S als het om sparen gaat Tj Sassenheims begroting vertoont nadelig saldo Magere ontvangst van St.-Nicolaas BNG en „Spinoza" gaan in totaal 58 woningen bouwen 1 DONDERDAG 26 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 15 MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te utrecht De begroting van de gemeente Sassenheim vertoont een tekort van 37.985,31. Dit tekort zal voorlopig gedekt worden uit de saldi-reserve van de gewone dienst over de vorige dienstjaren. „De begroting", aldus schrijft het college van b. en w. invde toelichting, „vervult ons in de hui dige situatie met grote zorg". Het tekort is enerzijds te wijten aan het feit, dat de financiële middelen niet toereikend zijn om de steeds stijgende lasten (voornamelijk de lonen) te dekken, terwijl bovendien nog onzeker heid bestaat over de opvang van de financiële gevolgen van de rioolwa terzuiveringsinstallatie met de daarbij behorende rioleringswerken. B. en w. vragen zich ook vol zorg af of men in verband met de financierings beperkingen, die door de centrale overheid aan de lagere organen worden opgelegd, wel instaat zal zijn de meest noodzakelijke kapitaalsinvesterin gen te doen. dé surprise- gezond, lekker! Veel noodzakelijke werken worden op lange baan gesehoven In 1965 zal de zuiveringsinstallatie volledig in bedrijf zijn, aldus b. en w. De lasten worden geraamd op 188.061,10, terwijl de opbrengst der rioolbelasting naar raming slechts 59.000 zal bedragen. Het exploita tietekort bedraagt derhalve 129.061,10 gulden. Dit bedrag wordt in de be groting geraamd als aanvullende uit kering uit het gemeentefonds. De gemeente Sassenheim zal naar ge raamd wordt in 1965 in totaal 2.357.611,68 moeten uitgeven. Aan geraamde inkomsten staan daar 2.319.626,37 tegenover. De saldi van de verschillende be dreven en diensten zijn als volgt: Het gasbedrijf raamt een batig sal do van 11.022,49, het waterbedrijf eveneens een batig saldo, rü. 1.153,39. Voor het "grondbedrijf wordt een nadelig saldo begroot van 53.458,48. Dit tekort, dat hoger is dan vorig jaar, wordt voornamelijk veroorzaakt door een stijging van de rentelast in verband met een hogere boekwaarde van de gronden. Deze hogere boekwaarde is hoofdzakelijk ontstaan door geraamde grondaan kopen in het uitbreidingsplan „De Kooi'^ Voor het woningbedrijf, waarin nu 484 woningen zijn onder gebracht, wordt eveneens een batig saldo geraamd. Van dit batig saldo Elk jaar in Leiden In Leiden ligt voor de afdeling pu bliciteit der gemeente, V.V.V. en Middenstand een terrein braak. De ontvangst van Sint Nicolaas, die er momenteel zou moeten zijn, is elk jaar weer een mager welkom met een drumband en een rijtuig met twee bestuursleden van hert ont vangstcomité. Er is géén stad meer waar niet de ontvangst van deze volks-figuur bij uitnemendheid is uitgegroeid tot een stedelijke mani festatie. Toevallig heeft schrijver dezes vorige week zaterdag de ont vangst van de Heilige bijgewoond in Hilversum. Daar ging een grote stoet van exotisch geklede paleisdienaren aan d'e vorstelijk te paard gezeten figuur van de goede Sint vooraf. Enige muziekgezelschappen verleen den medewerking, de stoet was ver sierd met vrolijke Zwarte Pieten. Alle kerkklokken luidden. Hoe de ontvangst bijvoorbeeld in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam is, mag be kend heten, maar ook steden als Schiedam, Delft en Vlaardingen zor gen voor 'n ontvangst die deze kin dervriend toekomt. Leiden loopt achter. Alleen al uit eerbied voor deze vrijgevige figuur zou Leiden meer aan representatie moeten doen; maar veel plezier ook kunnen groot en klein niet puren uit een groots welkom. Leiden dient