Drie schoten die de wereld deden sidderen JOHN F. KENNEDY STIERF DOOR MOORDENAARSHAND Een man die wij niet gauw zullen vergeten Gestolen auto in het water gereden KRAAK IN GEMEENTEHUIS ZATERDAG 21 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 VRIJDAG 22 NOVEMBER 1963 J-JET' IS alsof het gisteren gebeurde! Een golf van ontzetting en afgrijzen over spoelde de mensheid. De telexen konden de verwar de berichten niet verwer ken. De radio-programma's werden voortdurend onder broken en de televisie staakte de uitzending. Te lefooncentrales stonden roodgloeiend en overal ston den mensen het laatste nieuws te bepraten. In de huiskamers, ja zelfs in café's trad een onheilspellende stilte in. Een ondefinieer baar, onzeker gevoel maakte zich van vele politici zowel in het westelijk als oostelijk blok meester. De enkele ko gels van een sluipschutter troffen ons allen diep in 't hart. We hadden plotseling het gevoel een vriend ver loren te hebben. TWEE-EN-TWINTIG NOVEMBER 1963. Was hington lag onder een strakblauwe hemel in afwachting van een rustige, bijna zomerse dag. De politieke zaken konden even rusten. De hoofd stad gunde zich op deze vrijdag een pauze. Pre sident Kennedy was in Texas om stemmen te winnen voor de presidentsverkiezingen, die over elf maanden zouden plaatsvinden. Minister van buitenlandse zaken Rusk vloog met vijf andere leden van het kabinet ergens boven de Grote Oceaan, op weg naar een conferentie in Tokio. In het Witte Huis legde men de laatste hand aan de voorbereidingen voor de ontvangst van bonds kanselier Erhard van West-Duitsland, die zondag zijn eerste bezoek sedert zijn ambtsaanvaarding zou brengen. Secretaresse Helen Ganss was op het kantoor van de persdienst van het Witte Huis en had zich op een rustige dienst voorbereid, toen om tien over half één (19.40 uur Ned. tijd) de telefoon ging. „De president is neergeschoten". Een minuut eerder was het bericht over de telex- lijnen geflitst. „Kennedy zwaar gewond, wellicht dodelijk, door kogels van een aanslagpleger". QOK IN DALLAS was hetvan Texas, Conally: „U kunt niet warm en zonnig. Tijdens de zeggen, dat men u hier niet rit door de hoofdstraten zei de vriendelijk begroet". „Zeker niet" echtgenote van de gouverneur antwoordde de president. Enkele seconden later, om vijf voor half één (19.25 u. Ned. tijd), flitsten drie kogels door de blau we lucht. „Mijn God, ik ben ge troffen", steunde Kennedy na de eerste treffer. Een tweede raakte hem in het achterhoofd. Over haar dodelijk geraakte man ge bogen kreet Jacqueline Kennedy: „Oh God, ze hebben mijn man geraakt. Ik houd van je Jack. Wat hebben ze met je gedaan". „Neen, neen, ze zullen ons alle maal vermoorden", riep de bij een van deze schoten eveneens getroffen gouverneur, die bij de Kennedy's in de auto zat. Een half uur later stelde dokter Kemp Clark in het Parklandziekenhuis de dood van de president vast. Reacties TEN GOLF VAN REACTIES volg- de Vice-president Johnson en zijn vrouw werden door rechercheurs van de federale recherche omringd, die hen geen seconde uit het oog verloren. Binnen enkele ogenblikken ging een alarmsein uit voor de stra tegische luchtmacht en het wereld omvattende afweernet van de Ame rikaanse strijdkrachten. De tussen Honoloeloe en Tokio vliegende rege- ringsmachine met de zes ministers werd teruggeroepen. Geheime alarm- maatregelen traden in werking. Vice-president Johnson werd nau- welijk.twee uur nadat de kogels hun moordzuchtige taak hadden verricht in een militair vliegtuig op de lucht haven van Dallas door rechter Sarah Hughes beëdigd tot president van de Verenigde Staten. Aan