HUIBERS Ned. Kath. Vakverbond toonde zich tevreden over nieuwe „loon-pakket" Nederlands rundveestamboek viert negentigjarig bestaan DINSDAG 15 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COUKANT PAGINA 7 uw kind goed beschermd tegen winterkou Prinses Beatrix heeft maandagavond in het Scheveningse Kurhaus het tweede deel van het eindconcert bijge woond, gegeven door leerlingen van het Koninklijk conservatorium in Den Haag. Op de foto onderhoudt de prinses zich met v.l.n.r. Hans Roerda, leerling hobo; Paula van Gilst, leerlinge viool en Louis Stotijn, dirigent van het conservatorium orkest. Vrijdag zullen in de Stichting van de Arbeid enkele nog niet „afgeronde" punten uit het loonakkoord van vorige week worden besproken. Dit zei de voorzitter van het NKV, de heer P. J. J. Mertens, gistermiddag tijdens de discussie op de verbondsraadsvergadering van het NKV. Hij verklaarde, dat het NKV tevreden is over het totale pakket, maar dat het ten aanzien van enkele kwesties nog een duidelijk voorbehoud heeft gemaakt. In dit verband noemde hij onder meer de vraag, welk deel van de toegestane loonronde zal worden bestemd voor de verplichte compensatie van de premieverhoging. De werknemers menen dat dit tenminste twee procent moet zijn. Een ander voorbehoud hebben zij gemaakt ten aanzien van de uitkering medio 1965. Wat dit -betreft staan zij op het standpunt, dat deze uitkering dient te worden beschouwd als een deel van het loonpakket en dus moet kunnen doorwerken in de contracten. Het probleem van de on georganiseerden noemde de heer Mertens een bijzonder ingewikkelde, omdat het daarbij ook gaat om het vraagstuk van de financiering van de vakbewegingsactiviteiten en om de werfkracht van de vakbeweging. Ook de kwestie van de representativiteit speelt hierbij, onder meer in de publiekrechtelijke organen, een rol. De gedifferentieerdheid van de be drijfstakken en onderneming maakt, volgens de heer Mertens, een uniform systeem onmogelijk. LOONPOLITIEKE SYSTEEM MOET GEWIJZIGD WORDEN Vervoerspersoneel) sneed het pro bleem van de ongeorganiseerden en van de categoraal georganiseerden aan. Volgens hem proberen de „ca- tegoralen" langs secundaire wegen door te dringen in het primaire over leg. Eventuele erkenning van de categorale bonden moet bekeken worden daar waar in de privaat rechtelijke sfeer wordt onderhan deld en niet via de organen in de publiekrechtelijke sfeer, aldus de heer Spit. Ruzie tussen twee hartpatiënten kostte één van hen 't leven Een ruzie tussen twee met elkaar in onmin levende hartpatiënten heeft aan één van hen het leven gekost. De 62-jarige timmerman Louis Eikel boom zakte zondag j.l. na een korte ruzie met zijn even oude onderbuur man C. J. J. in elkaar. Er waren slechts enkele klappen gevallen. Dr. Zeldenrust, die sectie heeft verricht op het stoffelijk overschot, stelde vast dat de man een zeer zwak hart had, hetgeen hem bij de ruzie fataal moet zijn geworden. J. werd kort na de ruzie aangehouden in de om- voor de offers en de medewerking geving van zijn woning in de Am- van de vakbeweging sinds 1946. Hij sterdamse Jordaan. drong aan op een duidelijke stelling- Pas in de cel kreeg J. te horen, dat neming over de benadering van de zijn tegenstander overleden wais. extra-uitkering op 1 juli 1965. De Hiervan schrok hij zo, dait hij een heer De Groot zei verder dat niet hart- en bronchitisaanval kreeg. Hij De Kath. Bond van Werkneemsters geduld mag worden dat het loonak- moest naar een ziekenhuis worden en Werknemers in de Industriële koord ook voor de vakbeweging een overgebracht. Tegen hem is proces- Bedrijven „St. Willibrordus" is niet zeker compromis betekent. Volgens verbaal