Het jaar 1964 binnen de grenzen van Nederland Het uur nul R 0 0 (f g I 0 8 Btl (f 0 I jj H 6 11 in de nieuwjaarsnacht DONDERDAG 31 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT I PAGINA li BEURS VAN AMSTERDAM HET JAAR 1964 snelt naar zijn ein de en over enkele uren zijn weer 366 bladzijden van het boek der geschie denis omgeslagen. De herinneringen die in de onderstroom van het door leefde verleden komen aandrijven, vertonen een bonte verscheidenheid en het is moeilijk të zeggen welke ervan tot collectieve herinnering zullen beklijven. Ook in ons land zijn het vanzelfsprekend die gebeurte nissen, die door de meerderheid van ons volk als het ware gemeenschap pelijk zijn beleefd, die de grootste indruk achterlaten en die de voor naamste elementen vormen in het panorama van Nederland Anno 1964. Kwestie-Irene IN DE EINDELOZE variatie van verschijnselen, die te zamen het volksleven gedurende het afgelopen jaar bepaalden, springt „de zaak Irene" scherp naar voren. In onze herinnering beklijven nu eenmaal in de eerste plaats die gebeurtenissen, die ons emotioneel beroeren. Het huwelijk van prinses Irene met de Spaanse prins Hugo Charles de Bourbon-Parma en vooral alles wat aan dit huwelijk voorafging, hebben diepe bresseri geslagen in de eenheid van ons volk. Prinses Irene's overgang naar de Katholieke Kerk verwekte enorme emoties doordat de voorlichting van het hof had gefaald en de geheimzinnigheid, die zich als een sluier over alle handelingen van de prinses spreidde, riep een geprik kelde stemming op, die zelfs bij de Tweede-Kamerdebatten over deze kwestie te beluisteren viel. De plot selinge weigering van de prinêes om de tocht van haar ouders naar Mexico mee te maken en de huwelijksaan kondiging uit Parijs i.p.v. uit Soest- dijk deed het land gonzen van ge ruchten en enkele maanden lang vormde „de zaak Irene" het onder werp van gesprek. Allerlei godsdien stige tegenstellingen deden zich plots weer gelden en de woorden „achterbaksheid" en „anti-papisme", die in deze dagen herhaaldelijk vie len, duiden er op hoe scherp die te genstellingen zich dreigden toe te spitsen. Zwolsman cn Verolme TWEE ANDERE Nederlanders, zij het niet van koninklijken bloede, zijn het afgelopen jaar herhaaldelijk op de frontpagina's van de kranten en op het televisiescherm verschenen. Te weten de heren Zwolsman en Verolme. De prijs van Zwolsman's Scheveningse pretpier vormde de in zet van een felle prestigeslag tussen minister Andriessen en de Loos- drechtse miljonair, die verder van zich deed spreken door het afstoten van diverse (horeca)bedrijven, wel ke eerst door hem met zoveel verve waren aangekocht. En de heer Ver olme werd geen nationale figuur door zijn zakendoen met Indonesië, maar doordat hij een televisie-eiland op poten zette. De R.E.M. zag men aldra uitdijen tot een nationaal probleem. De zui len voelden zich bedreigd, regering en Staten-Generaal besloten dat de T.V.-Noordzee uit de aether ver dwijnen moest, maar dit alles was kennelijk niet geheel overeenkom stig de volkswil. In elk geval had de R.E.M. dit voordeel, dat de regering meer haast ging maken met een wet telijke regeling inzake de commer ciële televisie. Waren de R.E.M.-programma's zeer middelmatig, dit zelfde kan men uitschieters voorbehouden van de uitzendingen van de omroepver enigingen zeggen. Er was echter één uitzending, t.w. Vara's satirisch pro gramma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer", dat begin van het jaar aanleiding gaf tot een enorme rel. Vele mensen voelden zich in hun godsdienstige gevoelens gekwetst en de kranten en de betrokken omroep vereniging werden overstroomd met boze brieven, zodat er een tegenactie op moest volgen door de oprichting van een vereniging van „Vrienden van Zo is het (enz.)" waarin n.b. een predikant en een katholiek geeste lijke als bestuursleden zitting na men Meer arbeids- spanningen DE NATIONALE welvaart is het af gelopen jaar weer toegenomen maar desondanks is ons