Meer medezeggenschap via ondernemingsraad Met wat slagroom doet u wonderen! VRIJDAG 13 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De Britse minister voor Overzeese ontwikkelingen, mevrouw Barbara Castle heeft donderdag de president van de jonge Afrikaanse staat Zambia, Kenneth KaunQa en zijn minister van financiën, Arthur Wina (rechts) ont vangen. Kaunda zoekt financiële steun voor de ontwikkeling van zijn land. Voorzitter katholieke werkgevers Op de openbare ledenvergadering van het Nederlands Katholiek Werk geversverbond, die gisteren in de stadsschouwburg van Eindhoven werd gehouden, heeft de voorzitter van 't NKWV, mr. P. M. H. van Boven, in zijn jaarrede aandacht geschonken aan drie onderwerpen, waarvan hij vooral het vraagstuk van de verhou dingen in de onderneming diepgaand beschouwde. Over het vraagstuk dier verhou- diimgen in de onderneming zei de heer Vain Boven dat een zekere prin cipiële overeenstemming vadit waar te nemen over die noodzaak om de medezeggenschap aan de voet te ver wezenlijken. Er is een ontwikkeling gaande die bevordert dat meer recht wordt ge daan aan de groeiende emancipatie van de werknemer. Deze ontwikke ling gaat naar de mening van de heer Van Boven te langzaam. Hij ziet uit naar een open overleg met de vak beweging om concrete vooruitgang te boeken. Wordt immers de individuele werknemer ook met zijn oordeel meer betrokken bij zijn werk, dan wordt hem alls mens meer recht gedaan De roep om hervorming van de struc tuur der onderneming heeft echter een andere inhoud. Velen denken vooral aan het bewerkstelligen van juridische hervormingen. De vakbeweging vraagt, bij fusie of sluiting, een beroepsreoht en een enqueterechit ten behoeve van de werknemer®. De heer Van Boven deelde mee bepaald niiiet a priori af wijzend te staan tegenover de ideeën maar in ieder geval moet men weten, waar men het over heeft. Wat zou de uitspraak van een beroepsinstantie moeten inhouden ais de werknemers in het gelijk worden gesteld? Er kan geen sprake zijn dat dan de fusie of sluiting van een afdeling ongedaan zou moeten worden gemaakt. Een beroepsinstantie kan geen onderner mingsbeledd voeren. ANDERS VASTGESTELD sluit voor de werknemers anders worden vastgesteld dan uit de hui dige wettelijke en contractuele bepa lingen voortvloeit: de ontslagen werk nemer zou verder tegemoet worden gekomen met een limiet van toe te kennen schadeloosstellingen. Aanslui ting bij de bepalingen in het B.W. over kennelijk onredelijk ontslag zou hierbij de weg kunnen wijzen. -Het lijkt de heer Van Boven dat rechten als beroepsrecht en enquête recht zouden moeten worden uitge oefend door werknemersleden van de ondernemingsraad. Over het invoeren van deze rechten wil het NKWV constructief meedenken. Vooir heit verwezenlijken van mede zeggenschap, ook op het niveau waar het totale beleid aan de orde is, acht de heer Van Boven nog steeds de ondernemingsraad het aangewezen uitgangspunt. Om hem de positie te geven die hem toekomt is hij bereid uitbreiding van zijn bevoegdheden te bepleiten. Dat kan b.v. door de ver plichting aan de ondernemingsraad jaarlijks een aantal welomschreven gegevens over te leggen, toe te lich ten en in bespreking te brengen. Ook vindt hij dat de juridische status van die raad er mee gediend' zou zijn als belangrijke besluiten over fusie, ver andering van produktiewijze, sluiting van afdelingen, aan de raad worden meegedeeld voordat die besluiten worden uitgevoerd. NIET ONDER DE INDRUK De heer Van Boven zei niet onder de indruk te zijn van de economische argumenten die de vakcentrales aan voeren voor een wat ruimere loon politiek ook in 1965, althans niet van de economische redeneringen op lan gere termijn. De vakbeweging stelt dat pogingen om de loonbeweging in 1965 binnen zeer beperkte omvang te houden bui ten de realiteit om gaan. Zonder twij fel zijn de spanningen groot, aldus de voorzitter van het NKWV, maar wij zijn van mening, dat verdere diffe rentiatie in 1965, zoals de vakbewe ging voorstaat, volslagen onrealistisch heden de enige weg. Vage normen zouden het toetsdsngsbeledid van de Stichting van de Arbeid in die hui dige situatie tot een farce maken. In het afgelopen jaar was de pri maire verantwoordelijkheid voor de loonvorming in handen van het be drijfsleven. „Niettemin heeft de re gering in feite daarbij herhaaldelijk ingegrepen. De nobele motieven voor de prioriteit van de woningbouw ne men niet weg dat de politiek van mi nister Bogaers het loonbeieid van de Stichting van de Arbeid heeft