3)e CoidóeSou/ïa/nt BONN wil diplomatieke betrekkingen met ISRAEL Maar breuk met Egypte is ook niet gewenst Protestdemonstratie tegen aanvallen op Noord-Vietnam PROTESTMARS NEGERS MET KNUPPELS EN TRAANGAS VERHINDERD AFGEZANT AL INTEL AVIV Comité wil telefoon VS-ambassade gaan blokkeren J. L. H. Boeren f KONINGIN LOUISE VAN ZWEDEN OVERLEDEN WESTDUITSER IN CAIRO GEEFT SPIONAGE TOE MAANDAG 8 MAART 1965 56e JAARGANG Directeur J. F. J. M KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT S2 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Peking: nu is de boot aan Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3 38.39 (tassen 17.30 en 19.00 a.) - Giro 10.30.03 Abonn. 0,78 p.w., 3.35 p mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 WESTDUITSE KABINET UIT IMPASSE De Westduitse regering wil diplomatieke betrekkingen met Israël aanknopen en de diplomatieke betrekkingen met Egypte niet ver breken. Dit is gisteren officieel in Bonn bekendgemaakt. Nogmaals, aldus een verklaring voor de pers, heeft de Westduitse regering het besluit bekrachtigd om de economische hulp aan Egypte stop te zetten. Dit besluit moet gezien worden als een vergeldingsmaatregel voor het bezoek aan Egypte van de Oostduitse communistenleider Walter Ulbricht. Het gaat hier in hoofdzaak om de voorgenomen deelneming van West-Duitsland aan het tweede Egyptische vijf jarenplan. Bondskanselier Erhard verklaarde, dat hij met de diplo matieke erkenning van Israël een bijdrage wil leveren tot de nor malisering van de verhoudingen tussen beide landen. Deze stap, aldus Erhard, is tegen geen enkele Arabische staat gericht. Het Westduitse lid van de bonds da? Kurt Birrenbach is gistermorgen in Tel Aviv aangekomen om bespre kingen te beginnen. Het Israëlische persbureau Itim deelde mede, dat hij in het grootste geheim reisde, zijn naam kwam niet op de passagiers lijst van het vliegtuig voor. Op het vliegveld werd Birrenbach door func tionarissen van het Israëlische minis terie van buitenlandse zaken ontvan gen, die rechtstreeks met hem naar Jeruzalem reisden. Regeringswoordvoerder Günither von Hase zei in een toelichting op de re geringsverklaring, diait er geen diplo matieke stappen tegen de Verenigde Arabische Republiek genomen zullen worden, zolang de Egyptische rege ring niets doet wat de internationale status van Oost-Duitsland op een ho ger plan zal brengen. De besluiten, zoals vervat in de ver klaring, zijn door bondskanselier Er hard genomen. Als bondskanselier heeft hij grondwettelijk het recht om belangrijke beslissingen te nemen, zelfs als het kabinet verdeeld is. Hij heeft nu die knoop doorgehakt na dagen van overleg met de politieke kopstukken van de bondsrepubliek. Naar aanleiding van het Westduitse besluit ontbood koning Hoessein van Jordanië gisteren de ambassadeur van de bondsrepubliek in Amman bij zich. Jordanië heeft onmiddellijk con tact met de andere Arabische staten opgenomen. SLECHT GEKOZEN MOMENT Neutrale waarnemers in het Mid den-Oosten achtten het ogenblik, waarop Bonn zijn wens tot aankno ping van diplomatieke betrekkingen met Israël wereldkundig maakte bij zondier slieoht gekozen. Zij geloofden dat, door verband met het bezoek van Ullbricht aan Cairo te legigen, de bondsregering zichzelf een slechte dienst bewees. Hiermee heeft zij voor de Arabische staten de weg naar er kenning van Oost-Duitsland geëffend, zo meenden deze waarnemers. Abba Eban, vice-premier van Israël is vóór de vestiging van diplomatieke betrekkingen tussen zijn land en West-Duitsland. Tijdens een vraag gesprek voor de Amerikaanse televi sie zei Eban, dat een desbetreffend Duits verzoek ongetwijfeld door zijn regering in overweging zou worden