NEDERLANDSE VERFILMING VAN Hans Keuls' „PLANTAGE TAMARINDE" Huwelijk en mislukking een STAALLIE Medische diensten sere VhM" koop bij NOLET uw HOED! Feestelijke opening van nieuw gebouw Raiffeisenbank Oegstgeest VRIJDAG 6 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 CAMERA Het is altijd weer een aparte gewaarwording om de spelers in een film Nederlands te horen spre ken. Kort nadat „Mensen van Mor gen" in roulatie werd gebracht (en er weer uitgenomen), is er weer een nieuwe Nederlandse film gereedge komen. Voor „Plantage Tamarinde" heeft het gelijknamige toneelstuk van Hans Keuls model gestaan, dat vele malen met groot succes is opgevoerd. De Nieuw-Zeelander Michael Forlong tekende voor de regie. Het is het verhaal van Sjon Jan, die een plan tage beheert op Curasao. Zijn zoon en dochter gaan ieder hun eigen weg. De planter, die altijd heel schappelijk op zijn manier de kleurlingen heeft behandeld, krijgt die schok van zijn lieven, wanneer hij bemerikst dat zijn dochter verliefd is op een halfbloed. Als deze na zijn doktersstudiie in Amsterdam terug keert naar de West, blijkt de liefde nog niet gedoofd: zij trouwen toch en verlaten de plantage. Een crisis brengt Sjon Jan tot betere inzichten Het heeft geen zin zich te verzetten tegen de nieuwe tijd. Hij verzoent zich met zijin kinderen en met het leven. EERLIJK „Plantage Tamarinde" is geen mees terwerk geworden, maar vertelt op eerlijke wijze de tweestrijd van een man ge/bonden aan het verleden. Albert van Dalsum speelt op over tuigende wijze de hoofdrol. En dit is ook het zwakke punt in de film. De jongere spelers worden er door over speeld. Zij kunnen geen goed tegen wicht vormen tegenover het talent van deze acteur. Alleen Elly van Ste- kelenburg weet zidh te handhaven. De scènes met deze twee ras-artiesten vormen dan ook de hoogtepunten in de film. Ondanks deze kritische noot mogen we niet ontevreden zijn over de film, Hoe meer Nederlandse films gemaakt worden, des te meer kans er is, dat er goede films komen. We mogen en kunnen niet verwachten, dat bij een speelfillm-prodiuktie van drie a vier films per jaar evenzoveel meesterwerken worden gemaakt. Het toneelstuk dat de basis voor deze film vormde, heeft de film niet te zwaar belast. Het is in ieder geval geen verfilmd toneel geworden. Alleen de dialoog is nog steeds het zwarte schaap in de Nederlandse film. De film biedt geschikte ontspanning voor allen die veertien jaar en ouder zijn en 'n inzicht hebben in de rassen- moeilijkheden, die er ook op de An tillen waren en zijn. EDDIE IN EEN OUDERWETSE NICK CARTER TRIANON Eddie Constantine is in de film: „Eddie slaat alles" in de huid gekropen van Nick Carter, de bekende detective, die onze vaders en moeders reeds in de ban van zijn adembenemende avonturen sloeg. De vonken slaan af van dit klassieke Carter-verhaal waarin Nick in aan raking komt met een beroemde pro fessor, die een dodende straal heeft uitgevonden. Hij is bovendien de grootvader van een beeldschone klein-dochter. De hoogleraar wordt vermoord en eerst verdenkt Nick er de kleindochter van, daar zij de enige erfgename is. De liefde slaat soms met blindheid. Al gauw begrijpt Nick, dat er meer achter steekt en hij komt terecht bij de huishoudster en bij de geheimzinnige Chinees Li-Hang. Dat hij hiermee, op een beter spoor was, bewees de grote reeks misdadighe den die daarna volgen. Er zit een duivels brein achter al deze misda digheden, maar gelukkig weet Nick, alias Eddie te voorkomen, dat ook Catherina, de beeldschone maagd, in de duivelshanden van Li-Hang en zijn bende ten onder gaat. Hoe dit alles gebeurt moet