PARIJS IN HET DONKER NEDERLANDSE KUSTVAARDER IN NOOD DE MOORD IN MISSISSIPPI Tsjombe niet naar New York ONLUSTEN IN ARGENTINIë Vatikaanse dokumenten worden gepubliceerd Martin Luther King in Oslo over strategie van geweldloosheid PERON MAG IN SPANJE BLIJVEN ZATERDAG 12 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT CHAOS IN HEEL FRANKRIJK Parijs was gisteravond als gevolg ▼an de staking bij de gemeentebe drijven in het duister gehuld. In een spookachtige stad, die deed denken aan de oorlogsjaren, zorgden alleen auto's met hun felle koplampen voor wat verlichting. De grote massa schuifelde voort, zich met zaklan taarns en aanstekers een weg over donkere kruispunten zoekend. Veel ongevallen waren te verwachten en die zijn niet uitgebleven. Vier, in Pa rijs, waren met dodelijke afloop. Een zwangere vrouw, die in een kraamkliniek kwam om een kind ter wereld te brengen, beleefde be nauwde ogenblikken toen de lift, waarin zij naar een hogere verdie ping werd gebracht, bleef steken. In de loop van de avond werd de elek triciteitsvoorziening hersteld. Het ge hele land had trouwens veel last van de staking bij gas- en elektriciteits bedrijven en bij het openbare ver voer. Miljoenen werknemers ver schenen niet op de plaats waar zij de kost plegen te verdienen, die trou wens koud opgediend werd, omdat er nagenoeg geen gas was. Internationale treindiensten liepen met vertraging en vluchten van de twee grote Parijse vliegvelden wer den afgelast of met vertraging uit- Het Nederlandse kustvaartuig „Roe lof de Winter", 497 ton, rederij J. de Winter te Groningen, heeft vannacht kort na half twee een noodsein uit gezonden. Het schip maakt slagzij en bevindt zich op ongeveer 2 km van de vuurtoren van Holmengra aan de Noorse westkust. Het bleek, dat het schip was lekgestoten. De beman ning verkeert in veiligheid. Negentien mannen, die in staat van beschuldiging waren gesteld wegens moord in de afgelopen zomer, op drie mannen (twee blanken en een neger) in Missisippi, die ijverden voor rassengelijkheid, zijn, als ge meld, op vrije voeten gesteld, nadat een bevoegde rechter had verklaard, dat het overgelegde bewijsmateriaal onvoldoende was om in een proces te worden gebruikt. Twee andere beschuldigden zullen nog nader worden gehoord. Amerikaanse met de vervolging belaste ambtenaren hebben thans medegedeeld, dat zij hun van het Amerikaanse federale bureau van onderzoek (FBI) ontvangen bewijs materiaal rechtstreeks aan een fede rale grote jury zullen voorleggen, in de hoop dat deze rechtsingang te gen de negentien zal verlengen. De FBI heeft meegedeeld dat het grootste gedeelte van de 21 beschul digden lid is van de Ku Klux Klan. Een beschuldiging wegens moord zal echter door de staat Missisippi moeten worden uitgebracht, daar dit in dit geval niet door de federale jus titie kan geschieden. Men acht het echter twijfelachtig, dat Missisippi hiertoe over zal gaan, indien het reeds door de FBI bijeen gebrachte bewijsmateriaal, waaron der de bekentenis van Horace Doyle Barnette, niet leidt tot het in staat van beschuldiging stellen van de be klaagden, een proces tegen hen en hun veroordeling. De Amerikaanse negerpredikant dr Martin Luther King, heeft in Oslo verklaard, dat hij overweegt een op roep te doen uitgaan voor een econo mische boycot van de staat Missisip pi, indien deze staat of de regering in Washington geen middelen weet te vinden om gerechtigheid te doen heersen voor alle inwoners van Mis sisippi. Later werd ook de 20ste van de 21 verdachten, James Edward Jordan, in Biloxi in vrijheid gesteld, na een verhoor van twee minuten. De 21ste, Horace Doyle Barnette uit Louisiana, de man, die de bekentenis zou heb ben afgelegd, is vrij onder 5.000 dol lar borgtocht. Premier Tsjombe heeft besloten niet naar New York te reizen. In plaats daarvan gaat hij dinsdag naar Bonn, zo is vrijdag in Rome bekend geworden. De Kongolese premier kwam donderdag in Rome aan en zou