„WU MENSEN ZIJN GELUKZOEKERS" MAANDAG 28 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 KONINGIN JULIANA IN KERSTREDE Een beeld van het recente optreden van Anneke Grönloh in Djakarta, waar zij, met de „Blue Diamonds" een voorstelling gaf. Na afloop overhandigde mevrouw Soebandrio, de echtgenote van de Indonesische minister van buitenlandse zaken, een groot boeket aan de vocaliste. Stille Omgang in twee nachten GROTER AANTAL DEELNEMERS PER BUS; EN VERDELING OVER MEER KERKEN H.M. de Koningin heeft op Eerste Kerstdag om 13.00 uur in een natio naal programma over de beide zen ders Hilversum 1 en 2 de volgende Kerstrede gehouden: „Wij mensen zijn geluk-zoekers. Wij zoeken het op ieder gebied. Als wij elkaar een „Gelukkig Kerstfeest" toewensen, klinkt daar iets anders in door dan in: „Gelukkig Nieuwjaar". We bedoelen eerder een „voorspoe dig" nieuwjaar, iets van uiterlijk ge luk, terwijl men met Kerstmis eer der aan een „zalig" feest denkt en daarbij aan een andere, diepere vorm van welzijn. Men wenst elkaar dus zowel stoffelijk als geestelijk het ge not van het beste toe. Wij streven voor anderen en ons zelf naar steeds prettiger levensom standigheden. Wij kunnen daarbij van geslacht op geslacht een hogere wel vaart verkrijgen en steeds meer van de wereld komt onder ons bereik. Ons innerlijk geluk, is moeilijker te verwerven en kostbaarder. Het is vaak zo broos afhankelijk als het lijkt van de mensen om ons heen en van nog zo veel dingen, die het kunnen bedreigen. Het bestaat eigen lijk in de eerste plaats uit het geluk van het geven, en in de tweede plaats uit dat van het ontvangen. Wat de ontplooiing van geestelijke groei be lemmert, is ons aller neiging, te blij ven steken in dat duistere wereldje, dat om onszelf heendraait, te kort zichtig hebzuchtig als we vaak zijn, om onszelf uit deze onnodige beper king te bevrijden om de mens te worden, die wij kunnen zijn. Gemakkelijker is het daarentegen, erop te letten, hoe anderen soms niet de mensen worden, die zij zouden kunnen zijn. Toch is het niet aan ons hun doen en laten voor hen uit te kiezen. Het is immers ieders vrije keuze, en 't is voor zijn eigen ver antwoordelijkheid alleen, of hij ge luk wil geven en ontvangen, of on geluk. Beter is het, oplettend te zijn om het ware in hem te herkennen, en toe te zien, dat dat erkend wordt. Blijft het ons mensen immers niet voortdurend verontrusten, dat er in onze welvaartsstaat nog altijd stak kers leven uiterlijk en innerlijk en in de wereld honderden mil joenen misdeelden? Wie weet heeft de man of vrouw naast ons een groot leed of een groot probleem. „Wij heb ben het niet geweten" kunnen we dan misschien zeggen bekende klank uit de oorlogstijd maar wie dat zegt, kan zichzelf verwijten: had ik dain maar iets vermoed, ik had het moeten begrijpen, waarom is me geen licht opgegaan? Komt 't aan 't licht, dan komen ook onze tekortkoming en onvolko- mendheid ,mee, en die kunnen soms het licht minder goed verdragen, dan dat wat in de nacht van de ander was. Wij wensen elkaar dus in elk op zicht geluk toe. En ik hoop, dat u, sedert vorig Kerstmis en sinds jongst leden Nieuwjaar, geluk hebt beleefd. Soms vindt men het maar in een enkel ding dan zegt men: „daarin heeft hij nog echt geluk gekend". Daarin ben je dan toch „uit jezelf gehaald". Je bent ergens bovenuit getild, uit jezelf, en bent daardoor terecht gekomen in het licht van een echt brok geluk. In Kerstmis vieren we de komst van het licht, het ware leven, het volle geluk. Als mensen zijn wij op weg naar het ware geluk, het volle leven. Wij zoeken het, en het is te vinden. Dat mag ik op een dag a Is Kerstmis rus tig zo zeggen. „Dat licht is ons al