Luns' tentoonstelling geopend Ook minister voelt voor een hogere beloning dienstplichtigen Schietende stroper krijgt 7 maanden VOORLOPIG GEEN UITSPRAAK OVER VERKORTING DIENSTTIJD Gasbel is mos wel vier biljoen kubieke meter groot VRIJDAG 27 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 De K.L.M. heeft in één van de DC-3 machines, welke ingezet worden op de route naar de Verenigde Staten, T.V.-toestellen geïnstalleerd, waarop de passagiers een aantal programma's kunnen volgen. Het geluid komt door vla hoofdtelefoons. De toestellen zijn geïnstalleerd boven het hoederek, zo, dat men over het gangpad heenkijkt. Op de foto: een beeld van de cabine van de D.C.-8, de ,Alb. Plesman', met de gemonteerde monitors WOLLEN SCHOTS GERUITE STOLA 9.75 SJAAL NODIG? Bij ons keuze uit meer 1000. NATUURLIJK BIJ.... De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft donder dagmiddag in het Haagse Perscentrum Nieuwspoort een expositie van karikaturen over hemzelf van de tekenaar Opland geopend. Op de foto V.l.n.r. Opland, Godfried Bomans, die voor een geestige inleiding zorgde en minister Luns; eveneens goed voor een grapje Het Internationaal Perscentrum Nieuwspoort dreunde van de lach bij de opening van de tentoonstelling „Luns" van Volkskrant-tekenaar Op land. De expositie werd geopend door minister Luns. De politieke machine aan het Binnenhof was een tijdje stil gelegd omdat kamervoorzitter Van Thiel en de meeste fractieleiders zich dat evenement niet wilden laten ont gaan. Politiek en satiriek tekenaar Op land, wiens gebaarde gelaat eerder 'n jonge heilige doet vermoeden, nam op vleugels van fantasie en eruditie onze minister van Buitenlandse Za ken met de tekenpen onder schot. Bijzonder raak, vond de heer Luns, die met groot genoegen de tientallen spotprenten naast meer dan levens grote afbeeldingen als Sinterklaas, De rechtbank te Breda heeft de 21-jarige landbouwer J. D. uit Zon dert gisteren wegens het schieten met een jachtgeweer op de landbou wer P. Brosens in de nacht van 1H op 20 augustus te Zundert conform de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot zeven maanden ge vangenisstraf, waarvan drie voor waardelijk met drie jaar proeftijd. In de bewuste nacht was D. met nog twee anderen met de lichtbak aan het stropen op het jachtterrein van Brosens. Deze wilde het drietal verjagen met een lamp en ging zijn jachtterrein in. Plotseling werd hij in het licht gezet en viel er een schot, waardoor hij aan de onderbenen ge wond raakte. D. ontkende voor de rechtbank met opzet geschoten te hebben. Zijn geweer en de staaflan taarn werden verbeurd verklaard. Politiek Artillerist, Cavalerist en Ma rineman met M.L.F. Langs de wan den en zelfs in de dakvensters be keek. „Ik hoop alleen maar, dat Opland met M.L.F. „Met Luns Fooruit" be doelt" was zijn commentaar in het openingswoord, waarin hij tevens met zwier van de bijzonder gave vorm van zijn neus gewaagde. „Humor, speciaal politieke humor, is een groot goed", zo vond de be windsman, die met vreugde de grote naam en reputatie van Nederlandse politieke prenten in het buitenland vermeldde. „De politieke prent is bij zonder nuttig om problemen duide lijk en snel aan de krantenlezer door te geven, zonder gevoelens van afkeer op te wekken", aldus minister Luns. En Godfried Bomans, die in een met zotternij doorspekte inleiding het eerste exemplaar van het Op land-boekje „Te kijk" met gerucht makende politieke prenten (voor woord: minister Luns) aan de minis ter van Buitenlandse Zaken aanbood, voegde daaraan toe: „Humor is over wonnen ernst". Waarmee de heer Luns het volkomen eens was. Of schoon de Nederlander in het bui tenland wordt aangezien voor een doodernstig, hardwerkende en ietwat vervelend mens „Wat heeft minis ter Luns een incasseringsvermogen" vond Bomans. GEEN GAST MEER IN EIGEN HUIS Provinciale Staten van Zuidhol land hebben gisteren rechtens ver gaderd in de vergaderzaal van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Ze