ONTWIKKELING VAN DE POST OP POSTZEGELS Anderhalf jaar geëist tegen 77-jarige Haagse oplichter JEUGD KAMERORKEST BEGINT B-AFDELING SCHAKEN DBF he km f af t m s m s a n m q p a s 9: v m R D B SS E P D S3 P IS „WAAROM PORTUGAL NOG IN NAVO?" x 'XA-Wr ff POT Aannemer voor de rechtbank wegens bouwen zonder ver eiste vergunningen a a m Iff bps a EB ZA'i DAG 7 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 POSTE RESTANTE Verleden jaar hebben 14 landen door middel van één of meer postzegels het feit herdacht, dat 100 jaar geleden op uitnodiging van de toenmalige „postmaster general" der U.S.A., Montgomery Blair, in Parijs de „eerste internationale postconferentie" werd gehouden. Elf jaar later werd na onvermoeid werken de toenmalige „Generalpostmeister" Heinrich von Stephan en thans te Bern wederom een postconferentie gehouden, die geleid heeft tot oprichting van de „Wereldpostvereniging" (Union Postale Universelle, bij alle filatelisten nog beter bekend onder de gangbare af korting U.P.U.), welke oprichtingsakte ook Nederland op 9 oktober 1874 ondertekende. (Daarom wordt in ons land de „Dag van de Postzegel" altijd op de zaterdag gevierd, die het dichtst bij deze 9e oktober ligt). De U.P.U. houdt principieel om de 5 jaar een wereldpostcongres. Het 15e congres werd van 29 mei tot 12 juli j.L in Wenen gehouden en wel in het centrum van de zo bekende „Wiener Hofburg", waar tevens het grootste tijdelijke postkantoor werd ingericht, dat Oostenrijk ooit heeft bezeten met o.a. 13 loketten en niet minder dan 800 postboxen. Deze grote internationale, zui ver postale manifestatie werd door de uitgifte van een serie van 8 fraaie postzegels voor goed aan de vergetelheid ontrukt. Daar het ging om uitbeelden de historische voorstellingen, die indruk moesten maken, staan de verschillende soorten van post vervoer van de bode te paard, via de postkoets naar het gemo toriseerde voertuig op de voor grond. De serie kwam 8 juni aan de loketten onder het motto: „De post en de kunst". Alle waarden brengen dan ook details uit be roemde schilderijen. Ten einde 'n zekere uniformiteit in de serie te verkrijgen, werden alle zegels ontworpen door de bekende Oos tenrijkse postzegelontwerper A- dalbert Pilch, de laatste twee ze gels naar eigen schilderijen. Het graveren verzorgde Georg Wim- mer, die zijn sporen als zodanig ook reeds meer dan verdiend heeft, terwijl de uiterst mooie diepdruk in de wereldvermaarde Weense staatsdrukkerij plaats vond, waardoor een eindpfdukt van drievoudig vakmanschap ontstond. Achtereenvolgens zijn de vol gende schilderijen afgebeeld (tussen haakjes de oplagen): 1 sh. (4yK miljoen) overbren gen van het bericht der overwin ning der verenigde Oostenrijkse Russische legers op Frederik de Grote bij Kunersdorf ten oos ten van Frankfort a. d. Oder gedurende de 7-jarige oorlog door Bernardo Belloto): 1..20 sh (3*/i miljoen) wisselen van paarden op een poststation door Julius Horman; 1,50 sh. (4mil joen) de huwelijksreis door Moritz von Schwind; 1,80 sh. (4'/t miljoen) postkoets in de bergen door Adam Klein; 3 sh. (4'/« miljoen) wisselen van paarden van een ijlkoets aan de Beiersegrens; 4 sh. (2*/* miljoen) postkoets op rupsbanden (zo gen. „Postschlitten") in 't hoog gebergte door Adalbert Pilch en op de 6.40 sh. (2'/« miljoen) eveneens