Blik benzine viel tegen kachel Ruzie om te hard spelende radio met mes beslecht SCHOOLVOLLEYBALWEDSTRIJDEN VISIE OP ra TELEVISIE Katwijkse kotter aan de grond Uitslaande brand op Rijnsburgersingel -Maredijk Na eenzame Kerst op Wad vlotgekomen Volleybalploeg tegen West-Duitsland Westeuropees kampioenschap zonder voortoernooi Sport in het kort MAANDAG 28 DECEMBER 1964 pp i qrpsF courant BRANDEN Eerste Kerstdag heeft een felle brarod een woning aan de Klaas Ka terstraat in Zaandam grotendeels verwoest. De brand ontstond toen een schoonzoon vam de bewoners, dde in de achterkamer bezag was zijn scooter te repareren, een blik benzine omgooide. De benzine kwam in aanraking met een elektrisch kacheltje. In een oogwenk stond de kamer geheel in brand. Twee krin gen van de Zaandamse brandweer namen de blussing ter hand. Een groot deel van de woning weid ver nield. Het resterende deel liep veel waterschade op. In Brunssum heeft een felle brand de zaad- en vogelwinkel van de heer Vaassen geheel verwoest. De brand weer, die met groot materieel uit rukte, kon niet voorkomen, dat de gehele winkel uitbrandde. Vele vo gels en vissen kwamen in de vlam men om. De brand is vermoedelijk door kortsluiting veroorzaakt. De schade bedraagt ongeveer 60.000,-. De eigenaar was tegen brandschade verzekerd. Op de avond van Tweede Kerst dag heeft de 75-jarige J. V. uit de Kraaipanstraat in de Transvaalbuurt te Amsterdam zijn buurman van de eerste etage, de 49-jarige controleur A. M. de G., tijdens een ruzie met een scheermes een snede in zijn hals en onder de linker oksel toegebracht. De man moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De oorzaak van de ruzie was het overluid spellen van de radio vam de bejaaaxLe, hardhorende mam. Eerst was mevrouw de G. naar beneden gegaan om te vragen of de radio, die zelfs op tweehoog nog te horen was, wat zachter kon worden gezet. Het was niet de eerste keer, dat de bu ren er hinder van hadden. Im plaats KERSTVIERING Omroepen en NTS hadden deze keer de zware taak, niet minder dan drie Kerstdagen te vullen. Omdat een en ander niet kon geschieden met eigen krachten alleen is ruim schoots geput uit buitenlandse pro ducties en Eurovisie. Nu is het merk waardig. dat het beste staaltje van Eurovisie kwam uit ons eigen land, namelijk uit de Basiliek van Maas tricht. De nachtmis, die daar werd gevierd geschiedde in alle luister en nieuw daarbij was de concele bratie door bisschop en vier andere priesters. De nachtelijke kijkers zul len gesticht zijn geweest. De pau selijke zegen „Urbi et orbi" had deze keer niet de gebruikelijke sfeer. Het stortregende namelijk in Rome en daardoor werden stellig duizen den weerhouden om naar het Pie tersplein te komen. De Nederlandse zender werd iets te laat ingescha keld, zodat de kijkers hier niet de beelden over de intocht hebben ont vangen. die eerder op bijvoorbeeld de beide Belgische zenders ver schenen. Daar had men bovendien de voorafgaande Pausmis op het scherm gebracht. In de loop van de Kerstdagen is verder religieuze mu ziek en poëzie gebracht met als be sluit de sobere viering van de litur gie in de Irene-studio te Bussum. AMUSEMENT Teneinde niet het belangrijkste te verzuimen, noemen we enkele uit zendingen van amusement, die een zeker niveau bereikten. Het be faamde Billy Smartcircus kwam via de BBC. helaas niet met de beste nummers, ook al hadden we waarde ring voor het werk aan de vliegende trapeze. Van Tschaikowsky's „De notekraker" hebben we de beste her innering overgehouden; er werd prachtig muziek gemaakt en gedanst. Van even andex-e aard was de t.v.