meer te bieden dan de overigens te prij zen-activiteit van het comité. Wij moeten er wel wat voor over hebben wil onze gemeente in vol gende jaren niet geheel naast het reis-sahema van deze voor belangstel ling gevoelige Sint komen te liggen. Wat lezers schrijven CONTRIBUTIE-VERHOGING KRUISVERENIGINGEN Men schrijft ons namens de Kath. en Alg. Bejaardenbond: Met een zekere ontstelling hebben wij uit een artikel in de dagbladen van vorige maand kennis genomen van een belangrijke contributiever hoging voor de leden van bovenge noemde verenigingen met zo onge veer 50 procent van de jaarconitri- butie. Gaarne willen wij de bestu ren van meer genoemde verenigingen in overweging geven voor de leden boven de 65 jaar, de contributie on gewijzigd te laten. De AOW-uitkering gaat per 1 ja nuari wel de hoogte in naar een so ciaal-minimum, maar alras zullen de prijzen van het levensonderhoud dus danig stijgen, dat de verhoging vam de contributie voor de aow-trekken den wel een groot bezwaar gaat vor men. Met grote nadruk geven wij de be sturen van de Kruisverenigingen sterk in overweging de contributie voor de leden boven de 65 jaar on gewijzigd te laten. zal 2.344,24 worden toegevoegd aan de algemene dienst en 24.422,57 zal gestort worden toegevoegd aan de reservefondsen. OP LANGE TERMIJN? Sassenheim komt door de beste dingsbeperking, die door de centrale overheid is opgelegd en door de zware lasten, die de bouw van de rioolwaterzuiveringsinstallatie met zich meebrengen in een wel zeer on gunstige positie. Het is voor b. en w. zelf een grote vraag of de in de ontwerpbegrotin gen geraamde kapitaalsuitgaven in de komende jaren kunnen worden gedaan, om maar niet te spreken over: de bouw van een gezondheids centrum; de bouw van een instructie- bad, zo mogelijk annex een gymnas tieklokaal; voorzieningen aan het gasnet in verband met de distributie van aardgas; aankoop van gronden ter realisering van het uitbreidings plan; het garanderen van een geld lening ter financiering van de bouw van een bejaardencentrum aan de Parklaan; de bouw van een 3-klas- sige kleuterschool; vervanging van de verlichting aan de Parklaan; voor zieningen aan de kamer van burge meester en wethouders en de leeska mer; aanleg van riolering aan de Hoofdstraat en ontsluiting van het gemeentepark ONTEIGENING Ter uitvoering van het uitbrei dingsplan werden in de afgelopen jaren na moeizame onderhandelin gen verschillende gronden in het oosten van de gemeente aangekocht, waardoor de voortgang van de wo ningbouw weer voor enige jaren verzekerd is. Helaas waren de on derhandelingen over de grond in plan-West in de richting van de Tey- lingerlaan minder succesvol, zodat hier de voortzetting van een langdu rige onteigeningsprocedure onver mijdelijk is. HET WONINGTEKORT Ten aanzien van het woningtekort kan het volgende worden opge merkt. De wachtlijst voor ongehuw- den bleef constant 1 okt. '63 256 1 november '64:260), hetgeen bete kent, dat de normale aanwas van woningzoekenden kan worden opge vangen. Het woningcontingent 1962 (33 eengezinswoningen) werd in 'hoofdzaak toegewezen aan gezinnen, die door ruimtegebrek of onbewoon baarverklaring moesten verhuizen. Voornamelijk hierdoor, doch ook door woningverbeteringen en door het gereedkomen van enige wonin gen zonder subsidie, liep het aantal gehuwden van de wachtlijst terug van 279 tot 218. OPTIMISME In aanmerking nemende, dat de gesubsidieerde woningcontingenten voor 1963 en 1964 82 eengezinswo ningen) en een aantal premieflats achter het Koningshuys (hoofdzake lijk voor personeel van de plaatse lijke bedrijven) in de loop van het begrotingsjaar gereed zullen komen, kan Sassenheim