neen school Bert Jones, een ervaren paardrijder bij de Havasupai-Indianen, ziet hoe zijn lastpaard afsteekt tegen dit nieuwe middel van vervoer. Tussen de steile rotsen van de Ha- vasu Canyon in rizona klinkt weer de schoolbel. In deze streek wonen nog 200 Havasupai-Indianen. De stem men van de kinderen, die weergalmen in dit bergland, betekenen het einde van een vakantie van acht jaar Zjj waren al die jaren gedurende de schooltijd gedwongen geweest een veel verder gelegen school te bezoeken waardoor ze zelfs gedwongen werden buiten hun stam te leven. Het oorspronkelijke houten school gebouw in het bergland werd in 1955- gesloten wegens verrotting. Reparatie materiaal moest met behulp van paar den worden aangevoerd via een boch tig bergpad, dat in het gebergte was uitgehakt, over een afstand van meer dan 20 kilometer. Dit bleek vrijwel onmogelijk maar Amerikaanse ma rine-officieren kwamen als redders in de nood. Zij zonden vijf helicopters naar de woonplaats van de Indianen om bij het transport te helpen. De Walapai Indianen, verwant aan de Havasupai Indianen, laadden honder den kilo's bouwmateriaal in de heli copters. ,,Pas op voor de gevaarlijke rotsen", waarschuwden zij toen de piloten afscheid namen om via de Havasu-rivier naar het woeste berg land te vliegen. Er werden 21 van dergelijke vluchten gemaakt en toen was het werk klaar. Nu kunnen de kinderen weer in hun eigen omgeving leren bij hun vertrouwde rivier met het blauwe water, dat uitkomt in de Colorado-rivier en dj Grand Canyon. De 37 marine-officieren, die bij dit werk betrokken waren, zijn erp-India- nen geworden bij de Havasupai-stam. Vrachten worden uit een helicopter geladen in het woeste bergland van de Indianen, vlakbij een boerderijtje. Het moei lijkst te vervoeren was een watertank (inzet) met een inhoud van 800 liter water, die tenslotte onder de helicopter werd gehangen. Luitenant-kolonel William R. Duncan, commandant van 't marine detachement, houdt een pijl tussen zijn tanden als Lee Marshall hem tot ere-Indiaan bevordert. Luitenant-kolonel Duncan leidt een Indianen-meisje binnen in de wereld van het boek. Er werden meer dan 5000 boeken naar de school gebracht. Marine-officieren en arbeiders van de Sociale Dienst voor Indianen werken samen bij het vervoeren van het materiaal voor de school, dat uit de helicopter komt. Lucy Grounds kijkt naar de lucht naar al die vreemde vogels, die onophoudelijk aanvliegen met materiaal voor i van een school in haar. woonplaats.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6