zich aanvankelijk dinsdag naar New York begeven. Vrijdag had Tsjombe een onderhoud met de Ita liaanse minister van handel en in dustrie, Giuseppe Medici. Met het oog op de bijeenkomst van de veiligheidsraad van gisteren, waarop de Kongolese klacht werd besproken, werd in een officieel communiqué verklaard dat „dit feit de reis van de Kongolese premier naar New York doelloos maakt, om dat hij niet voor zaterdagavond kan aankomen. De Kongolese premier heeft dus besloten zijn reis naar de Verenigde Staten uit te stellen en zich naar Bonn te begeven om te spreken over de manier van uitvoe ring van het Duits-Kongolese ak koord, dat onlangs in Leopoldstad is ondertekend, en dat gaaf over een krediet van zestien miljoen mark. gevoerd. Dat onderwijzers, postbe ambten en mijnwerkers ook staak ten kon de chaos nauwelijks vergro ten. In Marseille was er geen open baar vervoer, de post werd niet be zorgd en de haven lag plat. In Lyon deed 85 tot 90 procent van de werk nemers bij de openbare diensten en de genationaliseerde industriën mee aan de staking De onder communistische leiding staande bond van spoorwegpersoneel wil vandaag met de andere spoorweg bonden over een nieuwe staking pra ten. De bond stelt een staking van treinbestuurders op 18 en 19 decem ber voor. Heeft U DE DESSO geïllustreerde Katalogus 1965 al ontvangen BESTEED ER ALLE AANDACHT AAN De komplete collectie is NU al in huis Haarlemmerstraat 172—174—179 MIDZA (Advertentie) Ongeveer tweeduizend mensen zijn gisteren in Buenos Aires slaags ge raakt met de politie, die een einde trachtte te maken aan een openlucht bijeenkomst in een fabriek. De poli tie gebruikte traangasgranaten en verscheidene personen werden ge wond. De Peronistische algemene arbei dersfederatie heeft een spoedbijeen komst belegd om een algemene sta king te overwegen. Uit protest tegen recente botsingen tussen politie en journalisten zijn de journalisten een 24-uurs-staking begonnen. Maandag zouden twee persfotografen in Ra mos Mejia, ten westen van Buenos Aires, door de politie zijn mishan deld. Ook op verscheidene andere plaatsen werden deze week mensen bij botsingen met de politie gewond. PIUS XII EN DE NAZI'S Het Vatikaan zal uit zijn archieven documenten over de jaren 1937 tot 1943 publiceren, die de van diverse zijde scherp aangevallen houding van wijlen paus Pius XH tegenover het nazi-bewind in het juiste licht zullen stellen. Dit heeft pater Robert Lei- ber S.J., die jaren lang privé-secre- taris van Pius XII is geweest, giste ren tegen een vertegenwoordiger van het Westduitse persbureau D.P.A. gezegd. Pater Leiber verklaarde, dat het hierbij niet in de bedoeling ligt his torici vrije toegang tot deze docu menten te geven. Het Vatikaan zal de desbetreffende documenten zelf publiceren. Belangrijke agrarische hervormingen De Amerikaanse negerpredïkant dr Martin Luther King, die donderdag in Oslo de Nobelprijs voor de vrede ontving, heeft vrijdag in de univer siteit aldaar een lezing gehouden waarin hij zei, dat het voortbestaan van de mensheid afhangt van de mate waarin we in staat zijn de vraag stukken van onrechtvaardigheid te gen andere rassen, armoede en oor log op te lossen. Het hangt er van af of de mens zijn morele vooruitgang gelijke tred kan doen houden met zijn wetenschappelijke vooruitgang en in welke mate hij de praktische kunst van samenleven in harmonie kan léren. In deze tijd van spanning en on zekerheid maken de oude systemen van uitbuiting en onderdrukking plaats voor nieuwe systemen van rechtvaardigheid en gelijkheid. De beweging voor gelijke burger rechten in de Verenigde Staten acht te dr. King een speciaal Amerikaans verschijnsel, dat moet worden gezien in het licht van de Amerikaanse ge schiedenis en de toestanden in Ame rika. Wat daar gebeurt is echter een betrekkelijk klein deel van een we reldomvattende ontwikkeling. Er is veel bereikt in de Verenigde Staten, maar het vraagstuk is nog lang niet