net imm% ei In december begint eerste bouwfase van Estec-laboratori um te Noordwijk ■■Hl 1967 moet het gehele complex gereed zijn BIOSCOPEN TE LEIDEN Gaat REM het klooster in Rurpi houdt De Belgisch-Nederlandse Zuidpoolexpeditie „Nieuwe gevaren loeren op de moderne mens" DONDERDAG 12 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Dinsdag 1 december zal naar verwachting een begin worden gemaakt met de realisering van het Noordwijkse centrum voor Europees ruimte-onder zoek aan de Zwarteweg. Op die datum zal n.l. begonnen worden met de werkzaamheden aan het bouwterrein, om dan rond een maand later te worden voortgezet met de eerste fase van de eigenlijke bouw. Half 1966 moet het eerste deel gereed zijn; in de loop van het daaropvolgende jaar hoopt men dan het gehele complex in gebruik te kunnen nemen. NOORDWIJK IDEALE PLAATS Dat Noordwijk als plaats van ves tiging werd gekozen (in plaats van Delft) heeft het te danken aan de uitstekende gesteltenis van de bo dem. In tegenstelling met Delft, waar de bodem uit veen bestaat, vindt men in Noordwijk de veel steviger Oprichting nodig van centra voor verkeersongevallen In de gistermorgen gehouden open bare vergadering van de vaste com missie voor de volksgezondheid uit de Tweede Kamer is o.m. aangedron gen op een grotere coördinatie bij het wetenschappelijk onderzoek naar de verkeersonveiligheid. De oprich ting van Ongevallen Centra werd daarbij bepleit. Staatssecretaris Bartels deelde mee, dat interdepartementaal reeds over leg over deze materie wordt gepleegd. Hierbij zijn betrokken de departe menten van Verkeer en Waterstaat, van Binnenlandse Zaken, van Justi tie en van Sociale Zaken en Volks gezondheid. „De coördinatie volgt vanzelf uit deze samenwerking", al dus de staatssecretaris.- De organisaties op het terrein van het ziekenhuiswezen houden zich in tensief bezig met het vraagstuk van de oprichting van Ongevallen-Cen tra. „Die oprichting zal hierdoor be vorderd worden". Een 41-jarige Israëliër, de heer G. Gazit, is met zijn auto van de Jan Thijsseweg in Rijswijk in de Vliet gereden en verdronken. De man, die in Jeruzalem is geboren en in Lon den woonde, was in motel Hoorn- wijck gelogeerd. De films in de week van 12 tot 18.nov. zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Plantage Tamarinde, 14 j. Geprolongeerd Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45 7 00 en 9.15 uur. Lido: Mondo Cane 2 (Volw.) Dagelijks 2 30. 7 15 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4 45 7 00 er 9 15 uur Luxor: Het meisje dat de Eifeltoren stal. (9.L) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: Deze week ontraden door KFC. Trianon: Tom Jones (18 jaar). Dagelijks 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag 2.15 4 30 7 00 en 9 15 uur Bex: Het masker van Scaramonche (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. zandlaag. Dat neemt echter niet weg, dat men ook zekerheid moest heb ben, dat men geen nadeel zou be hoeven te ondervinden van bij bij komende problemen, die evtl. door het zoute grondwater en verstuiving van het zand zouden kunnen optre den. Onderzoekingen daarnaar zijn echter alle in 't voordeel van Noord wijk uitgevallen. ENORME GEBOUWEN Het geprojecteerde gebouwencom plex, waarvan bijgaand een schets- tekening van het hoofdgebouw, krijgt een enorme