Zij deden mijn was waar ik bij Vijftien en tien jaar geëist tegen schietende inbrekers Kritiek op verordeningen voor bejaardentehuizen „St. Donnaciuskoor te Alphen aan den Kip ^D.ueYno';.s~en Wim Koop vierde 4e lustrum met operetteconcert DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 H.M. de Koningin en H.K.H. prinses Christine bekijken hier een schilderij van Van Dijck, voorstellende prins Willem n van Oranje en zijn bruid prinses Maria Stuart. De opname werd woensdagochtend gemaakt tijdens het bezoek van de koningin en de prinses aan de „Orange and Rose"-ten- toonstelling in Londen, welke kunstschatten laat zien uit de zeventiende eeuw uit Engelse en Nederlandse verzamelingen. De opzet van de ten toonstelling is, de verbondenheid tussen beide volken tot uitdrukking te brengen. De aanslag op agent Nijenhuis te TV dam Diefstal bij berging van uitgebrand schip De rijkspoltie te water heeft bij een twintigtal bergers een grote voor raad goederen aangetroffen, die af komstig zijn van het Indonesische schip „Tjokro-aminoto", dat de vori ge week in de Amsterdamse haven gedurende 37 uur een prooi der vlam men was. De politie heeft de buit, die o.a. bestond uit levensmiddelen, fles sen drank, kompassen, gereedschap pen en dekens is belag genomen. De firma Vinke, agent van de reder van de „Tjokro-aminoto" heeft aangifte gedaan bij de politie van diefstal omdat tijdens de berging ve le sloten van kasten waren gefor ceerd. De betrokken arbeiders zijn na het verhoor weer naar huis ge stuurd. Er zullen waarschijnlijk nog meer aanhoudingen volgen. De procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag, mr. Zaaijer, heeft gistermiddag tegen Andries en David v. D., een 23-jarige los-werk- man en een 35-jarïgè constructie- schilder uit Rotterdam, gevangenis straffen van resp. vijftien jaar en tien jaar en zes maanden geëist. Het tweetal was zeven maanden geleden door de rechtbank in Rotter dam veroordeeld wegens hun aandeel in de aanslag met een negen milime- ter-pistool op de Rotterdamse poli tieagent Beint Nijenhuis (27 jaar) tot gevangenisstraffen van elk tien jaren met aftrek. De Rotterdamse rechtbank veroor deelde zowel Andries als David op grond van poging tot diefstal met braak, gevolgd door geweld om een vlucht mogelijk te maken. Mr. Zaaijer, eiste de vijftien jaren Jr op grond van poging tot ge kwalificeerde doodslag, subsidiair po ging tot moord. In het geval van Da vid achtte hij de poging tot diefstal met braak, gevolgd door geweld om een vlucht mogelijk te maken, bewe- BRIEF „De aanslag op agent Nijenhuis ge uigt van een abjecte gangstermen- taïiteit", zo begon de procureur ge neraal mr. J. Zaaijer zijn requisitoir. „Dit schokkende misdrijf is niet al leen een wandaad tegen agent Nijen huis zelf maar ook tegen iedere Ne derlandse burger". Mr. Zaaijer liet er geen twijfel over bestaan dat de mannen die op de morgen van 1 november 1963 in het Blekershof ge lopen hadden, de gebroeders Van D. waren. Ook stond het voor de procu reur-generaal vast, dat 't Andries is geweest die het fatale schot had af gevuurd. Hij motiveerde dit met de door de Rotterdamse justitie onder schepte correspondentie van David, geschreven in het Huis van bewa ring, aan een broer in Roermond. David schreef letterlijk: „Andries is dom geweest. Hij had niet aan Van Berkel een „duikadres moeten vra gen". De vele tientallen details waar van voorts in de rapporten melding wordt gemaakt, kunnen zeer nuttig zijn in verband met het ooggetuigen- bewijs, zo zei de procureur-generaal nog. Hij achtte zowel David als An dries in ieder geval schuldig aan po ging tot diefstal met braak, gevolgd door geweld om een vlucht mogelijk te maken, feiten waarvoor de recht bank in Rotterdam het tweetal al tot tien jaar gevangenis veroordeelde. MAXIMALE STRAFFEN Hij vroeg zich echter af of de rechtbank in Rotterdam Andries niet ten onrechte heeft vrijgesproken van het tweede ten laste gelegde: de po ging tot doodslag of zelfs van de po ging tot moord. Op grond van de fei ten achtte de procureur-generaal po ging tot gekwalificeerde doodslag en subsidiair poging tot moord bewe zen en hij eiste daarvoor tegen An dries vijftien jaar gevangenisstraf zonder aftrek van het voorrarrest (een