de Voor zijn vertrek naar Holland, om echte liefhebber van een „ouderwets" daar medicijnen te gaan studeren, ^V^fti?fIsr6Stirfaarien- neemt Philip (Jaca Monkau, afscheid TWEE FILMVISIES OP DEZELFDE PROBLEMEN IN ,,'T HUWELIJKSLEVEN" LUXOR Twee visies op zeven huwelijksjaren vormen tezamen de reeds veelbesproken film van de Franse cineast André Cayatte, „Het huwelijksleven". Twee uren lang be leeft men de kijk van de mannelijke partner op zijn tot mislukken ge doemde echtverbintenis. De-volgende twee uur zijn bestemd voor de vrou welijke helft van het echtpaar. Twee verschillende benaderingen van de zelfde problemen, zoals in de meeste huwelijken man en vrouw de oorza ken van geschillen niet vanuit de zelfde gezichtshoek zien. Waar twee ruzie maken, hebben er twee schuld, ofschoon ieder voor zich er van over tuigd is het bij het rechte eind te hebben. Van dleze gedfaohtengaog is André Cayatte uitgegaan. Hij filmdie het kortstondige huwelijk van Jean Marc en Francoise, die elikaar im hun stu dietijd hebben leren kennen. Beiden zijin enig kind, Jean Marc is verwend en niiet tot volwassenheid gekomen; Framboise is daarentegen een door tastend meisje, dat het besluit heeft genomen Jean Marc afljs minnaar te veroveren. Zij trouwen ails er een kjntd op komst is en Jean Marc slaagt voor zijn rechtenstudie. De jonge advocaat ziet zijn toe komst 'als kinderrechter in 'n plaatsje in die Ardennen. Franco ise kan daar echter niiet leven en bewerkt, dat Jean Marc zijn werk als kinderrech ter opgeeft om een advocatenpraktijk in Parijs te kunnen beginnen. De jongeman slaagt er niet in een rede lijke carrière op te bouwen en zijn vrouw besluit zelf te gaan werken om daardoor meer gelid voor haar eigen uitgaven te verkrijgen. Hier liigt het zwaartepunt van de proble men: die man wordt overschaduwd door zijn vrouw. Het eindigt met het besluit te gaan scheiden. Op het be slissende moment voor de rechter is er een verzoening en beginnen bei den aan een „nieuw leven". De moei lijkheden komen weer en beider on begrip voor elikaar loopt uit op een schijnbaar definitief uiteengaan. De visie van Jean Marc op zijn 'huwelijk met Francoise levert een schril beeld van een vrouw, die de idealen van haar man ais kinder rechter niet steunt en Slechts uit is op gelid, luxe en gemak. In het tweedie filmdeel vertelt Francoise, dart het feitelijk allemaal anders is gegaan. Jean Marc is een jongen, die niet uit is op succes. Zijn werk in de Ar dennen wordit een dodelijke sleur. Hij is de zwakke partner in het hu welijk, futloos en niet in staat tot het nemen van beslissingen. De aspi raties van Francoise worden verkeerd opgevat. André Oayatte laat in zijn boeien de film veel vragen onbeantwoord. Omtrent die schuldvraag zal de bios coopbezoeker zelf een oordeel moe ten vormen. Voor wie dit verhaal van liefde en mislukking gaat zien, is er in d>e twee visies ruimte genoeg opengelaten voor eigen conclusies. Dit opmerkelijke filmwerk is zeker de aandacht waard. Toegang voor volwassenen. Let op gewijzigde aanvangstijden: 2 en 8 uur nam. Moord-film LIDO „Mensen van morgen" heeft plaats moeten maken voor „Geen alibi voor moord", een span nende, doch in artistiek opzicht wei nig hoogstaande rolprent, waarin uit hebzucht vijf moorden gepleegd wor den. Tot besluit krijgt men een spec taculair dodelijk ongeluk voorge schoteld. Twee inbrekers worden be trapt bij een geopende brandkast. Eén man wordt gegrepen, doch zijn vriend ontkomt, nadat hij de ontdek ker door een klap met een kandelaar het zwijgen heeft opgelegd. De gear resteerde en tot 20 jaar veroordeelde inbreker weet echter