K.A.B. IN DE BISDOMMEN HAARLEM EN ROTTERDAM GELIQUIDEERD DE SPIN Magazijnbedienden tuigen verkoper af NEDERLANDER, ZIJN ZOON EN SCHOONVADER VERDRONKEN BIOSCOPEN TE LEIDEN MAANDAG 9 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Niet zonder weemoed, maar daarnaast met vertrouwen In de toekomst, heeft de katholieke arbeidsbeweging in de bisdommen Haarlem en Rot terdam zich tijdens de laatste bondsraadsvergadering, zaterdag in het Kur- haus te Seheveningen gehouden, geliquideerd. In het kader van de nieuwe structuur van het N.K.V. is er gjen plaats meer voor de afzonderlijke diocesane bonden. Hun werk het z.g. standsorganisatorische werk zal in het vervolg worden overgenomen door de regionale en plaatselijke vakcentrales. Veel vriendelijke woorden *ijn er bij dit afscheid gespro ken; behartigenswaardige woorden ook, maar bijna altijd met een onder toon van spijt, dat een 75-jarige werkzaamheid onder de druk van ge wijzigde omstandigheden en ideeën werd afgebroken. Vele sprekers ge tuigden daarvan. Soms was die spijt met galgenhumor gecamoufleerd, maar het einde kwam toch door een eenstemmig genomen beslissing van de enkele honderden afgevaardigden uit alle delen van de beide bisdom men. Sanders, niet bepaald een grootse figuur, dit in tegenstelling met de andere Franse gast in de persoon Nog dit jaar worden bij wijze van van Catherine Sauvage met een proef militaire oefeningen op parti- aantrekkelijk zangprogramma. Nadat culiere tereinen gehouden. De ter- Maya Bouma en anderen waren ge- reinen liggen in Drente bij Wijster komen met een kostelijk parodis- (400 hectare) en in Steenwijkerwold tisch programma, presenteerde de (200 hectare), in Gelderland (het VPRO op haar beurt een eerste ma- landgoed Deelerwoud van 185 hecta- gazine in eigen stijl, met aan het na. Hi] herinnerdie aan mannen als re) en in Brabant te Bergeyk (450 slot de stunt van een dagbladori- tiek, heet van de naald over het geen zo juist te zien en te horen was Jan v. d. Akker. mgr. Ariëns en Wil- hectare) en bjj Knegsel (350 hecta- lem Pastoors. Hij sprak over de regio- re). nivr^"Tr indle^in,S. f volgens een eigen In een concept-contract staat, dat gegeven. De vroegere AVRÖ-om- ,.NKV-geografie". over een zo groot Defensie bereid is de volgende ver- roepster mr. Heieen van Meurs was mogelijke samenwerking met andere goedingen voor het oefenrecht te be- hier gastvrouw, vakcentrales, hetgeen echter geen talen: 150 gulden voor de pachter; Op N2 heeft de KRO een waf tam- eenheid behoeft te betekenen. „Men 50 gulden voor de verpachter en 175 me TiroLer bruiloft opgevoerd, met moet niet komen aandragen mef ver- gulden voor de eigenaar-gebruiker, onvertaald Duits.. Levendig en wij zingen naar het buitenland. De Deze bedragen gelden per hectare, boeiend was het optreden van Nell realiteit van Nederland is de reali- De terreinen behoren steeds toe aan Koppen in een monoloog over de ge- teit van ver9cheidenen", aldus spr. één familie, behalve in Knegsel, waar vangene Francesca. En dan was er naar aanleiding van een tot uiting vele boeren de 359 hectare in eigen- weer eens een uur met Hitchcock, gekomen tendenz ook niet-katholieke dom hebben, in de katholieke vakbeweging 75-JARIGE ARBEID GESTAAKT Voorzitter Joh. Kortink kon op deze laatste borrdsraadsvergadering vele bekende figuren uit de vakbe weging welkom heten. Aanwezig wa ren onder anderen mgT. Bokeloh en Rotterdam dank voor alles wat in 't verleden door de bond was gepres teerd, in welke dank hij ook