DUET NYLONS Minister Toxopeus wil kiesgerechtigde leeftijd verlagen tot 21 jaar muurdecoratie van Cees Bantzinger Ontslagen matroos steekt stuurman met mes in de rug Sleepboot verdwijnt in kolkende zee DWS en VASAS GYOER STELDEN DATA VOOR WEDSTRIJDEN VAST Premie vrijwillige ziekenfonds hoger 27 JANUARI IN LEIDEN SPORT NIEUWJAARSBAL Zwitser Glauser leidt in Groningen Tweede weekeinde zonder voetbal? DONDERDAG 31 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Minister Toxopeus (binnenlandse zaken) heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarin hij voorstelt de minimum leeftijd voor het actief kiesrecht terug te brengen van 23 tot 21 jaar. In de toe lichting zegt de minister dat het vo rige kabinet reeds te kennen heeft gegeven deze verlaging wenselijk te achten. Ook in de Eerste en Tweede Kamer is hierop herhaaldelijk aan gedrongen. Het wetsontwerp bevat nog een aantal andere wijzigingen van de Kieswet: de boete bij het niet voldoen aan de opkomstplicht wordt van maxi maal 5.gebracht op maximaal 25.De maximumboete bij her haling is in het ontwerp op 50. gesteld; in het ontwerp vervalt het ver eiste dat het stemmen bij volmacht moet gebeuren door een kiezer uit hetzelfde stemdistrict; de waarborgsom, die bij de ver kiezingen voor Tweede Kamerleden bij een kandidatenlijst moet worden gestort, wil minister Toxopeus op 1000.brengen. Nu is de w a arbor g- Omstreeks vier uur gistermiddag som ƒ500.Groeperingen die al in Aan boord van het vrachtschip is voor de Nederlandse kust, tussen de Tweede Kamer zitting hebben krij- „Hoogland", dat te Sluiskil voor de Westkapelle en Hoek van Holland, gen de mogelijkheid het storten van cokesfabriek ligt, heeft de 28-jarige de Duitse sleepboot „Johannes MM- een waarborgsom achterwege te la- Nederlandse matroos W. Th., zonder thies" vergaan. De bemanning van ten; vaste woon- of verblijfplaats, de 55- aoht koppen is gered aan boord van _1 leden van Provinciale Staten Jarige uit Schiedam afkomstige eer- het Engelse schip „Llamgorse". Eer- zullen bij de verkiezingen voof de ste stuurman L. E. met een koksmes der op de middag had de „LLangor- Eerste Kamer bij volmacht mogen in de rug gestoken. Aanleiding hier- se" geseind, diat het rode vuurpijlen stemmen. toe was het ontslag van de matroos, had zien afvuren door een klein Het slachtoffer weid in het St-Eli- schip en dat men zich naar de plaats rabethziekenhuis ter plaatse opgeno- zou begeven, waar men de pijlen had men en bleek niet levensgevaarlij k gezien. Het bericht van de „Llangor- gewond. De dader werd dioor de ge- se" was voor de Marine Luchtvaart- meentepolitie gearresteerd en is in- dienst op Valkenburg aanleiding ge- middels voor de officier van Justitie weest een Neptune op onderzoek te geleid te Middelburg. sturen. MERKWAARDIGE Prins Franz Joseph van Liechtenstein opent het portier van zijn wagen voor prins Philip, prinses Anne en prins Charles na hun aankomst op het station van Sargans in Zwitserland. De Engelse gasten zullen voor een wintersportvakantie op het kasteel van prins Franz Joseph in Vaduz verblijven. Bemanning gered KARDINAAL ALFRINK NAAR ROME VERTROKKEN Matroos verdronken NED. MIDD. BANK VERHOOGT DIVIDEND Kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, is gisterochtend van Schiphol via Milaan naar Rome ver trokken. Hij zal daar een presidium- vergadering van het Concilie bijwo nen. Aan die bijeenkomst van het presidium nemen circa 20 kardinalen deel. Öp Ulo-school te Hillegom In de aula van de nieuwe ULO- school aan de Prinses Ireneschool te Hillegom staat een bord. „Niet met de handen kijken" is daar te le zen. Hetis de bekende tekenaar Cees Bantzinger, die dit bordje ge plaatst heeft. Met de meeste hoog achting aan dit adres van de lieden, die direct gaan zitten peuteren als ze bepaalde materialen niet kun nen thuisbrengen. Het bord staat niet zonder reden in de aula. Want Bantzinger