KVP in Tweede Kamer wijst op jaren oude misstand ZUID-HOLLAND HEEFT EEN SLUITENDE BEGROTING Jaar geëist tegen knoeiende ambtenaar bij belastingen Meer dan drie procent en minimaal 110 gulden Bloemenvaktentoonstelling in Flora" te Rijnsburg geopend Koningin woonde première film over Churchill bij DONDERDAG 26 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 „SOLDIJ IS EEN FOOI „Persoonlijke diensteji van onderdanen KVP en PvdA zijn van leer ge trokken tegen de misstand van de lage soldij voor dienstplichtigen. „Be- fooiing is een beter woord dan be loning", zei in de Tweede Kamer de heer Wieldraayer (PvdA), die het eerst aan het woord kwam. Voor dienstplichtigen vroeg dit kamerlid eenzelfde beloning als voor beroeps militairen in dezelfde rang en leef tijdsklasse. Hij kreeg volop steun van de heer Maenen (KVP). Commissies uit beide partijen zijn dezer dagen tot de slotsom gekomen, dat er op het gebied van het soldij drastische veranderingen moeten komen. De be handeling van de begroting van de fensie bracht deze zaken thans ter tafel. De overheid kon vroeger persoon lijke diensten van onderdanen vra gen, zonder dat er een redelijke ver goeding tegenover stond. Voor dienst- plichtingen geldt dit nog. Dienst plichtige soldaten moeten de hand ophouden bij ouders en verloofden, terwijl vrijgestelden en meisjes nor maal hun werk kunnen blijven ver richten. Dienstplichtige officieren en onder-officieren ontvangen boven dien een normaal salaris. Het is ook onbillijk, dat dienstplichtige specia listen zonder rang niets extra krijgen, terwijl ze bovendien nog langer moe ten dienen. De heer Wieldraayer vroeg de mi nister om een schema waai-birmen de gelijkstelling verwezenlijkt kan worden. In een jaar zal het nog niet voor elkaar kunnen zijn, maar het kamerlid verwacht wel een princi piële beslissing. Een socialistsche mo tie is op dit stuk te verwachten. Voorts heeft hij een motie in petto over verkorting van diensttijd tot 15 maanden. Nu de jaarklassen voor recrutering zo groot worden, wil de PB STAAKT PROEFBORINGEN IN NOORD-HOLLAND De proefboring die iin gezamen lijke opdracht vam Mobil, BP en Gulf is uitgevoerd nabij Obdam in de provincie Noord-Ho llamd is beëin digd zonder dat daarbij aardolie of aardgas in exploiteerbare hoeveelhe den is gevonden, zo deelt de BP mee. De gegevens, die deze boring heeft opgeleverd, worden echter door de drie maatschappijen voldoende hoop gevend geacht om onmiddellijk een tweede proefboring in hetzelfde ge bied te ondernemen. Dezelfde boorinstallatie zaïl wor den gebruikt als voor de eerste bo ring bij Obdam en wederom zal BP voor de drie genoemde maatschap pijen de boring uitvoeren. In het Wilhelminagasthuis te Amsterdam is gisterochtend, enige uren nadat hij daar na een aanrij ding ernstig gewond was opgeno men, overleden de 17-jarige arbeider P. A. Paschedag. heer Wieldraayer niet minder men sen langer laten dienen maar meer mensen korter in dienst houden. Niet korter De KVP zal echter de diensttijd op 18 maanden handhaven. Aldus bleek uit de woorden van de heer Moor man. Wat het soldij aangaat staat deze fractie op het standpunt dat ,,de verdelende rechtvaardigheid niet langer geschonden mag worden. „Nu in de toekomst 50 procent van de lichting niet in dienst zal worden geroepen, gaat de geringe beloning des te onbillijker werken", zei hij. De minister moet nu maar beginnen met een oplossing van de jarenlang bestaande misstand. De heer Maenen (KVP) vroeg om vrijstelling van dienstplicht voor de derde broer in een gezin. Ook de A.R. zit de lage soldij hoog. De heer Walburg (A.R.) was het met de heer Moorman eens, dat ver korting van de diensttijd verre van efficiënt is. Juist de laatste drie maanden van 18 maanden diensttijd bepalen de getraindheid van een dienstplichtige. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben de staten een slui tende begroting voor het dienstjaar 1965 aangeboden. Het eindcijfer be draagt ruim f. 51 miljoen. De post onvoorziene uitgaven is geraamd op ruim twee miljoen gulden. In hun begeleidende brief zeggen Gedeputeerde Staten, dat de begro ting sluitend kon worden gemaakt voornamelijk doordat met ingang van het komende jaar de eerste etappe is aangebroken voor het beëindigen van de subsidie in de verplegings- kosten van geesteszieken en zwak zinnigen. Dit impliceert, dat de stij ging van de uitgaven nog steeds de neiging vertoont de stijging van de inkomsten te overschrijden. De ruimte, die evenwel nog werd geboden, zal worden gebruikt om te beginnen met het inlopen op achter stand in de afschrijving op de we gen-investeringen. Ook kon de sub sidie in de kosten van de bestrijding van de vervuiling van openbare wa teren een plaats krijgen op de ge wone dienst. Vorig jaar kwam die subsidie ten laste van de kapitaal- dienst. Bij het opstellen van de begroting is rekening gehouden met de wen selijkheid de wegenreserve en de saldireserve samen te voegen, en met het opstellen van een afschrij vingsplan voor het gereedgekomen gedeelte van het nieuwe provincie huis. De middelen van de wegenre- De romance, of misschien hechte vriendschap, tussen ex-keizerin Soraya en de Duitse acteur Maximilian Schell blijkt nog niet voorbij te zijn, ge ruchten over een uit elkaar gaan ten spijt. Op de foto Soraya met opval lende hoed en Maximilian gearmd tijdens een rustpauze tussen de op namen van de film „De drie gezichten van een vrouw", waarin de ex- keizerin de hoofdrol speelt. serve beliepen f. 17.347.716.de saldireserve was f. 7.426.967.groot. Gedeputeerde Staten willen, zo blijkt uit de beschrijvingsbrief, de f. 4.834.000 aan bijkomende kosten van de nieuwbouw ineens afschrij ven. De grond- en bouwkosten van de eerste twee gedeelten van het provinciehuis zijn becijferd op f. 19.143.473,83, terwijl daartegen over ontvangsten staan tot een totaal van f. 5.505.736,36. Volgens het afschrijvingsplan wordt de gewone afschrijving van de netto-kosten dan met ingang van volgend jaar f. 288.420.de rente last zal f. 687.000.bedragen. Uit de gewone middelen kan f. 457.000 worden geput, zodat nog f. 518.420.— moet worden overbrugd. Daarvoor is ruimte aanwezig door de extra bate van f. 520.000,nu dit bedrag niet meer aan de wegenreserve hoeft te worden toegevoegd wegens rentevergoeding (3 procent van 17.347.716, Pracht handen en nimmer ruw of schraal T"b"t°'"" Hamea-Gelei (Advertentie) In Rome is woensdagnacht de bij het on/gehik met de Boeing-707 zwaar gewonde Franse stewardess Simone Bazin overlieden, waarmee het aantal slachtoffers van de ramp is geste gen tot 47. Woensdag hebben de werkgevers, in tegenwoordigheid van de werknemersorganisaties, een gesprek met de regering gehad over het loon- en prijsbeleid. Op de foto de minister van economische zaken, prof. dr. J. E. An- driessen, tijdens de regeringsverklaring. Links de ministers mr. E. H. Toxopeus (binnenlandse zaken) en dr. G. M. J. Veldkamp (sociale zaken), rechts prof. dr. H. J. Witteveen (financiën) en staatssecretaris drs. J. E. Bak ker (economische zaken). AUTO REED DOOR GESLOTEN OVERWEGBOMEN Kort na half tien vanochtend is een silo-auto met cement bij Haelen door de gesloten overwegbomen in de spoorlijn WeertRoermond gere den. De auto botste vervolgens tegen een De officier van Justitie bij de recht- van Financiën een brief ontvangen locomotief en werd vrij ernstig be- bank te Amsterdam heeft gistermid- waarin hem wordt verzocht het ver- schadigd. De chauffeur vam de auto dag tegen de 66-jarige gepensioneer- duisterde bedrag aan de staat te be- kwam er met lichte verwondingen de hoofdcontroleur bij de rijksbelas- talen. van af. Ruim een half uur lang is de tingen en thans belastingadviseur D. De officier van Justitie hield bij spoorweg versperd geweest. H. uit Amsterdam wegens oplichting, zijn eis rekening met de leeftijd van meermalen gepleegd als ambtenaar, verdachte, die hij als