de gees telij ka adviseurs betrok. NIET PRATEN OVER LOON POLITIEK De heer J. Mertens, verbondsvoor- op te nemen. Over de loonpolitiek wilde hij niet spreken. Alles wat daarover in de kranten staat, is juist, aldus de heer Mertens. De zaak is nog steeds in het stadium van onderhandeling en spr. achtte het niet op zijn plaats andere mededelingen te doen. DE „K" IN HET HART mgr. Kraakman, resp. deken van Den ritter, ging in den brede de geschie- verkoper van een kledingmagazijn in Voordat voorzatter Kortink zijn de vijzelstraat te Amsterdam helaas zonder bevredigende oplos sing na een adembenemende he roïnesmokkel. Het viel ons daarna wederom op, in welk een oecumeni sche geest pater I. Mijnsbergen, pro vinciaal van de Augustijnen, zijn epi loog weet te richten. Ook de avond tevoren moest onze aandaoht ver deeld zijn. Stief been en zoon wor stelden wel wat uitgebreid met was- Drie 17-jarige magazijnbedienden sen poppen en Louis Neefs bracht van wie er één een boksbeugel ge- een wat Belgisch getint ontspan- bruikte, hebben zaterdagmiddag een ningsprogramma. Daarentegen was Haag en Alkmaar, die de bisschoppen denis van de katholieke vakbeweging slotwoord sprak, werd nog het woord Moeder'tóe'geslagen De «I*ODer van Rotterdam en Haarlem verte. gevoerd door rector Van den Heu- moest door de GG en GD worden be vel („bondsadviseur in Liquidatie"), handeld. Helft van gezonken „Solent" geborgen het ooggetuige verslag van Nico van tot Vliet over Safari in Suriname zeer de moeiite waard. De huldiging van Anton Geesink bleek ook op het scherm een waar feest te zijn. van Rotterdam en Haarlem verte genwoordigden (deken Kraakman bovendien als oud-bondsadviseur), mej. Cathrien Stringa. oud-leidster van de K.A.V., verbondsvoorzitter J. Lier tens en de heer W. Steimetz. Van oud-verbondsvoorzitter A. C. de Bruyn was een schrijven van ver- hindering binnengekomen. gingsbedrjjf zijn er zaterdag in ge- principiële taak' van de beweging die opzet bleek en de verkoper "hen lijk verhaal', dot wekenlang in de De heer Kortink zette in zijn ope- slaagd de helït van de op woensdag met te zeggen, dat de K.A.B. de K buiten de deur wilde zetten, sloegen bioscopen vrolijkheid heeft verwekt, mngsrede de motieven van de liqui- 28 oktober gezonken kustvaarder van katholiek voorop had staan, zij erop los. Op N2 biedt Ageeth Scherphuis een die er op wees dat, waar de moed De recherche heeft de jongens werd opgebracht te veranderen, er voorlopig op het bureau ingesloten, ook de kracht moest zijn om te be- Volgens haar zijn zij de winkel bin- houden vrat goed, was. nengestapt met het voorwendsel iets met haar jubileumviering, waarna de ■UeKen Kraakman sprak een „kort te willen kopen, maar met de op- alleraardigste film „La belle Ame- Bergers van Van den Akkers Ber- vriendenwoord'. Hij illustreerde de zet de boel op stelten te zetten. Toen - ricaine" wordt vertoond, een koste- Komende uitzendingen. Van avond gaat de NCRV op NI verder datie uiteen. „Het is een verstrek- „Solent" te bergen. De „Solent" maar de N.K.V. in „het hart". We kend besluit, dat wij vandaag moe- maakte bij Hoek van Holland slagzij leven niet meer in de tijd van Leo programma over televisie op televisie. Na jazz in beeld gaan we sterren ten nemen", aldus spr., „de ophef- zonk achter de sleper „Humber" XIII en Pius XI; de tijden van Re- j)e aartsbisschop van New Or- kijken. Dinsdag komen Stiefbeen en fing van de 75 jaar bestaande dioce- bij het Zuiderhoofd. rum Novarum en Quadragesiomo