genomen. Het feit, dat West-Duits land diplomatieke betrekkingen met Egypte of met andere Arabische sta ten zou blijven onderhouden, zou volgens Eban geen invloed op het besluit van Israël uitoefenen. SOWJET-WAPENLEVERANTIES De militaire medewerker van de Londense Sunday Telegraph meldt, dat de Sowjet-Unie vanaf 19,55 ruim tweeduizend tanks en een 900-tal militaire vliegtuigen aan Egypte, Sy rië en Irak heeft geleverd. Volgens deze medewerker heeft Egypte nu een nieuwe overeenkomst betreffende wapenleveringen met de Sowjet-Unie gesloten, welke ook zou voorzien in de levering van Russische raketten, die vanaf de grond worden afgevuurd. De medewerker meldt tenslotte, dat Egypte ongeveer de helft van de tweeduizend tanks, die R"sland in de afgelopen tien jaar aan dit land en aan Syrië en Irak zou hebben gele verd, heeft ontvangen. Hieronder zou den zich 350 moderne gevechtswagens van het type T-54 hebben bevonden. Ongeveer 100 Nederlanders hebben zaterdag voor de Amerikaanse am bassade in Den Haag gedemonstreerd tegen de vergeldingsaanval en de „strategische" bombardementen van de Amerikaanse en Zuid-Vietnamese luchtstrijdkrachten op Noord-Viet nam. De demonstranten hielden in de vrieskou een zitactie, waarbij ze spandoeken met leuzen in de lucht staken. Ze eisten, volgens pamfletten, die werden uitgereikt, onmiddellijke stopzetting van de Amerikaanse ac ties tegen Noord-Vietnam. De actie, die om precies drie uur begon en waarvoor de burgemeester van Den Haag toestemming heeft verleend, verliep ordelijk. De politie had een aantal extra personeelsleden naar de Amerikaanse ambassade ge dirigeerd om een oogje in het zeil te houden. De demonstratie, waaraan meest jongeren deed namen, was ge organiseerd door het „Comité 29 no vember 1962". Ze trok veel bekijks van wandelaars. Een aantal tieners dat kennelijk wait meer' actie wil de, veroorzaakte enig rumoer door provocerend optreden. De leuzen op doeken en borden vertelden onder meer, dat cliristei^r. geen bommen werpen, dat Amerika voor de Amerikanen is en Vietnam voor de Vietnamezen, en dat in Viet nam reeds 750.000 doden zijn geval len. Ook werd aan de Vietkong en de Verenigde Staten geadviseerd het eens geweldloos te proberen, brood in plaats van dood te exporteren, de oorlog te beëindigen, niet te schieten maar te praten, en de woorden van de vroegere Amerikaanse president Kennedy in praktijk te brengen: „Nooit in angst te onderhandelen, maar ook nooit bang te zijn om te onderhandelen". De zitactie in de kou werd om half vijf, een half uur eerder dan was bedoeld, beëindigd. Namens het „Co mité 29 november 1962" deelde drs. C. Ie Pair de leden mede, dat de me dewerking van de deelnemers aan de actie, die in Den Haag wonen, mo gelijk zal worden ingeroepen voor het blokkeren van de telefoonlijnen van de Amerikaanse ambassade. Hij wist nog niet of dit plan kan wor den uitgevoerd, maar zijn gedachten gingen er naar uit de komende week iedere dag op bepaalde uren de tele foon te blokkeren. De demonstranten gingen op zijn aan wijzingen ter plaatse uit elkaar. De politie behoefde niet op te treden. De belangstelling voor de zitactie vied de organisatoren tegen. In de leeftijd van 81 jaren is te Breda onverwacht overleden de heer J. L. H. Boeren, commissaris van de n.v. „De Leidsche Courant". De heer Boeren werd geboren 4 augustus 1883 te Heusden. Na de bis schoppelijke kweekschool te 's Her togenbosch doorlopen te hebben, was hij korte tijd onderwijzer. Vervol gens ging hij over naar de P.T.T., waar hij een verdienstelijke loop baan heeft gevolgd. In 1913 werd hij benoemd tot commies aan het P.T.T.