MIST EN GLADHEID OORZAAK VAN TALLOZE ONGELUKKEN Jonge Duitse joy-riders veroorzaakten botsing MAANDAG 28 DECEMBER 1964 DP T.ETDSP COURANT PAGINA 14 Een buitengewoon dichte mist heeft Kerstavond niet voor ieder een even prettig gemaakt. Vooral in de Randstad Holland was de toestand zo abominabel, dat de beruchte Sinterklaasavond van 1962 nog overtroffen dreigde te worden. Niet alleen mist, maar later op de avond ook ijzel maakte de toegangswegen naar Amster dam bijvoorbeeld één glijbaan, terwijl ook de wegen in de omge ving Van Den Haag spiegelglad waren. Tenslotte zo deelde de politie mee werd er gezien de omstandigheden nog onverant woord gereden. Al deze factoren bij elkaar leidden tot de volgende chaos. ter-opkomende bestelauto. Met em- De rijksweg tussen Bodegraven en stag hoofdletsel werd zij naar het Vleuten zat rond vijf uur potdicht; ziekenhuis Zuidwal in Den Haag de we# Arnhem-Zutphen niet min- overgebracht, waar zij aan haar ver der. In de grote steden, waar de po- W-ondingen overleed, litie waarschijnlijk geen rekening Op Eerste Kerstdag werd de 78- had gehouden met de vervroegde jarige A. Schrijver uit Zuidschar- sluiting van zaken en kantoren, was w-oude bij een botsing in de buurt het al kort na vieren een enorm ge- van Harenkarspel dodelijk gewond, foeter en getoeter. Op de weg Den Vijf personen liepen bij dit ongeluk. Haag-Utrecht stond tegen half zes dat dioor slippij ontstond, verwon - een file van ongeveer tien kilome- dingen op. ter lengte in de buurt van Linscho- ten. Het verkeer was daar over één t De 34-iange Amerikaanse mili- rijbaan geleid en rond twee uur vond ,alr van =V.ll®g1^iS ,Soft,0fber2 een botsing plaats in de doorsteek vloog op de Stichtse rotonde tegen door de middenberm, waarbij vier een overleed op weg wagens waren betrokken. Er vorm- naar het henhuis. TWEEDE KERSTDAG de zich toen een schier eindeloze file, waar zich de ene kettingbotsing na de andere voordeed: de rijkspolitie telde maar liefst 35 gekraakte perso nenauto's en zeven zwaarbescliadig- Op die rijksweg Heerenveen-Leeu- de trucks met oplegger. Ook bij Ou- warden verongelukte op Tweede denrijn waren de files weer „ouder- Kerstdag de 51-jarige P. Boonstra wets"; op bepaalde tijden zelfs en kele kilometers lang. KERSTAVOND Op Texel is die 25-jarige mevrouw B. Vlaming-Van Dijk uit Oosterend om het leven gekomen. De auto, die bestuurd werd door haar man, slipte en sloeg over de kop. Mevrouw Vla ming werd naar buiten geslingerd en was op slag dood. Haar main kreeg een Shock. Op de Monsterweg te Loosduinen maakte de 62-jarige mevrouw G. Kruithof met haar fiets plotseling een beweging naar links, waardoor zij werd aangereden door een ach- uit Leeuwarden, die juist een lijk kist in Heerenveen had bezorgd. Zijn auto slipte op een ophaalbrug en sloeg met de zijkant tegen een pilaar. DERDE KERSTDAG Ook gisteren deden zich ernstige ongelukken voor. Op een zebrapad in die Billtstraat te Utrecht werd de 70-jarige Utrechtse aannemer E. van der Linden aangereden en gedood, terwijl zijn 63-jarige echtgenote schedellebsel opliep en nog in le vensgevaar verkeert. De*z es jarige Harry van Limschoten uit Moergestel vond gistermiddag de dood, toen hij plotseling de grote weg Tilburg-Oirschot opliep en door en door een passerende personen auto werd gegrepen. Bij het Friese plaatsje Britsum kwam de 18-jarige B. Bil uit ddt dorp om het leven. De auto, waar hij met drie vrienden in reed, slipte van de weg in een bermsloot. Passagiers van een passerende autobus sleepten de wagen op de kant. maar voor het slachtoffer kwam hulp te laat De 45-jarige postbode W. Cuypers uit Venlo is gisteravond tijdens een wandeling gegrepen en vrijwel op slag gedood. Op de autosnelweg Utrecht-Arn hem onder Bunnik veroorzaakten gistermorgen drie jonge Duitsers met een de nacht daarvoor in Zed- dam ontvreemde auto een aanrijding. Zij werden naar een ziekenhuis in Utrecht overgebracht. De joy-riders zijn resp. 16. 