An- leans, Joseph Francis Rummel, is zoon wederom en volgt na een uitge- sane bond, maar het is een daad van no ziJn voorbij, maar in het Johan- ZOndag op 88-jarige leeftijd aan lone- breide jubileum-documentaire van de historische betekenis. Na ons zal de Twee bergingsvaartuigen van Van nistische tijdperk met encyclieken ontsteking overleden. De bisschop NCRV een liedje van Caroline. On- Limburgsa bond zich nog opheffen den Akker, de „Zeewolf" en de „Jan als „Mater et Magistra" en „Pacem was aj verscheidene jaren blind Hij Seveer gelijktijdig biedt het Kath. en dan is alles geschiedenis". De van Gent", alsmede de drijvende bok in Terris". heeft getreden voor rassenintegratie kerkgenootschap een film over het voorzitter deed een beroep op „zijn „Atlas" en de sleper „Anja" brach- De heer Kortink sloot deze laatste en deed in 1962 een aantal katholie- ^ven van Theresia van Lisieux. mensen" met het werk in nieuwe ten zaterdag de helft van de „Solent" bondsvergadering met een kort af- ken in de kerkelijke ban omdat zij Woensdagavond heeft de AVRO zo- opzet door te gaan. „Laten we ervoor boven water, waarna deze in Hoek scheidswoord tot allen, in het bijzon- zich tegen integratie op de katho- wel 0611 Dick van Dyke-show als _j-w -* -- Wr»iiQr.ri ie der tot zijn naaste medewerkers. ,:-1Lrw, zorgen, dat we geen roomse N.V.V. woorden," sprak hij veelbetekenend. De heer Kortink besloot met de hoop en de wens uit te spreken, dat alles onder de nieuwe structuur goed mag gaan. Afdeling Haarlem neemt zorg voor K.A.B.-kapel op zieh Verschillende afgevaardigden voer- den vervolgens het woord, nadat nog- enkele huishoudelijke punten waren afgewerkt. De heer Ant. v. d. Veld, ■dist rictsbestuursli d van Haarlem en wethouder van die gemeente, sprak van een zekere vrees, die zijn afde ling oorspronkelijk had, dat onder de nieuwe omstandigheden het eigen van Holland is binnengesleept. Drama op Australisch meer lieke scholen hadden verzet. Veertig jaar NCRV. Zondag is een aflevering van De Verdedigers. Aan het slot vertelt de NTS iets over het aardgas als nieuwe energie. Op sche kunst het woord primair, de kij- N2 draait de NTS een Mexicaanse ker heeft gelukkig toch ook iets te film van Servantes Gonzales. Het zien gekregen. Er was zelfs een toneelstuk op donderdag heet „Bie- manrrestatie van vier leden van het dermann en de brandstichters", on- Scapino-ballet ingelast; en de wat der andere met Jan Teulings en modern schrijvende componist Jur- Mimi Boesnach. De NCRV geeft op riaan Andriessen had op de voor- N2 een terugblik naar veertig jaar stelling afgestemde muziek gemaakt, geleden Er is verder show en jazz. De rol bezetting, met onder andere Tot slot onze vraag, waar de uit hoofdfiguren als Johan Schmitz en breiding van jeugdprogramma's Ellen Vogel, was stellig een toneel- blijft. Daar schijnt op gewacht te manifestatie. Deze twee en de an- worden, dere tonelisten waren gekomen als de besten vam onze grote toneelgezel- schappen. Vooraf had de populair- a wetenschappelijke George Noord- ^PtfXPTrildnKPïI Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Wij van het land, lezing. 12.45 Act. of gram. 12.55 Religieus nws. 13.00 Nws. 13.15 Lichte gram. 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Lichte gram. 14.50 Lichtbaken, lezing (herh. van zaterdag jl.). 15.00 Rieleksen gevar. progr. (herh. van zaterdag jl.). 16.00 Voor de zieken. 16.30 Onder weg: godsdienstig progr. 17.00 Voor de jeugd. 17.35 Voor de leden van de jeugdbeweging. 