Wordt gehele Mauritssingel binnenkort 'n voorrangsweg? „middenstander moet aandaeht besteden aan bedrijfsbeleid" LEIDSE AGENDA Marktberichten Weerbericht DINSDAG 1 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Gemeenteraad van Leiderdorp schiedit volgens regels, die door het O TT/ A/f f Rijk gesteld worden, zodat er dus J IrlCCiUllCill niets aan te doen valt. Hij toonde overigens wel begrip voor de „cri de imnr Sit coeur" van de heer Kleiss. lUSCIUUlS In de Commissie van Bijstand wer den gekozen: de heren J. N. Kusters, J. H. F. van de Berg, H. Bouwman, C. Gordijn en C. N. Boot. Overeenstemming De kans is groot dat de gehele Mau ritssingel binnenkort een voorrangs weg zal worden. In de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering brachten de heren P. Andrik, mr. J. de Groot en L. Los zoveel bezwaren naar voren tegen het voorstel van b. en w. om slechts enkele kruisingen in de Mauritssingel als voorrangs kruisingen aan te wijzen, dat het col lege besloot het punt Mauritssingel van het indrukwekkende pakket voorgestelde verkeersmaatregelen na der te bestuderen. De heer Andrik betoogde, dat de veiligheid van het verkeer op de Maurissingel niet gediend is met het aanwijzen van slechts enkele voor- rangskruisingen. Hij wilde ook de splitsingen met de Fred. Hendrik- laan, de Willem de Zwijgerlaan en de Hubrechtstraat aangeduid zien als voorrangskruisingen. Mr. De Groot schaarde zich achter de strekking vam het betoog van de heer Andrik, doch de veelheid van borden en de ■panning, die dat teweeg kan bren gen bij automobilisten, was voor hem een argument de Mauritssingel in zijn geheel voorrangsweg voor te stellen. B. en w. waren niet onwillig voor deze suggesties, evenals het voor stel van de heer W. van der Sluys om een voetgangersoversteekplaats in de Hoofdstraat bij het viaduct iets te verleggen, en zegden toe, de zaak nog eens grondig te bestuderen. Voor het overige ging de raad zonder hoof delijke stemming akkoord met de serie verkeersmaatregelen zoals wij die onlangs in dit blad uitvoerig be spraken. Deze maatregelen zijn het gevolg van de sterk gewijzigde ver keerssituatie in Leiderdorp tenge volge van de ingebruikneming van de nieuwe Leiderdorpse brug. Principieel Ogenschijnlijk zeer merkwaardig, doch zeer principieel was het besluit van de heren L. Los en E. J. Veld- huyzen (beiden Prot. Chr.) zich te verzetten tegen het voorstel, dat be oogde f 100.te verlenen aan de Hervormde Vrouwen Dienst ten be hoeve van de bejaardenzorg. De he ren Los en Veldhuyzen waren van mening, dat het werk van de Her vormde Vrouwen Dienst ten goede komt aan de kerk en dat derhalve de kerk de plicht had ook de kosten te dragen. Burgemeester mr. R. M. Gallas en wethouder C. Meerburg betoogden, dat het hier een subsidie betrof voor maatschappelijk werk. Het geld wordt niet gebruikt voor het houden van een kerkdienst, aldus de beide gemeentebestuurders, die daarmee duidelijk wilden maken, dat hier geen inbreuk werd gemaakt op de scheiding tussen Kerk en Overheid. Behalve genoemde heren waren de overige raadsleden de mening van het gemeentebestuur toegedaan, zo dat het voorstel werd aangenomen. Evenzo het voorstel 