Bliksem-aktie sloeg geestdriftig in! Bouwver. ,St. Wiliibrord' gaat grond kopen voor 57 woningen VRIJDAG 13 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 HET ZOETERWOUDSE ZEVENTAL VAN VANEMAN Geen zorg voor overschot „Gaat en onderwijst alle volkeren". Vijf zoons en twee dochters van het echtpaar Vaneman hebben aan deze woorden van Christus gehoor gege ven. Zij zijn gegaan, gezonden door hun oversten, ver van Zoeterwoude, ver van hun familie, ver van hun vrienden. Zij zijn gegaan naar verre volken, naar mensen die zij niet ken den, die hen soms vijandig waren, maar toch gehoorzaamden zij om er de Boodschap te brengen, omdat zij vonden, dat dat hun plicht was. Welk een groot, maar ook welk een zwaar ideaal hebben zij zich gesteld! DE TWEE ZUSTERS Niet alleen zij, die in de missie zijn, zijn waard genoemd te worden. Ook de twee kloosterzusters. Maar wij weten zo weinig van hen, zij zijn als stille bijen in Gods wijngaard, steeds werkend en biddend, onopvallend, maar welk een plaats hebben zij in Gods ogen? Zr. Wendela van de „Zusters On der de Bogen" te Maastricht, die de inkopen doet voor een ziekenhuis te Maastricht en Zr. Eymard van de „Zusters van Liefde van Gent", die in het bijzonder zware werk van de krankzinnigenverpleging werkzaam is. Ook voor hen zal het een feestdag zijn, als hun broer Gerard 16 januari priester gewijd zal worden. JAN Over de jongens Jan, Johan, Antoon en Joop is veel meer bekend. Allen zijn in de missie, of zijn er geweest. Jan, de oudste, werd in juli 1938 priester gewijd. In 1939 zou hij naar Oeganda gaan, maar vanwege de oor logstoestand in het buitenland was alles onzeker. Eindelijk kwam dan het telegram: Binnen 24 uur naar Engeland. Nadat hij daar zeven we ken was gebleven kon hij op de boot. Na acht weken varen onder gevaar volle omstandigheden het schip was in zwaar weer uit het konvooi geraakt, waarin men voer werd Afrika bereikt. Jan stuurde enthou siaste brieven naar Holland, maar tijdens de oorlog werd het contact verbroken. Van de oorlog heeft Jan weinig gemerkt, hij wist niet wat er zich in Nederland afspeelde. Hij had trouwens genoeg aan het binnenland van Oeganda. Het was 'n prachtig werkterrein. Zijn werk wis selde af van het gewone doen en la ten op een afgelegen missiestatie tot schoolonderricht en seminarie-oplei ding. In 1950 kwam hij terug om zoals hij zelf zegt „Zoeterwoude weer eens op stelten te zetten!" In oktober 1950 vertrok hij weer zonder zijn ver lof af te maken. Vele veranderingen Pater JAN wachtten hem. De rimboe trok hem het meest, maar met het uitbreiden van het missiewerk namen zijn krach ten af, tot hij in 1958 afknapte. In 1959 kwam hij, ziek, weer in Neder land terug. Hoe graag hij dat ook anders gezien had, hij werd afge keurd voor de tropen. Vorig jaar vierde hij onder zeer grote belang stelling zijn 25-jarig priesterfeest in de St. Petrus-parochie te Leiden. JOHAN Johan werd in december 1945 te Roo sendaal tot priester gewijd. Ander half jaar was hij kapelaan in Spier dijk (N.H.), omdat er zo vlak na de oorlog nog geen kans was op een reis naar de missie. Hij werd naar één van de zwaarste missiegebieden van Afrika gezonden: de Soedan. Dage lijks had hij te kampen met een zaamheid, slecht eten, tegenwerking, moeilijk vervoer. Het was ook zeer ondankbaar werk, resultaten waren haast niet te fcien en zeker nu niet meer, nu de missionarissen door de Mohammedaanse regering het land uitgezet zijn. In 1953 kwam Han naar Holland, juist toen Antoon priester gewijd was. Hij ging terug naar de Soedan, maar kreeg spoedig een be noeming voor Oeganda, waar hij vaak zijn broer Jan ontmoette. Acht jaar had hij de organisatie van al het schoolwerk in handen. In 1960 kwam hij weer met verlof, gezond en nog met alle werklust en enthou siasme, waarover hij in het begin be schikte. Aan het einde van dat jaar ging hij weer terug. Nu wachtte hem het werk wat hij het liefst deed. Hij staat nu alleen op een missiepost, zon