DE EXAMENFRAUDE IN UTRECHT Drie ouderejaars studenten voor vijf maanden geschorst MOTIE-ENGELS AANVAARD n, ELK JAAR VIERING BEVRIJDINGSDAG Noodlottig schot in Boxtel nog steeds mysterie VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Het betoniiingsvaartuig „DeUshaven", waarmee de substituut-officier van justitie van Amsterdam naar het R.E.M.-eiland voer. Het college van rector en assesso ren van de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft drie studenten aan de faculteit der diergeneeskunde voor een termijn van vijf maanden de toe gang tot de universiteit ontzegd. Deze schorsing volgt op een onder zoek, dat is ingesteld, nadat de hoog leraren Romijn, Van der Schaaf en Wagenaar van de diergeneeskundige faculteit bij de rector magnificus, prof. mr. L. J. Hijmans van den Bergh, een klacht hadden ingediend over onregelmatigheden, gepleegd bij het laatste gedeelte van het dierge neeskundig examen op 26 en. 27 no vember jonstleden. Bij het vaststellen van de straf heeft het college er rekening mee ge houden, dat de drie studenten bij een schorsingstermijn van vijf maanden hun co-assistentschap infectieziekten nog net voor de grote vakantie kun nen afleggen. Tegen vier andere studenten, die slechts „passief" bij de onregelmatig heden waren betrokken, zullen geen tuchtmaatregelen worden genomen, aangezien het college meent, dat zij al voldoende gestraft zijn, doordat zij het gedeelte infectieziekten van het examen moeten overdoen en daar voor opnieuw ongeveer zes weken een co-assistentschap moeten waar nemen. Van de uitspraak van het college hebben alle zeven studenten (onder wie ook één of meer vrouwelijke) eèn afschrift ontvangen. De uitspraak is ook gepubliceerd zonder vermel ding van namen in het weekblad van de universiteit, „Sol Iüstitiae". Uit de publikatie blijkt, dat het hier ging om het gedeelte infectieziek ten van het diergeneeskundig exa men, dat twee dagen in beslag neemt. Op de eerste dag wordt de student een cadaver voorgelegd van een dier, dat tevoren is ingespoten met een in fecterende stof. Hij moet dan prepa raten maken op grond, waarvan hij voor zichzelf een voorlopige diagnose moet stellen. Verder wordt van hem gevraagd, dat hij op de te prepareren voedingsbodems cultures kweekt, die zich de daarop volgènde nacht in een broedstof kunnen ontwikkelen. Op de tweede dag onderzoekt de examinan dus de cultures om tot een definitieve diagnose te kunnen komen. Vergissingen bemerkt Zes studenten kwamen aan het eind van de eerste examendag bij el kaar om hun voorlopige resultaten te bespreken. Twee van hen ontdekten al pratende, dat ze een vergissing hadden gemaakt: de een had verge ten een gedeelte van de cultures bij 22 graden weg te zetten, de ander had er niet aan gedacht om een deel van zijn „plaatjes" luchtdicht te ma ken. Een uurtje later kwam student nummer zeven binnen, die uitstel voor het desbetreffende examen had gekregen en nog co-assistent was bij de afdeling infectieziekten. Hij had daardoor altijd vrij toegang tot het instituut voor bacteriologie. Wie het voorstel heeft gedaan is niet helemaal uit de verf gekomen, maar vaststaat dat de co-assistent na een lang en wat rumoerig gesprek met twee studenten naar het instituut is gegaan om „de vergissingen te her stellen". Tijdens deze „activiteiten" in het instituut vond een van de examinan di in de jaszak van een wetenschap pelijk hoofdambtenaar, die geholpen had bij het afnemen van het examen, een papier met de vermoedelijke re sultaten van de onderzoeken der zes studenten. Hij las het, stopte het weer in de witte jas en vertelde bij zijn te rugkeer aan de overige vier studen ten wat hij van hen gelezen had. Die vier hebben bij het onderzoek ver