GREVELINGENDAM BIJNA DICHT BELASTINGVERHOGINGEN KOMEN MAANDAG REEDS IN DE RAAD Kabelbaan blijft in gebruik ZATERDAG 19 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 DELTAPLAN VORDERT GESTAAG Katwijkse weekmarkt wordt verplaatst naar gedeelte sportterrein De Grevelingendam, die Schouwen-Duiveland met Overflakkee verbindt, is praktisch dicht. In het voorjaar van 1965 zal een hulpweg over de dam (die 60.000.000,- kost) gereed komen en in de tweede helft van dat jaar hoopt men een nieuwe weg gereed te hebben. Dit punt in de werkzaam heden zal dan een vertraging van ongeveer een jaar hebben. Want het oorspronkelijk streven van de Deltadienst was om de dam in juli van dit jaar, tegelijk met de Haringvlietbrug, gereed te hebben. Oorzaken van die vertraging zijn de tegenslag met de kabelbaan en het tegenvallen van verschillende gebruikte experimentele materialen. Omdat het aantal rijs- werkers in Nederland steeds terugloopt, heeft de Deltadienst in de Greve- lingen proeven genomen met nieuwe materialen bij de bescherming van de ondergrond van de dam. Zo werd bijvoorbeeld geëxperimenteerd met een bodembescherming van giet-asfalt, welk produkt door een buis met een verdeler op de bodem werd aangebracht. Opgave scheepsberichten Onder de rubriek „Scheeps berichten" vermelden wij gaar ne de gegevens van het schip, - waarvoor u zich interesseert. Indien zich onder uw gezins leden, familieleden of kennis sen zeevarenden bevinden die u op hun reis wilt volgen, schrijf ons dan een briefkaart met de naam van het betref fende schip. Regelmatig zullen wij dit dan onder „Scheepsbe richten" opnemen. Verandert de betrokkene van schip, dan is het natuurlijk wel noodzakelijk ons de naam van het nieuwe schip op te geven en telkens het oude te laten vervallen. Tegenslagen met nieuwe methodes De verdeling van dit materiaal bleek niet geheel gelijkmatig te kun nen verlopen. Gevolg daarvan was dat op een plaats waar te weinig van dit asfaltmastiek terecht was geko men, de sterke stroom een geul dreigde uit te slijten. Men heeft dit gevaar bezworen door de bedreigde plaats met een klassiek rijshouten zinkstuk te beschermen. Enkele an dere beschadigingen van de bodem bescherming werden bedekt met loodslakken. Misschien symbolisch voor het feit dat de nieuwe bodembescherming niet helemaal heeft voldaan is, dat het speciale drijvende werktuig, dat er voor werd gebruikt, na afloop van de werkzaamheden zonk. Ook andere experimentele mate rialen, die bij de dichting werden gebruikt, hebben niet helemaal vol daan. Grote jute zakken, die gevuld werden met een mengsel van twee ton zand en asfalt, bleken ten ge volge van de sterke stroom te gaan kruipen. Verder werden die zakken door de stroom langzaam leeggemol- ken. Het zandasfaltmengsel bleek erg temperatuurgevoelig en boven dien bleek de waterzandverhouding zeer nauwkeurig te moeten zijn. Ook grote van plastic vervaardigde zak ken hebben niet erg voldaan. On danks dit alles is de Deltadienst van mening dat de proeven met de nieu we materialen moeten worden voort gezet. Bij lagere stroomsnelheden zullen ze vermoedelijk vrij goed vol doen. GROENSTROOK Op het ogenblik zijn de twee stroomgaten in de Grevelingendam, namelijk de Krammer en de Bocht van St. Jacob bijna dicht. In de Krammer steekt de dam van stort- steen al ruim boven de hoogwater- lijn uit, in de Bocht van St. Jacob is die dam ongeveer gelijk met de hoogwaterlijn. Aan de kant van de Krammer is men reeds bezig met het opspuiten van het zandlichaam van de dijk. 2.500.000 kubieke van dit materiaal moet nog uit de perslei ding spuiten om de dam te vol tooien. De dijk zal ter plaatse zo breed worden dat bovenop, naast de ver keersweg, nog plaats zal zijn voor een grow strook voor de recreatie van 