Vermoeide Belgische para's zijn weer thuis „Paulis was moeilijker dan Stanleystad" LOONBELEID EN BELASTINGVERLAGING Ook Russen sturen ruimtevoertuig naar Mars DINSDAG 1 DECEMBER 1964 56e JAARGANG No. 16.390 Op de militaire luchtbasis van Meisbroek bij Brussel hebben vanochtend vele honderden familieleden de aankomst bijgewoond van de eerste Belgische para-commando's, die aan de reddings operaties in Stanleystad deelnamen. De geheimzinnigheid waar mee de para's veertien dagen geleden uit België naar „onbekende bestemming" vertrokken had nu plaats gemaakt voor luidruchtige begroetingen. De eerste die om vijf voor half zeven in de opening van het reusachtige C-130 transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht verscheen was kolonel Laurent, de commandant van het bataljon, die de operaties in Stanleystad en Paulis heeft ge leid. De ruim 540 para's werden van de militaire basis in Kamina via Ascension en Las Palmas in tien Hercules-transportvliegtuigen naar België teruggebracht. Het laatste kwam rond tien uur bij Brussel aan. Om twaalf uur inspecteerde koning Boudewijn op de luchtbasis het bataljon, een plechtigheid, die door koningin Fabiola, prins Albert, prinses Paola en leden van de regering werd bijgewoond. Vanmiddag zouden de para's defileren voor het graf van de onbekende soldaat in Brussel. Rust keert niet terug in Kongo Huiverend van de kou, ongescho ren en vermoeid van de oncomfor tabele reis in de militaire vliegtuigen ondergingen de para's het spervuur van vragen, dat op hen werd afge vuurd. Over de afschuwelijke tone len, waarvan zij getuige waren ge weest na de onmenselijke daden van de opstandelingen op de blanke gij zelaars in Stanleystad en Paulis, zei den zij weinig. Over de operatie zelf waren zij spraakzamer. „Het was zeer zwaar", zei majoor Glinne, een van de com mandanten. „Ik ben trots op mijn mannen, die grote risico's namen". Luitenant Paul Mathen vertelde, dat Paulis moeilijker was dan Stan leystad omdat de opstandelingen zich op het vliegveld hadden verschanst en de overvliegende toestellen be schoten. Een parachutist werd trou wens gewond toen hij op het punt stond te springen. Bij de derde hin derlaag die moest worden opgeruimd sneuvelde een soldaat. Hij was ge trouwd en enkele weken geleden va der geworden. De rebellen verscholen zich in de struiken, losten een of twee schoten en namen dan de vlucht. Gelukkig richtten zij slecht. Snel tempo Een sergeant vertelde, dat de Ame rikaanse vliegtuigbemanningen ver baasd stonden over het tempo waar mede de startbanen waren vrijge maakt. In Stanleystad versleepten de militairen honderden vaten, gevuld met 200 liter water, en autowrakken die de landing van vliegtuigen moes ten verhinderen. Binnen een uur hadden zij de baan vrij. In Stanleystad maakten de para chutisten een zwaar machinegeweer van Chinees fabrikaat buit, dat aan het einde van de startbaan was op gesteld. Nieuwe onlusten in Kwiloe In de Kongolese provincie Kwiloe, die begin dit jaar het centrum van De heren ir. J. Bosma, drs. D. Roe mers en dr. P. S. Pels hebben reeds hedenmorgen van minister Veldkamp het standpunt vernomen, dat het ka binet heeft ingenomen over de weg die zou moeten worden gevolgd bij het loonbeleid voor 1965. Het interne beraad van de in het bestuur van de Stichting van de Ar beid samenwerkende organisaties zal zich grotendeels donderdag voltrek ken. Die dag ook komt het overleg orgaan van de drie vakcentrales bij een. Verwacht wordt dat vrijdag, voor afgaande aan de bespreking van het bestuur der Stichting van de Arbeid met minister