Commissaris der Koningin verrichtte opening met een opgewekte toespraak SNELLE AFBOUW OP ALPHENSE SCHEEPSWERF VRIJDAG 13 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 TER AAR KREEG EEN RUIM DORPSHUIS Het is voor vele inwoners van Ter gings- en organisatieleven en voor Aar gisteren net een dag geweest iedere uiting van culturele ontwik- alsof ze niet thuis waren, alsof ze keling. Leden van de Christelijke ergens elders waren, alsof er een Middenstandsvereniging voelden dit andere wereld voor hen openging. 0ok aan en gingen een initiatief ne- De opening en bezichtiging van het men. Eerst werd in een naburig dorp dorpshuis is een zo groot sukses ge worden, dat velen er nog lang over gekomen, sullen spreken, een sukses van sa- betreft Want wil het gebouw in stand kunnen blijven, dan zullen de besturen en leden van diverse ver enigingen hun krachten moeten ge ven voor hun vereniging, om dit dorpshuis te kunnen gebruiken. Reeds bij mijn werkbezoek aan deze gemeente heb ik begrepen dat zulk een centrum in deze geografisch zo gespreide gemeente nodig was. De lijst van verenigingen die nu ge bruik willen maken van dit centrum bewijzen dat. De overheid is u be hulpzaam geweest bij deze uitvoe ring der plannen. Ook de provincie, maar u weet dat we tegenwoordig moeten denken om het plafond der subsidie, een plafond dat dicht is, dus anders dan het plafond in deze zaal. Er is door u ook een verzoek gedaan aan het Anjerfonds om een bijdrage en u kunt een bedrag van 2500 tegemoet zien. Het in stand houden van zulk een centrum voor het verenigingsleven heeft ook te maken met de moderne tijdsver schijnselen, die hieraan niet altijd meewerken. Daarom zal men aktief moeten blijven in de toekomst. De omwonenden hebben ook veel ge noegen van dit mooie gebouw, mis schien zit de mogelijkheid voor een baatbelasting er wel in! Ik ben, al dus de Commissaris met veel genoe gen naar hier gekomen en wens u geluk met dit gebouw en wil het hiermede in gebruik stellen". Nadat de commissaris was uitge sproken zong het kinderkoor van de Chr. Gemengde Zangvereniging en kele leuke liedjes onder leiding van de heer C. Kurpershoek. DANK De voorzitter van het stichtings bestuur sprak tot slot een dank woord, waarin hij vooral ook de burgerij en de clubs en verenigingen wilde bedanken voor hun medewer king. Nadat de Commissaris het gebouw De fraaie zaal in het nieuwe Dorps- bekeken trok men zich terug in huis van Ter Aar. een der kleine zalen, waar de comi té-leden met hun dames werden voorgesteld en een verversing werd aangeboden. Intussen werden de verdere geno- "wov ui v-v.»» f tt*— vi uiiusacu waucii uc vciucic gcnv- gekeken naar wat daar tot stand was de opening te verrichten. Eigenlijk djgden met muziek door Arti bezig gekomen. In een café in Noorden* £ad met willen spreken, aldus de gehouden. Ook zij kregen een con- werd het Comité Dorpshuis opge- heer Klaasesz, maar had ik iedereen sumptje aangeboden. iu;; dp nnpninp willpn lat.pn dnpn door menwerking van velen voor allen, richt en werd een beginkapitaal"bij- de opening willen laten doen door De avon(j'Van de openingsdag bleek waardoor er iets moois tot stand is een gebracht van 42.50, dat was op 5 minuten te spreken voor 10. de zaal reeds te klein te zijn voor gekomen, waarvan de hele gemeen schap kan profiteren. april 1960. Daarna werd het co- Maar nu die tientjes nog niet vlot het grote aantal bezoekers voor een mité uitgebreid en in mei 1960 ging gezellige avond met een zeer geva- de eerste circulaire uit naar de in- h°"w, n°ï ee° naam m°e' hebben. rieerd programma, aangeboden door Reeds ver voor tijd was de grote woners der gemeente. Er moest geld Ook daarmee is weer wat te verdie- verschmende verenigingen en clubs raai van het nieuwe dorpshuis vol komen en dat vroeg tijd en daar nen door iedereen die een naam op- uit ei Iaats De stemming zat met genodigden van allerlei verem- moest iets v00r gedaan worden, geeft een rijksdaalder te laten beta- meteen goed in en het eerste kon gingen en organisaties, o.a. het col- heioalen ver. 1™. De voorzitter heeft verteld dat tekt met h5et nieuwe dorpshuis was lege van burgemeester en wethou- Symbolisch werden heipalen ver men ook met stroopwafels heeft ge- m d hezdekers Til den met hun dames de leden van ^SnelT^amaSt l°Pen,v,00r he* ««H tik hab ,z° hat dens deze bijeenkomst zijn enkele de gemeenteraad