195.subsidie te geven aan de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers (ook bejaarden zorg) ter dekking van het nadelig saldo. Veel moeilijkheden ondervonden niet de overige voorstellen. Een be- hartenswaardige opmerking werd nog gemaakt door de heer A. Kleiss (KVP) bij het punt vaststelling van de werkelijke uitgaven voor 't open baar L.O. De heer Kleiss betreurde het in hoge mate, dat de administra tiekosten niet in het bedrag per leer ling werden verrekend. De bijz. schoolbesturen die voor iedere leerling een vergoeding krijgen op basis van de kosten die gemaakt wor den voor leerlingen van de openbare lagere school komen hierdoor in moeilijkheden. De voorzitter ant woordde, dat de vaststelling ge- BRIDGECLUB DDS De stand na de 8e parenwedstrijd ils: 1 Kuilman - Leenhouts 454,24; 2 Beek - Mr. Hollanders 447,30; 3 echt paar Eichhonn 432,73; 4 Brouwer - Ir. vain Leeuwen 431,24; 5 v. d. Meer - Verboog 428,81; 6 echtp. Krul 418,94; 7 dames Kuilman - Nagel 411,44; 8 dames Van Alphen - Seis 407,80; 8 dames v. d. Meer - Visser 406,52; 10 Van Heusden - Kluit 405,48; 11 mevr. Brouwer - Parmentier 405,47; 12 Van Heusden Jr. - Mekking 397,76; 13 dames Verboog - Van Zijp 381,78; 14 mevr. Beek - Schölvimk 381,69; 15 mevr. Van Heusden - Stapel 379,85; 16 Laingemeijer - Plouvier 363,90; 17 dames Van Bergen Henegouwen - Peterzen 360,42; 18 mej. Schneider - Tellekamp 349,30; 19 dames Den Hol der - Verstraaten 335,24. Morgen, woensdag 2 december, om twee uur is er 'n St.-Nicolaas-middag in Het Honk, hoek Teliderskade-Roo- sevelrtstraat, voor de kinderen van het Dames Contact van de St.-Anitoniius- parochie. GEM. AANKONDIGING BURGELIJKE STAND. Burgemeester en Wethouders van Leiiden brengen ter openbare kennis dat het bureau van de Burgerlijke Stand in het vervolg des zaterdag is GESLOTEN. (Advertentie) VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij ten behoeve van de regeling van het verkeer op de Utrechtsebrug met verkeerslichten hebben besloten, bij wijze van proef een tijdelijk wachtverbod vast te stellen voor de Hoge Rijndijk, voorzover gelegen tus sen de Utrechtsebrug en de P. J. Bliokstraat, aan de zijde der oneven huisnummers. (Advertentie) GEMEENTE LEIDEN Dienstplicht De burgemeester van geiden brengt ter algemene kennis dat, 1. de in 1945 geboren mannelijke Nederlanders, die in een Nederlands bevolkingsregister zijn opgenomen of daarin behoren te zijn opgenomen en geen bewijs van inschrijving voor de dienstplicht hebben ontvangen, verplicht zijn zich vóór 1 januari 1965 aan te melden ter gemeente secretarie van hun woonplaats of ge wone verblijfplaats. 2. de aanmelding moet geschieden door de onder 1 bedoelde personen zelf, bij hun verhindering door hun wettelijke vertegenwoordiger. Is een rechtspersoonlijkheid bezittende ver eniging, een stichting of een instel ling van weldadigheid wettelijk ver tegenwoordiger, dan rust bij verhin dering de verplichting tot aanmel ding op de bestuurders. 3. de onder. 