HET JAAR WAARIN BURGEMEESTER VAN KINSCHOT AFSCHEID NAM EEN JAAR LEIDEN IN TWAALF MOTEN - DONDERDAG 31 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 ,W- Het jaar 1964 is voor Leiden vooral in één opzicht een belangrijk jaar geweest: burgemeester F. H. van Kinschot nam na een regeringsperiode van bijna 18 jaar afscheid van de Sleutelstad. Dit gebeuren, dat werd gevolgd door een nog steeds niet beëindigd „in terregnum", overschaduwt eigenlijk alle andere ge beurtenissen, die dit jaar in Leiden hebben plaats gevonden. Enkele van deze gebeurtenissen zijn overi gens de moeite van het vermelden waard: de sluiting en de verkoop van Ruteck's, de verkoop van de garen- fabriek van Van Wijk en Heringa, de activiteiten, die de Studentenhuisvesting vooral in de eerste helft van het jaar heeft ontplooid, de moeilijkheden bij de nieuwbouw van de Leidse Universiteit, de opening; van bet nieuwe zwembad „De Vliet de verschillende eerste palen 25 De Tweede Kamer gaat een wetsontwerp behandelen, waarin de door Leiden gewenste gebiedsuitbrei dingen aan de orde worden gesteld Het door de minister aan de Kamer voorgelegde ontwerp kan echter niet de onverdeelde tevredenheid van het Leidse gemeentebestuur wegdragen: „Wij hadden meer gewild". 27 Burgemeesters van Leiden en omliggende gemeenten tonen zich hoogst verbaasd over het feit, dat de pers eerder op de hoogte was over de grenswijzigingen dan zij zelf: het scheelde bijna 24 uur. 28 De nieuwe Leonardusschool, een van de reeks systeemscholen, die Leiden op het programma heeft staan, MAART JANUARI I De Leidse ziekenhuizen ver hogen hun tarieven met 15 tot 20 procent. 6 Eindelijk meer parkeervrijheid in een van de drukste Leidse ver keersaders: de Haarlemmerstraat: Na 's avonds zes uur mag er ook aan de linkerzijde van de straat gepar keerd worden. Een 20-jarige moderne Romeo ziet zijn pogingen om op Shakespeariaan- se wijze tot zijn geliefde door te drin gen door de Haagse politierechter veroordeeld: 25 gulden boete of vijf dagen hechtenis. 8 Honderdvijftig jaar geleden werd Johannes „Klikspaan" Knep- pelhouf, schrijver van het bekende boekje „Studententypen.", geboren. II De viering van het 150-jarig bestaan van het Vierde Regiment In fanterie kan natuurlijk niet onge merkt aan Leiden voorbijgaan, te meer daar het hier gaat om een korps, waar\ran de geschiedenis zeer sterk met die van Leiden is verweven. Vele hoge militaire burgerlijke autoritei ten gaven blijk van hun belangstel ling. De borrel en de traditionele snert zullen er zonder enige twijfel best ingegaan zijn. 12 De Leidse tafeltennisvereni ging „Docos" organiseert in de Leidse Stadsgehoorzaal een uitstekend be zet landelijk toernooi, waarin Gerard Bakker, Leidens tafeltennistroef no. één, met' een derde plaats genoegen moet nemen. Truus Ham behaalt een vijfde plaats bij de dames. 13 De heer J. Lijten, voorzitter van de St. Cunerastichtichting, slaat de eerste paal („eindelijk", schreven wij toen) voor de nieuwe BLO-school aan de Boerhaavelaan. 14 De Leidse gemeentereini gingsdienst viert het 50-jarig bestaan met een drukke receptie in de Bur gerzaal van het Leidse Stadhuis. 18 Met assistentie van politie en Roode Kruis worden de patiënten, die nog in het oude gebouw van het Diaconessen Ziekenhuis aan de Witte Singel worden verpleegd, overge bracht naar het nieuwe pand nabij 't Leidse Hout. De spectaculaire ver- voersactie, waarvoor vele ambulan ce-auto's zyn ingeschakeld, en die zéér vroeg in de morgen begint, ver loopt zonder noemenswaardige moei lijkheden. 