Samenwerkende gemeenten van provincie- midden beraadslagen over recreatiegebied OEGSTGEESTENAAR ALS „CASINO-KRAKER" Amsterdamse zakenman terug uit Oostduitse gevangenis VRIJDAG 27 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 17 OM BEHOUD VAN HOLLANDS „GROENE HART het landschap in midden Ziud-Hol- land te hebben geschetts vertelde spr. dat dit groene hart naast de agrari sche een recreatieve bestemming zal moeten krijgen, wil er aan de stijgen de behoefte hieraan van de bevol king van de randstad Holland kun nen worden voldaan. Rond de ste den en dorpen zal een gordel van groen worden aangelegd, aansluitend op het stedelijk groen. Hierin zullen nog andere groen-elementen worden opgenomen, zoals sportveldencom plexen, zwembaden, begraafplaatsen Ook rust Als voorbeelden van de speciale re creatiegebieden-groen, noemde spr. het Hitlandbos, recreatieterrein bij de Rotte en het Reeuwijkse piassen- gebied. Op deze terreinen komt geen stedelijk groen meer voor. Naast voorzieningen, die grote massa's re creanten kunnen opvangen, zullen hierin ook rustiger gedeelten opge nomen moeten worden, waar 't pret tig toeven is en waar men tot rust kan komen. Ruilverkavelingen Ir. H. C. Kuipéri van de Cultuur Technicshe Dienst Zuid-Holland bleek een goede pleitbezorger van de agra rische bevolkingsgroep. Zijn dienst heeft o.a. ook tot taak heel 't agra rische gebied te reconstrueren; daar toe dienen de ruilverkavelingsprojec ten, die samengaan met een zgn. landschapsplan; zo is b.v. het ruil verkavelingsplan Zwammerdam, dat ook Alphen a. d. Rijn, Bos, Reeuwijk en Bodegraven omvat, in centraal Holland, in samenwerking met Staatsbosbeheer. In tegenstelling tot de bedoelingen van de vorige spreker, die boeren- en tuindersbedrijven met beplantin gen wilde maskeren, was ir. Kuipé ri voorstander van een open zicht hierop. Brengen niet velen een be zoek aan gebieden waar gewerkt wordt, zoals b.v. het Deltaplan-ge bied? Ook de agrarische bevolking moet het werken mogelijk worden gelaten. West-Nederland is rijk aan natuurlijke en bodemprodukten, die schatten bijdragen in ons nationaal inkomen, mits de agrariër zijn werk zaam aandeel in de bewerking van bodem en produkten wordt gelaten. Hij zorgt voor niet minder dan 30 pet. van ons nationaal exportpakket. Spr. noemde het agrarisch gebied te belangrijk om beknot en verstopt te worden. Spreker zegde alle medewerking toe aan de verfraaiing van de Rand stand Holland, waarbij het agrarisch gebruik van de gronden primair ge steld moet worden. Beide elementen kunnen samengaan. Op deze uiteenzettingen volgde 'n gezellige gedachtenwisseling in de vorm van een vraag- en antwoord- De landbouw belangen belangrijk Op 30 oktober was het een jaar ge leden, dat een zestiental gemeente besturen uit de Randstad Holland een prachtige vorm van samenwer king openbaarden, toen zij zich aan eensloten om met elkaar niet alleen te waken voor het behoud van het groene hart van Holland, maar dit gebied voetje voor voetje,., meter voor meter, te herscheppen tot een aantrekkelijk rcreatiegebied ten be hoeve van iedereen, maar heel in het bijzonder voor de bewoners van de steden, die het groene hart van Hol land omzomen, de zogenoemde rand steden, voor wie het als een leven behoefte wordt gezien te kunnen be schikken over „een buiten" om kracht te putten voor de dag van morgen, waar bejaarden rust kunnen vinden in de buitenlucht, waar de jeugd haar onbezorgde ontspanning kan beleven, ver van de gevaarvolle verkeerswegen. Vooral dit laatste heeft de betrok ken gemeentebesturen die, hoe be langrijk verkeerswegen ook mogen zijn, ertoe geleid een gigantisch plan na te streven, waarvan men ver wacht, dat het aan zijn doel, vrijwa ren van jong en oud van ongeluk ken en bevordering van de gezond heid, zal beantwoorden. Generaal gesproken gaat het