S)e Qeidóc<3owïaMt Twee kwade dagen naar beledigingen en onjuistheden geluisterd REM ZENDT TOT LAATSTE SNIK BIJNA HELE BUIT AMSTERDAMSE JUWELENROOF IS NU TERECHT Spaak sprak met Gbenye in Brussel Schandelijke beschuldiging NOG MEER SLACHTOFFERS IN KONGO ZATERDAG 12 DECEMBER 1964 56e JAARGANG No. 16.399 BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VO OR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur J. F. J M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telef 2.09.35 Red 2.00.15. 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10.30.03 Abonn. f 0.78 p.w., 3,35 p. mud., 10,05 p.kw Franco p.p. 10.55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1.75 SPAAK REKENT AF MET FABELTJES Minister Spaak Niet in beklaagdenbank De Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul-Henri Spaak, heeft gisteren in de veiligheidsraad de Belgische actie in Kongo verdedigd en de beschuldigingen van Afrikaanse landen inzake agressie van de hand gewezen. In de verklaringen van Afrikaanse afgevaardigden hadden sterke elementen van rassehaat doorgeklonken, zo zei hij. Hij had geduren de „twee kwade dagen" moeten luisteren naar een stortvloed van be ledigingen en onjuistheden. „Wat mij met meest schokte en beangstigde was, dat uit sommige redevoeringen een gevoel sprak van argwaan en van haat. Minister Spaak verklaarde, niet naar New York te zijn gekomen om in de beklaagdenbank plaats te nemen en voor een rechtbank verzach tende omstandigheden aan te voeren. Hij werd gesterkt door zijn geweten en wist de overgrote meerderheid van zijn volk en tal van landen achter zich. Het besluit om parachutisten naar Stanleystad te sturen om de blan ken daar uit handen van de opstandelingen te redden was na rijp beraad genomen en in de wetenschap dat „wij internationaal wel wat moeilijk heden zouden krijgen". „Hier in mijn dossier heb ik tal van gegevens over gruweldaden, maar ik zal niet overgaan tot een opsomming ervan, als ik er zeker van kan zijn dat niemand twijfelt aan wat er is gebeurd. Waarom wil ik dit dossier van gruwelen niet openen? Omdat ik, zelfs al is dat ter verdediging van een juiste zaak, geen grotere kloof tussen zwarten en blanken wil ver oorzaken, dan er nu wellicht al is". „Er waren nog nimmer schuldige rassen of volken geweest alleen verachtelijke mensen, die van hun zinnen waren beroofd. Hitler was zo iemand, en ook Gbenye. Dit was de man die tien dagen voor de lan ding in Stanleystad had durven schrijven, meer dan 300 Amerikanen en ruim 800 Belgen in zijn macht te hebben, dat dezen, als Stanleystad zou worden gebombardeerd, ver moord zouden worden, dat fetisjen zouden worden gemaakt van hun harten en dat de rebellen de huid van de gijzelaars als kledij zouden gebruiken. „Wie durft de verant woordelijkheid op zich te nemen, iemand die zoiets schrijft te verde digen?", zo vroeg Spaak, die verder graag wilde weten of er onder de VN-leden één was dat het op wilde nemen voor het denkbeeld, dat een regering het recht heeft mannen, De spreker, die volgens Spaak het verst was gegaan, was de afgevaar digde van voormalig Frans Kongo. Deze had België en de Verenigde Staten, met Groot-Brittannië als hun medeplichtige, beschuldigd van een komplot tot evacuatie van de blan ken om de slachting onder de Afri kanen des te beter te kunnen voort zetten. „Ik tart de afgevaardigde van Brazzaville, ook maar het geringste bewijs aan te voeren voor deze schandelijke beschuldiging", zo zei hij. VERSCHROEIDE AARDE De Belgische minister verklaarde, dat de opstandelingenleider Gbenye had gedreigd met een politiek van verschroeide aarde en had laten we ten, dat zijn mannen de onderdanen van bepaalde