17.50 Reg.uitz.: Fil men in de Nederl. Antillen - I. Spre ker: Raymundd Debrot. 18.00 Liedjes gr. 18.20 Uitz. van het Geref. Politiek Verbond: PBO en het landbouwschap. Tot u spreekt de heer J. Poppe. 18.30 Radio Volksuniversiteit. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.35 Licht ork. opn. 20.00 Strijkkwartet: klass. muz. 20.50 LTS: meer dan vakschool, klankbeeld. 21.05 Viola da gamba en clavecimbel: klass. muz. 21.35 Russische ork.-werken gr. 22.05 De zingende kerk, een bloem lezing uit het gregoriaanse repertoi re, met comm. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Epiloog. 22.45 Lied jes opn. 23.15 Wereldradioweek 1964: Klass. muz. opn. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRÓ: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend- gymn. 7.20 Carillonbespeling. 7.30 Lichte gram. VPRO: 7.50-Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 8.50 Gymn. voor de vrouw. 9.00 De groenteman. 9.05 Berlijns Filharm. ork.: mod. muz. gr. 9.40 Morgenwij ding. 9.55 Boekbespreking. 10.00 Ar beidsvitaminen gr. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Lichte ork.muz. gr. 12.20 Reg.uitz.: Voor de landbouw. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instrum. ens. en zangsol. 13.00 Nws. 13.15 Meded., evt. act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte ork.muz. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 School radio. 15.00 Lichte gram. 15.30 Vijf eilanden, lezing (III). 15,45 Lichte gram. 16.00 Nws. 16.02 Stereof. uitz.: Bariton en piano: klass. en mod. lie deren. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling. 17.35 Lichte gram. voor de tieners. 18.00 Nws. 18.15 Evt. act. 18.20 Promenade-ork.: amus.muz 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Orfeo ed Euridice, opera (verkorte uitvoering - gr.). 20,00 Nws. 20.05 Radar: Radioperio diek. 20.45 Tot uw orders, gevar. pro gramma voor de militairen. 21.35 To neelbeschouwing. 21.45 Sitar, radio tijdschrift voor gitaristen. 21.55 We reldradioweek 1964: II dio di Oro (Het gouden kalf), radiofonische opera opn. 22.30 Nws en meded. 22.40 Act. 23.00 Gesproken brief. 23.05 Venster op de hedendaagse muz., interview. 23.40 Zang met inscrum. begeleiding: Evergreens. 23.55-24.00 Nws. de NCRV de feestweek ingegaan ter hdof verbaasd met allerlei over ge openlijke viering van haar veertig- luidsgolven. De kijker, die het spel jarig bestaan. Dart is geschied met een van Koning David, ondanks beper- kingen en wijzigingen van de tekst, statisch mocht hebben gevon- DINSDAG 10 NOVEMBER 1964 «T „«..C ,«rv eigen Dc 38-jarige kapitein op de grote stijlvolle opvoering van het spel karakter van de beweging moeilijk vaart, J. Noordhoek, lijn zesjarige „Konmg David een tv.-bewerkmg L tot uiting zou komen 20011 Richard en zijn 58-jarige schoon- naar de bijbelse treurspelen van Joost den, kon ruimschoots terecht op het Voorts zeede deze spreker toe, dat vad" F. Hansen zijn verdronken van den Vondel, David in'balling- tweede net met allerlei variatie, de afdeling Haarlem de zorsr on zieh toen hun zeilboot op het Parkeyer- schap en „David hersteld Voor zou nemen voor de St Willebrordus- ringmeer, 225 km ten zuiden van deze twee verenigde drama's had kanel in de kathedraal van St Ravn Perth in Australië, omsloeg. De 8-ja- Vondel de stof ontleend aan het wel omdat zaterdag de VPRO met Woord 7.15 Ouverture: licht progr. te Haarlem De Willehrnrdnskanei riSe John heeft het ongeval over- tweede boek van Samuel. Idee en enkele malen storing te kampen had, 8.00 Nws. 8.15 Voor de jeugd. 