ambtenaar to- Bij een val van de trap in haar gevangenisstraf van een jaar met taal mislukt achtte, maar als mens woning aan de Groot-Hetoginnelaan bovendien. aftrek van het voorarrest geëist. Verdachte bekende. Hij was in het tijdvak 19591962 door een aantal straf en verwees de rechtbank naar Haag dodelijk gewond. Zij liep een malversaties in het bezit van in to- een medische verklaring over taal 23.000 gulden gekomen. Als con- cl'iënt. Uitspraak 9 december. trolerend ambtenaar hielp hij belas- tingp-lichtige werkgevers bij hen thuis bij het invullen van him aangiftebil jetten. Als het formulier was gete kend stelde hij de mensen voor hem het papier maar mee te geven en hem meteen het bedrag te laten stor ten. Verdachte verscheurde echter het originele formulier, maakte een an dere, valse, aangifte met een lager bedrag dan het oorspronkelijke. Op het postkantoor vulde hij op het giro- storlingsformulier ook dit onjuiste lagere bedrag in. Op het ontvangst- strookje, dat hij als bewijs van stor ting terugkreeg, veranderde hij het lagere bedrag weer in het oorspron- hÜwSJl httfwf "Als de besluit tot een zijn reaotie. En er bleek wel uit dat rui loonronde v»n drie procent, rijn wij in het kader van overleg veel mo- e£ werkaev?hiïJveiJaSte aeo^ daartoe niet bereid", verklaarde NVV- gelijk is. a i verdachte gecon- voor2i(ter R0emers gisteren al na 't ïitiï. mislukte overleg in de Stichting van EENHEID IN KABINET de Arbeid. „En we doen het ook niet, als het minimum-loon lager wordt gisteren die 49-jarige De verdediger bepleitte een lagere Fr. J. VrijmanVerkerk Commentaren na mislukt loonoverleg „Als regering medewerking weigert valt de Stichting stateerd klopten dit kon een boete tot ge volg hebben en daarom bood ver dachte deze man aan hem de ver schuldigde 1800 gulden meteen ter hanid te stallen dan zou hij alles wel regelen. De man had het geld niet fundamentele standpunt zijn De beslissing van de regering zal dan 110 gulden per week. Alleen als niet worden bemoeilijkt door tegen- de regering zegt dat zij het eens is stellingen tussen de ministers van maar dat kon verdachte hem dan wel wij bereid de toetsing te blijven voort lenen. De man sloot met H. een lie- zetten ninig van 2.000 gulden, waarvan ver dachte ruim 1800 ter hand werd ge steld als het verschuldigde belasting bedrag. Dit gelid hield hij echter zelf. RANCUNE Economische en Sociale Zaken. Mi nister Veldkamp drukte gisteravond althans alle geruchten de kop in, dat Weigert zij deze medewerking dan ^it tweetal het onderling niet eens komt de Stichting in de loonpolitiek z?u zVn' ®r- Veldkamp dekte volle- voorlopig buiten spel te staan en zal dit standpunt, dat zijn collega de regering moeten kiezen: öf tijde- Andnessen s middaes teeenover de het geheel geen loonsverho- Andriessen 's middags tegenover de werkgevers had kenbaar gemaakt. De gewezen belastingambtenaar van Rük<5hp- heeft niets anders gedaan dan het zei uit rancune te hebben gehandeld, zadelaars tiideliik weer belasten standpunt van het kabinet vertolken. Hij zou niet op de juiste tijd zijn be- de^est^evan a o 's Er ziin een heel goed standpunt. Ik vorderd. Het verduisterde bedrag wil- met de c.a.o.s. Er zijn hetzelfde tien dazen eeleden ze de hij wel vergoeden maar op een mogelijkheden maar dit zijn ^„rtze,ft,e l,en geleden ge vraag van de president of hij bereid de belangrijkste. was zijn spaarbankboekje hiervoor af te staan, antwoordde hij ontken nend. Een hoofdinspecteur bij de belas- De vraag rijst of im diiit sitadium nog een poging tot bemiiididieldng van mi nister Veldkamp te verwachten is. De die gedifferentieerde tingen verklaarde desgevraagd, dat loonvorming noemen deze mogelijk- A^Sssen via de werkgeJÏ? trp.rinrvPP.nHp.n rpcht n,c no» ppn na- h-eid met. maar monaster Veliakamp Anoriessen, via ae werkgevers de gedupeerden recht, ns nog een na vordering kunnen krijgen. Maar hier in is door de staat nog niiet beslist. h-eid