Veldkamp, vooroverleg door werkgevers zal worden gehou den. Volgens „De Telegraaf" zal de re gering voorstellen: Een loonronde van ruim 3 procent, mede ter compensatie van de ver hoging van de premie voor AOW- en AWW-uitkeringen. De mogelijkheid tot uitbreiding van de winstdelingsregeling, met dien verstande dat de consumptie er niet door wordt bevorderd. Aan de hand van de gang van za ken in het volgend jaar zal worden nagegaan of er bovendien per 1 juli a.s. kan worden verder gegaan met de lonen. Overeengekomen zou zijn, dat de regering, haar overtuiging dat de be lastingverlaging 1 juli a.s. moet in gaan, niet zal neerleggen in een nota van wijziging op het wetsontwerp. Besloten is het aan de Kamer over te laten dit voorstel te doen. de rebellen van Pierre Moelele was, zouden zich nieuwe onlusten voor doen, zo meldt het in Leopoidstad verschijnende blad ,Ster van Kongo'. Een netwerk van spionnen en op ruiers zou de bevolking terroriseren en het herstel van de orde door de centrale regering onmogelijk maken. Vierhonderd inwoners van het dorp Imbongo zouden hun toevlucht in de rimboe hebben moeten zoeken. Zy zouden zes functionarissen van de pacificatiemissie van de regering heb ben meegevoerd. De blanke bevelhebber van de Kon golese strijdkrachten in Stanleystad, majoor Hoare, heeft bij zijn aan komst in Leopoidstad gezegd, dat het vliegveld van Stanleystad gisteren „als gevolg van de gevechten rond het vliegveld tijdelijk gesloten was". Stanleystad: Toestand hopeloos Volgens sommige berichten was de toestand in Stanleystad gisteren ho peloos voor de regeringssoldaten. Eén van de blanke soldaten zei, dat van de 250 blanke huurlingen die Stan leystad na de Belgische parachutis tenlanding waren binnengetrokken nog 60 over waren. Majoor Hoare, die naar Leopoid stad was gekomen om versterkingen te halen, zei, dat de toestand niet te veel moest worden gedramatiseerd. Blanke huurlingen en Kongolese regeringstroepen hebben de plaatsen Boenia en Mambasa in het noord oosten van het land op de rebellen heroverd. In een mededeling van de Belgische ambassade in Leopoidstad werd gezegd, dat de 30 huurlingen en 200 Kongolezen geen blanken had den aangetroffen in Boenia. Deze waren naar een andere plaats, Wat- sa, overgebracht. Het verongelukte vliegtuig Zeven mensen zijn omgekomen en zeven gewond toen zondagavond een Belgisch DC-4 vliegtuig tijdens het opstijgen van het vliegveld van Stan leystad verongelukte, zo is van Bel gische en Amerikaanse zijde in Leo poidstad vernomen. Aanvankelijk ging het gerucht, dat 40 mensen zou den zijn omgekomen. In tegenstelling tot eerdere berich ten is nog niet bekend of het toestel door de Kongolese rebellen, die het vliegveld nog steeds vanuit het oer woud bestoken, is neergeschoten. Een van de zeven gewonden ver klaarde, dat het vliegtuig door ko gels was geraakt. Weer vijf Nederlanders in veiligheid De persafdeling van het ministerie van buitenlandse zaken heeft mee gedeeld, dat vijf Nederlanders in goede gezondheid in Leopolds cad zijn aangekomen. Het zijn pater A. J. Peters en pater B. Siebelink. Beiden Norbertijnen afkomstig uit kloosters in België, en voorts pater A. M. Uyt- dehaag van de abdij van Tongerloo uit Aketi, pater L. M. Rooyakkers, Kruisheer, uit Bondo en Jan School meester van de Societé Cominiere uit Aketi. Belastingverlaging (eerste deel) per 1 juli 1965 De eerste helft van de aangekon digde verlaging van loon- en inkom stenbelasting zal ingaan op 1 juli '65. Dit stellen de minister en staats secretaris van financiën voor bij nota van wijziging op de deze week te