PAUS PAULUS: HELE KERK IS MISSIONERENDE KERK Johnsons records en een zuivering Massa-spelen-regisseur Carel Briels veroordeeld wegens mishandeling Niet na, maar vóór loonontwikkeling Middenstand heeft hard nodig ZATERDAG 7 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE CCURANT PAGINA 11 wens niet verkiesbaar was gesteld), South Carolina, Mississippi en Louisiana voor het eerst sinds on heuglijke tijden. Voor het eerst in bijna een eeuw leverde het zuiden ook weer een zevental republi keinse congreslieden. Daarentegen lukte het Johnson als eerste demo craat alle kiesmannen te verwerven in de door en door republikeinse staten van New-England, 't verre noordoosten. kandidaat was geweest. Dat was Goldwater naar hun overtuiging dhs ken nelijk niet en alleen daar om en om te voorko men, dat hij het nog zou halen ging de stem naar Johnson. Robert Kennedy schaart zich nu naast zijn broer Edward in de senaat. Hij versloeg de anti-Goldwa- ter-republikein Keating na een campagne waarin hij door tal van Broadway- sterren (Sammy Davis o.a.) oooooooooooooooooooccooooooooooooooooc Prinses Irene en prins Charles waren vrijdagnacht eregasten tijdens het jaarlijkse persbal in Bonn. Op de foto zien we het stralende paar tijdens de dans. MISSIETAAK DER KERK IN DISCUSSIE In een korte toespraak die de H. Vader gisteren vanaf de tafel van de presidenten van het Concilie tot de Concilievaders richtte, verklaarde hij wel aan alle werkvergaderingen te willen deelnemen. Omdat dit on mogelijk is, zo vervolgde de Paus, heb ik die zitting uitgekozen, waarop het missieschema behandeld zou wor den. Het is de taak van het Concilie nieuwe wegen, middelen en energieën te vinden voor een effectieve en ver dere uitbreiding van het evangelie. De Paus verklaarde, dat het missie schema vele lovenswaardige artike len bevat en hij geloofde dan ook, dat het na enkele noodzakelijke ver beteringen zonder meer door 't Con cilie zal worden aangenomen. Het be viel de Paus vooral, dat in het sche ma de nadruk wordt gelegd op het feit, dat de gehele Kerk een missio nerende Kerk moet zijn. Een effec tieve missie-arbeid kan echter pas tot stand komen met de genade van God, zo vervolgde de Paus. Daarom moe ten gelovigen en priesters meer voor de missie bidden en activiteiten ont plooien. Aan het slot van zijn korte toe spraak groette de Paus bijzonder de missie-bisschoppen, missionarissen en lekenhelpsters en helpers. Kardinaal Agagianian, prefect van de commis sie voor de missies, dankte de Paus uit naam van het Concilie. Hij ver klaarde dat de belangstelling van de Paus voor de missielanden bekend is en zijn hoogtepunt vond in de heilig verklaring van de 22 martelaren van Oeganda, Wereldmissiedag 18 okto ber, alsmede in de aankondiging van zijn reis naar Bombay. De Paus be trad om even 9 uur te voet de Sint Pieter en nam plaats aan de presi dententafel, waaraan kardinaal Al- frink plaats had genomen als een van de presidenten van het Concilie. Na het dankwoord van kardinaal Agagianianverliet de Paus echter al weer de Concilie-aula, wat hier en daar wel enige teleurstelling bij de bisschoppen opwekte. De enige neg er-kardinaal in de Kerk, kard. Rugambwa van Bukoba in Tanganyika, sprak als vanzelf sprekend de Concilievaders toe, toen gisteren het probleem van demis sionering centraal stond bij de de batten. Aanpassing van de missionaire taak van de Kerk is niet om tak- tische redenen noodzakelijk, aldus de kardinaal, maar is in overeenstem ming met Gods plan. Hij heeft de mens immers geschapen in de ver scheidenheid van ras, kleur enz. De kardinaal hield de missionarissen in de arme landen voor, dat zij elke overvloed vaarwel dienen te zeggen. Auto's en motorboten mogen b.v. niet de indruk wekken, dat zij voor luxe zijn aangeschaft, maar noodzakelijke hulpen zijn in het dagelijks werk. Het is goed dat het beheer van de financiën in handen van leken wordt gelegd, zo zei kardinaal Rugambwa. Aanpassing is ook nodig aan de lands gewoonten en zeden. Deze