de heer Van Zand- seni werden ingezaineld Dl«maast dee dat u k met stroopwafels de van de stugge en harde werkers voor voort namens, het ministerie "SdMrieSUbtodb'enT^ "252? u hXh'et dorpshuis persoonlijk toegespro- .g.» tir<»rlr Haf lafar Hnnr hpf comité werd _n1i.ken t werd hun een attentie aange- maatschappelijk werk, Scherpenhuizen namens Uc ouuiuu6 -■ -tuun »uvi ci&aai gciucgcu, vat u» voor maatschappelijk opbouwwerk overgenomen. Vervolgens somde de dorpshuis er is gekomen. Een dorps- in Zuid-Holland, oud-leden van het voorzitter de vele en verschillende huis bouwen dat gaat nog wel, aldus comité en andere medewerkers. aktiviteiten op, die door velen wer- de Commissaris, maar het onderhou- Mr. J. Klaasesz en burgemeester Even voor drie uur reed de auto den ondernomen. Door al deze aktie den is moeilijker, niet wat het ma- Hogenboom betreden de hal van het van de Commissaris van de Koningin- werd. het beginkapitaal opgevoerd teriaal betreft maar wat het gebruik Dorpshuis, voor. De heer en mevrouw Klaasesz tot ruim 3Tt)00. In de muur van de werden ontvangen door het college hal vmdt men een prachtige girt in van burgemeester en wethouders natura, namelijk een aquarium. waarvan de inhoud geschonken werd door de schooljeugd, die het geld bij met hun dames. Nadat de leden het dagelijks bestuur van de stich ting Dorpshuis aan de Commissaris een bracht door verkoop van papie- waren voorgesteld, kwam het gezel- ren visjes, schap de grote zaal binnen, waarna de R.K. muziekvereniging Arti Et Religioni het feest inzette met een stuk van Chr. Gounod, onder leiding van dirigent J. L. Cornelissen. Ver- DUUR Tussen al deze aktiviteiten door werden plannen gemaakt voor de volgens klonk Pastorale Larghetto bouw, subsidies aangevraagd. De uit Symphonie in C van Frangois eerste schetstekening dateert al van Gossec. De burgemeester begroette Juni 1962- Hat bouwterrein werd in hierna de Commissaris en mevrouw erfpacht verkregen van de gemeen- Klaasesz met een kort woord. te- Maar toen- kwam er het kritieke moment bij de aanbesteding, de WAT ERAAN VOORAF GING logste inschrijver ging nog ver bo ven de begroting en boven het ver- De voorzitter van het stichtingsbe- mogen van het comité uit. Er was stuur, de heer J. van Harten, nam meer g©^d nodig en op het plan vervolgens het woord om uiting te moest drastisch bezuinigd worden, geven aan de vreugde van deze dag. Verhoging van subsidies moest wor- Na een woord van welkom, vervolg- den gevraagd en geld geleend wor de de voorzitter: „Bij deze bijzondere den onder garantie van de gemeen- mijlpaal in de geschiedenis van ons *e- *7 december sloeg de burgemees- dorpshuis gaat de historie zin krij- ter de eerste paal in de grond en 11 gen en daarom wil ik u daarvan iets aPrd legde mevrouw Hogenboom de vertellen. De stichting van een dorpshuis was niet in een handom- eerste steen. En nu zijn we ver heugd de Commissaris te mogen ont draai klaar. In dit gedeelte van ons va^gen in het klaar gekomen dorps- dorp ontbrak alle geschikte ruimte huis. voor de ontplooiing van het vereni- TOESPRAAK VAN DE 1COMMISSARIS De zes-jarige Marijke Hoogendoorn biedt mevrouw Klaasesz, voor de in- Nadat de heer Van Zandvoort van het nieuwe Dorpshuis het Ministerie en mevrouw Besemer- bloemen aan. Burgemeester Hogen boom helpt de kleine handje. 't Riet namens de ingezetenen daarbij "een enige woorden hadden gesproken, de Commissaris het woord om L Zilveren ambtenaarsiubileum te Voorhout Woensdag was het 25 jaar geleden, gemeentebestuur de gebruikelij- dat de heer H. P. L. Standaert, thans ke enveloppe met inhoud. Namens hoofdcommies ter gemeentescretarie de raadsleden werd door spreker te Voorhout, zijn ambtenaarsladder een zilveren kandelaar aangeboden, beklom om zich in dienst van de ge- Qok secretaris J. W. v. d. Aard- meente te stellen.' Deze dag is voor hem en zijn gezin niet ongemerkt voorbijgegaan. In 'n feestelijk met bloemstukken versierde raadszaal werd de jubilaris, verge zeld van diens echtgenote en kinde ren, benevens schoonouders, door bur gemeester P. M. F. Smolders ont vangen. Ook hadden zich in de raads zaal opgesteld alle collega's van het gemeentehuis en het voltallige ge- meentepersoneel Burgemeester Smolders wenste de heer Standaert geluk met diens ju bileum. Hij schetste de loopbaan van de jubilaris van volontair naar hoofdcommies. Begonnen in