S)e &2idóe(3ot4^a/nt Russische wapens naar Kongolese rebellen OOK TEGEN DE CHINESE INVLOED Stanleystad: openbare massa-terechtstellingen GROTE BRAND IN LONDEN MILJOEN ROMEINEN HAALDEN PAUS PAULUS MET GEESTDRIFT IN Min. Soebandrio op doorreis naar New York in ons land Turks straaljager-escorte gevaarlijk nieuwsgierig MAANDAG 7 DECEMBER 1964 56e JAARGANG Ni Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN BUREAÜ PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SINT EN SOEBANDRIO OP SLECHTE VOET Telet. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0.78 p.w., 3,35 p. mnd., 10.05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Egypte en Algerije zijn zondag begonnen met het zenden van voor raden Russische wapens aan de Kongolese opstandelingen. De twee landen namen hun besluit nadat de opstandelingenleider Soumaliot dit weekeinde in Cairo besprekingen had gevoerd met de Russische ambassadeur Erofew. De Russen beloofden Egypte- naren en Algerijnen dat alle wapens van Russische makelij, die deze landen uit eigen voorraad naar de Kongo zenden onmiddellijk zullen worden vervangen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de Russen hun medewerking verlenen o.a. om de Chinese invloed onder de rebellen terug te dringen. De stroom van wapenleveran ties kwam gisteren op gang. Vanuit de Soedan worden militaire bevoorradingen per vliegtuig en met vrachtwagens naar Kongo verzonden. Volgens de verkeerstoren op het vliegveld Joeba in Soedan waar het gewoonlijk niet druk is, zijn daar zes vliegtuigen geland om brandstof in te nemen op weg naar een onbekende be stemming in Kongo. Twee Nederlandse Kruisheren vermoord Van Kongolese zijde is gisteren vernomen, dat in het stadion van Stanleystad een massaproces wordt gevoerd onder leiding van het hoofd van de geheime politie van die stad, Ndaka. Er zijn ongeveer twintigdui zend Kongolezen bijeengedreven. Minstens tachtig van hen zouden tot dusver schuldig gevonden zijn aan sa menspanning met de rebellen en in het openbaar terechtgesteld. Intussen hebben Kongolese rege ringstroepen onder leiding van blan ke huurlingen in Stanleystad de lin keroever van d'e rivier de Kongo nu vast in handen gekregen. Volgens de Rhodesische sergeant Jerry Esson, die zondag uit Stanley stad in de Kongolese hoofdstad terug keerde, hebben ongeveer duizend re bellen zich overgegeven. Deze zijn naar de andere kant van de rivier gebracht Voordat zondag de regeringstroepen hun grootscheep se aanval begonnen hadden vliegtui gen boven de linkeroever pamfletten afgeworpen waarin op overgave werd aangedrongen. Een afdeling stoottroepen was za terdag de Kongo overgestoken en had op de and-ere oever een bruggethoofid gevormd. Gisteren staken nog tweehonderd militairen over, waarop de aanval werd ingezet. Vliegtuigen bestookten het door de rebellen bezette gebied met raketten. Malaria-epidemie De gelederen van de Kongolese troepen in Stanleystad zijn intussen sterk gedund door een malaria-epi demie. Volgens een VN-ambtenaar die Stanleystad heeft bezocht zijn bij de strijd daar tot dusver duizend Kon golezen om het leven gekomen. Na heftige tegensv'tand hebben de Kongolese troepen de stad Opala ten zuidwesten van Stanleystad ver overd. 