1 bedoelde personen voor de dienstplicht worden inge schreven, zulks met inachtneming van artikel 8 van het Dienstplicht besluit en de beschikking van de Minister van Oorlog van 18 decem ber 1958, nr. 14.746 (inschrijving voor de dienstplicht). De burgemeester van Leiden, S. MENKEN, Weth. loco-burgemeester Burgerlijke Stand Geboren: Theodorus Lucas Anto- nius zn van J. W. A. van Hees en A. C. de Blok. Hendrik Jan zn van J. C. J. van der Brugge en B. Veenstra. Willem zn van C. Schaap en J. Kuijt. Willemina Maartje dr van J. H. Tam boer en A. K. Brak. Hendrik Willem Frederik zn van W. H. van der Steen en P. de Mooij. Stephan James zn v. R. M. de Robles en N. E. Wolfram. Diana Francina Elisabeth dr van D. Klein en E. Hillebrand. Richard Cor- nelis Martinus Gerardus zn van C. A. Duivenvoorde en S. W. van Steijn. Pieter Cornelis zn van C. P. van Rooijen en T. Greijdanus. Marrie dr van J. Berkheij en P. van der Bent. Adrianus zn van A. Vooijs en L. van Duijn. Monique dr van A. van der Op de traditionele vraag bij de rondvraag van mr. J. de Groot be treffende het desolate „Voordorp" dieelde de voorzitter mede, dat taxa teurs van beide partijen onlangs tot overeenstemming gekomen zijn over de prijs. B. en w. studeren thans op mogelijkheden om de aankoop en af- Tijdens een zeer goed bezochte bij- Ook in de zuivelbranche heeft zich braak te financieren. Op een vraag eenkomst van de Leidse afdeling zij het in iets mindere mate, deze van de heer P. Andrik werd mede- van de R.K. Bond van Melkhande- ontwikkeling voorgedaan. In de loop gedeeld, dat in het derde kwartaal laren „St. Paschalis", heeft gister- van de afgelopen vier jaar zijn 320 van '65 de goedkeuring verwacht avond de heer J. B. W. Meerbacht zuivelbedrijven gesloten, omdat zij wordt voor 'n openbare lagere school in de Jacobzaal van Den Burcht een niet meer geschikt waren voor ex- in de Zijllaan en Meijepolder De heer beschouwing gehouden over de po- ploitatie, verkoop of verhuur, of om- J. Tieken kreeg ten antwoord, dat sitie van het midden- en kleinbedrijf dat de vooral in de zuivelbranche binnenkort de 12 premiekoopwonin- in de huidige economische situatie, consequent doorgevoerde sanering gen in Berendrecht verdeeld zullen Daartoe ging hij uit van een verge- dit eiste, worden. De woningcommissie maakt lijking met een vroegere situatie. thans een selectie uit de ruim 60 ge- Het opmerkelijkste verschil zag spr. Vele bedrijven kunnen, aldus spr. gadigden. in het aantal middenstanders, dat in een veel grotere winst maken bij enkele jaren tijds sterk is terugge- dezelfde omzet. Dat deze winst niet Woningcommissie Dé zitting van lopen. Zo verdwenen in 1963 ruim gemaakt wordt is het gevolg van do Woonruimte- en adviescommissie 3000 middenstanders van het econo- een gebrek aan inzicht bij de bedrijfs- word't voor éénmaal verschoven, en mische toneel; in de eerste acht voerder. Omzetverhoging is voor de wel van dinsdag 8 december naar maanden van dit jaar waren het er zuivelhandelaar een niet zo gemak- maandag 7 december van 19 tot 20 3100. Spr. was van mening, dat de te kelijke opgaaf, daar hij in hoge mate geringe winstgevendheid van deze afhankelijk is van de bevolkings- bedrijven oorzaak van hun verdwij- aanwas, ning was, hetgeen hij een bijzonder C Hogere winsten zijn volgens spr. vaart vooral sinds de helft van de ook en vooral te bereiken door een