zijn plaats Oosterhout, daarna in Oud en Nieuw Gastel, weer Oosterhout, werd hij in 1949 benoemd in Voor hout als commieschef. Vol lof is spre ker over de wijze van werken van de jubilaris. Hij werkt op z^er kun dige en plichtsgetrouwe wijze. Hier door, zo vervolgde spreker kunt gij u verheugen in een grote vrienden schaar onder uw collega's en ook in het particuliere leven". De burge meester releveerde ook de verschil lende functies, welke de heer Stan daert in het gemeentelijk sociale le ven bekleedt. Hij wenste hem en zijn echtgenote nog veel goede jaren toe in zijn werk en in zijn gezondheid. Hierbij overhandigde spreker namens Over het algemeen weet men bij de scheepsbouwwerven in de Rijn streek wel wat snel afbouwen van een schip betekent en voor de op drachtgever ook waard kan zijn. In het verleden zijn daarvan al eens meer sterke staaltjes gepresteerd. Zo snel als het echter gisteren met de afbouw van het 1000 ton metende vrachtschip „Breewijd" in Alphen a. d. Rijn is gegaan, moet wel vele re cords op dit gebied gebroken heb ben. Dit schip lag namelijk om half elf op de scheepswerf „De Vooruitgang" van D. en Joh. Boot aan de Steekter- weg kant en klaar gereed voor de te waterlating. Door omstandigheden buiten de schuld van het werfperso- neel. kon de doopplechtigheid, te ver richten door de echtgenote van de re der en opdrachtgever P. A. van Es en Co. te Rotterdam, pas om over elf uur Dlaats vinden. Toen dit een maal gebeurd was liep het grote schio snel te water en nauwelijks aan de kant gemeerd, was de grote drij vende bok al langszij om de 24 ton wegende motor in de machinekamer te Dlaatsen. Een werkje, dat zeer minutieus moet gebeuren teneinde zowel aan motor als schip geen schade te ver oorzaken. Om even over een uur reeds was de bok opnieuw langs de Breewüd om het 36 ton metende dekhuis met daarboven de brug op de olaats te deooneren waar het on middellijk werd vastgezet. Een werk- weg wenste zijn mede-ambtenaar veel geluk en bood namens de col lega's een verrekijker (een har te- wens van de jubilaris) aan. Ook bracht de secretaris gelukwensen en een cadeau namens de A.R.K.A. De heer Van den Aardweg vond het een eer, thans in deze besloten kring te mogen spreken van een zeer gewaardeerde collega. Vooral in de afdeling pèrsoneelszaken, waar in velen met problemen komen, is de heer Standaert iemand, die op voorbeeldige wijze met iedereen om gaat en voorlicht. Na afloop van deze intieme zit ting kwamen velen gemeenteambte naren de heer Standaert en zijn ge zin geluk Het 36 ton metende dekhuis in de takels van de enorme bok zwevende boven het achterschip van de „Bree wijd" je, dat opnieuw alles vergde van de oplettendheid van de mannen achter de handels en machines van de drij vende bok. De „Breewijd" is de eerste van een serie van drie in opdracht van ge noemde rederij te bouwen schepen, zodat onmiddellijk na dit alles de kiel werd gelegd (30 tot) voor het tweede schip. Alle drie zusterschepen hebben of krijgen een afmeting van 66 meter lengte over alles, 10 meter breedte en 3.95 meter holte tot het shelter- dek is dit zes meter. Het draagvermo gen is 1000 ton en de ruiminhoud be draagt 57.700 ft. Alle schepen worden gebouwd on der toezicht van bureau Veritas. De heer Standaert ontvangt van burgemeester Smolders het geschenk van de gemeente. ALLEEN WAKKERE AMERIKANEN GEWENST „Het spijt mij, maar aan een slapend persoon kan ik niet 't Amerikaanse staatsburgerschap verlenen." Met deze merkwaar dige uitspraak ontnam 'n rech ter in Seattle de Britse inge nieur, Albert Smith, de kans zich tot Amerikaans staatsbur ger te laten naturaliseren. Smith zat met 91 andere aan vragers in de rechtszaal om zich met de gebruikelijke om slachtigheid het Amerikaanse staatsburgerschap te laten aan meten. De Brit was het bepaald niet eens met de zienswijze van de rechter. „Hij heeft mij in 't openbaar belachelijk gemaakt. Waarschijnlijk heb ik de in druk gewekt, dat ik sliep, toen de rechter aan het woord was, maar in werkelijkheid zat ik aandachtig te luisteren", zei Smith. Hevig teleurgesteld ver liet hij de rechtszaal. Zijn vrouw en twee dochtertjes konden de Amerikaanse vlaggetjes, waar mee zij hem wilden verwelko men, voor een half jaar weg stoppen, wanneer hij opnieuw, en ditmaal „klaarwakker", een aanvrage mag indienen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4