opgemaakt voor mishande- bereid in 1965 een cao af te sluiten hem zal het pakket bij de toetsing in ling met dodelijk gevolg. als de werkgevers zich niet aan de de stichting van de arbeid niet te spelregels houden en toch zwarte krap bekeken mogen worden. Toen hij per motor gisteroch- lonen betalen. De zaak mag dit jaar c p. (iand_ tend op weg was naar zijn werk, is niet opnieuw uit de hand loperi, .1- Sd^^^^rde dft de 3sW heer A. Hofstee uit dus de voorzitter van deze bond, de bezwaar zal hebb als de steenwijk komen te vallen Daarna beer H. M. de Groodt, die psteronon coördmatie tussen de bedrijfstakken werd hij door een vrachauto over- ren op de verbondsraadsvergadermE onderlin blJ de herzienmg van het reden, doch vermoedelijk was de van het NKV in Utrecht evenals l olit®eke systecm uitsluitend zou heer Hofstee toen reedis overleden vele andere bestuurders^ pleitte voor best£an m het vaststellen van de mi- De politie stelt een onderzoek m Het nimum-lonen. slachtoffer was gehuwd |n had vyf VLIEGLIJN OVER OOST-RUSLAND Als eerste luchtvaartmaatschappij van een westelijk land heeft de KLM van de Sovjetrussische autoriteiten toestemming gekregen voor het vlie gen over het ten oosten van Mos kou liggende gebied. De KLM zal waarschijnlijk november 1965 een lijn Schiphol-Moskou-Karachi ope nen, waarvoor bovengenoemde Rus sische toestemming onontbeerlijk was. Een KLM-delegatie, die onder lei ding stond van president-directeur mr. H. Albarda, heeft overeenstem ming bereikt met het Russische mi nisterie van Luchtvaart, zo meldden buitenlandse persbureaux. Bij de KLM in Den Haag kon men het af komen van de Russische vergunning nog niet officieel bevestigen. De luchtvaartmaatschappij Air In dia en Pakistan Internationaal Air lines hebben reeds enige tijd toe stemming om over het betreffende gebied te vliegen. Met de grootste sortering KERSTGROEPEN KERSTSTALLEN En dit is dan de opvatting van een Romeinse kapper hoe de dames zich voor de Kerstdagen kunnen tooien. (Advertentie) een wijziging van het loonpolitieke systeem. De Stichting van de Arbeid heeft volgens hem in de afgelopen weken haar onmacht op loonpolitiek terrein voor de zoveelste keer ge demonstreerd. De heer De Groodt betoogde nog maals, zoals hij dat vorige week ook had gedaan, dat de cao-partners meer vrijheid moeten krijgen, zodat zij het overleg kunnen aanpassen aan de eigenheid van onderneming en bedrijf. Hij merkte verder op, dat de ondernemingsraden worden mis bruikt om de vakbeweging buiten de deur van de onderneming te houden. Het zijn de werkgevers, aldus de heer De Groodt, die op het ogenblik de grootste behoefte aan de onderne mingsraden in hun huidige vorm hebben: deze worden nu gebruikt om het omgekeerde te bereiken van wat men aanvankelijk als doel voor ogen had. Blamerend. De heer T. de Groot van de Ka- De heer W. Spit (Kath. bond van kindieren. „GRENZELOZE BRUTALITEIT" Door de reportage zou grote schade tholieke Houtbewerkersbond, noem- toegebracht zijn aan het bloembol- de de gang van zaken bij de recente lenvak. Dat is de overtuiging van de onderhandelingen blamerend. Hij verenigingen van bloembollenkwe- vroeg zich af waar de waardering kers en -handelaren, van regering en werkgevers blijft „Bloembollencultuur" verontwaardigd over tv-uitzending doordraaien hyacinten Dr. Verhage heeft gisteren tijdens de algemene vergadering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, welke te Haarlem werd gehouden, fel gereageerd op de televisie-uitzending over het doordraaien van het overschot aan hyacinten. Vooral oefende dr. Ver hage, die voorzitter is van het Produktschap voor Siergewassen, kritiek uit op de manier van optreden