landen niet langer zouden beschermen, omdat hun rege ringen premier Tsjombé steunden. In een boodschap op 23 november ik schaam me ervoor om deze letter lijk te citeren, zo zei Spaak had Gbenye gedreigd, buitenlanders, in hun huizen levend te verbranden. De radio- en televisiezenders op de Noordzee van de R.E.M. blijven zen den tot hun, bij wijze van spreken, laatste snik. Dit is duidelijk gewor den uit de instructies, die aan het tien man sterke personeel op het platform zijn gegeven. Zij blijven ge woon hun werk doen, totdat dit voor hen onmogelijk wordt gemaakt door leden van de sterke arm, die de zen der moeten verzegelen. Wanneer dit *al gebeuren is het geheim van de Amsterdamse Officier van Justitie, mr. Hartsuiker. Indien met verzegeling belaste ambtenaren zich aan het platform vervoegen, dan zal in geen enkel op zicht obstructie mogen worden ge voerd. Toegang mag niet worden ge weigerd. Indien de zenders verzegeld zijn, zal het eiland toch bemand blijven, omdat enkele generatoren voor de juiste temperatuur en vochtigheid voor de apparatuur moeten blijven zorgen en bovendien omdat de licht- bebakening in stand moet blijven. Aangezien de heren Heerema en Fehmers officieel geen bestuursfunc ties schijnen te vervullen bij de REM- naamloze vennootschappen (REM, Reproma en VAT) en de heer Verol- me, president-commissaris van de VAT, zich op de „France" tussen New York en Le Havre bevindt en direc teur Brandei in Zurich logeert, schijnt als enige bestuurder van de R.E.M. mr. H. Minderop, gedelegeerd commissaris, zich in het land te be vinden. Hij was vrijdagavond on vindbaar. „FABELTJE" Minister Spaak verklaarde verder nog, dat de bewering als zou Tsjom bé een „Belgisch-Amerikaanse ma rionet" zijn, een fabeltje is. In de vervanging van Adoela door Tsjom bé had de Belgische regering in geen enkel opzicht de hand gehad, zo ver zekerde hij. Bovendien zou België, als het dat wilde, de handen van Kongo af kunnen trekken. België had zekere economische belangen in Kongo, doch zou daar best zonder kunnen. Maar volgens hem kon Kon go niet buiten België. In maart jl. had hij overeenkomsten gesloten met Adoela die, als ze zouden worden uitgevoerd, de Kongolezen in staat zouden stellen volledig baas in eigen huis te worden. Kongo zou een groot en welvarend land kunnen worden. Als minister van buitenlandse za ken, zo zei Spaak, verklaar ik hierbij plechtig, dat België bereid is tot sa menwerking met de Verenigde Na ties, de organisatie voor Afrikaanse eenheid en de wettige regering van Kongo, om deze laatste te helpen de reusachtige moeilijkheden te over winnen. Zonder bombast en ge schreeuw was België bereid, zich in te spannen voor vrede en vriend schap onder de volken en de broe derschap van de mensen. De Kongolese afgevaardigde Theo dore Idzoemboeir, die het woord vroeg nadat bekend was geworden dat Tsjombe niet persoonlijk n£ar New York zou komen, verklaarde dat de soevereiniteit van zijn land ernstig wordt bedreigd in verband met de wapenleveranties van som mige Afrikaanse landen aan de rebel len. Hij vroeg de raad, deze „inmen ging" te veroordelen. Het debat over Kongo werd ver volgens verdaagd tot maandag, wan neer de Verenigde Staten naar ver wachting zullen reageren op de Afri kaanse klachten. SPAAK SPRAK MET GBENYE Spaak heeft verder in de veilig heidsraad van de Verenigde Naties nog onthuld, dat hij de afgelopen zomer in Brussel langdurig en in het geheim heeft gesproken met de lei- Een Belgische missiezuster, die vrijdag uit T^ulis in Leopoldstad arri veerde, heeft gemeld dat op 27 no vember in Moegbere, ten Oosten van Paulis, 10 Belgische mannen en vrou wen door de rebellen zijn gedood. De