klaard, dat deze indiscretie bij hen enerzijds „ontsteltenis" heeft gewekt, maar anderzijds een geruststelling be tekende, aangezien hun voorlopige diagnose* juist bleken te zijn. De drie geschorste studenten zijn respectievelijk achtste, negende en ze vende jaars, de overige drie achtste, zevende en achtste jaars. Het college van rector en assessoren meent, dat studenten die een dergelijke studie duur achter de rug hebben en die bij het afleggen van hun laatste univer sitaire examen op het punt staan om een verantwoordelijke positie in de maatschappij te gaan innemen, vol doende ontwikkeling en levenserva ring hebben om in te kunnen zien dat het in hoge mate onbehoorlijk is om te proberen, na het afsluiten van een examenonderdeel achteraf nog wij zigingen aan te brengen en bovendien 's avonds binnen te dringen in een in stituut. De vraag of de voorlopige diagnose! al of niet juist waren speelt daarbij geen enkele rol. Bovendien, zo merkt het college in zijn overwe gingen op, zou er, als de „vergissin gen" van de twee studenten zo ge ring waren geweest, ook geen reden geweest zijn om die vergissingen te gaan herstellen. De 5-jarige Mary Frances show in Hollywood even schouder van haar vader, In Het college vindt de verantwoorde lijk van de co-assistent (gezien het feit dat hijzelf geen examen hoefde te doen), als co-assistent in een bij zondere positie verkeerde en zelfs heeft voorgesteld om „als dekmantel" te fungeren bij het binnendringen van het instituut en daar te helpen met het veranderen van de examen resultaten) het grootst. Het noemt het onbegrijpelijk, dat hij, een uitstekend student, gehuwd, vader van vier kin deren en al geassocieerd met een ge vestigde dierenarts, zich zo weinig bewust is geweest van zijn plichten en verantwoordelijkheden. De Tweede Kamer heeft gistermid dag bij zitten en opstaan de motie van orde van de heer Engels inzake de verhoging van de subsidieregelingen van het ministerie van Maatschappe lijk Werk aanvaard. De motie werd met grote meerderheid aangenomen, alleen de fractie van de VVD stemde tegen. In de motie wordt aangedrongen op verhoging van de door het depar tement in 1966 te verlenen subsidies. Mevrouw Schouwenaar-Fransen, mi nister van maatschappelijk werk, had reeds gisteren opgemerkt geen be hoefte aan deze motie te hebben. Jongen bij stoeipartij uit de trein gevallen De elfjarige V. de Bruin, zoon van een NS-beambte uit Dronrijp, is gis teravond, toen hij met zijn twee broertjes aan het stoeien was, tussen Deinum en Dronrijp uit de trein ge vallen die van Leeuwarden op weg was naar Harlingen. De twee broer tjes hebben pas in Dronrijp verteld wat er was gebeurd. De jongen is in een sloot langs de rails gerold. Met een hersenschudding en lichte ver wondingen ligt hij thans in het zie kenhuis te Harlingen. De drie broer tjes keerden terug van een uitstapje in Leeuwarden. Regering bevordert vakantiespreiding De regering heeft naar aanlei ding van adviezen van de Sociaal- Economische Raad enige beslissin gen genomen, waardoor de vakantie spreiding moet worden bevorderd. Op de eerste plaats zal in 1966 voor alle Rijksscholen gelden, dat de va kanties op 1 juli beginnen; aan de besturen van bijzondere en gemeen telijke scholen zal dringend worden verzocht dit na te volgen. 