KVP-VOORZITTER OVER Artis schenkt KABINETSCRISIS OPTIMISTISCH GESTEMD WIT GELE KRUIS HEEFT OVERHEIDSSTEUN NODIG eenSTERK STAALTJE GEEN HOGERE UITKERING VOOR INVALIDE VOORBEREKENING LEX VEEHOUDERSBEDRIJVEN DRIEWIELER REED TEGEN TREIN Brandstichter „bij toeval" gegrepen Meer bloembollen over" dan in 1963 ZATERDAG 6 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA f VOORJAARSBEURS -|" BOUW «TRANSPORT VERWARMING vredenburg croeselaan vn terrein geopend van 9-17 uur „Nu de eerste fase van de kabi netscrisis voorbij is ben ik minder pessimistisch dan de meeste dagbla den", 10 verklaarde gisteravond voor de KRO-TV rubriek Brandpunt mr. P. Aalberse, voorzitter van de Katho lieke Volkspartij. Hij meende dat na overleg in het kabinet en thans met de informateur op een aantal belang rijke punten overeenstemming te be reiken zal zijn. Het moeilijkste punt ligt zijns inziens vermoedelijk in de samenwerking tussen zendgemach tigden. Indien er één buiten het ver band van een samenwerking zou worden gehouden, dan zou deze vrij heid ook aan anderen moeten worden toegestaan. De heer Aalberse sprak zich nog maals met nadruk uit tegen enige Eerst onderwerpen aan (pijnlijk) onderzoek De Centrale Raad van Beroep heeft gisteren beslist dat de heer H. Cretier (57) uit Heerewaarden geen hogere invaliditeits-uitkering kan krijgen, omdat hij zich niet wil onderwerpen aan een medisch onderzoek. De raad bevestigde daarmee een uitspraak van de raad van beroep te Arnhem, die deze zaak in eerste instantie be handelde. De heer Cretier is 32 jaar geleden bij de bouw van een sluis bij Rossum met zijn hoofd bekneld geraakt tus sen een dukdalf en een dragline. Bij driit ongeluk liep de man zeer zwaar letsel op aan de schedel en aan an dere lichaamsdelen. Hij werd hon derd procent invalide verklaard. Op basis van het toen geldende loon kreeg hij een uitkering. Gedurende een reeks van jaren ontvangt hy niet meer dan 56 cent per dag. Vorig jaar diende hij bij de sociale verzekeringsbank een verzoek in om een hogere uitkering, die hem werd geweigerd omdat de man niet wilde dat er röntgenfoto's van de hersenen werden genomen. Het gaat hier om een methode, waarbij lucht in het hoofd moet worden gepompt. Hier maakte de man bezwaar tegen, omdat dit voor hem een bijzonder pijnlijke behandeling is. De Centrale Raad van Beroep deelt de mening van de Raad van Arnhem, dat betrokkene niet in aanmerking kan komen voor een hogere uitkering als hij zich niet eerst aan een me disch onderzoek onderwerpt. De raad stelit dat een door de raad aan getrokken deskundige de vrijheid moet worden toegestaan Om die me thode van onderzoek toe te passen, die hem gewenst en medisch verant woord voorkomt. De raad acht de weigering van de heer Cretier zich aan het onderzoek te onderwerpen, onvoldoende gemotiveerd, zodat het verzoek om een hogere uitkering niet voor inwilliging vatbaar is. commerciële opzet van reclame in de telvisie of radio, ook niet via een omweg. Over de tijdsduur van de informatie zei de KVP-voorzitter, dat een korte duur zou bewijzen, dat de zaken fout zitten. Sedert de Twee de Wereldoorlog is het vraagstuk zonder oplossing gebleven. Deze op lossing is nu ook niet in enkele dagen te forceren. Daarbij dient bedacht te worden, dat het hier zal gaan om een overgangsregeling. Zijn mening geven over hetgeen zou kunnen gebeuren als de heer Schmelzer er niet in slaagt het ka binet te reconstructrueren, zei mr. Aalberse onder meer dat hij het bij zonder jammer zou vinden als het kabinet-Marijnen het werk niet zal kunnen voltooien, speciaal op sociaal terrein. Een combinatie KVP met de protestants-christelijke partijen zou zijns inziens in de praktijk te zwak zijn om te regeren. Tegen een samenwerking met de Partij van de Arbeid „tijdens de rit" bleek hij grote bezwaren te hebben. Dit neemt niet weg, dat de in 1958 afgesloten Rooms-Rode periode op een later tijdstip zou kunnen worden hervat. Onder de gegeven omstandigheden