19 De heer Willem van Rhijn, een van de laatste telgen uit een oud en roemrijk molenaarsgeslacht over lijdt na een korte ziekte. De door hem opgebouwde collectie antiek en fami» liebezittingen vervallen aan het Ste delijk Museum „De Lakenhal" De eerste Molentocht van dit jaar. Aantal deelnemende schaatsers: circa 5000. 20 De Leidse Raad is nog niet uitgepraat over de omschakeling van het Leidse electriciteitsnet van 127 naar 220 volt. Tevreden is men be paald niet over deze trage gang van zaken; een somber raadslid begint Leiden zelfs al als een „achtergeble ven gebied" te beschouwen. Aangenaam is echter de mede deling, die de raad aan de R.K Open bare Leeszaal en Bibliotheek en de Openbare Leeszaal en Bibl. „Reu- vens" kan doen: de gemeente zal fi nanciële medewerking verlene". bij de totstandbrenging van het ge meenschappelijke filiaal in het ge bouw van de Louise de Coligny-HBS. ten behoeve van de leerlingen vanide in totaal negen omliggende middel bare scholen. 23 Een door ons ingesteld on derzoek naar het verbruik van siga retten e.d. wijst uit, dat de Leidenaar over het algemeen beduidend minder sigaretten rookt dan enkele maanden tevoren. Sigaren en pijptabak hel ben hierdoor belangrijk aan terrein ge wonnen. 26 De NZH verhoogt de tarieven op haar buslijnen: alweer een gevolg van de loon- en prijsstijgingen. 30 Nóg een eerste paal: nu voor de nieuwe UTS, aan de Kagerstraat. Het instructiebad in de kelders van de Louise de Coligny-HBS haalt de 10-jarige Anita van Beekum, leer linge van de Pacellischool aan de Damlaan, als honderdduizendste be zoekster binnen. Een ongewoon hoog aantal, na nog geen tien maanden FEBRUARI 4 Het oude Diaconessenhuis aan de Witte Singel krijgt een nieuwe, nuttige bestemming: het Bureau voor Studentenhuisvesting zal de kamers gaan toewijzen aan nog kamerloze studenten. 5 Nog meer nieuws van het stu dentenhuisvestingsfront: ook niet meer im gebruik zijnde hofjes zullen ter beschikking worden gesteld van de Leidse Studentenhuisvesting. Het in 1688 gestichte Jean Michelhofje aan de Pieterskerkstraat is al door de huisvesting aangekocht. Twaalf studenten zullen hier onderdak vin den. Het onlangs heropgerichte Leidse Jeugdparlement treedt voor 't eerst voor het voetlicht. Tijdens een geani meerde vergadering worden land bouwproblemen diepgaand besproken 7 „Leiden nog maar 1200 zielen van 100.000 vandaan" Elf maanden na de verschijning van een artikel onder dit motto is dat magische getal echter nóg niet gehaald. 8 De NZH neemt een nieuwe serie stadsbussen in gebruik. 10 Weer praat de Leidse ge meenteraad tevergeefs over de om schakeling van het electriciteitsnet van 127 naar 220 volt. 11 Precies vijfendertig jaar ge leden verwoest een hevige brand het oude Leidse stadhuis. De Leidse raad besluit tot aan koop van twee kostbare luiken, ge schilderd door de leermeester van Lucas van Leyden, Cornelis Enge- brechtsz. 14 De Leidse politie krijgt het druk: vijf inbraken in één etmaal. 17 Hetzelfde liedje: weer 5 in braken, en voor de derde keer in kor te tijd in het consultatiebureau aan de Rijnsburgerweg het doelwit van de duistere dieven. 19 B. en w. leggen de gemeente raad van Leiden een nieuw plan voor voor de sanering van enkele oude gedeelten van de binnenstad. Ook de veelbesproken Noord-Zuidverbinding komt in het plan ter sprake. Voor schone mensen: aan de Lindestraat in Tuinstadwijk zal een nieuw bad huis verrijzen. 20 De vereniging „Oud-Leiden' hecht haar goedkeuring aan het plan om het beroemde „Wevershuisje", dat bij uitvoering van de saneringsplan nen van Leidén ernstig in gevaar komt, te verplaatsen. Een geschikte plaats moet nog worden aangewezen 23 Een bekende oud-Leidenaar betreedt het Stadsgehoorzaalpodium: Joop Stokkermans is de briljante so list in een concert, dat gegeven wordt ter gelegenheid van de „Herdenking. 