£uxe naar Amsterdam Echtpaar licht gewond bij vreemd ongeluk op de Roomburgerlaan Eén Week voor auto dr. de brüyne gestolen dood door schuld Een exclucief pak DONDERDAG 5 NOVEMBER 1964 I DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 OEGSTGEEST CULTURELE ASPECTEN IN DE SOW JETUNIE Lezing voor K. O. afdeling Oegstgeest In de bibliotheek van het Rijnlands Lyceum werd gisteravond voor de afd. Oegstgeest van K. en O. de twee de lezing gehouden, in een serie van drie, handelende over de situatie ach ter het Ijzeren gordijn. Was het 21 oktober mr. J. L. Heldring, adj. hoofd redacteur van de N.R.C., die de po litieke situatie belichtte, thans was het dra. M. J. Broekmeyer, die de •chijnwerper richtte op een aantal culturele aspecten. Hij werd ingeleid door mr. A. W. Kist. Ons. M. J. Broekmeyer gaf een overzicht van de situatie, doch. kon uit die aard diecr zaak nriet té diep op het onderwerp ingaam. „De culturele Situatie is zéér veelomvattend en in gewikkeld'", zo verklaarde hij bij de sapvanig van zijn voordracht. De kunst in de Sowjet-Unie is ten nauw ste verbonden met de aligemeen eco nomische en politieke ontwikkeling, jij ondergaat een enorme invloed van <|e staat. De druk was vooral groot na die revolutie en gedurende die Sta linistische periode. In het centrum, Moskou, werd bepaald wat wel en ïjiet goed was. Gedurende de oorlogs jaren kregen de schrij vers en kunste naars een grotere vrijheid van han delen en men hoopte dat deze ten- denz zich na de oorlog zou voortzet ten. In 1946 werden de „schroeven" achter weer nauwer „aangedraaid" A-ls b.v. een liedje niet „naneude- baar" was door het volk, dan werd bet door die partij afgekeurd, rele- veerde de spreker ais typisch voor beeld. De literaire taak van die schrij ver was de situatie te schetsen naar het belang van de partij en die theo rie vain het „socialistisch realisme" werd ook voorgehouden aan schil ders, schrijvers, filmers en beeld houwers. Het was Ohrosjtsjow die eens op gemerkt heeft: „Je kunt een boek niet zondier speld lezen", daarmede doe lende op het feit dat men zich voort durend moest kunnen prikken om wakker te blijven. In 1958, toen de destalinisatie in volde gang was heeft hij ook gezegd: Vecht de cultuur zelf maar uit. De vrijheid, die na het ver dwijnen van Stalin enigermate was ontstaan werd echter door de1 Hon gaarse opstand (nu juist 8 jaar gele den) weer afgeremd. Maar toch kon men ondier de schrijvers een tendenz in een progressieve richting waar nemen „terug naar het onverteerde verleden". Gedurende de periode '58 tot '62 kwamen er verhalen los over zuiveringen, concentratiekampen en over het leed diat men had doorge maakt. GEEN PUBLIEKE OPINIE De couranten in Rusland gaven niet de publieke opinie, doch steeds die officiële weer. Het waren dichter» en schrijvers, die zich in de jaren '60 tot '62 opwerkten tot spreekbuizen van die publieke opinie Zij traden in stadions op waar 10 tot 20 duizend mensen urenlang naar hen luisterden. Na deze drie jaren van liberali serende werking op 't culturele vlak kwam er een stilstand in de ontwik keling. Spreker weet dit aan de Cuba- arisis. De Russische dichter Jewgeni Jewtusjenko werd uitgerangeerd. En bij de bevolking verloor hij het aure ool, omdat hij niiet op zijn standpunt bleef staan doch enigermate ongelijk bekende tegenover de partij. Het eerste bewijs, dat de teugels wat ge vierd waren leverde de schrijver W. Doeditsew met het boek „Niet bij brood alleen" dat destijds grote beroering verwekte. Ook de naam Ilya Ehrenburg moge niet onver meld blijven. De gang van zaken bij toneel en film zijn nauw verwant aan de lite raire ontwikkeling. Spreker