ZONDER HARING ZOU MACHTIGE HANZE NOOIT HEBBEN BESTAAN Overbevissing bedreiging voor Hollandse nieuwe Vis speelde grote rol in ontwikkeling van Europa Zonder haring zou koningin Elisabeth II van Enge- land een onbelangrijke koningin geweest zijn aan het hoofd van een handvol bange eilandbewoners, Neder land zou een laagvlakte zonder betekenis geworden zijn en Scandinavië een onderontwikkeld gebied van kleine minderheden. Het Engels zou een plaatselijk dialect gebleven zijn. Er zou geen Hamburg, geen Amsterdam, geen Yarmouth en geen Boulogne be staan hebben zoals nu. Kortom, de gehele geschiede nis zou een ander verloop hebben gehad. En wanneer men zich afvraagt: „Waarom?"dan kunnen we dit heel gemakkelijk aantonen. söhiedenis een wending gaf Ontegen zeggelijk heeft de heilige Wiüfred, bosschop vrn York door het Lan ceren van de haring, Groot Brittan- nië zeer aan zidh verplicht! Rechtop varende roeispanen Een (klein stuik je kalme zee met een temperatuur van maximum 14 centi graden en een zoutgehalte, dat niet boven de 34 p. 1000 uitgaat is de „hemel iin de zee" voor de haring Br waren echter eeuwen voor nodig om zich rekenschap te geven van de huiselijke aard van 'n vis, diie meest al doorging voor het type „op naar het Westen". Temeer indien men de kronieken mag geloven, waarin mee gedeeld wordt, dat stromen van ha ringen zidh in de zee verplaatsten, de kracht van de Mississippi waardig. „Indrukwekkend" schreeuwt de vroegere Encyclopedie Larousse uit Kolonnes haringen verplaatsen zich In leder geval waren Caesar en zijn legioenen zich hier niet van bewust toen zij in het jaar 60 voor Christus voor het eerst haring proefden. Hier bij kwam hun deze vis even smake lijk als praktisoh voor om er de le gers te velde mee te ravitailleren. Het Romeinse rijk verwend door ge rechten als leeuweriktongetjes en an dere delicatessen, liet de haring links liggen. Het waren ook zeker niet de Barbaren (stevige vleeseters), die zich oan de haring bekommerden. De haring nam dus de gewoonte aan in koor mee te kwinkeleren en een ver borgen bestaan te leiden. Maar plotseling, in het begin van de achtste eeuw vond hij in de heili ge Wilfred, bisschop van York een public-relations man van formaat De heilige Wilfred waardeerde bij de eerste oogopslag de verdiensten van de haring, in een tijd, dat New Found land nog onbekend, kabeljauw nog niet aan bod en er van visvangst op grote schaal nog geen siprake was. Bisschop Wilfred van York ijverig propagandist Br was een tekort aan vis voor de talrijke vastendagen, die hij, als hei lig man, ijverig propageerde. Hij be val dan ook de haring met warmte aan bij de gelovigen! Nooit werd er een consumptie-ar tikel met zulk een succes gelan ceerd en met zulke verstrekkende gevolgen. In feite bevatte de haring de sleutel van de maritieme han del en die van de beheersing van de wereldzeeën. De haringvangst rondom de Noord zee breidde ziah toen snel uit. In 808 strijkt Karei de Grote over zijn baard en sticht ter ere van de haring Hamburg, 'n versterkte vissershaven als eerste schakel van 'n serie van havens die eens ais de Hanzesteden 'n geduchte markt zullen vormen. In de 10e eeuwe bekeren de Scandinavi sche volkeren zich tot het Christen- om en en voeren de vastendagen in De haringvangst krijgt versterking. Dan komt Schotland uit zijn nevelen te voorschijn om de haringthandel te lanceren en dit land wordt onmiddel lijk gevolgd door alle oeverbewoners van de Noordzee. Het Kanaal en de Basische Zee, die talrijke schepen gaan bouwen. Noord Frankrijk komt ook in bewe ging. In de twaalfde eeuw wordt Boulogne dank zij de haring tot eerste vissers haven van Frankrijk uitgeroepen. Ie dereen zet zich aan de haring, die de ontbrekende kip vervangt en de schaarste aan levensmiddelen opheft. Met een bevolking, die tienmaal klei ner is werden er in de Middeleeu wen meer haringen verorberd dan nu tiendeheffingen en andere verplichtin gen. In 1190 excommuniceert Paus Clement m de Vlamingen omdat zy weigerden hun tienden af te dragen aam het klooster van St. Walpurgis. Anderen gaan nog verder, komen te gen hun „rentetrekkers" in opstand, vermoorden