echter, aldus mr. Aalberse, zouden we moeilijk tot een regeringsprogramma kunnen komen, in het bijzonder op fiscaal terrein, ten aanzien van het huurbeleid en van de prijsbeheersing van onroe rend goed. De directie van de stichting Ko ninklijke Rotterdamse Diergaarde Blijdorp heeft van de directie van de Amsterdamse dierentuin Artis een jonge mannelijke orang oetan aange boden gekregen. Zoals men weet had men in Blijdorp in Rotterdam bij zonder goede fokresultaten met orang oetans bereikt maar was de troep mensapen van dit soort de laatste maanden zeer zwaar geteisterd door een tropische huidinfectie. Van de tien orang oetans. die Blijdorp be zat, leven nog1 slee tip ts het jonge man netje Peek, zijn moeder Julia, het volwassen vrouwtje Tineke en de kleine Barbara. Het geschenk van Amsterdam, de 5-jarige Saïdja is dus bijzonder wel kom en biedt de mogelijkheid dat over enkele jaren in Blijdorp op nieuw orang oetan-baby's worden geboren. Het geschenk wordt door Rotterdam des te meer gewaardeerd omdait Artis slechts twee mannelijke orang oetans bezit. Voorlopig zal Saïdja nog in Am sterdam moeten blijven, want Peek, Tineke en Julia zijn nog niet hele maal genezen, al bestaat er alle re den om aan te nemen dat zij de ziek te goed door zullen komen. Daarna zal het een hele tijd duren voordat men zal kunnen zeggen dat ieder ver der infectiegevaar bezworen is. Pas dan, vermoedelijk aan het eind vam het jaar, zal de Amsterdamse orang oetan Rotterdammer kunnen wor den. „Katholieke Gezondheidszorg", het orgaan van de Nationale Federatie „Het Wit-Gele Kruis", doet in zijn laatste nummer een dringend be roep op de overheid aan de finan ciële noden, waarvoor de particu liere organisaties in de gezondheids zorg bij de uitbreiding en aanpassing van hun apparatuur komen te staan, tegemoet te komen. „Zoals de kruis verenigingen steeds paraat hebben gestaan voor de gezondheidszorg, zo zullen zij nu, bij de verdere uitgroei, ook paraat moeten staan voor het apparaat, want het goed functione ren daarvan bepaalt mede de kwali teit van de zorg", aldus het blad. Steeds meer zaken worden aan het Centraal Bureau van het WGK en de provinciale en plaatselijke Kruis organisaties voorgelegd. Daardoor is de leidinggevende apparatuur in een zorgelijke situatie geraakt. Ten dele is deze te wijten aan gebrek aan mankracht, met name artsen, maar voor een niet onbelangrijk deel ligt de oorzaak ook in het gebrek aan financiële middelen. Maar, aldus Ka tholieke Gezondheidszorg, een by- SCHOEN R KPAR ATI r ATJEHSTRAAT73 MCW*T*AAT3I# (Advertentie) (Advertentie) Na een vergadering in de Treveszaal wandelden vrijdag de ministers Luns, Bot en De Jong, naar een restaurant om een stukje te gaan eten. Op het Binnenhof wisselden zij een groet met enkele militairen (foto). Op de ach tergrond minister Toxopeus. standswet voor organisaties bestaat nog niet, een recht op hulpverlening is voor hen nog niet erkend". Het Kruiswerk zit zo kort in het geld, dat er voor het apparaat te weinig ovérblijft. Men kan met goe de wil en goede'' verstandhouding al te grote nadelen een tijdje bedek ken, maar structureel gezien blijft de fout aanwezig en deze zal zich ook moeten wreken. Het is de goede wil, de binding met het werk en het verantwoordelijkheidsbesef van de functionarissen, die er oorzaak van zijn dat geen grote brokken worden gemaakt. ONHOUDBAAR De toestand van de bureaux van de grote stadskruisverenigingen is onhoudbaar; er moet ten spoedigste hulp worden geboden. Een wat naïeve houding van: eerst het werk, dan de bureaus, miskent de samen hang tussen beide en de meest ele mentaire organisatorische princi- pen. Het blad besluit: Hier is sprake van een zorgelijke toestand, waar snel iets aan moet gebeuren. Het stijgen van lonen en prijzen geeft aan deze zorgelijkheid nog een bij zonder accent en het is onmogelijk om uit eigen middelen hier een op lossing te vinden. Snelle hulp is noodzakelijk, omdat de repercussies, die zich gaan