150 jaar Koninkrijk". 1 „Sprankelende judostrijd in Leidse Stadsgehoorzaal". Ziedaar het motto, waaronder ons verslag wordt uitgebracht over de verpletterende overwinning van het Nederlandse judo-team (onder leiding van o-ns alilier Anton) op de Engelse sport- broeders. Uitslag: 37-0. 2 Een wat vreemdsoortig Ame rikaans bezoek aan Ledden: de fami lie Gillis, met een huifkar van Afne- rika op weg naar Ruslands hoofd stad Moskou, parkeert het zelfs in Europa enigszins verouderde ver voermiddel voor een paar dagen in Leiden. De Leidse raad neemt een viertal maatregelen om de massale sanering te begeleiden: een schadevengoeddmgs- regeling, een onderzoek in de sane- ringsgebieden, een z.g. bevriezings- verordening en een nader onderzoek met betrekking tot de algemene op zet van de sanering. De Wagnerlaan in Leiden Zuid- West heeft een naamsverandering ondergaan. Voortaan heet deze laan „Kennedylaan". 4 De Leidse middenstand loopt warm voor het plan om dit jaar weer een Leidato-show te organiseren. De standruimte is in zeer korte tijd uit verkocht. Susana y José, het beroemde Spaanse danspaar, maakt er een Spaanse boel van in de Stadsgehoorzaal. 6 Op complexen van gemeente lijke woningen en bouwverenigingen in Leiden zullen tv-antennes worden aangebraoht voor het tweede net. Vele bezitters van wat oudere tv's halen bij dit bericht ongetwijfeld ver licht adem: hun oude beestje hoeft nog niet te worden afgedankt. De Studentenhuisvesting blijkt een bijzondere actieve instantie te zijn: het oude pand Hooigracht 39 wordt aangekocht. Er bestaan plannen ui de achtertuin een flatgebouw te doen verrijzen, waarin zestig studenten zullen kunnen worden ondergebracht. 6 De nieuwe Leonardusschool wordt officieel in gebruik genomen. Verkenners van de Ewout Jop- penszgroep gaan bij wijze van proef de Leidse politie assisteren bij het regelen van het verkeer op drukke dagen bij enkele veel ge bruikte zebra's in de Leidse binnen stad. Prof. dr. H. Daalder maakt een opvallende entree bij de Leidse Uni versiteit. Zijn intree-rede spreekt een vernietigend oordeel uit over „de regentensfeer in de Nederlandse overheid, die aanleiding geeft tot winderige deftigheid". 11 De Leidse Volksuniversiteit moet een toneelvoorstelling in de Leidse Schouwburg afgelasten we gens gebrek aan belangstelling, zulks in verband met de op deze avond door de NTS uitgezonden reportage van de voetbalwedstrijd FC Zürich- PSV. 12 Joop „Swiebertje" Doderer zet in zijn eentje Leiden op stelten. Slechts met de grootste moeite weten enkele potige politiemannen Swie bertje te beschermen tegen de atten ties van de wat al te opdringerige jeugd. 15 De Zilveren Molenloop, geor ganiseerd door de Bataven in samen werking met de Leidise Courant, wordt een glorieuze overwinning voor Theo Roelofs. 17 B. en W. zijn nog steeds niet erg gelukkig met de problematische verkeerssituatie in de Leidse binnen stad. In het bijzonder de situatie op de Korte en Nieuwe Mare baart het college zorgen, dat om deze redenen besluit de raad voor te stellen op de beide Mares eenrichtingsverkeer in te voeren. De eerste serie systeemscholen is het college bijzonder goed bevallen. Daarom wondt aan de raad voorge steld met spoed' te doen beginnen met een tweede serie. De Raaimsteeg is het toneel van een wat vreemd ongeluk: een kraanwa gen zakt in het wegdek, wanneer men bezig is een zware ketel uit