Bedrijfschap Horeca wenst afschaffing militaire mess Prinses voer door tropische nracht van binnenlanden VRIJDAG 3 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Koningin Louise van Zweden is donderdag na een hartaanval opgenomen in een ziekenhuis in Stockholm. Zij werd geopereerd door de wereldbe roemde chirurg Clarence Crafcord. Enkele dagen voor Kerstmis 1964 heeft koningin Louise ook al een hartaanval gehad. Haar toestand zou kritiek zijn. In het Rotterdamse Hilton Hotel is gisteren de 37e openbare vergadering van het bestuur van het bedrijfschap Horeca gehouden. Voorzitter G. J. M. Moussault hield daarbij een redevoering waarin hij o.a. van leer trok tegen de na de oorlog ontstane mess voor officieren en onderofficieren. Het ge zelligheidsleven van deze bevolkingsgroepen speelt zich nu vrijwel uit sluitend af in de besloten mess en niet meer in het Horecabedrijf. Dit be tekent niet uitsluitend voor een groot aantal bedrijven een belangrijke vermindering van de omzet, maar ook, dat het prettig contact dat vroeger tussen deze functionarissen en de burgerbevolking bestond, verloren is gegaan. Hierdoor dreigt de militair te vervreemden van de rest van de bevolking, hetgeen toch zeker geen gunstige ontwikkeling is te noemen. In het licht van de recente uitlating van de minister van Defensie, dat een uitsluitend beroepsleger de neiging vertoont te veel te vervreemden van de rest van de bevolking, zou gesteld kunnen worden, dat de officiers- en onderofficiersmess ook tot deze verwijdering leidt zo meent de heer Moussault. Aardgasleiding in de V.S. ontploft Zeker 17 doden Tenminste 17 personen zijn giste ren om het leven gekomen, doordat in de Amerikaanse staat Louisiana bij Natchitoches een gasleiding ex plodeerde en in brand vloog. Van de vijftien tot dusver getelde slachtoffers zijn negen kinderen. Twee of drie kinderen worden nog vermist. Van de zeker negen perso nen die naar een ziekenhuis zijn overgebracht, is de toestand niet ern stig. De ontploffing deed zich voor om zes uur 's ochtends in een woonwijk aan de rand van Natchitoches. De hogedrukleiding voor aardgas van 96 cm. doorsnede sprong uit elkaar en de vlammen van het ontsnappende gas stegen tot 150 meter hoog. Vijf huizen werden vernield, evenals acht geparkeerde auto's. „Vluchtschema" van trekvogels in de war door late winter Volgens de directeur van de „vo gelwacht Helgoland" in Wilhelmsha ven, dr. Goethe, zijn de vogels op „wintervlucht". Talrijke zwermen snippen, die vanwege de tot voor kort zachte winter in noordelijke ge bieden gebleven waren, zijn door het winterse weer van de laatste tijd naar het zuid-westen getrokken. Zij strij ken voornamelijk op de eilanden voor de Duitse en Nederlandse kust neer. Deze „wintervlucht" valt nu samen met de eerste trek terug van de leeu weriken, die hun winterkwartieren reeds half februari verlieten en naar het noorden begonnen te trekken. Ook vogels uit het Middellandse Zee gebied en Zuid-Frankrijk hebben zich door de daar heersende zachte temperaturen tot een „terugtocht" la ten verleiden. Zij breken deze vlucht thans in het Duitse kustgebied af. GRATIE VOOR Paramaribo: prinses Beatrix in gesprek met premier Pengel tijdens het bezoek aan de ministerraad. NIET ONTEVREDEN In het algemeen was hij intussen niet ontevreden over de gang van zaken in de bedrijfstak. De geldom- zetten zijn in de grootbedrijven van de Hotel-Café-Restaurantsector ten opzichte van 1963 met 13 procent gestegen en in de café-restaurant sector met 11 procent. Blijkens die door het bedrijfschap bijlgehouden omaetstatistiek deden zich in het midden- en kleinbedrijf in de diverse sectoren omzetstijgin gen voor, welke variëren van 14 tot 17 procent, terwijl de omzetstijging in de cafetariabedrijven gemiddeld 10 procent bedroeg. Merkwaardlig noemde de heer Mous- sauil't het diait die geldomzetstijgingen van koffie en wijnen bij de overige stijgingen achterbleven, omdat blij kens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek deze om zetten slechts met 9 procent stegen. Over die kostenstijgingen zei hij o.m.: de inkoopkosten voot de keu ken zijn met 7,9 procent, die van die dranken met 4,7 procent en de personeelskosten met 13,3 procent gestegen, zodat (inclusief de overige bedrijfskosten) in totaal de bedrijfs kosten in december 1964 ten opzich te van november 1963 met 7,7 pro cent waren gestegen. Hij zeide verder, dat het bedrijfs- schap