1.6 MILLIGRAM ZWAVELDIOXYDE IN EEN KUBIEKE METER LUCHT TWEE VROUWEN GEDOOD Stakende bouwvakkers dreigen Van der Vorm met maatregelen ARKA nog kritisch tegenover minister Binnenlandse Zaken Saneringsfonds vermindert KERK DOOR BRAND VERWOEST ENORME RAVAGE NA AANVARING OP DE WAAL DONDERDAG 12 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 N.v.d. HORST doezastraat 22-24 LEIDEN fÉS^\ tel. 20719-24702 O.g.g. 23098 (Wordt vervolgd") In het perscentrum „Nieuwspoort" te Den Haag, zijn dinsdag de zeven Nederlanders, die zullen deelnemen aan de komende Zuidpoolexpeditie aan de pers voorgesteld. De foto toont v.l.n.r.: drs. K. van der Veem, (natuurkundige), ing. H. R. Noback (Elektro-technicus) J. E. Roest (rekenaar KNMV), de korporaal telegrafist M. van Rosmalen, van de koninklijke marine, de korporaal machinist J. W. C. van Dam (die Voor de dieselap- paratuur gaat zorgen), de luitenant ter zee der tweede klasse W. F. Harberts en de geoloog, drs. J. D. A. Zij- derveld, rond de globe, waarop hun reis is uitgestippeld. CENTRALE AFVAL VERBRANDING IN ONS LAND Twee bejaarde dames, de 74-jarige mevrouw Jacobse en de 75-jarige mevrouw Jagt, zijn gisteravond laat bij het oversteken door een auto ge grepen en daarbij om het leven ge komen. Zij waren juist uit een auto bus gestapt, die hun van een visite had terug gebracht. Hun huisjes stonden aan de overkant van de drukke weg Vlissingen-Middelburg. Op een zebrapad in Amsterdam West is vanochtend vroeg een 57- jarige voetgangster, mevr. J. A. P. de Kruijff, aangereden door een busje en daarbij om het leven gekomen. De politie zoekt getuigen van dit on geval, omdat zij alleen over de ver klaring van de chauffeur van het busje beschikt. VELE ZAKEN IN KAMER-COMMISSIE Vervuiling. Geboorteregeling Luchtvervuiling in het gebied Staatssecretaris Bairtels varn Vólks- van de Nieuwe Waterweg werd be- gezondheid wil geen commissie in- Staatssecretaris Bartels heeft aan sproken door dr. Lamberts die vast- stellen, die de vraagstukken rond de Kamerleden verteld, dat er op stolde, dat vorig j^r 1.6 milligram om geboorteregeling moet bestu- verschillende punten in ons land ver- zwaveldioxyde bij1 Rotterdam is ge- doren. Dit is niet nodig, zei de heer brandingsovens voor afvalstoffen zul- jpetem m een Ipibieike meter lucht, Bairtels, omdat dit vraagstuk zoveel len worden gebouwd. De onstuitbare n.1f?00|I..getia1 .?f no'g ra?,t eer<iier kanten heeft, dat we er met een com- vloed van chemische afvalstoffen bereikt. Hij pleitte voor een spe- missie niet komen. Ook voelde hij bedreigt de volksgezondheid. Tijdens ciate pijpleiding langs de Rijn, die niet voor de suggestie varn dor. Laan- een congres van deskundigen is" al afvalstoffen naar de zee kan berts (P. v. d. A.) om nieuwe voor- 4 ïifArrrrv gepleit voor enige centrale afvalver- brengen. lichtingsinstituten op dit terrein op „AFSPRAKEN MOETEN brandingsplaatsen, wil Nederland niet met het vuil ondergaan. Een van de eerste ovens komt in het Botlekge- bied. De chemische industrie aldaar kan er profijt van hebben. De ge Gesproken werd ook over de terug gang van het getal huisartsen. De richten. Voor subsidie aan voor- voorzitter der stakingsleiding bij dit bouwbedrijf uit Rotterdam, dat in de Tuinstad Slotermeer üchtöngëorgaaén op" "tot >ebïed'va„ NAGEKOMEN WORDEN" bouwt. Sedert 21 sep tember zijn rond 100 bouwvakarbei- „Als de directeur van Van der ders op dit object in een wilde sta- gezinsplanning voellt de bewindsman weinig. ?>Tr5, T-. ïr De KVP'er De Vreeze stelde de Vorm's aannemingsbedrijf deze week king. meenten zijn voorts benaderd in een KVPer mr De Vreeze vroeg zich af vrijheid van de mens om te beslis- niet bereid is te zeggen of hij met af>v.