S)e ftzidóeSoti/fcci/nt Gromyko: waarschuwing zonder dreiging Zuidvietnamezen zouden de vijandelijkheden willen staken V00RJAARS AANBIEDING V.S.-ambassade in Moskou weer doelwit van betogers BURE4Ü PAPENGRACB1 St KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDETS ETS OMSTREKETS VRIJDAG 5 MAART 1965 56e JAARGANG No. 16.466 Directeur J. F. J. M KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tassen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w„ 3,35 p mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Ambassade van F.S.: vdste onkosten voor Kremlin V.S. ondermijnen vreedzame coëxistentie De Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Gromyko heeft de Amerikaanse .ambassadeur in Moskou, Foy Kohier, laten weten, dat de Amerikaanse aanvallen op Noord-Vietnam het be ginsel van vreedzame coëxistentie ondermijnen, waarop de Russisch Amerikaanse betrekkingen zijn gebaseerd. „De Sowjet-Unie", aldus een afgegeven verklaring, "beschouwt de Amerikaanse provo caties tegen Noord-Vietnam als daden van weloverwogen agressie" en als een aanwijzing, dat Amerika de weg naar uitbreiding van de strijd in Zuidoost-Azië is ingeslagen. Een dergelijke handelwijze is onverenigbaar met de uitspraken, dat men de betrekkingen met de Sowjet-Unie wenst te verbeteren". Rusk laat het aan het „noorden" over Amerika, aldus de Russische ver klaring. moet bedacht zijn op de ver strekkende gevolgen die de ontwikke ling in Vietnam kan hebben voor de internationale toestand als geheel en de Russische-Amerikaanse betrekkin gen in het bijzonder als Amerika zijn huidige koers blijft volgen. De verklaring laakt ook wat ger noemd wordt de toenemende Ameri kaanse bemoeiing met de zaken van Laos en Cambodja. AI met al wordt de toestand in Zuidoost-Azië steeds gevaarlijker. „De Amerikaanse regering laadt een grote verantwoordelijkheid op zich voor deze gang van zaken", al dus de Russische verklaring. Ambassadeur Kohier zei het Rus sische document over Vietnam aan zijn regering te zullen overbrengen, maar de beschuldigingen dóe er in staan vermeld te verwerpen, zo werd tiit Amerikaanse bron vernomen. Kohier heeft Gromyko erop gewe zen, dat de Sowjet-Unie niet moet negeren, dat de agressie in Vietnam van Noord-Vietnam afkomstig is en dat „de gemeenschappelijke verdedi ging tegen agressie" niet hetzelfde is als agressie plegen. De Chinese regering heeft in een verklaring de regering der V.S. ervan beschuldigd „een belachelijk voor wendsel bedacht te hebben om te trachten de aanvalsoorlog uit te brei den en de wereld te doen geloven, dat de gewapende strijd van het Viet namese volk een door Hanoi geïnspi reerde en geleide campagne is." Dean Rusk, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken heeft gis teravond in een toespraak gezegd, dat de Amerikaanse troepen in Zuid- Vietnam morgen teruggetrokken zou den kunnen worden „als d)e aanval ler naar het noorden terug zou gaan en daar zou blijven." Geen „grote oorlog." De Belgische minister van buiten landse zaken, P. H. Spaak, heeft gis teren in een radio-interview over de gebeurtenissen in Vietnam verklaard, dat het „altijd beter is te onderhan delen dan te veahten." Hij zei er dan ook de voorkeur aan te geven, dat naar elementen voor besprekingen wordt gezocht. „Ik ge loof echter niet, dat de Vietnamese ontwikkelingen tot een „grote oorlog" kunnen leiden," aldus Spaak. „Wij moeten de gebeurtenissen niet over- aramatiseren." De nieuwe Zuidvietnamese bewind hebbers proberen met de communis ten van Noord-Vietnam te onderhan delen over een staken van de vijan delijkheden, aldus meldt de corres pondent van de Amerikaanse radio- omroepmaatschappij NBC. Een lid van de regering-Quat zou verklaard hebben, dat de Zuid-Viet- namese leiders het in beginsel eens zijn met het standpunt van generaal De Gaulle, dat een oplossing van het conflict aan de conferenitietafel tegen over de communisten van Noord- Vietnam gevonden zou moeten wor den. Kritiek van senator. De democratische senator Wayne Morse heeft