S)e £öid6e(Soti/fcci/nt R.E.M. wordt aangepakt als dit nodig is BELGISCHE PARACOMMANDO'S STAAN GEREED OM IN STANLEYSTAD IN TE GRIJPEN Oe Thant wil Veiligheids raad bii kwestie betrekken f ff gr ZATERDAG 21 NOVEMBER 1964 56e JAARGANG No. 16.382 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 et p. mm. Telefoontjes ƒ1,75 Regering toont zich onverbiddelijk In de Memorie van Antwoord van de ministers van Justitie en Buitenlandse Zaken aan de Eerste Kamer op de wet installaties Noordzee herhalen zij de toezegging, dat het beleid der regering erop gericht is zo spoedig mogelijk een wettelijke regeling van het bestel te verwezenlijken. De vraag of terstond na het verdwijnen van de REM-zender een derde televisieprogramma tot stand kan komen, wordt ontkennend beantwoord. De technische en financiële middelen zijn daartoe niet onmiddellijk beschikbaar. De regering erkent, dat het verrichten van TV-uitzendingen door de REM ook nu reeds niet door de volkenrechtelijk erkende „vrijheid van de volle zee" wordt gedekt. Onderzoek naar vlag van Veronica nog zonder resultaat De Nederlandse overheid is vol kenrechtelijk bevoegd tegen die gedragingen op te treden. Het wets ontwerp pretendeert dan ook niet de regels van volkenrecht te wijzi gen. De volkenrechtelijke inhoud van de vrijheid van de zee is voor en na de inwerkingtreding van de wet dezelfde. Het wetsontwerp is erop gericht eventuele beperkingen, die de interne Nederlandse wetgeving aanlegt, te verwijderen. WELKE VLAG HEEFT VERONICA Tot dusver is door 100 landen ge reageerd op het langs diplomatieke weg gedane Nederlandse verzoek om bericht of Veronica gerechtigd is de vlag van die landen te voeren. De Min. Scholten onverbiddelijk ontvangen berichten luiden negatief. Men verwacht nog antwoord van 15 landen. Hoewel de ministers het zouden toejuichen indien een internationale regeling in wezen een aanvulling op de Geneefse verdragen van 1958 inzake het volkenrecht van de zee Oe Thant wenst Peking als waarnemer bij V.N. In zijn jaarlijkse rapport over de de activiteit van de VN vraagt secre taris-generaal Oe Thant zich af of thans niet het ogenblik is gekomen dat landen die nog niet in de wereld organisatie zijn vertegenwoordigd, de gelegenheid krijgen contact met haar te onderhouden en waarnemers te sturen om de beraadslagingen te vol gen. Een woordvoerder van de VN licht te toe, dat Oe Thant opzettelijk geen namen heeft genoemd maar wenst dat de VN-leden uit zijn suggestie afleiden „wat hun goed lijkt". De landen waarom het in feite gaat zijn communistisch China, Noord-Korea en Noord-Vietnam. Volgens kringen van het VN -secretariaat is Oe Thant, zelf Birmaan, van mening, dat de aan wezigheid van niet-vertegenwoordig- de Aziatische landen de oplossing van problemen in Azië kan bevorde ren. Zoals bekend zijn vooral de V.S. tegen toelating van communistisch China tot de VN gekant. Zwitserland, West-Duitsland, Zuid-Vietnam, Mo naco, Zuid-Korea en het Vaticaan zijn thans de enige niet-leden die waarnemers bij de VN hebben. VN in mei zonder geld? Oe Thant spreekt in zijn verslag de hoop uit, dat het jaar 1965 het einde van de financiële crisis waarin de VN verkeren, te zien zal geven, daar de financiële gezordheid van de wereld organisatie een onmisbare voorwaar de voor haar optreden is. Het financiële tekort van de VN be draagt thans meer dan 13 miljoen dollar. Hij waarschuwde, dat de VN in mei vrijwel zonder geld zullen zijn tenzij de financiële crisis wordt op- „Oe Thant is er bijzonder sterk gelost, van overtuigd, dat elke ontwikkeling, welke de internationale vrede en veiligheid in gevaar brengt, over eenkomstig de bepalingen van het handvest ter kennis van de Veilig heidsraad moet worden gebracht. Hij meent, dat elke andere gedragslijn ongewenste gevolgen moet hebben'" aldus de VN-woordyoerder. tot stand zou komen, vinden zij het op dit moment niet opportuun om het bijeenroepen van een wereldconfe rentie over dit onderwerp te sugge reren. Het verschijnsel van vaste instal laties in de volle zee (andere dan boorinstallaties) is niet zozeer ver breid, dat de regeling der volken rechtelijke positie door alle