S)e &2id6eSotiAa/iit Goldwater biedt Johnson - alsnog - gelukwensen en zijn diensten aan Tsjoe En-lai naar Moskou Verdreven Boliviaanse president vlucht naar Peru CALEX DONDERDAG 5 NOVEMBER 1964 56e JAARGANG No. 16.c Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Peking toont weer Jnteresse Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten beiorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w„ 3,35 p. mnd„ f 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 et p. mm. Telefoontjes f 1,75 tt ij moeten onze wonden verbinden", zegt president President Lyndon B. Johnson werd gisteren in triomf naar het Witte Huis teruggezonden na een van de grootste verkiezingen in de Amerikaanse geschiedenis. Hij verpletterde zijn republikeinse tegenstander, senator Barry Goldwater, onder een lawine van stemmen, die de enorme overwinning in 1936 van president Frank lin D. Roosevelt op gouverneur Alf Landon zelfs nog in de scha duw stelde. Hij behaalde 61 procent van het totale aantal stemmen: 42 miljoen tegen bijna 27 miljoen voor Goldwater. De rechtse senator, gesteld voor een vernederende nederlaag, verbaasde het Amerikaanse volk door te weigeren dinsdagavond nog vóór hij naar bed ging de voor de verliezer gebruikelijke erkenning van zijn nederlaag af te leggen. Pas gisteravond heeft hij op een pers conferentie in Phoenix, Arizona, zijn nederlaag in de presidents verkiezing toegegeven. Strijd in republikeinse partij verwacht Goldwater zei geen bitterheid of rancune te voelen. Hij zond Johnson een telegram waarin hij volgens de Amerikaanse traditie zijn nederlaag erkende en de president gelukwenste. Hij sprak zijn aanhangers moed in en zei, dat de republikeinse partij nog steeds oppositiepartij zou blijven. We hebben een taak te verrichten, zei htf. In zijn gelukwens aan Johnson zei Goldwater, dat hij bereid was deze te helpen om een beter Amerika en een veilige en waardige vrede tot stand te brengen. Er staat veel te doen met betrekking tot Vietnam, Cuba en het vraagstuk van recht en orde in eigen land. Het communisme blijft de belangrijkste hinderpaal v.oor die vrede en ik ben er zeker van, dat het gehele land u zal bijstaan in het zoeken van een oprechte oplossing voor deze kwesties, aldus Goldwater. Op een vraag of hij van plan was zich in 19S8 wederom kandidaat te stellen zei Goldwater: „Ach, dat duurt nog zo lang. Ik geloof, dat ze nu een andere kandidaat zouden nemen: wat mij betreft vind ik het best". Goldwater deed een scherpe aan val op de commentatoren van pers, t.v. en radio. Die moesten zich scha men voor de „vitrioolachtige aanval len" waaraan zij zich tegenover mij te buiten zijn gegaan, zei hij. JOHNSON DANKT GOLDWATER President Johnson heeft senator Bar- xy Goldwater,een telegram gezonden, waarin hij Goldwater dankt voor diens aanbod tot samenwerking. Johnson spreekt in het telegram nog maals de wens uit, dat alle Ameri kanen hun menigsverschillen terzijde zullen schuiven om te werken voor een beter land en voor de vrijheid van de gehele mensheid. „Ik zal al uw initiatieven en po gingen op dit gebied op prijs stellen en ik geloof, dat al uw medeburgers dit ook zullen doen", aldus Johnson. Op zijn landgoed in Austin, Texas, waar de 56-jarige president de uit slag van de verkiezingen had afge wacht, getuigde hij gisteren nogmaals van zijn streven naar het behoud van de vrede. „Ik zal alles doen wat ik kan om de wereldvrede te bevorde ren", aldus Lyndon B. Johnson, die zijn eigen landgenoten opwekte „on ze wonden te verbinden en de gehele natie één te maken". „Immers", zo zei hij, „er zijn veel meer zaken die ons verenigen dan ons verdelen". HULDE AAN KENNEDY Ondier dé bijval van bijna vijfdui zend luid juichende toehoorders, ver volgde Johnson: „Ik besef, dat het meer is dan een overwinning van een partij of een persoon. Het is een huldebetoon aan het programma, dat werd ingezet door wijlen onze ge liefde president John Kennedy, een