40-JARIG JUBILEUM P. J. BROUWER (Zoeterwoude H.R.) BIJ GRAANHANDEL Leerlingental landbouwschool blijft dalen NEDERLAND ENGELAND NIET OP TELEVISIE Met sportvliegtuig vlak bij eigen huis neergestort Ernstig ongeluk onder Maarssen Vijfde bendelid juwelenroof te Antwerpen door politie aangehouden ONTMOETING NA 46 JAAR PATER LOMMERSE UIT KONGO VEILIG TERUG IN GEBOORTE OORD HAZERSWOUDE MAANDAG 30 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 (Foto: Gerrit Fianen) Zaterdag j.l. herdacht de firma Th. Tijssen en Zonen, graanhandel en veevoederfabriek te Zoeterwoude, het heuglijk feit, dat de heer P. J. Brou wer veertig jaar geleden bij haar in dienst kwam. Ter gelegenheid daarvan was za terdagmiddag in „De drie eendjes" receptie, welke door vele belangstel lenden werd bezocht. De eerste spre ker, de oudste firmant, zei dat hij eigenlijk niet hoefde te vertellen, wat Piet Brouwer allemaal gedaan had, want dat wist iedereen wel. Hij moest de jubilaris eigenlijk ook niet felici teren, maar bedanken, voor al die jaren, welke hij bij de firma in dienst geweest was, in welke dank hij te vens mevrouw Brouwer betrok. Spr. liet het niet alleen bij woorden, maar overhandigde de jubilaris tevens een geschenk onder couvert, waarbij hij mededeelde, dat op zondag 29 novem ber een H. Mis uit dankbaarheid zou worden opgedragen. Hierna nam burgepieester Detmers van Zoeterwoude het woord, waarbij hij memoreerde, dat de jubilaris on der drie generaties bij de firma Tijs sen gewerkt heeft.. Hij toonde een diep respect voor de manier, waarop de jubilaris steeds zijn zware werk heeft verricht en de manier, waarop hij zijn klanten bediende. Niet alleen echter de trouw, waar mee de jubilaris zijn werkgever "steeds had gediend, ook de trouw aan zijn gezin, de trouw aan de vele orga nisaties waarin de heer Brouwer zich steeds actief getoond heefc, wilde spreker extra noemen en stelde deze trouw ten voorbeeld aan de jonge ren. Tot slot van zijn toespraak deelde spreker nog mede, dat het hem bij zonder veel plezier deed te kunnen zeggen, dat het Hare Majesteit de Koningin behaagd heeft aan jubila ris, als zijnde een voorbeeld van goe de trouw en orde in de maatschappij, de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te willen uitreiken, waarna de burge meester hem deze medaille opspelde. Op de receptie gaven onder de vele anderen ook pastoor Kouwen- hoven, kapelaan v. d. Bosch en rec tor De Groot acte de présence. In het bijzonder onderstreepte pastoor Kou- wenhoven de grote werklust, de blijdschap en ook de trouw van de jubileiris aan de firma en zijn gezin. Voorts richtten nog enkele andere sprekers het woord tot de jubilaris. De receptie werd opgeluisterd door het onverwachte bezoek en optreden van de drumband „De Rijn tambours" uit Zoeterwoude. Na de receptie werd de jubilaris en zijn gezin een maaltijd aangebo den, waarna de familie en verdere aanwezigen gezellig verder de avond doorbrachten. Pessismisme bij nieuwe generatie De constante teruggang van het aantal leerlingen van de Lagere Land en Tuinbouwscholen was het belang rijkste onderwerp van de besprekin gen op de jaarvergadering van de groep land- en tuinbouwonderwijs in de Nederlandse Onderwijzersver eniging, welke zaterdag werd gehou den in het gebouw „De Oude Tram" te Amersfoort. Ir. A. G. D. M. Verkouteren, inspec teur vain het landbouwonderwijs die de wegens familieomstandigheden verhinderde directeur van het land bouwonderwijs, ir. P. van der Schans, verving, wees daar in zijn causerie eveneens op. Voocr de oorlog was er een voortdurend opgaande lijn in 't aantal leerlingen. Na 1945 is er wel een steeds toenemend aantal scholen gekomen, maar vooral in de laatste jaren was er een voortdurende