, 402 m, 746 kc/s 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgymnastiek; 7.20 Lichte gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.10 Lichte gram.; 8.50 Ochtendgymnastiek; 9.00 De groen teman; 9.05 Klassieke gram.; 9.35 Waterstanden: 9.40 Morgenwijding; 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.); 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Nws; 11.02 Voor de zieken; 12.00 Licht instru mentaal kwintet; 12.17 Overheids voorlichting: Voor de landbouw; 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Promenade-orkest en zangsol.: amu sementsmuziek; 13.00 Nws; 13.10 Meded., event, actueel of gram.; 13.25 Beursberichten; 13.30 Licht instru mentaal ensemble; 14.00 Voor de vrouw; 14.40 Schoolradio; 15.00 Ste reo: Moderne kamermuz. (opn.); 15.40 Voordracht; 16.00 Nws; 16.02 Piano recital: klass. muz. (opn.); 16.30 Voor de jeugd; 17.30 New York calling; 17.35 Lichte gram. voor de tieners; 18.00 Nws; 18.15 Eventueel actueel; 18.20 Pianospel: lichte muziek; 18.30 Radio Volks-Universiteit: Muzikaal Spectrum, door Klaas A. Posthuma; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Ge sproken brief uit Parijs; 19.10 Mu- ziekrevue; 20.00 Nws; 20.05 Variété theater: gevarieerd programma; 21.20 Gehoord, gezien, gelezen, veertien daagse gedachtenwisseling over film, toneel en literatuur; 21.45 Inleiding tot muziekbegrip, muzikale lezing; 22.00 Oude kamermuz. (opn.); 22.30 Nws. en meded.; 22.40 Actualiteiten; 23.00 Gesproken brief: 23.05 Musical- fragmenten (gr.); 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM n, 298 m. 1007 kc/s 7.00 24.00 KRO 7.00 Het levende Woord; 7.05 Lichte gram., reportages en commentaren; 8.30 Nws; 8.40 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Londens sym fonie-orkest en solist: klass. muziek (gr.); 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lichte gram.; 11.50 Volaan voor uit, lezing; 12.00 Angelus; 12.03 Volks dansen en dansen uit verschillende landen (gr.); 12.20 Voor de boeren; 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.30 Nws; 12.40 Actualiteiten of gram.; 12.50 Draaien maar!! lichte gram.; 13.35 Pianospel met ritmische begeleiding (gr.); 14.00 Voor de plat telandsvrouwen; 14.10 Musiësta: gev. muzik. progr.; 14.50 Lichtbaken, le zing (herhaling van zaterdag jl); 15.00 Rieleksen gevarieerd pror gramma (herhaling van zaterdag jl.); 16.00 Voor de zieken; 16.40 Onder weg: progr. voor oudere luisteraars; 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Overheids voorlichting: Een oogstfeest op Cu rasao. Spreker: Dr. G. D. van Wen- gen; 18.00 Licht instrumentaal en semble (stereof. uitzending); 18.20 Uitzending van de Kath. Volkspartij: Kaarten op tafel. Een uitzending over politieke zaken, die de aandacht ver dienen; 18.30 Portret inmuziek; 18.50 Van klanten en wanten weten; 19.00 Nws; 19.10 Actualiteiten; 19.30 Pro menade-orkest en zangsolist: opera muziek (opn.); 20.00 Kerkorgelcon cert: klass. en mod. muz.; 20.30 Lij densmeditatie; 21.05 Benej Jisrael: muziek en voordracht; 21.25 Vocaal ensemble: mod. chansons (gr); 21.45 SUS-actie 12: tienerprogramma; 22.10 Vlaanderen 1965: lezing; 22.25 Boek bespreking; 22.30 Nws; 22.40 Epi loog; 22.45 Vreemd een keuze uit woord, zang en dans van elders en anders; 23.15 Licht ensemble: 23.35 Stereo: Licht instrumentaal kwartet; 23.55 - 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I. NTS/NOT: 14.05-14.30 Schooltelevisie; NTS: 19.00 Week- journaal voor gehoorgestoorden; 19.30 Engelse les (les 22 herhaling, en les 23); KRO: 20.20 Jan en Alleman; 20.45 'n Moeder-plaats - 'n Gouden Plaat?, een programma over Smart lappen; 21.20 Hazels TV-toestel, TV- film; 21.45 De laatste lo(o)tjes tienerprogramma, ronde de uitslag van de 12e SUS-loterij; 22.10 Van avond in Nieuwspoort: Brandpunt - produktie; NTS: 22.35 - 22.40 Jour naal. Nederland II. NTS: 20.00 Nieuws; AVRO: 20.01 Cara Williams ge trouwd ongetrouwd, TV-film; 20.25 Artistieke ontmoetingen; NTS: 21.10 De vijfde Colonne, speelfilm; IKOR: 22.15 - 22.40 Opspraak, gesprek. door: A. ARNEGELT 5) Een agent bracht deze boodschap naar tante Bertha, die bij Rosemarie op haar vroegere kamer in 't ouder lijk huis zat. Enkele minuten geleden waren ze uit het andere huis daar aangekomen. Rosemarie in volledig apa/thische toestand, waarin ze kort na het bijkomen uit de bewusteloos heid vervallen was. Tante Bertha was nog altijd volslagen verbijsterd. Toen in het andere huis de jonge vrouw met de hulp van de politie- dokter eindelijk bij kennis was ge komen, en tante Bertha haar wilde omarmen, was Rosemarie sidderend