7 Juli 1965 zal het begin zijn van de komende grote vakantie van dit jaar, tenzij deze datum voor de scholen moeilijk heden oplevert. In verband met de invoering van de vijfdaagse werk week en het toch reeds overladen schoolprogramma ziet de regering geen kans andere suggesties van de SER, zoals verlenging grote vakantie, aaneengesloten vakantie van Hemel vaartsdag tot Pinksteren, te realise ren. In 1965 zal tevens met een cam pagne voor vakantiespreidipg worden begonnen; een bedrag van f 100.000 is hiervoor beschikbaar gesteld. Aan de Stichting van de Arbeid is ge- heeft de opnamen voor de Bibg Ceosby «e.evide ffiVSS doen onderbreken en nestelt itch tegen de te betrachten ten aanzien van terwijl mama Kathryn Crosby, die een gastrol het collectief sluiten van bedrij fa de show heeft, toekijkt. takken gedurende de vakantiin Minister Marijnen „Het is van bijzondere waarde dat wij ons regelmatig de betekenis reali seren van de bevrijddnig en van de grote offers die voor die bevrijding gebracht zdjn;'. Aldus minister-president mr. V. G. M. Marijnen tijdens het debat in de Tweede Kamer over de begroting 1965 van het departement van Alge mene Zaken. Hij sprak de hoop uit, dat juist ook de jongeren zich zuilen opmaken om aan de bevrijdings viering en aan die herdenking van de gevallenen deel te nemen. De sug gestie om niet alilieen aan de lustrum vieringen maar ook aan de tussen liggende herdenkingen meer aandacht te geven zei hij in overweging te wil len nemen. „De zaak is belangrijk genoeg om ieder jaar de bevrijding te herdenken", aldus mr. Marijnen. De uitgaaf van een speciaal ge schriftje zal ook in overweging wor den genomen. De minister-president wees er op, dat bij de herdenking op 4 mei „al degenen, die gevallen zijn in 't be lang van het koninkrijk" zullen wor-' den herdacht. Een beperking tot de herdenking van de in de jaren 1940 - 1945 gevallenen ligt niet in het voor nemen. „Laat het vooral een natio nale herdenking zijn", aldus de mi nister - president. Aan het debat werd deelgenomen door de afgevaardigden Scheps (Arb.) en Larakhorst (PSP). Het is nog steeds niet bekend, waar om het schot is afgevuurd, dat de 31-jarige J. Olislagers uit Boxtel in de nacht van maandag op dinsdag 't leven heeft gekost. De hoofdagent, uit wiens dienstpistool het schot is afgevuurd, is nog steeds niet in staat een samenhangende verklaring af te leggen. De officier van Justitie, mr. J. Bruigom uit 's-Hertogenbosch, on der wiens leiding het onderzoek staat, heeft ook weinig houvast aan de ver klaringen van de jachtopziener Schuurmans, die in het gezelschap van de hoofdagent zat, toen deze het schot loste. Men heeft reeds getracht het incident te reconstrueren, maar de betrokken hoofdagent was niet in staat hieraan mede te werken. De patroonhuls, die men voor een juiste reconstructie van het gebeurde nodig heeft, is nog steeds onvindbaar. De weduwe van de heer Oldsl&gers is door de dood van haar man zo geschokt, diat zij zich ondier dokters behandeling heeft moeten stelllen; zij is in verwachting. De heer K. Voor boom, die samen met de heer Oli- siatgens op jaoht was, is naar familie elders vertrokken om op verhaal te komen. Het slachtoffer wordt morgenoch tend begraven op het R.K. Kerkhof aan de Bossoheweg. Om 10 uur vindt in de Mlairia Reginakerk de uitvaart plechtigheid plaats. Wim Sonneveld zal van 1 t.m. 31 januari in de Kleine Komedie en van 1 t.m. 28 februari in het Cen traal Theater te Amsterdam de laat ste vijftig voorstellingen geven van „Een avond met Wim Sonneveld". Deze foto „Cyprus" heeft de eerste prijs gewonnen in de „World Press Photo" wedstrijd 1964. Maker is de Engelsman Donald Mc Cullin uit Londen. Prins Bernhard heeft donderdagmiddag in Den Haag de prijzen uitgereikt van „World Press Photo 1964". Op de foto Prins Bernhard samen met Walter de Maar uit Den Haag, aan wie de zilveren camera werd overhan digd voor zijn foto „Koninklijke koets op hol". De Nederlandse fotograaf Walter de Maar uit Den Haag heeft met deze foto van het incident op Prinsjesdag 1962 de zilveren came ra 1964 verworven. DEifSHifta

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9