100 meter breedte en 1200 meter lengte. Voor het allemaal zo ver is, zal echter het jaar 1965 wel voor een groot deel verstreken zijn. Maar dan zal ook de afstand Rotterdam Zierikzee met een auto in 50 minu ten gereden kunnen worden, in plaats van de 130 die dat nu nog Een motorgondel stort zijn last vergt. Ondanks de tegenslag bij de in het laatste gat van het stroom- Grevelingendam venvacht ir. J. Wat de raad dinsdagavond om half 8 te behandelen krijgt uit een agen da van 24 punten: Het pand Achterweg 11, eigendom van de heer H. W. de Mooy, School straat 5 te Rijnsburg, is in zodanige staat van bouwvalligheid, dat het in aanmerking komt om het onbewoon baar te verklaren. Maar de heer De Mooy wil het geval aan de gemeen te verkopen en b. en w. van Katwijk willen het kopen. Het perceel is groot 50 m2. De heer De Mooy vraagt 1500.- voor grond en opstal en wil 150.- terugbetalen voor de kosten van afbraak wat 300.- kost. De heer A. Kuyt, Rijnmond 168, wil als rechtverkrijgende voor de fa. Burggraaff plm. 70 m2 grond in ge bruik hebben voor uitbreiding van zijn zaak, tank voor superbenzine en twee automaten. Prijs 650.- p. jaar. Dan stellen b. en w. de raad voor een voorlopige overeenkomst met de n.v. Nederlandse Gasunie aan te gaan voor de levering van aardgas. Het ligt in de bedoeling zo spoedig mo gelijk in 1965 aan de gasverbruikers in Katwijk aardgas uit De Lier (Westland) met een calorische waar de van 5400 cal./m3 te leveren. Het met de Gasunie gevoerde overleg heeft tot resultaat gehad, dat b. en w. is geadviseerd de totstandkoming van een overgangsregeling voor de levering van aardgas aan bedrijven te bevorderen. De voorlopige verre- kenprijs van het aardgas bedraagt 0.07 per m3 van 7980 k.cal. hetgeen voor aardgas van 5400 kcal/m3 neer komt op /0.0475/m3. Voor de verbetering van de elec- triciteits- en watervoorziening van de woonschepen nabij de Noordwij- kerweg te Katwijk a. d. Rijn vragen b. en w. een crediet aan de raad van 4200.-. De betrokken afnemers zul len ƒ2.- per maand vergoeding be talen. Genoemde 4500.- is nodig voor eleotriciteitsvoorziening en ƒ4500.- voor waterleiding. Voor de plaatsing van huurgeijsers en huurboilers is reeds eerder een bedrag van ƒ35.000.- toegestaan. B. en w. vragen nu, omdat deze credie- ten onvoldoende zijn, nog 5000.- voor huur-geijsers en 10.000.- voor huurboilers. Wegens overlijden van de heer A. Wassenaar en het vertrek naar Don- den van de heer J. C. M. Schreurs zijn er twee vacatures in het be stuur van de Stichting Gemeente- Spaarbank. Bovendien treden de heer P. Haasnoot en D. Parlevliet periodiek af. B. en w. stellen voor in de vacature-A. Wassenaar: A. Was senaar, Rijnstraat 34 en A. Mimnee, Kerkstraat 39. In de vacature-J. C. M. Schreurs: T. de Jong, Nieuwe Duinweg 29 en C. L. van Kesteren, Wassenaarseweg 9. In de vacature- P. Haasnoot: P. Haasnoot, Rijnstr. 47 en J. H. van Maanen, Kerkstraat 14. In de vaoature-D. Parlevliet: D. Par levliet en N. van Rijn, Drieplassen- weg 66. In gemeenten boven 10.000 zielen moet minstens tweemaal per week gelegenheid worden gegeven tot kos teloze huwelijksvoltrekking. Deze uren waren in Katwijk: maandag van 9.00 tot 12.30 uur en vrijdag van 14.00 tot 16.00 uut. Maar de aanvraag voor de vrijdagmiddag is zo groot dat het gewenst is inplaats van vrijdagmid dag de woensdagmiddag hiervoor te nemen. Vrijdagmiddag kost dan 50.-. De riolering van het gebied 't Sandt loost momenteel via een overstort op de Rijn. Het gevolg hiervan is dat deze riolering constant gevuld blijft en het rioolvuil bezinkt, waardoor het rioolstelsel langzaam maar zeker vervuilt. Hierin moet dus worden voorzien. De hiervoor te treffen voor zieningen worden begroot op 65.000.