is hier druk bezig een boeiende muurdecoratie aan te brengen. De decoratie is goed „leesbaar". Een beeld van de jongelui, die de school verlaten, gewapend met de geestelijke bagage,. Ce flanken geven het geheel een speels en luchtig karakter. Ongeveer een jaar is de fa. Schuit uit Hille gom bezig met de bouw van deze school. De verwarming brandt al lustig en de schilders, de stucadoors en de andere bouwvakkers kunnen dus volop doorgaan. Dat moet ook wel, want maandag 11 januari wordt de nieuwbouw in gebruik ge nomen. De eerste aanzet van deze school werd in het begin der vijf tiger jaren gebouwd en bood plaats aan 120 leerlingen. Straks krijgt men er vijf lokalen bij (drie leslokalen, een vak- en een natuurkunde lo kaal) terwijl men tevens over een fraaie aula kan beschikken. In deze aula is de Amstelveense kunstenaar thans bezig de laatste hand aan zijn decoratie te leggen. Niet met verf, maar met' Gemstone, een produkt dat uit Zuid-Afrika wordt geïmporteerd. Het is fijngemalen natuursteen waar aan transparante kunststoffen wor den toegevoegd. Men kan er grote muurvlakken zonder meer mee bespuiten, wat 'n decoratief effect geeft. Maar men kan er ook mee „schilderen" zoals Bantzinger doet. Z'n ontwerp brengt hij van het papier op de muur over. Vluchtig zet hij de lijnen met houtskool op het steen, daarna plakt hij randjes crèpepapier op de lijnen en vervolgens gaat hij tussen die randjes door het Gemstone op op de muur aanbrengen. Hij ge bruikt daar een klein trof feit je voor. De aula zal gebruikt worden voor het houden von vergaderingen in schoolverband, voor het beleggen van ouderavonden, voor uitvoerin gen van muziekclubjes en het geven van toneelvoorstellingen door de leerlingen van de school. Het geheel ziet er aantrekkelijk uit. Het ontwerp van de school is van het Lissese architectenbureau Paardekoper Barnhoorn. Gistermiddag is de 32-jarige ma- De directie van de Nederlandsche troos A. Alleman uit Bergen op Middenstandsbank NV deelt mede, Zoom, opvarende van het binnen- dat de gang van zaken in 1964 gun- Gisteravond is de boerderij van schip „Damko 247" verdronken in stig is geweest. In alle sectoren van de heer J Wultjes te Vaassen totaal de Binnenhaven in Rotterdam. Het het bedrijf nam het zakenvolume toe. afgebrand. Waarschijnlijk is de schip moest voor de brug afmeren De winst zal hoger zijn dan in brand ontstaan door korstsluiting. en daarbij raakte het bakboord ach- 1963. Het ligt in de bedoeling de ko- De brandweer uit Vaassen en de terschip de ducdalf. Door de schok mende algemene vergadering van 17-jarige zoon van de heer Wultjes is Alleman, die op het voorschip aandeelhouders voor te stellen het brachten de vijftien koeien in vei- dividend te verhogen van 8 tot 9 ligheid. De schade wordt geraamd procent. op 100.000,-. stond, overboord geslagen. De 34-jarige schipper S. Elgersma uit Makkum sprong zijn matroos on middellijk na, maar kon hem niet meer te pakken krijgen. Later op de middag is het stoffelijk overschot van de matroos uit 't water gehaald. „De onverlaat stripfiguur Vasas Gyoer, de Hongaarse tegenstander van DWS in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, zal op woens dag 24 februari in Amsterdam de eerste wedstrijd in deze ronde spelen. De returnwedstrijd volgt op woensdag 10 maart in het Hongaarse stadje Gyoer. De Hongaarse club Vasas eto Gyoer is het zevende Hongaarse team, dat na bekende clubs als Honved, Ujpest, Vasas Boedapest en Ferencvaros zijn geluk beproeft in het Europese cupvoetbal. Het is de eerste maal dat een provinciale Hongaarse club zich meet met de sterkste Europese teams. Vasas Gyoer werd in 1963 winnaar van het eerste ge- De Oosterhoutse gemeentepolitie deelte van de Hongaarse competitie, heeft een speurtocht naar een ver meende „overvaller" gestaakt, nu een vijftienjarig kantoormeisje door de mand is gevallen en bekend heeft dat zij de politie met bedenksels om de Vasas1 historie buitenland gaan voorbereiden. De club speelde zijn laatste wedstrijd op 6 december in het bekertoernooi zy ue F,u« u,n ce Vasas e,° tege" S1°™ S°fia' fï' wfw .gelHid'l.Dh gezocfhle "df- Gedurende "ru.m "dertig jaaï bleef SPELERS nitJelnnteW?