tegemoet gegaan. „O Kerstnacht, schooner dan de daegen. Hoe kan Herodes 't licht verdraegen Dat in uw duisternisse blinckt". Als we Christus' komst vieren, hoe kunnen we 't dan volhouden, geen kijk te hebben op onze eigen per soon, en gebrek aan inzicht in ande ren? Door deze krachtbron worden we zelf, nu en altijd, als met X-stralen doorlicht, en door en door gekend. Welk beeld vertonen wij dan, ieder voor zich? Wij zijn niet dat, waar van we alleen de schijn hebben, wij zijn wel dat, waarin de wereld ons misschien heeft miskend. Voor ons in het geluk er, als ons ware wezen tot zijn recht komt want zo zijn we bedoeld. Misschien vertonen we ons aan de wereld als een schertsfiguur als de trieste resten van de eigenlijke ge stalte van onszelf. Maar dat wat u zo graag zou zijn dat bent u u kunt het zijn, omdat u zo bent bedoeld. Daartoe moeten wij aangesloten zijn op de krachtcentrale waaruit de hele wereld en wij, ieder van ons, voortkomen, en zo ons, over die cen trale, samen verbonden voelen, posi tief geladen, vol heilige energie. Het kan het toppunt van dwaas heid lijken, zo op weg te gaan op zoek van het diepste geluk omdat Het bestuur van het Gezelschap van de „Stille Omgang" heeft be sloten om de nachtelijke bedevaarten in het jaar 1965 terug te brengen tot twee nachten, nl. 21 en 28 maart. Zestien jaar geleden nam het bestuur het besluit om de jaarlijkse Stille Omgang over drie nachten te ver delen. Deze maatregel was toen noodzakelijk omdat het aantal deel nemers niet meer in twee nachten te verwerken was. De grote moeilijk heid gold in hoofdzaak de beperkte capaciteit van de kerken in de bin nenstad. Langzamerhand is dit bezwaar van de beperkte opvangmogelijkheid van de kerken minder knellend gewor den, omdat ieder jaar een groter aantal deelnemers ner bus naar de hoofdstad komf. Hierdoor konden steeds meer deelnemers geplaatst worden in kerken die voorheen niet gebruikt werden, omdat ze voor voetgangers (de bedevaartgangers die per trein kwamen) te ver uit het centrum gelegen waren. Het gevolg van deze verschuiving is dat hoe langer hoe minder deel nemers in de zogenaamde ..na-nacht" de Omgang maken. Voordat het de finitieve besluit is genomen, zijn er de nodige besprekingen geweest tus sen de bestuursleden en ook met de Ned. Spoorwegen. Het gevolg van deze maatregel is voor vele groepen een andere tijd van aankomst dan men gewend was. De algemene jaarvergadering voor alle zustergezelschappen in het land men zich dan van heel veel zal moe ten bevrijden, dat van belang lijkt maar het niet is; of omdat men zijn angst zal moeten overwinnen, dat het echte in ons in de modder terecht zal komen. Want we zijn zo kort zichtig, niet te beseffen dat het daar dan niet voor altijd in zal blijven steken, omdat het een radioactieve stof is waarvan de kracht de andere elementen altijd zal doorstralen. Leek het niet volslagen dwaas, toen, aan 't begin van onze jaartel ling, zeer verscheiden groepjes men sen naar Bethlehem trokken, om ja wat verwachtten zij daar eigenlijk precies? Maar is dit niet de hoogste vorm van op-weg-naar-'t-geluk te zijn? Zij hebben daar dan ook het allerhoogste, het allerdiepste, het al- lerwezenlijksbe herkend. Wetende, zelf herkend, nee: gekend te worden. Wegende ook, dat daardoor op hen 't beroep werd gedaan, zelf het ware, het hoogste op te brengen wat het diepste geluk zelf betekent. Hij, wiens komst wij vieren, zegt: kom-herken. En het geldt voor ieder van ons, dat wij mogen komen her kennen, hier en nu, elke dag en overal, dat, wat er verscholen ligt onder de modder van het dagelijks gebeuren aan waars en wezenlijks en goddelijks terwijl wij zelf al gekend worden in al