8.20 de eitren kanel van de K A R leefd. Hij heeft meer dan zeven uur productie waren van David Koning, is onze aandacht verdeeld geweest Ouverture (vervolg). 8.50 Voor de r>e Wr t Mi i Kr en rr-iikp namens "i het koude water gelegen. De heer een wel merkwaardige gelijknamig- over beide netten. Om te beginnen huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Ho Vrviendam ween liikrede Noordhoek, die ongeveer anderhalf heid met de titel van het spel. Hij en met NI, waar Merel Laseur als Schoolradio. 10.00 Wereldradioweek n^nri^n i^aar maa!^* jaar bij familie in Kortgene verblijf °°k de bekwame regisseur Johan de gastvrouw in „Bonjour Paris" beter 1964: Filmmuz. uit Duitsland opn. v ,7am S ÜTf «,,1 hield, was juist een kleine twee we- Meester hebben de toegepaste vorm- 0p dreef was dan onlangs op het 10.30 Lichte gram. 11.00 Amus.muz. ®?J tn 51™!? «SJl ken geleden weer naar Australië te- beginselen in deze t.v.-bewerking Grand gala du disque. Zij had een gr. 11.50 Volaanvooruit, praatje. SnarSÏÏ? ciaarmee grote ruggekeerd> waar zyn gezin W00nt. strikt in acht genomen. En al was ook onderonsje met de Nederlandse, in 12.00 Angelus. ,12.04 Wereldradioweek Hij was gehuwd met een Australi- °P bet gebied van Vonders dramati- Parijs wonende choreograaf Dirk 1964: Jazz around the world. 12.30 sche vrouw. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00-24.00 KRO. Verdeelde aandacht. Misschien KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende hilariteit verwekte. Mgr. Bokeloh, deken van Den Haag, bracht namens de bisschop van John, die met een shock in een ziekenhuis is opgenomen, verklaarde dat het ongeval gebeurde toen de heer Hansen midden op het meer pro beerde een zwarte zwaan te grijpen. Daarbij sloeg de boot om. Eerst zijn de heer Noordhoek en de zesjarige Richard en later is ook de heer Han sen verdronken. De 8-jarige John werd gevonden, terwijl hij zich vast klemde aan een boom op ongeveer De films in de week van 5-11 nov. zijn door de KFC als volgt gekeurd: Camera: Plantage Tamarinde, 14 j. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 00 en 9.15 uur. 150 meter van de oever. Lido: Geen alibi voor moord, 18 j. Dagelijks 2 30. 7 15 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7.00 en 9 15 uur Luxor: Het Huwelijksleven, volw. Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur. Studio: Marnie (volw.) geprol. Dagelijks 2.30. 7.00 en 9.15 uur Zondag. 2.30. 4.45. 7 00 en 9.15 uur Trianon: Eddie slaat alles, 14 j. Dagelijks: 2.30, 7 00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15. 4 30. 7.00 en 9.15 uur Rex: Goud voor de heersers, 14 j. IV'ifcAltf llfl I IV Een vervolgverhaal van Suske en Wiske Alle atomen lm! Jtiï'èiittÈli) 17 ik een te/tMen t Met zijn scooter is zaterdag de 28-jarige P. Elfrink uit Groessen (gem. Duiven) dodelijk verongelukt. Het ongeluk gebeurde op de rijksweg Arnhem-Zevenaar onder de gemeen te Duiven. De heer Elfrink was met zijn scooter tot in de berm uitgewe ken voor een vrachtauto, die bezig was een landbouwtrekker te passe ren. De vrachtauto remde bij deze manoeuvre zo krachtig, dat de wa- Dagelijks: 2.30, 7 15 en 9.15 "uur. gen de heer Elfrink raakte. De man Zondag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur was op slag dood. NTS: 11.05-11.30 Schooltelevisie. 19.00 Weekjournaal voor gehoorge stoorden. 19.30 Engelse les voor be ginners les 5 (herh.) en les 6. 20.00 Journaal' en weeroverz. 