+pri het als stakinesleidine circulaire, waarin er voor wordt ge- waar de daling aan te wyten is. Een gen over eigen gezinsgrootte voorop, ons zaken wil doen om mee te wer- t ianger verantwoord aldus de pleit om de verontreiniging van wa- rol zou hier spelen die dalende sta- £>e minachting voor het grote gezin ken aan een oplossing van het con- voor7jtter de heer B van der Kuil ter en lucht te lijf te gaan met de tus van(te huisarte^ tegenover de gaat nu en dan ook een heilig flict, dan zullen wij maatregelen bouwvakarbeiders buiten het ar-' hinderwet in de hand. Deie brief i» specatat. Er zou voor huisartsen een huisje roroden, zei hij. nemen". Dit zei gistermiddag de bowiw^betders^^tnton..^ h«t_« gunstig1 ontvangen. speciale opleiding moeten komen, Uitlaatgassenvan auto's worden in meent dr Lamberts. De achteruit- Amerika door vier soorten apparaten gang is inderdaad groot. Vorig jaar beteugeld. Het zijn apparaten die waren er twintig artsen minder, volgens het systeem van de naver- maar er zouden er eigenlijk in ver branding werken. Deze apparaten band met de groei van de bevol- kostien vijfhonderd gulden per stuk king zeventig bij gekomen moeten en gaan niet langer dan 20.000 kilo- zijn. Dr Lamberts meent ook, dat het meter mee. Toepassing in Nederland departement van sociale zaken en vinidlt de onder-minister dus nogal volksgezondheid bij O. K. en W. zou duur, maar de Raad van Europa gaat moeten pleiten voor het doorbreken ook het probleem van de uitlaat- van het starre systeem van de uni- gassen bestuderen. versitaire opleiding. Voorzitter mr. G. A. A. M. Boot op congres beidsproces te laten. Indien men niets hoort van de directeur zal de stakingsleiding er op toezien dat daar, waar plaatsen openvallen in de volkswoningbouw, deze door arbei ders van Van der Vorm worden be zet. De voorzitter zag hiertoe moge lijkheden op de objecten van de N.V. Texel (Gebrs. Van dé Meijden) die pas 140 van haar ruim 400 in dertijd op staande voet ontslagen ar beiders terug heeft kunnen krijgen. Een klein deel der arbeiders zal ech ter de staking bij Van der Vorm De algemeen voorzitter van de Al- rechtelijke situatie waardoor mede- voortzetten, zo deelde de voorzitter gemene Rooms-Katholieke Ambte-zeggenschap van de ambtenaren niet nog op een persconferentie mede. narenvereniging (ARKA), mr. G. A. tot ontwikkeling kan komen. Tot A. M. Boot, heeft hedenochtend te dusverre is geen politieke partij be- Groningen gezegd dat het hem spijt reid gevonden een minister van Bin- kritisch te moeten blijven ten aan- nenlandse Zaken aan zijn overige zien van de minister van Binnen- taken te onttrekken, indien hij faalt landse Zaken en diens departement, in zijn beleid inzake het overheids- Want van de andere kant erkent mr. personeel. o Boot, naar hij in de openingsrede op Hij had er ook bezwaar tegen dat komt. Daarmede worden loon-af- het tweedaagse ARKA-congres zei, er een afzonderlijke bewindsman spraken bedoeld, zo werd op vragen ten volle dat er in de na-oorlogse ja- voor die aangelegenheid uitblijft. daarover toegegeven, die buiten de ren nog nimmer een minister van Een ander bezwaar van de heer bouw-cao om met de werkgever binnenlandse zaken is geweest, die Boot is dat het onafhankelijke secre- werden gemaakt. Óp praktisch alle zich zo voor het overheidsDersoneel tariaat van de commissie voor geor- werken in heeft ingezet als mr. E. H. Toxopeus. ganiseerd overleg in ambtenarenza- Op vitale delen schort het echter ken niet voldoende zelfstandig is. nog aan het beleid. Vooral geldt dit PRESTATIELOON Voorwaarde voor werkhervatting is, aldus de heer Van der Kuil, dat Van der Vorm zijn vroeger met de arbeiders gemaakte afspraken het overleg, de salariëring van mid delbare en lagere ambtenaren en de ziektekostenregeling voor het rijks personeel. De heer Boot zou minister Toxopeus willen toeroepen dat er eigenlijk nog maar weinig'voor no dig is om de bewindsman volgend jaar onverdeeld lof toe te zwaaien. Thans is de sfeer nog te veel die van noodlandingen. Amsterdam krijgen de bouwvakarbeiders betaald wat ze aan