van Adalbert Pilch het „postkantoor Saalbach". De zegels waren voor het eerst op 15 juni voor frankering gel dig en de fdc's moeten dus van die dag zijn. Daar het maken van fdc's in Oostenrijk een zuiver particuliere aangelegenheid is, zullen er niet alleen verschillen de bestaan, maar is oppassen bo vendien geboden. Argentinië, dat in zijn hoofd stad Buenos Aires in 1939 het elfde congres der UPU te ver zorgen had, gaf ook thans voor dit 15e een postzegel uit en wel een heel mooie, waarop het ge denkteken van de UPU te Bern is afgebeeld, dat op 4 oktober 1909 aldaar werd onthuld. Dit gedenkteken werd in 1949 bij 't 75-jarig bestaan van de UPU op postzsq Is van verschillende lan den gebruikt, terwijl het tevens op verschillende briefkaarten t. g.v. de „Dag van de Postzegel" (ook in Nederland) voorkomt. Oostenrijk heeft ons niet alleen een zeer fraaie, maar tevens een serie geschonken, die uitstekend past in een verzameling: „De ontwikkeling van de post op de postzegels". K. E. KöNIG. Verschil in peil ivordt overbrugd Het Jeugd Kamerorkest Leiden, dat zijn eerste lustrum welgemoed tege moet gaat, doet weer van zich spre ken. Het wordt zo langzamerhand een op gezette tijden terugkerende traditie, maar de reden waarom het JKL deze keer de aandacht op zich vestigt, is allerminst traditioneel. In dien er voldoende belangstelling voor bestaat „En dat kan haast niet anders", zegt dirigent Henk Briër gaat het orkest binnenkort van start met een B-afdeling, waarin jonge aankomende instrumentalisten een plaats kunnen vinden. Henk Briër is bijzonder ingenomen met di>t uit de leden van het JKL voortgekomen initiatief. „Het wordt voor nog studerende en jonge instru mentalisten steeds moeilijker de kloof tussen hun muzikale peil en dat van het JKL te overbruggen, en dat komt, omdat het orkest steeds vooruitgaat in artistieke kwaliteit. Dit B-orkest zal, indien de opzet slaagt, een wel kome brug slaan, waardoor we voor een langzaam leeglopen van het or kest niet meer bang hoeven te zijn." Een dergelijk „ensemble-klasje" is mede zo gewenst, nu het orkestklasje van „Toonkunst" ter ziele is. De di rectie van de Muziekschool, die op de hoogte is gesteld van het voorne men van het JKL, toonde zich ver heugd over dit verrassende initiatief, en zegde Henk Briër eventuele steun toe bij zijn werk. Aanmelding en proefspel Op de dinsdagen 10 en 17 novem ber a.s. is er van zeven uur tot half acht 's avonds gelegenheid tot aan melding en proefspel, in de aula van de Oranje Nassau-ULO aan de Asser- straat te Leiden, waar het „grote" orkest z'n wekelijkse repetities houdt. Bij dit proefspel en de aanmelding zal behalve de dirigent óók een van de bestuursleden aanwezig zijn. Aan de leeftijd van de adspirant-leden zijn geen bepaalde eisen gesteld; het proefspel zal uitwijzen of zij ge schikt zijn voor opname in de rijen van het JKL. De contributie voor de aspirant-leden bedraagt, evenals voor de „gewone" leden, 24 gulden per jaar, dat wil zeggen no£ géén vijftig cent per repetitie. Op 24 november a.s. zal de eerste officiële repetitie plaatsvinden, van half zeven tot half acht. Bij deze re petities zullen, zo is reeds spontaan aangeboden, steeds enkele groten aanwezig zijn. Dat de leden de band niet alleen in de gemeenschappelijke naam wensen te zien, blijkt