HET töt&FM Ei DUET alles Cs) kan mGElabel/isf PROCURATIEHOUDER ZAG KANS OM RUIM TWEE TON TE VERDUISTEREN NYLONS BIOSCOPEN TE LEIDEN HUISEIGENAREN KLAGEN NOOD Dronken student probeerde weduwe te wurgen POPULIEREN IN DE STORM VRIJDAG 27 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Tegen de procuratiehouder, die heeft bekend de afgelopen zeven jaren ten nadele van zijn werkgever, een Rotterdamse Verzekeringsmaatschap pij, door middel van manipulaties met giroformulieren en postwissels een bedrag van ruim 200.000.- te hebben verduisterd, heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Rotterdam, mr. B. van der Meulen, don derdagmorgen een gevangenisstraf van twee jaar en negen maanden met aftrek (vijf maanden) gevorderd. De officier sprak in zijn requisitoir over „misselijke bedriegerijen" en „hoogst ernstige feiten". Bij het be palen van zijn eis had mr. Van der Meulen echter rekening gehouden met het feit dat van de procuratiehouder, de 41-jarige P. J. van A. uit Den Haag, na zeven jaar frauderen slechts een gebroken mens was over gebleven. GROTE TEKORTEN De feiten lagen bijzonder simpel. In 1957, hij was toen al zestien jaar in dienst van de verzekeringsmij., begon de procuratiehouder gefin geerde bedragen in te vullen op blanco of reeds ingevulde formu lieren, waarmee aan verzekerden, schadeuitkeringen werden betaald. Van A. pleegde daarmee valsheid in geschrifte, die hem vandaag door de officier ten laste was gelegd. Voorts maakte de procuratiehouder zich talloze malen aan verduiste ring schuldig door binnengekomen postwissels te innen en het geld in- eigen zak te steken. Op de vraag van rechtbankpresident mr. A. R. Jolles, hoe Van A. tot zijn misdadige han delingen was gekomen kwam het voor deze gevallen bijna steriotiepe antwoord: „ik was financieel vast gelopen". Van A. lichtte zijn ant woord toe door te zeggen dat zijn salaris (in 1963: ƒ22.000.- inclusief tantiemes) volkomen ontoereikend was om zijn veeleisende huishou ding (vtouw en drie kinderen) te laten draaien. „De tekorten werden 9teeds groter, de schulden steeds hoger. Tenslotte zag ik geen uit weg meerDe president ci teerde uit de processen verbaal nog enkele passages waarin wordt ge sproken over de vele zakenlunches en diners die de procuratiehouder zijn relaties moest aanbieden om 't spel van de gevierde zakenman te kunnen meespelen. Een ander deel van het geld, verkregen door frau- spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. duleuze schadebetalingen, werd ge ïnvesteerd in auto's, drank en in 'n huis. VETTE JAREN „Na de zeven vette jaren komen nu levenslang en eindeloos magere ja ren", zo typeerde Van A's verdediger mr. Koedam de toekomst, die zijn cliënt te wachten staat, nadat hij het huis van bewaring zal hebben verlaten. Dan zal hij op een of an dere manier bijna twee ton op ta fel moeten brengen, om de vorde ring, die zijn vroegere bedrijf op hem heeft, te kunnen betalen. Mr. Koedam ging uitvoerig in op de zuiver menselijke aspecten van deze zaak. Hij wees in dit verband nog eens op de geweldige finan ciële eisen, die de relaties en huis houding aan de procuratiehouder sitelden. Een zeer scherpe aanval lanceerde de verdediger in de rich ting van het verzekeringsbedrijf zelf, toen hij sprak over de interne controle. „Men heeft bij de con trole van de boeken een fatale ach teloosheid begaan. Indien geduren de die zeven jaren een steekproef was gedaan, zouden de handelingen van mijn cliënt onmiddellijk aan het licht zijn gekomen. Van A. is heus niet de enige geweest, die fouten heeft gemaakt". Mr. Koedam vroeg de rechtbank, in verband met alle omstandigheden, de procuratiehou der te veroordelen tot een gecombi neerde straf. De rechtbank zal over twee weken uitspraak doen. vraag vooral om de DUET-spaarkaart (Advertentie) De films in de week van 26 novem ber tot en met 2 december zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: De duivel en de tien gebo den (str. volw.). