S>£ £cidóe6ou^ciAit Werknemers vragen zeven procent Overleg uitgesteld na „onaanvaardbaar" werkgevers VANDAAG OFFENSIEF TEGEN STANLEYSTAD? -öl^RS- CALEX Ex-SS'er Novak speelt in Wenen de onschuldige ZES DODEN NA ONTPLOFFING IN BRUSSEL DONDERDAG 19 NOVEMBER 1964 56e JAARGANG No. 16.380 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN BUREAU PAPENURACH1 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN JJenauwde geloning van Spionage Telei. 2.09.35 Red 2.00.15. 2.55.94 Advert 2.08.26 Klachten bezorging 3 38.39 (tussen 11.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 Abonn 0.18 p.w.. 3.35 p mnd.. 10.05 p.kw Franco p.p. 10,55 Adv. 20 cl p mm Telefoontjes 1.15 De vakbonden eisen een loonsverhoging van zeven procent. De werk gevers hebben dit percentage onaanvaardbaar verklaard. Dit is. het nega tieve resultaat van het overleg in de Stichting van de Arbeid, dat gisteren is gehouden. De deur heeft men echter van beide zijden open laten staan. A.s. woensdag zullen verdere besprekingen worden gehouden. De werk gevers zullen dan na intern beraad met een tegenvoorstel komen. De eisen van de vakbonden omvatten onder meer: 1. Een bedrijfstaksgewijze ver- brfering van de CAO's van maximaal 7%, waarvan 2 a 3% als loonronde per 1 januari en de rest bij afloop van de CAO. 2. Daarboven de mogelijk heid tot ondernemingsgewijze differentiatie. 3. Verhoging van de mini mumlonen tot 110 per week. 4 tot 5 procent slechts indirect Zouden de kosten vam heit levens onderhoud verder stijgen door E.E.G.- maatregelen dan is de regering ver plicht daar ook iets aan te doen. Aan die bedrijfstakken willen de vakbon den het overlaten hoe men de 7 pro cent loonsverhoging zal realiseren. Huurbijslagen, verhoging van vakan tietoeslag van 4 tot 6 procent en de afschaffing, van de gemeenteclassi ficatie zouden in deze loonsverhoging verwerkt kunnen worden. COMPENSATIE Van de 7 procent loonsverhoging gaaf, naar de vakverenigingen aan nemen 2.3 procent verloren aan com pensaties voor premieverhogingen voor sociale verzekeringen. Voorts zullen de prijzen stijgen, maar de NW-voorzitter meende te weten, dat er toch nog wel een beperkte loons verhoging overblijft. IETS VERDER De werkgevers kondigden voorlo pig aan, dat zij wel iets verder wil den gaan dan een 3 procent loonsver hoging, waarop zij tot dusver ston den. Een loonsverhoging van 7 pro cent was voor hen echter niet aan vaardbaar. Veel bedrijven zei ir. J. Bosma, voorzitter van het werkge- versdeel in de stichting krijgen het zeer moeilijk in de concurrentiestrijd als deze eisen zouden worden inge- wiMigd. ABSOLUUT PERCENTAGE De werkgevers waren bereid tot een absoluut percentage te komen, waarin alles is begrepen. Zij zullen ook nog een gesprek met de regering hebben over het prijsbeleid. Vooral de boeren- en middenstandsorgani satie vonden de eisen van de werk nemers onverteerbaar. Ir. Bosma, voorzitter van de werk gevers, was tevreden ov.er het feit, dat de werknemers althans met een concrete eis zijn gekomen en dat men ervan heeft afgezien: te gaan onder handelen zonder een vast percentage in de bedrijfstakken. Eisenhower wil eenheid republikeinen herstellen Generaal Eisenhower, oud-presi dent der V.S., is bereid de republi keinse partij te helpenbij het her vinden van haar eenheid. Aan een diner in de universiteit van Colum bia in New York verklaarde hij, dat hij wil trachten de tegenstellingen in de partij op te lossen, indien hem dit wordt gevraagd. zei de tomaat 'Ik ben de mooiste, de grootste, tomaat die er bestaat. Een schoon heidscommissie heeft mijn vitale maten ideaal bevonden. Een gas tronomen-commissie heeft mij tot de smakelijkste tomaat van het jaar bekroond. Wat is dus mijn lot? Juist..ik ga in de tomaten soep van California. Daar doen ze altijd het beste van het beste in.' Duizend blanken in „bezet gebied" isnn Official dealer Leiden e.o. Kort Galgewater 1416 Leiden Tel. 3.33.55 Majoor Hoare, leider yan de blanke vrijwilligers bij het Kongolese leger, heeft gisteren te Leopoldstad ver klaard dat eenheden van dit leger vandaag vanuit de stad Kindoe een grootscheeps offensief tegen Stan- leystad, het voornaamste