om de leefbaarheid van de provincie en de zich daarin bevindende gemeen ten. Er zijn in Zuid-Holland her en def verspreid al een aantal natuur lijke recreatiegebieden, die men ver der wil trachten te ontwikkelen en door middel van wandel- en fiets paden, bosgebieden en reservaten, als een schakel met elkaar te verbin den, tot een groot, ook toeristisch, aantrekkelijk, gebied. De gemeenten die zich hiertoe heb ben verbonden in een belangenge meenschap, die men „Het Groene Hart van Zuid-Holland" noemt, zijn, in de volgorde waarin ze woensdag avond tijdens een eerste openbare bespreking, die in de aula van het christelijk Lyceum te Gouda, door burgemeester C. A. v. d. Hooft van Waddinxveen, als voorzitter van de commissie van zestien gemeenten, werd bekend gemaakt: Nieuwerkerk a. d. IJssel, Moordrecht, Gouda, Ze venhuizen, Bleiswijk, Bergschenhoek, Zoetermeer, Benthuizen, Moerkapel- le, Zoeterwoude, Hazerswoude, Al phen a. d. Rijn, Boskoop, Waddinx veen, Reeuwijk en Bodegraven. Al deze gemeenten waren verte genwoordigd door het college van b. en w. en door een groot aantal leden van hun gemeenteraden. Men beluisterde er vele toespra ken, die wenken en richtlijnen in hielden en waarin vooral een be moediging schuil ging om op de in geslagen weg voort te gaan. Het Nationaal Planbureau was ver tegenwoordigd door ir. M. P. Ooster kamp, het Staatsbosbeheer door ir. M. J. Vroom, de Nederlandse Heide Maatschappij door ir. W. A. Dille man, en de provinciale directie van de Cultuurtechnische dienst door ir. H. G. Kuipéri. De heer B. B. van van Griethuysen, hoofd van de af deling vrijetijdsbesteding van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen was op een ver gevorderd tijdstip nog niet uit Maas tricht aangekomen. Bekend is wel gemaakt, dat ook de heer Griethuy sen, evenals de voornoemden, zich achter het plata scharen. Rode steen bedreigt Groene hart De heer Oosterkamp keek dertig ja ren terug en even vele jaren voor uit. Straks zal de vrije tijd van de mensen wellicht verruimd zijn. Dan zullen er in Nederland waarschijn lijk meer dan 20 miljoen mensen leven, voor een groot deel in deze provincie. Dan zullen er vermoede lijk 4 y2 miljoen gemotoriseerde voer tuigen over de wegen vliegen. Voor de bevolkingsaanwas moeten er ook weer even zovele woningen komen. De rode baksteen gaat onherroepelijk het groene hart van Holland bedrei gen. Hiertegen moet worden ge waakt. Doet u het en de regering zal u daarbij behulpzaam zijn, aldus ir. Oosterkamp. Breder aanpak Ir Vroom liet een reeks recreatie- plannen de revue passeren, die ten doel hebben de stedeling in de vrije natuur op te vangen. De meeste van deze plannen bestaan echter nog maar op papier, enkele in een vroeg sta dium van voorbereiding of uitvoering. Spr. juichte in dit kader de actie tot behoud van het groene hart van Hol land toe, maar zag dit plan graag door een bredere aanpak gedragen. Hiermede valt een groot probleem van ruimtelijke ordening samen, die ook agrarische belangen en het kas- senprobleem raken. Ook in die ge bieden wordt er gewerkt, merkt spr. op en ook zij verdienen alle zorg. Voor buitenlui en stedeling Ir. W. Dilleman, landschapsarchitect van de Ned. Heidemaatschappij, die in genoemd plan samenwerkt met de zestien genoemde gemeenten, ont vouwde in grote lijnen de opzet van het plan. Na de huidige situatie van „Grote winsten op nieuwe spelmethoden voor roulette De 54-jarige Amsterdamse zaken man Th. J. Lenssen, die bijna 15 maanden in Oost-Duitsland gevan gen heeft gezeten wegens overtreding van douane- en deviezenbepalingen der DDR, is gisteravond uit Neuren berg op Schiphol teruggekeerd. In juli j.l. veroordeelde het Oberge- richt te Oost-Berlijn hem in hoger beroep tot 22 maanden met aftrek en in juli 1965 zou zijn straftijd pas om zijn. De heer L. is echter eerder