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: OSS 117 in Bangkok (14 j.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Mysterie om vlucht 22 (14 j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag:,2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Pfogramma door K.F.C. af gekeurd. Trianon: De brug over de River Kwai (14 j.) Dag él ij ks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.30 uur. Rex: Kaarten, kussen en kogels (14 j.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft gisteravond in restaurant Van der Heyden zijn ge bruikelijke najaarsvergadering ge houden. In zijn openingswoord uitte de voorzitter, de heer J. van ïterson, de alom heersende bezorgdheid on der de huiseigenaren over het feit, dat de recente huurverhoging we derom geheel teniet is gegaan door de stijging van de lonen ten behoeve van de onderhoudswerken. „Doordat ten opzichte van het vooroorlogse peil de huren thans op slechts 228% staan doch de onderhoudskosten daarentegen op 700% raken wij steeds meer achterop en is het voor een huiseigenaar praktisch onmoge lijk een redelijk rendement uit zijn huizenbezit te halen", aldus spreker. Ook het feit, dat voor de vooroor logse woningen met een huur van minder dan 8 nog steeds geen huurverhoging werd toegepast en de onderhoudskosten van deze huizen uiteraard wel waren gestegen, noem de hij een knelpunt, dat ten spoedig ste diende te worden opgeheven om de verhoging van het aantal krot woningen niet in de hand te werken. De heer Van ïterson had voorts eveneens weinig waardering voor de voorgestelde verhoging van de grond en rioolbelasting, die geheel voor rekening van de huiseigenaar komt en diens toch al zo lage revenuen nog eens extra aantasten. Hierna las de secretaris, de heer P. C. A. ten Broek, een aan de ge meenteraad gericht schrijven voor, waarin de Leidse Bond met klem protesteerde tegen het feit, dat ge noemde verhoging wederom ten laste van de verhuurder en niet van de huurder komt. Nadat de begroting voor het jaar 1965 onveranderd was goedgekeurd ging de vergadering met algemene stemmen akkoord met een kleine contributieverhoging, noodzakelijk in verband met de stijging van enkele vaste lasten. Tot leden van de kas- commissie-1965 werden benoemd de heren G. Spa don, W. M. Kloots en W. van der Waard. Nadat de voorzitter er nog op had Een negentienjarige student R. uit Kerkrade heeft omstreeks kwart voor één in de nacht van woensdag op donderdag de 51-jarige weduwe v. d. W. uit Kerkrade in haar slaapkamer overvallen, bij de keel gegrepen en getracht haar te wurgen. De jongen was dronken. Via een slaapkamer raam op de eerste verdieping van 't woonhuis van de weduwe had hij onder het aanbrengen van vernie lingen zich toegang tot de slaapka mer verschaft. Door tijdig ingrijpen van buren, die op het luide hulproepen de po litie alarmeerden wist de vrouw ter nauwernood aan de dood te ontsnap pen. Zij raakte licht gewond, liep een bloeduitstorting aan de hals op. Door het hulpgeroep en de assistentie van buren kwam de jongeman plot seling tot zijn positieven. Rustig heeft hij nadien de komst van de politie afgewacht, die hem donderdag in rekende. Hij blijft in arrest, in af wachting van zijn voorgeleiding voor de officier van Justitie te Maastricht. Nederlandse tieners kozen hun favorieten Voor het vierde achtereenvolgen de jaar hebben de Nederlandse teen agers hun favorieten gekozen. Via de populariteitsverkiezingen van 'n maandblad voor jonge mensen („Mu ziek Expres"). Deze enquête werd gecontroleerd door notaris F. H. Reu- vekamp Gille te Den Haag. De Nederlandse winnaars van dit jaar werden Willeke Alberti bij de zangeressen (35,6 pet). Rob de Nijs bij de zangers (43,3 pet), de Blue Diamonds bij de vocale groepen (20,2 pet), de Dutch Swing College Band bij de jazzorkesten (66,9 pet), het VARA-dansorkest bij de grote orkes ten (29,9 pet), de Jumping Jewels bij de Combo's (55,9 pet), Tijd voor Teenagers bij de radioprogramma's (27.3 pet), Top of Flop in de rubriek t.v.