vijftiger jaren zo sterk is toegeno- beter bedrijfsbeleid. Hij wees in dit verband met nadruk op de toege stane winstmarge van 12 tot 18 pro- De laatste decennia heeft zich in cent. Hij gaf zijn gehoor dan ook de ons land op alle terreinen een ra- raad de ontwikkelingen op de voet uur in het raadhuis. Meij en C. van der Born. Rudolf Ca- - - rolus Maria zn van F. H. Bekken en vreemde^sUua^ vo^d^nu^ d,__wel- J. M. Devilee. Edwin Petrus Jaco bus zn van P. J. Singerling en J. M. M. van Leeuwen. Franciscus Chris- men. tina Maria dr van C. P. T. van den Bosch en J. C Houdijk. Maria Chris tina dr van F. Philips en M. C. Bos- - schaart Gerritje Magrietha dr van zendsnelle ontwikkeling gemamfes- te volgen en voor het verkrijgen van C P Sjardijn en G. Gijsman. Geor- teerd, waarbij vele ondernemers zijn een beter inzicht in de rentabiliteit gïus Simon Marie zn van G. S. M. achtergebleven, hoofdzakelijk door in het eigen bedrijf meer aandacht Gram en L M Hummen Oscar Ben- gebrek aan inzicht in de situatie en aan de boekhouding te besteden, jamin zn van W. G. H. Bassie en S. het daaraan aan te passen beleid in Na een korte pauze werden d0Qr M. de Hoog. Brendr dr van W. A. J^nbs'drijf. Was tot voor de oorlog enkeie ]eden nog vragen gesteld naar Vermeer en M. H. Klop. Robertus de detailhandel een typisch klein- aanieiding van het betiwg van de Franciscus zn van P. J. J. van Zoen bedrijf, met een in de meeste geval- heer Meerbacht, waarbij onder meer en H. J. M. van Beek. Yvonne Maria en zeer beperkte omzetpotentie na het vormen van een inï-oopcombina. dr van L. Schuijt en R. M. Hansen. 1 heeft een geleidelijke mtsane- tie in Leiden ,er sprake kFwam Johanna Anita dr van L. A. Eradus ring ertoe geleid, dat in dit beeld De voorzitter de heer L p jan_ en R. C. Korenhof. Marc Leopold zn de nodige verschuivingen plaatsvon- wees de leden de b J G. Pagé en Y. de Splenter. Pieter den. Er ontstond een scherpe af- kingen over de inv01ri£g van een Jan Adriaan zn van M. C. F. J. Co- scheiding naar rentabiliteit: een vrije zaterdag in het zuivelhedrijf. sijn en M. P. E Hens. groep met een zeer grote omzet, die Hy achtte inl?oering nagenoeg 0nmy0. Gehuwd: G. van de Wijngaard en zich uitstekend had aangepast aan geliik t d het zuivïlbedriif J. A. Hermans. P. F J Nagtegeller de gewijzigde en zich steeds wijzi- Sfwe™erta™ers ken? ^ge en M. Montanje. T. W. J. van Agt en gende economische situaties; een 5%) *w ovarwoee„ de G. Muste. T. W. Mulder en H. C. M. foep, die zich goed op het oude peil ™ee' ^S^TJr hJ Terhal. had kunnen handhaven; en een s e b-k-nd n„ Overleden: C. P. Bierman, 76 jaar, groep, die slechts met de grootste Jfoet„n wh...rp„ man. N. Korbee, 70 jaar wed. M. de moeite het hoofd boven water wist Jong. J. Slot 33 jaar, man. M. F. Ver- te houden of op het punt van liqui- mond 83 jaar, vrouw. datie stond. IR. H. A. BOL 40 JAAR BIJ MEELFABRIEK „DE SLEUTELS Tenslotte bracht de voorzitter nog het fonds voor het orgel in de nieu we (nog te bouwen) St. Antonius- kerk te Leiden onder de aandacht van de leden. Pastoor N. C. Comman deur ofm was in zijn functie van geestelijk adviseur eveneens bij deze bijeenkomst aanwezig. Priesterwijding