in Stanford Californië) gezegd, dat de Amerikaanse politiek in Vietnam wellicht zou kunnen lei den tot het bombarderen van Chinese kerninstallaties en oorlog met China. Hij vroeg om een regeling van het conflict via onderhandelingen met de Verenigde Naties als bemiddelaar. Senator Morse zei dat president Johnson het Witte Huis zou verlaten „als de meest in diskrediet gebrachte president in de Amerikaanse geschie denis" als de huidige politiek in Viet nam wordt voortgezet. Er was vol gens hem geen reden te geloven, „dat Noord-Vietnam en communistisch China zich zullen overgeven als we maar genoeg doden en bombarderen". Vijfenveertig Britse socialistische Lagerhuisleden hebben in het Lager huis een motie ingediend met het ver zoek aan de Britse regering zich te distantiëren van de Amerikaanse re gering wat de kwestie Vietnam aan gaat. Coster luidt het voorjaar in met een werkelijk schitterende aan bieding in Terlenka 55/45 heren- pantalons/ speciaal slankmakend model,nieuwe sprankelende voor- jaarskleuren. 1516171 Onthulling in Cairo: Westduitse spion was goed voorzien Vier in Cairo wegens spionage ge arresteerde Westduitsers hebben vol gens een Egyptische woordvoerder een volledige bekentenis afgelegd. De gearresteerden zijn de 44-jarige paar denfokker Wolfgang Lotz en zijn vrouw en de vertegenwoordiger van „Mannesmann" in Cairo, F. W. Kieso en zijn vrouw. Volgens de Egyptische woordvoer der zijn in de woning van Lotz zen ders, ontplofbare stoffen, brieven, bompaikkettèn en dreigbrieven voor in Egypte werkende Duitse geleer den ontdekt. Lotz zou in 1960 door de Israëlische spionagedienst gewor ven zijn en arriveerde na een oplei ding in 1964 met zijn vrouw in Egyp te. Israël besteedde duizenden pon- den om hem voor miljonair te laten doorgaan, „voorzag" hem van een MAART a!sT^^B mooi meis3e- dat zich mevrouw Lotz noemde, verschafte hem een prach tige wagen en zes paarden en huur de een boerderij nabij de pyramiden. Veiligheidsofficieren troffen in de badkamer van Lotz een radiozender aan. De springstoffen waren ver- Advertentie) werkt in stukken zeep. OCCASION VERKOOPDAGEN v/m Ruteck's Stationsweg 11-17, Leiden, Tel. 40447 AUTO-BIERMAN N.V. Meeste Duitsers tegen verlenging verjaringstermijn De grote meerderheid van 't West- Duitse volk wenst beëindiging van de vervolging van de nazi-misdadi gers. Dit blijkt uit de resultaten van een gehouden opinie-onderzoek door een instituut in Tübingen. 63 Pet. van de mannelijke bevolking en 76 pet. van de W.-Duitse vrouwen zijn voorstanders van stopzetting van de processen, terwijl 37 procent van de mannen en 22 procent der vrou wen willen, dat de processen worden voortgezet. 2 Pet. der vrouwen had geen mening, aldus het instituut. De groep die zich het meest tegen voortzetting verzette was die in de leeftijdsklassen tussen 30 en 49 jaar, de generatie die onder Hitier op groeide en in zijn legers dienst deed. De publikatie van de resultaten kwam een week voordat het West- Duitse parlement de kwestie van de verlenging van de verjaringstermijn behandelt. Men verwacht, dat deze termijn met tien jaar zal worden ver lengd. Normaal 39.50, maar als voor- Jaars-verrassing betaalt U voor deze TERLENKA 55/45 HERENPANTALONS SLECHTS 75 Zolang de voorraad strekt. Geen tel. of schriftelijke orders. «OTTERDAM ROTTERDAM i ROTTERDAM ROTTERDAM HaarUmm«ritra«t Kol M«i Katondr. lag.dijlc HOOGVLIET Winkolcontrum VLAARDINGEN: LloivoU ZEIST Stellaag Paramaribo: prinses Beatrix tijdens de rondgang in de kraam- en zuige lingenafdeling van het Diakonessen-ziekenhuis, dat tot stand is gekomen dank zij de actie 4xZN. Militairen en politie slaags met demonstranten (Advertentie) De rolls royce van de filmster Elizabeth Taylor, bestuurd door haar chauffeur' en vriend Gaston Sanz, heeft woensdagavond in de buurt van iJblin een 76-jarige vrouw aangere den, die aan haar verwondingen is bezweken. Bij Mazzano, ongeveer 25 km. ten noorden van Rome is gisteren een viaduct in een super-verkeersweg inge zakt en op een lager gelegen autostrada terechtgekomen. Het verkeer over beide wegen was volkomen onmoge lijk. Op de bijgaande foto een overzicht van de situatie. Constant, Love, Anjer. Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze Op het grave ren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG In Moskou hebben opnieuw gis termiddag naar schatting 2.000 stu denten voor het merendeel Chine zen en Vietnamezen een betoging voor de Amerikaanse ambassade ge houden, als protest tegen de Ameri kaanse luchtaanvallen op het com munistische Noord-Vietnam. Bij po gingen om het sterke kordon van politiemannen en militairen te door breken raakten de demonstranten slaags met de verdedigers van het negen verdiepingen tellende ge bouw. De betogers slaagden er in verscheidene ruiten in te gooien en de muren met inkt te besmeuren, doch het merendeel van hen werd van het gebouw vandaan gehou den. Toen bekend werd dat de beto ging zou plaats vinden, had ambas sadeur Kohier het Sow jet-ministerie van buitenlandse zaken gevraagd om „de bescherming welke volgens het internationaal recht en gebruik is vereist". Naar aanleiding van dit verzoek werden aanzienlijke verster kingen naar het ambassadegebouw gezonden, waaronder politiemannen te voet en te paard, militairen en sneeuwschuivers. Ook werden ver sperringen opgericht. Op 9 februari werden bij een soort gelijke anti-Amerikaanse betoging 202 ruiten ingegooid, zonder dat de Russische autoriteiten noemenswaar dige pogingen deden het gebouw te beschermen. Toen gisteren bleek, dat de politie mannen de demonstranten niet op een afstand konden houden, kwa men verscheidene honderden militai ren in actie. Zij stelden zich op voor de politiemannen van wie er ver scheidene verwondingen hadden op gelopen. De miltairen begonnen met kracht de studenten terug te drij- ve. Hierbij ontstonden weer vecht partijen. Nadat enige arrestaties waren ver richt, konden de militairen en poli tiemannen de betogers, terugdringen tot voorbij de versperringen, die o.m. werden gevormd door voertuigen voor sneeuwruimen. Het aantal 9tudemten was toen nog ongeveer 1.500. Zij be toogden toen hoofdzakelijk nog voor vrijlating van hun kameraden. Een politiefunctionaris zei, dat de De militaire diensttijd in Luxem burg zal in 1966 van negen tot zes maanden worden teruggebracht. De kokkin van keizerin Euge nie de Montijo, echtgenoot van Na poleon III, is in de ouderdom van 100 jaar in Capacola (Italië) overle den. Zij h?et Angela Bianchi en werd op 25 november 1864 geboren. betrokkenen zullen worden bescha digd van het aanvallen van politie mannen. Onider hen zouden zich min stens vier Vietnamezen bevinden. Minitser Gromiko heeft ambassa deur Foy Kohier toegezegd, dat de Sowjet-Unie de sahade zal vergoe den. Hij verzekerde de ambassadeur, dat „voortaan aanvullende maatre gelen" genomen zullen worden ter bescherming van de ambassade. VERLOVINGSRINGEN modern en klassiek PIERROT JUWELIER - HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden tel. 20778 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Rustig iveer In de afgelopen 24 uur is de vorst in Europa op vele plaatsen afgeno men. In Frankrijk viel plaatselijk de dooi in tengevolge van aanvoer van zachte lucht. Elders hing de tempe ring van de vorst veelal samen met bewolking. Een deel van deze bewol king was afkomstig van depressie, die over Frankrijk naar het zuid oosten wegtrok. De depressie wordt gevolgd door een rug van hoge lucht druk, die in het komende etmaal Ne derland voorbij zal trekken. De wind zal derhalve zwak zijn. Wolkenvel den zullen daarbij -worden afgewis seld door opklaringen. In de komen de nacht zal het over het algemeen licht vriezen. Op enkele plaatsen is echter nog matige vorst mogelijk. Overdag komt de temperatuur echter overal enkele graden boven het vries punt. ZON. EN MAANSTANDEN 6 Maart: zon op 7.15, onder 18.28; maan op 8.46, onder 22.05. Hoogwaterstanden 6 Maart: v.m. 6.48; n.m. 19.20. KORRELTJE

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1