-programma's (54,7 pet) en Joost de Draayer bij de Disc-jockeys (46,4 pet). Als Nederlandse topsong kwam uit de bus „De winter was lang" van Willeke Alberti. In de groep buiten land gingen de eerste plaatsen naar Cilla Black, Cliff Richard, Beatles, Dave Brubeck,.Norrie Paramor, Sha dows, Top Twenty, Bonanza, Chris Howland en de Beatles tophit „It's been a hard day's night". Doris Day en Cliff Richafd warén de favoriete filmsterren van de teenagers. gewezen, dat het verhuren van wo ningruimten zonder geldig toestem- mingsbewijs van de bond de nodige risico's inzake huurschuld met zich meebracht, volgde nog een zeer ge animeerde rondvraag. Tijdens de vergadering sprak de voorzitter nog enige gevoelvolle woorden ter nagedachtenis van de leden de heren B. Huurman en M. v. d. Hoogt, waarop de vergadering staande een minuut stilte in acht nam. In het Zeister ziekenhuis is gis teren de 68-jarige heer Joh. B. ten Bruggencate uit Borculo ovexieden. Mij werd eergisteren op de Rijksweg bij Maarn ernstig gewond, toen hij op een stilstaande truck met opleg ger inreed. Zijn zoon, die bij hem in de auto zat, was op slag dood. Gisteren is in het Zuidwal zie kenhuis in Den Haag overleden de 77-jarige heer A. de Rijk uit Rot terdam. Op 11 november j.l. werd hij in Rotterdam bij het oversteken aangereden door een tram. Aan vankelijk werd hij in het Zuider ziekenhuis in Rotterdam verpleegd voor de opgelopen verwondingen, een hoofdwond en inwendige kneu zingen, maar in verband met adern- halingsmoeilijkhedien werd hij la ter overgebracht naar het Zuidwal Ziekenhuis. I vis ie mma op 1 televisie - T.: Terugblik „Asmodée" is de titel van het to neelspel, dat de NCRV donderdag op het scherm heeft gebracht. Het werd in 1938 geschreven door de befaamde Franse schrijver Frangois Maurice, die er zijn toneeldebuut mee maakte. Steunend op de psycho-analyse heeft Mauriac met talent het eeuwige con flict tussen vlees en geest geschil derd, een thema, dat ook onder de regie van Gerard Rekers boeide. Dui delijk sprak de bezitshonger, de machtswellust van de huisleraar, van wie de jonge weduwe het slachtoffer werd. Geraffineerd werd een sfeer van adoratie geschapen. Hoofdfiguur was Coen Flink als de huisleraar Blaise Couture, een ware kwelgeest van moeder en dochter, boeiend voor gesteld door Ank van der Moer en Etha Coster. Het KRO-programma had deze keer weinig uitschieters. In de Piste van Hillegom speelden zich de traditio nele nummers af en in „Stadhuis op stelten" kwam de intrige alweer een klein stukje verder op streek. De be schouwing over de heilige Eucharis tie had een vergezophte aanloop met' veelauto-gerij 'in de straten van Hil versum. In Brandpunt was vooral boeiend het woord van mgr. W. Bek kers over het concilie, begin van een groot „aggiornamento". Daaraan ver bond de bisschop vijf punten, met als belangrijke suggestie: hervorming van de curie in Rome, in opzet en werkwijze, met decentralisatie van het bestuur over de Kerk. De lang verbeide nieuwe quiz van Theo Eerdmans bij de Vara is ons niet meegevallen. Er was weinig te zien, behoudens even de gezichten van Willy Alberti en de bokser Koop man, en van Maud aan de telmachine. De zes deelnemers stonden er wat statisch bij, zodat de hele geschiede nis rondom „Tel uit je winst" eigen lijk net zo goed voor de radio kon zijn gehouden. Tevoren bracht „Ach ter het nieuws" een indrukwekkende reportage uit de buurt van de Am sterdamse walletjes en aan het slot v&n de avond kwam het Lurelei-ca- baret op het scherm. Het werd een nogal onbeduidend geval, waarbij de kijker onder meer wei'd geconfron teerd met een belachelijk soort op timistische christelijkheid. Op N2 hebben we genoten van de droge Britse humor in het filmpje „Station Petticoat". Rest ons even terug te komen op de jongste