Mr. Je Klaasesz opentdinsdag nieuwe Sociale werkplaats voor bollenstreek te Sassenheim 32.50 Ontvangst van Paus overtrof aller verwachtingen VRIJDAG 4 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 EEN STERK STAALTJE Automatische dekens 1- en 2-persoons vanaf HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 (alleen voor textiel) MIDZA Intergemeentelijke samenwerking... Als dat in de bollenstreek wordt gezegd, spitst men in het ene gemeentehuis de oren, in het andere wordt schamper gelachen en in het derde haalt men alleen maar meewarig de schouders op. Het wil nog niet zo best met die samenwerking. Alle goede bedoelingen ten spijt. Behalve op één punt: op dat van de zorg voor ge handicapten. En het bewijs van die samenwerking tussen zes bollen streekgemeenten staat in Sassenheim: de fonkelnieuwe sociale werkplaats, die begin volgende week door de Commissaris van de Koningin, mr. in het vroege voorjaar van 1961, schonk het bedrijfsleven uit de streek een bedrag van f 5000 aan de te stichten werkplaats. In het voor jaar van 1963 begon de Katwijkse aannemersfirma Van der Plas de werkzaamheden op een terrein ach ter het nieuwe pand van Drukkerij De Gruyter aan de Hoofdstraat. Het geheel is bijzonder praktisch inge deeld en wat laag gehouden om de nen voor een nieuwe werkplaats, intimiteit van de werkplaatsen te Aanvankelijk was het moeilijk een verhogen. In de fraaie en ruime can- geschikte plaats te vinden. Men vroeg tine ziet men een boeiend wandmo- zich toen ook af of Sassenheim wel zaiek van de Leidse kunstenaar Kees zo ideaal was gelegen. Maar na alle Buurman. J. Klaasesz, zal worden geopend. Intergemeentelijk sociaal iverk TT- t j voor- en nadelen tegen elkaar te een7raSCbro£ s£iÏÏI we™.^ hebben ^gewogen viel de keus toch een prachtig brotc sociaal werk. nier weer op Sassenheim. Dank zij de stfeef arteid" SïïïfUS t samenwerking tussen de deelneLn- LX h», .1. de gemeenten kwam het plan linan- MODERNE APPARATUUR De mannen in de werkplaats wer ken dus voor bedrijven van wereld- l^e? maar'e^n kwestie'il^vaiTberié eieel ook rond en kon Gemeentewei-- „aam. De modernste" 'apparatuur houden. Maar dat is het bepaald niet| ken 7aï Sag,e.nheim ond« le,idinS l"" 7S de directeur van de werk! de Sehram aan het ontwer- plaats de heer P. Rodenburg. We le- P™ TiJf ejï J^,Lbf_ °l plaats de heer P. Rodenburg, veren hier volwaardige produkten af, waar alle vakmensen niets dan waar dering voor hebben. Dat blijkt trou wens uit opdrachten die onderne mingen van naam en faam ons ver strekken. We werken voor de PTT, voor de Nederlandse Spoorwegen, voor de VICON, voor Hazemeijer, voor Van der Heem en voor Stan dard Electric. En voor alle werkne mers is er arbeid, die hen het beste ligt. De werkplaats is in 1954 gestart, zo vertelde ons de heer Rodenburg, ken van Sassenheim onder leiding staat 'tot hun beschikking om een zo van de heer Schram aan het ontwer- hoog mogelijke graad van perfectie i beginnen. Tijdens het bezoek te kunnen bereiken. Hier monteert i de koningin aan de bollenstreek, men onderdelen van TV-toesteüen, van telefoonapparatuur, hier herstelt men zittingen en leuningen van de banken in de treinen, hier worden ook de foto's ingelijst die een plaatsje in de treincoupé's krijgen. Straks gaan we in de dépendance van de werkplaats aan de Kerklaan ook geestelijk gehandicapten te werk stellen, zo vertelde de heer Roden burg. Dat wordt min of meer een test- en trainingscentrum voor deze gehandicapten. Ook hier géén bezig heidstherapie, maar binnen een half jaar hopen we te kunnen bereiken dat deze mensen bepaalde werkzaam heden goed kunnen verrichten. Ge start wordt met een klein