behandelen voorstellen tot verlaging ten bedrage van ruim een miljard gulden. Deze nota van wijziging spreekt van twee gelijke gedeelten. In een nota naar aanleiding van het eindverslag zeggen de bewinds lieden te verwachten, dat bij door voering van deze beslissing en hand having van het overige complex van conjunctuur-politieke maatregelen, 't verloop van de totale bestedingen binnen de grenzen van het gewenste evenwichtsherstel zal blijven. Naast andere belangrijke redenen voor het vaststellen van de datum van 1 juli zien de bewindslieden als voordeel, dat per 1 juli enige beste dingsverruiming zal ontstaan. De teruggang aan inkomsten van het gemeentefonds zal in 1965 op rond 30 miljoen gulden gesteld kun nen worden. De reserve zal niet uit geput raken, maar het voedingsper centage zal moeten worden gewij zigd. Het provinciefonds zal op grond van reserves de verlaging kunnen dragen. DE LONEN Het standpunt van het kabinet Vanochtend is in het gebouw van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid in Den Haag de be spreking begonnen, waarin het ka binetsstandpunt over de lonen aan het presidium en de secretaris van de Stichting van de Arbeid is medege deeld. Naast minister Veldkamp wa ren aanwezig de ministers Andries- sen en Witteveen. Tegen twaalf uur was de bespre king afgelopen. De heer Bosma ver klaarde, dat de beslissing van de re gering dichtbij het werkgeversstand punt ligt. De conclusie van het kabinet over de loonpolitieke mogelijkheden voor 1965 luidt: Naast een aligemene loonmaatregel van 1,5 procent (ten behoeve der compensatie van de a.o.w.- en a.w.w.- premie) kan per contract maximaal 3,2 procent loonstijging worden door gevoerd. Doorvoering per 1 juli a.s. van de eerste tranche der belastingaanpas sing. Verhoging minimum-inkomen tot ruim 108.per week. Mogelijkheid voor nader gesprek tussen kabinet en stichting als eco nomische ontwikkeling afwijkt van de verwachtingen van thans. Voorshands geen verdere verrui ming der ondernemingsgewijze diffe rentiatie. Voorshands geen verdere doorvoe ring gelijke betaling van mannen en Egyptische spionage in Israël Koning Konstantijn van Griekenland en zijn 18-jarige gemalin koningin Anne Marie samen met de acteur Richard Windmark (als Amerikaans marine-officier) tijdens een bezoek aan de Engelse Shepperton-film- studio's, waar opnamen werden gemaakt voor „The Bedfort Incident" van Columbia. De Sowj et-Unie heeft gisteren een meertrapsraket naar de pla neet Mars gelanceerd, aldus een bericht van Tass. Het nieuwe Russische ruimte voertuig, de „Sonde 2", is uitge rust met een apparatuur voor het vastleggen en naar de aarde sei nen van op de vlucht vergaarde gegevens. Dit is de tweede Rus sische poging om de geheimen van de rode planeet te ontrafelen. De eerste poging werd ondernomen op 1 november 1962 met de Mars 1", doch zes maanden later ging het contact verloren. Wel vestigde de ,Mars 1" in maart 1963 een rekord door over een afstand van ongeveer 105 miljoen kilometer radiografisch met de aarde in contact te komen. Het antwoord van de raket op van de grond af gegeven radiosignalen had toen twaalf minuten nodig om de aarde te bereiken. Zoals bekend hebben de Verenigde Staiten zaterdag met succes de „Ma riner 4" gelanceerd, die foto's van Mars zal moeten overseinen. Naar Tass nog meldde, bracht gis teren de laatste trap van de raket 'n zware kunstmaan in een baan om de aarde. Vervolgens werd vanuit deze kunstmaan een raket tot ontbranding gebracht, die de „Sonde 2" de nodige snelheid gaf door zijn vlucht naar Mars. Uit de berichten van Tass blijkt niet of de „Sonde 2" televisie-appa ratuur aan boord heeft voor het zen den van foto's van Mars naar de aarde. Het doel der lancering, aldus Tass, is het beproeven van 't systeem van ruimtestations, het opdoen van ervaring en tegelijkertijd een weten schappelijke verkenning van de ruimte uit te voeren. De „Sonde 2" zou zich dicht bij de uitgestippelde koers bevinden. De installatie yoor energieverlening le vert slechts de helft van hetgeen be rekend was. St.