130 Rebellen zijn gevangen genomen. Twee Nederlandse Kruisheren heb ben de dood gevonden in Kongo. Pa ter Arnold Vervoort uit Uden en pa ter Willem van Wetten uit Eindho ven werden op 24 november tegelijk met de Engelse zuster Margarete Bradley door de rebellen neergescho ten. Zij waren werkzaa m in die missie post Dakwa in het bisdom Bondia, ge legen in de door rebellen geteisterde Uele-provincie in het noordoosten van Kongo. Vijftien missionarissen gered Betere berichten kwamen er bin nen over de volgende Kruisheren, die zatterdag veilig in Leopolds tad gear riveerd zijn na bevrijding door de ge regelde troepen van d'e missieposten Ango en Dakwa. Het zijn de paters B. Dijkman uit Westerblokker, A. Wassenberg uit Boekei, L. van Heug- ten uit Baexem, J. Dekker uit Heer- hugowaard, de twee broers Paul en Leo van Dijck uit Volkel, die allebei Kruisheer-broeder zijn en pa-ter J. Vermazeren uit Wansum. Van de Nederlandse Witte Paters zijn nu alUe missionarissen terecht. Zaterdag arriveerden in Leo-poldistad de paters J. de Dekker, Hoekstra, L. Hamers, R. Jaspar (Roermond) en J. Aarts (St. Oedemrode). In hun gezelchap bevondien zich twee Nederlandse zusters, waar schijnlijk va-n de Karmelitessen van Rochefort: zuster Albertine Vemer en zuster Suna Kuypers. TWEE DODEN Twee douanebeambten hebben za terdag het leven verloren bij een grote brand in een goederendepót van de spoorwegen in Londen. Meer dan 300 brandweerlieden zijn actief geweest. De schade beloopt naar schatting 100 miljoen gulden. Ont ploffende benzine en whisky veroor zaakten hoge. steekvlammen. De twee beambten raakten inge sloten in een houten kantoor op de bovenste verdieping. Er gingen 600 goederenwagons en 300 motorvoer tuigen verloren, alsmede een enorme hoeveelheid Kerstpakketten. Een Amerikaans marinevlieg tuig is zaterdagavond in de Oost- Chinese zee gestort. Aan boord be vonden zich 13 man. Men heeft tot nu toe twee lijken kunnen bergen. Het toestel behoorde tot een een heid, die Okinawa tot basis heeft. Het driejarige Tilburgse meisje Anita van Delft, dat vier weken geleden door een paar honden werd aangevallen, waarbij zij ernstig werd gewond, is zaterdag weer thuis gekomen. Uit alle delen van het land is een stroom van geschenken voor het kindje gezonden in de vorm van speelgoed en geld. De hondenhandelaren, die zaterdag de Tilburgse hondenmarkt be zochten gaven Anita een fietsje en een pop. Met haar ouders liet Anita trots beide cadeaus aan de fotograaf zien. Géén Sinterklaas Met een zucht van opluchting za gen de inzittenden van het vliegtuig tenslotte hoe de straaljagers bij het verlaten van het Turkse luchtruim afscheid namen en verdwenen. De vier straaljagers van het Italiaanse escorte, die het vliegtuig met de Paus het laatste stuk van de reis begeleid den vlogen eveneens erg dichtbij. Ditmaal scheen echter geen van de inzittenden zich er wat van aan te trekken. De Paus die er veel minder ge spannen en vermoeid uitzag dan in Bombay, rustte twee uur en had voor de rest veel contact met de pas sagiers en de bemanning van het toe stel. De landing was geen „zacht eitje"; het toestel kwam tweemaal hard neer. In zijn eerste toespraak op Ita liaanse bodem de Paus heeft tij dens zijn korte verblijf in Bombay ongeveer 20 grote en kleine toespra ken gehouden dankte Paus Paulus God voor „de onvergetelijke erva ringen in India". In gesprek en ont moeting had hij het Indiase volk beter leren kennen en had hij nog meer waardering gekregen voor de grote geestelijke, zedelijke en cultu rele schatten van India. Hij zei de broeders der niet-christelijke gods diensten steeds in zijn gebed te zul len gedenken. De Paus nam afscheid van de be manning van het Alitalia-vliegtuig en onderging toen de grandioze ont vangst, die Rome hem bereidde. Hij kreeg een bloemenhulde van een klein Romeins meisje. De route, die de wagen aflegde, was omzoomd door