omvang. De vloer oppervlakte beslaat n.l. rond 30 dui zend vierkante meters. Het hoofdgebouw heeft vier ver diepingen, waarin o.a. wqr&eti opge nomen, laboratoria, administratie ruimten, werk- en ontvangkamers. In het lagere verlengstuk daarach ter wordt de zeer uitgebreide test en meetapparatuur opgesteld en wordt een laboratorium ingericht, waarin men de ruimte met alle heb belijk- en onhebbelijkheden kan na bootsen. Verder moeten er controle ruimten zijn en laboratoria, die een bepaald onderdeel van het gehele onderzoek te verwerken krijgen, werkplaatsen en opslagruimten en wat er allemaal verder bij nodig zal zijn. De bezetting zal bestaan uit rond 800 man. De huisvesting daarvan vormt voor de gemeente een pro bleem apart, maar zo zegt men daar voor een project als dit zuL len nu eenmaal bepaalde faciliteiten moeten worden gegeven. „AANSLAG" OP POLITIEBUREAU Twee onbekend gebleven jongelui hebben gisteravond tegen half elf een blik met brandende film naar binnen gegooid in het politiebureau Huygenspark in Den Haag.De „brandbom" ontwikkelde een ver stikkende rook, zodat de hoofdagent aan de ingang ademhalingmoeilijk- heden kreeg en geen kans zag een achtervolging in te zetten. Een fiets in de> gang van het politiebureau is half verbrand. Aan het brandendet pakket zat een soort Sinterklaas rijm waaruit bleek dat de bedrijvers van de „aanslag" enige rancunes te gen de politie hebben. Naar in Limburg wordt ver- 'i nomen onderhandelt de REM met de paters van Marianhill in Eysden over de aankoop van een oud klooster. De REM zou dit klooster als studio willen gebruiken voor haar televisie uitzendingen. Deze plaats van vestiging in het uiterste zuiden van ons land zou de REM goed uitkomen omdat zij gemakke lijker bereikbaar wordt geacht voor de Duitse en Belgische ar tiesten, die de REM aan haar programma's wil laten mee werken. Van de zijde van de REM werd ons bij informatie mede gedeeld, dat men dit noch be vestigen noch tegenspreken kan. De paters in Eysden be vestigden, dat er over de ver koop van het oude klooster wordt onderhandeld. Dit ge schiedt _met een filmmaatschap pij, die in Duitsland werkt. Of deze maatschappij in opdracht van de REM onderhandelt, wis ten de paters niet. GANGETJE TEL. 23005 ntie) smetteloos zuiver (Advertentie) „Volksgezondheid" in Kamer-commissie „Wanneer wij geen doelmatigheid brengen in de samenballing van on ze bevolking, zullen de gezondheids problemen ons straks boven 't hoofd groeien". Tot deze conclusie kwa men gistermórgen, in vergadering van de vaste commissie voor Volks gezondheid uit de Tweede Kamer, dr. J. H. Lamberts, lid van de socia listische kamerfractie. Zeer uitvoerig sprak hij over de programmering van het volksgezondheidsbeleid. Hij stelde daarbij met nadruk dat in de jaren 1980-2000 de infectieziek ten als polio en griep b.v.en zelfs misschien de verkoudheid een over wonnen zaak zal zijn. Ook chroni sche infectieziekten (TBC) zullen be dwongen zijn. Dr. Lamberts herin nerde voorts aan de berekeningen over kanker en aan de conclusies uit die berekeningen: in principe zal in 1975 de oorzaak van kanker zijn ont dekt en zal in volgende decennia deze afschuwelijke ziekte in de ban worden gedaan. Intussen, zo vervolgde het Kamer lid, zal dit ziektebeeld de mensheid zeker nog in toenemende mate kwel len, vooral