bolwerk van de opstandelingen, zullen inzet ten. „Deze aanval moet, gezien het feit, dat de rebellen zoveel gijze laars in handen hebben, goed wor den georganiseerd en krachtig wor den uitgevoerd en hij moet een feil loos verloop hebben", aldus verklaar de de majoor tegenover verslagge vers voor zijn vertrek naar Kindoe. Het Kongolese leger heeft, sinds de herovering van het bijna vijfhon- KAMER GEWEIGERD AAN EEN NEGER De eigenaar en de beheerder van een woningcomplex in Washington zijn gisteren ieder tot 150 dollar boe te veroordeeld omdat zij hadden ge weigerd een kamer te verhuren aan een neger. De uitspraak was de eer ste van deze aard in de hoofdstad, op grond van een nieuwe plaatselijke verordening waarbij discriminatie op het gebied van de huisvesting wordt verboden. Onmiddellijk na de uit spraak maakte de rechter de straf voorwaardelijk. derd kilometer ten zuiden van Stan ley stad gelegen Kindoe, militairefr-m deze plaats samengetrokken, terwijl er ook voorraden zijn aangevoerd. Rebellen-president gewaarschuwd Een woordvoerder vön de Ameri kaanse ambassade in Leopoldstad heeft bevestigd, dat de Amerikaanse regering de „president" van de op standelingen, Gbenye, een waarschu wing heeft gezonden, dat zij de re bellenleiders verantwoordelijk stelt voor het lot van dr. Carson, een door de opstandelingen ,*ter dood veroor deelde Amerikaanse zendeling-arts" en van zestig Amerikaanse burgers die zich in het door de rebellen be heerste gebied bevinden. In het door de opstandelingen be zette gebied bevinden zich een dui zendtal blanken. De zestig Amerika nen en een zevenhonderd Belgen werden twaalf dagen geleden „krijgs gevangen gemaakt". Onder de blan ken bevinden zich voorts ongeveer honderd Italianen en een 75-tal Brit ten. Radio-Stanleystad heeft omgeroe pen, dat een tienduizendtal negers dinsdag in deze plaats hebben be toogd voor onverwijlde terechtstel ling van dr. Carson. Volgens dit ra diostation voerden de betogers span doeken mee waarin stelling werd ge nomen tegen de „onderhandelingen over krijgsgevangenen met Washing ton". Er wordt ook in gezegd: „Wij zullen bij elke aanval, hoe gering ook, alle Amerikanen en Belgen do den, daar hun landgenoten onze broe ders doden". PAR1JSE MODE NIET LANGER PRIMEUR VOOR DE PERS De meerderheid der Pdrijsë mode koningen heeft besloten de pers niet meer de primeur van hun collecties te geven. In modekringen heeft dit besluit groot rumoer veroorzaakt. Achthonderd journalisten, die hon derd miljoen lezers vertegenwoor digen, plegen namelijk twee maal per jaar uit alle delen der wereld naar Parijs te komen om de nieuwtjes als eersten aan de openbaarheid te kunnen prijsgeven. Bij Balenciaga, Givenchi, Saint Laurent en Maggy Rouff wordt de maatregel al in de komende lente van kracht. Cardin, Heim, Lanvin en enige anderen menen begrip te moe ten hebben voor de regelingen die vele journalisten al voor de lente- mode hebben getroffen. Zij zullen hun poorten pas in juli voor de herfst-wintermode sluiten, om een maand later te heropenen. Zij vinden dat de grote kopers in de gelegen heid moeten zijn in alle vrijheid een keuze te doen zonder voorafgaande beïnvloeding door de pers. Zes andere modehuizen achten de publiciteit van zodanig belang, dat zij op de oude weg voortgaan. Dit zijn Dior, Balmain, Chanel, Patou, Griffe en Courreges. Twee functionarissen van de ambassade van de Ver. Arabische Republiek zijn in Rome gearresteerd nadat ze hadden getracht de 30-jarige uit Israel afkomstige Mordeskai, Massoed Look, uit Italië te ontvoeren. In een ver zegelde kist boden de beide Egyptenaren een „lading muziekinstrumen ten" aan bij de douane van het Romeinse vliegveld. Toen de douane ge luiden uit de kist hoorde komen, en ruzie met de Egyptenaren kreeg, waarschuwde zij de politie. Een patrouille wist de inmiddels vertrokken Egyptenaren te achterhalen, brak de kist open en bevrijdde de man. De politie van Rome heeft het vermoeden dat de kist vaker is gebruikt voor dergelijke doeleinden. De foto toont de kist. Een recente foto van de in Marok ko geboren, doch het Israëlisch staatsburgerschap bezittende Massoed Look, die dinsdag geboeid en ver doofd in een koffer werd aangetrof fen op het Romeinse vliegveld Fiu- micino. Zoekt U een GOUDEN RING voor dame of heer. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft het Ook in brillant ALTIJD VOORDELIG (Advertentie) In een inktfabriek in Ukkel, bij Brussel, heeft zich woen sdag een ontploffing voorgedaan, welke gevolgd werd door een hevige brand. Zes arbeiders zijn hierbij om het leven gekomen, terwijl van de vele gewonden er vijftien ernstig aan toé zijn. Op de foto zien we een overzicht van het complex tijdens de brand. Hij zat alleen rij-schema's uit te werken Onder de ongeveer tweehonderd toeschouwers op de publieke tribune in de rechtszaal van Wenen klonken kreten van verontwaardiging op, toen de voormalige SS-kapitein Franz Novak verklaarde, dat hij zich des tijds had verheugd over iedereen die aan de concentratiekampen had we ten te ontsnappen. Novak, toenmalig medewerker van Adolf Eichmann, wordt ervan be schuldigd tijdens de oorlogsjaren in Berlijn, Wenen en Boedapest het ver voer per trein van miljoenen Joden naar concentratiekampen te hebben georganiseerd, waardoor hij zich me- De ontploffing in een inktfabriek in Brussel, die zich gistermorgen heeft voorgedaan, heeft tenminste aan zes arbeiders het leven gekost, terwijl er vijftig gewond werden. Van deze laatsten zijn er twintig in ziekenhuizen opgenomen, van w:e vijftien met ernstige verwondingen. Tot dusver zijn drie lijken gebor gen. doch van de zijde der fabriek werd gezegd, d'at nog minstens drie mensen onder de puinhopen van het verwoeste fabrieksgebouw bedolven zijn* deplichtig aan massamoord had ge maakt. Gisteren gaf Novak een beschrij ving van zijn werkzaamheden in Hongarije, in maart 1944 Hij ver klaarde op één uitzondering na zelf geen enkele trein waarmee Hongaar se Joden werden „geëvacueerd" te hebben gezien. Deze uitzondering was een trein met Joden die toe stemming hadden gekregen naar het buitenland te vertrekken in ruil voor belangrijk oorlogsmateriaal. Een ander deel van zijn werkzaam heden in Boedapest bestond uit het inbeslagnemen van woonhuizen voor zijn kantoor en personeel. Hij moest daartoe leegstaande huizen opsporen of huizen van Joden, die ze binnen een halve dag moesten ontruimen en die, naar hij zei, „zoveel mogelijk of zoveel als zij konden dragen van hun bezittingen mechten meenemen". „Ik was blij als de Joden zoveel mogelijk meenamen, want dan had ik zelf veel minder werk te doen". Voor het overige hield Novak vol niets anders te hebben gedaan dan het uitwerken van de Tijschema's voor de treinen waarmee de Joden werden geëvacueerd". Hij ontkende iets van doen te hebben gehad met het voor de tweede maal laten ver trekken van een trein met Joodse gevangenen die op last van het toen malige Hongaarse staatshoofd, Niko lais von Horthy, naar Boedapest was teruggekeerd. Verder ontkende Novak ooit een bezoek aan enig concentratiekamp te hebben gebracht. Reeds eerder had hij ontkend ooit iets te hebben afge weten van het lot, dat de Joden wier i,evacuatie" hij moest organiseren, wachtte. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ZACHT WEER Nadat in de afgelopen nacht een rug van hogedruk de Noordzee en ons land was gepasseerd, bereikte vanmorgen het frontensysteem van een diepe depressie waarvan de kern bij IJsland ligt, de Noordzee. Neder land bevindt zich aan de rand van een hogedrukgebied, dat Frankrijk en Duitsland bedekt, waardoor de fronten in onze omgeving betrekke lijk zwak zijn. Het warmtefront, dat vanmorgen ons land binnenkwam, veroorzaakte wat lichte regen en mot regen en werd ook vergezeld door een zone met mist. De temperatuur steeg in het zuidwesten van het land vanmorgen reeds tot 1 graad. Ook het zwakke koufront zal met wat lichte regen ons land passeren, waarna mogelijk enkele opklaringen zullen volgen, voornamelijk in het noord westen van het land. Het blijft by dit ail'les zacht weer. ZON. EN MAANSTANDEN 20 Nov.: zon op 8.08, onder 16.43; maan op 17.28, onder 8.58. Hoogwaterstanden 20 Nov.: v.m. 3.08; n.m. 15.23. KORRELTJE Al verliest ge ook alles, zorg er voor uw goiede naam te behouden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1