van de televisie-reportageploeg. Naar dr. Verhage hij sprak van een „grenzeloze brutaliteit" verklaarde, is de reportageploeg onder valse voorwendsels het veilinggebouw van de Hobaho te Lisse binnengedrongen. Men deed het zelfs voorkomen, dat het Pro duktschap toestemming had verleend voor het maken van deze opnamen. Dat was zeker niet waar, aldus dr. Verhage. verkopen. Men zou dan beurs kun nen houden in de toekomstige sport hal van Haarlem of in de bollen- beurs te Hillegom. Nog geen bouwvolume voor nieuwbouw. Doorwerken bij vorst Kleinere aannemers weinig animo Vooral bij de kleinere Nederlandse aannemers bestaat nog maar weinig animo om deel te nemen aan de re geling voor het doorwerken in de winterkou. Dat was de gisteren in het Rotterdamse Bouwcentrum met 7 enige teleurstelling uitgesproken conclusie van de Stichting Verletbe- strijding Bouwnijverheid. Het bestuur wijt dit gebrek aan animo voornamelijk aan onvoldoen de kennis van het vraagstuk van het doorbouwen in de winter. Dat er voor de komende winter in verhou ding minder geld beschikbaar is voor doorwerktoeslagen dan vorig jaar, kan volgens het bestuur ook invloed hebben gehad. Toch waren er vorige week al bijna duizend projecten aangemeld voor de verletbestrijding. Daarvan komen 819 projecten in aanmerking voor deelneming; vorig jaar waren dat er 552. De Stichting Verletbestrijding Bouw nijverheid heeft becijferd dat het doorwerken tijdens slecht weer deze winter een winst van 4500 woningen kan opleveren. Voor elke dag dat door het weer zonder bijzondere voorzieningen niet kan worden ge werkt, zal op de doorwerkprojecten een produktiewinst van ruim drie miljoen gulden worden behaald. „Het Nederlands Rundvee-Stam boek" bestaat negentig jaar. Ter ge legenheid daarvan heeft het NRS vanmiddag in Utrecht een jubileum- vergadering gehouden. De voorzitter van het NRS, de heer J. Leenheer, memoreerde in een rede over, „Ver leden, heden en toekomst", dat het NRS sinds de reorganisatie in 1907 meer dan 90.000 stieren heeft goed gekeurd en dat sinds datzelfde jaar DE SPECIAALZAAK voor het Katholieke interieur (Advertent Twee kleuters uit één gezin verdronken In het Noordvliet te Leeuwarden zijn gisteren twee kinderen uit een gezin, de 2-jarige Douwe en de 3-ja rige Ida Massaut verdronken. Zij waren gistermorgen gaan spelen in de buurt van hun woning in de Es- doornstraat. Toen zij niet thuis kwa men is de moeder gaan zoeken, later ook haar man en enkele buren. Om twee uur gistermiddag ontdekte men de lichaampjes van de beide kinde ren achter een schip in het Noord- vliet. Het gezin van de heer Massaut telde 4 kinderen. ruim een miljoen koeien en meer dan drie miljoen kalveren in stamboek en register van het NRS zijn inge schreven. Het aantal koeien, dat op het ogenblik jaarlijks wordt inge schreven bedraagt 10.000. De heer Leenheer schetste de ont wikkeling van het NRS vanaf het initiatief tot oprichting op 27 sep tember 1873. De feitelijke oprichting geschiedde op 15 december 1874 met vijftien leden en twee begunstigers, waaronder de Amsterdamse dieren tuin; doelstelling: „het aanleggen, bij houden en in druk uitgeven van stam- boekregisters van inlandsch of ge kruist ras". Het stamboek werd in de loop der jaren echter voornamelijk gebruikt als een adresboek van vee houders, maar in 1907 vond een grote reorganisatie plaats, waarbij de vee stapel in drie lagen werd ingedeeld en meerdere maatregelen werden ge nomen, die de uiteindelijke bloei van het NRS bijzonder hebben bevorderd. Daarna ging de ontwikkeling eigen lijk steeds meer de gunstige kant op, tot dat in 1964 bovengenoemde veel zeggende cijfers bereikt zijn. Ondanks het feit, dat