speelfilm „Ter wijl Parijs slaapt", een nogal morbide geschiedenis met veel woorden, waar bij we ons afvragen, of de NTS geen betere keus voor de huiskamer had kunnen maken. Komende uitzendingen Vanavond is de Avro op NI, eerst met „Rooster" voor de jongelui, daar na een nieuwe show met Danny Kaye en tot besluit Willem Duys in „Voor de vuist weg". Op N2 brengt de KRO de eerste aflevering van acht lite raire meesterwerken uit Italië, ge stoken in het jasje van parodistische musicals. De Vara heeft zaterdag op NI vrij veel amusement, met als af sluiting „Zo is het toevallig ook nog eens 'n keer". Daarna komt de NTS met een rechtstreekse reportage uit West-Duitsland van de Europese kampioenschappen ballroomdancing. Wie van die reportage meer wil zien, kan reeds eerder afstemmen op N2. Op datzelfde net heeft de NCRV on der meer zes trio's voor waldhoorn. Extra op NI komt om 13.30-15 uur een herhaling van Nederlandse olym pische hoogtepunten. De zondag opent 's morgens met een t.v.-mis in de studio Irene te Bussum, ook nu op te dragen door pater Adolfs. In de namiddag is er de NTS met veel sport en in de avond met een amu sementsprogramma van de BBC over de 90-jarige Churchill. De KRO sluit de avond af met een concert van het Kunstmaandorkest en met de Epi loog Op N2 is de NTS mét het ac cént op eèn nieuwé show van Tom Ewell. 4 ether klonken ZATERDAG 28 NOVEMBER 1964 HILVERSUM I, 402 m, 746 kc/s 7.00—24.00 KRO KRO: ?;00l Nvtfs; 7.10 Het' levende Woord; 7.15 Klassieke gram.; 7.45 Gewijde muziek (opn.); 7.55 Overwe ging; 8.00 Nws; 8.15 Voor de jeugd; 8.20 Dj inn: gevarieerd progr. (9.35 Waterstanden en 11.00 Nsw); 12.00 Angelus; 12.04 Liturgie-vernieuwing in gee9t en vorm, lezing; 12.15 Coun try and Western Express (gr.); 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Gram.; 12.45 Report. Opening Eucha ristisch congres te Bombay; 13.00 Nws 13.15 Marktberichten; 13.18 Voor de jeugd; 14.10 Musicerende dilettanten; 14.30 Voor de kleuters; 14.40 Franse les; 15 00 Lichte orkestmuz. en zang solisten; 15.30 Signaal: documentatie voor en over jonge mensen; 15.50 Lichte gram.; 16.30 Sportperiscoop; Een vervolgverhaal van Suske en Wiske 16.40 Spiegelbeeld (gr.); 17.00 Geva rieerde muziek (opn.); 17.30 Kunst kroniek; 18.00 Dansorkest; 18.20 Fran se chansons; 18.50 Lichtbaken, lezing; 19.00 Nws; 19.10 Actualiteiten. Aan sluitend: Het Eucharistisch congres te Bombay; 19.35 Radio Kamerorkest en solist: klassieke muz.; 20,30 Rie- leksenamusementsprogr.; 21.35 Met man en paard, actuele kroniek; 21.45 Roulette...., muzikaal spelle tje; 22.00 Zangsolisten en instrumen taal ensemble: liedjes uit Vlaande ren en Nederland; 22.25 Boekbespre king; 22.30 Nws; 22.40 Epiloog; "22.45 Kruispunt: gesprek over Christen* zijn in Kerk en wereld van vandaag; 23.15 Nieuwe klassieke grammofoon platen met commentaar; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m, 1007 kc/c VARA: 7.00 Nws; 7.10 Ochtendigym.; 7.20 Soc. strijdlied; 7.23 Lichte gram.; 8.00 Nws en soc. strijdlied; 8.18 Amu sementsmuziek (gr.); 8.40 Licht or gelspel; 9.00 Loon naar werken, le zing; 9.10 Klassieke gram.; VPRO: 9.40 Richtlijnen, lezing; 9.55 Bespre king van jeugdboeken; VARA: 10.00 Buitenlands weekoverzicht; 10.15 Z.O. 135, gevarieerd progr. (Om 11.00 Nws); 12.25 Actualiteiten; 12.30 Me ded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Sportnieuws; 12.55 VARA-Varia; 13.00 Nws; 13.15 Stereofonische uitz.: Licht orkest en lichte vocale ensembles; 13.40 Voor de jeugd; 14.15 Radio Jazz club; 14.45 Voor nu en later, lezing; 15.00 Stereof. uitz.: Tango-rumba or kest en zangsolisten; 15.30 Boeken wijsheid; 16.00 Nws; 16.02 Omroep orkest en solist: klassieke muziek; 16.45 Amateurprogramma; 17.10 Licht instrumentaal septet; 17.30 Actuali- téiten; 18.00 Nws en comment; 18.20 Voor de jeugd; 19.20 Onbewoond: in terview en grammofoonmuziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Trammelant in Loeren a/d Hoi-, licht programma; 21.00 So cialistisch commentaar; 21.15 Stereo- fonische uitzending: Promenade or kest: amusementsmuziek; 21.45 Als de klok dertien slaat, hoorspel; 22.15 En ook voor U.cabaretprogramma; Franse chansons; 22.30 Nieuws; 22.40 23.10 Lichte grammofoonmuziek 23.55-24.00 Nieuws. NTS: 15.00 Weekjournaal; 15.25 Be spied, filmreportage van het Neder landse dierenleven. VARA: 15.40 Sol daten op herfstmanouevre, TV-film; 17.0'0-17.45 Voor de kinderen; 19.30 Top of Flop. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws; 20.45 Reactie op reacties; 20.50 November '64: gevarieerd programma; 22.05 Zo is het toevallig ook nog 's een keer, satirisch programma. NTS: 22.45 Jour naal; 22.50-23.15 Reportage kampioen schappen ballroomdancing voor pro fessionals te Neuss (W. Duitsland). TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort; 20.05 Die Karte mit dem Luxkopf, detec tivefilm. NCRV: 20.25 Muzikaal pro gramma. NTS: 20.50 Smalltown U.S.A.: documentaire over kleine ste den in Amerika. NCRV: 21.30 Tsjechi sche muziekfilm; 21.50 Dichter bij God, voordracht en dans; 21.55-22.10 Attentie. NTS: 22.15-22.50 Reportage Europese kampioenschappen ball roomdancing voor professionals te Neuss. TV-Noordzee heden- en morgenavond VRIJDAG 27 NOVEMBER 18.30 Mijn drie zonen: De myste rieuze man; 19.00 Mr. Magoo; 19.08 La Grande aventure: -Het leven op eilandengroep De Kergulen; 19.27 Hollywood Star Playhouse: Wantrou wen. Pauze. 22.00 Ontaarde ouders; 23.30 Einde. ZATERDAG 28 NOVEMBER 18.30 Rin Tin Tin: De erfenis van Sean O'Hara; 18.59 Popeye; 19.07 Lastige gevallen: „Zeg het met bloe men"; 19.19 De onzichtbare man: Alarm over Londen. Pauze. 22.00 Complot in de Tropen; 23.30 Einde. Laat dat maar aan mij over zwager, het is voldoende dat gij er mee accoord gaat; dat is overigens toch vrouwenwerk, waarom zou een man zich over zulke regelingen het hoofd breken. Hij knikt: Ja; ja, dat zal wel het beste zijn. Het eerste punt wordt nu overal ih gefluisterde gesprekken besproken; de goede eigenschappen en grote vertrouwbaarheid van Mina Zonne- viele toegelicht door die haar ken nen. Ze is nu ongeveer twintig jaar op het Reigershof. Ja, ja, dat zal wel het beste zijn. Naar oud gebruik treedt de pas toor, als hij de nazorgen van de kerk dienst klaar is, de zaal binnen waar de verwanten van de overledene vergaderd zijn. Een plaats wordt vrij gemaakt naast Leo Hageman, en de pastoor drinkt een tas koffie mee. De besproken kwestie wordt hem door Lia meegedeeld en hij kan niet anders dan zijn goedkeurende me ning er over uit spreken. Sander Lie baert gunt hij geen blik, zijn uiting van deelneming is alleen tot Hage man gericht, maar zelfs dat merkte de verstompte geest van de boer niet op. De pastoor heeft het, zoals trouwens iedereen, allang opgege ven te proberen, die verlopen dwaas op een menselijk spoor terug te lei den; 't is toch alfemaal boter aan de galg. Hij wil niet lang blijven, de familieraad heeft misschien nog heel wat te bedisselen, waar zelfs een pas toor zijn neus niet insteken moet, maar als parochieherder en aloude vriend van de familie, wil hij toch graag ©en enkel woordje zeggen. Zij kijken met stille verwachting naar zijn rustig, verweerd gezicht. Hij is een boer zoals zij, met hun wijze van denken en spreken, iemand waar ze vertrouwen in stellen, vooral iemand die niet gewoon is doekjes om zijn woorden te winden. Het is een poosje heel stil in de kamer. Dat is zo zijn manier van doen. Ook als hij op de spreekstoel staat, kijkt hij de mensen eerst een minuut lang strak aan, al vorens te beginnen, maar als zijn zachte stem dan over hen heen glijdt, worden ze allemaal wonderbaarlijk rustig en ingetogen. Hij maakt geen enkele zinspeling op Liebaerts le ven, heeft liet alleen met tactvolle, voorzichtig gekozen woorden over Rika, over haar sterke trouw aan de heilige traditie der vaderen, over haar onvermoeide