S)e Ê^kbe6oii4atit Saragat de vijfde president van Italiaanse republiek Nassers houding brengt Amerikaanse hulp in gevaar VERKIEZINGSDUUR EUROPEES RECORD HET WINTERT IN EUROPA Wennerström was dubbelspion GIUSEPPE SARAGAT DINSDAG 29 DECEMBER 1964 56e JAARGANG Directeur J. F. J M. KOENS Hoofdredacteur L». C. J ROOZEN B URE AD PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Eerste verdriet voor ELF STEDEN op komst Telel 2.09.35 Red 2.00.15. 2.55.94 Advert 2.08.26 Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 Abonn 0.78 p.w. f 3.35 p tnnd.. 10.05 p.kw Franco p.p 10.55 Adv 20 ct p mm Telefoontjes 1.75 NA MARATHONVERKIEZING VAN 13 DAGEN De „New York Times" meldt: de Amerikaanse regering, die ontstemd is over de anti-Amerikaanse houding, waarvan president Nasser de laatste tijd heeft blijk gegeven, heeft beslo ten eerst in 1965 te beslissen of zij Egypte aanvullende levensmiddelen hulp tot een bedrag van 35 miljoen dollar zal verlenen. Ook indien het Witte Huis alsnog zou besluiten deze hulp te geven, zal dit uitstel Egypte een bedrag van verscheidene miljoenen dollars kos ten. Het is namelijk zo, dat als gevolg van een kortgeleden aangebrachte wijziging, de hulp ontvangende lan- De Italiaanse republiek heeft weer een staatshoofd: op deze foto zien we de minister president, Aldo Moro, de nieuw verkozen president Giuseppe Saragat (r.) feliciteren in het Chigi- paleis te Rome, waar de uitslag van eenentwintigste stemming waarbij Saragat verkozen werd officieel bekend werd gemaakt. Formeel ontslag den de verschepingskosten der le vensmiddelen voor htm rekening moeten nemen. Deze wijziging wordt 31 december a.s. van kracht. Tot nu toe was het zo, dat de Verenigde Staten htm voor buitenlandse hulp bestemde overtol lige levensmiddelen gratis ter be schikking 9telden en ook de versche pingskosten voor hun rekening na men. De Verenigde Staten helpen Egypte elk jaar met overtollige levensmidde len tot een bedrag van 40 miljoen dollar. De Egyptische regering had in september jl., met het oog op de voedselschaarste in Egypte, om meer Amerikaanse hulp gevraagd. De Ver enigde Staten wilden deze verlenen, doch Nasser heeft deze voorgenomen extra-hulp, als gevolg van zijn recen te anti-Amerikaanse houding, in ge vaar gebracht. Wel of geen Russische onderzeeërsbases op Cuba? Volgens een Amerikaans omroep- station zijn op Cuba vier Russische onderzeebootbases aangelegd. De Amerikaanse inlichtingendienst zou van het bestaan ervan op de hoogte zijn. Twee der bases zouden zijn inge richt voor drie, en de beide andere voor twee onderzeeboten. Woordvoerders van de Ameri kaanse ministeries van defensie en buitenlandse zaken verklaarden gis teren, dat soortgelijke verhalen re- DE VLOEDGOLF BIJ CEYLON Alle 300 inwoners van een Indiaas vissersdorp op het eiland Dhanusj- kodi zijn meegesleurd en waarschijn lijk verdronken in de reusachtige vloedgolf die Zuid-India en Ceylon vorige week woensdag heeft getrof fen, zo is in Madras meegedeeld. De minister van binnenlandse za ken van de staat Madras, P. Kakan. zei dat er „kolossale vernielingen" op het eiland zijn aangebracht. Onge veer duizend vissershutten zijn weg gespoeld. De omvang van de schade kan nog niet worden vastgesteld. Vermoedelijk zijn 1.500 Ceylonezen bij de ramp omgekomen. Tot bij Tuticorin aan de zuidelijke punt van India heeft men lijken zien drijven, zei hij. Het inwonertal had de 104 miljoen al bereikt en stijgt met tweeenhalf miljoen per jaar. Na het overlijden van hun col lega Haakon Stotijn, dde sedert de op richting in 1947 dele uitmaakte van het instrumentaal sextet „Alma Mu sical", hebben de overige leden be sloten het optreden van him ensem ble niet voort te zetten. In heel