sociaal-economisch leven rijker aan spanningen dan de voorgaande jaren. In het laatste kwartaal stonden de loononderhan delingen in het centrum der belang stelling. Werkgevers en werknemers kwamen in de Stichting van de Ar beid niet tot overeenstemming zodat de regering de spelregels moest aan geven voor het loonbeleid dat in 1965 moet worden gevoerd. De tuinbouiv VOOR HET EERST sinds vele jaren kreeg de tuinbouw met ernstige moeilijkheden te kampen bij vele groenten. Er w.erd veel doorgedraaid doordat toppen in de aanvoer niet altijd te verwerken waren. De toma- tenkwestie is bekend, maar ook bij bloemkool en bladgroenten kwam doordraai voor. Was er overproduk- tie? Ten dele wel, maar natuurlijk hangt alles af van de afzet en de verwerking. Bovendien speelt het weer een grote rol bij het tegelijk aan de veiling komen van bepaalde soorten. Ook de oogst van pitvruchten was zeer overvloedig en de prijzen laag. Velen konden hun appels niet eens op tijd geplukt krijgen en desondanks ontstonden er grote voorraden. Min der moeilijkheden waren er in de bloementeelt en de boomkwekerij, al onderging de laatste nog net de in vloed van de Engelse invoerrecht- verhoging van 15%. De door minister Witteveen reeds aangekondigde belastingverlaging kwam de regering uiteindelijk goed van pas als instrument voor de loon politiek. De middenstand HET GEZICHT van de middenstand kreeg dit jaar steeds zorgelijker trekken. De aangekondigde, zij het scherp gekritiseerde verhoging van de college- en kleuterschoolgelden, alsook het (verworpen) wetsontwerp ter invoering van het weggeld baar den vooral bij deze groep veel on rust. Dat deden de opheffing van de verticale prijsbinding voor grote groepen (voornamelijk elektronische) artikelen en de aanstaande verho ging van de premie a.o.w. óók. Ook grotere bedrijven kampten dit jaar met moeilijkheden, die onoplos baar bleken. Voor verschillende grote bedrijven moest een faillissement worden aangevraagd. Verontrustend was het, dat dit zich dikwijls achter de rug van het personeel afspeelde, dat te elfder ure werd ingelicht over de gang van zaken. De boerderij BIJ DE RUNDVEEHOUDERIJ wa-. ren de bedrijfsuitkomsten wat min der dan in de akkerbouw. De melk prijs gaf geen aanleiding meer tot grote protestbetogingen, maar het is wel duidelijk dat alleen bedrijven met voldoende omvang ten opzichte van de aanwezige arbeidskracht (en) goed uitkomen met de huidige melk prijs. Van de hoge rundvee- en vlees- prijzen werd geprofiteerd en de uit- "komsten bij de kalvermesterij waren redelijk. Helaas is de produktie van rundvlees niet onbeperkt, zodat zeer grote hoeveelheden (meer dan 100.000 runderen) uit het buitenland betrokken moesten worden. De var kenshouderij bleef zich uitbreiden en de verwachte instorting van de markt aan het einde van het jaar bleef uit. Onopgeloste problemen HET AFGELOPEN JAAR bleven verschillende problemen onopgelost. Het woningvraagstuk is er nog steeds. Alleen in de hoofdstad telde men aan het einde van dit jaar 40.000 woningzoekenden. Misschien wordt er straks voor hen een wo ning in de Bijlmermeer gereserveerd, want na hevig touwtrekken tussen het gemeentebestuur van Amster dam en minister Toxopeus komt dit gebied voor tien jaar bij de hoofd stad. Waarschijnlijk zullen deze men sen dan flinke huren moeten betalen, wat trouwens van de meeste Neder landers kan worden gezegd, die in juli van dit jaar de huur van hun woningen (mits voor 1957 gebouwd) met 10 of 12'/i% zagen stijgen en reeds van de overige zeer voortva rende minister Bogaers vernomen hebben dat op 1 januari 1966 de huren weer een flinke sprong op waarts zullen maken. Een onopgelost probleem van ge heel andere aard bleef dat van de concentratie van toeristen in enkele t* m WEINIG TELEGRAMMEN, MAAR VIEL TELEFOONGESPREKKEN (van onze verslaggever) Wanneer m de nacht van 31 dec. de klok zijn twaalf slagen heeft gegeven, dan wensen wij elkaar in de meeste huisgezinnen van ons land een voorspoedig nieuwjaar