zuster maakte deel uit van een groep van 60 vluchtelingen. Het aan tal doden sinds het optreden van de Belgische parachutisten op 24 no vember j.l. bedraagt thans 109. der van de Kongolese opstandelin gen. Gbenye. Hij (Spaak) had Gbe nye verzocht naar Brussel te komen en tevens premier Tsjombe laten weten, dat hij elke kans op bemid deling zou aangrijpen. Hij had in de Belgische hoofdstad tweemaal lang durig met de rebellenleider gespro ken, waarbij hij erop had gewezen, dat een oplossing van de Kongolese crisis uitsluitend op het politieke vlak gezocht moest worden. Er moest worden gestreefd naar een nationale verzoening en de vorming van een regering op brede basis, wilde men van Kongo geen Vietnam of Korea maken, zo had Spaak gezegd. Zoekt U een GERO - CASSETTE van 40.- of ƒ400.- v. d. WATER de Gfero-specialist Haarlemmerstraat 181 heeft het. ALTIJD VOORDELIG In gezelschap van Adlai Stevenson, de permanente vertegenwoordiger van Amerika bij de Verenigde Naties, betreedt Jacqueline Kennedy de grote vergaderzaal, om het jaarlijkse Verenigde Naties concert bij te 1 wonen. Achter mevr. Kennedy loopt de Ierse vertegenwoordiger, de heer (Advertentie) Frank Aiken. Nagenoeg de gehele buit van de roofoverval op de juwelierszaak op 26 september, van de firma Schipper op de Heiligeweg te Am sterdam is terecht. De Duitse politie heeft gisteren het overige ge deelte van de gestolen juwelen, bestaande uit 39 stenen, opgegra ven onder een boom langs een kanaal bij Bottrop. De gevonden juwelen hebben een totaalgewicht van 55 karaat en vertegenwoor digen volgens een schatting van een Duitse juwelier een ge zamenlijke waarde van 400.000 mark. De grootste steen, die de bestolen juwelier in consignatie van een relatie had, weegt 5,11 karaat en heeft een waarde van 125.000 mark. De kostbare stenen waren gewikkeld in achtereenvolgens een dameszakdoek, een zeemleren lap, een nylondameskous en een krant. Dit werd gister middag medegedeeld door commissaris P. Landman van bureau Singel, dat met het onderzoek in deze roofoverval is belast. steeds dat Petras Dominas hier zal worden berecht, omdat deze het mis drijf in Nederland heeft gepleegd en hij statenloos is. Petras wordt in Duitsland verdacht een belangrijke rol te hebben gespeeld in verscheide ne roofovervallen en tevens van de dubbele moord bij een roofoverval in Lünern, die het leven kostte aan een 75-jarige hotelier en diens 59- jarige zuster. R/)Loïi/miTC figuren in deze affaire spelen kon Rjvrwiiwiiis commissaris Landman gistermiddag nog niet vertellen. Dat de brutale roofoverval, die op klaarlichte dag door drie gewapende mannen in het hartje van Amster dam werd gepleegd, nu haar defi- ZONDAG a.s. R.K. BESLOTEN CLUB WARMOND Nog twee inbraken Jhe n Ti„ers lis.* 7. 7- -1 - J Cj O Het onderzoek in de zaak van de ria....h(.n^ vrnre is het baanvak Eindhoven—Den Bosch ernstig gestremd doordat een kolentrein uit Lim burg bij Boxtel op een stilstaande goederentrein reed. De materiele acliade «aa «eer groot. nitieve oplossing nadert, is 't gevolg Heiligeweg heeft mede geleid tot de van intensief speurwerk van zowel oplossing van nog twee inbraken bij de Amsterdamse als Duitse politie. *wee i^welierszaken in de Amster- t j a j a damse binnenstad. Helmuth en Ger- Commissaris Landman vertelde dat hard Balk blij/cen aldus de politie hij en de anderen, die zich met de de daders te zijn geweest van de zaak bezighielden, uit de briefwisse- °P 3 mei 1963 eveneens op de Heili- ling van de ah hoofdverdachte be- ?.ewe<> ^pleegde diefstal in de juwe- _c lierszaak van Bouwmeester en Ger- schouwde statenloze 35-jar>0e Petras rand> waarbij na het inslaan van een Dominas, er