hieruit wel duidelijk. Naar Den Haag Voor het komende seizoen heeft het JKL al enkele belangwekkende concerten op het programma staan. Tijdens de Kerstnacht zal het JKL samen met het Nederlands Madri gaalkoor in de kerk van de H.H. Mar telaren aan het Stadhoudersplein te Den Haag een uitvoering geven van de Nelsonmis van Haydn, waar voor ongeveer een week geleden reeds een door vele belangstellende toehoorders bijgewoonde generale repetitie werd gehouden in de kerk van de H. Lodewijk aan de Steen- schuur te Leiden. Voor het op 20 maart van het vol gend jaar vermoedelijk in de Zui- derkerk aan de Lammenschansweg te Leiden te houden lustrumcon cert heeft het orkest reeds enkeie werken in studie. Uitgevoerd worden - waarschijnlijk - een Concerto Gros so van Handel, een Concert voor 2 fluiten en orkest van Cimarosa, een werk voor koor (in dit geval het Ned. Madrigaalkoor) en orkest van H. An- driessen, de Linzersinfonie van Mo zart en een gelegenheidsconcert van de hand van de dirigent, Henk Briër. Verder heeft het orkest reeds ver schillende interessante uitnodigingen ontvangen voor het geven van con certen in binnen- en buitenland. Of deze doorgaan, kon men nog niet met zekerheid zeggen. Het Leidse publiek krijgt in ieder geval voldoende gele genheid om kennis te maken met dit voortreffelijke, jonge orkest! Venloos klooster vijftien mille uit zak geklopt Het zijn niet de eerste de besten in ons land die de slachtoffers waren van deze oplichtersgang, hetgeen wel bewijst hoezeer deze lieden hun aan- valstactiek weten te kiezen, maar ook hoe gevaarlijk zij zijn, zo constateer de gisteren de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag, jhr. mr. W. C. J. M. van der Poll. Zijn eis tegen de 77-jarige verdachte in deze zaak, C. J. A., luidde een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De bejaarde Ha genaar had de overste van een kloos ter te Venlo ongeveer f i5.000 afban dig weten te maken. Slechl ter been en beverig schui felde hij gistermorgen de rechtszaal binnen. Hij mocht op een stoel plaats nemen. „Ik heb een beroerte van de narig heid gehad", zo deelde hij de presi dent der rechtbank mee. „De dokter in het huis van bewa ring weet daar anders niets van af' luidde de repliek. Verdachte zou deel uit maken van een oplichtersgang in Den Haag die door het gehele land opereerde en waarvan reeds oerder een aantal per sonen terecht hebben gestaan. Meer dan honderd personen werden het slachtoffer van hun praktijken A had het speciaal gemunt op de overste aan wie hij vertelde over herinne ringsborden aan wijlen Paus Joannes, die hij in Duitsland kon kopen. Hij vroeg hiervoor geld te leen In deze trant diste hij nog verscheidene an dere verhalen op, waarvan ook een hoofdaalmoezenier en een pastoor in Den Haag het slachtoffer werden. GECHANTEERD Volgens verdachte was hij door een lid van de bedoelde oplichtersgang zodanig gechanteerd dat hij bijna al het geld van de oplichtingen aan hem moest afstaan. Het resterende had hij in Den Haag en Limburg bij paarden races vergokt. „Ik heb nu wroeging van dit alles", zei hij huilend. „Die wroeging komt wel wat te laat", constateerde de pre sident der rechtbank. De officier' van justitie herinnerde eraan dat verdach.e reeds in 1904 Afdeling Enschede van NKV bestaat driekwart eeuw