prestatie leveren, zo merkte de voorzitter der stakingsleiding nog op. Het is volgens hem niet juist, zoals de plv. directeur van het geweste lijk arbeidsbureau te Amsterdam vo rige week bekend maakte, dat het grootste deel van de stakers elders illegaal zou werken. r,xr». Tachtig stakende arbeiders van der Vorm werden op 26 oktober m een vonnis in kort geding veroor deeld tot werkhervatting op straffe van een dwangsom van 25 gulden per man per dag, plus betaling van Pierprijsaffaire begint weer opnieuw heeft in opdracht van de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank, mr. Öve'r'hënó'onbeleid zei de heer J- H- Maan, opnieuw een overtreding Boot dat de omvang van een even- v?n prtjsbeschlk- uaullul6 „aI1 tuele algemene loonsverhoging on- waarbij de toegangsprijs voor de gerechtelijke kosten. Van der Vorm zeker blijft. Aan een loonsverhoging Schevenmgse Pier werd bepaald op js tot nu toe niet overgegaan tot in die door prijsverhogingen wordt ge- J®n hoogste 55 cent per persoon. De njng der dwangsommen en de kos- nivelleerd bestaat bepaald geen be- «eren R. Zwolsman, president-com- ten. Volgens de interpretatie van het hoefte.' Als het bedrijfsleven reële mJfsar^ ,Yran,^t 6 .m vonnis door de stakingsleiding zijn loonsverhogingen mógelijk acht, dan schappij Wandelhoofd Scheveningen, de bouwvakkers gerechtigd op elk spreekt het vanzelf dat deze ook ®n A B* Unstenk, directeur van gewenst moment hun ontslag bij Van voor het overheidspersoneel dienen "e Pier» m<>eten nog worden gehoord, der Vorm te nemen. Mr. Maan zei te verwachten, dat de „ONTEVREDEN HOUDEN" Economische Controle Dienst nog de ze week gereed komt met de verho- Hij maakte ernstig bezwaar tegen fen- Hij dacht, dat een week later „het wrange grapje van de zijde van het proces-verbaal zal worden opge- de katholieke werkgevers waarbij is steld. Daarna kan de officier van gesteld dat de ambtenarenorganisa- Justitie beoordelen of er opnieuw ties na de jongste salarisverbeterin- voorlopige^ maatregelen kunnen_wor_- gen nog 1 den ontevreden werkt als een boemeraiig want het He heer Zwolsman verhoogde op gaat uit van de veronderstelling dat 26 iuIi de pierprijs van vijftig cent de vakbonden in het bedrijfsleven tot een gulden per volwassene. Op 10 Nederlandse Middenstandsbond, geen moeite hebben om hun leden augustus vaardigde minister dr. J. heer P. G. van der Weele uit Gouda, ontevreden te houden. E- Andriessen van Economische Za- heeft, op de gisteren in het Kurhaus Het is een ernstig misverstand dat ken de individuele prijsmaatregel uit, te Scheveningen gehouden besloten het voeren van loonbeleid de voor- waaraan geen gévolg werd gegeven, algemene ledenvergadering van zijn naamste taak van een ambtenaren- Door direct ingrijpen van de officier organisatie, blijkens een ons verstrekt organisatie zou zijn. Dat is bij lange van Justitie werd de prijs op 14 augus- resumé van zijn toespraak gezegd: na niet de voornaamste taak van de tos verlaagd tot 55 cent per volwas- „Het saneringsfonds, zoals dat door ARKA, die binnenkort het 26.000ste sene. Het Gerechtshof in Den Haag een aantal organisaties ten tonele is lid hoopt welkom te heten. Zij moet gelastte, dat het bevel van de officier gevoerd, heeft alleen maar tot ge- aandacht schenken aan en maat- van Justitie werd opgeheven. De pier- volg, dat onze maatschappij slechts regelen bevorderen met betrekking prijs werd daarop weer verhoogd tot armer wordt aan zelfstandig en daar- tot alle facetten van de sfeer waarin een gulden. De hoge Raad der Neder- mee ook aan particulier initiatief en het overheidspersoneel zijn taak landen besliste dat het Gerechtshof persoonlijk verantwoordelijkheidsge- moet vervullen. het bevel van de officier van Justitie voel. De heer Boot liet een aantal kri- op onjuiste grond had opgeheven. Bovendien zou deze sanering gepaard tische opmerkingen horen over de Het bevel werd