Streekplan vernieuwing en sanering industrie is dringend noodzakelijk KVP wil eerste oefening van achttien maanden KABO WEIGERT VOORLOPIG BESPREKINGEN MET ARKA Zélfs met de communisten Oratie prof. dr. G. Zoutendijk hoogleraar numerieke wiskunde Ambtenaren willen flinke loonsverhoging PRAKTIJK VAN DE HUISARTS AAN ONDERZOEK ONDERWORPEN ZATERDAG 21 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 VERGADERING KAMER VAN KOOPHANDEL RIJNLAND Enquête onder de bedrijven De Kamer van Koophandel en fa brieken voor Rijnland heeft gister middag in de Raadzaal van het Stad huis te Leiden vergaderd. De voor zitter, ir. J. van Hoek, maakte bij de aanvang van de vergadering enige kanttekeningen bij actuele gebeurte nissen. Bedrijfsliquidatie en ontslag van personeel hebben ons ook in Rijnland overvallen, aldus de voorzitter. Het beeld van ontwikkeling en continuï teit, dat wij als bedrijfsleven nodig hebben is verstoord, hier en elders in het land. Dit is een wanklank in onze welvaartssymphonie, maar dit neemt niet weg, dat in de productie sfeer van het bedrijfsleven de her oriëntering en het kiezen en vormen van nieuwe posities binnen de Euro pese markt en de vrijwel dagelijkse deelnemingen en fusies niet uitslui tend zullen leiden tot vruchtbare sa menwerking en gelukkige huwelij ken. Achterblijven productiviteit Het immemen van nieuwe posities betekent onvermijdelijk ook dut er buiten-spel posities zuiden komen ook in ons land. De vestiging van buitenlandse bedrijven in ons land door ons wel eens gereserveerd be groet met het oog op de krappe ar beidsmarkt schijnt minder aantrek kelijk te zijn. Niet vanwege de loon explosie en het prijsbeleid als zoda nig, maar door het verhoudingsge wijs achterblijven van de producti viteit, van de prestatie in Nederland. Achteloos Ir. Van Hoek wees ook op de on achtzaamheid, mindere zorg en be langstelling voor productiemiddelen en materialen, die het sterk toene mend brandrisico bij bedrijfspanden in de hand werken. Weinig industrie Een overeenkomstige zorg vraagt de plaats van het bedrijfsleven in Rijnland. Na de vaststelling van het streekplan Bollenstreek, waar voor die industrie geen plaats van beteke nis kon worden ingeruimd, komt nu het streekplan Oude Rijnmond in voorbereiding. De provinciale planologie schijnt on* gebied overwegend als woon- en recreatiegelegenheid te behoeven. Een vaste plaats voor de vernieuwing en voor de sanering van de stedelijke industrie is nog niet voorhanden. Voor ontwikkeling of uitbreiding van de nijverheid zal een reservering in de stringente opzet van een streek plan voor jaren nodig zijn. Een har monische oplossing tussen een nieu we deelfunctie van woon- en recrea tiegebied en de gegeven functie van woon- en werkgebied lijkt niet zo eenvoudig. Enquête Voor de Kamer is hier wel de eer ste eis voor de ruimtelijke plaatsbe paling van de industrie een gefun deerd inzicht van de huidige plaats die zij inneemt. Op het secretariaat van de Kamer is daarvoor een enquête voorbereid waarin aan de hand van een reeks vragen om de nodige concrete gege vens wordt verzocht. ESTEC Dat wij niet op een eiland leven is wel duidelijk gebleken uit het bericht, dat de ESTEC haar ruimte vaartlaboratorium in Noordwijk gaat vestigen: een groot internationaal project dait met een geschatte inves tering van 20 miljoen in 1967 ruim 700 man aan het werk zal hebben. Uiteraard brengt de uitvoering van deze vestiging tal van problemen mee geaccentueerd door de internationale bezetting van de staf varn het labora torium. Huisvesting, onderwijs en niet in die laatste plaats de arbeidsvoor ziening vragen de aandacht. Onder voorzitterschap van het ldd van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, mr. Van Riel, is een contactcommissie gevormd, waarin vertegenwoordigers van de Estec, de bij het project ge moeide departementen en gemeente zitting hebben. Thans heeft het'be stuur van de Rijnlandse Kamer op een desbetreffend verzoek twee ver tegenwoordigers, de heren Den Hee- ten en