het probleem van de woningnood in de naatste toe komst met gematigd optimisme te gemoet zien. Het blijft echter nood zakelijk alle mogelijkheden aan te wenden om deze tijdelijke vooruit gang te kunnen behouden. VOORSCHOTEN ONDERWIJS EN SCHOLEN RAPPORT In een lijvig boekdeel heeft de ge meente Voorschoten aan de leden van de raad een onderwijs- en scho lenrapport samengevat. Het doel van deze studie is te trachten een inzicht te verkrijgen in de toekomstige be hoefte aan onderwijsvoorzieningen en scholen, indien mogelijk gesplitst naar richting (openbaar, prat., chr. en R.K.). Een dergelijke prognose kan slechts hulpmiddel zijn, want moge lijk zal de praktijk behoefte doen gevoelen aan andere voorzieningen. Bij de opzet vam deze studie is uitge gaan van wat gezegd wordt in het E.T.I.-rapport van 1960 inzake de so ciale en economische structuur van de gemeente Voorschoten betreffende de Maatschappelijke aspecten en 't Onderwijs. De opzet van het rapport is dan ook als volgt. Vergelijking van de basisgegevens, voorkomende in 't E.T.I.-rapport. gesplitst naar akleu teronderwijs; b. gewoon lager onder wijs; c. vervolgonderwijs zoals nij ver heidsonderwij s. Vergelijking van de in het E.T.I.- rapport verwachte „toekomstige ont wikkeling van het onderwijs" met de werkelijkheid. Prognose van de toe komstige behoefte aan onderwijsvoor zieningen en scholen en Behandeling van de Wet op het voortgezet onder wijs (De Mammoetwet) voorzover in het kader van dit stuk van belang. Samenvattend komt men tot deze conclusie: 1. ten aanzien van het kleu teronderwijs is het scholenbezoek goed te noemen; 2. er heeft een sterke toeneming plaats gehad van het aan tal leerlingen bij het uitgebreid lager onderwijs; 3. de deelneming aan het voorbereidend hoger- en lager mid delbaar onderwijs en het uitgebreid lager onderwijs ligt hoger dan lan delijk het gevat is. Prognose: Voor de opstelling van een prognose is het noodzakelijk te beschikken over basisgegevens, die in de eerste plaats objectief zijn en in de tweede plaats zoveel mogelijk overeenkomen met de bestaande rea liteit. De belangrijkste basisgegevens zijn het aantal inwoners der gemeen te en de leeftijdsopbouw van die in woners, de kerkelijke gezindte van de gemeente. Aan de hand van deze gegevens wordt nu in het rapport een prognose gemaakt voor het kleuter onderwijs, het lager, het voortgezet lager, het u.l.o., het buitengewoon lager onderwijs, het nijverheidsonder wijs en het voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs. Dit rapport bevat voor degenen, die bij de stichting van scholen nauw betrokken zijn, goede richtlijnen en voldoende cijfermateriaal om con clusies te trekken voor de toekomst. CLUBTENTOONSTELLING VAN LPKV Zaterdag en zondag 28 en 29 no vember a.s. houdt de Leidse Pluim vee- en Konij nensportveremging L.P.K.V. haar jaarlijkse Clubten- toonsteMing in het Clubgebouw Oos terkwartier Borrieostraat (Kooi). Er zijn 200 dieren ingeschreven waar onder een grote inzending VI. Reu- zenkonijnen in diverse kleuren. Ook zal er een grote inzending Pluimvee te zien zijn, met enkele bijzondere Watervogels. De jury bestaat uit de heren Wesseling, Amsterdam (Pluimvee) Ystma, Hoorn en Koo- ten, Rotterdam (Konijnen). Zater dagavond wordt de tentoonstelling geopend. Commissie van Advies Algemene Bijstandswet. In juli 1964 werd besloten tot in stelling van bovengenoemde com missie. Deze commissie zal bestaan uit tien personen, waarvan vier le den uit de gemeenteraad en zes, waarvan een bijdrage kan worden verwacht vanuit hun kennis van maatschappelijk werk, de volksge zondheid, de vakorganisaties en be jaardenzorg. B. en W. stellen thans voor de navolgende personen tot lid van de commissie te benoemen. 