^e^triue slechts een tweederangs club. In De zeventien Hongaarse spelers, zijn uit een televisiestrip, die het speelde Gyoer voor de eerste die voor de wedstrijd tegen DWS 28.lhir J optreden g dc h„Jste klas_ maar werd werden geselecteerd, zijn: heeft geïnspireerd. aan hgt ein(J yan het sejzoen weer Doel: Laszlo Toth (26 jaar) en Vorige week moest zij door een gewipt. In 1945 kwam Gyoer weer Sandor Barna (31 jaar). Achter: Zol- toevallig passerende automobilist jn de eerste divisie terecht en wist tan Kiss (24 jaar), Arpad Orban (26 worden „gered" uit het Wilhelmina- zich daar met slechts een onderbre- jaar), Laszlo Tamas (30 jaar), Janos kanaal. Een donkerharige onverlaat king van twee jaar te handhaven. Szaniel (22 jaar) en Laszlo Izsaki zou haar daar in het water hebben Aan het eind van het voetbalsei- (21 jaar). Midden: Karoly Palotai gegooid, nadat hij haar had gekne- zoen 1961/'62 werd de bekende Hon- (29 jaar), Janos Mate (28 jaar), en veld en in een auto had getrokken, gaarse ex-international Ferenc Szus- Lajos Morvay (29 jaar). Voor: Laszlo Ofschoon er niets oneerbaars was ge- Za als trainer-coach geëngareerd. Keglo'vich (24 jaar), Laszlo Orosz beurd, aldus het relaas van de tiener, Szusza, die toen 39 jaar was, had 24 (26 jaar), Istvan Korsos (23 jaar), had de „overvaller" zijn rif besloten maal in het Hongaarse nationale Laszlo Povazsai (27 jaar), Laszlo bij het kanaal en haar daar in het wa- team gestaan. Hij was de man die de Gyoerfi (27 jaar), Jozsef Szalo (21 ter gesmeten. Zij vertelde dit op het verdedigende taktiek, die Gyoer tot jaar) en Lajos Takacs (25 jaar), politiebureau waar zij van droge kle- dan toe in zijn spel legde, omboog Doelman Toth verdedigde in de ren werd voorzien. tot een aanvallende. Bovendien trok herfst van 1964 driemaal het Hon- In werkelijkheid had zij zich lang- hij een aantal begaafde voetballers gaarse doel in interlandwedstrijden zaam in het kanaalwater laten zak- aan en legde zodoende een hechte tegen Zwitserland, Tsjecho-Slowa- ken, toen de automobilist, die ter basis voor het succes. De huidige kijë en Zuid Slavië. Arpad Orban en plaatse even zijn hond uitliet, binnen coach, Nandor Hidegkuti, die in 1963 Karoly Palotai speelden in het gehoorafstand was gekomen. Nadat de taak van Szusza overnam, speelde Olympisch team, dat in Tokio goud die politie een telexbericht had ver- 68 maal in het nationale Hongaarse veroverde. spreid en in Oosterhout en in Breda team. Hidegkuti ziet zich voor een Palotai fungeerde toen tevens als tevergeefs had laten speuren onder moeilijke taak geplaatst, omdat de captain van dit Olympische elftal. De de buitenlandse arbeidskrachten, Hongaarse competitie van 1965 pas spelers Zoltan Kiss, Janos Mate, Ist- werd het verhaal nogmaals gecon- op 14 maart begint. Gedurende de van Korsos en Laszlo Povaszai wer- troleerd. Toen werd ontde,kt, dat be- maanden januari en februari zijn de den wel verscheidene malen voor het paaldie tijdstippen niet klopten. Het velden, gezien de weersomstandig- Hongaarse nationale team geselec- meisje werd opnieuw aan de tand heden, onbespeelbaar. Gyoer zal zich teerd, maar kwamen in tegenstelling gevoeld en bekende toen haar imi- hoogstwaarschijnlijk op de wedstrij- tot Laszlo Toth nog niet voor het na talie strip-avontuur. den in Amsterdam en Gyoer in het tionale elftal uit. Met ingang van morgen zullen 78 algemene ziekenfondsen de premie voor de vrijwillige ziekenfondsver zekering verhogen. Vier fondsen gaan 1 februari, dertien fondsen in de loop van 1965 tot premieverho ging over. De gemiddelde premie, die nu per verzekerde van zestien jaar en