- kantoor te Alphen aan den Rijn. Tot 1937 bleef hij ingezetene van Alphen a. d. Rijn en was hij tevens, sinds 1928, lid van de gemeenteraad voor de R.K. Staatspartij en fractieleider en bestuurslid van de R.K. Kamer centrale in de kieskring Leiden. In 1923 en de daaropvolgende jaren re digeerde en administreerde hij een wekelijks parochieblad „De Riin- gids". In 1930 werd hij gekozen tot commissaris van de N.V. „De Leid sche Courant". Op 1 oktober 1937 werd de heer Boeren benoemd tot directeur van het postkantoor te Veghel. Ook in die gemeente was hij lid van de ge meenteraad, aan welke functie een eind kwam met 'de bezetting. Tij dens de oorlogsjaren werd de ambts woning van de heer Boeren twee maal vernield. Na zijn pensionering in 1948 vestigde hij zich te Breda. Al die jaren, sinds 1930, is de heer Boeren commissaris van de N.V. „De Leidsche Courant" geweest. Hij was, zoals bij zijn afscheid van Alphen in ons blad werd geschreven, een man die zijn weloverwogen adviezen gaf „in een keurig oratorisch kleed ge stoken" en „een slagvaardig deba ter". De stijgende ouderdom mocht hem ongemakken bezorgen, vooral aan het gezichtsvermogen, zijn geest bleef jeugdig sprankelend. Hy bleef tot het laatst een scherpzinnig man, van wiens waardevolle adviezen het college van commissarissen zovele ja ren profijt heeft getrokken. Evenals van al zijn andere funkties maakte hij ook van zijn commissariaat veel werk en diepgaande studie. Hij was ook een man die de levensvreugde lief had. zodat hij niet alleen de za kelijkheid maar ook de vriendschap pelijkheid en de goede harmonie in de commissarisvergaderingen na streefde. De N.V. „De Leidsche Cou rant" verliest in de heer Boeren een toegewijd commissaris, die haar in voor- en tegenspoed trouw is geble ven. Een van de hoogtepunten van het carnaval in de Zuid-Franse plaats Nice, is het bloemengevecht. Tijdens een optocht van fraaie praalwagens, gooit men elkaar met bloemen. Een van de praalwagens toonde de bloemen pracht van ons land. En natuurlijk stonden er op de wagen meisjes in „nationaal" kostuum. Telefoto ANP: deze foto toont van rechts naar links: koning Gustaaf Adolf van Zweden, prins Bertil, prinses Sibylla en de Deense koningin Ingrid, bij het verlaten van het ziekenhuis, waar zondag op 75-jarige leeftijd de Zweedse koningin Louise overleed. Koningin Louise van Zweden is gisteren in de ouderdom van 75 jaar overleden. Vier dagen lang heeft een team chirurgen onder leiding van de wereldberoemde Zweedse hartspecia list Clarence Crafoord gevochten voor het leven van de koningin, nadat zij donderdagmorgen vroeg na 'n hart aanval in allerijl van het paleis Drott- ningholm naar het St. Goeran-zieken- huis was overgebracht. De koningin onderging een spoed operatie van zes uur om een trom bose in het rechterbeen te verwijde ren. Tegen het uitdrukkelijke advies van zijn artsen was koning Gustav Adolf, die iri verband met zware griep en hoge koorts het bed moest houden, bij het sterfbed van zijn ge malin aanwezig. Tien minuten na het overlijden verliet de koning in gezelschap van zijn dochter, konin gin Ingrid van Denemarken, en an dere familieleden het ziekenhuis. Koningin Louise werd op 13 juli 1889 op het kasteel Heiligenberg in Hessen-Darmstadt geboren als doch ter van de Duitse prins Louis von Battenberg, die getrouwd was met 'n kleindochter van de Britse koningin Victoria. Lord Mountbatten, de laat ste Britse onderkoning van India, is een broer van koningin Louise. In november 1923 trad zij in het huwe lijk met de toenmalige Zweedse kroonprins Gustaf Adolf, wiens eerste vrouw, die hem vijf kinderen schonk, in 1920 aan longontsteking was over leden. Koningin Louise die zelf geen kinderen heeft gekregen, zal in de herinnerig blijven voortleven als een