ongeveer een miljoen Romei nen. Van de openbare gebouwen en talrijke huizen wapperden vlaggen. Alle historische gebouwen waren verlicht. Twee en half uur duurde de tocht van Fiumicino naar het Va- tikaan, een afstand van ongeveer 30 km. De brede boulevard, die toegang geeft naar het Vatikaan, de Via Delia Conciliazione, was omzoomd met leden van de jeugd-organisaties, al len met brandende fakkels. Onder de tonen van de Paushym ne, gespeeld door de muziekkapel van de Palatijnse garde, draaide de wa gen van de Paus om 18.26 uur onder de klokkentoren naar het Vatikaans paleis. Voordat hij aan het raam van zijn studeerkamer verscheen om de me nigte op het plein te zegenen, ont ving de Paus 20 kardinalen en ver telde hij hun over de enthousiaste ontvangst die hem in India te beurt was gevallen. „We moeten ons herinneren dat onze kracht is gelegen in de liefde en dat wij moeten samenwerken met allen", zei de Paus. Auto naar instelling. Paus Paulus heeft zijn auto, waar van hij tijdens zijn bezoek aan Bom bay gebruik maakte, geschonken aan een liefdadige instelling in deze stad die wordt geleid door een uit Duits land afkomstige non. De Paus, die de instelling een bezoek bracht, was bijzonder getroffen door haar arbeid in de krottenwijken van Bombay. Bidden voor onze niet-christelijke broeders in India Even voor vier uur zaterdagmid dag zette Paus Paulus weer voet op Italiaanse bodem na een zeer ver moeiend maar vruchtbaar bezoek van bijna 4 dagen aan het internationale Eucharistische congres, dat gisteren, zondag, besloten is. Een muziekcorps speelde het Pauslied en het Italiaan se volkslied. 21 kanonschoten weer klonken. Italië, vertegenwoordigd door zijn minister-president en ver scheidene ministers, begroetten de Paus. De ontvangst geschiedde vol gens het protocol, dat voor staats hoofden geldt, ofschoon de Paus de reis had gemaakt als hoofd van de Katholieke Kerk. De ochtend was in Bombay nog volop bezet geweest met een bezoek aan het Maria-heiligdom in Bandra en aan een college met 2600 studen ten en met verschillende indrukwek kende afscheidsplechtigheden. De reis zelf verliep betrekkelijk rustig. Verscheidene van de inzittenden van het vliegtuig vonden dat zij maar een gevaarlijke reis achter de rug hadden. Twee van de vier Turk se straaljagers die het toestel ter ere van de Paus boven Turkije escor teerden, vlogen namelijk bijna een half uur lang onaangenaam dicht bij het passagiersvliegtuig. Het waren de twee die aan de rechterkant vlogen van het vliegtuig >-vaar de Paus in zat. De twee aan de linkerkant hielden een behoorlijke afstand. De Paus zat links en merkte niet dat de straaljagers rechts zo erg 1 ichtbij waren. Vele van de andere passagiers maakten zich echter on gerust. Verscheidene priesters zaten te bidden. Piloot ongerust. De piloot van het passagiersvlieg tuig probeerde intussen tevergeefs radiocontact met de straaljagers te krijgen om hen te verzoeken iets paus js teruggekeerd van zijn reis naar Bombay. Vanaf het vliegveld tot aan zijn paleis in het Vaticaan meer afstand te houden. Het lukte paug een n toegejuicht door tienduizenden geestdriftige Romeinen, die hem op deze wijze hem evenmin radiocontact te krijgen „00ts welkom thuis bereidden, met een Turks grondstation. B voor zijn gezin Op doorreis van Djakarta naar New York, waar hij de algemene verga dering der verenigde naties geduren de een week gaat bijwonen, heeft de Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebandrio, zondag ochtend op Schiphol categorisch ont kend dat president Soekarno zou overwegen