te ontsnappen en komt terecht in een café-pomp station, waar hij werk vindt èn een vrouw, die op 't geld van haar man voorzien heeft. De vrouw dwingt hem de brandkast van haar man te openen doch weer wordt hij betrapt. De vrouw redt echter de situatie en, naar zij denkt ook het geld, door haar man neer te schieten. Dan komen er twee louche figuren, die geld ruiken en in een vuurgevecht ook het lood je moeten leggen. Tot slot verschijnt de vriend van de inbreker-uitbreker uit Parijs en hem dwingt de jonge vrouw de kast te openen. Met het geld, zijn vriend in de steek latend, vlucht hij, nadat hij de jonge vrouw heeft gedood. Hij wordt echter door de politie opgewacht. In een poging de politie kwijt te raken verliest hij de macht over het stuur, rydt tegen een benzinepomp en komt om in een zee van vuur. De film werd goedgekeurd voor personen boven de 13. De KFC-leeftijd is veertien jaar. VETTE KOST VOOR AVONTUREN. VRIENDEN REX De Romeinse legerscharen trekken weer van west naar oost over het doek van dit theater in een spektakel van haat en liefde. „Goud voor de heersers". Kernpunt is de liefde tussen een slaaf met edele al lures en de favoriete van de troon pretendent. De slaaf is een bekwaam ingenieur, die na het bouwen van een brug de opdracht krijgt om goud uit de mijnen van de Phoeniciers te halen. De troonpretendent, tevens zijn heer en meester, heeft namelijk goud nodig om zijn aspiraties, de nieuwe keizer en de schone Pene lope te winnen. Dat deze film echter niets met de geschiedenis van het Romeinse rijk te maken heeft is eveneens buiten kijf. Maar de liefhebber van vette kost in het avonturenmenu kunnen hun hart ophalen. Vanaf veertien jaar volgens KFC. STUDIO heeft de Hitchcock-film over het merkwaardige meisje Mar- nie geprolongeerd. PROMOTIE De heer L. Schutte, geboren te Am sterdam, en thans wonende te Leid den, promoveerde heden tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen op proefschrift getiteld „De re actie van histidine met jodium". Promotor was prof. dr. E. Havinga. De heer A. A. Verduyn Lunel, ge boren te Medan (Sumatra) en thans wonende te Den Haag, promoveerde heden tot doctor in de Geneeskunde op een. proefschrift getiteld „De lo- calisatie van het atrio-ventriculaire geleidingssysteem bij normale harten en aangeboren openingen in het sep tum cordis (The localization of the atrio-ventriculair conduction system in normaal hearst and in cases of con genital openings in the septum cor dis"). De promotor was prof. dr. J. Dankmeijer. van zijn moeder Jaja (Elly van Ste kelenburg) in de film „Plantage Tamarinde" DRALON JONGENS TRUIEN Jaquard geweven, leeftijd 4 jaar vanaf 13.95 OVERAL KIJKEN MAAR KOPEN BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 MIDZA LEIDEN ETS OMGEVING Leiden Gedurende het komen- Tandarts, tel. 070543035. Wijkver- we weekend nemen waar (wijzigin- pleging zuster Lyckama, W. Pijper gen voorbehouden) de artsen Van laan 49, tel. 4161. Ambulance telef. Gent, Plantage 14, tel. 22538; Wy- 3923. Apotheek Geestbrug 14, Rijs- dicks, Witte Singel 17, tel. 30177; wijk, tel. 118623. Jansen, Rijnsburgerweg 29B, telef. Lisse Dkt. F. L. J. M. Haase Jr., 53024; Meel, Thorbeckestraat 5, tel. Heereweg 337, tel. 3685. Tandarts 22522. Voor spoedeisende gevallen is Bollenstreek zie Noordwijkerhout. geopend apotheek Van Driesum, Ma- Nieuwkoop en Noorden Dkt. M. re 110, tel. 20406. Voor weekend- Sanders Nieuwkoop, tel. 01725555. diensten van de tandartsen zie de Noordwijk Dkt. H. Kruyt, telef. raamborden. 2030. Wit-Gele Kruis zaterdag zuster Alkemade en Leimuiden Dkt. Brouwer, tel. 2388, zondag zuster Muskens, Noordeinde 166, Roelof- Van Stigt, tel. 3388. Groenetwk arendsveen, telef. 