terug gang in het aantal leerlingen. Er zijn steeds minder mensen werkzaam in de 'landbouw, gedeeltelijk veroor zaakt door het gebrek aan grond en gedeeltelijk door het pessimisme van mensen die menen de bedrijfsvoe ring niet aan te kunnen. Ir Verkouteren concludeerde uit deze gang van zaken dat in de ko- Prins Bernhardt was bijzonder snel Bijzonder geïnteresseerd heeft zijne koninklijke hoogheid Prins Bernlhaird zich zaterdag na de officiële opening van de eerste Nederlandse computerfabriek N.V. Electrologica het bedrijf laten tonen. In de testafdeling kon ook zijn reactiesnelheid worden vastgelegd. Ir. C. Kuij- pers, legde uit wat er gedaan moest worden. De prins onder wierp zich lachend aan de proef, evenals anderen, onder wie minister Andriessen. De prins sloeg de anderen met groot verschil. Zijn reactie snelheid bleek bijzonder groot te zijn. Prins Bernhard die kennelijk genoegen aan een en ander beleefde informeerde of er nog meer grapjes waren uit te halen. Hij wilde graag een minuutje verspillen om- er op be wachten tot de technici een luidspreker op een testappa raat hadden aangesloten. Daar na schalde door de testhaJ elec- tronische muziek. Heel toepas selijk voor de tijd van het jaar werd „de zak van Sinterklaas" ten gehore gebracht. mende tien jaar het aantal lagere land- en tuinbouwscholen zal moeten worden verminderd van 280 tot 200 Wel dienen scholen te worden ge handhaafd ook indien er söechts een gering aantal leerlingen zou bestaan, teneinde het land- en tuinbouwon derwijs in alle gebieden te kunnen bevorderen. Met het oog op de geringe belang stelling die het Nederlandse voetbal publiek toont voor de wedstrijd Ne- derland-Engeland op 9 december, heeft het bestuur van de KNVB be sloten geen toestemming te verlenen voor een televisie-reportage. De voor verkoop voor deze jubileumwedstrijd van de 75-jarige KNVB loopt slecht. Maandagmorgen waren ruim 10.000 kaarten verkocht. Zaterdagmiddag is de 35-jarige C. M. N. met een sportvliegtuigje vlak bij zijn eigen huis in Bilthoven neer gestort. De man kwam er nog levend vanaf, maar moest met ernstige ver wondingen (een aantal beenbreuken en vleeswonden in het gezicht) naar een ziekenhuis in Utrecht worden overgebracht. N. had met zijn op vliegveld Hil versum gehuurde Nipper boven zijn woning enkele manoeuvres uitge voerd, aan het einde waarvan hij in een vrille terechtkwam, waaruit hij zijn toestel niet meer kon rechttrek ken. Het eenmotorige toestelletje werd, toen het in een in de buurt van zijn woning gelegen bosperceel kwam, ernstig beschadigd. BEJAARD ECHTPAAR OMGEKOMEN DOOR KOLENDAMPVERGIFTIGING In de nacht van vain vrijdag op zaterdag is het bejaarde echtpaar Dankers te Vugibt aan kolendamp vergiftiging overleden. Buren con stateerden zaterdagmorgen rond elf uur, dat het echtpaar nog niet op was. Toen op kloppen geen gehoor werd gegeven, werd de politie ge waarschuwd, die de beide echtelie den levenloos aantrof. Er bleek een sterke koolmonoxyde - concentratie ontstaan door het niet goed functio neren van de haard. Zowel de man (77) als de vrouw (72) waren dezer diagen uit het ziekenhuis thuis geko men. Een autbus heeft zaterdagmor gen de driejarige C. de Jong uitNun- speet overreden. Het jongetje, dat voor het ouderlijk huis aan het spe len was en plotseling de rijweg over stak, werd op slag gedood. Twee doden en twee ernstig gewonden Gistermiddag omstreeks half twee heeft een auto-ongeluk op de Rijks weg onder Maarssen het leven ge kost aan twee dames, moeder en dochter, van wie de dochter een der betrokken auto's bestuurde. Deze personenauto, die uit de rich ting Amsterdam komende in de rich ting Utrecht reed, geraakte ter hoogte van Maarssen bij het verlaten van de