1. G. Schrama, wethouder 2. Me vrouw Drs. A. Stoker 3. Drs. A. B. Vaandrager. 4. H. Olthuis. 5. Drs. L. Lamers, hoofd van de hoofdafde ling Bijstandszaken van het Min. van Maatschappelijk Werk; 6. L. L. Marselis, plv. hoofd van de hoofd afdeling Gezondheidszorg van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. 7. N. J. Smit, lid van de algemene Bond van Bejaar den. 8. P. Burgerjon, lid van het N.V.V. 9. H. J. Marissink, lid van het C.N.V. 10. W. Schenk, lid van de N.K.V B en W. achten het juist, dat tot voorzitter wordt benoemd de wet houder van Sociale Zaken. De voor gestelde personen 1 tot en met 4 zijn leden van de commissie voor on derwijs, culturele en sociale aangele genheden en vertegenwoordigen elk een in de Raad voorkomende poli tieke groepering. Van de zijde van B. en W. is ge streefd naar een uit het oogpunt van levensbeschouwing en politieke over tuiging zo evenwichtig mogelijk sa menstelling van de aanbeveling. Geboren: Alyt, dr van G. van der Veen en J. Sinnema, Robert Eduard, zn van M. J. M. Witteman en P. J. K. Jansson, Maria Helena Antoinette, dT van Chr. W. Siemons en J. Wyr- deman. Ondertrouwd: Jacob Pieter Johan nes Segaar, 23 jr en Jozina Antje Verboon, 22 jr; Johannes Franciscus Knoop, 36 jr en Geertruida Catharina Borsboom, 25 jr; Hendrik Dirk Mar- tinus v. d. Valk, 22 jr en Hester Ger- da Duijzers, 24 jr; André van der Blom, 24 jr en Geurtje Roelof sen, 25 jr- Getrouwd J. W. Stolk en A. J. den Hollander. Overleden: Karei Woltman, 57 jr, Narcisstraat 14. rozebotteljam van Zwaardemaker is zo ""gezond NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER (Advertentie) GEMEENTERAAD VAN RIJNSBURG Vele punten gingen de raadsver- zou komen". Hij was aan één kant we Vele punten gingen de raadsver gadering te Rijnsburg nogal vlot on der de hamer door, doch in enkele gevallen werd nogal lang gediscus sieerd. Zo o.a. bij het punt van de verkoop grond hoek Noordeinde- Koestraat aan de heer G. v. d. Vijver, waarover de heer D. v. d. Meij niet zo enthousiast was. Hij wees er op, dat op menige vergadering gespro ken was over meer groenstroken in de gemeente. Hij bracht dan ook zijn compliment voor de door de gemeen te aangebrachte beplanting. „Toen wij", aldus spreker, „dit stukje grond kochten, was mijn gedachte, dat daar een plantsoentje of iets dergelijks ZOETER WOUDE GEBOREN: Wilhelmus Johannes Cornelis, z. van A. S. de Wit en van A. M. C. Vergeer. Johannes Gerardus, z. van A. G. Bos en van M. Th. van der Made. Anto- nius Johannes Maria, z. van Q. J. de Winter en M. Th. M. Berk. Ronaldus Adrianus, z. vkn W. van Kempen en van M. J. Ammerlaan. Clazina Cor nelia Maria, d. van L. P. Onder water en van E. C. M. Koot. ONDERTROUWD: van der Geest, Josephus Heinrich wonende te Alkmade en Overdevest, Margaretha Maria wonende te Zoe- terwoude. Pieters, Theodorus wo nende te Leiden en Turk, Maria Christina Jacoba Antonia wonende te Zoeterwoude. Anema, Jan wo nende te Vlaardingen en vn der Velde, Johanna Petronela Agens wo nende te Zoeterwoude. Groen, Ber- nardus Joannes wonende te Zoeter woude en Steenvoorde, Antonia Geertruida Johanna Maria wonende te Noord wijk. GETROUWD: van der Geest, Simon Johannes 27 j. met van der Poel, Maria Helena 24 j. Groenewegen, Nicolaas Adolf Maria 28 j. met van der Kregt, Johanna Cornelia 22 j. Voskuil, Jacobus Wil helmus 21 j. met van der Poel, Anna Maria Johanna 19 j. OVERLEDEN: Vitscher, Maria oud 98 jaar weduwe van van der Krogt. de Heiden, Jo hannes Petrus oud 59 jaar. Dolle, Johannes Wilhelmus oud 70 jaar. zou komen". Hij was aan één kant wel genegen met de verkoop in te stem men, doch aan de andere kant zag hij toch liever dat het dorp een beetje meer karakter kreeg. De voorzitter stelde de heer V. d. Meij voor, even met zijn tegenzin te wachten. Hij maakte er hem opmerkzaam op, dat twee jaar geleden door de raad een rooilijn was ingevoerd, zodat men dus hieraan de hand moet houden. Er blijft nog plaats voor plantsoen tjes over en tenslotte wilde spr. tot enige zuinigheid aanmanen. 