mogen niet zonder meer veroordeeld wor den. Ook moeten missionarissen de 'wetten der verschillende landen nauwgezet en vrijwillig in acht ne men. De Canadese kardinaal Leger opende de debatten over het korte schema „over de missionaire activi teit der Kerk". Hij verklaarde dat alle Concilievaders erop hebben gewacht dat de missie-activiteit van de Kerk nieuwe wegen inslaat. Er zijn ver schillende feiten die vertrouwen voor de toekomst rechtvaardigen. Het Concilie heeft dankzij de vrijheid, die aan de episcopaten wordt verleend differentiatie in de Kerk gemaakt.. Dit is voor de missielanden van we zenlijke betekenis, zo benadrukte de kardinaal. In veel landen zal de her invoering van het diaconaat boven dien een grote hulp zijn. De dialoog tussen katholieken en met-christenen zal door de oprichting van het secretariaat voor de niet- christenen zeer bevorderd worden. Daar komt nog bij, dat in het schema de missiecongregaties worden opge roepen tot samenwerking met de bis schoppen. Tenslotte zijn de bisschop pen zich door de concilie-uitspraken over de collegialiteit hun verant woordelijkheid voor de gehele Kerk bewust geworden. Kardinaal Bea, hoofd van het se cretariaat voor de eenheid sprak na mens vele Afrikaanse en Aziatische bisschoppen. „Wij moeten niet weer een nieuw juridische orde uitwerken voor de missie, zo betoogde hij, maar er moeten nieuwe initiatieven wor den genomen voor de missionering en de bereidheid en roeping tot missio naire activiteit moet bevorderd wor den. PRESIDENT JOHNSON heeft bij zijn overwinning een hele reeks records la ten sneuvelen. In de eer ste plaats door 61,3 pet. van de stemmen te ver overen, waarmee dij de glorieuze 60,8 overtrof die Franklin Roosevelt behaal de toen hij in 1936 de vloer aanveegde met Alf Lan- don. Wel kwam de klap voor de republikeinen toen veel harder aan: ze ble ven met 88 man achter in het huis van afgevaardig den, terwijl ze er nu nog een vijftig meer overhou den. Tekenend en een re cord voor Goldwater is dat de traditioneel demo cratische staten van het zuiden de republikein aan zijn handjevol kiesmannen hebben moeten helpen en dan wel de vijf die als het reactionairst bekend staan. Georgia stemde voor het eerst republikeins, Alaba ma (waar Johnson trou- ROBERT KENNEDY op weg naar kandidatuur presidentschap 1968 Ook positief EN ZOALS men in de vijf zuidelijke staten kan spre ken van een blind en ne gatief tegen Johnson en zijn rassenwetten stemmen, zo lijkt in het noorden wel degelijk met het verstand een positieve keuze te zijn gemaakt. Het duidelijkst blijkt dat in Michigan, waar Johnson wel als president werd ge wenst, maar waar gouver neur Romney, een voor aanstaand republikein, werd herkozen. En van New-England kan men ze ker zeggen, dat daar haast zeker alle kiesmannen naar een republikein waren ge gaan als dat maar een enigszins aanvaardbare werd bijgestaan. Kennedy is met opzet door Johnson niet gekozen als vice-pre sident, ten dele om diens persoon, ten dele omdat Johnson voor zichzelf ge kozen wenste te worden en niet met hulp van de grote naam die Kennedy nog altijd betekent. Men kan er een aanwijzing in zien, dat Kennedy via de senaat zal proberen zijn weg te banen naar de kan didatuur voor het presi dentschap in 1968. IN DE TUSSENLIGGEN DE periode kan dan veel veranderd zijn en wellicht kan het pak slaag dat de republikeinen nu kregen, er toe bijdragen dat de po litieke atmosfeer grondig wordt gezuiverd van een nogal bedenkelijke twee slachtigheid in de demo cratische partij vooral, maar ook in de republi keinse. Reactionaire zuide lijken en vakbondlui en negers waren nu verza meld in de democratische partij; in de republikeinse vond men even grote te genstellingen tussen men sen als b.v. de al genoem de Romney en een man als Goldwater. Die scheiding is nu een beetje doorbroken en de scheiding is wat eerlijker komen te liggen. De de mocraten zijn vrij wat van de vaak tegen rege ringsmaatregelen agerende aartsconservatieven kwijt