onze tekortko mingen en in al onze mogelijkheden. Wie gelooft in hem, mag de zeker heid ervaren, dat hij ook gelooft in ons. U allen: een gelukkig Kerstfeest, een gelukkig Nieuwjaar". wordt gehouden op zondag 17 jan. en begint om 11 uur in de grote zaal van Krasnapolsky in Amsterdam. Dr. J. J. N. Stieger, professor aan het Philosoficum te Warmond zal de vergadering toespreken; het onder werp zal aansluiten op de algemene intentie van 1965: „Dat het geloof levend mag blijven dat de H. Geest de Kerk leidt door en ondanks men selijk handelen". GELUKKIG NIEUWJAAR Op 1 januari a.s. zal een geheel gezin van zes broers en drie zusters „van Drees" trekken. Vrijdag 1 ja nuari wordt de heer Piet Vrinsen te Ooi-Herten bij Roermond 65 jaar. Hij is de jongste uit het gezin. De oudste is 86 jaar. Tezamen tellen zij 662 jaar, hetgeen een gemiddelde leeftijd van 73Vi jaar betekent. Alle leden van het gezin wonen in de provincie Lim burg. METAAL ROEPT BEMIDDELING VAN DE STICHTING IN Naar wij vernemen heeft de Fede ratie Metaal- en Elektrotechnische Industrie (F.M.E.), namens de drie werkgevers vakverenigingen! die con tractpartners zijn bij de c.a.o.-hand- arbeiders in de metaalindustrie, de bemidideldnig van het bestuur van de Stichting van de Adbeid ingeroepen om uiiit de impasse te genaken. In die brief van die F.M.E. aan het stichtingsbestuur wondit o.m. een uit eenzetting gegeven van de moeilijk heden waarvoor men thans staat. Verder bevat dieze brief, naar ons van de kant van de F.M.E. wordt be licht, nagenoeg de tekst van de ver klaring die de F.M.E. reeds heeft ver strekt. NIET ALLE NS-TARIEVEN OMHOOG Niet aliLe tarieven van de Neder landse Spoorwegen worden in het nieuwe jaar venhoogld. De prijzen van toeristische achtdaagse alge mene abonnementen en van de vast- rechtsbewijzen blijven ongewijzigd. Jeugdige inbrekers gearresteerd De Amsterdamse politie heeft drie jongelui uit de hoofdstad aangehou den, die daar op Eerste Kerstdag een auto hadden gestolen en vervolgens in de nacht van Tweede Kerstdag op zondag een mislukte inbraakpoging hebben gedaan bij een juweliers- en horlogezaak in Krommenie. De ar restanten zijn de 17-jarige los werk man R. E. S., de 18-jarige winkel bediende P. R. en de 19-jarige hof meester Th', van S. Zij zijn in Krommenie bijzonder brutaal opgetreden. Twee knapen gingen naar de winkel en de derde bleef in de startklaar staande auto zitten. Met een baksteen werd de spiegelruit van de etalage verbrij zeld. Daarna poogde het duo ook de zich erachter bevindende veiligheids- ruit met een baksteen te vernielen, hetgeen evenwel niet lukte. De vei- ligheidsruit gleed naar achteren, de sieraden en dergelijke, die in de uit stalkast lagen met zich meenemend. De alarminstallatie, waarvoor de po litie in Krommenie al vaak tever geefs was uitgerukt, omdat zij zon der dat daartoe aanleiding was, in werking trad, heeft deze nacht niet gewerkt. Wel hoorde de boven de zaak in een achterkamer slapende winkelier enig lawaai, maar hij ver moedde dat dit uit een nabij gele gen café kwam. Een voorbijganger heeft de winkelier uit zijn bed ge beld. Een andere inwoner van Krom menie die lawaai hoorde en uit zijn raam keek zag een naar hij meende rode auto van een bepaald merk weg rijden. Hij gaf dit aan de politie door, die daarop direct Amsterdam belde, omdat zij vermoedde dat de daders uit de hoofdstad zouden zijn gekomen. Enkele vijf maal acht-wa gens in Amsterdam kregen de op dracht naar de wagen van het door gegeven signalement uit te kijken en zo liepen de jongelui bij een con trole van autopapieren, die zij na tuurlijk niet hadden, tegen de lamp en in de val. Vechtersbazen ingerekend De Amsterdamse