voor prof. dr H. van der Linde Dr. H. van der Linde, onlangs be noemd tot hoogleraar aan de theolo gische faculteit der Nijmeegse uni versiteit, zal binnenkort tot priester worden gewijd. Dit blijkt uit een pu- blikatie in „De Volkskrant". Prof. van der. Linde was tot aan zijn overgang naar de katholieke Kerk in 1960 hervormd predikant te Middelburg. Na de priesterwijding van ds. Loos zal in Rome opnieuw een uitzondering worden gemaakt op de geldende ce- libaatsverpliohtdng. DINSDAG 1 DECEMBER Kath. Vrouwengilde, afd. Leiden Bak- en kookdemonstratie in „De Hoeksteen", Levendaal 1. Aanvang 19.45 uur. Kath. nat. bond voor EHBO, afd. Leiden. Aanvang cursus 19.45 uur, gebouw G.G. en G.D., Roodenburger- 9traat. DONDERDAG 3 DECEMBER Kath. nat. bond voor EHBO, afd. Leiden. Vervolg cursus met 20 uur in gebouw G.G. en G.D., Roo- denburgerstraat. ZATERDAG 5 DECEMBER Kath. nat. bond voor EHBO, afd. Leiden. Jeugd-EHBO-cursus. Aan vang 15.30 uur in gebouw G.G. en G.D., Roodenburgerstraat. AVOND- EN NACHTDIENSTEN APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende geval len: Apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. De dienst van apotheek R. v. Breest Smallen- burg te Leiderdorp wordt eveneens waargenomen door Apotheek Her- ding Blanken. De Oegstgeestse Apotheek is geopend. Apotheek Voor schoten is zondag 29 november geslo ten van 's morgens 8 uur tot 's avonds 22 uur. „Een academicus, die veertig jaar achtereen verbonden is aan hetzelfde bedrijf is in Nederland een unicum" sprak de heer H. J. de Koster heden morgen tot ir. H. A. Bol, die in de kantine van de Meelfabriek „De Sleutels" gehuldigd werd. Ir. Bol was de eerste academicus, die bij „De Sleutels" in dienst trad. Behalve een uitstekend technicus is ir. Bol ook 'n man met een bijzonder creatieve geest: het bedrijf, zoals dat vandaag de dag dominerend uitrijst boven Leiden, is voor een groot gedeelte het werk van de man, die de helft van de geschiedenis van „De Sleu tels" meemaakte. Ir. F. K. T. Beukema thoe Water, een der directeuren, noemde dit ju bileum dan ook terecht een hoogte punt in het bestaan van de thans 80- jarige onderneming. „Ir. Bol", aldus ir. Beukema, „was degene, die steeds ontwierp en onder wiens leiding nieuwe projecten werden uitgevoerd. Daairnaa9t trad ir. Bol op als advi seur van de broodfabrieken, die al om im den lande gesticht werden". Ir. Beukema roemde ook de karak ter-eigenschappen van ir. Bol, waar door een prettig en aangenaam men selijk contact mogelijk is. Zijn rede besloot ir. Beukema met DAGGELD WEDEROM VERLAAGD Het tarief voor daggeld (call mo ney) is, ingaande heden, wederom verlaagd en wel met een half procent tot 2'/s procent. Deze verlaging houdt verband met de ruimere geldmarkt. Dit hoofdzakelijk doordat de banken dollars aan de Nederlandsche Bank hebben verkocht. Deze dollars wer den verkregen uit de verkoop van Engelse ponden. In geldkringen wordt de eerstkomende dagen een verdere verlaging van de daggeld rente verwacht. Gisteravond heeft de heer Kap pen burg uit Den Haag in restau rant „Zomerzorg" een causerie ge houden voor de scheidsrechters van de afdeling Leiden. Zijn toespraak was een gesprek