VERLIES VAN DE KLM ZAL OVER 1964 NOG (maar) 15 MILJOEN ZIJN Minister ziet de zaken optimistisch HANDELAREN IN ONGEKEURD VLEES VOOR DE RECHTER SATURNE-SPEL ALLEEN IN ZANDV00RT Douwe Egberts wint weer geding gÉIl riifö EMS doet Ruteck's Rembrandtsplein over aan Caransa Wachttijden aan grens aanfluiting voor Ve r. Europa Wetgeving gaat aanpassen aan vrije zaterdag VRIJDAG 6 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Het verlies van de KLM over 1964 zal, hoewel de resultaten over de drie eerste kwartalen nog niet nauwkeurig bekend zijn, belangrijk minder zijn dan in 1963. Het verlies wordt geraamd op 15 a 20 miljoen in dit jaar. De verliezen van de KLM bedroegen in 1962 nog 75 miljoen gulden, in 1963 nog 55,3 miljoen. Deze cijfers verstrekte minister Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) gistermiddag de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer. De betere bedrijfsresultaten zijn, naar de mening van de minister, mede een gevolg van de uitstekende samenwerking op directie-niveau, tussen de directie en het college van commissarissen en tussen de directie en de regering. De vorig jaar door gevoerde wijzigingen bij de KLM leidden tot verbetering in de mentali teit, de arbeidslust en de arbeidsvreugde onder het personeel, aldus de bewindsman. Ook deze resultaten gaven aanleiding tot het verkrijgen van betere bedrijfsresultaten. wil tot samenwerking aanwezig is, maar niet of niet in voldoende mate de zakelijke wil tot samenwerking. Hij liet zich pessimistisch uit over de mogelijkheid tot samenwerking op korte termijn. 3000 MENSEN WEG Welke vliegtuigen Bij de discussies over het onder werp „de burgerluchtvaart" had de heer Mellema (CH) o.m. aangedron gen op een bilaterale samenwerking. Hij bepleitte eveneens een betere toegang tot het vliegveld, omdat „de huidige bereikbaarheid van Schip hol veel te wensen overlaat". De afgevaardigde Aantjes (AR) stelde de vraag, of Nederland mis schien niet te liberaal is in het lucht verkeer. „We moeten ervoor oppas- keuze de doorslag moeten geven", sen, dat de liefde niet van één kant aldus minister Van Aartsen. Een as- komt", zo zei hij. De socialist Post- pect dat hierbij eveneens dient te humus drong aan op een uitspraak Vóór 1 maart van het volgende worden betrokken is, naar de me- 0ver het meerjarenplan van de KLM. jaar moet een keuze-beslissing zijn ning van de minister, het antwoord „De maatschappij heeft er behoefte genomen over de noodzakelijk ge- op de vraag welke toestellen er in aan om te weten waar zij staat", zo achte vlootvernieuwing bij de KLM. de toekomst verwacht mogen wor- zei hij. „Daaraan is niet te ontkomen", al- den in de kring van de Air-Union- dus de minister. Bij de keuze tussen Partners. Tot dusver, zo werd van regerings- het te kiezen vliegtuig-type bij deze zijde meegedeeld, zijn in totaal 3000 vlootvernieuwing is niet alleen ge- MEERJARENPLAN personen bij de KLM afgevloeid. Het keken naar het Amerikaanse toestel aantal vliegers daalde van 850 tot (de DC-9) of naar de Franse Cara- De regering heeft nog geen uit- 670. Verwacht mag worden, dat een veile, maar werden ook de technische spraak kunnen doen over het meer- dergelijke enorme afvloeiing zich aspecten van andere toestellen be- jarenplan, dat de KLM in opdracht niet wéér zal behoeven voor te doen. keken. „Met name bedrijfs-econo- van de regering in maart van dit Wel is het z.i. mogelijk dat, ook in mische motieven zullen' bij deze jaar heeft kenbaar gemaakt. Alvo- verband met de voortschrijdende