Wat doet een plateneontroleur bij Hoogovens? Minister verwacht dit jaar prijsstijging van 4,5 procent HOOGOVENS IJMUIDEN Dappere kassier kreeg auto TARIEVEN VAN AUTORIJSCHOLEN 35 CENT OMHOOG Veertien Zweedse studenten bij lawine om 't leven gekomen Op wintervakantie in Oostenrijk EERSTE KAMER WIJZIGDE AGENDA WOENSDAG 3 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Landmacht koopt voor 60 miljoen materiaal. Het ministerie van defensie heeft in de V. S. ruim 250 gepantserde rupsvoertuigen gekocht: ruim 200 verkenningswagens van het type als de bovenste foto en enkele tientallen mortierdragers van het op de onderste foto afgebeelde type. De verken ningswagen heeft een bewapening van twee mitrailleurs resp. van 0.50 inch en 7,62 mm; de onderst! wagen heeft een mitrailleur van 0.50 inch en een 107 mm mortier. Het woord zegt het al: een plateneontroleur contro leert platen. Stalen platen om precies te zijn, die - nog niet op maat geknipt - onder de walsen vandaan kwa men rollen. Hij inspecteert ze op oppervlaktefouten, vlakheid en dikte (dat luistert vaak bijzonder nauw) en geeft aan hoe fouten verbeterd kunnen worden. Zó werkt een plateneontroleur. Natuurlijk zijn er veel meer van zulke specifieke beroepen bij Hoogovens, en ze vragen telkens weer om heel andere kwaliteiten. Maar het kan allemaal geleerd worden. Daarom is er voor mensen met een gezond verstand en die weten wat wer ken is, altijd plaats bij Hoogovens. Ook voor u dus. Als u eens schreef of belde naar Personeelszaken Hier is het adres Personeelszaken, gebouw Buitenhoftelefoon 02550-6611, toestel Uil. Poging in Amsterdam Turkse rijbewijzen te laten drukken steunmaatregelen van de regering aan de landbouw. KERNCENTRALE In zijn Memorie van Antwoord op de begroting van dit jaar aan de Eerste Kamer zegt de bewindsman, dat de regering haar goedkeuring hecht aan de start van de bouw van de kerncentrale in Doodewaard. Tot nu toe hebben een Euratom-commis- sie, volksgezondheids-experts en des kundigen hun fiat gegeven aan de plannen, voor zover die nu gereed zijn. Er wordt thans met de Nederland se scheepsbouw overleg gepleegd om de slechte positie van de scheeps bouw te verbeteren. Indien niet spoe dig resultaten bekend worden van een studie over de problemen van de scheepsbouw, is de minister be reid mee te werken aan een rege ling binnen de EEG. De minister is van mening, dat verschillen in doel matige werkmethoden bij de onder- scheidene werven mede oorzaak zijn van de moeilijkheden in ons land. KLM-aandelen stegen in New York 5 dollar De aandelen KLM waren gisteren de sensatie op de New Yorkse beurs. De koers van dit fonds liep maar liefst met vijf dollar op tot $37 3/4, hetgeen overeenkomt met een prijs van f 117 in Amsterdam, rekening houden met de 15 pet. belasting op de aankoop van buitenlandse aande len door Amerikanen. De heer W. Huting, kassier van de Boerenleenbank in Gieten, die op 25 januari een overval op deze bank wist te verhinderen, heeft gisteren uit dank voor zijn optreden een auto gekregen. Deze werd aangeboden door jhr. mr. J. G. Greven, onderdi recteur van de Centrale Boerenleen bank in Utrecht. De heer Hu ting, die bij de overval een schot aan het hoofd opliep, was gisteren het mid delpunt van een receptie in Gieten. Jhr. Greven zei in een toespraak, dat naar aanleiding van het optre den van de heer Huting wel is ge zegd, dat het personeel bij een over val maar het beste doet de indrin gers het verlangde gewillig ter hand te stellen. Hij was het hier niet mee eens. Toah mag men ook weer niet van het personeel verlangen, dat het persoonlijke risico's neemt, aldus jhr. Greven. „De houding, die de heer Huting heeft aangenomen, gaat uit boven hetgeen verwacht mag worden van iemand, die in de situa tie wordt gesteld, waarin hij heeft verkeerd". De dader van de overval op de Boerenleenbank in Gieten, die door het optreden van de kassier werd af geschrikt, is tot dusver niet gegre pen. (Advertentie) EIS VAN ZES MAANDEN TEGEN VAN TIENEN GEHANDHAAFD De 43-jarige Utrechtse boekhande laar Paul van Tienen heeft gisteren door de officier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk, tegen zich horen eisen, wegens belediging van een bevolkingsgroep door de ver spreiding van het boek „Adolf Hitier, sein Kampf gegen die Minusseele". De oud-SS'er Van Tienen stond op 22 december van het vorig jaar te recht. Op 5 januari jl. bepaalde de president van de Utrechtse recht bank, mr. B. M. v. d. Werk, dat de aan de dagvaarding toegevoegde Duit se citaten uit het boek, die enkele van de gewraakte passages bevatten, moest worden vertaald. Dat is in middels gebeurd. De