de reeds voor een groot deel gesloopte fabrieksgebouwen van Parmentter op een vrachtwagen te tillen. De top van de hijskraan boort zich in het hoogste raam van een pand aan de Raamsteeg, en de opgetilde last legt zich met zijn volle gewicht te rusten op een fraaie personenauto, waarvan het dak het zuchtend begeeft. Ge lukkig geen persoonlijke ongelukken 18 Het Leidse Jeugdparlement bespreekt de reclame in de televisie De meerderheid stemt vóór. 19 Een paar opgeschoten jon gens spelen met vuur en hun leven door „fikkie" te stoken in het trans formatorenhuisje aan de Lombok straat. Alles liep gelukkig nogal goed af. 21 Loco-burgemeester S. Men ken verwerft op het standwerkers- concours, georganiseerd door de stu dentenvereniging voor Welsprekend heid „Exercendo" ter gelegenheid van het 24e lustrum het „erestand- werkerschap de vereniging van Standwerkers in Nederland". Radio en TV blijken hevig geïnteresseerd te zijn. 26 Het bestuur van de Vereni ging voor Uitvaartverzorging U.A. „Leiden en Omstreken" protesteerd tegen de door de directie vande Be graafplaats „Rhynhof" ingevoerde verhoging van de begrafenisrechten met meer dan 30%. 27 Het Jeugd Kamerorkest Lei den vertrekt voor een (naar later zal blijken) succesvolle trip naar Zwitserland. 12 Twee kleuters worden door mevrouw J. Gluvers-Gijzenij uit het water van de Vijversloot langs de verbindt rug Parkstraat - Suriname - straat gered. Bij de restauratie van „De Burcht" stoot men op resten van bewoning uit Romeinse tijd. 21 Bang vor uw tanden? Goed nieuws van de LDM: Leiden gaat drinkwater met fluor leveren. De Leidse afdeling van het Neder landse Roode Kruis opent haar nieu we colonnegebouw aan de Hoge Morsweg. 23 Enorm atletiekfeest in het Leidse Hout. Henny Smit van For- tuna Vlaardingen behaalt de „gouden spike". De Leidse atleet Jan van Heek breekt het Leidse record speerwer pen. 29 Wethouder S. Sannes slaat de eerste paal voor de nieuwe can- tine van de Leidse voetbalclub Roo- denburg in Leiden-Noord. APRIL 1 Een 1 april-mop, waar helaas haast niemand inloopt: „De beroemde Amerikaanse talent-scout Sam He- man Zoekt talent onder de Leidse (vrouwelijke bevolking)". Maar waren toch' wel enkele nieuwsgieri gen, die voorzichtig een kijkje gingen nemen bij het Leidse VVV-kantoor, waar men zich moest aanmelden De Leidse Huiseigenaren wensen een hogere huur voor oudere wonin gen. Dit is géén 1 april-mop: de Leidse stadsgehoorzaal is het toneel voor opnamen vam het TV-programma „Combo". 4 Het eerste in Leiden (door Piet Heemskerk) gevonden kievitsei wordt aan loco-burgemeester S. Men ken overhandigd, die het net als de koningin „dankbaar gesterru' im ontvangst neemt". 10 De 68-jarige Leidse zwerver Gerrit Jansen, die naar het Acade misch Ziekenhuis is overgebracht nadat men hem in volkomen uitge putte toestand heeft aangetroffen langs een rijwielpad in Sassenheim, heeft weer de benen genomen. „Vrij heid, blijheid" is zijn leuze. 13 De Leidse raad racet in nog geen uur door een agenda van 22 punten heen. Er wordit een voorstel van B. en W. in verband met het nieuwe volkstuincomplex goedge keurd. 15 Wethouder Harmsen slaat de eerste paal voor de nieuwe Leidse vuilverbranding, langs de spoorlijn Ledden-Amsterdam. 17 De nieuwe Leidse Schouw burg, waarvoor de plannen gereed ligigen, gaat, zo blijkt uit recente ra mingen, minstens 18,5 miljoen kos ten. De nieuwe vuilstortplaats, die zo veel stof heeft doen opwaaien. BURGEMEESTER VAN KINSCHOT de vertrekkende De regering blijkt plannen te heb ben aan de Leidse Universiteit een belastingkundige studierichting in te stellen. 