toe. Dan wordt er geklonken, vuurwerk afgestoken, gegeten en ernstig gesproken. En plotseling hebben we het plan om ook anderen onze heilwensen over te brengen. De telefoon wordt gepakt en familie, vrienden en ken nissen worden opgebeld. Maar we spreken niet alleen onze goede wensen uit, we informeren ook naar de gezondheid en de algehele gang van zaken bij de ander, we maken grapjes, kortom we voeren even als zovele andere Nederlanders, een aantal lange telefoonge sprekken in die nacht. Er zijn ook veel mensen, die dat precies volgens een vast schema uitvoeren. Bij hen komt de be hoefte te telefoneren niet spontaan op, neen, zij hebben reeds op het lijstje staan wie ze na twaalven zullen bellen. Dit is zeker het ge val waar het gaat om buitenland se familierelaties, die zij voor deze bijzondere gelegenheid eens persoonlijk willen spreken ten einde de stemmen van ver over de grenzen te kunnen horen. Hoe draait dal De P.T.T. is zich er wel van be wust, dat de automatische appa ratuur het dan zwaar te verduren zal hebben, evenals trouwens de mensen, zoals telefonistes en tech nici, die in die nacht dienst heb ben voor het verzorgen van de buitenlandse verbindingen. Wie 0010 draait, krijgt de tele foniste van het telefoonkantoor te Rotterdam aan de lijn die kan doorverbinden met telefoonabon nees in landen binnen Europa. Wie 0016 draait krijgt een juf frouw in Amsterdam. Ter voor koming van teleurstelling moet hierbij wel worden opgemerkt, dat dergelijke verbindingen slechts tot stand kunnen worden gebracht met normale huisaansluitingen en niet na oproep vanuit de telefoon cellen. Uit ervaring weet men bij de PTT dat het in de nacht van 31 december op 1 januari erg druk kan worden en de directies van de telefoondistricten hebben daar toe reeds tijdig maatregelen ge nomen. Wat de automatische ver bindingen betreft zijn er geen moeilijkheden, doch het gaat om die lijnen waar nog steeds bedie nend personeel aan te pas moet komen. De welvaert Zit men overdag op de afdeling in Rotterdam waar de Europese contacten tot stand worden ge bracht, met ruim honderd telefo nistes, en beschikt men normaal in de avond- en nachtdienst over een bescheiden ploeg je dames, in de nieuwjaarsnacht wordt dit aan tal met enige tientallen uitgebreid. Hetzelfde geldt voor Amsterdam waar men paraat is voor de ver bindingen met landen buiten Eu ropa. Bij de telefoondienst wist men ons te vertellen, dat het aantal inter nationale gesprekken in die be langrijke nacht steeds toeneemt. Een en ander houdt verband met het feit, dat onze welvaart zo is gestegen en men er nu wel wat geld voor over heeft om familie of vrienden in den vreemde op te bellen. Vroeger was het aantal gesprek ken aanmerkelijk geringer en vol stond men met een brief, of een telegram. Het telefoongesprek biedt natuurlijk het prettige voor deel, dat men de stem van de op- geroepene hoort en men tevens gelijktijdig antwoord krijgt op zijn vragen. Opvallend is, dat het aantal tele grammen tijdens het uur nul aan merkelijk minder is geworden, vakantiecentra. Zowel de vakantie spreiding naar plaats, als die naar tijd mislukten dit jaar weer gran dioos. Natuurlijk is er na de vakan ties weer druk gesproken over een efficiënte vakantiespreiding in 1965 hoewel iedereen weet dat die ook weer mislukt. In elk geval hadden de Nederlandse vakantiegangers dit jaar prachtig weer, ook al bleef het volgens De Bilt een normale zomer. Het parkeervraagstuk schijnt onop losbaar en heeft het afgelopen jaar eveneens de zorg van de autoriteiten onafgebroken beziggehouden. In ster kere mate geldt dit nog voor het grote aantal verkeersongelukken, die in 1964 weer aan honderden Neder landers het leven kostte. In confessionele kring sprak men dit jaar veel over eenheid zonder dat men een stap nader tot elkaar kwam. Van een samengaan tussen Anti-Revolutionaire Partij en Christ. Historische Unie zal ondanks een duidelijke volksuitspraak voorshands niets komen, laat staan van een sa mengaan