groepje van vijf tot acht man. Men begint met demontage van bepaalde toestel len. Op vrij korte termijn denkt men dan met montage te kunnen begin nen. Met het verbouwen van de dé pendance is men inmiddels al begon nen. Keurde Vaticaan overname Goa goed? Het Indiase linkse weekblad „Blitz" schreef vandaag in verband met het pauselijke bezoek aan India, dat de ontvangst die Paus Paulus in India ten deel is gevallen, grootser en in drukwekkender geweest is dan die voor Eisenhower, Chroesjtsjow, Tsjoe En-lai, de Sjah van Perzië, de ko ningin van Engeland, Nasser, Tito, Soekarno en vele anderen. De Paus heeft tegen mij gezegd, dat hij „zelfs in zijn stoutste dro men" nooit een dergelijke spontane en uitbundige ontvangst had ver wacht. Dit heeft kardinaal Gracias vandaag tegenover verslaggevers verklaard, toen men hem vroeg hoe de Paus dacht over zijn ontvangst in India. Paus Paulus heeft op een receptie van vooraanstaande inwoners van Bombay een van sandelhout en ivoor gemaaktt beeldje van de zegewagen van Krisjna, de incarnatie van de Hindoegod Visjnoe, gekregen. In het wagentje bevond zich een beeld van Krisjna. Roessi Karanjia, redacteur van „Blitz", zegt voorts, dat wijlen pre- ■A] mier Nehfoe van India hem had la- Advertentie) ten weten, dat het Vaticaan akkoord was gegaan met de „overname" door India van het Portugese gebied Goa. Nehroe had de verzekering ontvan gen, dat deze overname in 1961 „de goedkeuring, ja zelfs de stilzwijgen de zegen van het Vaticaan had". Stichting personeelsbeleid „Bollenstreek" is nu ruim twee jaar werkzaam FRISSE AANPAK VAN MODERN BELEID zien. Zij wil de ondernemers ook bij staan in de zorg om de mens-ach ter-de-arbeidskracht. En ook in het in stand houden van goede contac ten tussen chefs en ondergeschikten Vroeger dacht men dat de verhou- met 55 gehandicapten. De huisvesting ding met een arbeider niet anders en het bewaren van een goede was toen nog niet ideaal in de oude was dan s00r, huurovereenkomst. tMmgeest onder het personeeL school aan de Concordiastraat, maar we konden in ieder geval beginnen De «n verhuurde r.jn arbe.dskracht MODERN BEDRIJFSLEVEN en de ander betaalde daarvoor een overeengekomen vergoeding. Tegen- De Stichting wil verder alles doen woordig weten we beter: het moder- wat het bedrijfsleven in de bollen en dat was belangrijk. UITBREIDING Al gauw bleek dat er naar een ne bedrijf beseft, dat achter die ar- stre(* een modern bedrijfsleven u v-i u i u -u, a x tv maakt. Men wil de ogen niet sluiten ""krchmayestmgsmoge'ijkheid beidskracht een mens staat. Een v00r het feit dat de ons omringende moest worden uitgekeken. Want ook mens met zjjn behoefte aan zelfstan- randstad Holland een grote zuig- het D?obIeemenietnonlosseen. fn 1359 digheid, lijn gevoel van eigenwaar- kracht op de bevolking uitoefent. het probleem niet oplossen. In 1959 begon men met het maken van plan- Het programma voor deze confe rentie ziet er als volgt uit: a. Voordracht door H. L. Zuidema over „Leidinggeven in deze tijd"; b. R. Venema ing., de voorzitter der stichting spreekt over: „Doel en Werkwijze van de Stichting Perso neelsbeleid Bloembollenstreek"; c. Vertoning van de geluidsfilm „Lei dinggeven door de baas". Telkens na een lezing is er gele genheid tot vragen stellen en dis cussie. De bijeenkomst wordt tussen kwart over zes en zeven uur onder broken voor een gemeenschappelijke maaltijd. Ondernemers en directieleden van bedrijven die geen uitnodiging heb ben ontvangen en de conferentie gaarne willen bijwonen, kunnen een uitnodiging aanvragen bij de admi nistratie van de Stichting Perso neelsbeleid Bloembollenstr, Hoofd straat 345, Sassenheim (telefoon 