van scheidsrechter tot scheidsrechter. Hij belichtte op duidelijke wijze de moeilijkheden en mogelijkheden van de moderne scheidsrechter. Als belangrijkste punt noemde de spreker natuurlijk de spelregelkennis, maar wees ook op de persoonlijkheid en het handelen en beoordelen in de geest van 't spel. Na de pauze was er gelegenheid om vragen te stellen, waarvan door de aanwezigen druk gebruik werd gemaakt. HAZERSWOUDE Geboorten: Catharina Lidwina dv Boere, J. J. en Gordijn, C.*P. M.; Ha riet Maria Christina dv Jesse, H. J. en Fles, C. G.; Abrahamina Paulina dv Van Dorp, J. en De Groot, W. C.; Meindert Pieter zv Van der Haven, P. en Harkes, A. C. Huwelijksaangifte: Straver, Hen- drikus Leonardus, oud 34 jaren en Boers, Catharina Maria, oud 23 jaren. Gehuwd: Van der Knaap, Johan nes, oud 24 jaren en Van 't Wout, Pleuntje Hendrika, oud 22 jaren. het aanbieden van een wandbord van „De Sleutels". Gouden erepenning De heer H. J. de Koster, directeur, sloot in zijn toespraak aan op de waarderende woorden van ir. Beu kema. „Voor de bedrijfsleiding een Rots van Rust, bovendien 'n man, die zich prettiger voelt in zijn werk" Het verheugde de directeur dan ook, dat ir. Bol ook al is hij de 65 jaar reeds gepasseerd nog aan het be drijf verbonden wil blijven. Nadat de heer De Koster de jubilaris en zijn echtgenote hartelijk dank had ge zegd, speldde hij ir. Bol de gouden erepenning van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel op en overhan digde hij het vererend getuigschrift van de Mij. De heer G. Vellenga, chef-verkoop, sprak hierna namens het personeel en bood een camera aan. De heer J. C. Mattaar huldigde de jubilaris na mens de personeelsvereniging en overhandigde de jubilaris een boe kenbom Ir. Bol dankte tenslotte allen voor de hulde en cadeaus en sprak de wens uit, dat hij nog vele jaren zijn krachten aan „De Sleutels" zou mo gen wijden. Aan de huldiging in de kantine ging een bijeenkomst in de directie kamer vooraf. Tijdens deze bijeen komst kreeg de jubilaris, die behalve door zijn echtgenote ook vergezeld was van zijn twee zoons, een bedrag aangeboden met de aanbeveling om er een goede vakantiereis van te maken. Het jubileum werd hedenmiddag besloten met een receptie van 4.30 tot 6 uur in rest. „In den Vergulden Turk". Personeel De Sleutels kan gerust zijn De directeur van de Leidse Meel fabrieken „De Sleutels", de heer H. J. de Koster, heeft hedenmorgen tijdens een bijeenkomst van het per soneel bekend gemaakt, dat de fusie besprekingen met de Meelfabrieken der Nederlandse Bakkerij te Rotter dam deze maand zullen worden afge rond. Zoals bekend zijn beide meel fabrieken enige maanden geleden be sprekingen begonnen over een nauwe samenwerking. De heer De Koster noemde ook de redenen van een nauwere samen werking: saneren van de concurren tieverhoudingen en technische sa menwerking om ddardoor een betère positie te verkrijgen op de Euro- markt. De heer De Koster verbond aan zijn mededelingen ook een na drukkelijke geruststelling aan het adres van het personeel. Beide onder nemingen zullen na de fusie als zelf standige eenheden blijven bestaan. Er zal bovendien niemand ontslagen worden; integendeel zeer