34." 36." WINTERSPORT SINTEN SPORT „CONCILIE MAG NOOIT MEER OPHOUDEN" „Pro-Joodse" bisschoppen mogen H. Land niet meer in Spreiding atoomwapens over NAVO-landen in discussie DONDERDAG 26 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 ga eerst kijken bij Lampe Modehuis Mgr. Bekkers voor Brandpunt HERVORMING MOET VOORTDUREND ZIJN „De Curie in Rome moet in opzet en werkwijze hervormd worden, met decentralisatie van het bestuur over de Kerk tot een raad rond de Paus, die op zijn beurt weer steunt op des kundigen van studiegroepen en com missies uit heel de wereld en uit het gehele Godsvolk". Dit was een van de vijf punten, die de bisschop van Den Bosch, mgr. W. M. Bekkers, gis teravond in de KRO-televisierubriek „Brandpunt" opsomde als noodzake lijk, „wil het Vaticaans Concilie het beginzijn van een groot aggiorna- mento". De andere punten waren: 'n sterke verandering van kerkelijk recht en wetboek, vrijheid binnen de Kerk, een eenheid in grote verscheidenheid, een diepe bezinning op de waarach tigheid, de oprechtheid en „het Con cilie mag nooit meer ophouden, het zal op een andere wijze altijd moe ten doorgaan". donkere week nog eens blij zijn. Zij heeft ons geprikkeld en zij heeft in het kader van die hele derde zitting in Rome die in haar geheel geno men van zeer grote waarde zal blij ken te zijn nog een reliëf gegeven aan twee hoofdkaraktertrekkendie we overal ontdekken, nl. enerzijds de overtuiging, dat de Kerk voortdurend moet worden hervormd en anderzijds de overtuiging, dat het bestaande be houden moet blijven. nog samen te stellen studiegroepen Terugkijkend op de drie periodes uit alle delen van de wereld rondom van het Concilie, die we nu achter de huwelijk en gezin? Waarom geen rug hebben, ben ik meer dan ooit verklaring over invoeging van tek- overtuigd, dat dit Concilie gaat sla- sten? gen, d.w.z. in deze zin, dat het Con- „Toch is het niet al klinkt het cilie de stafkaart gaat maken voor vreemd, als ik dat vanavond zeg nieuwe wegen van de Kerk", aldus onmogelijk, dat wij met die laatste mgr. Bekkers. Jordanië ziet alleen „de politiek Nog geen uitspraak over MLF Over de gehele linie heeft de Twee de Kamer gistermiddag bij het debat over de defensiebegroting voor volgend jaar en de jongste defensie nota van minister De Jong een af wachtende houding aangenomen ten aanzien van de ML'F. De MLF is een project, dat er op is gericht het be heer van kernwapens over verschil lende NAVO-landen te verspreiden. De meeste woordvoerders vonden de MLF (multi lateral force multi laterale kernmacht) in dit stadium KARDINALEN OP „ZWARTE LIJST" dienstige kant van de zaak wil men gen. maar wat de politieke kant be treft „spijt het de Jordaanse regering ten zeerste, dat een dergelijke ver klaring kon worden aangenomen". De Jordaanse regering heeft gis- Een der afgevaardigden meende, Het oordeel over de derde zitting teren bekendgemaakt, dat aan alle dat de Paus Jeruzalem destijds heeft van het Vaticaans Concilie dreigt bisschoppen die voor de verklaring bezocht „als een soort inleiding op misschien hier en daar een beetje over de Joden hebben gestemd, de een internationalisatie van Jeruza- vertroebeld te worden, maar voor toegang tot Jordanië is verboden, lem". een zuiver oordeel dienen we het De Jordaanse regering heeft hiermee Een christelijke afgevaardigde drong „Concilie in zijn geheel te bezien", het voorstel van christengemeen- er bij „alle katholieken in het Oos- aldus mgr. Bekkers. schappen van Bethlehem en naburige ten op aan zich af te scheiden van de dorpen aangenomen. Aan de bis- kath. Kerk en tot de Grieks-Ortho- Kunstgrepen". schoppen die met hun stem hun doxe Kerk toe te treden". goedkeuring aan de verklaring over Andere parlementsleden vroegen Hét ging niet zozeer om de mate- de Joden hebben