programma, dat hij bezig was uit te voeren totdat hij van ons werd weggenomen". Het tijdstip, waarop de president zijn reis naar Europa zal gaan onder nemen, zal afhangen van het resul taat van het overleg, dat hij in de komende weken met zijn voornaam- tse adviseurs over de buitenlandse politiek zal plegen. Op het program ma zouden staan bezoeken aan Pa rijs, Rome en Bonn, en mogelijk aan Londen, terwijl de president tevens de deur zou openhouden voor een ontmoeting, op een tijdstip in het volgend jaar, met dt nieuwe Sowjct- premier, Alexei Kosygin, als ten minste tevoren een basis voor een gesprek tussen beide staatslieden kan worden gevonden. Niaar alle waarschijnlijkheid zal er binnenkort een heftige strijd op laaien tussen de conservatieve en liberate elementen in de Amerikaanse republikeinse partij. HERVORMING VAN PARTIJ De gematigde republikein Henry Cabot Lodge, die in 1960 kandidaat voor het vice-presidentschap was en zioh in juli van dit jaar verzet heeft tegen de benoeming van Goldwater tot kandidaat voor het president schap, deed al een beroep op zijn partijgenoten om de partij te her vormen. Hij zei onder meer, dat het resultaat van de verkiezing had aan- GOEÜ' Alleen de meest malse, de meest smakelijke, de meest vleesrijke kippen zijn goed genoeg voor heerlijke California kippen bouillonsoep. „Grote verzoening" of „nieuwe peiling" Premier Tsjoe En-Lai van China gaat naar de Sowj et-Unie inge volge een besluit van het centrale comité van de Chinese commu nistische partij, in antwoord op een uitnodiging van het centrale comité van de Russische commu nistische partij. Het Kremlin heeft China en alle andere com munistische landen uitgenodigd delegaties naar Moskou te zen den voor de viering van de 47ste verjaardag van de oktoberrevo lutie, zo meldt de Russische ra dio. Alle landen hebben de uit nodiging aanvaard. Tsjoe, die een soepel en bekwaam onderhandelaar is, was voor 't laatst drie jaar geleden in Moskou. Hij verliet toen het 22ste congres van de Russische communistische partij, om dat hij het niet eens was met de door Chroesjtsjow gevolgde politieke lijn. Hij staat thans aan het hoofd van een delegatie van zeven man. Weinigen hadden verwacht, dat een zo belang rijke figuur als Tsjoe de delegatie zou leiden. De eerste reacties op het nieuws variëerden van „een grote verzoe- TSJOE EN-LAI verrassing (Advertentie) getoond, dat de kiezers positieve op lossingen voor de problemen van het Land wensen en willen dat Amerika nen, ongeacht ras of huidskleur, een gelijke behandeling krijgen. Uit het kamp van Goldwater ko men andere geluiden, waaruit men meent te kunnen opmaken, dat de aanhangers van de senator zich hef tig zullen verzetten tegen elke poging om hun de macht in de partij uit handen te nemen. Robert Kennedy heeft de senaatszetel van New York gewonnen van zijn republikeinse tegenstander Keating. Lachend ligt senator Edward Kennedy in het ziekenhuis van Boston. „Ted" heeft reden tot lachen, want ondanks zijn afwezigheid, na een vlieg tuigongeluk, heeft hij zijn senaats-zetel voor de staat Massachusetts be houden. Zijn vrouw Joan, dochter Kara (4) en zoontje Edward jr. (3) kwamen hem daarmee feliciteren. Zoekt u een goed ANKERHORLOGE voor 30.- en 40.-. Of het allerbeste van 200.- en 400.-? Horloger v. d. Water, Haarl.str. 181 heeft het. Eterna, Cortina, Prisma, Junghans, Ewe, Anker. nrijng" tot het meer voorzichtige „het begin van nieuwe peilingen". Men acht in westelijke kringen spoedige overeenstemming van in- zfhten tussen Peking en Moskou on waarschijnlijk gezien China's bezwa ren tegen de Russische politiek jegens de V.S. Men beschouwt de aanwezig heid van vete communistische leiders tijdens die herdenking van de Rus sische revolutie als een inleiding tot de komende voorbereidende confe rentie waarop de eenheid der inter- naitionaile communistische beweging ter sprake moet komen. Onder ge noemde leiders bevinden zich Go- miulka (Polen), Kadar (Hongarije) en Ulbricht (Oost-Duitsland). DE STRIJD IN KONGO Een der Kongolese opstandelingen leiders, Gaston Soumialot, heeft be sloten 600 politieke gevangenen en 900 Kongolese soldaten die bij de be zetting van Stanleystad gevangen genomen waren, vrij te laten, zo heeft radio Stanleystad bekend ge maakt. Volgens vluchtelingen uit Boende hadden Kongolese opstandelingen daar een missionaris ernstig met een speer verwond en twee geestelijken en twee nonnen ontvoerd. De vluch telingen, Kongolezen en Europea nen, die door troepen van het Kon golese leger bevrijd waren, kwamen (Advertentie) dinsdag in Leopoldstad aan. Militaire junta in La Paz gevormd De Boliviaanse president, Victor Paz Estens-Soro, is gisteren met zijn naaste medewerkers in een kogelvrije auto gevlucht. Hij is later per vlieg tuig in Lima, de hoofdstad van Peru, aangekomen, zo is gezegd door oog getuigen op het vliegveld van Lima. Estenssoro zei, dat hij was verdre ven door „extremisten en commu nisten". De gevluchte Boliviaanse president was o.m. vergezeld van zijn vrouw. President Estenssoro vluchtte twee uur voordat een bestand met de op standige militairen zou aflopen. De leiders van de opstandelingen had den dinsdagavond gedreigd naar La Paz te zullen oprukken wanneer de president voor afloop van het be stand niet zou aftreden. Generaal Alfredo Candia Ovando heeft bekend gemaakt, dat hij het voorzitterschap van de militaire jun ta op zich neemt. De nieuwe mili taire regering blijft aan de macht totdat nieuwe verkiezingen zullen zijn gehouden, zei hij. Gevechten Bij een botsing tussen communisti sche aanhangers van de voormalige Boliviaanse vice-president Lechin en militairen zijn gistermiddag in de straten van La Paz vier personen om het leven gekomen en vijftien ge wond. De botsing werd uitgelokt door de communisten, die kracht wilden bijzetten aan hun eis om op name van vertegenwoordigers in de door het leger gevormde nieuwe re gering. Bij andere gevechten zouden ook nog doden en gewonden zijn ge vallen. De thans in Montevideo verblijven de voormalige Boliviaanse president Hernan Siles Suazo heeft woensdag avond tegenover Uruguese verslagge vers zijn instemming geuit met de val van president Estenssoro. Hij zei voornemens te zijn naar Bolivia te rug te keren. Gesprek van Adenauer met president De Gaulle Oud-bondskanselier Adenauer van W est -Duitsland zal maandag met de Franse president, generaal De Gaulle, •in het Elysee een gesprek hebben. (Adenauer is in Parijs in verband met zijn toelating als lid tot die aca demie des sciences morales et poli- tiques). lüsnn VO'liliOMOIIIIi Official dealer Leiden e.o. Kórt Galgewater 14—16 Lelden - Tel 3.33.55 Dit nummer bestaat uit 18 pagina's PLAATSELIJK NACHTVORST De oostelijke wind in ons land is sinds woensdag aanmerkelijk afge nomen doordat een zwakke rug van hogedruk, die een uitloper, vormt van een hogedrukgebied ten westen van Schotland, het i noorden van 't land bereikte. De wind werd in het noor den reeds veranderlijk. Tijdens op klaringen daalde de temperatuur daar vammacht plaatselijk tot twee giradien onder nul, waarbij tevens mist ontstond. Ter weerszijden van de rug van hogedruk bevinden zich storingen. In het zuiden bereikte een vrij diepe depressie Spanje: deze koerst verder naar de Middellandse Zee. In het noorden ontstond bij IJs land een nieuwe storing die naar Scandinavië trekt. Deze storing zal de wind op de Noordzee doen toenemen uit noordwestelijke richting. In het noorden van ons land kan de wind zwak en veranderlijk zijn. Vannacht kan piliaatselijk nachtvorst voorko men.. De regenkansen blijven nog klein. ZON. EN MAANSTANDEN 6 Nov.: zon op 7.44, onder 17.03; maan op 9.53, onder 18.17. H oogwaterstanden 6 Nov.: v.m. 4.11; n.m. 16.25 (springtij) KORRELTJE ,M„artaZo ge wilt. dat men u lief heeft, (Adv«rtsnue) begin dan zelf met lief te hebben. (Seneca)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1