19 Nederlands beste katholieke amateurdansers strijden om de hoog ste danseer in de Leidse Stadsgehoor zaal. De eerste prijs gaat naar Anie Engel en Wim Michels uit Den Bosch. 22 De Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer John S. Rice, wijdt de Leidse Kennedylaan in. Het Leidse Jeugdparlement debat teert over de woningnood. Meest ge hoorde uitspraak: „Geef ons maar kant-en-klaar-woningen f** 23 De heer L van der Reek, de oudste nog in leven zijnde veteraan van het 4 RI, viert zijn 102e verjaar dag. 28 De nieuwe Leidse Schouw burg heeft heel wat tongen in bewe ging gebracht. Een toelichting op het Schouwburgplan tont aam dat het nadelig exploitatiesaldo van de Schouwburg ongeveer 185.000 gulden per jaar zal bedragen, waarbij dan nog de lasten van rente en afschrij ving (540.000) moet optellen om tot de conclusie te komen, dat de Schouwburg tweeduizend gulden per dag zal gaan kosten. „Jong en Jolig" viert het 25-jarig bestaan met de opvoering van „With a song in my heart". 30 Een zonnige Koninginnedag, die door de Leidse bevolking zonnig wordt gevierd. JUNI MEI 4 De Leidse raad besluit: de wa renmarkt blijft voorlopig op de hui dige plaats. 7 Het Schouwburgplan wordt door de Leidse raad geaccepteerd. Een deel van de KVP-fractie over weegt in beroep te gaan bij de Kroon. Mgr. Jansen brengt een bezoek aan het Leidse woonwagenkamp, waar hij het H. Vormsel toedient aan 26 kinde ren en volwassenen. 11 Het hoogste punt bij de nieuw bouw van de sociëteit Minerva, op de plaats van de oude soos, is, na nog geen vijf jaar bereikt. Dit gaat uiter aard vergezeld van de nodige festivi teiten. 6 „Iitteris Sacrum" behaalt de hoogste eer op een landelijk concours voor amateur-toneelclubs met een perfecte opvoering van „Blaffen te gen de maan". 9 De Wil'helminabrug wordt voor alle rijdende verkeer afgesloten in verband met werkzaamheden aan de verbetering van de brug. 12 Een enorme brand legt een froot deel van de dekenale kerk „St. ans Onthoofding" te Zoeterwoude in de as. 16 De Leidse Universiteit heeft zijn grondhomger nog steeds niet ge stald: een groot deel van de panden tussen het Leidsch Dagblad en het Diaconessenhuis aan de Witte Singel is reeds onteigend. Zij zullen worden afgebroken om plaats te maken voor een hypermodern flatgebouw, waar in verschillende instituten voor de B-facuiteiten zullen worden onder gebracht. Op de binnenplaats van het Aca demiegebouw wordt een schitterende opvoering gegeven van Shakespaeres „De getemde feeks", geheel in Shake- speariaanse stijl. 17 Aan de Morslaan wordt een begin gemaakt met de bouw van 303 woningfflats in systeembouw. 18 Het plan van een deel van de KVP-fractie in de Leidse raad om in beroep te gaan bij de Kroon tegen de in de raad aangenomen schouwburg plannen worden gerealiseerd: de le denvergadering van de KVP ver klaart zich akkoord met het protest. De demping van de Langegracht blijkt onverwachte moeilijkheden op te leveren. 27 De 28-jarige assistent van een Leidse chirurg, H. S., die zich in het St. Elisabeth Ziekenhuis Lange tijd met succes voor arts heeft uitgege ven, wordt, juist voordat hij naar Amerika wil emigreren, ontmaskerd. 30 De bewoners van de Zeger- steeg vragen om afsluiting van hun straatje voor alle verkeer, zulks in verband met het gevaar, dat dit verkeer voor de vele in deze straat spelende kinderen betekent. Een Leidse magetiseur staat te recht voor de rechter, in verband met het feit, dat een vrouw door zijn op treden een oog moet missen. (Vervolg op pagina 10) f*- -iiè

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7