mr. Branderhorst, aangewezen. Het zal met name hun taak zijn, bij het aantrekken van Nederlands per soneel en het stellen van arbeidsvoor waarden zoveel mogelijk wrijving en repercussies te voorkomen. Begroting De begroting 1965 werd door de le den van de Kamer aangenomen. In verband met de ingebruikneming van het nieuwe gebouw der Kamer voor jaar 1965, moesten diverse uitgaven posten hoger begroot worden. Leidse universiteit OOK MEER VRIJSTELLINGEN INTERNE VERHOUDINGEN Deze drie zijn de voornaamste za ken uit een rapport dat een speciaal aangestelde commissie van de KVP aan het dagelijks bestuur heeft uit- Nieuwtje bij Stork computer kan tekenen Bij Gebr. Stork Co. N.V. is per- soneel van de computerafdeling er in geslaagd constructietekeningen te vervaardigen met behulp van een door een elektronische rekenmachi ne bestuurde tekenapparatuur. Deze voor Europa nieuwe manier van con structietekenen plus het mechanisch uitvoeren van alle daarbij behorende ingewikkelde berekeningen betekent een aanmerkelijke arbeidsbesparing, tijdwinst en produktieverhoging voor het Hengelose bedrijf. Het heeft ongeveer een jaar van onderzoekingen en voorbereiding ge kost, voordat de computer van Stork met behulp van een „plotter" als het ware tekenen geleerd kon worden. Thans kunnen het ketelconstructie- bureau en de pijpenbuigerij van de ze grootste Hengelose fabriek aan merkelijk sneller en nauwkeuriger werken. De rekenmachine doet het merendeel van het routinewerk, zoals het uitrekenen van pijpenbuiglijsten gezinsbelangen van de militair en de het maken van detailtekeningen, belangen van de militaire dienst, in Vroeger vergde dat vele uren man- Irvnnbf ftrtl,).-. nnl.'rtlfl rVnniltoH TOGAL TEGEN REUMATIEK - SNELLE STILLER VAN PIJN Zorg dat U Togal in huis heeft. Veilige stiller van grote en kleine pijnen. Reumatiek. Ischias. Spit. Griep. Hoofdpijn. Verkoudheid. Alles verdwijnt snel. Door TogaL Maagveilig. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. (Advertentie) In rapport over militaire dienst De Katholieke Volkspartij wil de duur van de eerste oefening van dienst plichtigen op 18 maanden gesteld zien. Ze acht het ongewenst, mede ge zien de ontwikkelingen op dit gebied in de omringende landen, dat nog 40 procent van de Nederlandse dienstplichtigen momenteel langer dan 18 maanden dient. De partij wil verder, dat aan dienstplichtigen een ver goeding wordt toegekend, welke in verhouding staat tot het gemiddeld verdiende jeugdloon. Verder acht de partij de tijd gekomen voor een regeling van de rechtspositie van dienstplichtigen beneden de rang van tweede luitenant. het bijzonder bij het overplaatsings- beleid. De commissie meent, dat de minister van Defensie jaarlijks moet kunnen beschikken over een eigen woningcontingent. Om daadwerkelijk op redelijke termijn een oplossing te bewerkstelligen voor de huidige woningnood van het militaire perso neel acht de commissie het nodig een stringent overplaatsingsbeleid te voeren. De rapporteurs hebben ook de aan gebracht. Dit dagelijks bestuur heeft dacht gevestigd op de noodzakelijk- zich met de opvattingen van de com missie kunnen verenigen en het heeft de Tweede Kamerfractie van de partij van de inzichten van de commissie in kennis gesteld. kracht, nu slechts enkele minuten. (A. D.) Niet welkom vandaag in ons midden St.-Nicolaas zal vandaag bij zijn aankomst op het gemeentehuis van Rijssen niet door de fractie van de worden verwelkomd. Deze fractie Prof. dr. G. Zoutendijk, onlangs benoemd tot gewoon hoogleraar in de numerieke wiskunde, heeft gis termiddag in het Groot-Auditorium der Leidse Universiteit een oratie gehouden, welke getiteld was. In formatieverwerking en Wiskunde. Spreker gaf allereerst een over zicht van de vele en zeer gevarieer de toepassingsmogelijkheden van computers. Vervolgens ging spreker in op het samenspel tussen wiskun de en computers. Bij het ontwei pen van rekenmachines wordt veelvul dig gebruik gemaakt van de metho den der mathematische logica. Ten einde de programmering te versnel