der hulp, zonder aanspraak. Uit zijn opgewekte brieven blijkt echter, dat hij daar nu gelukkig is. ANTOON Antoon werd in 1953 tot priester ge wijd. Zijn eerste benoeming was eigenlijk een teleurstelling voor hem! Hij moest naar Engeland om verder te studeren en leraar te worden. Acht jaar bleef hij in Engeland, waar hij ook veel werk deed in Engelse parochies. Acht jaar is echter een lange tijd, en hij zei wel eens dat hij spoedig naar de missie hoopte te vertrekken, anders zou de zin er wel eens uit kunnen gaan! In 1961 kwam de lang verwachte benoeming! Pakistan! Hij is er weer in het on derwijs terechtgekomen; in zijn vrije tijd leert hij de taal en trekt door het land. Maar het werk is daar bij zonder zwaar, want het land is voor het grootste gedeelte mohammedaans en succes is dan haast nooit zicht baar. JOOP In 1957 verkeerde Zoeterwoude weer in feeststemming. Regen, onweer, het mocht niet deren. Zoeterwoude maak te een daverend feest van de pries terwijding van Joop. Hij had het ge luk bijna direct naar de missie te kunnen. Hij ging naar het vroegere Engels Noord-Borneo, naar Serawak. Hij werkt daar in het binnenland en heeft te maken met zeer primitieve omstandigheden. Het land is nu een deel van Maleisië en de toekomst is daar nog zeer onzeker. Twee jaar ge leden heeft hij bij de opstand in Brunei, nog als gijzelaar gevangen gezeten, maar werd gellikkig door de Engelsen bevrijd. Over een paar maanden komt hij weer thuis. Veel zal hij te vertellen hebben, maar over zijn ergste ervaringen zal hij wel niet veel loslaten. GERARD Nu wordt Gerard 16 januari gewijd. Er zal op Zoeterwoude niet dezelfde feeststemming zijn als anders bij 'n priesterfeest. Dat Zoeterwoude mee leeft is zeker. Men is enthousiast voor de „Bliksemactie-Vaneman" en Zoeterwoude zal deze geestdrift ook tonen door zijn gaven, waardoor va der Vaneman in staat gesteld zal worden deze grootse plechtigheid ter plaatse mee te maken. Bent u misschien het zakje ver geten? Was u niet thuis, toen het opgehaald werd? Heeft u misschien het idee: ik had best nóg wat meer kunnen geven? Het geeft niet. Bij de Coöp. Raif- feisenbank is voor dit doel een re kening geopend en tevens kunt u uw gaven nog storten op giro 132068 van de Raiffeisenbank te Zoeterwoude, onder vermelding van „Bliksemac tie-Vaneman". Niemand hoeft ook bang te zijn, dat er een hoger bedrag bereikt zal worden, dat de f 6000,- overschreden zal worden! De broers in de missie zullen ook wel het een en ander kun nen gebruiken. Al wat over is, gaat daarheen!!! EEN STERK STAALTJE Voor de feestdagen 3 PAREN VERKOOP NYLONS met en zonder naad 3 paar voor 3.50 NATUURLIJK BIJ.... HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 MIDZA (Advertentie) ZOETERWOUDE (H.R.) Pater ANTOON Het was al ver na achten het opmerkelijke feit had zich voorge daan, dat de ruim 30 opgekomen le den op het bestuur hadden moeten wachten toen de heer J. H. van der Ploeg woensdagavond in het pa rochiehuis „De Drie Eendjes" aan de Hoge Rijndijk de vergadering ter af sluiting van het jaar 1963 van de bouwvereniging „St. Willibrord" kon openen. Dat het zolang heeft moeten duren voor men kon komen tot het afhandelen van de zaken in 1963 is voornamelijk te wijten aan het uit blijven van het financieel verslag van het Verificatiebureau van de Vereniging van Ned. Gemeenten. De. voorzitter deelde ook medie, dat voor het wegvallen van de Meisjes school en het Bejaardencentrum in het plan Zuidhof en het plan „L«y- the" er nogal belangrijke wijzigin gen in de plannen gekomen waren. De gemeente had echter toegezegd de gronden in de omgeving van de 13 woningen te zullen ophogen. De notulen en het jaarverslag van de secretaris, de heer Koek, werden onder dank goedgekeurd. Het financieel verslag van de ver eniging werd uitgebracht door de ad ministrateur de heer Vink. Er bleek een batig saldo van ƒ211.17 te zijn. Uit het verslag bleek ook, dat op 1 januari '64 391 leden stonden