02532—7970). de, zijn behoefte aan goede en men- beroepsbevolking van de bloembollenstreek hier niet graag seluke contacten, aldus de heer H. meer wil werken; als zij zich achter L. Zuidema van de Stichting Perso- gesteld voelt bij de bewoners van de Bollenstreek, die nu omliggende steden, dan moet men VLPHEN AAN DEN RUN gestelden aan de arbeid bezig is. ^uUdnerVnweT 'aak groot meer tot de haalbare produktiviteit. FRISSE AANPAK In ruim twee jaar tijds heeft de Stichting de basis gelegd voor een moderne aanpak van de problemen op personeelsgebied in de bollen streek. Ettelijke cursussen zowel voor chefs als voor ondernemers werden georganiseerd. De bedoeling was dat men kennis zou nemen van wat gevraagd wordt van een bedrijf in deze tijd. Min of meer in samen hang daarmee werden discussiegroe pen van ondernemers gevormd. Die hielden zich bezig met allerlei vraag stukken op het terrein van perso neelsbeleid en bedrijfsorganisatie. Een half jaar geleden kwam tot stand een actieve „Werkgroep Personeels beleid", gevormd door een aantal leden van de stichting. Deze orga nisatie werkt intensief aan een ver volmaking van het personeelsbeleid in de betrokken bedrijven. Een tweetal periodieken zag het licht. Informatie, dat bestemd is voor de leiding van de bedrijven (actuele berichten over sociale verzekerin gen, loonpolitiek, tips over leiding geven, enz.). De andere uitgave is uniek in Nederland: het is Geest, een maandelijks verschijnend personeels orgaan, waarin ook kleine bedrijven het nieuws uit de eigen onderne ming kunnen opnemen. ONTMOETINGSPUNT Een speciale kant van de Stich ting is, dat het een doelmatig ont moetingspunt is gebleken voor in dustrie en bollenvak, voor handel en ambacht. Grote zowel als kleine be drijven wisselen ervaringen uit met betrekking tot allerlei facetten van het personeelsbeleid. Op woensdag 9 december houdt de stichting een conferentie in Lisse. Deze bijeenkomst staat in het teken van het motto: Leidinggeven in deze tijd. De conferentie wordt gehouden in „De Nachtegaal" en duurt van 's middag» vier tot avonds acht uu«. BAILEYBRUG BIJ WESTKANAALWEG De werkzaamheden bij het zawd- zuigen in het uitbreidingsplan „De Bijlen in Alphen - Oost zijn thans zover gevorderd, dat het nodig is, 't zuigen te verleggen naar de noord zijde van de Verlende Aarkade. Daar voor is nodig, dat de Verlengde Aar- kade wordt doorgegraven. Daarmee zal men begin volgend jaar een aan vang maken. Teneinde tooh een ver binding te onderhouden vanaf de Wesbkanaalweg vanuit de richting Volgens Karanjia was wijlen Paus Johannes verontrust geweest door de berichten over de ineenstorting van het Portugese bewind in Goa. Van verantwoordelijke zijde zou wijlen Paus Johannes gewezen zijn op het gevaar van vandalisme en ontwij ding van kerkgebouwen en kostbare relieken, als India Goa niet zou bin nenvallen om de rust en orde te her stellen. Abbé Pierre komt in januari actie leiden Pauselijke recepties Op iedere receptie die de Paus tijdens zijn verblijf in Bombay geeft, worden geschen ken uitgewisseld. De Paus biedt meestal zijn foto in zil veren lijst aan, en herinne ringsmedailles, geslagen ter ge legenheid van zijn bezoek aan India. Goud, zilver of brons, naar gelang de waardigheid van zijn gast. Zelf ontvangt de Paus ge schenken van de meest uiteen lopende aard. Zoals een oli fantstand, een gift van boeren uit Zuid-India, een bepluimde lans die donderdagmorgen door twee krijgslieden in oorlogs- ornaat van de wilde Naga-stam werd geschonken. Donderdag ochtend werd hem ook een ge beeldhouwde notenhouten kist met doosjes met de verschil lende soorten thee van India overhandigd. Het regerings hoofd