politie heeft za terdagavond op de Oudezijdsvoor- burgwal twee mannen gearresteerd, die zich eerst na een hevige vecht partij waarbij de agenten van hun sabel en gummistok gebruik maakten, naar het bureau lieten brengen. Het zijn de 20-jarige J. C. de B., die vloe ren legt, en de 21-jarige J. S. zonder beroep, beiden uit Amsterdam. Een agent liep een blauw oog op en d'e ander een gezwollen rechter pols. Een arrestant kreeg een wond aan zijn achterhoofd. De politie was in het geweer gekomen toen de ar restanten een woordenwisseling met een autobestuurder trachtten te be slechten dOor deze uit zijn wagen te sleuren. Volgens de politie ondervond zij hinder van het aanwezige publiek, dat terstond partij voor de arrestan ten koos. Libanees schip bij Hoek van Holland op het strand Waarschijnlijk lekgeslagen Het Libanese vrachtschip „Athe- noula" is donderdagavond bij de Noorderpier te Hoek van Holland op het strand gelopen. Vrijdagmorgen hebben vier sleepboten een uur lang vereeefs getracht het schip vlot te krijd»n. Zes sleepboten van L. Smit en (Jo's internationale sleepdienst hebben 's avonds opnieuw getracht het 7.220 brt metende schip vlot te krijgen. Een derde poging ondernam men zaterdagochtend omstreeks half negen bij hoog water. De „Atihemoula" zit echter nog steeds onwrikbaar vast op het strand bij Hoek vam Holland. Pogingen, die vijf Europoorbsleepboten en de veel sterkere Belgische sleepboot Scaldis zaterdagavond en zondagochtend hebben gedaan om de Liberiaan lo6 te krijgen, zijn opnieuw mislukt. Het schip is er inmiddels wat slechter aan toe. Het heeft zijrn roer verloren en er zijn pompen aan boord ge bracht. Waarschijnlijk vertoont het verscheidene lekken. Een voor het schip ongelukkige omstandigheid is, dat er op het ogen blik geen sterkere slepers aanwezig zijn. Alle zeeslepers - met hun gro ter vermogen - zijn niet in het Rot terdamse havengebied, maar liggen iin het buitenland op station. De be manning van de „AthenouLa" is aan boord gebleven. Pompbediende bestal Brusselse dame Een 17-jarige Amsterdamse pomp bediende van een benzinestation aan ds rijksweg van de hoofdstad naar Utrecht heeft op Tweede Kerstdag een Brusselse dame, die op bezoek in de hoofdstad was geweest, f 900. bij het wisselen afhandig gemaakt. De dame, in de mending verkerende dat zij met een biljet vam f 100.in plaats vam met een van f 1.000.be laadde, kreeg ook maar vam f 100. na het tanken terug. Im de Belgische hoofdstad teruggekeerd merkte zij echter dat zij groot gelid miste. Na gaande waar zij gewisseld had, viel die verdenking op de pompbediende. Zij belde haar in Amsterdam wo nende zuster, die de politie inlichtte. Bij huiszoeking vond deze bij de jeugdige pompbediende op diens Slaapkamer het door hem achterge houden geld. De jongen is overgege ven aam de kinderpolitie. BRAND IN SCHOONEBEEK Een brand heeft het fabrieksge bouw vam de Oudschoonebeker turf- strooiselfabriek gedeeltelijk verwoest. Een enorme hoeveelheid bolsterturf bleef ondanks een vonkenregen be houden doordat de natte sneeuw er als het ware een brandscherm op legde. Een dikke, mollige sneeuwvacht, een flinke heuvel, een slee en een vro- Toon Hermans staat weer op de planken. Vanaf Eerste Kerstdag treedt hij op in het Amsterdamse Carré, waar lijke berijder met veel vrije tijd: alle voorwaarden tot een meesterlijke hij zijn eenmansshow brengt. Tijdens een repetitie, de dag voor Kerst, maakte onze fotograaf dit plaatje van middag waren in Soestduinen voorhandig op de Tweede KerstdagI de heer Hermans, terwijl dese aan een paar meelevende toneelknechten het wel en wee van zijn ziekte vertelt.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9