-. Er moet nl. een zinker ge legd worden door de Rijn naar het pompgemaal aan de Valkeniburgse- weg. Ten behoeve van het kruispunt TramstraatSluisweg blijkt een her ziening van de straatverlichting ter plaatse noodzakelijk waarvan de kosten worden geraamd op ƒ9000.- waarvoor b. en w. aan de raad een crediet vragen. Wegens bebouwing met 32 flat woningen moet het marktterrein ver- plaatst worden. Een nieuw week marktterrein is door Openbare Wer ken ontworpen op het meest weste lijke gedeelte van de sportterreinen op heden verhuurd aan de voetbal vereniging „Katwijk". Voor de branches met noodzake lijke tussentijdse aanvulling van de voorraden (groente, fruit, e.d.) zijn langs de Admiraal de Ruyterlaan en de Piet Heinlaan 22 plaatsen voor kramen ontworpen. Voorts ligt het in de bedoeling 100 permanente ry- wielstandaards langs de zuidzijde van het marktterrein aan te bren gen. De totale kosten worden ge raamd op ƒ96.000.- waarvoor b. en w. crediet vragen. De besturen van de stichting Kraamcentrum Noord wijk van het Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis centrum voor kraamhulp „Leiden en omstreken", die tot heden een ge meentelijke bijdragen van 1.75 per verzorgingsdag kregen, vragen deze subsidie te verhogen tot ƒ2.50 per verzorgingsdag. Meerdere redenen worden hiervoor opgesomd. Het Cen trum Leiden vraagt ƒ3.- per dag. B. en w. stellen voor deze subsidie voor beide genoemde verenigingen te brengen op 2.50 per verzorgingsdag. Het bestuur van de stichting ter bevordering van de schooltandver- zorging voor Katwijk en omstreken heeft de hulp van hetg emeentebe- stuur ingeroepen om de beschikking te krijgen over een eigen gebouwtje. Een reeks van redenen wordt hier voor opgesomd. Voor dit doel komt in aanmerking de gedeeltelijk aan de gemeente in eigendom toebehorende grond tussen de gymnastiekzaal en de Chr. Opleidingsschool aan de Parklaan. De bouwkosten van het ontworpen tandheelkundig centrum worden begroot op ƒ26.000.- en voor de inrichting is nog 17.000.- nodig. B. en w. stellen na aanneming voor dit gebouwtje aan de stichting te verhuren voor ƒ2194.- per jaar en een lening te verstrekken van 17.000.- aan genoemde stichting. LEinERnORP brekende damlichaam in de Greve- Volkers, hoofd van de Deltadienst, niet dat het totale tijdschema van de Deltaplannen ongunstig beïnvloed lingen, dat bij eb boven water komt. zal worden. NA GEREEDKOMEN DAM SURSéANCE VAN ENGELAND In een schriftelijk antwoord op een vraag uit het Lagerhuis heel'? de Britse minister van financiën me degedeeld, dat Groot-Brittannië de terugbetaling van na-oorlog i i. schul den van bijna 62 miljoen Pond Ster ling aan de Verenigde Staten en Ca nada uitstalt. De regering heeft be sloten gebruik te maken van de uit stelclausule in de overeenkomsten van 6 maart 1957 ten aanzien van de terugbetaling van 1964 en zij heeft de Verenigde Staten en Canada hiervan op de hoogte gesteld. Het betreft bedragen van 138.1 mil joen dollars en 37.7 miljoen Cana dese dollars, respectievelijk 49.3 mil joen en 12.6 miljoen Pond Sterling. Rijkswaterstaat is van plan bij de verdere uitvoering van de Deltawer ken gebruik te blijven maken van een kabelbaan. Ondanks dat men bij het sluiten van de Grevelingendam met dit 10.000.000,- gekost hebben de instrument nogal wat tegenslag heeft ondervonden, zijn de resulta ten die men er mee bereikt heeft van dien aard, dat het zeer waarschijnlijk ook gebruikt wordt bij de dichting van het sluitgat in het Haringvliet tussen de bouwput van de sluizen en de kust van Voorne. Ir. J. Volkers, hoofd van de Delta dienst, die dit gisteren tijdens een persexursie zei, deelde mee dat de grootste pluspunten van de kabel baan zijn dat deze ook bij storm (zelfs tot windkracht 9) en bij dich te mist gebruikt kan worden. Zo doende is men minder