af te treden. Hij weet de desbetreffende geruchten, die de laatste tijd vrij geregeld in de pers opduiken, aan kwaadwilligheid van „landen die ons vijandig gezind zijn" en voegde er aan toe: „Die zouden Soekarno en mij graag kwijt zijn". Gepolst over de kwestie Maleisië zei hij: „Het schijnt dat er van de andere zijde indicaties zijn om tot een overeenkomst te komen. Dat moet ik even gaan polsen in New York. Ook wij willen de kwestie graag tot een oplossing brengen Wij zijn al zover gegaan dat wij de beslissing willen overlaten aan een Afro-Azia- tische commissie". Anderzijds geloofde Soebandrio dat premier Abdul Rahman van Malei sië weinig haa9t aan de dag legt, om dat het conflict met Indonesië hem in politiek opzicht goed van pas zou komen. „Deze confrontatie verstevigt misschien sterk zijn positie in het binnenland", zo drukte Soebandrio het uit, „en dat heeft hij misschien nodig bij de algemene verkiezingen. Er zijn tegenwoordig landen die in ternationale betrekkingen ook voor huishoudelijke verkiezingen gebrui ken". Opnieuw bevestigde Soebandrio voorts, dat Indonesië zich niet in staat van oorlog bevindt met Malei sië, aangezien het Maleisië nooit de oorlog heeft verklaard. Gevraagd naar zijn officiële be zoek aan Nederland, antwoordde de minister te verwachten dat hij dit in de loop van het volgend jaar zal brengen. NOG WEINIG VOORUITGANG Over de wijze waarop het herstel der betrekkingen met Nederland zich ontwikkelt was Soebandrio wel te vreden, al vond hij dat er nog geen sprake was van vooruitgang in con crete uitvoering. Gevraagd of zijn gezin in Djakarta wellicht zaterdag nog Sinterklaas heeft gevierd, antwoordde hij na een korte aarzeling: „Ik geloof dat wij ons geld wel beter kunnen besteden". Soebandrio wordt op zijn reis ver gezeld door zijn woordvoerder Ganis Harsono en nog twee andere advi seurs. Indonesië zal op de algemene ver gadering de kwestie Maleisië niet ter tafel brengen. Of Maleisië dit zelf zal doen dan wel andere staten, wil de Soebandrio afwachten. Hij zal de algemene vergadering slechts gedu rende één week bijwonen en is niet van plan in januari, als het algemeen debat met de redevoeringen der West- Europese ministers wordt voortgezet, naar New York terug te keren. Op Schiphol werd hij verwelkomd door de Indonesische zaakgelastigde, Moh. Sharif, en namens de Neder landse regering door mr. D. J. M. van Thiel Coovels, referendaris van het ministerie van buitenlandse zaken. *<ÏX5£' Zoekt u een goed ANKERHORLOGE voor 30.- en 40.-. Of het allerbeste van 200.- en 400.- Horloger v. d. Water, Haarl.str. 181 heeft het. Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Ewe, Anker Roam er. ALTIJD VOORDELIG Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZACHT WEER Een krachtig, nog in betekenis toe nemend gebied van hogeluchtdruk strekt zich nu uit van de Oeral tot in Spanje. Oceaandepressies bewegen zich daarentegen naar de omgeving van IJsland, waar een omvangrijk gebied van lage druk is ontstaan. Tus sen beide druksystemen in voeren krachtige tot harde zuidwestelijke winden zachte oceaanlucht over de Britse eilanden naar West-Europa. Deze situatie zal een paar dagen aan houden en daarom blijft het weer in onze omgeving de eerstkomende da gen zacht, er zal daarbij af en toe veel 'wind zijn. ZON- EN MAANSTANDEN 8 Dec.: zon op 8.35, onder 16.29; maan op 12.10, onder 20.12. Hoogwaterstanden 8 Dec.: v.m. 5.31; n.m. 17.10. KORRELTJE Voor geld kan men alles kopen, maar eerlijke woorden zijn niet te koop.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1