S)e ftzicbeGoti/fco/iit V.S. blijven met bommen druk uitoefenen op Hanoi De Gaulle veroordeelt Amerikaanse optreden ALBANESE AANVAL OP RUSSISCHE LEIDERS •IK CALEX DONDERDAG 4 MAART 1965 56e JAARGANG No. 16.465 Directeur J. F. J. M KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN BURE All PAPENGRACH1 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SNOEPGOED VAN PRINSES (Zie pagina 9) Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w„ 3.35 p mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Ruim dertig Amerikaanse straal- bommenwerpers hebben gisteren in het grensgebied van Laos en Noord-Vietnam aanvallen gedaan op plaatsen waar concentraties van Vietcong-rebellen werden vermoed. Volgens een Zuidviet- namese officier lagen de doelen in Noord-Vietnam, maar dit werd door de Amerikanen ontkend. De Schmelzers kansen Liet gesprek van de dag in poli- *1 tieke kringen heeft uiteraard sedert eind vorige week betrekking op de nog zo plotseling uitgebroken kabinetscrisis en sinds dinsdagmid dag op de kansen, welke informa teur dre. Schmelzer maakt op een snel einde aan zijn niet gemakke- lij ke activiteiten Opvallend is wel, diat het meren deel van beschouwingen rekening houdt met een op zijn best 'n lange dwur van drs. Schmelzers herstel werkzaamheden, maar niet weinig ook met een mislukking van deze eerste aanzet. Men behoeft geen vreemdeling in het Jeruzalem van die vaderlandse politieke verhou dingen en bijna nog minder in het labyrinth van de radio- en TV-pro blematiek te zijn om te beseffen, dat de kaarten door die dagenlange be raadslagingen in het kabinet en het veelvuldig schuiven van onderdelen in die plannen-Bot, alsmede de ge bleven eisen van met name de li berale partners de situatie bijzon der moeilijk en gecompliceerd heb ben gemaakt. Wie zijn oor in deze diagen te luisteren legt bij degenen, die niet alleen geen vreemden, maar goede bekenden in dat „Jeruzalem" zijn, kan concluderen, diait het juist weer aan die liberalen zal liggen, wanneer de informateur straks het bijltje er vermoeid en teleurgesteld bij zal moeten neerleggen* /*\pvallend was gisteren namelijk de toon in de liberale pens, die wel te kennen wilde geven, dat de WD'ens bereid zijn tot medewer king aan een spoedig herstel van de breuk, maar daarbij nagenoeg de zelfde eisen blijven laten gelden ails in het kabinetsberaad onhaal baar bleken te zijn. In feite zelfs nog méér, wanneer men met name de „Nieuwe Rotterdamse Courant" moet geloven, waar de claim wordt geuit, dat alle onderdelen van de nota-Bot opnieuw op de helling zou den moeten! Dat laatste lijkt niet zo ongeloof waardig, als men zich de verkla ring van mr. Geertsema herinnert, uitgesproken na afloop van het be raad in de partijraad van de VVD op zaterdag j.L Daarin heette het immers, dat de liberalen nu wel voldoende water in de wijn hadden gedaan en dat de gehele partijraad eensgezind en volledig achter de opvattingen van bun ministers wa ren gaan staan. Het lijkt nauwelijks denkbaar, dat een informateur in zulike omstan digheden snel, laat staan vrucht baar werk zal kunnen verrichten. Het is natuurlijk ondoenlijk na nauwelijks één dag van activi teit van de heer Schmelzer z'n werk wijze all aan een oordeel te onder werpen of op basis daarvan tot exacte kansberekeningen over te gaan. In omstandigheden als deze echter zijn al te vaak de eerste symptomen van groot belang en be driegen de primaire aanwijzingen zeiden. Hiet is uiteraard te hopen, dat alle sombere geluiden, die, gis teren in Den Haag de ronde deden, aan de zwartgallige kant zullen blijken te zijn. 's Lands belang is in tal van opzichten met een snel herstel van de breuk gediend: niet alleen om de vele belangrijke zaken, die door een homogeen en besluit vaardig kabinet moeten worden be hartigd, maar ook voor het samen spel met het parlement, dat nu is geblokkeerd en niet in de laatste plaats van wege het wel wat aan getaste prestige voor een regerings ploeg. De zaak van het ether-bestel is dan wel in binmemHandse verhou dingen en naar binnenlandse maat staven van groot gewicht: naar bui- te kunnen we toch maar beter niet zó duidelijk laten blijken, dat voor een oplossing van deze kwestie eerst vele dagen van een (mislukt) kabinetsberaad is vereist en ver volgens ook nog een Lange tijd van (iin) formatie, met eveneens een reeks mislukkingen.I Amerikaanse luchtmacht weiger de nadere inlichtingen over het doel van de actie. Verscheidene westerse diplomaten gaven gisteren als hun mening te kennen dat de