omdat negatieve invloe den van het milieu via allerlei kan kerverwekkende stoffen voorlopig nog dagelijks zullen toenemen. Roken en luchtverontreiniging Dr. Lamberts wees er voorts op dat het probleem van de toenemende bronchitis alleen zal zijn op te los sen, wanneer het roken en de lucht verontreiniging in de hand wordt ge houden. Hij kwam tot de conclusie, dat een zeker optimisme over ons zou kunnen komen, wanneer zo ach tereenvolgens allerlei levensverkor- tende ziekten in de toekomst uitge schakeld worden. Echter, zo benadrukte hij, voor de bevolking van morgen loeren geva ren, die het lichamelijk, geestelijk en sociaal welzijn kunnen verstoren en het leven vergallen. De toenemende urbanisatie en in dustrialisatie, de problemen van het verkeer, van bodem-, lucht- en wa terverontreiniging en van het recre atietekort zullen zij de problemen van de geestelijke volksgezondheid vergroten. Ingebroken ondanks alarminstallatie Door met een hamer een rpit in te slaan heeft een nog onbekendper soon zich vannacht in Venlo meester kunnen maken van een diamant (waarde f30.000), die in een etalage van de juwelier S. van Gelder aan de Vleesstraat lag. Hoewel de alarm installatie direct in werking trad, werd de diefstal pas vanmorgen door voorbijgangers ontdekt. Het was nl. de laatste tijd enkele malen voor gekomen, dat de installatie loos alarm had geslagen. IN DECEMBER AFLOSSING VAN DE (NEDERLANDSE) WACHT Zoals'gemeld, heeft de heer Bannier, directeur van de Nederlandse organi satie voor zuiver - wetenschappelijk Onderzoek dezer dagen aan de heer Cabes, leider van de gecombineerde Belgisch-Nederlandse Zuidpoolexpe- pitie - die van deze organisatie een subsidie heeft aangenomen - een ge lukstelegram gezonden. Dit telegram was speciaal bestemd voor de Belgi sche deelnemers in verband met het ijaamfeest van hun koning. Op dit telegram is bereids een dank betuiging ontvangen. Hierbij werd te- y_eps medegedeeld, dat aRe leden v_an dft- e-xpeditifi.zich in goede conditie bevinden en dat -alle wetenschappe lijke disciplines naar wens werken. De heer Cabes spreekt in zijn dank- telegram verder de hoop uit, dat het wetenschappelijk speurwerk aan de zuidpool nuttig zal zijn geweest. De expeditieleden hebben mooi weer bij hun. arbeid. Zij komen nu dicht bij de middernachtszon. In de nacht daalt de temperatuur soms tot der tig graden onder nul. Op 6 december vertrekt een schip naar het zuidpoolgebied met 'n groep pflossers. Dit team bestaat uit ir. J A. Wisse (natuurkundige), drs. K. v. d. Veen (natuurkundige), ing. H. R iNoback (electrotechnicus), J. E. Roest rekenaar bij 't Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut), drs. J. D. A. Zijderveld (geoloog), J. A. J, v. d. Salm (geodeet), W. F. Harberts (luitenant ter zee tweede klasse, die alleen voor het zomerprogramma meegaat), M. van Rosmalen (korpo raal-telegrafist) en J. W. C. van Dam (korporaal- machinist). \pthprklankea VRIJDAG 13 NOVEMBER 1964 Hilversum I 402 m, 746 kc/s 7.00—24.00 NCRV NCRV: 7.00 Nws en herh. SOS- ber.; 7.10 Dagopening; 7.20 Klassieke gram.; 7.45 Raddokrant; 8.00 Nws; 8.15 Lichte gram.; 8.25 Amusements muziek (gpJ; .8.40 Licht torkest met zangsonste; 9.0Ö Voor de 'zieken; 9.35 Waterstanden; 9.40 Moderne gram. 10.30 Morgendienst; 11.00 Klassieke liederen (gr.); 11.15 Voor oudere luisteraars; 12.00 Lichte gram.