- opera „Willem van Saeftinghe" door een groep van de Belgische t.v„ maar zeker niet minder geslaagd. De kerstshow van Rudi Carrell uit het Zwitserse Davos was hartverwar mend ondanks en dank zij de win terse sfeer waarin het geheel was geplaatst. Rudi bleek ook nu bijzon der inventief en afgestemd op de actualiteit. Terwille van dit laatste waren Connie en Walter van de Engelse les in een scène gezet; toch hadden we er iets anders van ver wacht. Bijzonder trof ons het deel nemen aan de show door zoveel kin deren uit het Nederlandse sanato rium van Davos. Het was jammer dat de prijswinnares Cigliola Con- quetti verstek moest laten gaan; maar 't geestige optreden van Johan Kaart in een bekende scène uit „My Fair Lady" vergoedde veel. Kwam de dramatische schets „Nocturne" van Herman Heijermans uiteraard van eieen bodem, het kunstrijden op de schaats vanuit Garmisch Pafc'enkir- chen en enkele shows werden geput uit het buitenlandse repertoire. Er was voor allen wel wat bij om van te genieten. „HEKSENJACHT" BIJ DE AVRO In de studio van de AVRO te Hil versum hebben we een voorproefje meegemaakt van een extra t.v.-pro- gramma, dat dinsdagavond wordt uitgezonden. Dat is namelijk de t.v.- documentaire „Point of the order", zo juist in Amerika klaar gekomen als herinnering aan' de bekende „heksenjacht" van wijlen senator McCarthy tien jaar geleden. Er is 188 uur besteed aan de verhoren, maar het programma dat hier wordt uitgevoerd is een samenvatting van rond anderhalf uur. Hoezeer men zorgvuldig heeft geselecteerd, de ge schiedenis komt toch wel wat droog op het scherm, ongeacht de grapjes, die dan weer tegen hebben, dat ze velen buiten Amerika zullen ont gaan. Belangrijk is gelukkig 't por tret van McCarthy, zoals dat uit de debatten naar voren komt: beschul digingen en tegen-beschuldigingen. De documentaire, die men morgen zal zien, beperkt zich strikt tot de verhoren van de commissie en gaat verder niet in op de bekende rumoe rige carrière van McCarthy en zijn uiteindelijke berisping door de se naat van de Verenigde Staten. Het zal voor verschillende kijkers mis schien moeilijk zijn om juist in deze week van Oudejaar nu eens ander half uur strak te gaan kijken naar een wel wat verjaarde affaire, hoe belangrijk overigens. (Dinsdag van 21.12 tot kwart voor elf op NI). KOMENDE UITZENDINGEN Vanavond heeft de NTS op NI de onschuldige en eenvoudige Franse film „De dolle verhuizers". Op N2 brengt de VARA een nieuwe film in de serie Première theater door Fred Astaire. Verder is er iets over de jazz-prijs 1964. Het programma van dinsdag op NI zal wijziging on dergaan (zie hiervoor); op N2 komt de VPRO met een t.v.-spel, dat eenspel speelt met het variëté. Uit Oostenrijk wordt een show van een half uur vertoond in verband met het jongste festival van Mon- treux. Woensdag meldt zich bij de VARA op NI het zich noemende Haags studenten-cabaret en bij de NCRV op N2 een productie van twee Joodse verhalen. OUDEJAARSAVOND „DRIE IS TE VEEL" Na vijf jaar van rust zal de KRO op NI de veelbesproken klucht „Drie is teveel" opnieuw uitzenden. Er is destijds veel geschreven en gewre ven dit product van Johan Blaaser. Tal van kijkers vonden deze vorm van amusement aantrekkelijk; een andere grote groep kon geen waar dering opbrengen voor het gooi- en smijtwerk in deze klucht. De jongste KRO-gids herinnert aan een en an der en somt de dagbladen op, die zich tegen „Drie is teveel" hebben gekant. Genoemd wordt ook De Leidse Courant, die destijds schreef over „het patronaatswerk, dat lang voorbij werd geacht". Desondanks gaan we nu een her-opvoering be leven en dat zal dan zijn terwille van het kluchtminnende publiek, dat we hebben het ervaren onder alle rangen van de t.v.