waren nu eens niet de gasten van de rijksoverheid, ofschoon ze jaren niet beter hebben geweten. Provinciale Staten van Zuid-Holland hadden geen behoorlijke vergader zaal meer, sedert het provinciehuis tijdens de tweede wereldoorlog werd verwoest. De rijksoverheid was het provinciaal bestuur ter wille. De Provinciale Staten mochten wel in de Ridderzaal vergaderen. Die zaal is niet alleen mooi, maar ook ondoelmatig en tevens niet warm te stoken. Het Provinciaal Bestuur was er evenwel blij mee. Laat nu de archivaris van de pro vincie ontdekken, dat in 1815 de Staten van Holland hun gebouw aan het Binnenhof beschikbaar hebben gesteld voor vergaderingen van de Eerste Kamer. Dat werd anderhalve eeuw geleden niet zonder voorwaar den gedaan. Een ervan was: dat de Staten van Holland er konden blij ven vergaderen. Dat de zaal later in handen van de rijksoverheid kwam veranderde hieraan niets, want alle servituten, lasten en rechten bleven bestaan. Vandaar, dat gisteren de Com missaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. rechtens op de zetel troonde onder het grote portret, dat de schilder J. A. Kruseman Jzn maakte van Ko ning Willem II. Hij keek alsof hij te gast was bij zichzelf. Ook de minister voelt voor een betere betaling van de dienstplich tige soldaten. Een groot deel van de Tweede Kamer zal de minister steu nen, als hij in de huidige zittings periode van het kabinet wil bevor deren, dat de eerste stap wordt gezet voor het toekennen van een wedde aan de militairen, die nu nog (een zeer geringe) soldij krijgen. Hij vindt persoonlijk de stap wenselijk, maar het kabinet moet zich nog uitspre ken. Gezien deze mededeling schaar de een overgroot deel van de Kamer zich niet achter de socialisten, die een motie hadden ingediend om al met ingang van 1 januari aanstaande de eerste stap te zetten op de weg naar verhoeing van de beloning voor dienstplichtigen. Tegen waren de KVP, VVD, AR, CHU en Boeren partij. AFWIJZEND Minister De Jong voelde niets voor de motie. Hij vond de aandrang van Dr. A. Vondeling De voorzitter van de PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer, dr A. Von- doling, heeft gisteren in een vergade ring van de PvdA-afdeling te Hooge- veen verklaard te verwachten, dat de NAM en de regering binnenkort bekend zullen maken, dat de aard gasvoorraad in het Noorden van het land tweemaal zo groot is als is me degedeeld. Er worden volgens dr Vondeling al weer hogere cijfers ge noemd door sommige deskundigen en er zijn er zelfs, die de vermoedelijke omvang van de gasbel schatten op 4 biljoen kubieke meter. Men zal zdch herinneren, dat de heer Vondieltirog verleden jaar heeft beweerd, dat die gasbel waarschijnlijk het dubbele bedraagt van wat door— de NAM en de regering was bekend gemaakt. De heer Vondeling zei, dat bij dlie nieuwste verwachtingen waar schijnlijk rekening hs gehouden me» een voortgezette en verfijnde ver kenning van het aardgasveld. In dlit verband wees de heer Vondeling er tevens op dat bij oliewinning in Ne derland nieuwe methoden worden toegepast, waardoor de opbrengst veel groter wordt dan een tijd geleden voor mogelijk werd gehouden. OVEREENKOMSTEN TE ROYAAL „De regering zal nu ook wel hebben begrepen", aldus dr Vondeling, „dat de overeenkomsten met de oliemaat schappijen veel te royaal zijn en dat de gemeenschap onvoldoende aan haar trekken komt. Wij zullen bin nenkort in de Tweede Kamer-fractie van de Partij van de Arbeid moetev overwegen, of er geen parlementaire enquete dient te worden gehouden om precies aan de weet te komen, of de regering door de oliemaatschap pijen wel tijdig en volledig is inge licht. Het gaat hier om zulke fantas tisch grote belangen en bedragen, dat ik mijn ongerustheid of beter onze kerheid weggenomen wil zien." de Kamer om verhoging logisch. „Als ik thans kamerlid was, had ik het ook gedaan". Hij moest echter afra den thans iets vast te leggen. Er is een grote