aandienen, zich niet mogen doorzetten. Voorts is in dit verband van belang, dat de appara tuur van aanverwante sectoren, zo als het maatschappelijk werk, door overheidssteun meer mogelijkheden heeft dan in de gezondheidszorg. Een discrepantie in deze lijdt tot moei lijke consequenties. KOOPT NU „GILDE"STOFFEN 9.90 Nieuwe kleurstellingen. Een keurcollectde VITRAGE en OVERGORDIJNEN vindt U in onze GORDIJNEN-SHOP Haarlemmerstraat 179 hoek Hoogl. Kerksteeg MIDZA Prins Philip van Engeland inspecteert een rijk voorziene dis tijdens zijn verblijf te Sibu op Serawak. De prins woonde hier een Dajak-plechtigheid bij, waarvan het uitstallen van voedsel een onderdeel vormt. De meisjes in hun kleurige kledij maakten het tafereel tot een bont geheel. (Advertentie) Man zwaar gewond De 55-jarige J. Siewema uit Vaas- sen is gistermiddag zwaar gewond, toen hij op een gemotoriseerde drie wieler in botsing kwam met de goe derentrein Zwol'le-Apeldoorn. Het ongeluk gebeurde omstreeks twee uur op de onbewaakte overweg ln de Astaweg in Wenum (gemeente Apeldoorn). Vermoedelijk heeft de heer Sienema ndet voldoende opge let. Hij werd met driewieler en al door de trein opzij gesmeten. Met zware verwondingen is hij opgeno men isn 't Julianaziekenhuis in Apel doorn. Politie Delft tevreden over TV-proef Rijksweg De proefnemingen met TV op Rijks weg 13, Den Haag-Rotterdam, zijn tot nu toe bevredigend. Het tv-cir- cuit zal moeten bijdragen tót bevei liging van de Rijksweg tijdens de werkzaamheden ter verbreding. De beelden die de tv-monitor op het Delftse bureau van politie te zien geeft, zijn van uitstekende kwaliteit. De Koningin en prins Bernhard hebben het voornemen op woensdag 23 juni de openingszitting bij te wo nen van het vierde vrijheidslustrum- oongres van de Nederlandse Ver eniging van ex-politieke Gevange nen uit de bezettingstijd. Dit congres wordt gehouden van 23 tot en met 26 juni in de Ridderzaal te Den Haag. Het Landbou w-Economisch Insti tuut heeft zijn jaarlijkse voorcalcula tie voor de weide- en gemengde be drijven bekend gemaakt. Dit is de berekening van de rentabiliteit van deze bedrijven gedurende het jaar med 1965 - mei 1966 onder gemiddel de omstandigheden. Hoewel deze rentabiliteitsberekeningen voor de EEG-afspraken van minder belang zijn dan vroeger voor het nationale melkprijsbeleid, blijven ze volgens het LEI voor de Nederlandse land bouw van grote betekenis. Met be hulp van deze berekeningen is het namelijk niet alleen mogelijk, het inkomensniveau op de redelijk goed geleide bedrijven te bepalen bij kos ten en opbrengsten, die in de naaste toekomst zijn te verwachten, maar kan ook de invloed van bepaalde prijsafspraken op de rentabiliteit worden beoordeeld. Het LEI heeft zijn berekeningen gebaseerd op enkele uitgangspunten De inwoners van de wijk „Het Hoogland" te Enschede kunnen weer rustig slapen: de man die in de afge lopen vier weken 16 inbraken in deze wenk pleegde en 7 keer het huis dat hij met een bezoek vereerde, in brand stak zich niet bekommerend over het feit dat er in sommige gevallen kinderen in het huis sliepen zit achter slot en grendel. De inbreker blijkt een 18-jarige fabrieksarbeider te zijn, die in dezelfde w\jk woonde. In alle gevallen kon de bran weer ernstig onheil voorkomen maar in totaal richtte de brandstichter toch nog voor ruim 12.000 gulden schade aan. Zijn buit als inbreker bedroeg ongeveer 2500 gulden. Verscherpte surveillance van de po litie leverde geen resultaat op. Zon dagavond kreeg men de man echter min of meer bij toeval te pakken. In een café was een portemonnaie ge stolen, de dader werd gearresteerd en bekende en passant de inbraken en de brandstichtingen. Het surplus bloembollen van de oogst 1964 was aanzienlijk groter dan dat van de vorige oogst, zo blijkt uit een mededeling van het produkt- schap voor Siergewassen. Het grootst was het overschot van hyacinten: bijna 21 miljoen stuks tegen bijna 3 K miljoen in 19,63. De hyacintenex port in 1964 