geraakt aan Goldwater, en omgekeerd heeft die een fors aantal wat liberaler denkende republikeinen naar de andere partij ge dreven. Het politieke on derscheid tussen de twee partijen betekende tot dus ver nooit veel: beide had den zeer uiteenlopende lie den in hun gelederen. De recordklap van nu kan misschien oorzaak zijn dat in de toekomst 't ver schil in de partijen inder daad een politieke beteke nis krijgt, dat er een ver schil in basisgedachte komt die duidelijk aanspreekt. Dat zou dan nog een ex tra-winst zijn boven die al terstond duidelijke, name lijk dat de V.S. hun ver trouwen schonken aan de man die dat het meeste waard was. Aanpassing AOW Minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft de Twee de Kamer een zodanige wijziging van de Algemene Ouderdomswet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet voorgesteld, dat de automatische aan passing van de AOW-pensioenen niet na, maar voor de loonontwikkeling geschiedt. De voorgestelde wijziging opent de mogelijkheid de AOW-pensioenen met ingang van elk jaar te verhogen met een aan de hand van de te ver wachten loonontwikkeling in het ko mende jaar vast te stellen percentage indien daartoe in verband met de loonpolitieke toestand een bijzondere aanleiding bestaat. Soortgelijke wijzigingen zullen zullen worden aangebracht in de aan passingsbepalingen van de overige welvaartsvaste sociale-verzekerings- uitkeringen. Op deze wijze van de aanpassings regeling was door vele leden van de Tweede Kamer aangedrongen. Tijdens ramenlappen door vrachtauto doodgedrukt Een 19-jarig meisje, mej. M. R. Dijkstra is .vrijdagmiddag, terwijl zij bezig was de ruiten van haar ouder lijk huis in Lioessens (gem. Oostdon- geradeel) te lappen, door een vracht auto tegen de muur van het huis doodgedrukt. De vrachtauto moest uitwijken en remmen voor een tegenligger. Het remmen gebeurde zo krachtig, dat de aanhanger de vrachtauto het trottoir opduwde waar het meisje bezig was. Het meisje was op slag dood. AFGERUKTE HAND WEER BEVESTIGD In het St. Hippolytus-ziekenhuis in Delft is men er gistermiddag in geslaagd een afgerukte hand van de 16-jarige J. P. van Wingerden te be vestigen. De jongen was met zijn hand onder een cirkelzaak terechtgekomen waar van de beschermkap niet naar be neden stond. De hand was vrijwel geheel afge rukt. (Tel.) was geraakt na de narigheden van het vorig jaar kon de officier zich wel voorstellen. Hij kon echter niet begrijpen waarom hij zijn veront schuldigingen niet eerder aan de be trokkene had aangeboden. Integen deel, hij was nog geruime tijd prat De politierechter te Arnhem mr. geschreven nieuwjaarswens. B. had gegaan op het feit. Dat verdachte niet M. Cremers, heeft de 48-jarige regis- iets vernomen van de in de schouw- was verschenen vond de officier in- seur Carel B. te Mook veroordeeld burg gesproken woorden en verlang- derdaad zeer verstandig en hij sprak tot 3 weken voorwaardelijke gevan- de de tekst van de auteur. Deze had woorden van lof jegens de journalist genisstraf met een proeftijd van drie geen kopie meer beschikbaar en hier- die de grootheid had kunnen opbren- jaar en drie honderd gulden boete over wonden B. en zijn zoon zich zo gen nog te pleiten voor een geringe wegens mishandeling van de Nij- hevig op, dat zij begonnen de vol- straf van zijn belagers. Inderdaad meegse journalist Joop E. op 7 janu- komen passieve journalist af te tui- wilde hij er ook rekening mee hou- ari j.l. gen. den. De officier van justitie mr. A. J. J. De officier zei in zijn requisitoir Pfeïl had tegen B. vier weken ge- geweldpleging en mishandeling be- De politierechter, onmiddellijk von- eist, waarvan drie weken voorwaar- wezen te achten. Mr. Pfeil sprak van nis wijzend, noemde als strafverzwa- delijk met een proeftijd van twee een ernstig misdrijf met onmisken- rende omstandigheden voor de oudste jaar zomede een boete van 250 gld. baar geweldige aspecten, het mis- verdachte, dat hij zijn zoon in de zaak De politierechter veroordeelde de