ze of rebelleren, de wa pens in de hand tegen de regerings instanties, die in dit „manna met zwemvliezen" een onuitputtelijke bron van belastingverplichtingen zien. Deze haringwoeligheid breidt zich uit op internationaal terrein. Of men nu Vlaming, Engelsman, Hollander of Duitser is, men vist maar zo'n beet je op goed geluk in 't zicht van de een of andere kust. Maar op de vis- piaat9en zelf ontstaan enteringen, ge wapende conflicten! De eerste haringoorlog breken uit. schikkingen worden getroffen, overeen komsten getekend. Ziedaar de rol van de edele heer Haring bij het bepalen van het begrip territoriale wateren en de rol by het scheppen van een internationale maritieme wetgeving! In feite heeft de haring ook het sein gegeven voor de grote vloten, mede dank zy de Hollanders. De Hollandse methode van het haring kaken, wat een langer verblijf op zee mogelijk maakt, brengt mee, dat er steeds meer schepen van een groter tonnage gebouwd worden en meer be manningsleden tewerk gesteld worden Holland dankt hieraan ook haar ba sis voor de zeevaart, de handel en de welvaart. Engeland volgt prompt dit voor beeld en direct ontstaat er dan een Hollands-Engelse samenzwering om Frankrijk de voet dwars te zetten en haar het leven op zee onmogelijk te maken. Trouwens Frankryik maakt er zich niet zo ergdruk om. Dio land is meer dan tevreden met zijn tradi tionele bronnen van inkomsten: de landbouw en de veeteelt. Maar het duurt niet lang of de bedde „gezwo renen" hebben grote ruzie. In de twaalfde eeuw nemen de Hollandse vissers het te gemakkelijk met de voorschriften aangaande de Britse kust. Cromwell verklaart de oorlog en men ziet admiralen als Tromp en Blake er op los slaan voor een vis van de haringaöhtigen met vijfender tig buikvinnige wervels en zevenen twintig staartvinnige wervels! Engeland wint het grote duel en voor Engeland betekent dat de grote start. De haringvangst bloedt steeds meer op in het Verenigde Koninkrijk en tevens de Britse marine, die door haar overwicht op zee aan de ge- over een breedte van 10 kilometer. Ze zwemmen alles op de vlucht.Vis sen, die tienmaal groter zyn, drin gen ze opzy! De Duitse natuiurlundige Brehm doet er nog een schepje bovenop: „Deze massa's haringen brengen de schepen in gevaar. Als men een roei spaan in deze beweeglijke massa plaatst blijft deze er rechtop in staan als een mast op een sChip! Sinds vele jaren bogen de natuur kundigen zich over het fenomeen van de periodieke verschijning van hor den haringen op een bepaald tijdstip zoals de trek van de zwaluwen en de wilde eenden. Het is zonneklaar, riepen zij uit: De haring is een trekvis en komt van de Poolzeeën. En dan maar uit leggen hoe de haring daar in de zo mer zyn vinnen polijstte om in de herfst af te zakken naar de Noord zee, de Baltisohe Zee en de Noord-At lantische Oceaan. Om na de paring weer te vertrekken naar het noorden met regimenten nieuwgeborenen... Maar op zekere dag drong het tot meer scherpzinnige waarne mers door, dat theorie en werke lijkheid minder klopten dan men aanvankelijk had aangenomen. Ont sproten uit dezelfde groeiplaats zou men kunnen verwachten, dat zij allen als twee druppels water op elkaar zouden lijken maar dat is niet het geval,- --- - i Niet trein maar lift Nog slechts sinds kort heeft men verschillende sluiers kunnen oplich ten, die de haring bedekt. In feite leeft de vis niet onverschillig waar en niet onverschillig hoe. Zijn ver- blijfplaats moet aan zulke preciese eisen beantwoorden dat er niet van af geweken kan worden. Wat maakt, dat zy wonderlijk gevoelig zyn voor de geringste veranderingen. Iedere soort leeft dus in een zone, die hem past en waar druk temperatuur en zout gehalte constant blijven. Hy is er de slaaf van. Kortom de haring zoekt zich een stulkje zee uit, waar de temperatuur de 14 centigraden niet overschrijdt en het lage zoutgehalte van 34 per 1000 bestaat Want deze noordelijke vis ver af schuwt het lauwe water en indach tig de zoutbehandelingen, die hem nog te wachten staan, bly'ft hij er Liefst zo ver mogelijk vandaan. Het zijn deze temperatuur- en zouteisen, die de basis vormen van