werklust, haar zorg voor wat haar werd toever trouwd, haar rechtvaardigheid en goedheid voor het dienstvolk, en bovenal haar grote liefde voor haar kinderen. De pastoor is niet van zijn stoel opgestaan, zoals voor een preek of toespraak vereist is; zijn handen liggen samengevouwen op de tafel en zijn woorden klinken als bij een rustige vertelling op een winter avond om de haard. Niemand voelt nog iets in zich van de opstandige dtroefenda en die woededrang om iets brutaals te ondernemen tegen de vermeende schuldige, waar de mees ten door aangegrepen wei-den toen zij van Rika's tragisch einde hoorden. Hij spreekt van de overledene alsof er nooit een Liebaert in haar leven was geweest. Met de tanden op de onderlip en vochtige ogen luisteren ze toe, de hoofden onder zijn woor den langzaam vooroverbuigend, alsof ieder van hen een ongekende schuld verbergen moest. Vrienden, zegt hij, gij, die da gelijks in Gods wonderbare tuin piet vruchten en dieren, in storm en moeilijkheden, afhankelijk van zo veel onvoorziene geheime krachten, waar geen mens tegen opgewassen is, vecht, gij die iedere dag het komen en heengaan van het leven hebt leren kennen, er door gehard en stoer geworden zijt, gij weet be ter dan de stadslieden dat de dood van een enkeling hét leven niet te genhoudt. Wanneer onder uw vee de plaag uitbreekt en de boerin haar nachtrust offeren moet, wordt geen enkele van haar zorgen over kind en huis ën dienstvolk opzij gezet- Als iémand van het hof overaarde ligt is dat voor de overlevenden geen reden om de voeding der die ren, de zorgén voor de vruchten van het veld te verwaarlozen. Hét léven gaat zijn gang, hoe zwart en droe vig sommige gebeurtenissen ook mo gen schijnen. Voor ieder mens ligt achter iedere tegenslag een over winning. Dat is de wet, doe die wet geen oneer aan, ze is geschreven in de natuur, ze beheerst geheel uw be staan, zij is Gods wil! De pastoor gaat heen zonder ie mand de hand te drukken. Zijn stille woorden, waarin geen verwijten noch bedreigingen liggen, geen toe spelingen op de zonde, schuld van ieder onheil, maken meer indruk dan een bulderende predikatie over de onzekerheden van het hierna maals. De gelegenheid om een zon daar op^ zijn misdadig leven te wij zen en' de vlóék Gods over een schuldig hoofd te slingeren, laat hij voorbijgaan. Hij spreekt alleen over het goede en laat de zondaar zichzelf vergelijken met de reine woonst van de rechtvaardige. Waarom het woord richten tot de doden, alleen de le venden hebben voedsel nodig om het leven te behouden. Het ligt niet in de natuur der vrije polderboeren, de woorden van een pastoor, zomin als van een wereld lijk gezagdrager, als onfeilbare waar heid zonder enige tegenspraak te aanvaarden, maar t de korte toe spraak" van de oude dorpspastoor heeft allen van hun eigen zwakheid en tekortkomingen overtuigd. De ouderen knikken nadenkend, de jon geren glijden er met de hun eigene zelfoverschatting lichter overheen, niet gewoon voorzichtige wijsheid volledig te waarderen. Ze vinden wel dat hij het goed gezegd heeft, trouwens van pastoor Standaert kan men zoiets verwachten, maar voor hen blijft er een kleine leemte, een gevoel van wrange ontevredenheid, dat weer levend wordt als zij Lie baert daar zien zitten. Dit tussenspel heeft voor Lia Ha geman de gunstige atmosfeer ge schapen. De meisjes Tamboer nemen de res ten van kaas en boterhammen weg, de koffietassen blijven voorlopig ter beschikking van hen, die naderhand nog een warm teugje wensen. De taart wordt opgediend met witte wijn, en sigaren voor de mannen. Delfiene Tamboer sluit de deur tussen de zijkamer en de gelagzaal af opdat de dragers en het dienst volk de besprekingen van de fami lieraad en andere verwanten niet zouden storen. Daarop heeft Lia Ha geman gewacht. Ze buigt zich naar Liebaert toe. (Wordt vervolgd) door Domicn van Rietvelfleï ,-lv fe-M..,.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2