regerin gen als bijzonder urgent zal worden beschouwd. Zodra zich een geschik te gelegenheid voordoet zal de minis ter van buitenlandse zaken niet na laten de aandacht op de wenselijk heid van een internationle regeling te vestigen. SCHADE VOOR REM Bij een eventueel noodzakelijk blijkend daadwerkelijk optreden van de overheid op grond van de voor gestelde regeling zal de door de REM te lijden ..schade" geheel voor rekening van de REM blijven. De omstandigheid, dat particuliere per sonen gemeend hebben, dat een be paalde wetgeving niet tot stand zou komen of genegeerd zou kunnen.wor den, kan nu eenmaal bezwaarlijk een aanleiding zijn die wetgeving t.a.v. deze personen niet of slechts tegen „schadeloosstelling" toe te passen. 1 December zal de Eerste Kamer het Anti Remwetsontwerp behande len. Omstreeks half december zullen Radio en TV-Noordzee van de beeld buis moeten verdwijnen. Om het parkeerprobleem te omzeilen, heeft de Amsterdamse zakenman J. Haring zich een autoboot aangeschaft, 's Morgens rijdt de heer Haring tot aan de rand van de stad, waar zijn boot ligt. Vervolgens parkeert hij zijn auto, stapt in de boot en vaart naar zijn kantoor, waar hij met behulp van een laddertje aan wal gaat. De foto toont het „uitstappen" aan de Prinsengracht, met op de achtergrond de Westertoren. Weer Chinese dreiging aan Indiase grens Beroep op Belgische regering BRTTSE EILAND ASCENSION ALS SPRINGPLANK In de huidige omstandigheden be treft het dus uitsluitend een voor- China is bezig een grote strijdmacht samen te trekken aan de noordgrens De woordvoerder zei verder, dat Oe van India. De omvang van de mili- Thant de Belgische regering heeft taire toebereidselen verontrust In- meegedeeld, dat zij beter, ter bevei- dia, dat zich bedreigd voelt door een liging van haar onderdanen in het Chinese inval zoals in de winter van zorgsmaatregel. De Belgische reee- gebied van Stanleystad, de Veilig- 1962, toen Chinese troepen vanuit ring drukt de stellige hoop uit, dat heidsraad kan inschakelen, dan een Zuid-Tibet het land binnenvielen, de de gezagsdragers te Stanleystad over militaire operatie te overwegen. Indiase grenstroepen op de vlucht het leven der Belgische onderdanen, Tt, v u „u a a dreven en diep in India doordrongen, Naar aanleiding van in Belgie de die daar verblijven, zullen waken, - ^v®ï,15 1 voordat zij uit eigen beweging weer ronde doende geruchten, als ZOU- aldus de verklaring van het Belgische se£retarls-generaal „het recht bezit verdwenen den Belgische -paracommando's ministerie van buitenlandse zaken. fkeJSak-' naar- alJn ?en™g - v- j_ een bedreiging voor de internationale De nieuwe Chinese toebereidselen naar Kongo zijn gezonden om de vrede en veiligheid vormt, onder de zijn in Londen bekend gemaakt door ongeveer OUU Helgen, die zien Een woor<jvoerder van de Verenig- aandacht van de Veiligheidsraad te de Inddase minister voor defensie Sja- daar m handen van de opstande- de Naties heeft gisteraVond in New brengen". van (73), die van de regering-Wilson lingen bevinden, te ontzetten, York gezegd, dat secretaris-generaal toestemming heeft gekregen in En- heeft een woordvoerder van het Oe Thant van mening is, dat een bij- Oe Thant heeft nog nooit van dit geland voor een waarde van 50 mil- ministerie van buitenlandse za- eenkomst van de Veiligheidsraad recht gebruik gemaakt. Zijn voorgan- joen gulden op krediet te besteden ken in Brussel gisteravond offi- noodzakelijk is geworden in verband gerj Hammarskjoeld deed dit in '60 ten behoeve van de Indiase marine. Cieel medegedeeld, dat met be- met het besluit van België om val- De Chinese strijdmacht in Zuid- 1 j- a:iI—ut naoc hat oiianA Ac. loen mJ ae aanaacnt van ae raad en Tibet is sterker dan die hulp van de Amerikaanse lucht macht het le bataljon paracom mando's is overgebracht naar het eiland Ascension, waar het thans met toestemming der Britse re gering verblijft. De Belgische en Amerikaanse re geringen, aldus de verklaring ver der, hebben het als hun plicht be schouwd, gezien de bedreiging waar aan hun onderdanen, alsmede trou wens alle burgers in de omstreken van Stanleystad zijn blootgesteld, al le voorbereidende maatregelen te treffen teneinde in staat te zijn zo nodig een reddingsoperatie met zui ver humanitair karakter uit te voe ren. schermtroepen naar het eiland As cension te zenden. vestigde op de zijns inziens gevaar- Welke twee jaar geleden een inval lijke ontwikkelingen in Kongo. deed. Zoekt U een GERO - CASSETTE van 40.