01713—329; dkt. zuster Roemelmg, tel. 2907. Apotheek Brinkhorst, Stapenseastraat 6, Lei- alleen De Duinrand, op zondag van muiden, tel. 01721269. 12-13 en 17-18 uur. TW+- r» T?ofro-cr Noordwijkerhout Dkt. H. C. de n Boskoop - Dlrt. De Wilde tel 204° Noordwijlkerhout telef. 02533-2417. Wijkverpleging zuster Beta, tel J2141. wijkverpiegmg Wit-Gele Kruis Rust- Hazerswoude Zie Leiderdorp. J 0468 Wijkverpleging zie Koudekerk aan Oegstgeest Dkt. H. A. Reterink, den Rijn. j h Evertsen'laan 14, tel. 50394. Wit- Hillegom Tandarts Bollenstreek Ggle Kruis ^ter Warmenhoven, tel. Z1Katw«kWaan "Se™ Rijn Dkt. H. 51188, b.g.g. 52426. Apotheek zei Lei- M. Hueting, tel. 2102; Apotheek Kon. den- Julianalaan 18, tel. 4370. Katwijk aan Zee Dkt. P. A. Vis ser, tel. 2023; apotheek zie Katwijk aan den Rijn. Koudekerk aan den Rijn Zuster (Advertentie) WEET wat u DOET BOTERMARKT 8—9 Neem ook gelijk een mooie WINTERJAS mee. Rijnsburg Zie Katwijk aan den Rijn. Sassenheim Dkt. G. L. van Raay J. P. Gouverneurlaan 40, tel. 7777. Wijkverpleging Wit-Gele Kruis en „Bethesda" zuster Groenesteyn, Hoogvliet, Kom van Aaiweg 7, Lei- Hoofdstraat 82, tel. 7645. Wijkverple- derdorp, tel. 01710-24909, b.g.g. 01710 g^g ^Groene Kruis" Sassenheim en -31297, alléén voor Koudekerk, Lei- omstreken zuster Muhlhaus Dr. Kuy- derdorp en Hazerswoude en Zoeter- periaan 3( Voorhout, tel. 02532—8122. woude-Rijndijk. Bij ongevallen aan Tandarts Bollenstreek zie Noordwij- de Rijndijk tel. 01714278. kerhout. Langeraar en Nieuwveen Dkt. Valkenburg Zie Katwijk aan J. Nooter, Woubrugge, tel. 01729— den 104. Wijkverpleging Wit-Gele Kruis Voorhout Dkt. A. W. Bots, Prof. zuster Eijs, tel. 01725777. Aalberselaan 1, telef. 025327393. Leiderdorp Dkt. Hennink, Mau- Tandarts Bollenstreek zie Noordwij- ritssingel 166, tel. 33686. Wijkverple- kerhout.. ging zie Koudekerk^ aan den Rijn. Voorschoten Voorschotense apo theek is geopend. Warmond Zie Voorhout. Wassenaar Dkt. J. A. Römer, Lange Kerkdam 56, tel. 2501; dikt. H. S. Boogaart, Storm van 's Gravesam- deweg 1, tel. 4466. Apotheek Schouw- weg 32, tel. 2402. Woubrugge Zie Langeraar en Nieuwveen. Zwammerdam Dkt. P. K. van der Ent Braat, Aarlanderveen, telef. 01725—308. Apotheek R. van Breest Smallen- burg is geopend. Leidscbendam Dkt. J. H. Uhl, Schout van Eijklaan 82, tel. 3039. Onderscheiding voor moedige Leidenaar Een onderscheiding van het Carne- Feestelijk straalden de blauwe neonletters „Raiffeisenbank" boven het Hiervoor had de voorzitter van de nieuwe bankgebouw op het kruispunt De KempenaerstraatTerweeweg, Raiffeisenbank, de heer J. van Vliet dat burgemeester H. L. du Boeuff gistermiddag geopend heeft. In zijn in zijn welkomstwoord iedereen van openingstoespraak in restaurant „De Beukenhof" schetste de burgemees- harte welkom geheten. „De bank is ter eerst in korte trekken de geschiedenis van de „Raiffeisenbank" in fff"® "i w r Jf vi™"' Fen'nllfn - - -- Oegstgeest De bank, die toen „oE Neutrale Coöperatieve Boerenleen- ES?Nte—ïf SmSÜS U bank heette, werd opgericht in 1926. De groei verliep succesvol en van geést zjjn we zoajs aUe banken, op te Leiden. Uit handen van de loco- het pand aan de Rhijngeesterstraatweg verhuisde men m 1948 naar Deutz- een zolderkamertje begonnen en burgemeester, S. Menken, zal hij straat 7, waar de Coöp. Raiffeisenbank tot gisteren gevestigd was. Per daarom mag het in gebruik nemen haar woensdag 11 november ten 1 januari 1952 gingen de banken „Leiden" en „Oegstgeest" een fusie aan van dit nieuwe gebouw wel een stadhuize ontvangen. Ook