ging ver der in op het onderwijs, dat vooral na de revolutie geweldig werd ge stimuleerd. Doch tegen het denkbeeld van Ohroesjtsjow dat men drie jaar lang 1/3 gedeelte van het schooljaar in de praktijk moest werken achter de draaibank etc., rees groot verzet. In Polen en Joego-Slavië heeft de culturele ontwikkeling zich sinds 1948 sterk in westerse zin doorgezet. De partij neemt wel een standpunt in doch het wordt niet opgedrongen. In deze twee landen heerst een be trekkelijk vrij cultureel leven, hoe wel met name Polen Gomulca de touwtjes weer wat strakker aanhaalt. Na de pauze werd van de gelegen» heid tot vragen stellen druk gebruik gemaakt en tevens was er een kleine expositie van een aantal novellen, geschriften en verhalen van Rus sische schrijvers. Niet op 11 maar op 18 november ajS. wordt de laatste lezing in deze serie gehouden dioor professor A. J. Rasker, die de godsdienstige aspec ten zall behandelen. Promotie Aan de rijksuniversi teit in Utrecht is de heer A, de Kui per uit Oegstgeest tot doctor in de Godgeleerdheid gep ^moveerd op proefschrift: „Israël sen zending en oecumene". SASSENHEIM K.A.B.-BESTUUR NEEMT AFSCHEID Maandag 9 november a.s, zal het plaatselijk Bestuur van de K.A.B. bij gelegenheid van de struktuurwijzi ging officieel afscheid nemen. Deze bijeenkomst zal gehouden worden in het K.S.A.-gebouw, in de nieuw gerestaureerde, grote zaal. Aanvang 8 uur. De voorzitter, de heer J Kortekaas die gedurende 40 jaar dezè funktie heeft vervuld, als ook zijn naaste medewerker, de heer P. Jos den Boer, zullen bij deze gelegenheid gehuldigd worden. Een passende omlijsting zal ver zorgd worden door een muziekgezel schap, de toneelvereniging „St. Pan- cratius" en de muziekver. „Adest Mu- sica". Gedurende de pauze is er gelegen heid tot een persoonlijke felicitatie. LISSE - Kasteel „Keukenhof" beschikbaar voor exclusieve ontvangsten Wij vernemen uit zeer betrouwba re bron, dat het in de bedoeling ligt van J. C. E. van Lijnden om aan het kasteel weer een functie te geven. Daarbij is gedacht aan de mogelijk heid om op het kasteel bijzondere activiteiten te kunnen doen plaats vinden, zoals het houden van con- ?;ressen, exclusieve shows, promotie- gstiviteiten, enz. Met nadruk werd echter medegedeeld, dat dit alles slechts op hoger niveau kan plaats vinden. Het is allerminst de bedoe ling om er allerlei activiteiten van meer gewoon karakter te doen orga niseren. Hetgeen toegelaten wordt, moet geheel passen in de sfeer van Keukenhof. Voor bijzondere doelein den is de bovenverdieping thans ge heel vrij en eventueel beschikbaar. Er is een grotere „zaal" met in de onmiddellijke omgeving enige aan grenzende kamers, die allen een ge heel eigen sfeer hebben Overal zul len open haardvuren de gezelligheid verhogen, alles door een bijzondere verlichting in een intieme sfeer ge bracht. Voor gelegenheden, als boven om schreven, worden de vertrekken in opdracht van de eigenaar van een bloemenversiering voorzien. Voorts zullen twee lakeien hun diensten ver richten bij ontvangst van gasten. Zo werd enige tijd geleden een zeer geslaagd jagerscongres gehouden met ongeveer 200 deelnemers. Verdere diensten worden door de Keukenhof niet verleend. Wanneer men van de Keukenhof gebruik wil maken, zal men zelf voor de verdere entourage moeten zorgen wat betreft het ver zorgen van een diner of anderszins, waarvoor men dan een hotel of een restaurant opdracht kan geven. In deze geest wil men de Keukenhof in de belangstelling brengen. VOORSCHOTEN „Bro motoclub" De „Bromoto- club" houdit de traditionele „Najaars- rit" op zaterdag 14 november a.s. Deelname staat open voor auto's, motoren/scooters en bromfietsen. Er wordit gereden volgens KNMV-hamd- leidiing 1963. Dit is de laatste rit die meetelt voor het club-kaartlezers- kampioenschap 1964. Er kan in drie klassen worden gereden; A-gerou- tineerden en C-klasse beginners. (C- klasse uitsluitend voor leden B.C.V.) voor bromfietsen is er slechts één klasse. Het inschrijfgeld bedraagt voor leden 3.