daardoor niet op- moeten gaan met een strengere han- de jongste salarisverbeterin- voorlopige maatregelen kunnen wor- f moeite hebben om hnn le- den getroffen en of het opportuun parUCUlieF Ulltialiei evreden te houden". Het zal rim hiertoe over te gaan. I De voorzitter van de Koninklijke Een fraai halssnoer, dat keizerin Marie-Louise, gemalin van Napoleon I, heeft toebehoord. Tijdens een grote veiling, welke van 28 november tot 5 december in Bern zal plaatsvinden, wordt het sieraad van de keizerin nota van de mieter Toxopeus over nieuw van kracht, maar het arrest tering van het behoefte-element om onder de hamer gebracht. De saffier juwelen van Marie-Louise zijn uit de het georganiseerd overleg. De voor- opende wel de mogelijkheid voor het nieuwe toevloed van randbedrijven collectie van graaf Sonsky en vertegenwoordigen een waarde van meer zitter vond dat de minister te veel openbaar ministerie om opnieuw een te voorkomen. Bovendien is de inko- dan 400.000 gulden. vasthoudt aan de geldende staats- overtreding te laten constateren. mensgrens, waarvan men uitgaat bij De om half zes gistermiddag uit gebroken brand in de Gereformeerde Kerk te Ve-lp heeft dit uit 1910 da terende gebouw binnen een uur volle dig in de as gelegd. Nadat in de noordelijke beuk brand was uitgebro ken, even nadat arbeiders het ge bouw hadden verlaten ma bespui- tingswer kzaamheden van het hout werk, joeg het vuur in een razend tempo door naar de toren, die geheel vernield werd. Om vijf voor half ze ven stortte het reeds vrijwel geheel verkoolde karkas van de dertig me ter hoge toren onder geraas naar be neden. Geen der belendende perce len liep hierzij schade op. De hervormde gemeente te Velp heeft reeds toegezegd haar kerk' tij delijk ter beschikking te stellen van de gereformeerde gemeente. dit saneringsprobleem, een betrek kelijk begrip. Naar mate onze reële welvaart toeneemt, zou dit leiden tot naar boven schuiven van deze grens en daarmee zou steeds een vermin dering van het aantal zelfstandigen plaatsvinden." Duwbakken zoek Gisteravond om kwart over zes is de duwboot „Krokodil" van de rede rij Siam in Rotterdam op de Waal ter hoogte van de sluis bij Sint Andries in aanvaring gekomen met de ruim 2000 ton metende sleepboot .Wangard' van de Nederlandse Rijnvereniging, die twee schepen op sleeptouw had. De sleepschepen sloegen dwars tegen de twee bakken van de duwboot aan. die beiden losschoten. De bakken belandden eerst tussen de kribben van de Waal aan de Ros- sumse kant, doch kwamen door de stroomversnelling midden op de ri vier terecht. Stroomafwaarts naderde op dat moment een sleepboot met drie schepen, die met groot geweld de kolossale bakken ramden. De materiële schade bij deze bot singen is zeer groot. Op de sleep boot na liggen allen voor anker in het kanaal van Sint Andries. De bak ken van de duwboot zijn echter, zo groot1 als ze zijn, spoorloos. De politie te water in Tiel meldde omstreeks halftwaalf dat nog geen spoor van de bakken - die elk zeker 60 meter lang zijn - was ontdekt. De Wangard is stroomafwaarts gegaan in de hoop de bakken, voordat zij verdere botsingen veroorzaken, onder controle te krij gen. Het scheepvaartverkeer op de Waal is stroomafwaarts lange tijd ge stremd geweest. Het opkomende ver keer kon, zij het -langzaam, door blij ven varen. Persoonlijke ongelukken hebben zich bij deze botsingen niet voorgedaan. Babysitter trof het niet Een dertig-jarige Amsterdamse student heeft gisteren een avond baby-sitten duur moeten bekopen. De student moest op een baby en op een paar niet zindelijke honden pas sen. Bij zijn terugkomst vond de vader, dat hij zijn taak wat de hon den betreft niet naar behoren ver vuld had. Als beloning diende hij de student enige stompen toe en een kopstoot. Twee snijtanden braken af; een tandarts heeft de resten moe ten verwijderen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9