- of ƒ400.- v. d. WATER de Gero-specialist Haarlemmerstraat 181 heeft het. ALTIJD VOORDELIG Koningin Fabiola en koning Boudewijn der Belgen, de Sjah en keizerin Farah in goede stemming op het vlieg veld van Teheran voor hun vertrek naar Esfahan en Shiraz. Het Belgische koninklijke paar brengt een staat- siebezoek aan Iran. Zweeds vliegtuig ontploft31 doden Een Convair van de Zweedse lucht vaartmaatschappij „Linje" Flyg" die een binnenlands luchtnet verzorgt, is gisteren met 43 mensen aan boord verongelukt toen het in Aengeholm in Zuid-west-Zweden zou landen. 31 mensen kwamen om het leven, elf personen werden gewond, een per soon bleef geheel ongedeerd. Het toestel, dat van Stockholm op weg was naar Malmö, had wegens het slechte weer niet kunnen landen op het vliegveld van Halmstad. Toen het in Aengeholm zou landen ont plofte het, waardoor, volgens een ooggetuige, de hemel tot in de verre omtrek werd verlicht. Alle inzittenden 39 passagiers en vier bemanningsleden waren voor zover bekend, Zweden. Nederlandse bisschoppen terug van het Concilie Mgr. Dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem, en mgr. W. M. Bekkers, bisschop van Den Bosch, zullen als eerste van de Nederland se bisschoppen zondagmiddag per vliegtuig uit Rome terugkeren, waar zij hebben deelgenomen aan de der de zitting van het Concilie. De andere bisschoppen keren per auto terug. Mgr. Moors, bisschop van Roermond wordt dinsdagavond, 24 november verwacht, Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, waarschijnlijk woensdag en Mgr. G. H. de Vet, bisschop van Breda, don derdag. Eind volgende week komt Mgr. P. A. Nierman in Groningen terug. Kardinaal Alfrink vertrekt vol gende week vanuit Rome naar Bom bay om er het Eucharistisch Wereld congres bij te wonen. t Kettingen als f eest-guirlandes Aanhangers van aartshertog Otto van Habsburg hebben gis teren op diens 52e verjaardag, een der toegangspoorten van 't slot Hofburg, de voormalige residentie der Oostenrijkse keizers, met kettingen afgeslo ten. De woningen van twee socialistische ministers onder gingen hetzelfde lot. De brand weer moest er aan te pas ko men om de kettingen te ver breken. De daders lieten bo vendien nog pamfletten achter waarop stond dat, „Otto von Habsburg niet voor eeuwig uit het land kan worden gehou den." „De Ruyter" in aanvaring met Spaanse kustvaarder Hr ms Kruiser „De Ruyter" is van morgen om half acht bij mistig weer voor de haven van Barcelona in aan varing gekomen met een kleine kust vaarder. Het zeer kleine houten scheepje, de „Mallor Quin", is snel gezonken. Van de 7 opvarenden zijn er zes ge red. Het bij het smaldeel ingedeelde fregat hr ms Van Ewijck en 2 motor- schouwen met een duikploeg aan boord zoeken nog naar de zevende opvarende van het Spaanse vaar tuig. LEIDEN BREESTRAAT 173 ALPHEN HOOFTSTRAAT 88 (Advertentie) RUSTIG WEER Nabü het Kanaal handhaaft zich het centrum van een hoge druk- gebied, dat voortdurend zachte en vochtige lucht naar onze omgeving stuurt. Vandaag gebeurde dat met zwakke tot matige westelijke winden, hetgeen verband hield met een de pressie, die over Scandinavië naar centraal-Europa bewoog. Deze de pressie werd boven noord-Europa ge volgd door een in betekenis toene mende rug van hoge luchtdruk. Daar door zal de wind in Nederland het komende etmaal zwak zijn. De kans op mist wordt weer groter. Het zach te weer duurt voort en afgezien van wat motregen zijn de regenkansen klein. ZON- EN MAANSTANDEN 22 Nov.: zon op 8.11, onder 16.40; maan op 19.12, onder 11.37. 23 Nov.: zon op 8.13, onder 16.39; maan op 20.24, onder 12.35. H oogwaterstanden 22 Nov.: v.m. 4.38; n.m. 16.55. 23 Nov.: v.m. 5.31; n.m. 17.41. KORRELTJE Alle dingen, die men gebruiken kan, kan men ook misbruiken, be halve de deugd.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1