ESTEC in Noord wijk krijgt 800 geen belasting betalende employé's KANSEN WEGGELD GESTEGEN SINT-NICOLAAS KOOPT AL ZIJN FOTO- en FILMGESCHENKEN Foto-Ciné JAN WOLFSLAG n.v. Eis van 20 jaar tegen man die echtgenote vergiftigde GELDBOETE VOOR MEISJE DAT EEN TRAGISCHONGEVAL VEROORZAAKTE VRIJDAG 27 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Prins Albert en prinses Pao la behoorden tot de velen, die woensdagochtend naar het vliegveld van Brussel waren gekomen om de vluchtelingen uit Stanleystad af te halen. We zien het prinselijk paar hier in het sta tionsgebouw van de luchthaven met een geëvacueerde kleine. EEN STERK STAALTJE NYLON KINDERWANTEN vanaf 3.95 HANDSCHOENEN voor dames, heren en kinderen. Bij ons keuze uit lOOOden NATUURLIJK BIJ.... In januari a.s. begin van bouw Het Europees Centrum voor de Ruimtetechnólogie, Estec, dat gepro jecteerd is in Noordwijk, zal onge veer 800 employe's krijgen. Van de 250 academici zullen er wellicht vijf tot tien Nederlanders zijn. Het me rendeel (80 tot 90 pet) van de 450 hts'ers en lagere technici zal uit Ne derland afkomstig zijn; werving zal landelijk worden opgezet. Van de overige 100 personeelsleden, zullen alleen de secretaressen uit het bui tenland komen. Dit deelde het lid van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, mr. H. van Riel, tevens voorzitter van de coördinatiecommissie voor Estec, gis teren desgevraagd mee, naar aanlei ding van vragen, die het Statenlid mr. J. Wilkens (VVD) had gesteld. Geen belasting betalen. Het personeel van Estec zal van zijn salaris geen belasting behoeven te betalen. De salarissen moeten ge baseerd worden op het niveau van de salarissen van zeer bekwame mensen bij goed betalende ondernemingen in ons land, waarbij dan wel reke ning wordt gehouden met de belas tingvrijdom. Een aanslag op de arbeidsmarkt hoeft niet te worden verwacht. Een probleem dreigde wel in Delft, maar het kon vlot worden opgelost. Mr. Van Riel was slechts één geval be kend van concrete moeilijkheden. De Estec zal nog wel een paar jaar in Delft blijven gevestigd, waar de fun dering van de gebouwen niet aan de eisen kan voldoen, die er aan worden gesteld. In Noordwijk bleek die grondslag wel aanwezig voor het bedrijf, dat zich bezig houdt met ap paratuur voor het doen van metingen en waarnemingen in de ruimte, en waarin tien West-Europese landen samenwerken: Zweden, Denemarken, Engeland, Nederland, België, West- Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, Spanje en Italië. Eisen voor de kinderen Mr. Van Riel zette uiteen, dat Es tec niet in het oosten van het land kon worden gevestigd, omdat de bui tenlanders als eis stellen, dat hun kinderen naar een internationale school moeten kunnen, terwijl de uitwisseling in de groep weten schapsmensen niet mag worden ge hinderd door ver van een vliegveld te wonen. De vestiging in Noordwijk Geen andere oplossing gevonden De kansen van het weggeld zijn aanzienlijk gestegen, zo wordt in po litieke kringen in Den Haag verno men. Zulks niet, omdat deze maatregel ten behoeve van het wegenfonds in die kringen en ook niet bij de minister sympathie zou ondervinden, maar om dat nog geen bruikbaar alternatief kon worden gevonden. Verhoging van wegenbelasting of een extra accijns op motorbrandstoffen zouden, naar werd berekend, hogere lasten op het ver keer gaan leggen, dan weggeld. Aan genomen kan'worden dat een andere wijze van heffing vooral een te zware druk op het beroepsvervoer zou leg gen. Dit wil men, naar wordt vernomen, niet omdat hierdoor zowel concurren tievervalsing in het vervoer als een opwaartse druk op de prijzen van consumptiegoederen veroorzaakt zou kunnen worden. In de afgelopen da gen is druk vooroverleg over het weg geld gepleegd, In een advies aan de 2e Kamer heeft beroepsvervoer op nieuw teffen weggeld geprotesteerd. houdt ook niet in, dat Estec op de omgeving is gericht. Mr. Wilkens had de vrees uitge sproken, dat Estec hooggekwalifi ceerde krachten uit de Nederlandse industrie zou wegtrekken, mede door de internationale status, waaraan vrijdom van belasting is verbonden Mr. Wilkens had ook gewezen op het recreatiebelangdat door de ves tiging van Estec in Noordwijk opzij wordt gedrongen, terwijl juist dit jaar het streekplan Bollengebied door de kroon werd goedgekeurd. Gedeputeerde mevr. mr. Chr. A. de Ruyter-De Zeeuw vestigde de aan dacht op de procedurekwestie, nu