parkeerstrook vermoedelijk tengevol ge van een te bruuske manoeuvre in een slip, reed door de middenberm, en kwam op de verkeerde rijbaan terecht. Daar werd de wagen in de flank gegrepen door een met grote snelheid over de inhaalbaan naderen de auto. De moeder van de bestuurster, de 52-jarige' mevr. A. K. de Groot-Heisig uit Amsterdam overleed ter plaatse, haar 23-jarige dochter J. A. de G., eveneens uit Amsterdam, overleed tijdens het vervoer naar een zieken huis in Utrecht. In de andere auto, bestuurd door de 52-jarige E. Bouwman uit Vught waren vier meisjes gezeten, van wie de elfjarige M. van Kleef uit Vught zwaar gewond werd en een ander meisje licht gewond. NATIONALE RUILBEURS VOOR PRENTBRIEFKAARTEN De afdielénig Vlaardinigen van de Nederlandse Vereniging „De Verza melaar" heeft gisteren een nationale prentbriefkaarten - ruilbeurs gehou den. Er was veel belangstelling uit alle delen van ons land en uit Bel gië en W est-Duitsland. Meer dan een half miljoen prent briefkaarten, o.a. stadsgezichten uit de jaren 1890 tot 1895 en Sinterklaas- Kerst- en Nieuwj aarskaarten uit nog vroeger tijd, waren op deze beurs te zien. De beurs werd behalve door verzamelaars bezocht door archiva rissen, uitgevers van ansichtkaarten en verzamelaars. Jeugdige verzame laars waren er nagenoeg niet. De centrale recherche in Amster dam heeft nog een vijfde lid, de 38- jarige H. L. B., aangehouden van de bende, die in Antwerpen een Per zische juwelier van een collectie ju welen ter waarde van ongeveer 50 duizend gulden beroofde. Zoals be kend kon de buit voor ongeveer 70 procent worden achterhaald. De bij een bedrijfsongeval vorige week ernstig gewonde 17-jarige Be né Troisfon'taine is gistermiddag in een ziekenhuis te Venray aan zijn verwondingen bezweken. Hij werd begin vorige week gewond bij een ontploffing van een vat met verf- verdunsel in een Venrayse fabriek. Een vader en zijn zoon, die elkaar in 46 jaar niet hadden gezien en elkaar hadden dood gewaand, ble ken op nog geen 20 kilometer van elkaar te wonen. Zondagochtend heb ben zij elkaar in Klazienaveen, waar de zoon woont, teruggezien. De vader, de heer G. Mulderij, die thans 72 jaar is, was in 1918 naar Duitsland vertrokken om werk te zoeken. Zijn vrouw was overleden en zijn zoontje Jan, dat nog geen jaar oud was, had hij toevertrouwd aan de zorgen van de familie T. Hartgers in Klazienaveen. Aanvankelijk ging het vadier Muil- derij niet goed in Duitsland en na veel omzwervingen kwam hij in Em- men terecht, waar hij in 1928 voor de tweede maal in het huwelijk trad De heer Mulderij die nog steeds de Nederlandse nationaliteit bezit, is de laatste jaren wel enige malen in Ne derland geweest, maar hij had ge- daabt dat zijn zoon was overleden. De familie Hartgers bij wie de zoon ruim 23 jaar heeft gewoond, had ge meend, dat de vader was overleden. De heer T. Mulderij, die ipmiddels is getrouwd en vijf kinderen heeft, wist dus niet beter, of zijn vader was aOJlang dood. Tot plotseling, drie we ken geleden een nicht kwam binnen vallen met het grote nieuws, dat va der Mulderij nog leefde en in Wesu- we woonde in Duitsland, op no? geen 29 kilometer afstand van Klaz/aveen. „Het zorgenkind nam kennis van bijzonder speelgoed De Oudervereniging „Het Zorgen kind" te Lisse kwam ditmaal bijeen te Voorhout in de „Bonte Koe". Spr. was deze avond de heer Fr. v. d. Bos uit Den Haag, die sprak over het speelgoed voor het gehandicapte kind, speciaal voor dieper zwakzin nige kinderen. In zijn inleiding ver telde de heer v. d. Bos hoe hij, door het observeren van het spel, het idee kreeg bepaalde voorwerpen ook aan het geestelijk gehandicapte kind te geven en te zien hoe het daarop re ageerde. Hij zag b.v. hoe kleine kin deren aan