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.33 Accordeonmuz. met instrument, kwar tet; 12.53 Gram, event, actualiteiten; 13.00 Nws; 13.15 Jubileummeded.; 13.20 Promenade orkest: lichte muz. van Ned. componisten; 14.05 School radio; 14.25 Licht instrumentaal kwin tet; 14.45 Voordracht; 15.05 Vocaal kwartet; 15.30 Nieuws over de school radio j ubileum wedstrij d15.35 Voor de vrouw; 16.00 Muzikale herinne ringen; 16.30 Duizendschoon, praatje; 16.45 Klassieke gram.; 17.00 Verzoek progr. voor de middelb. school; 18.00 Halte, gevarieerd progr.; 18.30 Mu- Een vervolgverhaal van ziekkorps; 18.50 Regeringsuitz.De politie nu; 19.00 Nws. en weerpraatje; 19.10 Raddokrant; 19.30 Van horen, zeggen en zingen; 19.35 Stereofon. uitz.; Nederlandse folkloristische mu ziek; 19.50 Klassieke gram.; 20.15 Jubileumconcert door kinderkoor, vocaal ensemble, groot omroepkoor, radiophiliharmoniisch orkest en solis ten: klassieke en med. muziek. In de pauze 21.15): Rondom het kind, pedagogische etherleergang; 22.40 Wijd als de wereld, intern, oriëntatie in kerk, zending en oekumene; 23.00 Nws; 23.10 Klassieke liederen; 23.45 Lichte gram; 23.55 - 24.00 Nws. Hilversum n, 2P.8 m, 1007 kc/s 7.00 VARA; 9.40 VPRO; 10.00 VARA; 13.00 AVRO; 16.00 VPRO 21.00 - 24.00 VARA VAHA: 7.00 Nws; 7.10 Ochtend - gymn.; 7.20 Soc. strijdlied; 7.23 Lichte gram. (7.30 Van die voorpagina, praat je); 8.00 Nws. en soc. strijdlied; 8.18 Lichte gram.; 8.50 Gymnastiek voor de vrouw; 9.00 Te land en te water: informatief programma voor weg en waterweggebruikers; VPRO: 9.40 Morgenwijding; VARA: 10.00 School radio; 10.20 Lichte gram.; 11.00 Nws; 11.02 Voor de kleuters; 11.15 Voor de Vrouw; 11.55 Altviool en piano: mod. muziek; 12.10 Wereldradioweek 1964: Oude draaiorgels; 12.20 Regerings uitz.: Voor de landbouw; 12.30 Meded. t.bv. land- en tuinb.; 12.33 Actuali teiten; 12.38 Amateurorkeet; 12.55 TentoonstellLingsagendaAVRO: 13.00 Nws; 13.15 Meded., event, actueel of gram.; 13.25 Beursberichten! 13.30 Stereofonische uitz.: Viool en piano: mod. muziek; 13.55 Bij de tijd en bij de thee: gevarieerd progr.; 15.30 Licht instrumentaal ensemble en zangsol.; VPRO; 16.00 Nws. Aansluitend: Pa tiënt of nummer, lezing; 16.15 Mod. Amerikaanse orkestwerken (gr.); 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Muziek- kalender; 17.30 Ronduit: progr. voor jonge mensen; 18.00 Nws; 18.15 Amu sementsmuziek; 18.30 Sportspiegel; 18.40 Jazz-rondo; 19.00 Kiosk: actuele artikelen; 19.10 Fluit en piano: klass. en mod. muziek; 19.30 Nws; 19.35 Verder dan je neus.. progr. voor jonge mensen; 19.55 Eerste kolom, praatje; 20.00 Wereldradioweek 1964: fragmenten uit de opera Dardanus; VARA: 21.00 Oude- en nieuwe dans muziek; 21.45 Het. gebroken gezin - gezien door kinderen, klankbeeld: 122.15 Stereofonriche 'uitz;: 'Liedjes; 22.30 Nws; 22.40 Weerklank: imuziek- revue; 23.10 Lichte gram.; 23.45 So cialistisch nieuws in Esperanto; 23.55 - 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I. NOT/NTS; 14.05-14.30 School televisie (herh. van dinsdag 10 oktober jl.); KRO/NCRV: 19.30 Ba rend de Beer; KRO: 19.35 De Flint- stones, tekenfilm (aflevering 35); KRO: 20.20 Brandpunt20.50 Stad huis op stelten, TV-spel (deel 13); 21.20 Duel, wedstrij dprogramma22.00 Dante, documentaire: 22.25 Concilie journaal; NTS: 22.30 Journaal; 22.35 - 22.50 Socutera. Nederland n. NTS: 20.00 Nieuws in het kort; 20.01 Zonder formules: po pulair wetenschappelijk programma; AVRO: 20.30 De Danny Kaye show; 21.20 Parlementaire spiegel; 21.40 - 22.10 Reportage bezoek aan 't Hoofd bureau van Politie te Amsterdam, TV-Noordzee heden- en morgenavond DONDERDAG 12 NOVEMBER 18.30 Mr. Ed: De voorouders; pl.m. 18.59 Mr. Magoo; pl.m. 19.07 Wist U dat „Frans Liszt"; pl.m. 19.23 Victory at sea: Verovering van de Salomoon Eilanden. Pauze. 