opgelost, aldus dr King. De tijd is gekomen voor een we reldoorlog tegen de armoede. Er moet bovendien een wijsbegeerte en stra tegie van geweldloosheid komen om een oorlog te vermijden en de bewa peningswedloop moet een vredeswed- loop worden, aldus de predikant. BROEDER IN KONGO BEVRIJD De bevrijding van Isangi en Yan- gambi in de Kongo bracht de vrij heid terug voor een Nederlandse broeder Montfortaan, Leopold Haa- ne uit Heerlen. Met hem werden nog 2 Kongolese priesters, enkele zus ters en burgers gered. Zij waren de enigen die zich nog in Isangi bevon den, verder was de stad verlaten. In Yangambi hebben de regeringstroe pen 42 missionarissen, Montfortanen, Oblaten, Priesters van het H. Hart en missiezusters, dochters van de Wijsheid, bevrijd. De namen van hen zijn nog niet bekend. De Spaanse regering heeft vrijdag avond beslist, dat oud-president Pe- ron van Argentinië met zijn gezin in Spanje mag blijven, op voorwaarde dat hij zijn politieke activiteit staakt. Zijn politieke medewerkers zal worden verzocht Spanje binnen drie dagen te verlaten. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Gerhard Schroeder (links) vertoeft in Londen voor besprekin gen met de Engelse regering. Op de foto zien we hem arm in arm met zijn Engelse ambtgenoot Patrick Gordon Walker. in Brazilië Het diep-ingrijpende wetsontwerp van de.Braziliaanse regering, dat ten doel heeft de Braziliaanse landbouw te moderniseren en de boeren een kans te geven op eigen grondbezit, is gisteren wet geworden. President Humberto Castillo Branco bekrach tigde de wet in de hoofdstad Bra silia met zijn handtekening. De eerste praktische toepassing van de wet zal begin volgend jaar geschieden in het noordoostelijk deel van het land, waar de meeste armoe heerst. Boerengezinnen kunnen dan leningen krijgen van 350.000 cruzei ro's voor ontginning van land. Det wet beoogt een verdeling van de vele grote onproduktieve landgoe deren en wil een nieuwe agrarische middenklasse van de bevolking in het leven roepen. Het bezit van grote landeigenaren, die geen bijdrage leveren aan de economische opbouw van het land, kan volgens de bepa lingen van de nieuwe wet worden onteigend. De landeigenaren zelf kunnen door progressieve belasting aanslagen onder druk worden gezet. President Branco, een gepensio neerde opperofficier van 64 jaar, is het eerste Braziliaanse staatshoofd, dat er in geslaagd is, tegen de druk van een machtige oppositie in, in het parlement agrarische hervormingen door te drijven. Zanger Sam Cooke in motel doodgeschoten De omstreeks dertigjarige Ameri kaanse negerzanger Sam Cooke, die vooral in „rock-and-roll"-nummers optrad, is vrijdag in Los Angeles door de bedrijfsleidster van een motel doodgeschoten, toen hy haar flat binnendrong na de deur te hebben ingetrapt. Cooke, die reeds verschei dene jaren een ster op zijn gebied was, trad in nachtclubs in geheel Amerika op, terwijl hij ook veelvul dig voor de televisie verscheen. Een woordvoerder van de politie van Los Angeles heeft medegedeeld dat Cooke klaarblijkelijk een 22-jarig meisje tegen haar wil mee naar het motel had genomen. Het meisje wist hem daar te ontglippen, waarop Cooke de deur van de flat van de 55-jarige bedrijfsleidster, mevrouw Bertha Franklin, intrapte, in de me ning dat het meisje zich mogelijk daar zou bevinden. Mevrouw Franklin verklaarde te genover de politie dat Cooke haar, nadat hij de deur van haar flat had ingetrapt, tweemaal had geslagen. Zij had daarop uit haar bureaulade een revolver gehaald, waarmede zy driemaal op de indringer had gescho ten. Een dezer schoten was dodelijk. Mevrouw Franklin, een negerin, is niet gearresteerd. Haar lezing van het gebeurde werd bevestigd door een vriendin, met wie zy juist een telefoongesprek voerde. Enkele van de best bekende lied jes van Sam Cooke zy'n „Darling, you send me", „Summertime", „Eve rybody looks to cha cha cha" en „Kis sing cousins". In het Ritzhotel te Parijs hebben de prinses en prins van Lobkowicz gisteravond een diner gegeven ter ere van prinses Irene en prins Charles Hugo. Hier ziet u tijdens de begroeting v.l.n.r. de prinses en prins van LobkdWicz, prinses Irene, prins Charles Hugo, prinses Marie des Neiges van Bourbon Parma, en prinses Marie Therèse van Bourbon Parma (beiden zusters van prins Charles Hugo). 