langzamerhand van over- ruit, 35.000 aan sieraden werd weg- tuigd raakten dat Dominas zoals genomen. Zij werden bij deze inbraak deze herhaaldelijk verzekerde in- geassisteerd door hun zuster Betty jv-a Roes-Balk, die de juwelen volgens derdaad met wist waar de buit ver- de poKtie op Jhaar lichaam yer borgen was. Dat heeft er toe geleid borgen heeft weten te houden, dat de Duitse Kriminal-Oberkommis- De recentere inbraak in de juwe- sar Herbert Löblem die inmiddels lierszaak J. Inden op 8 juni van dit Jaar m de Leidsestraat is eveneens de bevindingen der Amsterdamse re- tot klaarheid gebracht. Hier opereer- cherche had vernomen begin deze eten Petras Dominas en opnieuw Hel- week wederom verschillende perso- muth Balk. Zij ontvreemden na het nen aan de tand ging voelen. losfn van eni«e pistoolschoten ju- welen tot een waarde van 50.000. Van de kostbaarheden, die bij deze Een van hij was Lucie Balk - Ci- beide inbraken werden buitgemaakt, chetzki (de zuster resp. echtgenote [3 nog niets teruggevonden, van de twee andere roofovervallers, in de zaak van de Heiligeweg be de 41-jarige Paul Cichetzki en de 30- vinden zich nu in totaal negen per- jarige Helmuth Balk), die zich kort SOnen in arrest: Petras Dominas (de na de overval met haar broer in een enige die in Nederland gevangen camping bij het Amsterdamse Bos wordt gehouden), Paul Cichetzki en heeft opgehouden. De Duitse politie Helmuth Balk (de drie mannen die slaagde erin haar de bekentenis te de overval hebben gep leegd) en ontlokken, dat zij de juwelen vanaf VOorts de Essense advocate Marianne de camping naar Duitsland heeft ge- Kreuzer, Lucie Balk-Cichetzki, Betty bracht en daar onder 'n boom in de R0es-Balk. en de broers van Helmuth omgeving van Bottrop begraven. Balk: Gerhard, Herbert en Harry. Overigens was de Duitse politie net op tijd, want het bleek dat zy de Ninnr juwelen het a.s. weekeinde had wil- 1NUUT UUU&lUtlU len opgraven om deze naar haar zwa- ger Gërhard Balk (de broeder van Hoofdinspecteur J. Valken van bu- Helmuth dus) in Frankfurt c\m Main reau Singel is met het oog op de ver te brengen. Deze zou de sieraden rassende ontwikkeling in de Heïlige- moe ten doorverkopen. Behalve Ger- weg-affaire donderdagmorgen naar haTd Balk heeft de Duitse politie gis- Duitsland vertrokken. Daar zal hij termiddag en vanmorgen nog twee zoals dat in de afgelopen maanden andere broers van Helmuth Balk ge- vaak het geval is geweest contact arresteerd: de 28-jarige Herbert, die opnemen met de Duitse commissaris van een rente leeft en de 22-jarige Löblein. tt-biJder Harry, Welke rol deze drie Commissaris Landman meent nog ZACHT WEER De mist werd in de afgelopen nacht verdreven tengevolge van èen toe neming van de wind. De aanwakke ring van de wind hing samen met een diepe depressie tussen IJsland en Schotland. Deze veroorzaakte vooral op het noordelijke deel van de Noordzee tijdelijk een zware storm. De depressie stuurt nieuwe hoeveelheden ziachte oceaanlucht naar West-Europa. Deze lucht zal Nederland bereiken, zodat het mor gen zacht zal zijn voor de tijd van het jaar. Vanmorgen waren er aan wijzingen dat er midden op de oceaan een nieuwe depressie tot ontwikke ling kwam. Het is daarom mogelijk dat de zuidwestelijke wind ook mor gen tijdelijk nog weer tot hard of stormachtig aanwakkert. Verder zal het af en toe regenen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ZON- EN MAANSTANDEN 13 Dec.: zon op 8.40, onder 16.28; maan op 13.56, onder 0.56. 14 Dec.: zon op 8.41, onder 16.28; maan op 14.12, onder 2.12. Hoogwater standen KORRELTJE Men loopt kans te verliezen als men teveel wil winnen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1