20.20 Uitz. van de PSP. NCRV: 20.30 Act. 20.40 Stiefbeen zoon, TV-spel. 21.15 Christelijke omroep in de wereld, ju bileumdocumentaire. 22.20 Liederen- progr. NTS: 22.45-22.50 Journaal. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 Verschuivende grenzen: actuele onderzoekingen op het gebied van de wetenschap. 20.25 De schavuiten - Diamanten, TV-film. VARA: 21.15 Filmvenster. 21.45 Achter het nieuws. RKK: 22.10 Gewoon Heilig: film over het leven van Theresia van Lisieux. TV-Noordzee heden- en morgenavond MAANDAG 9 NOVEMBER 18.30 Super car: Hoog gemikt; pl.m. Popey; pl.m. 19.09 Wist U dat („Rijst" - informatief). Het grote be lang van een volksvoedsel, waarmede miljoenen zich voeden; pl.m. 19.24 Danger man: De acteur. Pauze. 22.00 87th Precinct: De schuldige; pl.m. 23.00 Einde. DINSDAG 10 NOVEMBER 18.30 Wilhelm Teil; Het afgelegen dorp; pl.m. 19.00 Mr. Magoo; pl.m. 19.08 Club du piano II (cultureel); pl.m. 19.25 Bob Cummings show: Af spraak voor Margaret. Pauze. 22.00 Wagon train: The Larry Hanni- fy-story; pl.m. 23.00 Einde. „Geen woord! Beweeg je niet!" beval Warwik fluisterend, zich over hem heenbuigend. Voor die man he rkenden een zaklantaarn en een pistool slechts ëën ding.de politie. „Ik heb niks", begon hij, zoals alle misdadigers altijd beginnen, als ze gesnapt worden. „Stil! Geen woord! En beweeg je niet, of ik schiet je neer. Be denk dat goed! Hij duwde de loop van het pistool tegen de borst van de man en liet zijn licht door het ver trek schijnen, om het daarna weer op de man te richten. „Ik zal je voor een poosje binden en een prop in je mond stoppen," zei hij. „Stribbel niet tegen, dat zou niet goed voor je zijn. Als je doet, wat ik zeg, gebeurt je niets kwaads." „Wie ben je?" „Heb je niet gehoord, dat je stil moet zijn. Moet ik het tien keer zeggen? Op m'n woord je bent niet vlug van begrip, wat? Ga met je rug naar me toe liggen." Grommend gehoorzaamde de man. Warwik hield pistool en lantaarn even in zijn ene hand, maar zo, dat hy de lantaarn kon laten vallen en onmiddellijk vuren. Met de andere hand greep hij naar de broekriem van de man. „Houd je handen bij elkaar op je rug!" beval hij. Nu moest hij zijn pistool en lan taarn wel even wegleggen, maar hij greep eerst de polsen van de man stevig beet en had in een oogwenk de riem er omheen gebonden. „Voorover gaan liggen!" De man gehoorzaamde. Warwik maakte een prop van een zakdoek en bond die met een handdoek voor de mond van de man. „Het spijt me, ouwe jongen, maar als je rustig blijft, zal ik je geen pijn doen. Ik moet je nu een maal on schadelijk maken. Strenge maatre gelen zijn soms noodzakelijk, niet waar?" Nu de man voor een poosje on schadelijk was gemaakt, liet Warwik zijn licht nog eens door de kamer glijden, keek of het gordijn wel goed dicht was, sloot de deur aan de bin nenzijde en sloop dan naar de deur, die de kamer met de kamer ernaast verbond. Zich bukkend keek hij door het sleutelgat. De beide mannen zaten aan een wankele tafel, waarop hun buit uit het huis van Cardlew lag. Ze waren bezig het geld te ver delen en keken begerig naar de ju welen. „Ik zal die dingen morgen naar een opkoper brengen en dan delen we samen", zei een hunner. „En dat pak papieren?" „Die zullen wel niets waard zijn maar we kunnen ze verstoppen en afwachten." „Ik zeg, dat die kerel ze niet zou hebben meegenomen, als ze geen waarde hadden. Hij heeft ze vast en zeker goed bekeken bij zijn lan taarn, voordat hij ze meneam. „Nou ja, daar hebben we