len en minder kostbaar te maken zijn zeer vele hulpprogramma's no dig. Het ontwikkelen van zg Dro- grammeertalen en van daarop geba seerde algemene programma's is 'n wetenschap op zichzelf gewoi den, die door sommigen met technische Wiskunde wprijlt aangegeven. Hqt me/est bekende is jephter de numerieke wiskunde, die ond^r in vloed van computers een hoge vlucht genomen heeft en van karakter ver anderd is. Door middel van twee Pleidooi voor nieuwe opleiding verpleegsters De voorzitster van de federatie die de belangen van de verpleging en de verplegenden behartigt, zuster W. S. Hörchner heeft gistermiddag met klem een wettelijke herziening van de opleiding voor het diploma-A ziekenverpleging bepleit. Zij noemde een dergelijke herzie ning broodnodig wil men in de pas blijven, zowel nationaal aUinternati- onaal. Er zijn al besprekingen gaande, zo kondigde zr. Hörcher aan, op inter nationale basis tussen de diverse ver pleegstersorganisaties in de Europe se landen om ten aanzien van de inhoud van de basis-opleiding en ten aanzien van de vooropleidings eisen richtlijnen op te stellen zodat een eventuele gelijkstelling van het diploma vorm zal krijgen. Zuster Hörcher zei dit bij de ope ning van de vanmiddag in Utrecht gehouden jaarvergadering van de federatie. Binnen de federatie leven nog talrijke wensen op ander ter rein. Men zou bijvoorbeeld graag zien dat er een breed opgezet en systematisch onderzoek van door verplegenden uitgeoefende functies zou worden ingesteld; dat er een wettelijke regeling van een tucht recht voor verplegenden wordt ge troffen; dat men de verplegenden ook op landelijk niveau betrekt bij ziekenhuisbouw en ziekenhuistarie ven. VROUW VIEL VOOR GASHAARD Ernstig gewond De 79-jarige weduwe A. M. W. Pel—Van Gestel heeft van donder dagavond omstreeks acht uur ,tot gisterochtend half elf met haar be nen nagenoeg in de vlammen van een gashaard in haar woning in de Duifstraat te Utrecht gelegen. Een pensiongast ontdekte de vrouw. Zij ie met ernstige brandwonden (derde graad) in zorgwekkende toestand in het Anthoniusziekenhuis op geno men. De vrouw was onwel gewor den en viel voor de gashaard op de grond. Oud-verzetsstrijders waarschuwen tegen heropleven nazisme In een motie heeft de internationale bond van verzetstrijders gewaar schuwd tegen het heropleven van het nationaal-söcialsme. De motie werd gisteren gepubliceerd na een congres van de oud-verzetstrijders in Antwerpen. De motie eist verlenging van de verjaringstermijn voor oorlogsmis daden', deze termijn verstrijkt 8 mei 1965. In het bijzonder de regeringen van de Duitse Bondsrepubliek en Oostenrijk werden hiervan op de hoogte gesteld. Verjaring van de straffen werkt het neo-nazisme in de hamd, aldus de motie. Het congres is na bestudering van een aantal rapporten tot de conclu sie gekomen, dat nationaal-socialisti sche organisatnes nog steed6 be staan in alle delen van de wereld en met name in Duitsland, Oostenrijk, Japan, de Verenigde Staten en Zuid- Amerika door middel van doorgaans clandestiene oeKlen. „De loonsverhoging voor alle werk nemers dient zo te zijn, dat zij een werkelijke verbetering inhoudt. Er is geen reden voor de opvatting, dat er in 1965 op het loongebied weinig of niets mogelijk zou zijn. Als de algemene salarisverhoging in een percentage wordt uitgedrukt, dan zal daaraan een minimum-bedrag moe ten worden verbonden in het belang van de laagstbezoldigden." Deze wensen formuleerde vanoch tend de heer A. van Rossen, voor zitter van het Algemeen Comité van Overheidspersoneel (een -centrale van vijf organisaties van overheids personeel), op een herdenkingsbij eenkomst in Utrecht ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan. Bij het ACOP zijn aangesloten de Algemene Bond van Ambtenaren, de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel, de Nederlandse Onderwijzers Vere niging, de Nederlandse Politiebond en de Nederlandse Bond van Leer krachten bij het Nijverheidsonder wijs. Bij het putten van water uit een waterput achter haar huis