rens een definitief standpunt zal mechanisatie en automatisering, toch kunnen worden ingenomen, dienen nog wel eens een onaangename maat- eerst de resultaten over 1964 bekend regel moet worden genomen, zij het te zijn en dient ook meer zekerheid dan ook op kleine schaal, te zijn verkregen over de afloop van de besprekingen, die plaats vinden RIJKS LUCHTVAARTSCHOOL om tot de oprichting van de Air Union te komen. De opleiding op de Rijks Lucht- „De Nederlandse regering staat vaartschool (thans vijftien personen nog steeds een samenwerking in de f.n °P den duur mogelijk voor der- De rechtbank in Breda heeft gis- vorm van de Air Union voor", aldus £eFs9nei2? correspondeert met de teren conform de eis, de 43-jarige staatssecretaris Keyzer. Een derge- KLM-behoefte aan vliegend perso- stationsbeambte J. B. uit Oudenbosch lijke samenwerking is z.i. nodig met jjeel. 'hans in opleiding zt:inde tijdperkin de luchtvaartPenSOmede U werf gewond, veroordeeM tot gezien ^ontwikkeling m^EO-ver- Mm'ste^Va^^artsen^merkte ten- Na de afmattende verkiezingsstrijd gaat een hartige hap er best in: president Johnson en zijn nieuw verkozen vice-president Hubert Humphrey happen met smaak in een coteletje tijdens een informele bijeenkomst voor de pers op de ranch van de president. NS-beambte beboet wegens schuld aan ernstig ongeval f 100.- boete. De rechtbank achtte band. De staatssecretaris merkte wordt ee2et oni de bereikbaarheid cohniri nipt hewezen. Het on- overigens op, dat deze samenwer- worat gezet om ae oereiKDaarneiif grove schuld met ^ezen. net king Bheslis?niet tot elke prijs" ver- Schiphol in 1966 zo goed mogelijk geval, dat werd veroorz^"4,;;_ kregen mag worden te doen zlJn- Verwacht wordt, dat spoorbomen te vroeg werde g staatssecretaris merkte op> dat de aanleg van de tijdelijke brug over opend gebeurde op 12 juni p hem gebieken dat bij alle de Ringvaart begin volgend jaar ge- :tYt™nEinaaOudeenhoTc£e "ïn meisje betrokken lanfen wel de poitieke reed zal zijn. van 12 jaar nit Oudenbosch kwam om het leven en een 30-jarige brom- 1 f, f» 1 „etser nit Sprnnde. werd ernstig ge- ddenStcHM! heClt 0011^(1 B. had dienst gedaan ails brem- p n l nog" geen ervaring bezit. Op h®t mo- behoeite aan sanermgstonds ment van het ongeluk moest hij de doorgang van twee personentreinen, uit die richtingen De middenstand heeft dringend be- digende resultaten heeft bereikt. He- een ongevallentreon, we «t-nrid hoefte aan een ontwikkelings- en laas is echter de Kon. Nederlandse sendiaal moest en op net sta saneringsfonds. Dit staat in een nota, Middenstand Bond niet meegegaan, regelen. Tegelijkertijd mo die de Nederlandse Katholieke Mid- zodat de nota wel enigszins verzwakt nog die spoorbomen van twe- denstandsbond de Christelijke Mid- zal worden. wegen bedienen, toezicht P denstandsbond en het Socialistisch de perronbomen en de kaartverkoop Nederlands yerb0nd van Midden- en inmiddels een dienstregehg p standsverenigingen aan de regering stellen voor de ongevallentrein. Dat hebben aangeboden. De regering hem teveel geworden. moét maatregelen treffen, omdat tal loze winkels en ambachtsbedrijVen verdwijnen en de inkomens in vele bedrijfstakken achterblijven bij de landelijke ontwikkeling. Dit is het probleem van de uit stervende zelfstandige ondernemers. Douwe Egberts heeft wederom een van de lange reeks korte gedingen die zij de laatste tijd aanhangig heeft gemaakt tegen afnemers die haar pro- dukt onder de vastgestelde prijs ver- Zo hebben alleen al in het eerste