gehecht, is voortaan de regering alle kardinalen, die de rie maar om de wijze waarop, en de toegang tot de heilige plaatsen verklaring hadden goedgekeurd, op eventuele mag ik wel zeggen kunst- ontzegd. een zwarte lijst te plaatsen en hun grepen waarmee een kleine minder- Premier Talhouni verklaarde, dat te beletten het Heilige Land bmnen heid haar wil trachtte op te leggen de regering zich niet in de gods- te komen. Zij vroegen ook om toe- aan een grote meerderheid. De week was donker om de wijze waarop het spel gespeeld werd, de geheimzinnig heid waarmee dit gebeurde en om het feit, dat het gebeurde in die laat ste dagen waardoor verdere discussie was uitgesloten. Vragen Waarom is er bijv. nooit een ver klaring gegeven over die twe^. brie ven van „hogerhand"? Waarom geen verklaring over de samengestelde of zicht op alle missionarissen, die tot de kath. Kerk behoren, omdat zij vreesden, dat die missionarissen wel eens „agenten van Israël" kunnen zijn. Premier Al Talhoeni antwoordde, dat de regering niet tussenbeide kan komen. Wel verzekerde hjj het par lement, dat de kardinalen, die de verklaring hebben goedgekeurd, op een zwarte lijst zullen worden ge plaatst zodra de regering de namen van deze kardinalen kent. „Paus flirt met Zionisme". Ook uit andere Arabische landen komen nog steeds felle protesten. Het Syrische blad „Al Haas" schreef „Judas leeft nog steeds. „Zij" hebben Christus opnieuw voor een paar dol lar verkocht". In Koeweit voorspelde de „Kuwait Times" een „massale uittocht van katholieken uit hun Kerk". Het blad sprak van een „on christelijke flirt van de Paus met het Zionisme". nog wat te vraag. Het is weinig zin vol er nu al een standpunt over vast te stellen. De heer Moorman (KVP) zei het niet opportuun te vinden in het hui dige stadium van ontwikkeling een uitspraak te doen. Overigens toonde hij wel waardering voor de MLF- gedachte. De WD-fractie bij monde van de heer Couzy wees deelneming aan de MLF in de huidige vorm af. De pacifist Bruggeman zag er een militair onjuiste maatregel in, waar mee politieke doeleinden worden na gestreefd: het bevorderen van een heid en het verspreiden van atoom wapenen. Ondanks de MLF zal de Franse haan blijven kraaien en het „Duitse bloed kruipen waar het niet gaan kan". Gevaren De communist Hoekstra zag grote ge varen in deelneming aan de MLF. Het zal betekenen dat Nederland een atoommogendheid wordt. Het oor logsgevaar zit niet in de socialisti sche landen, zei hij, maar in de ul tra-rechtse hoek. Hij houdt zijn hart vast bij de gedachte, dat Duitsland weer over de atoombom zal beschik ken, over een eigen „Bundesbombe". Van verschillende kanten werd gis teren nog de mening naar voren ge bracht, dat alle centuriontanks van het legerkorps van zwaar (105 mm) geschut moeten worden voorzien. Bijna algemene instemming on dervond de bouw van twee nucleaire onderzeeboten. Griekse prinses boos op slapende koning Kroonprinses Iren-i van Grie kenland heeft gisternacht boos het vliegveld van Athene ver laten. Zij was daar naar toe gegaan om het Belgische ko ninklijke paar te begroeten dat zijn officieel bezoek aan Perzië in verband met die gebeurte nissen in Congo had moeten afbreken en op die terugreis Athene zou aandoen. De koning der Belgen silaep echter en kwam niet uit het toestel. Het koninklijke vliegtuig kwam gistermorgen om half twee op het Atheense vliegveld aan voor 't innemen van brand stof. In weerwil van het zeer vroege uur was kroonprinses Irene naar het vliegveld ge gaan om het Belgische vorsten paar te begroeten. Toen het toestel tot stilstand was gekomen wachtte zij in de hal tot Boudewijn en, Fabiola te voorschijn zouden komen, maar er gebeurde niets. Na enige tijd verliet een hoffunc tionaris het toestel en sprak met prinses Irene. Hij zou