afhankelijk van de seizoenen. Het gebruik van de kabelbaan in het Haringvliet zal PI ANOHANDEl VAM 1840 Verhuren Repareren Inruilen ^^^^Stemmen C. F. van der DOES LANGE HOUTSTRAAT 9 - TEL 11 36.89 CRONYCKE VAN DE WEEK Minister Bot, van onderwys, kae end wee, die ginqh het roode potlood ferm hanteeren; haelde een flincke streep door Leydens fel hegeeren naer duyten voor een houw; sprack botwegh nee. Hy schrapt' om ende by twintigh millioen, de helft van wat de universiteyt heyt noodigh, Bot vond de helft dus ooverboodigh, Lugdunums School moet het met minder doen. Nu sit het Curatorium flinck in de put, men heyt gebouwd en wil liefst verder bouwen, om d'Universiteyt opt juyste peyl te houwen, maer Bot druckt het al dieper in de prut. De botte weygeringh quam heel hard aen, Maer isser echt nix te verderen, dat Leyden toch drae 't feyt kan vieren, datter een ghants moderne Hooghe School sal staen? echter voor een groot deel ook nog als research worden gezien. Pas na de voltooiing van dit werk zal rijks waterstaat voldoende gegevens heb ben om uit te maken of de kabel baan ook bruikbaar is bij de zeer grote werken als het dichten van het Brouwerhavense gat en de Oos- terschelde. KINDERZIEKTEN De baan heeft het best voldaan voor het verwerken van stortsteen. Gemiddeld werd nadat men eind augustus dag en nacht is gaan wer ken per week 10.000 ton materiaal verwerkt, in de „piekweken" zelfs 13.500 ton. In totaal moet ongeveer 180.000 ton verwerkt worden. Nadat vorig jaar de kabel was ge broken heeft de kabelbaan ook nog andere euvels vèrtoond. Zo bleek vooral in de eerste tijd (later werd dat veel beter) de wrijving welke de kabel ondervond groter te zijn dan verwacht werd. Vandaar dat men eerst op halve capaciteit gewerkt heeft. Ook de motorgondels waaron der de stortnetten hangen zijn wat tegengevallen. Ze hebben een groot aantal kinderziekten vertoond. Van de 12 gondels zijn er 10 gebruikt, waarvan er steeds zeven in circula tie waren. Twee heeft men er min of meer moeten kanibaliseren om met de onderdelen ervan de andere draaiende te houden. Maar de voor lopige conclusie van rijkswaterstaat is toch: we hebben van de tegen slagen enorm veel geleerd en on danks alles is de kabelbaan een zeer geschikt werktuig gebleken. PAUSELIJKE TIARA IN KATHEDRAAL VAN NEW YORK Kardinaal Spellman van New York heeft gisteren de tiara van Paus Pau- lus VI naar de St. Patrick-kathe- draal overgebracht, waar zij tot de heropening van de Wereldtentoon stelling in 1965, te zien zal zijn. Zoals bekend zal de "pauselijke tiara uiteindelijk een plaats krijgen in de Maria-kathedraal van Was hington. Paus Paulus schonk zijn tiara, een geschenk van de Milane- zen voor het vele dat de katholieken van de V.S. hebben gedaan om de ellende en de armoede in de wereld te bestrijden. Het gemeentebestuur van Leider dorp heeft geen gras laten groeien óver zijn voornemen, kenbaar ge maakt in het voorwoord op de ont- werp-begroting voor 1965, om door iniddel vanverhoging van de leges- gelden en plaatselijke belastingen 't nadelig saldo te beperken tot een be drag van 100.000. Maandagmiddag namelijk worden de begrotingen behandeld en direct na de vaststelling komt de serie ver hogingen aan de orde. BOUWLEGES De bouwieges houden het volgen de in: De leges voor bouwvergunningen bedraagt thans 5 pro mille van de kosten van bouwen, vernieuwen, ver anderen of uitbreiden, evenwel met maximum van 500.B. en w. wil len nu dit maximum afschaffen en stellen een nieuw degressief tarief voor. Volgens het ontwerp begint de lijst met een heffing van 5 pro mille bouwsom, vervolgens gaat het tarief geleidelijk langs een rechte lijn om laag tot 3 pro mille van de bouw som. 3 pro mille wordt bereikt indien een bouwwerk 2.250.000 of meer gaat kosten. HONDENBELASTING B. en w. willen ook de hondenbe lasting verhogen. Voorgesteld wordt de tarieven per 1 januari als volgt samen te stellen: voor luxe honden 25.voor waakhonden 20.