reorganisatie gaande, zei de minister. De krijgsmacht wordt gereorganiseerd en er komt een veel groter aandeel van de beroepsmili tair in het geheel. Thans is nog niet te overzien hoe in de naaste toekomst de organisatie zal zijn. De minister raadde daarom de Kamer af bij deze begrotingsbehandeling iets vast te leggen. Hoewel de stemming over de motie eerst dinsdag aan bod komt was gis teravond de uitslag al bekend Al leen de PSP en de PvdA zullen haar steunen. Eenzelfde lot wacht een tweede motie van de heer Wiel- draayer (PvdA), waarin van de Ka mer wordt gevraagd zich uit te spre ken over de noodzaak van dienst- tij d verkorting. Diensttij d verkorting aldus deze motie verdient de voor keur boven een ruimer vrijstellings- beleid. GEEN UITSPRAAK Minister De Jong heeft hierover gezegd, dat hij op dit moment geen uitspraak kon doen over de moge lijkheden van de verkorting en rui mere vrijstelling, omdat daarmee vooruitgelopen zou worden op het werk van de ingestelde commissie diensttijdverkorting. „We moeten", aldus de minister, „eerst de resultaten van die com missie afwachten". Daarbij wees de bewindsman erop, dat de materie ingewikkeld is. Niet alleen speelt de reorganisatie parten, maar ook moet rekening worden gehouden met de na-oorlogse geboortegolf". Hoge prioriteit geeft de minister wel aan het plan om de derde zoon uit een gezin van dienstplicht vrij te stellen. Van de commissie ver wacht hij hierover vóór het eind van het jaar een rapport. Bij deze toezegging voelde de Kamer ook weinig belangstelling voor deze mo tie van de PvdA. CENTURION-TANKS Zowel minister De Jong als staats secretaris Haex bleken niet te voelen voor wijziging van hun standpunt met betrekking tot de Centurion- tanks. Al onze inlichtingen wijzen erop, aldus de minister, dat de tank (post-seven-tank), die door Ameri kanen en Duitsers wordt ontwikkeld en moet dienen voor vervanging van de Centuriontanks op tijd ge reed zal zijn. Dus begin 1970. Twee op de vijf Centurions zullen een ka non van 105 mm krijgen. Niet alle tanks behoeven een zwaar kanon. Deze beperking bespaart 100 miljoen gulden. Hiermee kan men weer een andere noodzakelijke besteding fi nancieren. Taktisch is het een goede beslissing aldus de bewindsman. De nucleaire onderzeeboot, die de marine zal bouwen is in 1971 gereed. Vanuit de Kamer is de suggestie ge daan om de onderzeeboot, gezien de verdienste van staatssecretaris Haex de naam Hr Ms „Haex" te geven (gelach). „Dat gaat niet", zei de on der-minister nu in zijn antwoord, „want er is al een schip, dat die naam draagt, nl. het lichtschip Haaks, dat bovendien de marine in de gaten houdt. Donderdag is een vrachtwagen het café, bewoond door de familie Van Alphen, in Dongensche Vaart (Gem. Dongen), binnengereden en heeft een enorme ravage aangericht. Door de zeer dichte mist heeft de bestuur der te laat opgemerkt, dat de weg aldaar in een „T" uitmondt en is recht het oafó ingereden EEN STERK STAALTJE Dit alles dioet niiets af aan mijn be wondering en waardering voor de vollhardmg, waarmee het onderzoe kingswerk is en wondlt verricht. Mijn beweringen werden destijds als niet geloofwaardig gesignaleerd. De over eenkomst met de oliemaatschappijen was te royaal, omdat die cijfers opge- maaikt zijn naar de oorspronkelijke geraamde hoeveelheid van 150 mil jard kulbieke meter. Julia Sloos uit de Goudenregenstraat in Rozenburg heeft donderdag van haar burgervader zesduizend cent gekregen. Het meisje, dat die dag voor het eerste het levenslicht aan schouwde, kreeg dit (per chèque) aangeboden) cadeau, omdat zij door haar geboorte het zielental van de gemeente Rozenburg op zesduizend bracht. De gehavende boeg van het Israëlische passagiersschip „Shalom", dat bij New York in botsing kwam met de Noorse tanker „Stolt Dagali". Van de tankboot, welTce in tweeën is gebroken, zijn tenminste zestien bemanningsleden om het leven gekomen

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9