is giste ren de 34-jarige mevr. R. Engels-Van Dijk uit Meyel over de rand geval len. Haar stoffelijk overschot werd later op de dag door een van haar kinderen gevonden. voorbeelden van rekentechnieken de lineaire programmering en de mathematische simulatie beiden van groot praktisch belang, demon streerde spreker, dat er, hoe groot en snel computers ook mogen worden altijd problemen zullen zijn, waar voor een efficiënte numerieke algo ritme en een efficiënt computer programma 'n noodzakelijkheid zijn. NIEUWE WETENSCHAP Ook zijn er veel in mathematische vorm te gieten optimaliseringspro blemen, waarvoor geen oplossings methode bekend is. Soms betreft het betrekkelijk eenvoudig te formule ren problemen,, waarbij de mens in staat is snel een goede benadering van de beste oplossing te vinden. Spreker vroeg zich af of het niet mogelijk zou zijn deze menselijke denkprocessen op een computer te simuleren door toepassing van de zelfde heuristische regels, waarvan dé mens gebruik maakt. Hij pleitte daartoe voor de ontwikkeling van eet! Wetenschap van „informatiever werking, besliskunde en intelligent gedrag", die informatiemathematica of kortweg informatica genoemd zou kunnen worden. WAAKZAAMHEID Tenslotte wijdde spreker enige aan dacht aan de gevolgen van de com puterontwikkeling voor de samen leving. Hij wees op de grote veran deringen in industrie en bedrijfsle ven, die 'n integratie van technisch- economische en administratieve com putertoepassingen met zich mee zal brengen. De menselijke aspecten, aan deze ontwikkeling verbonden, rechtvaardigen een voortdurende waakzaamheid. Na gewezen te hebben op de nood zaak, dat vele studenten vertrouwd moeten raken met de mogelijkheden van computers, besloot spreker zijn rede met de hoop uit te spreken, dat computers en betere beslissingstech nieken er toe zullen bijdragen, dat fouten met desastreuse gevolgen, zo als in het verleden soms gemaakt, in de toekomst vermeden worden. NOORD-HOLLAND HAALT CONTINGENT WONINGWETWONINGEN NIET Gedeputeerde Staten van Noord- Holland delen met de heer Th. Laan (KVP), die als lid van provin ciale staten vragen had gesteld, de ongerustheid dat het aan de provin cie Noord-Holland voor 1964 toege wezen contingent woningwetwonin gen niet gerealiseerd kan worden. De oorzaak ligt voornamelijk in het feit dat in vele gevallen de aan nemingssommen de door de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid aangehouden toetsingsprijs over schrijden. De prijs levert voor een aantal gemeenten grote moeilijkhe den op. Bovendien ontbreken vol doende bouwrijpe gronden. Verder is er van de zijde van het departe ment van volkshuisvesting nog geen goedkeuring gekomen voor een aan tal woningen, Aan de gemeenten in Noord-Hol land waren 6.990 woningen toegewe zen. Tot en met oktober waren er hiervan 3.588 goedgekeurd. 1.064 Aanvragen voor woningen zijn nog in behandeling. In het rapport wordt ook gespro ken over "andere zaken. Nu in ver- ÜS5. ehn„lJnn 7r®iVn"ïrdlnSdï verklaarde namelijk gisteravond, dat gehele "amenieving de^'opvattingen ontvangst de rnrerderheid van over de intermenselijke verhoudin- bevolking tegen de borst stmt gen gedurende de laatste_ decennia Verder werf he^mjtajd me^Gods sterk veranderd zijn. Ook In de woord geacht, dat aan de aankomst band met het „doorwerken" van de krijgsmacht dienen deze veranderde Yan "een "J^118 zoveel aan" geboortegolf in de nabije toekomst opvattingen een duidelijke gestalte dacht wordt besteed. te krijgen, sulks uiteraard met hand- 'v'"" having van de noodzakelijke tucht en erkenning van de nodige hiërar chie. het vrijstellingsbeleid wellicht wat ruimer gehanteerd kan worden wil de commissie een eerste prioriteit verleend zien aan de vrijstelling van de derde broeder, een zaak waarvoor al jarenlang door de KVP is ge pleit. Verder wordt in het rapport een lans gebroken voor het zoeken van een juist evenwicht tussen de SOUVENIRBEURS EN WINTERVAKBEURS IN UTRECHT Tegen een kinderfeest kan toch niemand een principieel bezwaar hebben" trachtte