-kijkers te vinden is. Na een jaaroverzicht bin nenland verschijnt Josefine Baker op 't scherm. Op N2 heeft de AVRO een hartewens-concert en de NTS een nieuwjaarsbal. Op eigen kracht vlot Bij het binnenlopen in dichte mist van d'e haven van LJmuiden is de Kaïtwijkse kotter „Yvone Yolanda" de K.W. 206 donderdagavond aan de grond gelopen ter hoogte van de kust wacht. Het schip, dat 151 ton meet en in 1963 werd gebouwd, is eigendom van de redirij IJmond N.V. te Am sterdam. De schipper van de „Yvonne Yolanda" vroeg om half tien via Scheveningen radio sleepbootassis- tentie, daar men er niet in kon sla gen op eigen kracht vlot te komen. Van de zijde der rederij deelde men ons hedenmorgen mede dat de Yvonme Yolanda betrekkelijk kort na het vastlopen op eigen kracht is vlotgekomen. Over evtl. schade aan het schip was echter nog niets be kend. De KW. 206 heeft Ligplaats gevonden in thuishaven LJmuiden. Zondagmiddag omstreeks 2 uur be merkte een bezoeker van een café op de Mare, dat er brand was op de eerste étage van het perceel Rijns burgersingel, hoek Maredijk. Hij alarmeerde de bewoners, die in de gelijkvloers gelegen huiskamer bij een waren. Op dat moment sloegen de vlammen door de ramen van de eerste étage reeds naar buiten. Het pand werd door drie gezinnen be woond, n.l. door het gezin van H. Bunning, het gezin van D. F. Bun- ning en (de tweede étage) door P. Bunning. De woonkamer aan de straatzijde brandde geheel uit, de daarachter gelegen slaapkamer kreeg brand- en waterschade, evenals een zitkamer op de tweede étage. Er is (nog) geen aanwijsbare oorzaak, maar de mogelijkheid van kortslui ting is niet uitgesloten. Er waren geen persoonlijke ongelukken. Huis en inboedels zijn verzekerd. Na acht dagen vast te hebben ge zeten en een eenzame kerstnacht en eerste kerstdag op het Wad voor de monding van de Wezer, is het 466 ton metende Nederlandse binnen schip „Hebo" zaterdag vlot gekomen. Dit geschiedde overwegend op eigen kracht en slechts met geringe onder steuning door het Duitse reddings vaartuig „H. H. Meier". Toen het schip eenmaal vier meter water on der de kiel had, kon het spoedig daarna in Bremerhaven meren. Verleden week zaterdag was het schip met ijzererts onderweg van Lubeck naar Luik in de Buitenwe- zer op de zgn. Zwarte Gronden ge strand. Drie dagen later eerst ge lukte het de bemanning, de 48-jarige schipper B. Vos uit Groningen en de 29-jarige stuurman Knoopt uit Zwolle, door een vuur, aangestoken op de zandplaat; de aandacht te trekken van de vuurtorenwachter van de Robbeplaat. T.V. en radio hadden zij aan boord dus dat zag er niet al te triest uit maar tot hun vreugde bracht de reddingboot een kerstboom en levensmiddelen mee. Mevrouw Vos en mevrouw Knoopt met haar kin deren Enie, Margriet en Antje wer den overgenomen en- in Bremerha ven aan land gezet, zodat zij toch nog in de gelegenheid waren de kerstdagen thuis in Groningen door te brengen. Zowel schip als beman ning hebben van de stranding geen nadelige gevolgen ondervonden. Ver moedelijk zal de „Hebo" woensdag de reis naar Luik voortzetten. MINDER TREINEN OP OUDEJAARSAVOND De Nederlandse Spoorwegen zal op oudejaarsavond een beperkte dienst regeling uitvoeren. Na negen uur vallen er 270 treinen uit. Op aanplak biljetten in de stations zal worden aangegeven om welke treinen het gaat. goed spel in boeiende finales Woensdag jl. is in verschillende gymnastiekzalen in Leiden 't kerst volleybaltoernooi voor de scholen uit Leiden en omgeving gespeeld. Bij de jongens gevorderden is de eerste prijs behaald door het team van het Chr. Lyceum te Alphen a. d. Rijn, dat in de finale in twee sets de baas bleef over de ploeg van het Rembrandt Lyceum (Leiden). Bij de meisjes ge vorderden