jaarT. Tegen David vorderde hij, wegens poging tot diefstal met braak gevolgd door geweld om een vlucht mogelijk te maken, tien jaar en zes maanden gevangenisstraf, ook zonder aftrek van het voorarrest. Deze straf fen zijn de maxima voor de misdrij ven die de procureur-generaal be wezen achtte. Het neerschieten van een politie agent is een zeer ernstige zaak. In Engeland krijgt men daarvoor het daar geldende maximum: de strop. In Nederland bestaat de doodstraf niet, maar ik ben van oordeel dat in dit geval 't in Nederland geldende ma ximum zo goed mogelijk benaderd moet worden, zo besloot mr. Zaaijer zijn requisitoir. Evenals zeven maanden geleden waren de twee verdedigers, mr. Post- ma en mr. Schepel, ook gisteren van mening dat het openbaar ministerie er hiet in is geslaagd voldoende wet tig en overtuigend bewijsmateriaal tegen hun cliënten te verzamelen om hen veroordeeld te krijgen. Een aan tal belangrijke getuigenverklaringen onder meer die van agent Kraayveld, van de ex-gedetineerde en van Van Berkel, vonden de twee verdedigers allerminst betrouwbaar. Ook nu concludeerden mr. Postma en mr. Schepel tot vrijspraak. Het Hof zal over veertien dagen arrest wijzen. Drie treinen raakten uit de rails bij een drievoudige ontsporing op de lijn ParijsLe Havre nabij het plaatsje Archeres. Vier mensen werden hierbij gedood, terwijl zes mensen gewond werden. De foto geeft een overzicht van de ravage. DE R.K. GEMENGDE ZANGVER ENIGING „St. Bonifacius" te Al phen a. d. Rijn vierde haar 20-jarig bestaan met een ongetwijfeld zeer geslaagde operetteavond. De operette, die uit de „Opéra Co- mique" is voortgekomen, naderde al lengs meer en meer de muzikale klucht, komische en sentimentele ef fecten werden de hoofdbestanddelen van de operette. Namen als Offen bach, Strauss, Zeiler en Léhar zijn op dit gebied geen onbekenden. Maar een operette vraagt spel, zang, en decors, die missen we op 'n avond als deze. Het is heel genoeglijk naar deze muziek te luisteren, maar er ontbreekt toch iets aan. Dat is het bezwaar van een operette-zangavond zonder de elementen. CHRIS VAN DER MARK had de directie van orkest en koor met solisten. Hij voelt de sfeer wel aan maar zijn directie is te zwaar, te strak, wat vooral bij de koren tot uiting kwam. Een zangvereniging is geen „operettekoor" en omgekeerd. Chris van der Mark, die het geheel, orkest en koor, wel weet te dirige ren is toch te strak, te weinig elas tisch om komische effecten op te vangen en vooral in zijn koor tot uit drukking te brengen. De solisten, bekenden uit de ope rettewereld, lieten ons horen hoe het wèl moet. Nel Duval, sopraan en Wim Koop man, tenor, zijn tè geroutineerd om niet zelfstandig hun partijen in de operettefantasieën te zingen en zij behaalde dan ook een groot succes in de genoemde fantasieën en in hun soli met orkest. Zij speelden en zon gen in grote vrijheid. Dat zij daardoor wel eens botsten met de directie kon Minister Bogaers Bouwcapaciteit in 2 jaar met 38% toegenomen De bouwcapaciteit in Nederland is in 1964—'65 38 pet. groter dan zij in 1962'63 was. Minister Bogaers van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid heeft dit gisteren medegedeeld tijdens een werkbezoek, dat hij aan Zeeuws-Vlaanderen bracht. De minis ter verklaarde voorts o.a., dat het vooralsnog niet mogelijk zal zijn in Nederland de teugels verder te vie ren bij het bouwbeleid. Dit zou een tekort in de bouwcapaciteit beteke nen, evenals een tekort aan het be nodigde materiaal en derhalve ab soluut onverantwoord zijn, zo zei de minister. Het bezoek vain minister Bogaers aan Zeeuws-Vlaanderen hield ver band met de samenwerking, die tus sen alle dertien gemeenten van Oost- Zeeuws-Vlaanderen tot stand is ge komen op het gebied van de .bouw. Deze kleine gemeenten hebben de handen ineen geslagen daar zij inza gen, dat zij gezamenlijk rationeler zouden kunnen bouwen dan elk af zonderlijk. Het ratio-bouwprojeot, dat van deze samenwerking het resul taat is, beoogt de bouw van in to taal 960 woningen in Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Minister Bogaers zei tij dens een ontvangst op het raad huis Axel bijzondere waardering te hebben voor hetgeen op het ge bied van de bouw in Oost-Zeeuws- Vlaanderen wordt