vrijgelaten op grond van de ter ere van het 15-jarig bestaan van de DDR in oktober afgekondigde amnestie. „Nooit vain mijn leven meer naar die Leipziger Messie",. zei die heer Lenssen bij zijn aamkomst op de luohthaven in een gesprek met de pers. Hij stond voor het dertiende jaar op de Messe toen hij en zijn vrouw op 8 september 1963, de sluitingsmiddag van die najaarsmes- se, met een smoesje van hun stand werden weggehaald. Zij moesten even bij de douane komen omdat er iets niet in orde was, zo vertelde de heer L. Dertien weken heeft de heer Frauderende boekhouder kreeg anderhalf jaar De rechtbank in Rotterdam heeft gistermorgen de 23-jarige boekhou der J.A.U. uit de Maasstad, wegens verduistering van 50.000 en dief stal van 22.000.- ten nadele van een Rotterdams automobielbedrijf, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest. De offi cier van Justitie had twee weken ge leden tegen de boekhouder twee jaren gevangenisstraf gevorderd. Door zeer ingenieuze manupula- ties uit te halen met die administra tie eigende U. zich in de afgelopen vier jaren bedragen toe, in totaal een halve ton, uit twee belangrijke kassen, die hij beheerde. Ln juli van diit jaar trachtte de boekhouder op nieuw een grote slag te siiaan. Hij liet zich op een avond insluiten in het gebouw waar hij werkte, opende de brandkast en verdween met ƒ22.000.-. De politie arresteerde hem korte tijd later. L., die in textiel en antiek handelt, alleen in een cel gezeten. Daarna met vier tot zes main in een cel. Daarbij waren inbrekers en mensen die zaten voor zedendelicten. De be handeling was er zoals die zaken man het uitdrukte „comme ci com- me ca". Het eten „heel slecht": geen groente, geen fruit, vijftien gram margarine per dag en om de twee dagen twintig gram worst. En verder ..watersoep, watersoep en anders niet". De laatste aoht we ken heeft de heer L. in de schoen makerij van de gevangenis gewerkt waarvoor hij 1.70 Oostmarkt per dag kreeg. Het eerste halfjaar had de heer Lenssen noch zijn advooaat noch ander bezoek mogen ontvangen. Hij mocht geen Nederlandse en ook geen Westduitse advocaat hebben. Hij heeft twee Oostduitse advoca ten gehad, „heel goede", alldus de heer L. Over zijn verhoor vertelde hij dat dit van 's avonds 7 tot de volgende ochtend 8 uur had geduurd. Dertig Mark plus kaartje. De heer Lenssen was de enige Nederlander in de gevangenis, waar 10 Westduitsers zaten, die ook tijdens de „Messe" waren gearresteerd. De heer Yenssen was zelf met 30 West mark plus een treinkaartje tot Neu renberg dinsdagochtend over de grens gezet. Dat was het enige geld dat hij van de 800 Westmark, die hij had gehad, terugontving. Wel had hij al zijn persoonlijke bezittingen terugge kregen. Zijn stand met inventaris, volgens hem met een gezamenlijke waarde van 16.000 is in Leipzig achtergebleven. In de gevangenis werd over Chroesjtsjows heengaan verteld dat hij was vermoord, zo merkte de heer Lenssen nog op. Het hazard-spel roulette staat op het punt zijn ondergang tegemoet te gaan. Was enige maanden geleden de Keulse Angelika de schrik van de di recties der speelbanken, dezer dagen is een internationale groep van wis kundigen opgestaan, die met behulp van de rekenrobot him slag slaan op banken in Duitsland en Oostenrijk. Maar de dreiging voor de casino-hou ders is hiermede nog niet afgelopen. Ook in Oegstgeest is sinds kort een man opgestaan, die beweert dat hij grote winsten kan maken in elke ca sino ter wereld, waar roulette wordt gespeeld. Het is de heer G. J. van de Griendt, M. Hzn Tromplaan 186 Oegstgeest. Aan zijn uiterlijk zou men met de heer v.d. Griendt pratend niat vermoeden, dat men een Casino kraker voor zich heeft. Hij 9preekt eenvoudiiig over zijn hobby de roulette en maakt in een oogwenk tientallen duizelingwekken de berekeningen, waarmee hij zijn be weringen