-Nicolaas advertentie-prijsvraag Tot en met woensdagavond 2 december bestaat er nog ge legenheid tot het inzenden van oplossingen van onze St.-Nico laas advertentie-prijsvraag. In de courant van donderdag 3 december zullen wij de uit slag bekend maken. Haast U met inzenden! Ook U kunt een der gelukki gen zijn. Tijdens ceremonies die in Bombay plaats vonden in verband met de opening van het 38ste Eucharistische oongres, dat ook door Paus Paulus VI zal worden bijgewoond, zegent de pauselijke legaat Peter Gregorio kar dinaal Agagianian de samengestroomde menigte. In Israël is een spionagegroep ont dekt dlie werkte voor de Egyptische inlichtingendienst. Er is o.a. een Is raëliër, Baruch genaamd, gearres teerd, die in Italië Egyptische agen ten heeft ontmoet. Er werden ge heime documenten van militaire aard op hem gevonden. Dit is gasteren in kringen rond de Israëlische politie vernamen. De zaak staat los van de affaire Loek. De „man in die koffer". On langs is nog een Israëliër gearres teerd toen hij naar Egypte wilde vluchten. Hij is beschuldigd van spionage. Baruch had een textielfabriek die ondanks een aanzienlijke lening van de regering failliet ging. Hij werkte na deze zakelijke mislukking voor de Egyptenaren. Vorige week werd hij in Haifa ingerekend toen hij op punt stond naar Italië te vertrekken. Hij behoort tot een bekende oude Joodse familie en zijn arrestatie baar de daarom opzien. Zoekt U een GOUDEN ARMBAND of COLLIER voor ƒ70.- en ƒ100.- of ƒ300.- en 800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Oostelijke wind Een depressiegebied, dat maandag IJsland in zuidoostelijke richting voorbijtrok, gaf aanleiding tot vor ming van een randstoring boven Oost-Engeland, terwijl de hoofdkern zo goed als geheel opvulde. Een front ervan naderde vanmor gen ons land en gaf in het uiterste zuidwesten aanleiding tot enige re gen en natte sneeuw. Elders kwa men nog opklaringen voor, maar doordat er meer wind was waren de minimumtemperaturen wat minder laag dan de nacht daarvoor. Ver wacht moet worden, dat de depres sie over België en Frankrijk naar het zuidoosten zal wegtrekken. Het neerslaggebied zal in ons land dan ook waarschijnlijk beperkt blijven tot de zuidelijke provincies. De win den krimpen geleidelijk verder naar het oosten, maar in Duitsland komen geen lagere temperaturen voor dan in ons land, mede omdat er nog al veel laaghangende bewolking voor komt. De temperaturen blijven dan ook ongeveer op hetzelfde niveau met in de nacht plaatselijk een paar graden vorst, maar overdag tempe raturen enkele graden boven nul. ZON. EN MAANSTANDEN 2 Dec.: zon op 8.27, onder 16.32; maan op 6.30, onder 15.56. Hoogwater standen 2 Dec.: v.m. ?.01; n.m. 14.17. KORRELTJE Dikwijls doet men wél om onge straft kwaad te kunnen doen. (La Rochefoucauld) Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur LC. J ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZUID-AFRIKA EN NEDERLAND Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 Abonn. 0^8 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes f 1,75

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1