't Voorstel werd aangenomen met al leen de stem van de her J. Kromhout tegen. Aangaande het voorstel tot de ver koop van grond aan de heren J. J van Iterson en M. H. den Haan, dat eveneens werd goedgekeurd, wps echter de heer C. van Egmond van mening, dat het beter was de grond niet te verkopen, doch in erfpacht te geven, waarop de voorzitter ant woordde, dat het 't beste was als men bouwgrond verkocht in eigen dom. De heer v.d. Meij wilde een ander facet in het geding brengen, daar gezien de te nauwe «straten in de gemeente in de toekomst vele sa neringen toegepast zullen moeten worden. Hij geloofde dat er goedko per gesaneerd zou kunnen worden, als de grond in erfpacht gegeven zou worden; hij wilde deze gedachte on derstrepen en de aandacht van B. en W. hierop vestigen. Verder werden voorstellen tot de aankoop van een perceeltje grond van de heer L. de Mooij voor een bedrag van f. 400.en de ver koop van bouwgrond voor de bouw van 8 woningen in de vrije sector aan de Collegiantenstraat, aan de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten goedgekeurd. Ook de aankoop van de woning Spinozalaan 35 had de goedkeuring van de raad. doch door de heer C. van Egmond werd nog de vraag ge steld of er nog bepaalde voorwaar den waren bedongen. De voorzitter Smidje Verholen en de sport- computer 75. In het goede dorp Rijkhuyzen werd die dag stevig feestgevierd, want eindelijk bezaten ze weer eens een sportkampioen, waarop de ge meenschap trots kon zijn. Sipko Stunt was er zelfs in geslaagd deze kam pioen, geheten Kobus van Het Witte Paard, voor de televisie te krijgen. Kobus had zich keurig opgedoft en zelfs zijn haren gekamd. Dat nam niet weg, dat hij van het vraagge sprek niet zo heel erg veel terecht- brachtKille Bill zat ook naar de betreffende uitzending te kijken en mompelde: „Het wordt tyd, dat ook wij ons weer eens actief met de sport- computer gaan bezighouden, Jona than. We zullen een nieuw plan op stapel zetten „Goed baas," antwoordde Jonathan. „Jij denkt maar. Dat ken je béter dan ik. Ik sla wel en hard ook als het moet Maar in Rijkhuyzen wisten ze daar niets van. Argeloos stortte men zich in het feestgewoel en men versierde zelfs hele straten met lampjes en vlaggen. Patatverkopers kwamen op het feestgedruis if en ze deden goe de zakenEn dat allemaal om dikke Kobus, die nog maar zo kort geleden een dikke bal gehakt leek, die in het rustige Rijkhuyzen gaar sudderde in zijn eigen vet Waar feest is, daar komen trouwens niet alleen de handelaren in ijs en andere eetwaren op af. Vaak willen daar ook kermisgasten bij wezen en zo valt het waarschijnlijk te verkla ren, dat 's avonds laat een beretem- mer de verlichte straten binnenwan delde. Het was een vreemde bere- temmer trouwens, die erg lang was en kennelijk een valse baard had voorgeplakt. Bij nadere beschouwing had hij wel wat weg van Kid Sucker, de geheime agent uit Dollarmenië. En als dat zo is, wel dan is dat kleine beertje dat hij daar bij zich heeft misschien wel een zekere Wla- dimir Kotsof, die zich onhandig op handen en voeten voortbeweegt „We zullen ons onopvallend naar de smidse begeven, Wladimir," siste Kid. „Niemand heeft argwaan, want ieder een denkt dat we bij het feest horen. Kijk maar naar die ouwe opa daar op de stoep (wordt vervolgd) antwoordde, dat alleen voor de heer Heemskerk voor een andere woning gezorgd moet worden. Bij de vaststelling onteigenings plan van de woningen Spinozalaan, eigendom van de erven. J. Hoge- woning en de heer J. Prins, zei de heer Van Egmond, dat het hem speet dat dit langs deze weg moet gaan. Hij zag dit liever, langs mil dere weg gebeuren. Ook de heer T. Kralt was deze mening toegedaan. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. blijven streven naar dit doel. Het voorstel van B en W werd aangeno men. Aan de heer C. v. d. Vijver werd een strookje grond van de gemeente naast zijn woning Kanaalstraat 36 in erfpacht gegeven. Voordat door de raad een perceel gemeentegrond nabij de Evertsen- straat aan de heer H. C. Leeuwen burg in erfpacht werd gegeven, ging de raad op verzoek van de heer v. d. Meij in geheime zitting, waarna bij heropening deze uitgifte werd goed gekeurd. Tot slot werd de goedkeuring nog door de raad gegeven aan de over- - dracht van grond in het uitbreidings plan „West" voor de bouw van 50 woningwetwoningen aan de woning bouwvereniging „Spinoza'. De riolering en verbetering straatverlichting gedeelten Voorhou- terweg-Vinkeweg, waarbij door de heer T. Kralt nog gewezen werd op de kabels e.d. die door deze verbete ring midden in de weg komen' te liggen, waarbij B en W hem toe zegden dat dit aan de technische af deling zou worden voorgelegd, werd eveneens goedgekeurd. Vaste lening Verder zal een vaste geldlening voor 1965 worden aangegaan van 2.500.000.-. Volgens de voorzitter mag per inwoner f. 10.— geïnves teerd worden. Eveneens werd de goedkeuring gegeven tot het onder hands aanbesteden van de Chr. Lagere Tuinbouwschool. De beheersverordening gemeente lijk waterleidingbedrijf werd ge wijzigd. De reserve van f. 30.000, werd gewijzigd in f. 75.000,en die van f. 75.000,— in f. 120.000,—. Benoeming gemeentesecretaris Tot slot werd aan de gemeente secretaris, de heer J. J. Geldhof, per 16 december ontslag verleend. De voorzitter wilde hierop niet verder ingaan, daar op 12, 13 of 14 december de gelegenheid zal gegeven worden van de heer Geldhof en zijn vrouw afscheid te nemen. De heer A. G. Geelhoed werd met elf van de twaalf stemmen vóór tot de opvolger van de heer Geldhof aan gewezen. BOSKOOP TWEE NIEUWE NAAMLOZE VENNOOTSCHAPPEN Boskoop is twee nieuwe naamloze vennootschappen rijker geworden. Door de heer J. P. v.d. Broek, eigenaar-exploitant van het tot dus ver door hem uitgeoefende ""bedrijf van installeren en aanleggen van electrische geleidingen, is met de he ren T. Verkade, W. v.d. Broek en mevr. J. van Zelst-v.d. Broek, opge richt de Naamloze Vennootschap J. P. v.d. Broek's Installatiebedrijf N.V. Het maatschappelijk kapitaal be draagt f. 250.000.verdeeld in 15 prioriteitsaandelen en 235 gewone aandelen elk groot f. 1.000.Ge plaatst en volgestort zijn alle priori teitsaandelen en 109 gewone aandelen. Tot directeur is benoemd de heer J. P. v.d. Broek en tot commissaris mevr. van Zeist v.d. Broek. De tweede naamloze vennootschap is opgericht door de heer G. H. Does goudsmid en juwelier en mevr L. C. J. v.d. Does-Leurs, beiden te Boskoop onder de naam Handelsmaatschappij voorheen H. Colpa. Het maatschappe lijk kapitaal bedraagt f. 100 000.—. verdeeld in 20 prioriteitsaandelen en 80 gewone aandelen elk groot f. 1.000.Door de heer v.d. Does wordt deelgenomen met 11 priori teitsaandelen en door mevr. v.d. Does met 9 prioriteitsaandelen. Tot directeur is benoemd de heer G. H. Does en tot commissaris de heer D. Both Jr. accountant te Boskoop.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 15