van haar teruggedeinsd. „Raak me niet aan", had ze wild uitgeroepen. Er kleeft bloed aan mijn handen! Ik heb hem vermoord ik! En toch heb ik ooit van hem ge houden!" Een glimp van waan® n had in Rosemarie's ogen gestraaiM, zodat tan te Bertha bijna bang voor haar werd. Het waren de enige woorden geweest die Rosemarie sprak. Meteen daar op verzonk zij in een toestand van ongeinterresseerdiheid, gaf geen ant woord meer en het alles met zich doen. Toen vroeg tante Bertha de he ren de kamer te verlaten zodat haar nacht zich kon verkleden. De jonge vtouw kon niet in haar bruidsjurk blijven en zo over straat gaan. Maar ook tegen haar alléén zei Rosemarie geen woord. Er was geen verklaring uif haar te krijgen. Tante Bertha begreep er niets van. Wat moesten die woorden van Rosemarie in 's hemels naam betekenen? Een moordenares? Het was toch niet mogelijk, dat Ro semarie Burghauser vermoord had? Het ergste was echter, dat de politie- dokter en de commissaris de ver- schrikelijke woorden gehoord had den. Toen de agent het verzoek van de rechter van instructie overbracht werd tante Bertha boos. ,Zegt u maar tegen de rechter van instructie, dat mijn nicht ziek is en onmogelijk kan komen. En ik kan haar niet alleen laten!" De man ging weg, maar een paar minuten later kwam hij terug met de boodschap, dat de rechter van in structie tóch de aanwezigheid van beide dames verlangde. Natuurlijk zou mevrouw Burghauser met alle omzichtigheid behandeld worden. In een hoek van de tamelijk ruime hal had de rechter van instructie sa men met de griffier plaats genomen. De eerste, die over de afgelopen nacht een verklaring moest afleggen, was de heer des huizes. Toen tante Ber tha *n Rosemarie de hal binnenkwa men en plaats namen op een sierkist, diie tegen die muur stond, gaf juist Heinz, een paar stappen van haar af, antwoord op de vragen van dr. Re gius. Rustig zei hij: „Nee, ik heb niets ongewoons ge merkt. Vlak na het vertrek van de gasten ben ik naar bed gegaan en pas bij het ontbijt heb ik mijn huisge noten weer gezien. Toen heb ik met een van het ongeluk gehoord". „Wanneer is dr. Burghauser bij u „Iets na elf uur." „En daarna hebt u hem niet meer gezien?" „Nee". „Hoe verklaart u het, dat het lijk in uw tuin werd gevonden. „Daar heb ik geen verklaring voor". „Wondt 's nachts het tuinhek niet gesloten?" „Nee. We sluiten ailileen het huis af. Mijn arbeiders daar ginds zijn eerlijke mensen, en landlopers ko men hier haast nooit. Ze zouden trouwens in die tuin niets kunnen vinden", „Heeft u iets opvallends gezien bij het afscheid van uw schoon zoon?" „Nee. Ik heb er dian ook met op ge let. Ik had andere dingen om aan te denken, met name aan het afscheid van mijn dochter". Het viel iedereen op, hoe koel Waldstaetten de vragen beantwoord de, die over de dode gingen. Zijn woorden klonken even onverschillig, alsof het over een wildvreemd iemand ging. „Verdenkt u iemand binnens- of buitenshuis?" „Nee". „U bent niet bekend met een vij and van de overleden»? Secondenlang aarzelde Waldstaet ten voor hij antwoord gaf. Er gleed een schaduw over zijn gezicht en zijn stem klonk ndet meer zo zeker als daarjuist. „Nee", zei hij tenslotte, „ik ken zo iemand niet. Maar dat be wijst natuurlijk niets, wapit ik had het veel te druk met mijn zaken om me met het privéleven van dr. Burg hauser te bemoeien. En ieder een heeft wel vijanden, dikwijls zon der het te weten". De volgende persoon die inlichtin gen moest geven, was tante Berth a Met de moed der wanhoop kwam zij naar voren, vastbesloten alleen dat- gen^ te zeggen, wat niet belastend zou zijn voor de twee mensen, die haar op de wereld het liefst waren. Na de gebruikelijke vragen over haar persoon, vroeg de rechter van in structie naar haar ervaringen van de afgelopen nacht. „Bent u meteen naar bed ge gaan, toen de gasten weg waren?" „Nee. Ik had nog wat te doen ln huis. En ook daarna kon ik niet in slaap komen. Ik ging bij het open raam staan en dacht na". „Hoe laat kan dat geweest zijn?" „Half een". „En verder? Heeft u wat ver dachts gehoord in de tuin beneden?" „Ja. Plotseling klonk er een harde schreeuw, zoals van een mens in doodsangst. Het was een afschuwe lijk geluid, en ik kon me minuten lang niet bewegen van schrik. Ik moet aannemen, dat dr. Burghauser, op het moment dat hij vermoord werd die schreeuw heeft gegeven". „Bent u er zeker van dat het een mannestem was?" „Zeker? Nee. Maar wie kan het dan anders geweest zijn?" „Houdt u het voor mogelijk, dat een vrouw zo geschreeuwd heeft?" Tante Bertha dacht een ogenblik (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2