22.00 The new breed: De zwakke schakel; pl.m. 23.00 Einde. VRIJDAG 13 NOVEMBER 18.30 Mijn drie zonen: Alles op zijn tijd; pl.m. 19.00 Popey; pl.m. 19.08 Podium II: Leerling beiaardier; pl.m. 19.23 Hollywood Star Playhouse: De verstoorde illusie. Pauze. 22.00 Sangaree; pl.m. 23.30 Einde. Silvia ging weer zitten. Warwik bemerkte, dat ze haar zelfbeheersing begon te herwinnen en wat minder bang werd voor de mannen en haar vreemde omgeving. Ze begon een kleur te krijgen en er kwam een toornige trek op haar gezichtje. „Zo, vechten jullie tegen vrou wen?" zei ze. „Mannen kunnen jul lie zeker niet de baas blijven en daar om vechten jullie tegen een vrouw. Denken jullie werkelijk, dat je het op de lange duur winnen zult? Mijn oom en zijn mensen werken voor een goede zaak en „Ja, daar weten we alles van!" „Jullie weten weinig van fat soen en eer af, dunkt me", vervolgde ze. „Mannen, die doen, zo als jullie, kunnen het nooit winnen". „Schei uit met zo op ons af te ge ven. Dat help! u toch niks", zei de man bij het raam! Als u naar bed wilt gaan, zullen wij op de gang gaan. Maar U moet niet denken, dat U ons een poets kunit bakken. „En als ik nu tóch eens weg loop?" vroeg ze. „Wel, dan houden we U tegen. We zullen u geen kwaad doen, zo lang u rustig blijft en u hoeft ner gens bang voor te zijn. We houden u alleen maar hier tot uw oom tot onderhandelen bereid is.begre pen? Houdt u dus bedaard!" Warwik was van mening, dat Cur ly en zijn makker voor goed weg wa ren. Hij liet zijn licht nog eenmaal schijnen over de gebonden man op het bed, keek of de banden nog wel goed vast zaten, knipte zijn licht uit en begaf zich naar de deur. Hij duw de die zachtjes open en keek in de gang. Alleen aan het einde brandde een petroleumlampje boven aan de trap. Nergens was iemand te zien. Warwik liep snel de gang door, draad- de lampje uit, en keerde terug naar de deur der kamer, waarin Siilvia gevangen gehouden werd. Hij haalde zijn pistool weer uit zijn zak en schoof de veiligheidspal los. Hij greep de deurknop beet. Binnen hoor de hij een der mannen nog tegen Sil via praten en haar waarschuwen, dat ze geen poging tot ontvluchting wa gen moest. Plotseling gooide Warwik de deur open trad binnen en richtte zijn pistool op de beide mannen. „Handen omhoog!" beval hij kortaf. Zijn optreden was beslist en zijn ogen schoten vuur. Warwik was ra zend, maar wist maar al te goed, dat hy zijn woede moest beheersen, wilde hij succes hebben. De beide mannen keken hem aan, zagen het pistool en zijn dreigende gezicht en staken de handen omhoog. „Beweeg je niet!" waarschuwde Warwik. Hij liet de deur achter zich op een kier staan, om gelegenheid te hebben, zo gauw mogelijk weg te kunnen komen. „Mijnheer Warwik!" riep Silvia opgetogen uit, van haqr stoel springend en naar hem toesnel lend. „Terug!" zei, hij