een wiel van een omge keerde kruiwagen zaten te draaien. Dit gezien hebbende maakte hij een wiel op een as, dat soepel draaien kon en bouwde zo voorts aan allerlei speelgoed in leuke kleuren. Het bestuur der afdeling kocht een set van dit mooie speelgoed en wie •er meer over weten wil, hij of zij schrijve naar de heer F. v. d. Bos, Pasteurstraat 82, Den Haag. Voorts ip in de boekhandel het mooie boekje „Voor bezige handen" verkrijgbaar, waarin het speelmateriaal beschre ven wordt voor gehandicapte kinde ren. Uitgave „Focus" te Haarlem. Deze derde contactavond in dit seizoen heeft weer bewezen voor de ouders van gehandicapte kinderen in een behoefte te voorzien! Vrijdag is pater Piet Lommerse met de Boeing SN 518 in Brust#l aan gekomen uit Kongo. De Hazerswoud- se missionaris, lid van de congregatie van de Montfortanen, heeft, zoals bekend, de „hel" in Kongo meege maakt en is daar zelf daarbij betrok ken geweest. Aan een verslaggever van het „Algemeen Dagblad" heeft pater Piet Lommerse onder meer op het vlieg veld Zaventem bij Brussel meege deeld dat hij en zijn collega's in au gustus gevangen werden genomen door een vent die in een goed blaad je wilde komen. „Wij zijn met vijf pa ters aan elkaar gebonden en voor over in de modder gesmeten. Twee rebellen dansten op onze rug. Zij wilden van ons een bekentenis los- persen", zo heeft pater Lommerse de dagbladverslaggever meegedeeld. a. H. RÏJN Zaterdagmiddag bracht Sint-Nico- laas ook aan deze gemeente een be zoek. Nadat hij per motorboot, onder de vrolijke tonen van het zich mede aan boord bevindende „Kunst na Arbeid", langs een groot gedeelte van de gemeente was gevaren, werd gemeerd bij het plantsoen aan de Hoeewaard, waar de jeugd zich in grote getale had verzameld, terwijl ook veel ouderen van hun belang stelling blijk gaven. Nadat de Sint, vergezeld door zijn knecht aan land was gekomen, werd hij welkom ge heten door burgemeester Waverijn. Deze fluisterde de Sint in, dat ook hij nog wel enkele wensen had in het belang van de jeugd en bij deze wensen klonken de woorden zwem bad en tweede speelveld voor de voetballende jeugd. Hopenlijk zul len deze wensen binnen afzienbare tijd in vervulling gaan. Nadat de Sint met enkele woorden had ge dankt, maakte hij per tilbury een tocht door de gemeente, voorafge gaan door „Kunst na Arbeid". Tij dens deze rondrit .bracht de Sint een bezoek aan het bejaardentehuis „Rijnzicht", een geste die door de bewoners op hoge prijs werd gesteld. Paniek in Mexicaanse arena24 doden Bij een ongeval, dat zich gisteren tijdens een politieke demonstratie in de Mexicaanse stad Jalapa heeft voorgedaan, zijn 24 mensen gedood en 37 gewond. De slachtoffers waren onder de voet gelopen, toen tijdens een poli tieke bijeenkomst in een arena, die door vijfduizend mensen, werd bij gewoond, alle in paniek geraakte aanwezigen plotseling de uitgangen trachtten te bereiken. De oorzaak van deze paniek is nog onbekend. Pater Piet Lommerse, die vorig jaar naar Kongo terugkeerde na een vakantie in zijn woonplaats Hazers- woude-Rijndijk (parochie 't Zwaan tje) is in de loop van vorige week van de hel van de Kongolese stad Stanleystad overgebracht naar het veilige Leopoldstad. Vandaar is hij per vliegtuig naar Brussel overgevlo gen. Vrijdagavond is hij in Voorscho ten in het klooster Beresteyn gearri veerd. In de loop van zaterdag heeft de Kongo-missionaris een bezoek ge bracht aan zijn geboorteplaats Ha- zers woude-Rij ndij k. Vandaag beslissing over Duitse graanprijs Na een vergadering vam tweeën half uur zijn gisteravond bóndskam- selier Erhand, de Westiduitse minis ters vam financiën, binmenliandise za ken, en van liandbuw en de afge vaardigden van het Wesfcduifcse boe- renverbond