vrouw die zich in beide wereldoorlo gen bijzonder heeft ingespannen voor de gewonden en krijgsgevangenen. Politie van de zuidelijke Ameri kaanse staat Alabama en uit het daar gelegen stadje Selma is gisteren in actie gekomen met knuppels en traangas om een betoging voor kies recht van negers te verhinderen. Enkele honderden negers hadden te voren bekendgemaakt, dat zij een vreedzame protestmars naar Mont gomery, de hoofdplaats van de staat, zouden maken. Bij het politieoptreden kreeg een veertigtal betogers hoofdwonden; zij werden naar ziekenhuizen vervoerd. De politietroepen, gehelmd en voor- zien van gasmasker, hadden zich op gesteld op de brug van Selma, waar over de weg naar Montgomery loopt. Tussen de vierhonderd en vijfhon derd negers, onder wie vrouwen en kinderen, waren op ordelijke wijze vertrokken van hun verzamelpunt, een kerk in Selma. Toen zij de brug wilden betreden kregen zij opdracht terug te keren. De Westduitser die in Egypte on der beschuldiqing van spionage is ge arresteerd, Wolfgang Lotz, heeft za terdagavond voor televisie-Cairo toe gegeven voor de Israëlische spiohage- dienst gewerkt te hebben. Hij zei in een vraaggesprek in 1960 in Berlijn door Israëlische agenten te zijn be naderd. Daarna had hij militaire in lichtingen over Egypte verzameld, „waar veel geld in zat". Lotz zei voor de tv twee cursussen in spionage te hebben gevolgd en dreigbrieven, voor Westduitse des kundigen in Egypte bestemd, te heb ben meegekregen. Deze moesten in Egypte worden gepost, zodat „de Duitse geleerden zouden denken, dat deze door een geheime organisatie, die in Egypte vlakbij werkte, waren verstuurd". Hij wist niet, dat de brieven ontplofbare stoffen bevatten. Nadat hij dit ontdekt had, wilde hij de Israëlische organisatie verlaten, zei Lotz. DANSPAAR VOETEN-ASSMANN VIERDE IN MUNCHEN In de zaterdag in München gehou den wedstrijd voor professional dan sers bereikte het Nederlandse dans paar Wim Voeten-Jeanne Assmann de vierde plaats. Eerste werd het Engelse danspaar Bill en Bobbie Ir vine. De betogers vervolgden evenwel onverstoord hun weg, waarop de po litie hen met wapenstokken terug joeg en traangasgranaten tassen de menigte wierp. Onder honende uit latingen van blanke toeschouwers werden de negers door politie te paard naar Selma teruggedreven. MORGEN OPNIEUW Negerleider Martin Luther King zei later, dat de negers uit Selma mor gen opnieuw een poging zullen doen om 'n protestmars naar Montgomery te houden. Hij zal dan zelf aan het hoofd van de stoet lopen. Ds. King zei, dat hij het federale gerechtshof zal vragen gouverneur Wallace te verbieden deze betoging te beletten. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Iets hogere temperaturen Gedurende het weekeinde bewoog het frontensysteem van een diepe de pressie voor de Noorse kust van IJs land via de Noordzee naar het zuid oosten en kwam vanochtend bij ons land aan. Op de nadering ervan begon het plaatselijk te regenen, veelal vooraf gegaan door sneeuw. Tegelijkertijd stroomde wat min der koude lucht met zuidwestelijke tot westelijke wind het land binnen. Het front zal vermoedelijk boven ons land bij afnemende wind tot stilstand komen en 'dan in betekenis afnemen. In de komende nacht zal de tempe ratuur om het vriespunt zijn, terwijl morgen overdag de temperatuur iets hoger kan worden dan vandaag.. Het genoemde frontensysteem werd voor afgegaan door een hogedrukgebied, dat in de afgelopen nacht boven Duitsland aankwam. ZON. EN MAANSTANDEN maan op 9.46, onder 0.44. Hoogwaterstanden 9 Maart: v.m. 8.41; n.m. 21.12. KORRELTJE De mens verlangt dikwijls zoveel en toch heeft hij maar weinig nodig.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1