tussen deze partij en de Katholieke Volkspartij. Op het ge bied der buitenlandse politiek moe ten de verbeterde betrekkingen met Indonesië worden gereleveerd. Dit jaar is men serieus gestart met de opbouw van zakelijke contacten. Mi nister Luns maakte dit jaar vele reizen, lag natuurlijk weer stelsel matig met de Franse vertegenwoor digers van de E.E.G. overhoop en bracht een bezoek aan Moskou, waar hij de gast was van de een half jaar later afgezette Nikita. Politie had het druk doch dat dit in de dagen vóór en even na nieuwjaar van grote omvang is. Vermoedelijk in ver band met vooraf en achteraf ge zonden goede wensen en het ma ken van afspraken. kef op de Mok Voor de landen in midden-Euro pa geldt dezelfde Middeneurope- se tijd, dus is het daar tegelijk 12 uur. Komt men echter verder naar het oosten, dan is het daar eerder jaarwisseling dan bij ons. En zo kan het voorkomen, dat mensen Griekenland opbellen als het hier even na twaalven is en dat ae famihe daar reeds naar bed is gegaaii Mer.sen die hier om twaalf uur relaties in Amerika willen opbel len om een gelukkig nieuwjaar te wensen, maken een grote fout, aangezien men daar nog niet aan de jaarwisseling toe is. Het is in dat deel van de wereld dan nog vroeg in de avond en men zal ongetwijfeld verwonderd zijn zo tijdig reeds de beste wensten te ontvangen. Dat zijn allemaal din gen waarmee men bij het telefo neren in de nieuwjaarsnacht reke ning moet houden. keven geat door Overigens mogen we c«6 ook wel even realiseren, dat terwille van onze genoegens om anderen in het holst van de nacht nieuwjaar te wensen, vele tientallen perso neelsleden van de P.T.T. extra hard moeten werken en niet in staat zijn gezellig, zoals wij, oud en nieuwjaar in de huiselijke kring te vieren. Maar zij zijn niet de enigen. Vele militairen, politiebeambten, dok toren, verpleegsters, taxichauf feurs, personeel van de Nederland se Spoorwegen, zeeva- mden, mijnwerkers en bv. tienduizenden arbeiders in continubedrijven kunnen dat evenmin, aangezien nu eenmaal niet het gehele leven lam gelegd kan worden en er vele bedrijfstakken zijn, die ook in die belangrijke nacht van de jaar wisseling normaal moeten door werken. Laten we om twaalf uur ook even aan hen denken. HET BOEKJE „Slaags met de poli tie" was nog maar kort van de per sen van de uitgeverij De Bezige Bij verschenen, toen in Soest een krui meldief door een agent werd neerge schoten. Sommige politiefunctionaris sen maakten het afgelopen jaar wel wat al te snel van hun wapens ge bruik en deze gebeurtenissen zaai den onrust bij de bevolking. De Heilige Hermandad heeft het in 1964 trouwens toch druk gehad. Tot de meest geruchtmakende misdrij ven behoorden een serie overvallen op pompstationsbedienden, enkele juwelenroven op klaarlichte dag in Amsterdam, de moord van een negen tienjarige scholier op een 68-jarige vrouw in Nijmegen en de moord van een man op zijn vrouw in Vlaardin- gen toen hij een dag tevoren uit een psychiatrische inrichting als genezen was ontslagen. Dat bracht natuurlijk de discussies over de aanpak van psychisch gestoorde delinkwenten weer op gang. Die discussies waren trouwens in het voorjaar al begon nen, toen andermaal een opstand uitbrak in het psychopatenasiel te Groningen. Minister Scholten heeft in zijn z.g. gevangenisnota, een unaniem gepre zen staatsstuk, grondige verbeterin gen van ons gevangenissysteem in uitzicht gesteld, maar het psychopa- tenprobleem delegeerde hij voors hands naar een bijzondere commis sie. Veel te stellen had de politie ook dit jaar met de z.g. nozems, die voor al Zandvoort uitkozen als een plaats om onderlinge vetes te beslechten. In Valkenburg moest in het voorjaar extra politieversterking aanrukken om de Belgische artsen tot bedaren te brengen, die dit lieflijke toeris tenplaatsje hadden uitgekozen om te protesteren tegen de Belgische rege ring, door wie zij zich onrechtvaar dig voelden behandeld.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11