versloeg de Chr. Kweek school mede-finalist Stedelijk Gym nasium in drie sets. Het Agnes Ly ceum werd hier een uitstekende der de. Over het algemeen is vooral bij de gevorderden-finales voor tref fel ij k spel geleverd. In het bijzonder de ploeg van het Alphens Christelijk Lyceum legde een op hoog peil staan de spelopvatting en eendrachtige teamgeest aan de dag, waarmee het met succes een plaats in de compe- tie van de overgangsklasse zou kun nen verdedigen. De finales bij de meisjes-gevorder den werden gekenmerkt door 'n se rieuze spelmentaliteit: er werd vaak met verbluffend inzicht gebouwd aan aanvallen. BEGINNERS Bij de jongens-beginners werd de eerste prijs gewonnen door het team van de UTS, dat hiermee de reeds twee jaar lang durende hegemonie van de Prof. Yan der Leeuw-ULO op schitterende wijze doorbrak. Het In een internationale wielqrgala in het Antwerpse sportpaleis won de Belg Rik van Stéenbergen zon dag een „omnium der vedetten", voor de Zwitser Pfennimger en onze landgenoot Peter Post. Gerard Koel won een afvalwedstrijd voor ama teurs, terwijl Evert Doliman in een achtervolging de Belg Michiels ver sloeg. JUDO JOOP DE WOLF WEER LEIDS KAMPIOEN Donderdagavond zijn in de Sport school Luiten de wedstrijden gehou den om de titel Leids kampioen alle catagoriën, als sluitstuk van de Leid se kampioenschappen, welke zondag 20 december in de Stadsgehoorzaal plaats vonden. Doordat L. de Vries zich had terug getrokken uit deze eindstrijd, waar aan alle senioren-finalisten zouden meedoen en de overige finalisten alle leden van de Sportschool Luiten wa ren, was besloten dit programma onderdeel uit te stellen tot donder dagavond 24 december j.l. Joop de Wolf won met een fraaie uchi-maita binnen 30 seconden van Sandor Vajda. Daarna won hij in een strijd tegen Adri van Polanen door opgave wegens een lichte bles sure en vervolgens in de finale-partij op beslissing tegen Ton van der Weerthof, echter niet eerder dan na verlenging in de achtste minuut. Bij het uitreiken van de beker werd dan ook terecht door de heer Luiten opgemerkt, dat het wel ieder jaar zwaarder voor De Wolf wordt om de eindstreep te halen. Zijn te genstanders en clubgenoten kennen elkaar te goed om een gemakkelijke overwinning te behalen. tweede team van het Rijnlands Ly ceum te Oegstgeest werd derde. Enigszins een verrassing was de eerste plaats van het tweede team van het Lissese Fioretti-College bij de meisjes-beginners. Het enthousi aste ploegje versloeg in de halve fi nale met ruim verschil de Thorbecke- ULO (Leiden) en bleef in de finale de baas over het Rijnlands Lyceum (Oegstgeest). De Nederlandse heren volleyploeg, die 2 januari a.s. te Essen tegen West- Duitsland uitkomt, bestaat uit de vol gende spelers: Piet Swieter, Hans Lodder (Oranje Nassau), Jacques de Vink, Frank Constanse (Blokker/DES), Jan van der Hoek (Grawi)Hans van Wijnen (SOS), Diniko van der Stoep (Liba non), Hans Valkenburg (Bekker- veld), Bram Vermeulen (HML), Ri chard Onnes (Olfoaco). Trainer/Coach is de heer Blok. Kersttoernooi in Sportschool De Vries Op 2de Kerstdag organiseerde sport school De Vries in haar dojo aan de Uiterstegracht 136 het inmiddels tra ditioneel geworden kersttoernooi voor haar jeugdleden. Bij de 7- tot 9-jarigen werd in 4 groepen gewerkt. In groep a eindig den Ronald v. d. Pot en Harry Otto met een gelijk aantal punten. Een beslissingswedstrijd was nodig om Harry Otto als eerste een prijs uit te reiken. Jan Bos eindigde in groep b als eerste met 7 pnt voorsprong op Ch. Blansjaar. In groep c eindigden ook twee jongens gelijk: Arnold Vleerbos en Wim Fakkel. Groene band Arnold Vleesbos won met half punt. Bart Prins eindigde in groep d