van Goa bood hem een fijn bewerkte ivoren kopie aan van de schrijn waarin de re likwieën van de Heilige Fran- ciscus Xaverius worden be waard, als „symbool van het grote respect, dat de inwoners van Goa voor hem hebben". Op elke receptie krijgt de Paus de traditionele bloemen slinger om zijn schouders. Geheel onverwacht heeft Abbé Pierre, op terugreis uit de Scandina vische landen naar zijn hoofdkwar tier in Parijs, gistermiddag een kort bezoek gebracht aan het wijkcentrum „de eilanden" in het centrum van Amsterdam. Doel was: zich persoon lijk op de hoogte te stellen van de in volle gang zijnde bouw van de ochtendspeelzaal voor kleuters op de oostelijke eilanden, waarvoor Abbé Pierre enige tijd geleden, door be middeling van de „Emmausvrienden Nederland" een bedrag van f 10.000 schonk. Bij de bouwkosten is nog een te kort van f 7000. Toen Abbé Pierre vernam dat er geen gelden aanwe zig zijn om de zaal naar de eisen van de Stichting Dagverblijven voor het Gezonde Kind, die de exploitatie op zich zal nemen, in te richten beloofde hij in januari terug te komen om zich dan persoonlijk in te spannen het benodigde bedrag van ongeveer f 17.000 bijeen te brengen. Het gebouwtje zal plaats bieden aan 30 a 40 kleuters van alle ge zindten in de leeftijd van ongeveer twee tot vier jaar. Een eventueel ex ploitatietekort komt voor rekening van een toegezegde gemeentelijke subsidie. Ter Aair etc. wordt er in die West kanaalweg langs het Aarkanaal over de toegang naar het „reoreatiemeer in aanleg" een verbinding tot stand gebracht. Men heeft daarvoor de op lossing gevonden in een bailleybrug. Zodra de brug klaar is zal de Ver lengde Aarkade voor het verkeer worden afgesloten en wordlt dit ver keer over aan thans in aanleg zijnde weg vanaf het kruispunt Van Boet- selaenstraat - Oranje Nassausdngel ge leid rechtuit naar de Westkanaalweg. Ter hoogte van het oude zwembad wordt de Westkanaalweg dan weer bereikt. Op de foto: Rechts het recreatie- meer met een daarin liggende zand zuiger. Links een stukje van het Aar kanaal. noordwijk Noordwijkse politie deelt fietsen uit Niet dat de politie van Noordwijk zich in het raam van deze dagen voor Sinterklaas zou willen uitgeven, dat neemt niet weg dat ze met vrij gulle hand aan het uitdelen van brom mers en trapfietsen is geslagen. Er was echter een verschil met de pak jesavond in de gebruikelijke zin van het woord, de begiftigde moest kun nen aantonen dat hij het voertuig eerder had bezeten. De politie organiseerde namelijk een kijkdag voor het publiek met het doel gevonden rijwielen en brom fietsen aan de juiste man of vrouw te brengen. Het werd een succes; niet minder dan 28 voertuigen konden aan de rechtmatige eigenaars wor den teruggegeven. Dit waren niet alleen Noordwij kers, maar ook inwoiners van Noord- wijkerhout, Katwijk en Oegstgeest. Het moeilijke is, dat veile mensen verzuimen bij de politie aangifte te doen ais zij een fiets kwijt zijn. Bo vendien bleek men heel vaak het framenummer niet te weten. Uiter aard belemmert dit het terecht brengen van zoekgeraakte en ge vonden rijwielen. Alle rijwielbezitters wordt dan ook dringend aangedadien om merk, kleur, frame-nummer en bijzonder heden van hun fiets in een zakagen da of iets diergelijks te noteren. Het ligt in de bedoeling deze kijk dagen regelmatig te herhalen. De persoon, die op de kijkdag ver scheen en informeerde naar een NSU-bromfiets, wordt verzocht zich voor het verstrekken van nadere ge gevens in verbinding te stellen met de afdeling gevonden en vermiste rij wielen en bromfietsen aan het poli tiebureau, Oude Zeeweg 10, tel. 01719—2020.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6