waarschijn lijk zal na de fusie het personeel een uitbreiding moeten ondergaan. De directeur maakte tevens bekend dat in de leiding van het bedrijf per ingang van 1 januari enige mutaties zullen geschieden. Routewi'zi<nngen van liin 12 in Leiden Zuid-West Met ingang van woensdag 2 de cember zal lijn 12 in Leiden Zuid- West als volgt rijden: Debussystraat - Brahmslaan - Mendelssohnkade - Beethovenlaan - Verdistraat - De bussystraat. De nieuwe halte Brahmslaan voor perceel 65/79 is uitsluitend voor uit stappen. De nieuwe halte Mendels- sohnkade/hoek Beethovenlaan geldt als begin en eindpunt. Verder zijn er nieuwe halteplaatsen gekomen in de Beethovenlaan/hoek Vivaldistraat, in de Debussystraat (Plantsoen) rich ting stad, en in de Debussystraat/ Verdistraat richting eindpunt. De be staande halten in de Debussystraat komen te vervallen. R'DAM, 1-12. Vee. Totale aan voer 2457; weekaanvoer 4241; vette koeien en ossen 300; gebruiksvee 608; vette kalveren 160; graskalveren 190; nuchtere kalveren 902; lopers 73; biggen 19; paarden 21; veulens 3: schapen of lammeren 152; bokken of geiten 29; vette koeien 370-405, 330- 360, 300-325: vette kalveren 380-400, 360-380, 340-360; graskalveren 550 470 380; nuchtere kalveren 270 260 250; lopers 110 100 90; biggen 58 55 48; slachtpaarden 290 220 200; scha pen 120 105 95; lammeren 130 120 100; kalf- en melkkoeien 1500 1300 1000; vare koeien 1075 900 800; vaar zen 1100 925 825; pinken 825 725 625; vette koeien: iets meer - redelijk als gisteren, worstkoeien 280-300; vette kalveren: minder - vlug - ho ger, prima's 4.00-4.20 p. kg; graskal veren: kleiner - kalm - onveranderd; nuchtere kalveren: als vorige week redelijk - stijver, mestkalveren 180- 290 p. stuk; lopers en biggen: iets korter - goed - als vorige week slachtpaarden: als vorige week - lui - stabiel; schapen en lammeren: even minder - traag - ongewijzige: kalf- en melkkoeien: als vorige week - stil - prijshoudend; vare koeien: ge woon - tamelijk - staande prijzen; vaarzen en pinken: even korter - matig - constant. TER AAR, 30 nov. Groente. Wit lof 1 80-92, idem B 46-69, idem stek 7-41. glasandijvie 66, idem B 31-35, gele savoye kool 9, winterpeen 6-7, uien 17-23, rode kool 7, waspeen 14. spruiten A 51-55, idem B 22-32, idem D (klein) 61 alles per kilo. Tomaten Ax 1.50-3.15, idem Bx 1.50-4.50, idem Cx 1.50-1.90 alles per bakje van zes kilo. Sla 12-13 per stuk. Selderij 15 per bosje. Stoofsla 1.40, boerenkool 1.50 per kist. Export veiling: Spruiten 49-65 per kilo. BODEGRAVEN, 1 dec., Kaas Aanvoer 31 partijen Goudse kaas. Prijzen (in f per kg.): Ie kwal. 3 00 -3.05; 2e kwal. 2.95-2.99; extra kwal. 3.23. Handel kalm. R.A.VEEN, 30 nov., Bloemen Freesia's 70-1.00; Narcissen: Early Verwachting, medegedeeld door het KNMI, geldig van dinsdag avond tot woensdagavond, opge maakt te 11.15 uur: OP DE MEESTE PLAATSEN DROOG WEER Wolkenvelden maar ook plaat selijk opklaringen. Op de meeste plaatsen droog weer, overwegend matige wind tussen zuidoost en noordoost. Weinig verandering in temperatuur. Het weer in Europa HELSINKI geh. bew. -11 -14 STOCKHOLM zw. bew. 1 -1 OSLO zw. bew. -2 -2 KOPENHAGEN zw. bew. 3 2 ABERDEEN mist 3 -3 LONDEN geh. bew. 3 3 AMSTERDAM zw. bew. 3 0 BRUSSEL zw. bèw. 3 1 LUXEMBURG geh. bew. -1 -1 PARIJS sneeuw 6 0 BORDEAUX regen 7 3 GRENOBLE onbew. 