- en voor niet-leden 4.- De rit is uitgezet door het echt paar Jansen en wordt nagereden door J. Wiideboer. Gelegenheid tot in schrijving in café „Ton Bakker", Rijksstraatweg 465 te Wassenaar. In schrijving geopend vanaf half 2. LEIDEN Japante schone leidt cliënt over weelderige tapijten Amerikanen zoeken plaats voor een nieuw bankgebouw (vwt onze corresponcten») New-York (P P) - Meer en meer werpen grote Amerikaanse ban ken zich op de veelal zeer lucratieve internationale financiële trans acties en om de beste kansen te hebben, belangrijke firma's die zaken doen met de Verenigde Staten aan te trekken, wordt het me kantoor na het andere in het buitenland geopend. In vele landen van de wereld en in de belangrijkste handelscentra nestelden zich reeds Amerikaanse banken. Zo vestigde onlangs de First National City Bank van New-York een bijkantoor in Amsterdam aan de Heren gracht. Dit is echter een schamele behuizing vergeleken Wj de ande-, re vestigingen van dit bankconcern. Wij brachten een bezoek aan het nieuwste „bijkantoor" te New-York, een luxueus Internationaal bankcentrum dat in mei geopend werd met het oog op de stroom van internationale zakenlieden en te verwachten vloed van buiten landse toeristen naar de New-Yorkse wereldtentoonstelling. Het centrum is gevestigd m een van de allernieuwste wolkenkrabbers. Zandvoorter bekent juwelendiefstal In Zand voort is vanmorgen een in woner van deze plaats aangehouden in verband meit de juwelendiefstal ter waarde van ongeveer 37.000, die zondag in het Badhotel in Zand voort werd gepleegd. De 21-jarige Haarlemmer T. P. C. kon reeds in de loop van maandag worden gearresteerd. Hij was in het bezit van een waardevolle ring, die door de Amsterdamse diamantair Van Moppes als zijn eigendom werd her kend. Woensdag legde hij een beken tenis af, nadat het grootste deel van de buit ter waarde van ongeveer 25.000.werd teruggevonden, on dermeer achter een losse plank in 'n kast. De tweede arrestant het is de 22-jarige J. R. H. uit Zamdvoort heeft vanmorgen na enkele uren een volledige bekentenis afgelegd. De rest van de buit werd teruggevonden in de tuin van zijn woning. Gisteravond omstreeks kwart voor acht vond op de kruising van de Roomburgerlaan en de Rijndijkstraat een botsing plaats tussen een perso nenauto en een scooter, tengevolge waarvan de bestuurder en de duo passagier van de scooter enkele lich te verwondingen opliepen. Beide voertuigen werden vrij licht bescha digd. De scooterberijder, de 25-jarige Leidse verkoper G. Hageman, reed op de secundaire rijbaan van de Roomburgerlaan en wilde linksaf, de Rijndijkstraat in. Aan de lichten zag hij, dat er een personenauto na derde, waarom hij zeer langzaam uiterst rechts van de rijbaan ging rijden. De 53-jarige bestuurster van de personenauto, die bij nader on derzoek niet in het bezit bleek te zijn van een rijbewijs, schrok van de scooter blijkbaar zo, dat zij in plaats van de Roomburgerlaan op te rijden, rechtdoor reed en de scooter in het plantsoen omver drukte. Vermoede lijk bleef de autobestuurster hierna nog gas geven, waardoor haar auto in het plantsoen kantelde. De scooterberijder kreeg enkele schaafwonden aan het linker-dijbeen, zijn duo-passagiere, zijn 20-jarige echtgenote, enkele lichte verwondin gen en