gepresteerd. „Men heeft hier begrepen wat het doel is van de laatste bouwnota en er alles uit geput wat er in zit en ook in praktijk gebracht. De bouwcapaci teit in Zeeuws-Vlaanderen is hier door sterk uitgebreid. De hier ont stane samenwerking betekent een voorbeeld voor het hele land". Minister Bogaers verklaarde volle dig begrip te hebben voor de gewel dige moeilijkheden, die eraan ver bonden zijn om te komen tot samen werking tussen dertien gemeenten en een woningtype te ontwerpen, dat overal voldoening geeft. Ter ere van de samenwerking tus sen de dertien gemeenten is in Axel een monument opgericht, dat gisteren door minister Bogaers weird ont huld. niet uitblijven. Maar hun routine red de de zaal dan steeds weer onop vallend. Ook het orkest, bestaande uit mu sici van het bij de radioluisteraars wel bekende Promenadeorkest, had moeite met deze te zware directie, maar vingen door hun routine in deze muziek van de lichte muze, alles vrijwel onhoorbaar voor de luis teraars op. Het geheel was voor de kritiekloze aanwezigen een succes dat zij ondub belzinnig in hun applaus tot uiting brachten en dat onderling door diri gent, solisten, koor en orkest werd gedeeld. THEO TEN HOOVEN Onlangs deed een Sunil was-team de was voor mevrouw J. M. Roodbeen, Troelstrastraat 16 te Moordrecht. "Ik wist niet dat mijn was toch nog witter kon zijn, "zei ze. "Maar ze hebben 't me laten zien. Nu begrijp ik wat ze bedoelen met: Sunil geeft het hoogste wit". (Advertentie) TEVEEL VERSCHILLEN Op de buitengewone ledenvergadering van de Katholieke Vereniging van Bejaardentehuizen, die vandaag in de Stadsschouwburg te Eindhoven werd gehouden, is kritiek geoefend op het stelsel van provinciale veror deningen, dat uitvoering moeten geven aan de op 1 september jl. van kracht geworden wet op de bejaardenoorden. Drs. A. M. A. Janssen, di recteur van de Katholieke Vereniging van Bejaardentehuizen, zei in een inleiding dat men nu een per provincie variërend uitvoeringsbeleid moet gedogen, terwijl evenals in vele andere zaken, ook hier een ontwikkeling gaande is naar een landelijk gelijk verzorgings- en voorzieningsniveau. Door een centrale regeling zou het beginsel van gelijkheid van behande ling van alle tehuizen bij de toepassing van de wet zijn bevorderd. GROTE TUINEN Drs. Janssen wees op een aantal verschillen in de onderscheidene provinciale verordeningen. Hij noem de bijvoorbeeld de bepalingen ten aanzien van de behuizing. Behoudens in de provincie Noord-Holland zijn volgens spreker nergens zodanige inrichtingseisen gesteld, dat ook oude gebouwen er in redelijkheid kunnen worden aangepast. „Dat in het kader van het noodzakelijke ont- heffingsbeleid hierdoor veel moei lijkheden zullen ontstaan is duide lijk". Voor diverse zaken worden mini mum maten voorgeschreven. De pro vincie Overijssel schrijft voor dat een tehuis een tuin moet hebben, die netto minimaal drie maal de op pervlakte van het tehuis met toebe horen moet hebben. In andere pro vincies worden minimum maten op gegeven voor kamers en recreatie ruimte en minimum aantallen voor badgelegenheden, e.d. AVERECHTS „Het aangeven van minimum ma ten leidt er vooral in ons land toe, dat deze* in de praktijk als maximum maten zullen worden gezien. Een dergelijke ontwikkeling is dan juist een averechts resultaat van hetgeen door de auteurs van de verordenin gen bedoeld wordt n.l. het veilig stellen van een verantwooi'de, aan de eisen van de tijd aangepaste huis vesting. Het leidt er ook toe dat een progressief beleid onmogelijk wordt". Een ander punt waar drs. Janssen zich tegen keerde was het verschil in de brandvoorschriften per provin cie. „Dat de provincie Noord-Hol land exorbitant uitgebreide brand veiligheidseisen voorschrijft wordt gelukkig door geen andere provin cie (nog) gevolgd. Zou het echter niet mogelijk zijn om op dit techni sche punt tot een uniformering te komen?" De brandveiligheidsvoor schriften behoeven naar de mening van spreker geen provinciale aan passing. Deze spelen zich in laatste instantie toch op plaatselijk niveau af. Het jubilerende kath. St. Bonifacius- n 1 All 1 de jubileumuitvoering in Avifauna. J[ tf Rechts op de voorgrond de solisten: 1 A 1

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7