Estec in Noordwijk is geprojecteerd, wat volstrekt in strijd is met het streekplan. De regering had met een noodwetje kunnen werken, maar heeft dit niet gedaan. De gemeente Noordwijk heeft reeds goedkeuring voor bou w ten behoeve van Estec .ge geven,-- middels een 'ontheffing van het streekplan; Deze goedkeuring moet nog het fiat van Ged. Staten krijgen. Mevr. De Ruyter benadrukte, dat tegenover de staten, die het streek plan vaststellen, het hoogst onelegant zou zijn dit fiat te geven. Als te be wandelen weg is uitgestippeld, dat de regering aan het provinciaal be stuur duidelijk moet aantonen, dat het een nationaal belang is, dat Es tec in Nederland en in Noordwijk komt. Tevens zal de provinciale ad viescommissie ermee akkoord moe ten gaan, datde provinciale goed keuring wordt verstrekt en dat het streekplan wordt gewijzigd. Met de wijziging van het streek plan bollengebied is nog zeker een jaar gemoeid. Het provinciaal be stuur wil dit plan thans tegelijk be handelen met het streekplan Oude Rijnmond, dat wordt voorbereid. Estec heeft de plannen voor ves tiging in Noordwijk zo opgezet, dat in januari 1965 wordt begonnen met de bouw van het eerste gebouw, dat in 1966 gereed zal komen. Thans wer ken in Delft ongeveer 250 mensen bij Estec. Over drie jaar zal de ves tiging in Noordwijk gereed moeten zijn en zal het personeelsbestand zijn opgevoerd tot 800 man. HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 MTOZA (Advertentie) BRANDT HERKOZEN Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn is gisteren op het jaar lijkse congres van de sociaal-demo craten in Karlsruhe voor twee jaar herkozen als voorzitter van de par tij, met 314 van de 329 uitgebrachte stemmen. Ook zijn plaatsvervanger* Herbert Wehner en Fritz Erler, wer den herkozen. DE PROGNOSE VAN BOGAERS rye slotbebaindelinig welke de Twee- de Kamer deze week in haar ple naire vergadering (overigens een iets te fraai adjeotüief voor de vrij geringe belangstelling, dlie werd be toond) aan de begroten? in Volks huisvesting heeft gegei leverde andermaal een éclatant onwijs voor de werkdrift en het zakelijk en poli tiek élan van minister Bogaers. In het bijzonder is het goed recht van zijn enkele weken gelleden in de commissievergadering overgelegde prognose ondanks de toen en ook deze week weer geleverde kritiek overeind blijven staan. Daarbij moet men echter wel in het oog houden, dat de bewindsman die „voorspel ling" ten aanzien van womingachter- stand en -pnoduktie bepaald niet op zichzelf heeft verstrekt, maar afhan kelijk heeft gemaakt van enkele heel stringente voorwaarden. Die door de minister destijds en andermaal deze week gemaakte kan tekeningen blij ken al te gemakkelijk te worden vergeten zo bleek binnen en bui ten het parlementaire debat zo dat men ten onrechte tot de ogen schijnlijk voor de hand liggende con clusie komt, zulke cijfers niet juist kunnen zijn. Met name: de ophef fing van de woniing-achtersband in 1970. Minister Bogaers heeft in de eer ste plaats het welslagen van zijn prognose afhankelijk gesteld van een sterk vergrote produktevittedt in het bouwbedrijf. Hij heeft daartoe ook de mogelijkheden en middelen aange wezen. Naar zijn oordeel kan er im mers nog veel meer worden geratio naliseerd en geïndustrialiseerd. Dat de bewindsman voor deze ontwik keling grote belangstelling heeft, be wees hij door deze week op één dag niet minder dan drie woningbouwfa- brieken te openen. In de commissievergadering wees de minister er vervolgens op, dat als het ware een onder - voorwaarde voor die produktieversiterking een zeke re en blijvende toevoer van materia len zal dienen te zijn. Waarmee dus gezegd is, dat ook de verscheidene bedrijven, die zich met de vervaar diging daarvan bezig houden, voor continue stromen zullen moeten zorg dragen. Noodzakelijke ondersteuning voor dat alles zal een toereikende financiering dienen te zijn. Dat spe ciaal dit punt de overheid de laatste tijd nogal eens zorgen baart, heeft ze overduidelijk laten blijken, gezien de beduchtheid voor. symptomen van overbestediing, die naar andere doe len wegvloeit, met ailll'e nadelige ge volgen van dien. Het krachtige be roep op besparingen in de particu liere sector hangt daarmee ten nauw ste samen. In dat licht moet men ook de afwijzing van minister Bo gaers bezien met betrekking tot de suggesie om -voor de woningbouw van de komende jaren maar een