met de justitie in aanraking kwam en dat is eigenlijk heel zijn leven zo doorgegaan. Het gebeurt maar wei nig dat iemand van 77 jaar in voor lopige hechtenis wordt gezet, maar hier was het nodig omdat verdachte best in staat is met zijn praktijken door te gaan, aldus de officier. De verdediger, mr. H. Groeneveld, bepleitte clementie. Uitspraak op 19 november. „Guy Fawkes slaagde bijna Gisteren, de 359ste verjaar dag van het complot van Guy Fawkes, die het Londense par lementsgebouw de lucht in wil de laten vliegen, is de brand weer uitgerukt om een keuken brandje aldaar te blussen. De vijfde november wordt in heel Engeland met vuurwerk en brandjes gevierd. Fawkes wilde „de Schotten naar Schotland terugschoppen" nadat James de Zesde van Schotland de Britse troon had beklommen. v-J Indien in een partij de beide spe lers steeds de beste zetten uitvoeren, dan zal het resultaat een partij zijn, die tot de beste prestaties behoort. En de serieuze naspeler, die iedere zet nauwkeurig nagaat, moet wel tot de overtuiging komen, dat dit top- schaak kan worden genoemd. Afge zien van het feit, dat een dergelijke partij tengevolge van het onnoemlijk aantal mogelijkheden en de mense lijke beperktheid, wel nooit gespeeld zal worden, zou ze de gewone na- speler geen bevrediging schenken. Men wil liever een mooie combinatie waarin de geest over de materie zege viert. En zulk een combinatie is al leen dan mogelijk, wanneer de tegen stander ergens verkeerd heeft beoor deeld. Schaaktechnisch met gebreken, maar bijzonder spectaculair, is de volgende partij ui* de oude doos, nl. gespeeld in het toernooi te München in 1900. De zwartspeler. Harry Nelson Pills- bury (1872-1906), verrastte de schaak wereld door in 1895 te Hastings alle groten uit die tijd achter zich te la ten. Bij dit ene succes bleef het niet, integendeel, hy won verscheidene sterkbezette wedstrijden. Pillsbury speelde echter te veel, gaf blind- seancen tegen niet minder dan 22 tegenstanders (meesters en hoofd klassers), o.a. in Moskou 1902 ge wonnen 17, verloren 1, remise 4, het geen tot zenuwinstortingen leidde, welke aan zijn leven een vroegtijdig einde maakten. 1. e2-e4, e7-e5; 2. Pgl-f3, Pb8-c6; 3. Lfl-b5, Pg8'-f6 (de Berlynse ver dediging); 4. 0-0, Pf6xe4; 5. d2-d4. Pe4d6 (men acht tegenwoordig Le7 beter); 6. d4xe5, Pd6-b5 (het paard kan niet meer terug); 7. a2a4, d7-d6; 8 e5-e6, f7xe6 (beter was Lxe6); 9. a4xb5, Pc6-e7; 10. Pbl-c3, Pe7-g6; 11. Pf3-g5, Lf8-e712. Ddl-h5, Le7xg5; 13. Lclxg5, Dd8-d7 (de grote Pills bury is in moeilijkheden); 14. b5-b6, c7xb6; 15. Pc3-d5. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan onze damredakteur, do heer J. A. J. Wortman, Molenlaan 6, Hazerswoude BIJ ONZE PROBLEMEN In het vraagstuk van de heer G. Geer- lings wordt de zwarte dam na een viertal slagen op fraaie wijze opge sloten. Een mooi probleem, zowel in de aanvangstand als in de ontleding. Auteur G. Geerlings, Leiden le publikatie 162 B 8 S i Q i m m n b a n Zwart: 4. 7, 8, 13, 17, 21, 22, 23, 27, 28, 29, 33, 35, 45 Wit: 15, 16, 20. 