bedroeg 116,7 miljoen stuks, bijna 10,5 miljoen meer dan in 1963. Er was een surplus van ruim 3,5 miljoen tulpen, tegen 97.000 vo rig jaar. De tulpenexport bedroeg bijna 1,1 miljard stuks, dat was bijna 170 miljoen meer dan vorig jaar. Er was een surplus van 1495 kg naar grootte gesorteerde narcissen, tegen 577 kg vorig jaar. De narcissenex- port bedroeg bijna 128,5 miljoen stuks, 1,35 miljoen minder dan vorig jaar. De surplussen zijn ingeleverd en tot veevoerder verwerkt. De korien van de inileveringsregeling - die via heffingen aan het produktschap door de kwekers zelf gedragen worden bedroegen ruim 3,5 miljoen gulden. De waarde van de bloembollenex port, berekend tegen bimnenlaindse minimumprijzen, was ruim 83,5 mil joen gulden, tegen ruim 73 miljoen in 1963. De oogst 1964 was normaal, 1963 daarentegen was een slecht oogstjaar. die door overheid en landbouwschap zijn overeengekomen. De kosten voor grond en gebouwen zijn berekend op basis van de thans geldende pacht normen. De produkten waarvoor richtprijzen gelden zijn gewaardeerd tegen het prijspeil van de vooraf gaande periode. De volgende op- brengstprijzen werden in rekening gebracht: melk f 31 per honderd kg (de huidige richtprijs); rundvlees^ 'n prijs afgestemd op de huidige oriën tatieprijs van f 1,99 per kg. (Bekend is reeds dat deze voor het komende prijsjaar tenminste f 2,08 zal moeten bedingen - RedJ Nadelig verschil Voor alle gebieden berekent het LEI een nadelig verschil tussen kos ten en opbrengsten. We geven hier onder voor de bedrijven in de vér- schillende gebieden de verwachlin- gen voor: a. verlies; b. arbeidsinko men ondernemer bij werktijd vol gens cao; c. arbeidsinkomen onder nemer inclusief overuren. Weidebedrijven: klei weidegebied: a. f 400; b. f 11.040; c. f 13.560. Veen weidegebied: a. f 3860; b. f 7370; c. f 10.310. Overgangsgebied: a. f 4.370; b. f 6.630; c. f 9.570. Consumptiemelkgebied: a. f 1.790; b. f 9.160; c. f 12.100. Gemengde bedrijven: Oostelijk zandgebied: a. f 4.050; b. f 6.430; c. f 8.020; Zuidelijk zandgebied: a. f 2.880; b. f 7.360; c. f 9.550. In 1963-'64, zo wordt in het LEI- rapport o.m. gemeld, was het ar beidsinkomen van de ondernemer met inbegrip van overuren in het kleiweidegebied f 10.000; veen weide gebied f 6.600; overgangsgebied f 6.000; consumptiemelkgebied f 6.250; oostelijk zandgebied f 8.100; zuide lijk zandgebied f 11.250. Verliesgevend De kostprijs van de melk is in de jaren 1962-'63 en 1963-'64, mede on der invloed van de ongunstige weers omstandigheden, in belangrijke mate gestegen. Op de weidebedrijven was de stijging van deze kostprijs de laatste jaren aanzienlijk groter dan op de gemengde bedrijven op zand grond. Voor de weidebedrijven is hij na het jaar 1960-'61, mede door de bijzondere weersomstandigheden, tot boven de opbrengstprijs gestegen. Voor de gemengde bedrijven lag hij al verscheidene jaren boven de op brengstprijs. Dit had gevolg dat zo wel voor de weidebedrijven als voor de gemengde bedrijven de rundvee houderij in de laatste jaren gemid deld verliesgevend was. Op de ge mengde bedrijven kon de ongunstige rentabiliteit van de rundveehouderij in 1963-'64 nog voor een deel worden goedgemaakt door de gunstige resul taten van de varkenshouderij. Westduits kabinet verdeeld over Egypte Het Westduitse kabinet heeft nog geen beslissing kunnen nemen over het al of niet verbreken van de di plomatieke betrekkingen met Egyp te. De meningen waren verdeeld. De volgende week dinsdag zal het probleem opnieuw worden aange sneden. Naar verluidt hebben de ambassa deurs van Amerika en Engeland po litieke maatregelen tegen Cairo sterk ontraden. Het Westen kon zich niet veroorloven om behalve Vietnam nog een crisishaard te hebben. Minister van buitenlandse zaken Schroeder en de vijf liberale minis ters zijn tegen directe politieke maatregelen tegen Egypte. Hun standpunt wordt echter niet gedeeld door de leiding van de CDU.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9