spaarpotje van de overheid te fabri ceren, omdat men immers al te ge makkelijk wanneer dat wél zou ge beuren naar dat fonds zou kun nen gaan verwijzen en intussen de waarschuwingen van die regering om tot particuliere besparing en investe ring te komen in de wind zou slaan. Tenslotte moet de productiviteits verhoging en daarmee het wel» slagen van de prognose ook uit ver sterking van de persoonlijke inspan ning van alle bij de bouwnijverheid betrokkenen komen! Niet alleen van de bouwvakkers op wie de minister enkele weken geleden een persoon lijk beroep heeft gedaan, maar ook van de werkgevers, groot en klein. Speciaal tot de kleinere heeft de be windsman onlangs te Helmond zijn vermaning gericht om waar mo gelijk door samenwerking tot ef ficiënt werken te komen. Hij heeft deze week terecht de gelegenheid aan gegrepen om ten stelligste te ont kennen, dat hij in zijn Hetmondse redie een „koude sanering" van de kleine aannemers zou hebben be oogd. Hij heeft sommige wèl ver weten, dat ze wanneer ze kla gen over z.g. onbenutte bouwcapaci teit in feite niet anders dan voor keurs-capaciteit op het oog hebben. Dat wil zeggen: weinig of geen ani mo voor de bouw van woningwet woningen, maar wel voor de andere seotoren, waaraan meer te verdie nen valt. In de woorden, die de laat ste weken aan alle kaniten over het vraagstuk van de woningbouw zijn gesproken, schuilen aanbevelingen en waarschuwingen voor iedere catego rie van de bevolking. Het is te ho pen, dat ieder ze voor zijn eigen groep ter harte zal willen nemen. Er is een groot nationaal belang mee gediend! bij 'k- BREESTRAAT 123 t.o. Stadhuis - Tel. 21851 NOORDEINDE - Telefoon 24670 Haarlemmerstraat 102 (naast Rata) Tel. 32778 (Advertentie) De officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam heeft gisteroch tend tegen de 19-jarige winkeljuf frouw M. v. d. R. uit Amsterdam we gens schuld aan een ongeluk, de 17- jarige typiste Anke Vis vorig jaar overkomen, een geldboete geëist van 250 gulden subs 50 dagen hechtenis. Het gebeurde op donderdag 27 augus tus, in de IJssloot bij de Nieuwe Meer in Amsterdam, toen omstreeks acht uur tegen zonsondergang Anke Vis, die daar met twee jongens aan het zwemmen was, door de schroef van een speedboot, bestuurd door mej. v. d. R. werd gegrepen. Anke Vis liep hierbij zeer ernstige verwondingen op. Hoewel deze op zichzelf niet levensgevaarlijk werden geacht, overleed ze toch enige dagen later in het ziekenhuis, tengevolge van een longontsteking. Deze was mede in de hand gewerkt door een borstoperatie die ze had moeten on dergaan en door het vuile water dat in de luchtwegen was gekomen. Hoewel de officier van justitie van mening was dat hier een gevangenis straf wel op haar plaats zou zijn ge weest wilde hij er rekening mee hou den, dat verdachte dit alles nooit had gewild. Daarom eiste hij alleen een geldboete. HARDER GEZWOMMEN De verdachte maakte op genoemde avond met een vriend een speedboot tochtje op de Nieuwe Meer. Zij be stuurde de boot. In de zogeheten IJs sloot zag ze drie zwemmers voor zich, die de sloot overstaken. Met een snel heid van naar schatting 5 km voer ze tussen de zwemmers en de wal door met de bedoeling om achter hen te draaien en terug te keren. Vol gens verdachte moeten zij harder hebben gezwommen dan ze veronder stelde. Deze vergissing werd Anke Vis noodlottig: dit meisje werd door de schroef naar beneden geslagen. Een van de twee jonge zwemmers, die als getuigen werden gehoord, ver klaarde dat hij had gezien dat mej. v. d. R. bij het uitdraaien van de bocht haar handen niet aan het stuur had. Dit werd echter zowel door ver dachte als de eveneens als getuige gehoorde vriend, die de bewuste avond in de boot zat, ten stelligste ontkend. De verdediger voerde aan, dat zijn cliënte bepaald geen nozemtype is. De boot waarin ze voer was geen originele speedboot maar een toer boot. Volgens pleiter moest hier ge sproken worden van een tragische samenloop van omstandigheden. Er is een misrekening gemaakt, die ge deeltelijk ook te wijten was aan het zonlicht. De vakcentrales en het probleem der ongeorganiseerden De juristen van de drie vakcentra les hebben een studie gemaakt van het probleem van de ongeorganiseer de werknemers en de mogelijkheid van een beloningssysteem, waardoor de georganiseerden enig voordeel ge nieten van hun vakbondslidmaat schap. De beste oplossing van de vele