vermoedelijk een kneuzing in de rechtervoet. Zij werden met een particuliere auto naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. De bestuurster van de personenauto liep geen letsel op. OUD-LEIDENAAR EXPOSEERT IN NIJMEGEN. De kunstschilder Jan Schlechter, eertijds leraar tekenen aan het St. Agneslyceum te Leiden, doch enkele jaren geleden emigreerde hij naar Amerika (hij woont en werkt nu in Otiumwa, Iowa), houdt van 7 novem ber tot en met 6 december een ten toonstelling van schilder ij en en teke ningen in het tentoonstellingsgebouw „De Waag" aan de Grote Mankt te Nijmegen. De tentoonstelling wordt niseerd door de Stichting Nij- museum voor schone kunsten. Even wisselen De entree ligt aan de elegante Park Avenue waar wij binnen tredend eerst de portier passe ren. Deze "doorman" is reeds een opvallende verschijning. Het is een Sikh uit India in zijn lands- kleding, compleet met tulband en baard. In de prachtige hal worden wij opgevangen door de charmante receptioniste, de Japanse Noriko Shinoda, eveneens in traditionele klederdracht. Als wij onze wen sen kenbaar maken vraagt ze vriendelijk uit welk land wij ko men en alhoewel we alleen maar geld willen wisselen en een chèque komen verzilveren, leidt zij ons over een uitzonderlijk kostbaar Perzisch tapijt naar een bankbe- ambte die ons met "Goede mor gen heren" in het Nederlands ver welkomt en onze taal uitstekend blijkt te beheersen. We maken te gen hem een opmerking over de bijzondere gratie, de elegance van het meisje. "Ja", zegt hij, "maar m moet bedenken dat zij in haar vader land reeds vanaf haar derde jaar de klassieke Japanse danskunst heeft beoefend. Het is wel duide lijk, dat gratie en elegance een deel van haar gehele wezen zijn geworden." "En die vloerbedekking?" infor meren wij. "Deze hal is bedekt met een 160 jaar oud Feraghan Perzisch tapijt van zeer grote waarde," vertelt de bediende "en de rechterwand, daar tegeno ver de ramen, is geheel bekleed met een kostbare Japanse hout soort, tamo. Die groep klokken in het midden geven de verschil lende tijden aan die op dit mo ment gelden voor diverse be langrijke hoofdsteden in de we reld. De muur aan het eind van de hal is bedekt met een schitterend De Haagse rechtbank veroordeelde vanmorgen de 34-jarige Haagse kap per D. van B. tot een week gevange nisstraf wegens dood door schuld. In de avond van 23 maart van dit jaar reed verdachte met een auto op rijks weg 4a bij Voorschoten een scooter- rijder aan, waardoor dieze in 'n sloot terecht kwam. Als gevolg van zijn zware verwondingen kon het slacht offer, een student uit Leiden, niet snel genoeg uit de sloot komen en verdronk. De duopassagiere werd licht gewond. De autobestuurder be riep zich erop, dat het achterlicht van de sc ooter niet zou hebben ge brand. De officier van justitie had twee weken geleden tegen verdachte zes weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid ge- eist'. In de afgelopen nacht is in de Cobetstraet te Leiden de auto van de Leidse arts J. de Bruyne verdwe nen. Het is een gebroken-witte twee- deurs Opel Rekord met schuifdak en als kentekenen HP 78-19. TER AAR MEISJE OP SLAG GEDOOD Gistermiddag is het driejarig doch tertje van de familie J. Vaneman uit Ter Aar het slachtoffer geworden van een ongeval. Op weg van de kleuterschool naar huis werd het kind, dat op een autostep reed, aan gereden door een vrachtwagen. Het meisje was op slag dood. Prachtig bewerkte men, kostbare tapeten, ptantaa en bloemen en een Japanse receptioniste in klederdracht scheppen een i aandoet. wandtapijt, waarop voorstellingen die een duidelijk beeld geven van de wereldomvattende praktijken van deze