handelingskarakter werd nog ver- had meegetrokken. Bovendien weegt zoon van de hoofdverdachte, de 18- scherpt door grove verwensingen en mee dat verdachte nog onlangs door jarige scholier Rutger B. conform de dreigementen. De vader was begon- het gerechtshof te Arnhem en enkele eis tot twee honderd gld. boete. De nen en de zoon heeft meegedaan. Dat jaren geleden in Belgie ook wegens officier had bovendien veertien da- vader B. in een moeilijke situatie mishandeling is veroordeeld. gen voorwaardelijke gevangenisstraf doch de politierechter meende zich ten aanzien van de zoon tot een boete te mogen beperken. Vader en zoon waren niet ver schenen. B. sr. had tot de officier, waar hij gaf het verstandiger te oordelen ge zien zijn emotionaliteit niet te ver schijnen. Hij schreef voorts het te be-, treuren de heer E. pijnlijk te hebben bejegend. Het slachtoffer had ook een brief geschreven. Daarin schreef hij geen behoefte meer te hebben aan bestraf fing van het tweetal. Hij wilde ver- een brief gericht steun van regering ir hij te kennen G G Bonden over het ontwikkelingsfonds het midden- en kleinbedrijf, de on- gunstige leeftijdsopbouw en de grote jaarlijkse teruggang iri vestigingsaan tallen het wenselijk maken, dat er van overheidswege positieve maat regelen worden genomen. Die maat regelen zouden moeten dienen tot ontwikkeling van bedrijven die de mogelijkheden daartoe hebben en an derzijds tot een bevordering van het vrijwillig beëindigen van het bedrijf. Aldus de Christelijke Middenstands bond, het Nederlands Verbond van Middenstands verenigingen en de Ne- De Koninklijke Nederlandse Nlïd- d.eriandse Rooms-Katholieke Midden- denstandsbond heeft nog geen stand- citariHqhon(i in een sezamenliike nota. SnSrfaL™^6n hetgeen hem WaS punt ingenomen over een door de De instelling van een dergelijk fonds aangedaan. regering in te stellen ontwikkelmgs- nt de mogelijkheid positief iets te Als getuige gaf de heer E. een en saneringsfonds voor het midden- ondernemen zo was hun conclusie, summiere verklaring van de gebeur- en kleinbedrijf, zo heeft het hoofd- onaernemen> zo was nun co tenissen op 7 januari. Hij was danig bestuur van de KNMB gistermiddag toegetakeld door het tweetal, eerst meegedeeld. Het ontwikkelingsfonds Een 17-jarige vluchteling uit in de hal Van zijn eigen flatwoning jg agendapunt op de algemene Oost-Duitsland, die in de nacht van en later na een achtervolging op het ledenvergadering van de bond, die op donderdag op vrijdag bij het over- Mariaplein. Daar had de zoon hem woensdag 11 november wordt gehou- steken van de grens op een mijn vastgehouden en de vader had er op den> hoofdbestuur van de KNMB trapte, is met ernstige verwondin- los geslagen. Drie getuigen bevestig- wjj zjch met de leden verstaan over gen in een ziekenhuis in Beieren op- den de ranselpartij. de uitgangspunten en over de gevol- gnomen. Hij was, na zijn wonden gen die een ontwikkelingsfonds kan zo goed en zo kwaad als het ging Soevenir hebben. verbonden te hebben, in het mijnen- De aanleiding was een herinnering Drie andere middenstandscentrales veld blijven liggen tot het dag werd. aan het door B. geregisseerde Water- deelden gisteren mede, dat de inko- Meter voor meter werkte hij zich loospel te Nijmegen in de door E. menspositie van vele ondernemers in toen naar het westelijk grensgebied. De oudste hoboïst van het Concertgebouw-orkest, Leo van der Lek, legt een krans in de auto, waarmee het Gisternacht omstreeks vier uur is een zware brand ontstaan in een textielbedrijf te Enschede. Vijf hallen stoffelijk overschot van de, dinsdag overleden, eerste hoboïst van het Concertgebouworkest, Haakon Stotijn, brandden geheel uit, waarbij verscheidene kostbare machines verloren gingen. Volgens de directie bedraagt naar Westerveld werd vervoerd. In de auto Uggen al kransen van de Stichting Concertgebouw N.V. en dc de schade tussen de zes en acht miljoen gulden. Nederlandse Orkeststichting.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11