Europa is het nu winter, de meeste landen hebben zware sneeuw val te verduren gehad, gepaard gaan de met kou. De wintersportgebieden beleven een grote toeloop van skiërs, andere sportevenementen moesten echter worden afgelast. Van Moskou tot Venetië ligt sneeuw, in de Oos tenrijkse wintersportcentra tot 210 cm hoog, zelfs in Spanje is in ver scheidene gebieden sneeuw gevallen. Uit Noord-Zweden wordt 25 gra den vorst gemeld, in Hessen en Noordrijn-Westfalen zijn tempera turen van 20 graden onder nul geme ten. zal premier Aldo do ronde doen Er bestaat echter geen enkele aanleiding om er NENNI'S OPROEP WAS BESLISSEND stemmen er 646 gekregen, ter wijl de vereiste meerderheid 482 Eindelijk, na een marathonver- bedroeg. Er waren 150 blanco kiezing van dertien dagen met stemmen. Saragat is de vijfde eenentwintig stemmingen, heeft president van Italië sinds de vor- Italië een nieuwe president. Gis- ming van de republiek na de teravond omstreeks zeven uur tweede wereldoorlog. Hij is van kon de voorzitter van de Itali- morgen te 11.00 uur voor het par- aanse nationale vergadering de lement beëdigd. langdurigste verkiezing van een pre sident door een parlement in de Eu ropese geschiedenis was een einde Naar gebruik gekomen. Het vorige record stond jy[oro het ontslag van zijn kabinet geloof aan te hechten op naam van het Franse parlement, eeivui aan ie necnxen. dat in 1956 veertien stemmingen no- aan de nieuwe president aanbieden. dig had voor de verkiezing van dat een van zijn eerste taken toen hij René Coty. Dit is echter een louter formele in 1949 in Moskou kwam, bestond uit Op het plein voor het parlernents- kwestie. In afwachting van de be- het opzoeken van het personeel van gebouw lieten automoblisten, die het noeming van een nieuwe minister de Amerikaanse ambassade, vooral de v» -M 'f c verlo°P van de stemming via hun van buitenlandse zaken zal premier militaire staf, en te trachten erachter xoi staatsnooid uitroepen, bara- radio's hadden gevolgd, hun claxons Moro de portefeuille, die tot dusver te komen wat hun werk inhield. Hij gat had van de 927 uitgebrachte luid toeteren. in handen van Saragat was, beheren, kreeg 10.000 dollar om de kosten 1 daarvoor te dekken. nister van buitenlandse zaken, Onthullingen in rapport sociaal-democratische leider Giu seppe Saragat, tot op heden mi- Dat Saragat gekozen zou worden werd gistermiddag zeker, toen zijn grote rivaal voor het presidentschap, de socialistische vice-premier Pietro Nenni, onverwacht zijn kandidatuur introk en zijn aanhangers verzocht, op Saragat te stemmen. Later zei hij de Russen, dat een lid van de Amerikaanse ambassade op reis zou gaan met een kaart met doelen voor de Amerikaanse strate gische luchtmacht. Dit stelde de Rus sen in staat foto's van deze kaart te krijgen Daarna ontving hij minstens 5000 roebel per maand. „Maar de „Mijn financiële positie is altijd Russische autoriteiten moesten ook goed geweest en dat was dan ook betalen voor de gegevens die ik aan niet de reden waarom ik om het geld de Amerikaanse spionagedienst door vroeg, maar ik beschouwde de hele gaf", zei Wennerstroem. zaak als een grap" Rybatjenko ver- De Zweedse kolonel Stig Wenner- trok naar Moskou en kwam na acht Amerikanen hoefden niet stroem, die enkele maanden geleden weken terug Het geld werd in een te betalen, wegens spionage tot levenslang is pakje overhandigd terwijl Wenner- Het begon allemaal niet een „grapje" Zoekt U een GOUDEN ARMBAND of COLLIER voor 70.- en 100.- of f 300.- en 800.- Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG (Advertentie) M ET DE 66-JARIGE Giuseppe sleun van het merendeel De sociaal-democratische leider veroordeeld, was een dubbelspion, zo stroem en Rybantsjeko elkaar de De Amerikanen hadden moeite met wist zich toen verzekerd van de blijkt uit het rapport van de politie hand gaven na een avondje uit. „Ik het krijgen van vergunningen voor de over zijn verhoor voor zijn proces, werd door een soort paniek overval- reizen in de Sowjet-Unie, Saraffat kriifft het katholieke christen-democraten, de communis- Dit rapport is gisteren in Stockholm len en lag een halve nacht wakker" jverklaarde Wennerstroem. ten, de socialisten, de sociaal-demo- gepubliceerd. craten en de republikeinen. Wennerstroem is tot spionage ge- In een brief aan het socialistische komen door een voorval, dat hij aan- zijn vankelijk als een grap opvatte. Om- van het vliegveld te geven. Later in ren te weten gekomen, dat het lijn- vliegtuig van Moskou naar Swerd- Hij besloot de Russen voor de gek ]ovs]c, *n de Oeral zo nu en dan te houden en hen een valse kaart Innrfde op een vliegveld waarvan zy I4„,„l ,j„ I»„jvip vermoedden, dat het een basis voor Ibailië voor de eerste maal een socia listische president. Saragat staat overigens bekend als rechts-socialis- A tisoh, al bepleitte hij de laatste tijd hereniging van zijn sociaal-democra- tische partij met de Nennd-sodalis- - -»«--. ten.- In 1947 scheidde de gematigde zondagavond hadden laten weten, de zorg voor kolonel Rybatjenko van voor de luchtmacht. Wennnerstroem voor deze reis, kwam alles te weten vleugel van de socialistische partij dat ze °P hem zouden hebben ge- de Russische ambassade op zich te zei, dat hij er 3000 kronen voor vroeg, over de luchtmachtbasis en over twee onder zijn leiding zich af van de 9temd wanneer hij (Nenni) daardoor nemen en als tolk voor hem op te hoewel de publikatie te koop was. vliegvelden die daar dichtbij lagen, socialistische partij wegens het be- de vereiste meerderheid van 482 had treden. Toen Rybatjenko bij hem om Uit nieuwsgierigheid aanvaardde hij maar wilde voor deze gegevens geen VOOR UW SALADES en HORS 'D OEUVRES voor het OUDEJAAR. besluit verklaarde Nenni, dat Sara- dat hij goed Russisch sprak werd hem dat jaar vroeg Rybatsjenko meer ge- strategische bommenwerpers was. gat en de sociaal-democraten hem dikwijls verzocht bij officiële partijen gevens over een nieuw handboek Wennnerstroem kreeg toestemming - TELEF. 309 (Advertentie) sluit tot ver-gaande samenwerking kuninen bereiken. Maar zelfs deze gegevens over een met de communisten. Saragat richt- steunL zou me* 10 te toen de (meer links-burgerlijke was "em ë^zegd. dan socialistische) sociaal-democra tische partij op, die bij tijden zelfs rechts van de christen-democraten stond. steun zou niet voldoende zijn, zo vliegveld bleef aandringen besloot Wennerstroem hem een absurd ant woord te geven en hem te zeggen, Dank aan communisten Zweeds een uitnodiging later in 1948 leden betaling aannemen. Hij zei tegen de van de Russische spionage te ontmoe- politie nog eens voor de Amerikanen ten, hoewel hij zich realiseerde, dat gespioneerd te hebben, waarbij hij o_w __oodit een poging was hem voor spio- gegevens over een nieuw type vlieg- dat hij de gegevens zou verschaffen nagewerk over te halen, aldus het tuig verschafte tijdens een bezoek Nenni, die zei eigenlijk met tegen- wanneer hij 5000kronen zou ontvan- rapport. zin in zijn kandidaatstelling te heb- gen. Saragat heeft, sinds hij vorig jaar ben toegestemd, dankte de commu- diecember minister van buitenlandse nisten voor hun steun. Na het be- Wennnerstroem zei tegen de politie rapport. aan Tiflis in de Kaukasus, aldus het zaken werd in premier Aldo Moro's regering van centrum-links, een ac tieve rol gespeeld in het verkennen- kend worden van Nenni's terugtre den als kandidaat gaven de commu nisten een communiqué uit, waarin i