zijn plotse ling verdwijnen en weer verschynen, die men zo lang voor m gratiever- sohijnselen heeft gehouden. Wanneer het mooie weer aanbreekt en het warmere weer zich zo langza merhand over de zee uitbreidt, duurt het niet lang of de haring voelt zich niet meer op zijn gemak. Maar hij verliest zijn koelbloedigheid niet. Al naar gelang de bovenste lagen qua temperatuur en zoutgehalte hem niet meer bevredigen... Laat hy zich zak ken. Zo zakt hij elke diag 'n beetje la ger tot op diepten van 100 tot 200 me ter, die hem die temperatuur en zout gehalte garanderen, welke hem zo na aan het hart liggen. Daar ver- bldjft de haring dan praktisch in de duisternis en waoht hdj met wijsgerige berusting betere dagen af. Omge keerd wanneer het water weer kou der wordt, komt hij als een duiker tje weer boven tot het moment, dat hy weer te voorschijn komt in enor me banken, waar zy zich verenigen op de paaiplaatsen om kuit te schie ten. Het lijikt dus wel of hy van een verre reis terugkomt, maar hy is nooit weggeweest. Hij heeft niet de trein genomen maar de lift! Maar de haring ziet vooruit. Zijn verbanning naar de diepte voltrekt zich zo maar niet in nutteloos af wachten. De haringnatie van morgen wordt altyd in de diepte voorbereid. Doch wanneer de haring in de lente naar de diepten afzakt is hy in het geheel niet uitgerust om de grondsla gen te leggen voor een nageslacht. Tientallen miljoenen haringen dragen op dit tijdstip namelijk een maagde lijkheid mee, die zo op het eerste gericht wel definitief lijkt te zyn. Maar vervelen doet hij zich zeker niet. Zyn onderzeese gebied is eer der een kantine dan een verbannings oord. De zee schotelt hem ontelbare menigten vam een soort kleine garna len voor, die zijn basisvoedsel vor men, zodat hij onafgebroken feest kan vieren. En ziet, na enige weken van overvoeding komen de organen tot ontwikkeling. De hom en de kuit stel len ons bij gelegenheid zelfs in 'staat met één hap zo'n 40.000 potentiële ha ringen naar binnen te werken. Nu het zover is klimt de harim; in zijn lift met geen ander idee in zyn hoofd „Manna" met zwemvliezen Tegelijkertijd gaat de haring de rol van een soort betaalmiddel spelen speciaal voor het voldoen van renten, Visser vangt vis met eigen been Een vis van 139 kilo vangen met een menselyk been als aas gebeurt niet iedere dag. Masjarip Madrachi- mov in Oezbekistan heeft het onlangs gedaan. Hij stond fluitend tot zyn middel in het water van een meer bij Chorezma riet te snyden toen hy een hevige stoot tegen zijn benen kreeg en het evenwicht verloor. Nauwelijks opgekrabbeld voelde hy een ven.yn.ige knauw in zyn been. Het bleek een girote meerval te zyn, een buitengewoon vraatzuchtig beest. By een nieuwe aanval beet de vis zich in zijn kuit vast en liet niet meer los. Om zyn sikkel te kunnen gebrui ken moest Madraohimov schrij lings op het dier gaan ritten en pas toen kon hy het doden. Even later werd hy door zyn mak kers bewusteloos op de oever aange troffen met het dode monster naast zioh. „Komsomolskaja Prawda", de krant van de Russische jeugdbewe ging schrijft er niet by of deze mens- etende vis later zelf is opgegeten. Zo wordt er gevist: de netten gaan overboord. den zich zo snel mogelijk in enorme banken te verenigen en, op elkaar ge perst als haringen in een ton, in koor tot een huwelijksverbintenis over te gtaam. Het ceremonieel heeft in het open baar plaats. Een compact blok van honderd miljoen mannen verenigt zich met honderd miljoen vrouwen zonder dat er ook maar even geflirt is of wordt. Integendeel, ze groeten elkaar zelfs niet. De wyfjes leggen eieren, de mannen bevruchten op af stand, zoals hot hoort Zelfs wanneer dit gebeurt by manesOhyn is de ro mantiek nog ver te zoeken maar het resultaat is overweldigend. Wanneer één wyfje 40.000 eitjes legt leggen 100 miljoen wijfjes er niet minder dan 40.000 miljard. Wat zeg gen wil, dat indien de haringbevol king niet gedurig werd uitgedund door ontelbare vijanden men geen tun nel onder Het Kanaal nodig zou heb ben maar dat men dan te voet over hun ruggen zou kunnen gaan... Eenmaal bevrucht zakken de eieren naar de bodem, waar ze zich hech