kopen, gewonnen. Gisteren beval de halfjaar van 1964 739 kruideniers, 482 president vam de rechtbank te Am- groentehandelaren, 249 melkslijters, sterdam, mr. U. W. H. Stheeman, Hoewel de rechtbank te Haarlem 207 slagers, 554 textielhandelaren, de Amsterdamse marktkoopman J. het Saturne-spel als een behendig- sigarenwinkeliers, 152 bakkers, p jj. Hermsen, de verkoop van poe- heidsspel beschouwt, dat in ons land 202 schoenmakers en 84 kleermakers derkoffie onder de door Douwe Eg- is geoorloofd, zal men het spel voor- hun winkeldeur definitief moeten berts vastgestelde prijs te staken te- lopig alleen in Zandvoort blijven spe- sluiten. gen een dwaihigisom van 250 per keer. len. De directie van het Badhotel in De marktkoopman had tijdens de zit- Zandvoort heeft in overleg met de De oorzaken hiervan zouden zijn ting verklaard, dart hij geen Douwe licentiehouder voor Nederland, de modernere verkooptechnieken, ver- Egberts pmoduktem meer verkocht. heer M. Caransa, besloten het spel andering van de koopgewoonten, de niet in andere plaatsen te spelen, zo- ontvolking van het platteland en in lang de hoogste rechterlijke instantie de steden de trek naar de buitenwij- nog geen uitspraak heeft gedaan en ken. De middenstandscentrales zien het lot van het Saturne-spel dus nog dan ook in een tijdelijke beperking niet vast staat. van de vestigingsvrijheid de enige remedie. De directie van hert Badhotel deel- j de mede, dart dit besluit is genomen De Kamer van Koophandel zou n om hert de hogere rechterlijke insrtan- verplicht, maar niet bindend^ vesti- Voor de economische politierech ter in Utrecht, verscheen de sedert twee weken gedetineerde 40-jarige vleesgrossier A. den H. uit Willes- kop. De grossier zit in voorarrest omdat hij ervan wordt verdacht zich in een reeks van jaren op grote schaal te hebben beziggehouden met het handelen in ongekeurd vlees. Zoals bekend ontdekte men bij Den H. een enorme clandestiene slachterij. Hij kocht vlees op van kadavers en vaak zieke dieren en verkocht dit door onider meer aan restaurants en oonservenfabrieken. Hij beschikte over een slachtplaats, die van een alarminstallatie was voorzien. De politie trof er twee we ken geleden een pairtij van 3000 kilo ongekeurd vlees aan, het i vlees was met paratyfus besmet. Deemoedig* Den H. die in zijn omgeving als een brute figuur bekend staat, speel de voor de politierechter de rol van de kleine deemoedige zondaar. De overtreding die hem ten laste was gelegd, hert vervoeren en te koop aanbieden van een ongekeurd ge slacht rund, gaf hij grif toe. De koe was op de boerderij van een inwoner van Cothen bij het kalven doodge bloed. Via een slachter belandde het vlees bij Den H. die er wel weg mee wist. Uit een opmerking van de officier van justitie, mr R. W. H. Pit'lo, bleek, dart Den H. zich bij hert uitoefenen van zijn duistere en ongezonde prak tijken bij de boeren niet bepaald ge liefd heeft gemaakt. Hij beloofde de boeren „te proberen of hij wat voor hun (dode of zieke) beesten kon ma ken", maar tot een afrekening kwam het zelden. Veterinair-inspecteur J. M. Schol- Mr. dr. R. H. Pos overleden DODELIJK ARBEIDSONGEVAL De 46-jarige M. van Rijsbergen is gisteren dodelijk verongelukt in de isoiatie-material en industrie .Brabant' in Zwartenberg onder Leur. Hij is bij zijn werkzaamheden aan een normaal beveiligde mengmolen door de ma chine gegrepen en vond daarbij vrij- rijks- S gingsadvies moeten afgeven. Men wil wel onmiddellijk de dooi De dezelfde wiize en in de omgeving te naar een sanering