met 4 pnt voorsprong op Hanny Sloos. De 10-12-jarigen werden in 3 groe pen ingedeeld. Hier won in de a- groep Jan Stevens met 60 pnt, ge volgd door Karei de Tombe 58 pnt. In de b-groep zegevierde Robbie Ka- paan. John Moenen werd in de c- groep winnaar met 33 pnt uit 4 par tijen. Een goede tweede plaats was voor Loek Nagtegaal met 27 pnt. Ook de 13-15-jarigen werkten in 3 groe pen. Wout Holverda en Loek de Boer eindigden in de a-groep beiden met 43 pnt uit 5 wedstrijden. Een beslis singswedstrijd was noodzakelijk om Wout Holverda zijn prijs uit te rei ken. In de b-groep ontglipte de over winning Jan Barends op het laatste nippertje. Hij stond in zijn groep bo venaan met 36 pnt uit 5 wedstrijden, gevolgd door Errol Jessurum met 27 pnt uit 4 wedstrijden. Alleen een vol punt (10 pnt) kon Jessurum nog de zege brengen. Wat niemand ver wachtte gebeurde. In zijn laatste par tij scoorde hij 10 pnt wat net genoeg was. Blauwe band Jacques v. Hees (gr. c) kwam, zag en overwon (50 pnt uit 5 wedstrijden!). De wedstrijden hadden een vlot verloop. Er werd gestart om precies 13 uur, en de laatste partij was om 18 uur afgelopen. Er werd gedurende de hele middag op twee matten te gelijk gewerkt! Smid je V erlutlen en de sport- compuler 100. Verbijsterd stormden dr. Yo- kito en smid je Verholen de smidse binnen, maar eilaas ze waren al te laat. Een vreemdeling met 'n post- petje op liet zich namelijk bliksem snel door een gat in de bodem zak ken en zijn spaarzame haargroei was het laatste, dat de smid en de Japan ner van hem zagen Intussen was toevalligerwijze de kranige veld wachter Eelco Eelkema langs komen kixieren. Met een lichte verbazing in zijn stem mompelde hij: „Kiek toch 'es an! Een tentje van gemeentewer k'n op het pleintje veur de smidse! Ze doen ook maar raak! Ze hadd'n de politie toch wel eev'n kunn'n be- richt'n dat de openbare weg zou wor den opgebrook'n! We zull'n maar 'es eev'n gaan vraag'n wat hier precies wordt uitgevoerd De veld wachter bukte zich dus om het tent je binnen te gaan, doch precies op dat ogenblik kwam Kid Sucker naar bui ten stormen. Nu had deze in zijn jeugd aan Amerikaans voetbal ge daan en daar had-ie een zeer harde schedel aan overgehouden. Met gro te kracht vloog dit hoofd in Eelco's maagstreek, zodat de arme veldwach ter door pijnlijke krampen overval len werd en enkele seconden lang onmogelijk in staat was adem te ha len. En die seconden waren voor de doortrapte Kid Sucker voldoende. „Het spijt me, veldwachter", mom pelde hij. „Maar ik zal jou moeten gebruiken om mijn aftocht te dek ken En met een forse zwaai smeet hij Eelco de pas gegraven tun nel in (Wordt vervolgd) van aan dit verzoek te voldoen zette de oudie heer de radio nog harder aan. Toen ginig de heer De G., gewa pend met een fietspomp naar bene den, omdat hij wist, zo vertelde .hij later aan de politie, diat zijn buxurman een „messensteker" is geweest. De bejaarde man dde suiker- en hart patiënt was, heeft bekend te hebben gestoken. In verband met zijn hoge leeftijd en slechte gezondheid heeft de politie hem niet gearresteerd. In een wak in de Molengracht is gisterochtend de 16-jarige Johanna Maria van Dam uit Pui-merend in haar woonplaats gevallen en ver dronken. Het meisje, dat op weg was naar haar werk, in een tehuis voor bejaarden, is vermoedelijk van de (tijdelijke) pontonbrug gegleden. In de loop van de middag heeft de po litie het stoffèlijk overschot gebor gen. De organisatoren van het West- Europees volleybal-kampioenschap heeft de kwalificatie-toernooien, die op 16 en 17 januari zouden worden gehouden, geannuleerd. Sommige groepen waren te zwak bezet. In groep C bijvoorbeeld hadden België en Luxemburg