overleg over de mogelijkheden om ze aankondigden op Saragat te zul te komen tot Europese eenheid. len stemmen naar aanleiding van De nieuwe Italiaanse president diens verzoek om steun van werd in 1898 in Turijn geboren. Hij mocratische en anti-fascistische par- studeerde economische wetenschap- tijen. pen en trad kort voor de opkomst Een daverend applaus klonk in van het fascisme in 1922 toe tot de het Italiaanse parlement toen het Italiaanse socialistische partij, waar- aantal stemmen, op Saragat uitge- in hij een vooraanstaande rol ging bracht, op 482 was gekomen. Aan de spelen. Vier jaar later moest hij vluchten voor het fascistische regime. Tijdens de Duitse bezetting van Frankrijk slaagde hij erin, uit han den van de nazi's te blijven. In 1943 keerde hij terug naar Rome, maar hij werd gearresteerd en overgege ven aan de Gestapo, die hem in de gevangenis wierp. Hij wist na enkele maanden te ontsnappen naar het bevrijde zuiden van Italië en weid daar in 1944 minister zonder porte feuille in die pro-geallieerde Itali aanse regering. In april 1945 werd Saragat be noemd tot ambassadeur van Italië in Parijs. Het daaropvolgende jaar voorzitter van de Italiaanse wetge vende vergadering, die de grondwet voor de republiek opstelde. Sinds 1947 heeft Saragat deel uitgemaakt van verscheidene Italiaanse kabinet- ten. Saragat is weduwnaar. Zijn vrouw is enkele jaren geleden gestorven. Hij heeft een zoon, Giovanni, in di plomatieke dienst en een dochter. Hij bezit een grote kennis van filo sofie en is een groot liefhebber van poëzta. Eau-de-cologne- drinkers in Koeweit Het weekblad „Sawt Alikha- lij" meldt, dat 24 inwoners van Koeweit, dde eau de cologne zijn gaan drinken, nadat de re gering twee weken geleden een verbod op de, verkoop van al cohol 'houdende dranken had uitgevaardigd, hierdoor het le ven hebben verloren. Het blad meldt van officiële zijde vernomen te hebben, dat het aantal sterfgevallen tenge volge van het drinken van ver giftige „vervanginigs-dranken" voor geestrijk vocht dagelijks toeneemt. De regering over weegt thans het verbod op de verkoop vain alcoholhoudende dranken in te trekken. Een beeld van de verwoestingen in Californië, waar grote oppervlakten door buiten hun oevers getreden rivie ren geteisterd werden: de „Hoofdweg 101" bij Klamath bood aan de te hulpsnellende colonnes dit beeld van troosteloze vernietiging. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Weersomslag op komst In de afgelopen nacht passeerde een rug van hogedruk ons land. De wind werd daarbij zwak en er trad een sterk warmteverlies door uit straling op. Op verscheidene plaatsen in het binnenland werd 12-14 graden vorst gemeten. In Frankrijk kwam in gebieden waar veel sneeuw ligt zelfs 17 graden vorst voor. Intussen trekt de rug van hogedruk langzaam weg terwijl de invloed van een ac tieve depressie waarvan de kern bij IJsland ligt, zich snel over de Britse eilanden naar het oosten uitbreidt. Minder koude lucht is al tot West- Engeland doorgedrongen en baant zich een weg naar het oosten vooraf gegaan door een neerslagzone. Deze zal vannacht over ons land komen. De neerslag zal in eerste instantie uit sneeuw bestaan, later is ook ijzel en wellicht regen mogelijk. De wind gaat daarbij flink aanwakkeren uit zuidelijke richting. De vorst zal van nacht al aanmerkelijk minder zijn dan de afgelopen nacht, terwijl zich morgen overdag lichte dooi van het westen uit over ens land zal uitbrei den. ZON. EN MAANSTANDEN 30 Dec.: zon op 8.48, onder 16.37; maan op 5.31, onder 14.24. Hoogwater standen 30 Dec.: v.m. 0.47; n.m. 13.08. KORRELTJE De enige weg om een vriend te krygen, is er zelf een te zijn.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1