ouder 3,70 per week is, stijgt op 1 januari met 12,4 procent tot 4,16. In januari van dit jaar varieerde de premie van 2,53 tot 4,60; vol gende maand zal zij zich bewegen tussen 2,80 en 5,35. De Ziekenfondsraad is akkoord gegaan met die verhoging, die een gevolg is van de voortdurende stij ging van lonen en pry zen. NSO op toernee: Het Nederlands Studenten Orkest houdt in januari voor de dertiende keer een toernee, dat ditmaal onder beschermheerschap staat van Prins Bernhard. Maandagochtend 4 jan. om elf uur zal het N.S.O., in zijn nieuwe samenstelling, zijn traditio nele intocht houden in Bergen <NH), waar deze gastvrije gemeente op studentikoze wijze met een attentie verrast zal worden. In Bergen zal het orkest onder leiding van de di rigent Jan Brusse instuderen. De toernee start in Bergen op 16 januari en zal de 27e Leiden aan doen. De baten van de concerten zul len worden afgedragen aan de stich ting Het Nederlands Studentensana torium en de stichting Het Univer sitair Asielfonds. Hockey Het Indiase hockeyteam heeft woensdag ook de vierde wed strijd tegen Frankrijk gewonnen. De Olympische kampioenen, die het Franse team, dat momenteel een toernee door India maakt, voor de vierde maal in een week ontmoet ten, zegevierden met 21. Bij de rust stond India met 20 voor. ZATERDAG 2 JANUARI voor leden en donateurs der r.k. sportverenigingen uit Leiden en omgeving. ST. ANTONIUS CLUBHUIS Aanvang 8 uur. Georganiseerd door de jeugdcom missie van de r.k. gymnastiekveren. „VICTORIE" (Advertentie) SCHAKEN In het internationale jeugdschaak toernooi in Groningen heeft de Zwitser Glauser na de woensdag gespeelde derde en vierde ronde al leen de leiding genomen. De Israë liër Bleiman en onze landgenoot Ree, die in hun afgebroken partijen op winst staan, komen echter zeer waar schijnlijk eveneens op vier punten. Opvallend is het herstel van de Oostenrijker Hoelzl, die zijn beide partijen won en daardoor naar de middenmoot oprukte. De uitslagen luiden: Derde ronde: De Haseth (Ned. Antillen)Sibe (Zweden) 01; Woodcock (G.B.) Hoelzl (Oost.) 01; Ree (Ned.) Noorda (Ned.) 10; Bleiman (Israël) Verstraeten (Belg) 10; Glauser (Zwits.)Algera (Ned.) 10; Hueb- ner (Did.)Koelback (Den.) afgebr. Vierde ronde: KoelbackBleiman afgebr.; Wood cockHuebner */t; Verstraeten Ree afgebr.; NoordaGlauser 0 1; AlgeraDe Haseth V*V*; Koelzl —Sibe 1—0. De stand aan de kop: 1. Glauser 4 punten; 2 en 3 Blei man en Ree 3 en 1 afgebroken partij. De vooruitzichten voor de voetbal lerij in 't eerste weekeinde van 1965 zijn niet best. Aangenomen, dat het blijft dooien en dat de sneeuwlaag, die nu nog de meeste velden bedekt, gesmolten zal zijn. is het bijna niet aan te nemen, dat de velden vol doende droog zullen zijn om be speeld te kunnen worden. Het smelt water zal de eerste dagen namelijk nog moeilijk weg kunnen, omdat er 15 tot 20 centimeter vorst in de grond zit. Enkele bekerwedstrijden, die voor vandaag en morgen waren vastge steld - Enschedese Boys-Blink wijk en NOAD-Limburgia - zijn al afge last. Volgens plan zou op 2 en 3 januari het volledig afgelaste programma van vorige week gespeeld dienen te worden. Op Nieuwjaarsdag zal de KNVB een beslissing nemen over al of niet voetballen in het komende weekeinde. IJshockey De ijshockeyclub Rot terdam heeft woensdag in 'n vriend schappelijke wedstrijd tegen de Oos tenrijkse eerste divisie kampioen E. C. Ehrwald een zware nederlaag ge- Het Engelse marine-bevoorradingsschip, de hms „Triumph", dat op een werf in Portsmouth een verbouwing heeft ondergaan, is nu uitgerust met een sprenkel-installatie. In geval van een atoomaanval kan het schip zichzelf nu schoonspuiten van de „fall out". De maten aan boord beschou- ïeden1—12. De tussenstanden wa- wen de bodem nu als een reuze-„bedriegertje". De foto toont de spuitende ren: 03, 05, 14. .Triumph" in volle glorie.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9