er uiteraard nog bepaal de wensen en verlangens leven bijvoorbeeld een betere samenwer king met het Friese Rundvee Stam boek kon de heer Leenheer toch zeer optimistisch zijn over de toe komst. Haarlemmerstraat 123 Leiden - Tel. 22889 WEER PROCES TEGEN HET LANDBOUWSCHAP Toch naar buitenland. Het is namelijk nog maar de vraag of men spoedig tot nieuwbouw zal kunnen komen. De minister heeft nog steeds niet gereageerd op een Betreurenswaardig noemde dr. Ver- verzoek om bouwvolume. Daar komt hage het voorts, dat de NTS zich nog bij, dat de te slopen woningen niet gestoord heeft aan het verzoek nabij het Krelagehuis voorlopig nog van het Produktschap na de ge- bewoond zullen zijn. Overigens werd wraakte uitzending gedaan de ook nog aangeroerd, dat het Krelage- reportage niet door te geven naar huis niet meer representatief ge- het buitenland. Helaas is de uitzen- noemd kan worden. De outillage is ding riu ook gebracht in Engeland, zeker vijftig jaar achter. De veehouder D. Bos te Zevenho- Duitsland en Noorwegen. In een Voorts klonken uit verschillende ven heeft sedert 1957 de heffingen persoonlijk gesprek verklaarde dr afdelingen stemmen op, die bezwaar van het Landbouwschap met voldaan. Verhage nog dat nu Jet pubhek de maakten tegen de hoge jaarlijkse re- Voor de Hoge Raad werd hij ontsla- beslist onjuiste indruk heeft gekre- serveringen voor de nieuwbouw. Een gen van rechtsvervolging. Toch heeft gen, dat de prijzen van de bollen afgevaardigde Van Heemstede merk- het schap beslag doen leggen op de door het doordraaien kunstmatig te tj bli:ft maar oppotten in een melkgelden van Bos. hoog worden gehouden. tijd dat het geld steeds minder In kringen van landbouwers is men waard wordt en de kosten voor hierover zeer verontwaardigd, te Een andere kwestie overigens nieuwbouw stijgen". Niettemin ging meer daar in de procedure van Voort- daterend van jaren her -- was de de vergadering met de desbetreffen- man tegen het Landbouwschap reeds bloembollenbeurs aan de Leidse- de voorstellen acc0ord. Ook gaf de door de rechter is vastgesteld, dat de vaart, het Krelagehuis. Het blijkt nu vergadering met meerderheid van verordening, waarop het standpunt toch weer met zeker te zijn, dat de stemmen haar fiat aan de verhoging van het Landbouwschap steunt, niet bollenbeurs op deze plaats gehand- van de contributie. Wel werd.gesteld, behoorlijk is gepubliceerd en deze haafd zal blijven. De voorzitter deel- dat de contributie lager kon zijn, als zaak nog sub judice is. de namelijk mede, dat het niet uit- er njet ZOveel geld gereserveerd Bos heeft zijn advocaat, mr. L. van gesloten is, dat de nieuwe beurs er- werd jjet bestuur zegde tenslotte Heiningen, verzocht in verzet te ko- gens anders neergezet wordt. toe zich te beraden over het voorstel men tegen deze executie van 't Land- De kwestie kwam aan de orde, toen van Hillegom, namelijk de entree- bouwschap. Dit verzet zal gebracht namens de afdeling Noordwijk de gelden voor de beurs allereerst te worden voor de Haagse rechtbank, suggestie gedaan werd het Krelage- bestemmen om het tekort 'op het (Alg. Dagbl.) huis aan de gemeente Haarlem te Krelagehuis te dekken. In Den Haag zijn ter herdenking van het tot stand komen van het statuut voor het Koninkrijk der Neder landen op 15 december 1954 een serie postzegels uitgereikt aan de Nederlandse premier mr. V. G. M. Marijnen de gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, Z.E. W. F. M. Lampe en de plv. gevolmachtigd minister van Suriname, Z.E. dr. J. F. E. Einar. Op de foto overhandigt de directeur-generaal van de P.T.T. mr. Marij nen een serie van de zegels.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7