ten aan planten en rotsen. Het collec tieve bruidsbed wordt nu een collec tieve wieg. Na een periode, die naar tydstip en plaats, kan variëren van zes tot achttien dagen, breken zy open en komt er iets doorzichtigs van on geveer zeven millimeter te voorsohyn Slechts drie op tienduizend Tevergeefs zal de baby naar moe derlijke tederheid en vaderlyk gezag zoeken. AjI lang geleden hebben vader en moeder, die elkaar trouwens niet eens kennen, namelyk hun biezen ge pakt. Een familieleven is er voor een haring niet weggelegd. Geboren uit een onbekende vader en een dito moe der, kan hy slechts op zichzelf reke nen. Dan probeert hy voedsel om zich heen te zoeken. Maar zyn vooruitzich ten om in het leven te biyven, zyn zo miniem, dat hy maar weinig kan sen heeft de 15 millimeter van zyn eerste maand te halen. Ontelbare zee dieren zien hem aan voor vulgair plankton en verzadigen zich ermee. Zo kan het gebeuren, dat er van de 40.000 eitjes slechts een twaalftal na komelingen overblijven. Drie Over levenden op de 10.000 is de proportie, die de natuur aan de haringvoort- brengst heeft ppgelegd. Als hy één van die gelukkige ba by's Is, bereikt hy na twee maanden zyn 25 mm. Met 9 centimeter begroet hy zyn eerste verjaatdag en met 15 centimeter zyn tweede. Een jaar la ter is hy 18 tot 20 centimeter lang en heeft hy zyn jeugd achter de rug Hy is nu Maar oen net als zyn voorouders te paren in onoverziohte- ïyke anonieme menigten en ontelbare haringen voort te brengen. Maar op dit bijzondere punt voelt de haring nu zyn optimisme wankelen. Sinds onheuglyke tyden trapt deze brave vds blindelings in de steeds hernieuw de valstrik, die de visser hem spant op de paaiplaatsen, waar de paring, als men het zo noemen mag, plaats heeft. Daar wachtten hem - tot voor kort - de netten, die over een af stand van kilometers tot op een diep te van twintig tot dierig meter hin gen en waarin hy met de kieuwen bleef haken. De banken werden ge dund maar het systeem functioneer de alleen maar op de paaiplaatsen en spaarde de Jongeren, die tussen de mazen kunnen doorglippen. Men kan er zeker van 2yn, dat de ouden on der de haringen nu ever de „goede ocde tyd" spreken. Nu is er voor de haring namely k nergens en in geen enkele periode nog rust te vinden. Het sleepnet heeft zyn intrede gedaan. Ails een mytho logisch monster met een enorme muil, is alles van zyn gading en ver slindt alles, wat het tegenkomt, grote haringen zowel ails kleintjes, ver woest de paaiplaatsen, vernielt de Kenners nemen de Hollandse nieu we aan de staart en laten zo dit zee banket in hun kelen zakken. plantengroei ander zee en diaarmee de vitale cyclus van het plankton. Chaos door te veel vissen Nog niiet zolang geleden visten Ne derlandse vissers een miljoen ton per jaar en de Soandinaviërs op de banken bij Jutland honderddui zenden tonnen onvolgroeide harin gen om ze tot veevoeder te laten verwerken. De haring, diie rich zo onvoorstelbaar snel vermenigvul digt, wordt op deze wijze bedireigd met uitroeiing. Meer en meer dringt rich thans de noodzakelijkheid op, dat er interna tionale regelingen getroffen worden voor het vaststellen van maximale quota, viszones op gezette tijden tot verboden gebied te verklaren enz Dit probleem doet zich voor by alle vissoorten, die door een chao tische „overbevissing" in hun be staan bedreigd worden. Weliswaar -s de rol, die de haring speelt minder geworden maar nog altyd is de ha ringvangst bijzonder belangryk. De haring is trouwens op veler ge bied een belangrijk personage. Zo biedt een haring net zoveel eiwitstof fen als rundvlees, veel meer minera len en is bovendien nog rijk aam vi tamine D. Vele lekkerbekken prefereren de ha ring zelfs boven de luxe forel r ar helaas valt de haring meestal ten prooi aan het vooroordeel van een doodgewone vis hoewel ervaren koks hem soms verwerk-n tot culinaire meesterwerken. Als delicatesse In blik doet hij het anders bijzonder goed maar er zal toch voor gewaakt moeten worden, dat de haring op de zelfde wyze als nu op onze tafe] zal blyven verschijnen! (Copyright Opera Mundi)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 14