3 -2 NICE onbew. 13 3 BERLIJN sneeuw -0 -1 FRANKFORT geh. bew. 1 0 MüNCHEN geh. bew. 1 -1 ZüRICH mist 9 -3 GENEVE zw. bew. 2 -3 LOCARNO onbew. 6 -1 WENEN zw. bew. 5 2 INNSBRUCK sneeuw 1 -1 BELGRADO geh. bew. 16 7 ATHENE half bew. - - ROME zw. bew. 14 5 BARCELONA half bew. 12 - MADRID zw. bew. 10 4 MALORCA licht bew. 14 6 PAUZE LIBERAAL BLAD OVER PAUSELIJKE AUDIëNTIE „Het Vaderland" (lib.) van zater dag j.l. heeft aangedurfd, wat door ons uit taktische overwegingen werd nagelaten. Begin oktober woonden ook wij de woensdagse audiëntie in de St. Pieter bij. Het blad schrijft over zo'n audiëntie o.m.: „De Paus gaat staan. En dan komt een moment dat ook de protestan ten ontroerde. De hele kerk met haar tienduizenden mensen uit alle delen van de wereld van velerlei tong, ras en natie, zingt in 't Latijn het Credo. Aan lyrische ontboeze mingen zullen we ons niet te buiten gaan. Maar in alle nuchterheid zij gezegd, dat geen andere kerk. geen organisatie, zelfs niet de internatio nale communistische beweging het opbrengt om haar mensen waar ook vandaan, gezamenlijk in één taal het zelfde te laten zingen. Als één on derdeel van deze ontmoeting met de Paus ook voor de andersdenkenden van betekenis was, dan was hét deze massazang, deze gezamenlijk gezon gen belijdenis". Openlijk voorstander van het ge bruik van de landstaal reeds in een tijd, dat er nog vrijwel niet voor werd geijverd hebben wij taktisch onze eigen Romeinse indruk ver zwegen tot de nieuwe liturgie zou zijn ingevoerd. Het Vaderlandse stukje bewijst, dat elke medaille haar keerzijde heeft én dat liturgie ook internationale aspekten heeft. PUZZEL Nr. 519. Hor.: 1 vis, 5 de geboden som,. 8 rekening, 10 voorzetsel, 11 maanstand, 13 vertaler, 15 vervoeging van een hulpwerkw., 17 soort van kers, 19 onbep. voornaamw., 21 een maal, 22 plaats in Drente, 24 bekende afkorting, 25 gordel, 27 oude lengte maat, 29 pauselijke encycliek (afk), 31 kneep, 33 godin van de dageraad, 34 stad in Frankrijk. Vert.: 1 opgezet, 2 meisjesnaam, 3 bedorven, 4 sprakeloos, 6 jongens naam, 7 ten dele, 9 lelieachtig gewas, 12 deel van een schip, 14 oprolbaar zonnescherm (Ind), 16 hemellichaam, 18 einde, 19 zijtak Rhóne, 20 teken, 23 water in Limb. 26 bijwoord. 28 niet vast, 30 ontkenning (Eng), 32 de Griekse letter p. Oplossing morgenavond. Oplossing nr. 517. Hor.: 1 hand, 4 bos, 6 are, 7 ten, 9 r.i., 10 pon, 11 ma, 12 til, 13 bar, 14 edel, 16 bark. 17 lor, 18 raak, 19 Em. 20 maar, 22 lias, 23 Po, 24 paar, 25 dag. Vert.: 1 Harmeien, 2 ari, 3 ne, 4 ben, 5 on, 7 tol, 8 hark, 10 pil, 11 mark, 12 ter, 13 baar. 15 dom, 16 baas, 18 raar, 20 mia, 21 dog, 22 la, 23 pa. Glory 165. Troschrysanthen: Beau regard 78-92, Flamt Gaity 80-86. Or chid Beauty 1.06-1 14, Red Hawaii 1.00-1.06, Paris 71-85, Golden Seal 64 -93, Autum Flints 90-95. Red Patrol 56-83, Blue Ship 90-1.09, Red Rolinda 1.15-1.23, Tros gemengd 91-1.20, idem geplozen Brigitte 13-14, Long Island 14-21, Saskia '4-15, Am. Anjers 21-43 Rozen 14-80 p. st.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3