23.000 Amerikaanse en West-Duitse soldaten nemen momenteel deel aan de gecombineerde oefening „Gallant Sword" in Noord-Duitsland. Aan de oefening nemen ook 7000 tanks deel, waarvan de bemanningen zich op deze wijze tegen de kou proberen te beschermen alleen ogen, neus en mond worden vrijgelaten. KENIA THANS REPUBLIEK In de nacht van vrijdag op zater dag te middernacht is Kenia een re publiek binnen het Britse Gemene best geworden. In het Jamhoeripark te Nairobi werd de presidentiële standaard ontvouwd, terwijl geeste lijken van alle in het land bestaande godsdienstige richtingen gebeden zegden. Een grote menigte en een aantal buitenlandse gasten van president Kenjatta zagen hierna hoe vertegen woordigers van alle Keniase stam men folkloristische dansen uitvoer den. Tot de genodigden behoorden o.a. de vroegere Britse minister voor Gemenebestzaken, Duncan Sandys en premier Obote van Oeganda. GENEESMIDDELEN VOOR CUBA De Amerikaanse regering heeft toestemming verleend voor het zen den van 37 scheepsladingen genees middelen naar Cuba. Dit deelde een woordvoerder van de Amerikaanse V.N.-delegatie vrijdagavond mee na de toespraak, die de Cubaanse mi nister Guevana in de algemene ver gadering had gehouden. HAZERSWOUDE VAN DE HAAGSE RECHTBANK Het arbeidsterrein van 'n 21-jarige los-werkman uit Hazerswoude was zeer ruim geweest. Het strekte zich uit van Amsterdam tot Bodegraven, Hazerswoude, Boskoop en Rotterdam. En het waren dan altijd bromfietsen welke zijn bijzondere belangstelling trokken. Voor de Haagse rechtbank had hij zich te verantwoorden wegens dief stal van zes bromfietsen, doch het zouden er ook w;el meer kunnen zijn. Nu zijn de bromfietsen kennelijk een „oud zeer" voor deze verdachte, want hij had al eerder kennis gemaakt met de gevangenis vanwege dit soort dief stallen. Hij werd uit de gevangenis ontslagen, ging aan het werk, doch zoals verdachte aan de rechtbank vertelde na twee weken kreeg hij zijn ontslag omdat men ontdekt had dat hij in de gevangenis had gezeten. Ten einde raad ging verdachte toen maar weer over tot zijn oude liefde, diefstal van bromfietsen. Die ver kocht hy dan om in zijn levensonder houd te kunnen voorzien. Hij had ook een keer een bromfiets geruild voor een auto. „Auto", nu ja, het geval was pl.m. ƒ200.waard. „Dus het was eigenlijk meer een wak", luidde de conclusie van de president der rechtbank. Het reclasseringsrapport over ver dachte was nu niet bepaald hoop gevend en daarom eiste de officier van Justitie een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, bene vens voorwaardelijk ter beschikking stelling van de regering. Verdachte beloofde dat het beslist de laatste maal zou zijn geweest dat hij terecht moest staan, hetgeen de president der rechtbank erg scheen te betwijfelen. Uitspraak op 24 dec. Slagvaardige dames Het eerste damesteam van de tafeltennisvereni ging Slagvaardig heeft een benauw de, doch verdiende 64 overwinning behaald op DVS. De overwinningen kwamen van de speelsters Greet Boers en Riet Könst (elk twee) en Corrie Wortman (1). De overwinning in het dubbelspel deed de overwin ning in Hazerswoude blijven. Slagvaardigs tweede herendrietal verloor met 8—2 van Reflex. Egbert van Bennekom en A. Bos scoorden de punten voor hun vereniging Slag vaardig. Slagvaardig 3 was tenslotte volkomen van slag af, getuige de 91 nederlaag tegen het team, dat onder de naam Schippers door het sportleven gaat. Zaterdag spelen ju nioren jongens en meisjes een thuis wedstrijd tegen resp. Treffers en PIT '54.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9