door* kruist. Aan de coördinatie aan werkgevers zijde, waarop in netelige omstandig heden zozeer de nadruk wordt ge legd, doet de grootste werkgeefster in Nederland, de overheid, niet mee. Integendeel, zij maakt deze coördi natie bij tijden vrijwel onmogelijk". Zou het iai deze omstandigheden niet van een gebrek aan realisme ge tuigen wanneer wij de overheid de kans geven haar verantwoordelijk heden niet reeds thans in het geding te brengen? Wij verlangen slechts dat, voor het spel begint, de kaarten eerlijk worden geschud. De heer Van Boven acht het niet onaanvaardbaar dat in een beroeps- Een beleid met zeer duidelijke con- procedure de gevolgen van een. be- touren is in de huidige omstandig- Minister jaagt ,kruipauto' van de weg af De kruipautootjes (die niet harder dan 20 km. rijden) zullen spoedig van de buitenwegen verdwenen zijn. Aldus zei minister Van Aartsen in de Kamercommissie van Verkeer. Er wordt echter een regeling getrof fen voor invalidewagentjes, terwijl bakkers, groentehandelaren en melk boeren niet bang behoeven te zijn dat zij met hun ventwagentjes ook moeten verdwijnen, zo zei de mi nister. De minister zal ook spoedig misschien reeds begin volgend jaar met een nieuw reglement ver keersregels en verkeerstekens ko men. Invoering van dat reglement gebeurt een jaar later. De minister denkt er sterk over de verkeersbon- den in te schakelen bij de voorlich ting over nieuwe regels en tekens. Verder deelde de minister mee dat dit jaar 110 km. middenbermbevei liging aangelegd wordt. Daarvan is reeds 55 km. gereed. Volgend jaar wordt nog eens 90 km. aangelegd. Fraude in Rotterdam DIRECTEUR IN SPANJE AANGEHOUDEN De malversaties, die zich in de Rotterdamse haven hebben voorge daan bij de expeditie van stukgoede ren, hebben de Rotterdamse politie over doen gaan tot arrestatie van de 32-jarige directeur W. B. B. en zijn 27-jariig*e broer G. B. Beiden werden in Madrid gearresteerd. De politie had na aangifte van het cargadoorbedrijf Pakhuismeesteren in het begin van de week zeven ar restaties verricht wegens ernstige verdenking van het plegen van 'frau de. Sinds een jaar gaven zij van de te verschepen stukgoederen een te kleine maat op. Het tekort zou ruim 25.000 bedragen. Bij het verhoor van de vijf arrestanten vain de N.V. OSTO kreeg de politie vrij spoe dig de indruk, dat de direct ia van de OSTO op de hoogte was van hun praktijken. Nu zij voldoende bewijzen verzameld heeft is tot de arrestatie overgegaan. De beide broers waren in de rnaoht van 5 op 6 november vertrokken naar Span je. Naar alle waarschijnlijkheid zul- llen geen arrestaties meer volgen. De rechtercommissaris heeft intussen beslag laten legen op de administra tie van de N.V. OSTO. Tweede arrestatie na mishandeling van taxi-chauffeur Een negentienjarige kantoorbe diende uit Amsterdam is door de po litie van Wormer gearresteerd op verdenking van mishandeling van de 38-jarige taxichauffeur B. J. in 't Veld uit Alkmaar. Samen met zijn vriend, een 24-jarige inwoner uit Wormer, was hij in de nacht van za terdag op zondag van Alkmaar met een taxi naar Wormervérr gegaan. Toen de chauffeur wilde afreke- nan gingen de jongens er vandoor. Hij haalde een van h^n in, maar werd door een trap in de buik en enige slagen op het hoofd overweldigd. De heer In 't Velld probeerde nog terug te keren maar werd later door col lega's bewusteloos langs de weg ge- vonden. De politie had maandag al een spoor in handen. De 24-jarige in woner bleek geen deel te hebben ge had aan de vechtpartij en werd weer op vrije voeten gesteld. De andere passagier was nu ook bekend en werd prompt gearresteerd toen hij in Wor- merveer kwam. Pudding, vla-flip, koffie, cake, vruchten alles wordt nóg- lekkerder en nóg gezelliger met slagroom. (Tomatensoep ook, met een wolkje ongeklopte slagroom). Vraag morgen zo'n "huiselijk" flesje slagroom aan uw melkman! (Advertentie) Romeinse Hercules-torso gevonden in Grote Watering te Valkenburg (Z.