zijn zijde me vrouw Johnson en mevrouw Kenne dy, die de bloedsporen van het vre selijke gebeuren nog op haar kleding droeg. Een derde moord Intussen arresteerde de politie in een bioscoop de 24 jaar oude Lee Harvey Oswald. Na een verhoor van vijf uur had men bewijzen, dat hij politieagent Tippit bij deze bioscoop had vermoord, twaalf uur later werd hij officieel in staat van beschuldi ging gesteld voor de moord op presi dent Kennedy. Oswald ontkende. Hij had nog 35 uur te leven voordat Jacqueline Kennedy en haar doch tertje Caroline. Een opname uit 1961, een gelukkiger tijd. nachtclubeigenaar Jack Ruby hem neerschoot toen hij van het hoofd bureau van politie in Dallas naar de districtsgeyangenis zou worden over gebracht. IN WASHINGTON valt de duister nis in. Talloze geruchten deden de ronde. Worden de Verenigde Staten bedreigd? Is Kennedy het slachtoffer van een radicale beweging? Twee minuten voor middernacht landt het toestel van de luchtmacht op de vliegbasis Andrews bij Wash ington, opgewacht door in de hoofd stad achtergebleven regeringsfunc tionarissen. De kist met het stoffelijk overschot wordt uit het toestel ge dragen. Rober Kennedy ondersteunt zijn schoonzuster. Terwijl de ambu lance met de lijkkist en de weduwe in de nacht verdwijnt gaat president Johnson naar de microfoons en zegt: „Dit is een treurig moment voor alle mensen. Ik wil mijn best doen, dat is alles (wat ik kan zeggen". De kleine John groet voor het laatst zijn vader als de begrafenisstoet na de Requiemmis naar de begraaf plaats vertrekt. Om zichzelf DE TIJD GAAT SNEL en wij draai en mee. Toch kunnen wij niet zonder meer de eerste verjaardag van Kennedy's overlijden voorbij laten gaan. De 35ste president van de Ver enigde Staten viel onder de geweer schoten van een lafhartige, groot- heidswaanzinnige, die per se geschie denis wilde maken. Zo'n bericht is slecht te verwerken. Ineens ontstond die stilte, die leegte, die moeilijk zou zijn op te vullen. Eén man dompelde een hele mensheid in diepe rouw! Eén man lpracht een hele wereld in beroering. Om zichzelf. John Fitzgerald Kennedy zal niet gauw worden vergeten. Zijn naam staat voor eeuwig gegrift in de ge dachten van miljoenen mensen en prijkt nu op straatnaamborden in vele wereldsteden. De 46-jarige, sinds Theodore Roo sevelt, jongste president, die de Ver. Staten heeft gekend, was een man, afkomstig uit een zeer rijk milieu van onnoemelijk veel karakter. Hij bezat een niet te stuiten energie en wist velen voor zich te winnen door een wijs beleid. Zijn durf en kracht waren spreekwoordelijk voor heel zijn wezen. Profetische woorden DE POLITIEKE loopbaan van deze Amerikaanse president bleek bij zonder geslaagd. Kennedy had zelf eigenlijk geen politieke aspiraties. De dood van zijn oudste broer, Joseph, in wie Kennedy sr. altijd een toe komstige president had gezien, bracht hierin de grote omwenteling in zijn leven. Als vanzelfsprekend nam John F. de rol van zijn gesneuvelde broer over. Hij moet eens gezegd hebben: „Het sprak vanzelf dat ik Josephs rol over nam. Als mij iets zou overkomen zou Bobby of Ted dit zelfde doen". Deze bijna profetische woorden zullen misschien over vier jaar worden be waarheid. Nu reeds bereidt Bob Ken nedy zich voor op de grote taak, die hij mogelijkerwijs op zijn schouders krijgt geladen. De toekomst zal het ons leren. Over de hele wereld boezemde Kennedy ontzag in. Vriend en vijand waardeerden hem, mede dank zij de televisie die hem als spontane jonge (staats)man sprekend en gebarend in onze huiskamers bracht. Hij bezat de gave problemen op de juiste wijze op te lossen. Woorden en daden