luchtaanvallen op doe len in Noord-Vietnam een vast on derdeel zullen gaan vormen van de oorlog tegen de rebellen. Ook enkele Amerikaanse kranten waren die me ning toegedaan. De Amerikaanse re gering zou hiermee zoveel druk op de regering in Hanoi willen uitoefe nen, dat deze tenslotte bereid zal zijn te streven naar een vreedzame oplossing. President De Gaulle heeft zich gisteren tijdens een kabinetsbijeen komst gedistancieerd van het Ame- kaanse militaire optreden in Indo- China en naar de opvatting van LUCHTINCIDENT BOVEN ISRAEL Israëlische straaljagers zijn giste ren boven een gebied, grenzend aan de Sinai-woestijn, in gevecht geweest met vier Egyptische Migs, zo heeft een Israëlische militaire woordvoer der meegedeeld. De Israëlische Mira ges hadden de Migs verdreven en waren daarna veilig naar hun basis teruggekeerd. diplomatieke kringen een indirec te waarschuwing tot de V.S. ge richt, dat Frankrijk dit land niet zal steunen indien het verwikkeld raakt in vijandelijkheden met de Sowjet- Unie en China als gevolg van de aanvallen op Noord-Vietnam. Minister van buitenlandse zaken Couve de Murville bracht het kabinet verslag uit over een gesprek met Sow jet-ambassadeur Winogradov aangaande Frans-Russische stappen om tot een vredesconferentie over Vietnam te komen. President De Gaulle merkte daarna op, dat een in ternationale conferentie het enige middel is om vrede in Indo-China tot stand te brengen. Aanslag in Saigon. Door een bomontploffing in een bar in de Zuidvietnamese hoofdstad zijn vannacht drie mensen, onder wie een Amerikaan, om het leven gekomen en dertien, onder wie eveneens een Amerikaan, gewond. De schade is groot. Dit is de eerste keer sinds weken, dat in Saigon een aanslag is gepleegd. zei de tomaat 'Ik ben de mooiste, de grootste, tomaat die er bestaat. Een schoon heidscommissie heeft mijn vitale maten ideaal bevonden. Een gas tronomen-commissie heeft mij tot de smakelijkste tomaat van het jaar bekroond. Wat is dus mijn lot? Juist.ik ga in de tomaten soep van California. Daar doen ze altijd het beste van het beste in. „Kosygin wil imperialisme helpen" Het Albanese -partijblad ,^Leri i Pupullit" heeft gisteren in 'n felle aanval op het „Chroesjtsjefiaanse trio Brezjnev-Kosygin-Mikojan" de ze Russische leiders van toenadering tot het Amerikaanse imperialisme be schuldigd. Het blad spreekt van „een nieuwe demagogische taktiek met de bedoeling handelingen te verbloemen die leiden tot verzoening met het Amerikaanse imperialisme". Premier Kosygin krijgt van het blad een veeg uit de pan omdat hij in zijn jongste televisietoespraak „wilde doen geloven, dat de nieuwe Russische leiders achter de strijd voor de bevrijding van de volkeren in Azië staan, terwijl zij volgens „Zeri PopuHit" niets doen om zich tegen de agressieve politiek van het Ame rikaanse imperialisme in Zuidoost- Azië te verzetten. Dinsdag gingen de Amerikanen zich opnieuw aan barbaarse provo caties te buiten en bombardeerden Noord-Vietnamees gebied. Wij vra gen Kosygin: wat doet u nu? Stelt u zich tevreden met het herhalen van Ondergrondse kernproeven in V.S. en S.U. Het seismografisch instituut van Uppsala in Zweden heeft gisteren een ondergrondse ontploffing gere gistreerd, die in het gebied van Se- mipalatinsk in Kazakstan teweeg moet zijn gebracht. De ontploffing was van een iets mindere kracht dan die van soortgelijke explosies in dit gebied in de loop van het vorig jaar. De Verenigde Staten hebben gis teren een ondergrondse kernproef genomen, met een sterkte van tussen de 20 en 200 kiloton. Het was de vijfde proef in dit jaar. de milde termen uit uw televisie toespraak? Die toespraak vormt in wezen een aanmoediging voor de aanvallers. Het Albanese blad gelooft, dat Ko sygin van het begin af wist, dat de Amerikanen hun bombardement zou den herhalen en het beschuldigt de „Russische revisionisten" ervan te genover Noord-Vietnam een misdaad te hebben begaan. Kosygin wil de imperialistische aanvallers helpen, zo besloot „Zeri i PopuHtt". HET WINTERT IN EUROPA Het wintert hard in verscheidene landen van Europa. West-Duitsland ligt grotendeels onder twee meter sneeuw, waardoor het verkeer een chaos geworden is. In Beieren vriest het vijftien graden. De toestand in Oost-Duitsland is nog slechter. Dres den kent alleen nog wandelaars. Het verkeer is geheel lam gelegd. Sneeuwploegen hebben in Tsjecho- Slowakije de wegen in de Boheemse bergen vrijgemaakt met een straal motor van een vliegtuig op 'n vracht wagen. Voor het eerst deze winter moes ten