24, 30, 36, 37, 38, 39, 41, 42, 44, 46. De dwangzetten, die door Arie v. d. Stoep in het onderstaand vraagstuk werden gevlochten, zyn zeer fraai. Auteur A. v. d. Stoep le publikatie 163 Lezing van Fons Hermans voor Leidse studenten „Waarom maakt Portugal eigenlijk nog geen deel uit van de NAVO? Met behulp van NAVO-wapenen hand haaft het zijn koloniale terreur-me- thoden in Angola, Mozambique en Guinea, terwijl het de NAVO alleen maar een paar militaire bases van twijfelachtige waarde op de Azoren weet te bieden. Op deze wijze wer ken de NAVO-bondgenoten van Por tugal, dus ook Nederland, mee aan het vaak beestachtige optreden van Portugal tegenover de Afrikaanse volken". Dit zei de heer Fons Hermans tij dens een vergadering van de Litte raire Faculteit der Leidse Studenten. Hij behandelde het onderwerp: „Ko lonialisme en neo-kolonialisme in Afrika". De heer Hermans, die mede werker is van het weekblad „Vrij Nederland", heeft destijds een reis van twee jaar gemaakt door Afrika, dat hij van noord tot zuid heeft door kruist. Hij heeft actief deelgenomen aan de Algerijnse vrijheidsoorlog. Ve le publicaties over het kolonialisme en neo-kolonialisme in Afrika heeft hij in de loop der jaren het licht doen zien. Hij betoogde, dat zowel in Oost als in West over Afrika nog maar al te vaak gedacht wordt als aan een voorwerp, dat of Amerika of Rus land als een rijpe appel in de schoot zal vallen Men beschouwt het als iets vanzelfsprekends dat er na de dekolonisatie een nieuwe band met de Afrikaanse landen tot stand komt, waardoor de bevoorrechte posities in de Westerse landen onaangetast blij ven Dit handhaven van de economi sche machtsposities, zodat het kapi taal uit Afrika wegstroomt, is de twintigste-eeuwse vorm van kolonia lisme: het neo-kolonialisme. Europa en de V.S. zullen steeds meer afhankelijk worden van de im port uit Afrika, Azië en Zuld-Ame- rika. Nu al importeren we meer dan de helft van alle grondstoffen uit deze werelddelen; in 1975 zal dat zelfs nog verdubbeld zijn. Als we van de onuitputtelijke bronnen van Afri ka zouden worden afgesneden, zou dat binnen één decennium tot de sastreuze gevolgen leiden. Het Por tugese optreden dat slechts mogelijk is door NAVO-wapenen, heeft een ongunstige weerslag op de verhou ding tussen Afrika en het Westen. Volgende week zaterdag, 14 nov., Wit: Halprin zwart: Pillsbury. zal de afdeling Enschede van het Nederlands Katholiek Vakverbond haar 75ste verjaardag vieren. Op 24 november 1889 werd op initiatief van pater dr. Ariëns de eerste afdeling van het NKV, toen nog R. K. Werk liedenvereniging geheten, gesticht. De feestelijke viering van dit ju bileum zal worden begonnen met een plechtige H. Mis, die 's morgens om tien uur door de geestelijk advi seur van het NKV za) worden op gedragen. Daarna zal by het stand beeld van dr. Ariëns een krans wor den gelegd. In de Twentse Schouwburg te En schede wordt 's middags een her denkingsbijeenkomst gehouden, waar op gesproken zal worden door de minister van Sociale Zaken, dr. G M. J. Veldkamp, de Enschedese bur gemeester, de heer W. Thomassen, de deken van Enschede, de heer N S. van Dijk en de voorzitter van het NKV, de heer J. Mertens. Onder leiding van Carel Jacobs zullen leerlingen van het Twents Muzieklyceum de bijeenkomst muzi kaal omlijsten. A ÏA""A- bw OAB HAH ABCDEFGH 15. e6xd5 (er dreigde vanzelf sprekend Pxb6)16. Tfl-elt, Ke8-f8; 17. Tal-a3, Pg6-e5; 18. Telxe5, d6xe5 (nu is wit een toren en twee pion nen achter); 19. Ta3-f3f, Kf8-g8; 20. Lg5-h6 (de pointe van de combina tie; zwart vindt de