burgemeester Land weer te sussen, maar de fractievoor zitter van de SGP bleef onverbidde lijk. Hoe zou hij thuis met zijn kin deren de vijfde december doorbren gen? Een 30-jarige beroepsmilitair Scheeusheriehlen Van maandag 4 tot en met vrijdag 8 januari 1965 wordit traditioneel het van de vliegbasis Gilze-Rijen is gis- Utrechtse beursjaar geopend met teren in Nieuwendijk (gem. Almkerk) twee vakbeurzen: de wintervakbeurs met zijn auto verongelukt. Hij reed voor koffers en lederwaren en de met een snelheid van ongeveer 120 Acmaea 19 te Tobroek; Alkes 19 souvemrbeurs. Beide beurzen, die km op een vrachtauto, die 60 km 15 n Algiers n. Beyrouth; Aludra 18 uitsluitend voor die handel toegamke- reed. Het gevolg was, dat de perso- te Rio de Janeiro; Area 18 te Aba- lijk zijn, worden gehouden op de par- nenauto onder de vrachtauto werd dan; Bonita 20 te Rotterdam (indien terre van de Vredenburggebouwen. verpletterd. het de Noorse is5; Bovenkerk 18 te Mombasa; Calamares 19 150 o La Cei- ba n. Golf ito; Eerbeek 19 v. Kotka n. Calais; Garoet verm. 22 v Colombo n. Cochin; Jagersfontein 19 te Lo renzo Marques; Japara 25 te Ham burg verw.; Katsedijk 19 v. Antwer pen n. Hamburg; Kermia 19 120 on Azoren n. Trinidad; Kloosterdijk 18 Over de gehele wereld loopt het te. Hij had daar geconstateerd hoe te Savannah; Kopionella 15 te Plad- aantal huisartsen terug. WIJ hebben de huisarts daar op zijn retour Is, het- ju; Koratia 18 te Milazzo; Korenia de Indruk dat een van de belangrijk- geen leidt tot een minder goede ge- 15 te Bukom; Ladon 19 150 no Azo- ste oorzaken hiervan moet worden zondheidszor#. ren n. Southampton; Maasdam 19 100 gezocht In het onvoldoende besef ono Kp. Race n. Quebec; Medon 19 te Antwerpen; Merwelloyd verm. 21 v. Durban n. Lorenzo Marques; Mont- ferland 19 te Montevideo; Nw. Am sterdam 19 v. New York n. Cobh; Overijsel verm. 21 v. Beira n. Mtwa- ra; Rotterdam 18 v. Southampton n. New York; Ulysses 19 te Port au Prince; Willem Ruys 19 te Welling ton verw.; Wonosobo 19 70 n Alexan dria n. Antwerpen; Wonosari 17 te Kaapstad. van een eigen taak van de huis- art*. Dit zei dr. F. J. A. Huygen, voorzitter van het Nederland Hnls- artsengenootschap vanmorgen bij de opening van een congres van het het genootschap, dat ln Utrecht wordt gehouden. Hoe dringend het Is gewenst om tot een revaluatie van de hulsarts in Nederland te komen, had dr. Huy gen ervaren bij een studiereis die hij door de Verenigde Staten maak- Op een onlangs gehouden confe rentie vam het Nederlands Huisart sengenootschap, is de wens geuit om een veld-onderzoek naar het werk van de huisarts in te stellen. Onderzocht zal worden hoe de huisarts tot een diagnose komt, welke behandeling hij instelt, wan neer en waarom hij patiënten ver wijst etc. De communicatie tussen huisarts en specialist zal daarbij bij zondere aandacht krijgen. „Zolang beledigende uitlatingen niet zijn herroepenn Commentaar ARKA „Spontane reactie" Het hoofdbestuur van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel (KABO) heeft vrijdag besloten niet meer deel te nemen aan de bespre kingen, die van tijd tot tijd werden gehouden tussen het dagelijks bestuur van de KABO en dat van de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenaren- vereniging (ARKA). Van de zijde van de leiding van de KABO werd vrijdagmiddag meegedeeld, dat dit besluit is genomen wegens „de ver nederende en onwaarachtige wijze, waarop door de voorzitter van de ARKA in het openbaar over onze organisatie is gesproken". Het hoofdbe stuur van de KABO, dat in buitengewone vergadering bijeenkwam, heeft het oog op een aantal opmerkingen van de ARKA-voorzitter, mr. G. A. A. M. Boot, op het congres van zijn vereniging vorige week te Groningen. W.A. verplicht voor ALLE motorrijtuigen De wet aansprakelijkheidsverzeke ring motorrijtuigen, die 1 Januari in gaat, geldt niet alleen voor vracht auto's, motorrijwielen, scooters en bromfietsen, maar ook voor alle an dere motorrijtuigen. Dat betekent dat de zogeheten ijzeren honden, waarvan