uiteen gegaan zonder dat zij het eens waren geworden over een kompromisvoorsted voor een Europese graanprijs. Vandaag zullen Erhard, afgevaardigden van de coalitiepartijen FDP en CSU en het boerenverbond het vraagstuk in bespreking nemen. Na deze bespreking zou het kabi net nog vandaag een besluit nemen. Volgens goedingelichte kringen hie ven de boeren staan op een graan prijs van 450 mark per metrieke ton. De regering had een verlaging voor gesteld van de huidige 475 mark, de hoogste op de Europese markt, tot 440 mark. In het plan-Mansholit is sprake van 425 mark.' De regering wil de boeren een volledige compensatie voor hun in komstenverlies garanderen wanneer deze bereid zijn hun graanprijs tot 440 mark per ton te laten zakken. De Italiaanse journalisten zul len op een nader te bepalen tijdstip voor een week in staking gaan als gevolg van het mislukken van onder handelingen over een nieuwe ar beidsovereenkomst. Door het bezwijken van een steunmuur van een opslagplaats van slakken bij een ijzerman in Puente- nuevo, Spanje, zijn zaterdag drie mensen omgekomen en twee gewond. Bij een brand in Florence (Z.- Carolina) zijn zaterdagavond een echtpaar en zijn vijf kinderen omge komen. In Philadelphia is zes maanden oud meise verbrand, dat door haar twee 4-jarige neefjes in een fornuis was gestopt. 21 Philippijnen, meest vrouwen en kinderen, zijn zaterdag verdron ken toen het vaartuig waarop zij langs de kust van het Zuid-Philippijnse eiland Zanoanga voeren, zonk. 31 An dere opvarenden werden gered. Een ernstig auto-ongeluk op de rijksweg AmsterdamUtrecht, nabij Maarsen, heeft zondag het leven gekost van twee personen. De beide inzittenden van een in de richting Amsterdam rijdende personenauto, moeder en dochter, werden op slag gedood, toen hun auto door de middenberg reed en in botsing kwam met een tegen ligger Smidje Verholen en de sport- computer 78. Opgewonden trad Smidje Ver holen de gelagkamer van Janus Vet- kamps clubcafé binnen; „Niet om het een of ander heren", zei hij. „Maar ehhad u het daar over een dikke goozer? Is dat een dikke goozer met een geruit jasje? En moet die nu met alle geweld midvoor van Rijkhuyzen Vooruit worden? En wie is dat dan wel als ik het vragen mag? Kobus de knecht van (het) Het Witte Paard zeker!" „Zo is het precies" ant woordde Kees Mortelmenger. „U hebt er toch zeker niks op tegen, hé? Zal je anders weinig helpen, want van morgen heb Kobus het contract met mijn getekend! En morgenavond speelt-ie al ook!" „Maar die knul heeft nog nooit gevoetbald!" riep Smidje Verholen uit. „Hij had ook nog nooit gewielrend", zei K. Mortelmenger schamper en hij stak achterloos de brand in een sigaret „Ik waarschuw u, meneer Mortel- menger", zei de smid. „Maar hier komt grote ellende van!" „Voor mijn komt daar geen ellende van", zei K. Mortelmenger. „In die vent steekt een groot sportman. Die is zijn geld waard. As zakenman zijnde ben ik gewend in een breed vlak te den ken. Mijn eerste gedachte is dus: ik steek geld in Kobus best! Maar hoe komt dat geld er weer uit? Da's gemakkelijk genoeg, want op zulke voetballers komen de sportliefheb bers af, wat ik je brom! En daarom haal ik Veylenoord hier. Veylenoord uit Rotterdam, de beste club van het hele land. Dat kost me een sloot geld, want Veylenoord wou alleen maar komme as ik flink in de bus blies. Dat heb ik gedaan. Ik voor mijn ben er zeker van dat Rijkhuyzen Vooruit met Kobus as midvoor van Veylen oord winnen kan. En als dat gebeurt, bennen we met één klap wereldbe roemd! Dan heb ik me centjes d'r zo weer uit met nog een flinke winst bovendien! Ja makker! Van mijn kan je nog wat leren, want zaken ben nen zaken. Hahahaha!"

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4