22 en 16 jaar oud. De ge^olen auto we**d totaal vernield. Naast deze ontvallen met dode lijke afloop vonden nog zee*- veel aa**rijdineen plaats, waarvan de ge volgen echter minder ernstig waren. LOONSOM STEEG 17 PROCENT Hoger dan ooit tevoren Blijkens de meest recente gegevens is de loonsom per werknemer, inclu sief sociale lasten, dit jaar met onge veer 17 procent ten opzichte van 1963 gestegen. De cao-verbeteringen had den een loonstijging van gemiddeld 12,8 procent tot gevolg en daarnaast werd een minimumloon gerealiseerd, dat sedert 1 juli 1964 102 gulden per week bedraagt. Het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dat dit in een jaaroverzicht mededeelt, constateert, dat een dergelijke grote loonstijging zich nog nimmer in ons land heeft voorgedaan. Deze loonontwikkeling houdt nauw verband met de situatie op de ar beidsmarkt, die eveneens een nieuw record te zien heeft gegeven in 1964: nog niet eerder was de gemiddelde geregistreerde arbeidsreserve zo laag, namelijk nog beneden de 30.000 man, terwijl voorts de openstaande vraag naar arbeidskrachten hoger was dan ooit tevoren, namelijk boven de 130.000. De beroepsbevolking nam in 1964 toe met ongeveer 80.000 (waar van 8.000 buitenlandse arbeidskrach ten), terwijl bovendien de werkloos heid met 5.000 afnam, zodat in totaal het aantal werkenden met 85.000 (2 procent) toenam. Niettemin nam het tekort aan arbeidskrachten nog toe. De kosten van levensonderhoud stegen in 1964 met 6 procent. Dit was in het bijzonder het gevolg van de sterke loonstijging, maar ook werd dit veroorzaakt door een stijging van de invoerprijzen met drie procent. Amerikaanse kern-patrouille voor Chinese kust De Amerikaanse reactoronderzee boot Daniel Boone, die uitgerust is met een lanceerinrichting van zes tien raketten van het type Polaris, zal twee maanden lang patrouilleren voor de kust van het Chinese vaste land. Over enkele maanden zullen er zeven van dergelijke onderzee boten in de Chinese wateren pa trouilleren. De Polarissen waarmee deze on derzeeboten zijn uitgerust, hebben een actieradius van bijna drieduizend kilometer. Binnenkort zullen de on derzeeërs Polarissen van een nieuw type aan boord krijgen die een actie radius hebben van 4500 kilometer. DEENSE KUSTVAARDER IN MOEILIJKHEDEN Naar aanleiding van een radio bericht van een onbekend gebleven schip dat op 80 mijl WNW van Ter schelling een kustvaarder hulpeloos ronddreef, is gisteravond de sleep boot van de rederij Doeksen van Terschelling uitgevaren. Op de aan gegeven positie bleek de Deense kustvaarder „Minibas" met kapotte machine en radio rond te drijven. De „Holland" heeft de Deen op sleeptouw genomen en zal waar schijnlijk vanmiddag te IJmuiden 't schip binnenbrengen. De heer N. Stufkens, oud-lid van de Eerste en Tweede Kamer voor de Pairtij van de Arbeid, is gisteren te Acquoy in Beesd (Gelderland) op 74-jarige leeftijd overleden. Van zijn hand zijn verschillende publikaties verschenen, o.a. „Geiloof", „Het Evangelie in de jomgerenwereld" en „In de derde". Tot april vam dit jaar is de heer Stufkens lid geweest van de prot. chr. werkgemeenschap in de partij. Lof voor zusters in Lodewijkskerk Bijna tweehonderd kloosterzusters uit het dekenaat Leiden hebben op Tweede Kerstdag in de St. Lodewijks kerk te Leiden een Lof bijgewoond, dat werd opgedragen door de deken van Leiden, de hoogeerw. heer W. P. M. Haring, die dit Kerstlof opende met een korte predikatie, waarin hij de zusters hulde bracht voor het vele werk, dat zij in het belang van de gemeenschap verrichten. De liederen tijdens het Lof, dat ook door belangs .ellende leken uit de parochie werd bijgewoond, wer den gezongen door de zusters, die ook enkele Kerstliederen zongen. Kapelaan Vreeburg hield een korte predikatie. Na het Lof werden de zusters ont vangen in de pastorie, waar zij wer den onthaald op een kopje koffie, dat werd gedronken onder de tonen van „Frater Venantius" en enkele liederen van Soeur Sourire, hetgeen door alle zusters hooglijk werd ge waardeerd. Speciale aenbledlng In carcoats de moderne AA75 korte jassen autocoats in mohair en tweed sportieve coats In caban- en parka-stijl pyjama's warme keperflanel voor Heren overhemden „Bel O-Fast-'of Tricot nylon uitsluitend gegaran- deerde merkshirts sportkolberts enorme kollektie o.a. voor jongemannen kostuums prima kamgarens g* 7 in moderne ruitdessms, 14 jr. cabans de moderne coats - in marine-stijl Cardin stijl Harris Tweed EQ75 vanaf sportpantalons jkhlehna in gegarandeerde p&c kwaliteiten

Leidse Courant | 1964 | | pagina 14