niet, maar minister Veldkamp wilde toch ook beslist niet „neen" zeggen op vragen in die richting. Het zegd". Miaar intussen zit hij nu met de zwarte-pietkaamt in handen, waarvan dirs. Roemers zei: „Ik geloof, dat die zwarte-pieitkaant rau van minister bij Verdachte had van het ministerie systeem schrijft overleg voor r>- In de grote veilinghal „Flora" te Rijnsburg is gistermiddag om half 4 de twaalfde bloemenvaktentoonstel ling van de Koninklijke Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde ge opend. De opening werd verricht door ir. A. de Zeeuw, directeur van de afd. Tuinbouw van het Ministe rie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening. Hij hield in zijn toe spraak een vurig pleidooi voor een standaardisering van de kwaliteit van bloemen en groenten. Na de ope ning werd nog het woord gevoerd door de burgemeester van Rijnsburg, de heer B. H. Koomans en de voor zitter van het Comité Bloemvakten- toonstelling, de heer J. Schild. De tentoonstelling is geopend tot en met zaterdagavond. Tijdens een rondgang over het rui me terrein van de tentoonstelling hebben de genodigden ruimschoots de gelegenheid gehad de fraaie re sultaten van bloemen kweken en bloemen schikken in ogenschouw te nemen. Foto: v. 1. n.r.: burgemeester B. H. Koomans, mevr. De Zeeuw, mevr. Koomans en ir. A. de Zeeuw bewon deren het met een eerste prijs (een gouden medaille) bekroonde bloem stuk van de heer H. Straathof uit Roelofarendtveen. NIET GEBAAT BIJ INFLATIE Het uitgangspunt van het kabinet is: niemand is gebaat met een inflatie. De regering handhaaft de drie grote doelstellingen van het sociaal - eco nomisch beleid: herstel van het even wicht op de betalingsbalans, herstel van een zeker evenwicht op de ar- Russische ambassadeur liep boos bioscoop uit H. M. de Koningin heeft gister avond in de Eurocinema in Den Haag de Nederlandse première bij gewoond van De Engelse film „De grote uren" (The finest Hours), een documentaire over het leven van Sir Winston Churchill. De Koningin werd verwelkomd en naar haar plaats geleid door de Britse ambassadeur, Sir Peter Gar- ran. Voor het theater werd de Koningin ontvangen door de commissaris der koningin in Zuid-Holland mr J. Klaasesz en aan de ingang door de burgemeester van Den Haag, mr H. A. M. T. Kolfschoten. Voordat de voorstelling begon, speelden vijf Schotse doedelzakspe lers van The Queen's own Highlan ders, die te Osnabrück zijn gelegerd, voor de koningin. De voorstelling werd voorts door talrijke autoriteiten bijgewoond. Aanwezig waren o.a. de minister president, mr V. G. M. Marijnen, en de ministers van OK en W, Buiten landse Zaken, Defensie, Binnen landse Zaken, Financiën en Verkeer en Waterstaat, voorts de ministers van staat prof Beel en jhr T jar da van Starkenborgh Stachouwer, enige staatssecretarissen, het voltallige Corps Diplomatique, enige Kamer leden en een aantal militaire autori teiten. De Russische ambassadeur in ons land, de heer I. I. Toegarinof, die ook bij de filmvoorstelling aanwezig was, is tijdens de vertoning boos de zaal uitgelopen. Zijn verontwaardi ging werd gewekt door een filmfrag ment, waarin Sir Winston Churchill zijn oordeel geeft over de Russen: „Je weet nooit of ze je toelachen dan wel op het punt staan je op te vreten." beidsmiarkt en geen verdere stijging van kosten. In dat raam past geen prijsbeleid, dat een doorberekening van loonsverhogingen toestaat. Zijn er iin bepaalde bedrijven of bedrijfs takken moeilijkheden dan is minister Andriessen wel bereid daarover te praten. Meer wilde hij beslist niet toezeggen. In dat geval wordt een overeen stemming over de lonen bijzonder moeilijk, waarschuwden de werkge vers tijdens de voorbespreking met een vijftal ministers. Het mocht niets baten. Minister Andriessen bleef er bij en kreeg de duidelijke steun van landbouw en middenstand, die dit volkomen met de regering eens zijn.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7