zijn vrouw teneinde een betere service te bieden en mede de kosten te drukken. Daar mijlpaal genoemd worden. zal bij deze plechtigheid aanwezig de administratie te Leiden voor drie kantoren gezamenlijk wordt ver- zijn. De heer Nieuwenburg heeft de- werkt en dit machinaal geschiedt, betekende dit een belangrijke kosten- Namens de Centrale Bank te Utrecht ze onderscheiding verdiend op 2 juni besparing. De naam luidde voortaan „Coöperatieve Raiffeisenbank Leiden nifïïfdS ai' ZatS! Oegstgeest". er op wees, dat men op een dag als van de Nieuwe Rijn sprong om de deze, niet alleen naar het verleden 77-jarige heer v. d. Zanden, wonend moet kijken, maar ook het oog ge- aan de Breestraat, uit de auto te red- richt houden op de toekomst. Het den. Wera w aa'tijd. n°L pP.?ri?cti?: De auto was omgeslagen, de be- neerd, het dienstenpakket uitgebreid stUurder kon zelf het portier niet Door de verdere uitgroei van de "r.l F. A. C. M. baron van Wijn- heer'v'Tzmdmvol^^ïeretlek6 bank werd uitbreiding noodzakelijk, bergen bracht z«n gelukwensen over plaats gestopt Hirtrante echter in Na enige moeilijkheden is nu dan namens de Ring van Boerenleenban- plaats van od de rem on het ontkoi eindelijk het gebouw gereed geko- ken „De Bollenstreek", evenals de pehnlspSaal tengevolge"wS bestuur heeft my ge- voorzitter r*™ TuM» peungspeaaai, tengevolge waarvan OEGSTGEESTER INITIATIEF men. „Het vraagd om deze bank te openen", aldus de burgemeester, „en ik doe dit met des te meer plezier omdat de bank te beschouwen is als een Oegstgeester initiatief. De bank is meegegroeid met de ontwikkeling van Oegstgeest, dat van een agra- /-i r -J kirngc V UJ-gC WdcUVciil iv v, P" Weidse zjjn aut0 achteruit in het water reed Groenten veiling, de heer J. van Eg- mond, oud-voorzitter, mr. J. H. Va- lentgoed, de heer L. Trijselaar voor de middenstandsvereniging „Oegst geest Actief", het erelid P. Ouds hoorn en de voorzitter van de Raad van Toezicht, de heer A. P. van Eg- rische gemeente een woongemeente mond. Vervolgens begaf het gezel- is geworden. De bank heeft tijdig de schap zich van restaurant „De Beu bakens verzet en is krediet gaan kenhof" naar het bankgebouw, waar geven aan de middenstand en be- burgemeester H. L. du Boeuff de gonnen met het behandelen van al- opening verrichtte, gemene bankzaken. Het in gebruik nemen van het nieuwe gebouw is daarom, niet alleen een mijlpaal voor de Raiffeisenbank, maar ook mannequins van een aantal nabij de Koornbeursbrug. STOMPWIJK SPORTVELD IN GEBRUIK Zondagmiddag a.s. zullen de sport velden aan de Meerlaan in gebruik worden genomen. Dit heuglijk feit wordt ingezet met een feesttocht door de drie sportverenigingen vanaf het tuinbouwcentrum naar de sportvel den, begeleid door de Juliana-fanfare. Na aankomst op het terrein zal bur gemeester Banning de kleedtent of- voor de gemeente Oegstgeest. Ik Parijse modehuizen hebben een ver- ficieel in gebruik doen stellen, waar- wens haar dan ook een voortdurend z9e^- ingediend om een vakvereni- na de tent door pastoor Koning zal succes toe". ginÊ te mogen vormen. Zij willen on- worden ingewijd. Om 14.30 speelt der meer waarborgen voor een ar- Stompwijkse Boys de eerste wedstrijd beidscontract van zes maanden en op het nieuwe terrein tegen Teylin- Bij de foto: Burgemeester H. L. du tevens de garantie, dat het aantal bui- gen. De burgemeester zal de aftrap Boeuff draaide de deur van slot en tenlandse mannequins nooit groter doen. Ook de handbalvereniging stelde hiermee de bank open. zal zijn dan het aantal Franse. speelt een wedstrijd tegen Animo 2.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3