waarschuwend. „Wacht even, tot ik met die twee boe ven afgerekend heb, miss Rodney. Die denken zo maar een meisje te kunnen ontvoeren en naar zo'n hol, aLs het hier is, te kunnen brengen, wat? Die hebben verteld, dat meneer Warwik hier op haar wachtte! Goed, hg is er dan ook, is het zo niet?" De beide mannen staarden hem woedend aan, maar gaven geen ant- woorda Silvia Rodney ging tegen de muur staan, zo dat ze zich niet tus sen Warwik en de beide schurken in bevond. „Het komt me voor", vervolgde Warwik, „dat ik jullie beiden in de paar laatste uren al meer tegen het lijf gelopen ben. Onze paden schij nen zich nog al eens te kruisen, wat? Ik weet eigenlijk niet goed, wat ik met jullie beginnen moet." „Je krijgt zelf je portie wel", ver klaarde de man aan het raam. „Zo? Toch waar? Dat is interes sant! Nee, verroer je niet. Blijf daar staan, anders. „Wat dan?" vroeg de man bij het raatn. „Schiet maar, dan zijn de dien ders hier op slag en ik denk, dat je net zo min als wij op politie gesteld benti" v rtJe: vergist je", antwoordde War- wikig£?tfPedelijk. „Als ze komen zien ze niets anders, dan dat ik een dame, die hierheen ontvoerd is, ter hulp gekomen ben. Als ze vragen stel len, zullen mijn antwoorden jullie niets dan last bezorgen. Bekijk dat zo eens. en blijf daar tegen de muur staan. Jullie zijn me een fraai stel!. Zeg jij daar op dat bed, ga eens naast je kameraad staan! Zo dank je! „We rekenen nog wel met je af!" „Tut, tut!" zei Warwik. „Jullie zul len eerst wat meer scherpzinnigheid moeten zien te krijgen, waarde he ren!" „O, John!" zei Silvia, toen ze zag, dat hij hen geheel in bedwang had. „Rustig blijven, Silvia", zei hij. Kom nu even mee, maar zorg, dat je niet tussen mij en die kerels in komt". Warwik liep wel overlegd naar de hoek, waar zichcle losit vloerplaruk bevond, waaronder de buit uit het huis van Carcllew verborgen was. Hij keek de schurken grinnikend aan en wenkte Silvia, dat ze bij hem moest komen. „Ik zal die twee kerels onder schot houden", zei hij. „Probeer je dan eens of je de plank daar naast de muur kunt oplichten, Silvia. Juist schuif haar nu opzij. Steek je arm tussen de vLoer en het plafond van de benedenkamer. Daar moet ergens een pakje papieren liggen. Haal die er uit dan ligt er nog geld en ju welen, maar die hebben we niet no dig. Wij zijn geen dieven." Warwik grinnikte, doch de twee kerels tegen de muur waagden geen bemerking te maken op zijn laatste woorden. Silvia ging in de hoek op de knieën liggen, stak haar arm door de opening en vond ten slotte het pakje documenten. „Geef die maar hier, als je wilt", zei Warwik. „Mooi. dank je." Hij stak het pak in zijn binnenzak en het meisje liep achter hem om en bleef aan het voeteneinde van het ledikant staan. „Denk maar niet, dat je er mee weg kunt komen", schreeuwde een der mannen. ,We zuiilen het je wel be taald zetten." „Dat zal interessant zijn", spotte Warwik. „Ik denk anders niet, dat jullie vaak ergens voor betaalt. En nu spijt het me, dat we jullie moe ten verlaten. Het is bijna ochtend en we zijn niet gewend, zo laat op te zijn. Ik veronderstel, dat jullie wel herrie zult gaan maken, zodra we de deur uit zjjn. Als ik jullie was, zou ik me eerst eens goed bedenken, voordat ik dat deed." „Je komt toch de straat niet op!" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2