internationale bank." Aparte sfeer We staan verstomd over de bij zonder aantrekkelijke wijze waar op we hier worden bediend. Buiten de originele ontvangst wordt er nog een zeer aparte sfeer geschapen tussen bank en cliënt door het ontbreken van loketten of een balie. Door de Japanse receptioniste wordt iedere cliënt naar een bank- beambte gebracht die de taal van de bezoeker spreekt. Deze zit achter een prachtig bu- De hal mi bot m Me divorce talen «preken. Rechts de houten wond met de klokkengroep die de verschillende tijden ia de worctd aangeeft. reau en daarvoor staan comforta bele stoelen, waarop de gast kan plaatsnemen. Een dergelijk contact is bijzon der aangenaam. Wij spraken hier met de heer Lawrence Heath, manager van de First National City Bank van New-York voor het gebied van de E.E.G. Alsof hij zich wilde veront schuldigen vertelde onze gast heer dat het nieuw gevestigde bijkantoor in Amsterdam als een tijdelijke huisvesting moet wor den beschouwd, waaraan men ui teraard niet zoveel kosten wil spenderen. Near Y Prerierrksptetn "En waar komt uw definitieve pand?" "Volgens mijn directie zal bin nen enkele jaren het zwaartepunt van het Amsterdamse zakenle ven zich verplaatsen naar het Frederiksplein, waar immers ook het hoofdkantoor van de Ne derlandse Bank wordt gebouwd. Wij zijn bij de First National Bank daarom bezig uit te zien naar een geschikte bouwmogelijk- heid op of nabij het Frederiks- pl-in om daar het permanente bijkantoor te gaan vestigen in een tot dat doel speciaal te bou wen perceel." Speciaal vestigde de heer Heath de aandacht op het aardige feit, dat de First National Bank nog een persoonlijke band met Am sterdam heeft, doordat burge meester Van Hall in het begin van zijn carrière in de twinti ger jaren enige tijd bij deze bank werkzaam is geweest. Wanneer het eventueel nieuw te bouwen bijkantoor van de First National Bank te Amsterdam mettertijd een afspiegeling mocht worden van het prachtige bijkan toor dat wij in New-York bezoch ten, dan zal Amsterdam er een schitterende bank bij krijgen, een welkome aanwinst in het handels centrum van de hoofdstad! Mr. Fred vaz Diaa spelen met contrasten De wintersportplaatsen zullen straks hun poor ten openen voor duizen den toeristen en sport liefhebbers. Met deze stroom van enthousiaste vakantiegangers zullen die plaatsen worden overspoeld met de meest exclusieve winterkleding van dit jaar. Het is een bekend feit dat in deze verschillende cosmopoli- tische centra, de kleding een bijzonder belangrij ke rol speelt. Het is één aaneenges chakelde modeshow. Natuurlijk gaat niet iedereen naar de winter sport, maar de laatste ja ren neemt de winterva- kantié een zeer belang rijke vlucht, zodat hier aan wel 'n modepraatje kan worden gewijd. Wij tonen u een model van een zeer leuk exclu sief winterpak. Het is vervaardigd van orlon, hetgeen warmte en wa terdichtheid garandeert. Het model kan iedere toets der kritiek met glans doorstaan. De dak panrode ruitjes op een witte achtergrond geven aan dit pak dat jeugdige cachet dat wij zo graag in onze kleren tot uit drukking brengen. Een heel aardig contrast vormt het kimonoachti ge lijfje met de wijde vlindermouwen en de nauwe strakke broek. Met opgeslagen capuchon biedt het een heerlijke beschutting tegen koude, wind en regen. Men heeft bovendien een bijzonder aardige oplossing voor de sluiting gevonden. Dit aan één stuk gebreide wintersportpak mag met recht een succes der winterkledingindustrie worden genoemd, niet alleen vanwege zijn exclusiviteit maar bovendien en vooral wegens het praktische nut van zo'n pak.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9