haar hebben gezegd dat de koning en koningin sliepen en niet het plan hadden het toestel tijdens het oponthoud in Athene te verlaten. Prinses Irene draai de zich abrupt om en verliet de luchthaven. De hoogst verbaasde Bel- bische hoffunctionaris haastte zich daarop naar het toestel terug, waarschijnlijk om met koning Boudewijn te spreken. Enkele minuten later verscheen de Belgische koning met een jack over zijn schouder!. Hij ging naar een foyer op het vliegveld en belde op, naar werd gemeld naar het Griekse paleis om Irene zijn veront schuldigingen aan te bieden. Arrestaties in India uit „veiligheidsoogpunt" In Poona op 150 kilometer van Bombay zijn vier leden van de ex tremistische „Hindoe mahasabha"- partij, die de nagedachtenis aan Ma- thoeram Gha Godse, de moordenaar van Ghandi, vereert, gearresteerd. Tot de gearresteerden behoren twee broers van Godse. Zes leiders van de mahasabha-par- tij zijn in Bombay aangehouden. De maatregel is genomen met het oog op het komende Eucharistische con gres en het bezoek van de Paus. In diverse steden van India zijn mili tante mahasabhisten onder huisar rest geplaatst. Een vertegenwoordiger van de In diase regering heeft onlangs de lei ders van de extremistische beweging verzocht, af te zien van openbare betogingen bij de aankomst van de Paus. De regeringsvertegenwoordi ger had gezegd, dat de autoriteiten niet zouden aarzelen alle nodige maatregelen te nemen om moeilijk heden te voorkomen. Op 28 november bij de opening van het Eucharistisch congres zullen in Bombay 19.000 politiemannen op de been zijn. Voorts beschikt de po litie in Bombay over een groot aan tal „welwillende medewerkers", zo als taxichauffeurs en hoteliers, die mogelijke verdachten in het oog houden. Bovendien zullen over en kele dagen 30 Italiaanse politiefunc tionarissen in Bombay aankomen. De Zuid-Vietnamese eerste minis ter Tran Van Hoeong heeft gisteren in Saigon de staat van beleg afge kondigd. Hij deed dit nadat zich in de straten van de Zuidvietnamese hoofdstad wanordelijkheden hadden voorgedaan, waarbij vele personen werden gewond en handgranaten werden geworpen. Er is een uit gaansverbod van zeven uur in Sai gon afgekondigd. Alle scholen en de universiteit zijn tot nader order ge sloten. In een pagode in Saigon ligt het lijk opgebaard van een 15-jarige jon gen, die volgens de boeddhisten bij de ongeregeldheden van woensdag door de politie is doodgeschoten. Verwacht wordt, dat de dood van de jongen de spanning in de Zuid-Viet namese hoofdstad nog zal doen toe nemen. Bij de relletjes van woensdag zijn ongeveer 20 betogers, 60 politie mannen en zes Zuidvietnamese para chutisten gewond. Waarschuwingsstaking van Belgische artsen De Belgische ziekenhuisartsen zul len morgen een waarschuwingssta king van een dag houden, zo heeft hun nationale vakbond bekendge maakt. Dit gebeurt uit protest tegen een onlangs aangenomen wet waar door volgens die artsen hoge kosten en lage inkomsten zijn ontstaan. Zij willen ook meer zeggenschap in het bestuur van de ziekenhuizen. Onge veer die helft van die 12.000 Belgische artsen werkt minstens een dieel vam hun tijd in die ziekenhuizen. 100% wollen pullover 'pied-de-coq'. O.a. zwart/wit Zware wollen r}{fi(anaL pantalon. Slank, sportief, warm 36-48. Ook extra lang I STAAT VAN BELEG IN SAIGON voor een unieke collectie wintersportkleding. Extra zware^féOlIlCCL pantalon. O.a. in zwart en cognac. 36-46 KWALITEITS VERKLARING fib lom Jiugtlig geselecteerd uit alle mode-centra perfect in afwerking, scherp geprijsd e vrij kiezen en de service die u wenst bij ruil contant geld terug. Deze kwaliteits verklaring geeft u de zekerheid dat alle kleding van Lampa Modehuis tenvolls de prijs waard Is die u ervoor betaalt.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11