— en voor bedrijfshonden 7.50 per jaar. Ook deze verordening zou moeten ingaan op 1 januari. REINIGINGSRECHTEN De reinigingsrechten bedragen 2.25 per kwartaal. Voorgesteld wordt nu reinigingsrechten te bren gen op 3.per kwartaal. Het col lege verwacht, dat deze verhoging een verhoging van 6300.van de gemeentelijke inkomsten zal beteke nen. GRAFRECHTEN Gestegen kosten van onderhoud, afnemen en herplaatsen van graf tekens op de Algemene Begraafplaats maakt het ook noodzakelijk de ver ordening op de begrafenisrechten te verhogen. De oude verordening da teert van 1960 en met de inkomsten daarvan is het niet mogelijk meer de kosten te dekken. Met de tarieven, die thans voorgesteld worden, zal het mogelijk zyn de kosten te dekken. RIOOLBELASTING Volgens de oude wegen- en riool- belastingverordening wordt van ge bouwde eigendommen, die meer dan 1000 m3 afvalwater per jaar lozen in het gemeentelijk riool, in afwijking van de normale regeling voor de hef fing van rioolbelasting (namelijk 15% van de belastbare opbrengst) de be lasting gerekend naar de maatstaf van de geloosde hoeveelheid afval water. Mede in verband met de krappe financiële positie van de ge meente is het naar het oordeel van b. en w. niet langer verantwoord om in het geval dat een groot gebruik van de riolering wordt gemaakt een naar evenredigheid lager bedrag te heffen dan van particulieren. Het college van b. en w. stelt derhalve voor het betrokken artikel in te trek ken. De gemeente zal door deze maat regel naar raming ongeveer 4654. per jaar meer ontvangen. Behalve verhogingen en de begro tingsbehandeling komen ook nog en kele andere punten aan de orde. Zo is er ook een voorstel van b. en w. om de verkoopprijs van een perceel grond aan de Louise de Colignystraat ad. 72.000 waartoe de raad reeds eerder besloot, te verlagen tot ƒ46.800. De Protestants Interkerkelijke Stichting, die op deze grond 18 be jaardenwoningen wil bouwen, heeft namelijk laten weten, dat door een grondprijs van f 72.000 de kostprijs en derhalve ook de huurprijs van de woningen zo hoog zouden worden, dat niet meer op goedkeuring van de huurprijs en Rijkssubsidie gerekend kan worden. De prijs van 72.000 is indertijd ge baseerd op de marktwaarde. Ómdat het complex van het gemeentelijk saldo, waarin het betreffende kavel gelegen is, een voordelig saldo ver toont en omdat b. en w. het zouden betreuren als de woningen niet ge realiseerd zouden kunnen worden stelt het college voor de grondprijs te verlagen. Het bedrag is nu gesteld op 46.800. Bij de vaststelling van de nieuwe prijs is men uitgegaan van 37.800, het bedrag, waarvoor de grond eens aan een andere gegadig de is verkocht. Het verschil tussen 37.800 en 46.800 is het renteverlies van de gemeente. Met de nieuwe grondprijs heeft het Stichtingsbe stuur zich kunnen verenigen. De raadsvergadering is gesteld op 2 uur. Deze tijd is zo gesteld, omdat b. en w. de begroting in één dag af gehandeld willen zien. De verwach ting is ook, dat het houden van al gemene beschouwingen door de raadsleden het antwoord van b. en w., eventuele re- en dupliek en be handeling van de overige agenda punten voortzetting van de raads vergadering in de avonduren nood zakelijk zal maken. De fotomodellen en mannequins hebben zich in een vakvereniging georganiseerd, die dezer dagen onder de naam V.F.M. in Amsterdam is opgericht. Het bestuur bestaat uit v.Ln.r. vice-voorz. Sonja Kansen, secr. Rob hert Stokvis, voorz. Arend van der Kwast, penningm. Lily Frie en bestuurslid Anne-Marie Brink.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7