ijsbrekers gebruikt worden om het ijs in de Deense wateren, dat on geveer 43 cm dik is^ De veerdiensten tussen Kopenhagen en Malmoe en de eilanden zijn gestaakt. Uit Ryk- javik (IJsland) wordt gemeld, dat voor het eerst sinds 1918 de vaar wegen rond het eiland door pakijs zijn afgesloten. WILT U of MOET U buitenshuis eten. Probeert U het dan eens in restaurant (1ste etage) Snackbar PETER LEENEN GANGETJE 14 Dagschotels, vanaf 2.25 Menu's vanaf 5.75 Ook voor partijen tot 45 personen 's Zondags geopend van 12-24 uur (Advertentie) De reis van prinses Beatrix in de West: hier een beeld, kort na de aan komst op het vliegveld Zanderij in Suriname gemaakt. Ook hier heerste overweldigende hartelijkheid jegens de hoge bezoekster uit Nederland: een kleine „Kottümissie" mocht als een van de eersten haar geschenk aan de prinses aanbieden. Manoeuvreren in Z.O.-Azie niet begrepen wat de bedoeling was en liep, voordat daartoe het sein werd gegeven de rijweg op. Zij werd over reden door een personenauto en was op slag dood. JVVIET DE STEEDS intensiever I" wordende strijd in Viet nam groeit ook de onduidelijk heid rond de vraag: wat gaan Rusland en China doen? Van communistische zijde is al her haaldelijk de verzekering ge geven, dat aanslagen tegen N. Vietnam voor de Amerikanen de nodige consequenties zouden meebrengen. Kosygin heeft hoog opgegeven van de broe derlijke rode solidariteit, maar verder dan het zenden van oor logsmateriaal naar de volksde- mocratische republiek van Ha noi is hij niet gegaan. Er moet meer achter deze terughou dendheid zitten. Vreest Rus land een mede-ingrijpen van China? De Albanese commu nistische partij, die gebrouil leerd is met Moskou, schopt keer op keer tegen de schenen van de bewindvoerders in het Kremlin. Nu beweren de Alba nezen zelfs, dat de Sowjet-re- gering onder één hoedje speelt met Washington en dat Mos kou de aanvallen op Noord- Vietnam toelaat. Politiek voe ren is een moeilijke en delicate bezigheid, maar ook een bij zonder gevaarlijke. Voorlopig brengen de Amerikaanse ac ties in Zuid-Oost Azië de vre de aldaar niet dichterbij. Of we zouden ons wel erg moeten vergissen. Officia] dealer Leiden e.o Kort Galgewater 1416 Leiden Tel 3 33 55 (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina'j Bij een verkeersongeval is gis termorgen het 5-jarige Spaanse meis je, Maria C. Roson, dat met haar ouders te Enschede in een mobiele bungalow woonde, om het leven ge komen. Zij zou met een aantal ver- keersbrigadiertjes oversteken op de Oldenzaalsestraat. Het meisje, dat pas twee dagen op de kleuterschool in de buurt was, heeft waarschijnlijk Ter herinnering aan de uitreiking van Zweeds wittebrood, 20 jaar geleden, heeft de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, woensdagmiddag een wittebrood overhandigd aan de secretaris-generaal van het Zweedse Rode Kruis, Olaf Stroh (r.). De plechtigheid, die plaats vond op de stoep van het Utrechtse stadhuis, stond in het teken van de Zweedse en Nederlandse Rode Kruis Verenigingen. Foto: links de Zweedse ambassadeur in ons land, Brynolf Eng, in het midden de Utrechtse burgemeester, rechts de Zweedse Rode Kruis functionaris, Olaf Stroh. Zoekt U een GOUDEN RING voor dame of heer Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft het Ook in BRILLANT ALTIJD VOORDELIG (Advertentie) geeft. Aanhoudende vorst In grote gebieden van Europa hield het koude weer onverminderd aan. In ons land kwam in het alge meen vijf tot tien graden vorst voor. In Denemarken en ook in Oost- Frankrijk vroor het plaatselijk ze ventien graden. In West-Engeland bracht een sneeuwstorm flink wat sneeuw. De storm werd veroorzaakt dioor een depressie die over Ierland naar het zuiden trok. Vanmorgen lag deze depressie voor de ingang van het Engels Kanaal. De bijbehorende sneeuwzone reikte tot de Frans-Bel gische grens, maar breidde zich niet belangrijk meer in noordelijke rich ting uit. De depressie bij het Kanaal zal over Frankrijk naar het Alpen gebied trekken. In verband hiermee zal de wind in ons land uit oost tot noordoost waaien, waardoor de aan voer van continentale lucht onver minderd doorgaat. Ook in de komen de nacht moet daarom op lichte tot matige vorst worden gerekend. De kans op sneeuw blijft klein. ZON. EN MAANSTANDEN 5 Maart: zon op 7.18, onder 18.27; maan op 8.31, onder 20.50. Hoogwater standen 5 Maart: v.m. 6.15; n.m. 18.49. KORRELTJE Een weldaad verliest haar waarde indien men er teveel bekendheid aan

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1