NATUURLIJK verwierf hij vijan den. Ook in zijn nabije omgeving. Hij was niet alleen een man van woorden, maar vooral ook van daden. Zijn redenaarstalent was groot, al hoewel men hem geen unicum op dit gebied kon noemen. Maar hij zei voor iedereen verstaanbaar en begrij pelijk waar het op stond en hoe hij over de toestanden in de wereld dacht. Niets meer en zeker niets min der. Door een uitstekende keuze van adviseurs en ministers wist de jonge politicus bij zijn ambtsaanvaarding precies wat er van hem werd ver langd en wat hij van anderen mocht eisen. Diep gelovig als hij was, heeft hij steeds zijn presidentiële verant woordelijkheid boven alles gesteld. Deze verantwoordelijkheid, die voor velen een zware last op de schouders betekent, heeft John Kennedy altijd op de juiste wijze geïnterpreteerd. Als fervent voorvechter voor de vre de in de wereld en voor de vrijheid van ieder individu staat hij geboek staafd in de kronieken. Als er iemand mocht zijn die de grenzen van de vrijheid verruimde en deze zelfde vrijheid met kracht steunde en ver dedigde dan was dat wel de 35ste president der Ver. Staten die met wijsheid, kracht en vredelievendheid de harten van zo velen in een zo korte periode veroverde. Een inzittende verdronk Een auto met vijf inzittenden is gistermorgen vroeg bij de Bontebrug in Groningen met grote snelheid in een flauwe bocht geslipt en in het water van de Oosterhaven gereden. De auto bleek in Drachten uit een garage ontvreemd te zijn. De wagen werd bestuurd door de 22-jarige zui- velbewerker A. D. J. uit Drachten, die de rijbevoegdheid al geruime tijd ontzegd was. Een der inzittenden, de 22-jarige W. Woude uit Drachten, is verdronken. De vier anderen kon den uit de wagen klimmen. De poli tie heeft de bestuurder alsmede de derde man, de 22-jarige gasfitter E. J. B. uit Drachten, ingesloten. Het drietal had in Drachten en Gronin gen feest gevierd en twee schepelin gen uit Delfzijl ontmoet. Tegen half vier 's nachts wilden zij de schepe ling snel naar Delfzijl brengen. De auto is later uit het water gehaald en naar het hoofdbureau van politie gesleept. In het gemeentehuis te Ghamsber- gen is gisternacht de brandkast in het kantoor van de ontvanger open gebroken. Daaruit en uit enkele kastjes, die eveneens werden door zocht, wordt een bedrag van circa 12.000 vermist. De Rijkspolitie in Gramsbergen en die districtsrecher che van de rijkspolitie uit Almelo stellen een onderzoek in. MEER TREINEN AMSTERDAM-DORDRECHT De Nederlandse Spoorwegen gaat de frequentie van de treinenloop op de oude lijn (Amsterdam-Dordrecht) en die op de Hofpleinlijn met ingang van de nieuwe dienstregeling (in gaande 30 mei 1965) verhogen van twee- tot driemaal per uur. Voorts zal de rechtstreekse ver binding van Rotterdam met Bremen en Hamburg met ingang van dezelf de datum worden hervat. Deze „trein voor de zakenman" zal rijden van maandag t/m vrijdag en geeft tevens een extra verbinding met Twente. TOURNEE NEDERLANDS STUDENTEN-ORKEST Het Nederlands Studenten-Orkest zal het volgend jaar van 16 januari t/m 29 januari weer zijn jaarlijkse tour- née maken, waarvan de opbrengst is bestemd voor het Universitair Asielfonds en de Stichting „Het Ne derlands Studenten-Sanatorium". Op 16 januari wordt het eerste concert in Bergen gegeven. Daarna speelt het orkest in Haarlem (17), Arnhem (18), Groningen (19), Nijmegen (20), Heerlen (21), Brussel (22), Den Haag (25), Eindhoven (26), Leiden (27) en Utrecht (28). De tournée wordt op 29 januari besloten met een gala concert in het Concertgebouw te Am sterdam.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9