toe zoals deze be- politie en de arbeidsinspectie pellen beoordelen zoals dit door de Haar- staat in de broodbakkerij, die volgens een onderzoek in naar de toedracht lemse rechtbank is geschied. deze middenstandsorganisatie bevre- van de zaak. mm wmim De gevluchte president van Bolivia, Victor Paz Esten ssoro, gefotografeerd tijdens een gesprek met journa listen in Lima, korte tijd na zijn aankomst uit La Paz. Gisteren is in het St. Eiisabeth- gasthuis te Willemstad (Curasao) overleden mr. dr. R. H. Pos, buiten gewoon en gevolmachtigd ambassa deur te Havanna. Raymond Henri Pos werd op 9 maart 1910 te Paramaribo geboren. Hij bezocht het gymnasium in Alk maar en studeerde rechten aan de rijksuniversiteit te Leiden, waar hij promoveerde op het proefschrift „Evenredige vertegenwoordiging en volksvertegenwoordiging" Van 1939 tot 1942 was hij ambte naar bij het gouvernement van Su riname. In 1942 werd hij benoemd tot advocaat-generaal van Justitie al daar en in 1946 tot procureur-gene raal. In 1947 werd hij vertegenwoordi ger van Suriname in Nederland, drie jaar later volgde zijn benoeming tot algemeen vertegenwoordiger, terwijl hij van 1955 tot 1963 optrad als ge volmachtigd minister voor Suriname. Zijn laatste functie was ambassadeur in Cuba en Haiti. Mr. dr. Pos heeft een zeer belang rijk aandeel gehad in de totstandko ming van de nieuwe rechtsorde van het Koninkrijk der Nederlanden. ten, die tij deins de zitting optrad als getuige-deskumdige, vertelde dat men Den H. al geruime tijd op het oog had. Den H. placht zich tegen over de controleurs (keurmeesters of mensen van de veterinaire inspec tie) honds te gedragen. Het was on mogelijk zonder politiebewaking Den H.'s erf op te komen. De heer Scholiben vertelde, dart toen hij Dén H. destijds verbaliseerde voor het geval Cothen, de grossier als een dolleman tekeer was gegaan. Hij had onder andere uitgeroepen niets om een procesverbaal te geven omdat hij dat met een briefje van f*25,kon afdoen. Den H. had toen voorts gezegd nert zoveel zieke en Tijdens een personeelsbijeenkomst heeft de heer M. Caransa vannacht aan het Ruteck's-personeel van de vestiging aan het Amsterdamse Rem brandtsplein medegedeeld, dat hij de exploitatie van het bedrijf geheel heeft overgenomen van de EMS. AI het personeel blijft normaal in dienst. Zwolsman heeft hiermede zijn laatste stukje onroerend goed in de hoofd stad verkocht. De heer Caransa deel de hedenochtend voor de KRO-radio mede, dat hij van oordeel is dat de geringe rentabiliteit, reden waarom Zwolsman het bedrijf heeft afgesto ten, hem niet heeft afgeschrikt. Het monumentale pand, dat eigen dom is van Heinekens Brouwerij ev, is onder contract verhuurd geweest aan de EMlS. Dit contract dat in 1980 afloopt, is door Caransa overgeno men. Algemeen wordit echter ver wacht, dat Caransa het pand, waar voor hij reeds een optie tot koop heeft genomen, binnenkort ook zal kopen. Op Oudejaarsdag voor vier dagen brood inslaan" Een artikel in „De Christelijke Bakkerspatroon" zegt, dart de bak kers in vele plaatsen reeds hebben besloten tot sluiting van hun bakke rijen op zaterdag 2 januari, waarmee het personeel van de patroons een extra vrije dag krijgt. De besturen van de bakkersbonden hebben hun leden, die nog niet tot deze maat regel zijn overgegaan, aangeraden hetzelfde te doen. Wei wordt er op aangedrongen om op Oudejaarsdag een zeer goede kwaliteit brood te leveren. „Brood, dat vier dagen lang mals blijft", zegt „De Christelijke Bakkersp atro on" „Laat de bakkerij