verdediger, mr. J. W. M. Wagenaar, zei gisteren, dat het verzoek van de rechtbank om 'n vertaling het beledigende karakter van de citaten twijfelachtig maakt. Volgens hem kan slechts worden ge sproken van belediging van 'n Duits sprekende bevolkingsgroep. MAKELAARS BESLUITEN TOT UNIFORME TARIEVEN Van 1 juli af zullen voor het ge hele land gelijke tarieven en voor waarden voor de bemiddeling bij koop en verkoop van onroerend goed en huurovereenkomsten gelden. Dit heeft de Nederlandse bond van ma kelaars in onroerende goederen be sloten. De vreemdelingendienst der Am sterdamse politie heeft gisterochtend in de hoofdstad twee circa 35-jarige Turken gearresteerd, die bij een drukkerij aan de Prinsengracht een proeforder hadden geplajk st voor het drukken van wat na onderzoek bleek Turkse rijbewijzen. De drukker vond het een vreem de opdracht. Het was een klein boek je met Turkse lettertekens. Hij toog op onderzoek uit en tenslotte bleek, wat het voor een soort document zou moeten worden. De twee Tur ken zijn afkomstig uit Duitsland waar zij reeds een paar jaar werken. Met een auto zijn zij naar Nederland gekomen. Minister Andriessen van Economi sche Zaken verwacht, dat de prijzen dit jaar met ongeveer 4,5 procent zullen stijgen. Vorig jaar stegen de prijzen gemiddeld ongeveer 6 pro cent. Wel zal de stijging van de invoers- prijs, die verleden jaar drie procent bedroeg, dit jaar lager zijn, maar deze zal toch van invloed zijn op de consumentenprijzen. Andere prijs stijgingen verwacht minister Andries sen voor brood en zuivelprodukten, als gevolg van de afbraak van de Na overleg tussen het departement van Economische Zaken en de be trokken organisaties mag de prijs voor autorijscholen, in verband met de rechtelijk gestegen kosten, wor den verhoogd met 35 cent per les uur. Die blijkt uit een mededeling van het departement. Het overleg werd noodzakelijk, aangezien op 27 februari de prijzènbesdhikking autorijscholen 1964 afliep en de te volgen gedrags lijn voor de prijs, die voor autorij lessen in rekening mag worden ge bracht, moest worden vastgesteld. De organisaties van de autorijscho len hebben verklaard, er bij de le den met de meeste klem op aan te zullen dringen, dat van deze rege ling niet zal worden afgeweken. De werkzaamheden aan de Coentunnel, die eerdaags Amsterdam met Zaandam gaat verbinden, vorderen ge staag. Zoals de foto laat zien, is de ingang van de tunnel aan de Amsterdamse kant al gereed. Op de achter grond de centrale aan de Hemweg. Veertien jonge Zweden hebben gis teren de dood gevonden in het Rad- staedter Tauern-gebergte in Oosten rijk, doordat hun bus door een la wine werd meegesleurd. Het gebeur de op dezelfde weg waar begin deze winter twaalf jonge Nederlanders eveneens door een lawine werden getroffen en drie hunner het leven verloren. De slachtoffers behoorden tot een groep Zweedse studenten die in drie bussen op weg was naar de winter sport in Obertauern. De sneeuw schoof over een breedte van veertig meter over de weg en sleurde een der bussen in een vijftig meter diepe afgrond, waar deze tegen een boom tot stilstand kwam. De achterzijde van de bus werd hierbij vernield, waarbij alle inzittenden in dat deel op slag werden gedood. 10 Inzitten den werden na een zeer moeilijke reddingsoperatie naar verscheidene ziekenhuizen overgebracht. De mees ten verkeren in zorgwekkende toe stand. De 13 overigen bleven onge deerd. De gewonden liggen in ziekenhui zen in St. Johann, Schwarzach, Alte- markt en Tamsweg. Hun redders heb ben hen onder levensgevaar uit de bus gehaald: er hing ter plaatse nog een grote massa sneeuw, die ieder ogenblik omlaag kon storten. Wegens kabinetscrisis De Eerste Kamer besloot gisteren de behandeling van de begroting van justitie, die op de agenda stond, uit te stellen. Later zal beslist worden, wanneer de behandeling van deze begroting wél zal worden gehouden. Kamervoorzitter mr. J. A. Jonk man deelde mee, dat nu het kabinet demissionair is. alleen de overwe gende administratieve aangelegenhe den door de kamer zullen worden behandeld. De wat hij noemde sterk politiek georiënteerde onderwerpen zullen vooralsnog blijven liggen. De centrale recherche, afdeling zwendel en oplichting, heeft de zaak in onderzoek en zal met behulp van een tolk de twee Turken, die welis waar wat Duits spreken, grondig aan de tand voelen, waaroan zij hier rij bewijzen van hun llamd wikten laten drukken. Paramaribo: Na zijn ambtsaanvaarding in het Statencollege van Suriname had gouverneur H. L. de Vries (links) al meteen een ernstig gesprek met premier J. A. Pengel.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7