-H.) werd aangetroffen in de Grote wate ring. Vermoedelijk is de torso aan het licht gekomen bij het bouwrijp maken van het terrein onmiddellijk ten westen van de bebouwde kom van Valkenburg. Gedacht wordt aan een tempel complex, wellicht voor de Bataafse god „Magusanus", uit inscripties be kend als „Hercules Magusanus". Een onderzoek wordt ingesteld naar de vondstomstandigheden van de tor so, waarvan wordt aangenomen, dat hij pas zeer onlangs in de Grote wa tering is béland. Een proefonderzoek van de -waargenomen grondsporen zal worden, verricht vanwege het IPP van de universiteit van Amsterdam. Te Valkenburg (Zuid-Holland) werd op 9 oktober j.l. een verrassende ontdekking gedaan: een torso van een vrijstaande sculptuur in Franse kalksteen, voorstellende Hercules in heroïsche naaktheid, leunende op 'n boomstam, waarover de leeuwenhuid is gedrapeerd. Uit de plaatsing van de linker voet naar voren en de situatie van de rechterhand op het ondereinde van de rug, concludeert prof. dr. W. Glasbergen, directeur van het insti tuut voor prae- en protohistorie van de universiteit van Amsterdam, dat het hier een copy betreft van de be kende rustende Hercules ..van de Griekse beeldhouwer Yysippos (circa 330 voor Christus). Van dit beeld, waarvan het orgineel verloren is ge gaan, is een aantal copieën uit de oudheid bekend,. De Valkenburgse copy - op de helft van de natuur lijke grootte en waarschijnlijk ver vaardigd in de tweede eeuw na Chr. - KRAPPE MEERDERHEID VOOR VOORSTELLEN KLOOSTERLEVEN Gisteren hebben de Concilievaders de voorstellen inzake het klooster leven met 1155 tegen 882 stemmen aanvaard. Zaterdag zullen zij over elk van de 20 beginselen hun stem uitbrengen. Naar verwacht wordt, zal de commissie voor de religieuzen aan de hand van de opmerkingen in de komende zitting met een forser document te voorschijn kunnen ko men, waarin de plaats der religieu zen beter gezien wordt in het hui dige kerkbeeld. Het document gaat thans zo verklaarde gisteren mgr. Huyghe van Arras in Frankrijk nog uit van een reeds achterhaalde kerkopvatting. Gisteren zijn ook de besprekingen begonnen over een ander kort sche ma, n.l. dat over de priesteroplei ding. Vandaag was er geen algemene vergadering, want de tijd werd voor een belangrijk deel in beslag geno men door de Misviering volgens de Melchitische ritus. De 80-jarige patriarch van Antio- chie, de bekende patriarch Maximos IV Saigh, heeft deze Mis gecele breerd. In aansluiting daarop wijdde de Paus in de St. Pieter in de kapel van de H. Wenceclaus twee moza- ieken van Cyrillus en Methodius in. Een en ander op verzoek van de Tsjechoslowaakse bisschoppen in verband met het 11e eeuwfeest van deze apostelen van Midden-Europa. S eminarie-opleiding. Bij de bespreking van de priester opleiding zei mgr. G. Colombo, aarts bisschop van Milaan, dat de semina rie-opleiding twee grote tekortko mingen vertoonde: onvoldoende rijp worden der leerlingen en een nei ging tot bekrompen geestesinstelling. In het document zouden voorzienin gen daartegen moeten worden op genomen. Bij de- opleiding van pries terstudenten moest gezonde psycho logie te pas komen. De studenten moesten voorts eventueel te allen tijde het seminarie kunnen verlaten zonder als „wegloper" te worden be schouwd en geholpen worden bij de terugkeer, in het burgerleven. Auto opgeruimd in Schie Twee broers, die voor een koopje van een auto dachten af te komen door het vehikel in de Schie te Rot terdam te duwen zijn ieder tot 150 boete veroordeeld plus het betalen van de kosten 40, om het wrak weer uit de Schie te takelen. Totaal kost dit grapje hun dus 340. Zij hadden gepoogd „een volmaak te misdaad" op te voeren door alle nummers en identificatiemogelijk heden van het wrak te verwijderen. Een politie-agent herkende in het wrak in de Schie onmiddellijk de wagen, die lange tijd bij iemand op het Henegouwerplein voor de deur had gestaan en welks eigenaar hij opdracht had gegeven het vehikel van de straat te verwijderen. Generaal Lemnitzer een paar uur in Nederland De opperbevelhebber van de Navo- strijd'kraohten in Europa, generaal Lymon Lemnitzer, is gisteravond en kele uren in Nederland geweest voor een privé-bezoek. Hij was die eregast tijdens een diner in hotel De Witte in Den Haag van „Mars en Mercu- rius", een vereniging van oud-offi cieren, die thans werkzaam zijn in handel en bedrijf. De Amsterdamse politie beschouwt sinds gisteren het in bezit hebbeh van een bepaald plastic kinderpistool, het zgn. „erwtenpistool", als een overtreding in de zin van de vuurwapenwet. Het mag niet meer verkocht worden en men mag er niet meer mee op -straat lopen. Bezitters ervan worden verzocht het op het politiebureau in te leveren. Een jeugdige pistoolbezitter gaf aan de oproep gehoor en leverde zijn „wapen" ietwat spijtig op het politiebureau in. Lachend schudt koningin Elizabeth haar eerste minister, Harold Wilson, de hand tijdens een receptie in Lon den ter gelegenheid v»n de 75ste verjaardag van de vereniging van graafschapsraden in Engeland en Wales.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7