enige zet), Dd7-e7 (op gxh6 zou volgen Tg3 en Dxe5); 21. Lh6xg7j Kg8xg722. Tf3-g3t, Kg7- f8, 23. Tg3-f3f, Kf8-g7 remise. Fraai was ook het slot van de partij Mieses-v. Bardeleben (Bermen 1905). Zwart: 4, 11, 12, 13, 17, 18, 23, 29, Wit:' 26, 26, 34, 39, 40, 43, 45, 48, 50. Auteur L. Colier, Maastricht le publikatie 164 Voor de meervoudige Economische Kamer van de rechtbank in 's-Her- togenbosch heeft donderdag de onder nemer A. B. uit Bakel, terecht ge staan omdat hij zonder de wettelijk vereiste vergunningen een bungalow park in aanleg had genomen. Verdachte had een vakantiekamp met weekendhuisjes willen stichten, doch toen bleek dat hij daarvoor geen recreatie vergunning van Gedeputeer de Staten kon krijgen, is hij begon nen met de bouw van kleine bunga lows voor definitieve bewoning. Ze zouden aanvankelijk niet meer dan vier a vijfduizend gulden kosten. La ter is een prijs van tienduizend gul den genoemd. Verdachte heeft in het begin een vergunning voor twee van deze bun galows ontvangen krachtens onthef fingsmogelijkheden voor plattelands gemeenten en hij heeft ook een ver gunning £ehad voor een verbouwing aan zijn eigen boerderij. Het bleek echter dat er in verschil lende van die documenten onnauw keurigheden waren gekomen, terwijl verschillende gemeentelijke autoritei ten steeds een houding hadden aan genomen van „wij nemen alle ver antwoordelijkheid op ons". De of ficier van Justitie betoogde dat deze goedkope bouwsels in geen enkel op zicht voldoen aan de officiële om schrijving van het begrip woning. Toen er tegen verdachte proces-ver baal is opgemaakt, was hy reeds vol doende gewaarschuwd en had hij dus kunnen weten, dat hij in over treding was. Hij eiste tegen hem een voorwaardelijke boete van tiendui zend gulden, subsidiair zes maanden hechtenis met een proeftijd van twee jaar. De raadsman, mr Knittel, betoogde dat de bouwsels wel voldoen aan de bouwverordening van Bakel en bo vendien dat wanneer er door de ge meente Bakel fouten gemaakt zou den zyn deze niet ten laste van zijn cliënt mogen komen. Bovendien heeft de rechtbank reeds in mei 1963 beslist dat de stillegging van de bouw moest worden opgeheven, omdat er geen rijksgoedkeuring voor nodig was ge weest. De rechtbank zal op 19 no vember vonnis wijzen. pi mtm mim ssAB A m m b&b* m A B C D F G H Zwart: 5, 8, 9, 16, 17, 19, 20, 23, 24, 35, 36. Wit: 15, 26, 27, 28, 30, 32, 33, 37, 43, 44, 48. De heer Colier weet vanuit een mooie aanvangsstand op fraaie wijze de damlijn te halen; dan volgt een bekend eindspel dat wint een mooi geheel. Hieronder plaatsen wy een partij- fragment uit de competitie LDDB, tussen de bord 1-spelers J. A. J. Wortman (HDC) met wit en N. Im- ming met zwart (RDC). Zwart Mieses vervoglde met: 28. Tblxb7f, Kc7xb7; 29. d5xc6f, Kb7-a8 (beter Kc8)30. c6-c7f, Tg3xf3; 31. De5-e8t, Tg8xe8; 32. Tel-e8t en zwart gaf op. Nog een mooie slotcombinatie ABCDEFGH 1. Ta8f, Kb6 (Kxa8, Dc8 enz.); 2. Da5|. Kxa5; 3. axb7, Kb6; 4. b8D|, Kc5; 5. Ta5. Wit Wit aan zet speelde 33-28. Zwart 13-18 gedw. Wit 27-22, 18x27 gedw., 21-32. Zwart gaat nu de remise com binatie nemen a.v.: 19-23A, 30x19, 10-15, 19x10, 15x4, 28-19, 12-18, 25x14, 4-9, 14x3, 18-22, 3x21, 16x49. Nu staat wit 2 schijven voor maar kan niet vtinnen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 12