toch nog wel de tijd mee. Laten we ze nu maar opbergen". De man nam de papieren op en ging er mee naar een hoek van de kamer. Daar lichtte hij een vloer plank op, stak er zijn arm ver door heen, trok zijn arm terug en legde de plank weer op haar plaats. De documenten bevonden zich nu tus sen de vloer en het plafond der be nedenkamer. Warwik stond op het punt hande lend op te treden. Hij moest die kamer zo geruisloos mogelijk bin nengaan, de twee mannen onver hoeds verrassen, hen onder schot houden en zorgen, dat ze geen le ven maakten. Hij wilde liever niet vechten, als dat te vermijden was. Dat gaf te veel lawaai. De andere bewoners zouden er bij komen Misschien mengde de politie zich er in en die zou John Warwik on getwijfeld opheldering vragen, waar om hij zich in avondcostuum daar bevond. Het feit, dat hij algemeen bekend was, zou het des te ver dachter maken. Niemand zou zich kunnen voorstellen, wat hij daar te maken kon hebben. Hij besloot dus naar binnen te gaan, de mannen met zijn pistool in bedwang te hou den, de papieren onder de vloer vandaan halen en er dan vandoor gaan. Wat jammer, dat hij Togo nu niet bij zich had! Togo was ook lid van de bende en had reeds meerma len bewezen, dat hij handig was. Maar Warwik had dit alles niet voorzien en niet tegen Togo ge zegd, waar hij heenging. Er zat dus niets anders op, dan alleen de or ders van de Spin ten uitvoer te brengen. Door hef süeutelgar nam hij de andere kamer nog eens goed op Daarna liet hij zijn licht vallen op de man in het bed. Hij zorgde dat deze het licht in de ogen kreeg en dus zijn gezicht niet kon onder scheiden. Met die man was het nog niet in orde. Hij zou zich los kun nen werken en de anderen te hulp komen. Warwik scheurde het smoe zelige beddelaken in repen en bond daarmee handen en voeten van de man nog eens stevig bij elkaar, zodat zijn slachtoffer zich onmogelijk kon bevrijden. Daarna gluurde hij nog maals door het sleutelgat. Hij zag hoe de beide mannen schrokken en naar de deur keken. Er werd ge klopt. Haastig grepen ze het geld en de sieraden bijeen en stopten die ook onder de vloer bij de papie ren. Daarna ging een hunner naar de deur en deed haar van het slot. „O, ben jij het, Curly!" zei hy toen een derde man de kamer bin nenkwam. Die man was groot en zwaargebouwd en had wel iets weg van een gorilla. Hij zette z'n vuis ten in de zijde en zei: „Ja, ik ben het. En ik heb jullie iets belangrijks te vertellen. Er is een karweitje op te knappen en jullie moeten gehoorzamen en hel pen. We zullen de Spin met z'n bende een hak zetten!" Warwik kon nauwelijks en kreet onderdrukken. Hij kon die kamer nu niet binnengaan. Hij moest wach ten. Wat bedoelde die Curly ermee, dat ze een hak wilden zetten aan de bende van de Spin? Dit was iets heel onverwachts! XXVIII Curly geeft bevelen Curly ging aan tafel zitten op een der twee aanwezige stoelen. Hij keek de twee anderen nijdig aan en sloeg met zijn vuist op tafel. „Ik heb hier orders te geven, dat moeten jullie goed begrijpen" snauwde hij. „Jullie moet ze uitvoeren, of je zin hebt of niet. Als we de Spin niet tegenwerken, is het met ons gedaan! De dienders weten niet eens, dat hy in de stad is en als we het zou den vertellen, zouden ze het toch niet geloven. In Europa nemen ze niet eens aan dat hij bestaat en zeg gen, dat hij maar een verzinsel is. Als die Spin hier met zijn bende invloed krijgt, blijft er geen behoor- lyk kraakje meer zitten!"

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2