voorstander blijft van het steunen van het regeringsbeleid ten aanzien van prijzen, maar noemde het betreurenswaardig, dat bij be sprekingen hierover het ministerie van Economische Zaken steeds een zeer star standpunt inneemt ten aan zien van naar voren gebrachte wen sen. Hij oefende verder kritiek uit op de logeergastenbelasting, die in Val kenburg is ingevoerd en raadde de bedrijven daar aan deze belastingen aan de gasten door te berekenen, waarop overigens weer uit de ver gadering kritiek werd geleverd. De heer Moussault zei over deze zaken tenslotte: „ik ben ervan over tuigd, dat in onze bedrijfstak een grotere vrijheid van handelen, op het gebied van de prijzen niet tot excessieve prijsstijgingen zal leiden, omdat de structurele situatie waarin SPANJAARD Generaal Franco, het Spaanse 1 staatshoofd, heeft de redacteur Ma nuel Fernandez Areal gratie verleend nadat deze was veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De redac teur had in de katholieke Diario Re gional te Valladolid meningen geuit over het Spaanse leger, die beledi gend werden geacht. Hij werd op 11 februari door een krijgsraad ver oordeeld," Areal is officier in het re- serveleger. In zijn artikel schreef hij ten gunste van vermindering van de diensttijd, die nu 18 maanden is, en oefende hij kritiek op wat hij noem de tijdverspilling in het leger. Nasser naar Rusland Kosygin naar VAR President Nasser van de VAR zal dit jaar zijn tweede officiële bezoek aan de Sow jet-Unie brengen, zo heeft het Egyptische blad „Al Ahram" gis teren gemeld. Premier Kosygin van de Sow jet- Unie en de eerste secretaris van de Sowjetrussische communistische par tij, Brezjnev, zullen volgens het blad tegen het eind van het jaar naar de VAR komen. Data voor deze bezoe ken over en weer waren nog niet vastgesteld. onize bedrijfstak verkeert als gevolg van onctómge concurrentie en prijs- bewaking diocxr die consument zulks verhindert. Wel zal deze grotere vrijheid van handelen naar mijn mening leiden tot meer uitgebalan ceerde venhoudingen op het gebied van prijzen en service, met als ge volg, dat nieuwe vormen en moge lijkheden zuilen worden aangewend en wellicht een betere aanpassing plaats vindt aan hetgeen het pu bliek wenst". traditie versierd met honderden bon te doeken, die aan de huisjes waren vastgeknoopt. De eerste ogenblikken deed de be volking wat schuchter, maar toen de prinses enkele handen had geschud werd de sfeer al spoedig ongedwon gen. De kleuters renden al gauw op gewonden heen en weer, en voor de voeten van de prinses. Prinses Bea trix maakte in het schilderachtige dorpje hier en daar een praatje en veegde bij enkele van streek geraak te peuters de tranen uit de ogen. Aan de oever van de met groene wouden omzoomde rivier lag een vloot van zeventien korjalen te wachten, om het gezelschap naar Djoemoe te vervoeren. De prinses heeft van deze twee-en-een-half uur durende tocht zichtbaar genoten. Dit moet wel het indrukwekkendste ge deelte van haar reis naar de West zijn geweest. Het weer was prachtig, niet te warm, de brede rivier was bladstil. De haast ondoordringbare muur van groene bladeren vormde een onvergetelijk décor. De aardigste momenten kwamen als ëèft dorpje werd gepasseerd. Vdn de oéVers klonk dan eertluid ge juich waarop de dorpelingen in de gereed liggende bootjes sprongen om de prinses van dichtbij te bejube len en toe te zwaaien. Bijzonder treffend was het als een korjaal met dorpelingen voorbij voer waarvan de inzittenden de prinses verwelkomden met een vrolijk lied of met een ern stige zegenbede. De patiënten van het ziekenhuis in Djoemoe keken hun ogen uit toen prinses Beatrix voorbij liep. Zij wa ren zo'n hoge belangstelling niet ge wend en zij konden zich moeilijk een houding geven. Een zieke op leef tijd wist dit probleem op te lossen. Hij ging kaarsrecht in stramme hou ding in zijn bed liggen en bracht met zijn hand aan zijn al 'grijzend hoofd, een saluut. Zweedse koningin geopereerd wegens acute trombose De 75-jarige koningin Louise van Zweden heeft gisteren een operatie van zes uur ondergaan wegens een acute trombose. Na afloop werd per bulletin bekend gemaakt, dat de ziek te van de vorstin ernstig is, maar dat haar toestand bevredigend was. Meegedeeld is, dat de koningin leed aan een ernstige stoornis van de bloedsomloop in het rechterbeen, die het gevolg was van „veranderingen" in de hoofdslagader. Koning Gustaf Adolf heeft 't groot ste deel van de dag doorgebracht in het St.