inge schreven en dat het aandelenkapitaal ruim ƒ5000.aan volgestorte aan delen. Bij het voorstel tot aankoop van grond voor de bouw van 57 woning wetwoningen in het uitbreidingsplan „Westeinde" gaf de voorzitter een toe lichting en werd de vergadering ge schorst voor onderlinge kennis name en bespreking van de plannen. Belangrijk nieuws was 't dat 't de eer ste flats met central? verwarming zijn die in de gem. gebouwd zullen worden. Een maquette van de plannen was Spaarnestad gaat samen met Cebema Drukkerij „De Spaarnestad" te Haarlem en de Centrale Beleggings maatschappij „Cebema" te Den Bosch zullen zeer nauw gaan samenwerken. Beide groepen houden zich bezig met het uitgeven en drukken van tijd schriften, dagbladen en boeken. De besturen voorzien grotere moeilijkhe den door de te verwachten reclame via de: televisie en stijgende concur rentie :van buitenlandse uitgeverijen, die een voor Nederland ongekende grootte hebben. Men is daarom tot de conclusie gekomen, dat samengaan voor die continuïteit en ontwikkeling op langere termijn absoluut noodza kelijk ie. aanwezig. Na de schorsing der ver gadering werd met algemene stem men besloten tot aankoop van de benodigde grond voor nader vast te stellen prijzen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden de heren P. J. Bakker, J. W. v. d. Drift en J. H. v. d. Ploeg bij enkele kandidaatstel ling hei-kozen. Bij de rondvraag werdén tal van .vragen gesteld: Wanneer zal er met de plannen begonnen kunnen worden, en wanneer zullen de huizen be woond kunneh worden, hoeveel zal de huurpijs bedragen en wie zullen daarvoor in aanmerking komen. De voorzitter bleef -vaag in zijn antwoorden, maar hoopte, dat er in het komende voorjaar begonnen zal kunnen worden. Over de huren en de eventuele toewijzing kon niets wor den medegedeeld, omdat het bestuur nooit weet welke leden zich hiervoor zullen melden, de oudste leden heb ben de eerste rechten. Op een vraag of er voor de Hoge Rijndijk ook nog eens kans zal zijn te bouwen antwoordde de voorzitter betreffende dólt punt niet erg hoop vol gestemd te zijn. Minister Bot „Probleem van de studentenhuisvesting nadert oplossing' „Naar het zich laat aanzien, zal zowel in LEIDEN, Amsterdam en Delft, als in de andere steden waar universiteiten of hogescholen zijn ge vestigd over een aantal jaren in be langrijke mate in de behoefte aan kamers kunnen worden voorzien", aldus de minister van O, K. en W., mr. Th. H. Bot, in een brief aan de vaste commissie voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van de Tweede Kamer. Hij neemt hierbij aan, dat zich geen onverhoopte moei lijkheden zullen voordoen bij het ter beschikking stellen van de nodige bouwterreinen door de betrokken ge meenten. In het algemeen is de bewindsman geen voorstander van het oprichten van barakken of caravankampen voor de huisvesting van studenten, omdat deze vorm van samenwoning zijns inziens niet voldoet aan de eisen die aan de overheid gesubsidieerde studentenhuizen mogen worden ge steld. Thans zijn onder auspiciën van plaatselijke stichtingen voor studen tenhuisvesting 4380 kamers in ex ploitatie. In 1965 en 1966 zullen 4034 kamers gereedkomen en tot 1968 nog eens 4957 kamers. De positie van de gehuwde student heeft ook ten aan zien van de huisvesting de volle aan dacht van de minister. Vondelpark viert eeuwfeest groots Honideraduizenden om precies te zijn 775.000 bloeiende bollen in velerlei kleurschakering, fonteinen met verlichting in de avonduren, een internationale openluchttentoonstel- ling van werken van thans levende beeldhouwers en een foto-expositie zullen in 1965 zeer velen naar de hoofdstad llokkenom met de Am sterdammers het eeuwfeest te vie ren van hun Vondelpark. Voor de viering van dit eeuwfeest heeft de gemeenteraad een krediet van 100.000 beschikbaar gesteld. Prinses Armgard viert heden op haar huiten in Die- penheim haar 81ste verjaardag.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10