wil staven. Al vroeg in zijn leven begon deze Oegstgeestenaar op speelbanken met het roulette-spel. In zijn jonge jaren was hij een vertrouw de gast van het Casino te Monaco. Daar in de eerste tijd zijn winsten on geveer zijn verliezen dekten, konden gérant en coupier hem nog als een ge waardeerde gast toelachen. Maar de lach bevroor op hun gelaat op de dag, dat de verdraaide Hollander een spel methode ging toepassen, waarbij hij geregeld zijn winsten kon opstrijken. De eerste stap op de ladder naar een perfecte spelmethode voor roulette was hiermede gezet, aldus onze zegs man. De roulette-enthousiast vertelt ons, dat hij eerst „schrik en verderf" om zich ging zaaien toen hij zijn me thode van voorkeurgetalilen had ont dekt, dat naast op een „wetenschappe lijke basis", voor een klein deel de dekking van het echte hazard stoelt op de „astrologie". „Ik heb hazard tot mijn compag non gemaakt" beweert deze bejaar de, krasse Oegstgeestenaar, en hij tracht dlit te bewijzen aan de hand van markeerkaartjesdie in Wisse- kerke en andere Belgische casino's zijn gecontroleerd. De heer Van der Griendt is geen speler in de minder gunstige beteke nis van h$t woord hij stelt spel advie zen op, voor mensen die hun geluk gaan beproeven, verstrekt tien cijfers die voor een bepaalde dag de meeste trefkansen hebben. Wekelijks gaan bussen vol Neder landers naar het buitenland, waarvan de inzittenden meestal een illusie ar mer maar huis terugkeren. Ik kan ze er voor behouden, dat zij op een goed kope manier hun penningen kwijt raken. En is dat geen sociaal goed? De heer Van der Griendt zegt dit met het 9talen gelaat van de man, die ge wend is zijn gevoelens te beheersen. Zoals het een goed Casino-kraker be taamt. Eén caravan op iedere honderd gezinnen in Nederland Ons land telt thans naar schatting circa 30.000 caravans, dwz. bijna één caravan op iedere honderd gezinnen. Blijkens het onderzoek dat de ANWB vorig jaar heeft ingesteld naar de va- Als een wonder van moderne techniek strekt de nieuwe Rotterdamse Van Brienenaardbrug, de belangrijke schakel in de noord-zuid-verbinding, welke volgend jaar wordt geopend, zich uit over de Nieuwe Maas kantiebesteding van het Nederlandse volk gaat reeds twee procent van alle vakantiegangers met een caravan c t stap. Dit staat in een artikel in het jongste nummer van het orgaan van de RAI. Bij een globaal onderzoek met het aamtal particuliere auto's als maatstaf maar het caravangebruik in enkele Westeuropese landen kon worden vastgesteld, dat het Neder landse verhoudingscijfer, één caravan op 30 particuliere auto's, aanzienlijk hoger ligt dan bijv. in de Euromarkt- landen, hoger ook dan in Zwitserland of Verenigde Staten, doch lager dan in Engeland. De caravan is daar reeds veel langer ingeburgerd en wordt er in sterke mate als continu woonge legenheid gebruikt. Ongeveer 250.000 britten won sn in „residential cara vans" of „perms" zoals men ze daar ook wel noemt, aldus het artikel in de RAI-orgaan. Voorjaarsbeurs 1%5 in Utrecht slaat alle rekords De Voorjaarsbeurs 1965 die van 8 tot en met 16 maart in Utrecht zal worden gehouden, is de grootste die in het 49-jarig bestaan van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs ooit is georganiseerd. De beurs zal in totaal een standoppervlakte van bijna 103.000 vierkante meter be slaan, evenveel als de totale om vang van de eerste tien voorjaars beurzen uit de begintijd van de Utrechtse Jaarbeurs (1917-1927). Om deze beurs te herbergen heeft de jaarbeurs tijdelijk een speciaal terrein aan de weg der Verenigde Naties ter beschikking gekregen van de gemeente Utrecht. Dit terrein is al verhard en ingericht. In totaal hebben veertien landen zich al met een collectieve landen- inzending ingeschreven voor de a.s. voorjaarsbeurs.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 17