-George-ziekenhuis, dat hij verliet, nadat de operatie ten einde was. Ook prins Bertil heeft het zie kenhuis bezocht. Koningin Louise, die al jaren last heeft van een zwak hart, moest begin december van het vorige jaar opge nomen worden in een particuliere kliniek in Stockholm. De aard van haar ziekte is toen niet precies bé kend gemaakt. De koningin is in 1889 in Heidel- berg geboren als dochter van prins Louis Alexander von Battenberg. In 1917 deed haar vader afstand van zijn Duitse titel en nam de naam Mount- batten aan. Hem werden de Engelse titels graaf van Medina en markies van Milford Haven verleend. Over grootmoeder van koningin Louise was koningin Victoria van Groot-Brittan- nië. De Pendrecht" in tweeën De 13.150 ton metende Nederland se tanker „Pendrecht" is woensdag in de nabijheid van de haven van Buenos Aires in tweeën gebroken. Dit is gemeld door de sleepboot „Ce cilia Croce". De bemanning is aan boord gebleven en loopt in het ge heel geen gevaar. Muiden: de beruchte flessehals in Rijksweg 1 (AmsterdamGooi) zal binnen enige maanden tot het verleden behoren als het verkeer gebruik kan maken van de nieuwe brug over de Vecht. De breedte van 2x17 meter laat sec rijbanen toe voor het snelverkeer. Wielrijders worden waarschijnlijk door Muiden geleid. (Luchtfoto ANP) Bezoek aan Granman Aboikoni In alle vroegte is prinses Beatrix gisteren van Paramaribo vertrokken voor een reis naar de binnenlanden. Ze bracht o.m. een bezoek aan het groot-opperhoofd der Saramaccaners, Granman Aboikoni en de zendings- post Djoemoe. Na een vliegtocht van een uur streek het toestel neer op een airstrip bij Botopasie, een neder zetting met een bevolking van 200 zielen, liggend op de samenvloeiing van de Pikien Rio en de Gran Rio, die hier de Surinamerivier vormen. Het gehucht was volgens bosneger- Preston Cobb krijgt tweede proces De negentienjarige Preston Cobb jr. die ter dood veroordeeld werd toen hij vijftien Jaar oud Svas, zal hi' de week, die 29 maart eindigt, op nieuw voor de rechter moeten ver schijnen. De zaak Cobb heeft internationaal de aandacht getrokken. Hij zit thans ruim vier jaar gevangen. De meeste tijd heeft hij doorgebracht in een dodencel in de staatsgevangenis te Reidsville. De executie is vele malen uitge steld door het aantekenen van hoger beroep. Cobb werd in 1961 ter dood veroordeeld omdat hij de zeventig jaar oude Frank Coleman Dumas, een blanke boer voor wie hij werkte, doodgeschoten had. Het tweede proces zal in het dis trict Bibb in plaats van in het dis trict Jasper worden gehouden. Hier toe werd besloten nadat Cobbs ad vocaten aangevoerd hadden dat hun cliënt in Jasper geen eerlijk proces kon krijgen. Verhaal van Nederlandse schrijfster wordt verfilmd De Amerikaanse filmster Bette Davis heeft haar keus laten vallen op een vorig najaar in New York verschenen en binnenkort op de Ne derlandse boekenmarkt te verwach ten mysterieverhaal van de Neder landse schrijfster Dola de Jong, ge titeld „The whirling of time" (wer veling van de tijd) in de verfilming waarvan zij de hoofdrol wil spelen, aldus weet de „Journaal Americain" te melden. Genoemd verhaal van Dola de Jong is als een van de „toppers" van het jaar aangemerkt en de rol welke Bette Davis in de filmversie ervan zou krijgen te vertolken zou zo on geveer van het kaliber zijn als die welke zij vervulde in „Alles over Eva". Dola de Jong, mede bekend om haar jeugdromans, heeft in 1963 de Edgar Allan Poe-prijs gekregen. Studenten in Spanje betogen nog steeds Enkele honderden studenten van de universiteit van Navarra hebben gisteren in Pamplona een betoging gehouden om uiting te geven aan hun gevoelens van saamhorigheid met de Madrileense studenten. De betogers worden door de politie ver spreid. In Madrid verzamelden zich gister avond 500 studenten voor 'n schouw burg in het centrum. Zij eisten meer medezeggenschap in het verbond van Spaanse studenten. Zij begaven zich naar een aantal gebouwen, maar wer den uiteindelijk door de politie ver spreid. De Madrileense studenten hebben overigens gisteren hun colleges her- Drs- K- N- Schmelzer, de man, die zal proberen het kabinet weer op vat na twee weken van betogingen, oude voet samen te brengen, maakte donderdagmiddag weer een wande- stakingen en protestvergaderingen. lingetje langs de Scheveningse Boulevard (foto).

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7