tonen dat men in staat is de consumenten te ver wennen met een uitstekende kwali teit kerst- en nieuwjaarsbrood". Een en anideir houdt dus in, dat de consu ment op Oudejaarsdag voor vier da gen brood zal moeten „inslaan". In 1969 geen controle meer binnen Benelux „De ergste aanfluiting op weg naar een verenigd Europa". Zo noemde ir. S. A. Posthumus, lid van de Twee de Kamer voor de PvdA, het ver schijnsel van de te lange wachttijden aam de grenzen voor het grensover schrijdend beroepsvervoer. Aan deze overmatige wachttijden vooral aan de Nederlands-Belgische dode koeien op te hallen en die te verhandelen, als hij zelf wilde. De politierechter veroordeelde Den. H. tot een week hechtenis on voorwaardelijk, de officier had er twee geëist. De veehandelaar G. van S. uit Linschoten moest zich eveneens ver antwoorden voor zijn bemoeiingen met ongekeurd vlees. In een diep vriescel, die hij gehuurd had van Den H. trof men een hoeveelheid kalfsvlees aan, die niet gekeurd was. Van S. werd verder het achter houden van destructiemateriaart ten laste gelegd. Hij had het slachtaf val in sloten laten verdwijnen. De politierechter veroordeelde hem tenslotte tot een boete van 14 maal f 50,of 14 maal vijf dagen hech tenis voor het clandestien slachten, en twee weken hechtenis onvoor- waarlijk voor het in voorraad heb ben en verkopen van ongekeurd vlees. Het vonnis was conform de grens, werd gisteren, tijdens de voort gezette behandeling van de begroting 1965 van het departement van Ver keer en Waterstaat aandacht ge schonken. Aangedrongen werd op een zekere rationalisatie van de douane- behandelimg. Staatssecretaris Keyzer deelde mee dat ingaande 1 januari 1965 de hef fing van de omzetbelasting naar het binnenland zal worden verplaatts en dus niet meer aan de grens zal geschieden. Het ministerscomité van de Benelux Economische Unie streeft er naar om uiterlijk 1 januari 1969 te komen tot die afschaffing van de controle aam de binnengrenzen van de drie landen. Ook in Europees ver band wordit aam deze kwestie aan dacht geschonken, aldius de staats secretaris, „wamt de situatie kam zo niet blijven". Met ingang van 1 december Met ingang van 1 december a.s. wordit voor een groot deel van de Nederlandse wetgeving een. aantal voorzieningen van kracht, die het gevolg zijn van een aangepast rechts verkeer voor de vrije zaterdag. De zaterdag geldt tot nu toe bij de be rekening vam termijnen als normale werkdag. Dit gaf aanleiding tot aller lei problemen omdat deze termijnen werden verkort in verband met de zaterdag-sluiting van een groot aan tal instellingen en diensten. Thans is hierin verbetering gekomen: in dien een termijn eindigt op een dag, die geen gewone werkdag is, dan wordt die termijn verlengd tot de eerstvolgende werkdag. KAMER WIL GEEN PERSONELE BELASTING MEER De vaste commissie voor Financiën in de Tweede Kamer vindt de per sonele belasting een verouderde hef fing, die zo spoedig mogelijk moet worden opgeheven. Herhaaldelijk is in het verleden al in de volksvertegenwoordiging aan gedrongen op afschaffing, ook al om dat de inningskosten naar verhou ding veel te hoog zijn. De minister van financiën, prof. dr. H. J. Witteveen en staatssecreta ris v. d. Berg, hebben een beperkt voorstel van wetswijziging gedaan. Voorkomen wordt hiermede, dat wo ningen die vóór de huurverhoging niet onder deze belasting vielen nu wel daaraan onderworpen zullen worden. De Kamercommissie ging met deze wetswijziging akkoord.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9