mogelijkheden wordt nu bestudeerd. Dit heeft de secretaris van de Al gemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond, de heer P. Damming, gis termiddag op het congres van zijn bond in Utrecht bekend gemaakt. „We zullen de broedende kip nu maar niet meer storen, want we verwach ten volgend jaar het gouden ei van deze juridische kip", aldus de heer Damming. De ANAB stelde als eerste vak bond vorig jaar bij de loononderhan delingen voor het loon van de geor ganiseerden met een gulden per week te verhogen. Dit voorstel vond even wel geen genade in de ogen van de werkgevers, maar de ANAB hoopt nu dat het resultaait van de studie van de drie vakcentrales een basis voor nieuw overleg zal opleveren. Over de pensioenvoorzieningen zei ANAB-voorzitter Sake van der Ploeg nog, dat hij het waardevast maken van de pensioenen belangrijker acht dan het verlagen van de pensioen leeftijd tot 60 jaar. Dat acht de ANAB geen haalbare kaart. De heer Van der Ploeg toonde zich een voorstan der van een nieuwe organisatie van de pensioenvoorziening. Met name zou hij graag de administratiekosten, die bij de bedrijfspensioenfondsen verloren gaan, in pensioenen willen omzetten door de AOW-uitkering te verhogen. De officier van Justitie bij de rechtbank _van_ 's-Hertogenbosch, mr. J. Booster, heeft gistermiddag twin tig jaar gevangenistraf met aftrek van voorarrest geëist tegen de 45- jariqe loondorser C. P. uit Grave, die in januari van dit jaar zijn echtge note, de 49-jarige M. van Haren, om het leven heeft gebracht door haar herhaaldelijk koffie te laten drinken, waarin hij een thalliumhoudend rat- tenverdelgingsmiddel had gedaan. De loondorser heeft een volledige beken tenis afgelegd. De raadsman, mr. Knit tel, schil derde de rechtbank hoe zijn cliënt onder de invloed van de omstandig heden tenslotte door een demonische kracht werd beheerst. Hij was een man die zich weinig plezier gunde en die veel piekerde over de dingen die hem overkwamen. Spreker vond de geëiste straf wel zo zwaar dat er meer beraad nodig is dan de gebrui kelijke termijn van twee weken. Hij bepleitte een herziening van het psy chiatrische rapport. Het rapport dat zich thans in het dossier bevindt, BRANDKAST MET SLEUTEL De inbreker(s) die gisterennacht het pand Bakkerstraat in Utrecht met een bezoek heeft vereerd, heeft een gemakkelijk nachtje gehad. Op nau welijks twee meter afstand van de brandkast hing de sleutel waarmee de safe kon worden geopend.de built was f 4.000,die uiteraard in dank wend aanvaard. In het pand zijn die uitgeverij „Het Karveel" en de boekhandel „Pantheon" concludeert dat er ondanks de om standigheden geen sprake is. van 'n geestesstoornis bij verdachte ten tij de van het misdrijf. Nicht was op de hoogte De nicht van verdachte, J. V., was in deze zaak eveneens gedagvaard onder verdenking van het feit dat zij kennis dragend van de voornemens van P., in gebreke is gebleven daar van aan de politie of aan zijn vrouw kennis te geven. Zij verklaarde voor de rechtbank dat P. wel dikwijls met haar over zijn voornemens heeft ge sproken, doch dat zij hem nooit in staat heeft geacht deze te volvoeren. Zij zou gezwegen hebben uit liefde voor P. en uit angst dat hij zichzelf van het leven zou beroven. De offi cier van Justitie weigerde diit echter aan te nemen. De liefde voor P. zat bepaald niet zo diep, want tijdens haar verhouding met hem heeft zij zich niet ontzien om ook intieme ont moetingen met andere mannen te hebben. De officier van Justitie noem de haar een harde en geraffineerde vrouw, die nooit enige gewetenscrisis in dit drama heeft gekend. Hoewel de maximum straf voor het betref fende delict niet hoger gaat dan zes maanden gevangenisstraf, welke door hem geëist werden, legde hij er de nadruk op, dat deze straf in geen verhouding staat tot haar misdadige handelwijze. De raadsman mr. Sassen bestreed de bewijsvoering. Hij con cludeerde tot vrijspraak, subsidiair uiterste clementie. Vonnis in beide zaken op 10 dec. De Rotterdamse diergaarde Blijdorp is deze maand verrast met de geboorte van een withandgibbon. Het is een zeldzaamheid als zo'n kleine mensaap in een die rentuin het levenslicht aanschouwt. De moeder verzorgt haar spruit met de grootste toewijding. Het publiek krijgt de baby nauwelijks te zien, omdat de moeder aioh als levend foudraal om het jong heen vouwt

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10