zich teruggetrokken, waaroor alleen Nederland en Portu gal overbleven. Dit betekende, dat Nederland de verre en kostbare reis naar Lissabon zou moeten maken voor één wed strijd. De Nevobo heeft daarop de sugges tie gedaan de titel rechtstreeks in een eindtoennooi te laten betwisten. Deze suggestie is onder protest overi gens van de Fransen overgenomen. Vermoedelijk zal het toernooi rond Pasen worden gehouden. Nederland heeft medegedeeld de organisatie op zich te willen nemen. Keiichi Suzuki, de 22-jarige Ja panse schaatsenrijder, die bij de laatste wereldkampioenschappen te Helsiniki de 500 meter won, zal zijn land vertegenwoordigen bij de op 13 en 14 februari te Oslo te hodden wereldkampioenschappen 1965. De Japanse wintersportplaats Sapporo heeft reeds haar kandida tuur gesteld voor de organisatie van de Olympische Winterspelen in 1972 Voor 1968 werd Sapporo verslagen door Grenoble. De thans 33-jarige Spaanse oud- Europese bokskampioen in het ve der gewicht, Fredo Galiana, is in de elfde ronde van een gevecht te Bar celona tegen de Spaanse welterge- wichtkampioen Cairmelo Garcia k.o. gegaan. De Olympische skikampioenen 1964, Pepi Stdegler en Christ! Haas. werden in Oostenrijk tot respectieve lijk sportman en sportvrouw van het jaar uitgeroepen. Rusland heeft voor de eerste maal drie dravers ingeschreven voor de op 31 januari te Vincennes te houden Prix d'Amerique. Het zijn Grandt, Legion en de dit jaar in Rus sisch bezit gekomen Amerikaanse draver Apex Hanover. Amerika zal waarschijnlijk vertegenwoordigd zijn met Duke Rodney en Elma. Het Russische ijshookeyteam, op tournee door Canada, versloeg in Colorado Springs het nationale Tsje chische team met 82. In Genua versloeg de Europese kampioen in het vlieggewicht, de ItMiaan Salvatore Burrini, de Span jaard José Robledo op punten. Zijn landgenoot Franco de Picooli won door k.o. in de vierde ronde van de Amerikaan Ollie Wilson. De Amerikaan Buddy Edelen won een cross in Oostduinkerke over 7500 meter voor de Belsen Buseyne en Vanhoutte in de tijd van 32.43 minuten. In Arendonk (België) legde de Tilburgse atleet Fons Veldlhuyzen beslag op de derde plaats in een in ternationale cross. De Belg Henri Clerckx won de strijd over 8000 me ter met groot vertoon van macht, voor zijn landgenoot Lambrechts, die een honderdtal meters achter bleef. Het Russische nationale ijs- hockeyteam heeft donderdag 'n toer- nee van acht wedstrijden door Ca nada ongeslagen afgesloten. In de laatste wedstrijd wonnen de Russen met 97 van het Western Interna tional All-Star team. Het was een van de zwaarste wedstrijden voor de Russen tijdens hun toernee, waarin zij zevenmaal wonnen en eenmaal ge lijkspeelden. India heeft donderdag in New Delhi de tweede hockeywedstrijd te gen Frankrijk met 4—1 gewonnen. De Olympische kampioenen leidden bij de rust met 10. Voor India scoorden Toppo en Inamuur Rehman elk tweemaal. Het Franse doelpunt werd vlak voor het einde gescoord door linksbinnen Richard. Tennis Dennis Ralston is door de Amerikaanse tennisbond als num mer een op de ranglijst over 1964 ge plaatst. Bij de dames geniet Nancy Richey die eer. De enkelspel-lijsten zien er als volgt uit: Heren: 1 Dennis Ralston, 2 Chuck McKinley, 3 Arthur Ashe, 4 Frank Froehling, 5 Gene Scott, 6 Ron Holm- berg. Dames: 1 Nancy Richey, 2 Bill ie Jean Moffitt, 3 Carole Graebner- Caldwell, 4 Karen Susman-Hantze, 5 Carole Hanks, 6 Jane Albert. Gewichtheffen De Russische ge wichthefkampioen Yevgeny Katsura heeft in Moskou het wereldrecord lichtgewicht-drukken gebracht op 140,5 kg. Het oude record stond met 140 kg op naam van de Bulgaar Bo- gomil Petrov.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10