onder meer bakkers en melkboeren zich bedienen, ook on der de bepalingen van de wet val len. Hetzelfde geldt voor gemotori seerde bakfietsen, motorlorries, vork heftrucks, draglines, rijdende kra nen, landbouwtrekkers, bulldozers, wegwalsen en andere zelfrijdende wegenbouwmachines en ook voor ge motoriseerde invalide wagentjes. De besprekingen tussen de twee Rooms-Katholieke ambtenarenorga- nlsaties blijven geschorst, zolang de ARKA die uitlatingen niet herroe pen heeft, aldus de voorzitter van het hoofdbestuur van de KABO, de heer A. C. M. Weijters. De KABO wijst de beschuldiging van de heer Boot van de hand als zou de bond zich niet aan een af spraak hebben gehouden om bepaal de zaken niet te publiceren. In het begin van dit jaar Is tussen de twee organisaties overeengekomen dat over eikaars beleid en opvattingen niet in denigrerende zin zou worden gepubliceerd. De KABO heeft zich aan deze afspraak gehouden; nooit is afgesproken, dat niet zou mogen worden gesproken over verschillen van opvatting, aldus de KABO. Verkiezing knelpunt Verder zijn opmerkingen van de heer Boot over de benoeming van 'n vertegenwoordiger van de Rooms- Katholieke Centrale van overheids personeel in de adviescommissie ziektekostenregeling rijksambtena ren voor het hoofdbestuur van de KABO onaanvaardbaar. Op grond van zakelijke overwegingen gaf, al dus de KABO, de grote meerderheid van het bestuur van de R.K. cen trale de voorkeur aan een door de Katholieke Onderwijzersvereniging (KOV) gestelde kandidaat boven dr. W. J. J. Dijsselbloem, directeur van het bureau van de ARKA. Zelfs als de KABO dr. Dijsselbloems kandi datuur zou hebben gesteund, zou de KOV-kandidaat met 13 tegen 12 stemmen zijn gekozen. De ARKA werd verweten het niet verkiezen van haar kandidaat in het persoon lijke en emotionele vlak te trekken en de houding van de KABO bij de stemming te zien als een gebrek aan werkelijke bereidheid tot samenwer- king. De KABO acht tenslotte een uitla ting van mr. Boot, waarin deze ver band legde tussen kardinaal Al- frinks voorstel met de communisten te gaan praten en de bereidheid van de ARKA door te gaan met het ge sprek met de KABO „vernederend en kwetsend". Het hoofdbestuur van de KABO, die anders dan de ARKA wél bij het Nederlands Katholiek Vakverbond is aangesloten, meent, dat pogingen zij nerzijds om te komen tot eenheid van optreden en beleid onder de ge geven omstandigheden geen zin heb ben. Mr. Boot heeft gisteravond desge vraagd gezegd niet te weten, wat hij zou moeten herroepen. De heer Weij ters heeft nagelaten bij de bron na te gaan, wat precies was gezegd en wat er precies mee werd bedoeld. Voorts verklaarde de ARKA-voor zitter zich bereid overal, op elk ge wenst tijdstip en tot elk publiek, er nader over te spreken. In een brief, die de heer Boot don derdag aan de heer Weijters deed toekomen, schreef hij, dat volgens persberichten laatstgenoemde vooral aanstoot heeft genomen aan het feit dat hij uitriep: ..De kardinaal heeft gezegd, dat wij zelfs met de com munisten moeten spreken om tot een beter wederzijds begrip te komen. Waarom zouden wij dat dan niet met de KABO doen?" Deze spontane reactie kan niet grievend worden ge noemd. aldus de heer Boot. Boven dien volgde zij op de zeer sterke aandrang van hoofdbestuursleden, dagelijks bestuursleden en vanuit het congres om geen afzonderlijke samensprekingen meer met de KABO te hebben. De heer Boot sprak in die brief de hoop uit, dat de heer Weijters de weg zou kunnen vinden voor een goede samenwerking in de toekomst. Hij voegde eraan toe te menen, dat er overvloedige bewijzen zijn, dat hij dit evenzeer wil trachten. Volgens de ARKA-leiding zijn de bedoelde publikaties van de KABO wel degelijk in strijd met de af spraak. Voorts meent men van deze zijde, naar vrijdagavond bleek, dat ïA^meer welwillendheid bij de KABO de heer Dijsselbloem op grond van een afspraak van taakver deling wél in de commissie ziekte kostenregeling zou zijn gekozen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7